Κλασική μουσική

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κάτσω να ακούω με τις ώρες κλασσική μουσική,αν και κάποια κομμάτια είναι μαγευτικά,όπως η σονάτα του σεληνόφωτος,η 5η συμφωνια (μπετοβεν) κι ο Χειμώνας (βιβάλντι)

Πριν από μήνες,άκουσα μια διασκευή των Electric Light Orchestra στο τραγούδι του Chuck Berry "Roll over Beethoven",που είχανε βάλει αποσπάσματα απ'την 5η συμφωνία.Πολλοί το θεώρησαν προσβολή,αλλά εγώ το βρήκα τρελή εμπνευση.
https://www.youtube.com/watch?v=4TfaYpa5BRM

Οι ELO είναι μοναδικό συγκρότημα. Προσβολές και βλακείες, σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Τη λατρέυω τη κλασική. Τη γνώρισα κυρίως μέσα από την κιθάρα (Bach forever:D) αλλά και από τον πατέρα μου ο οποίος είναι τρελός για αυτή (έχει αγοράσει το iPod 160 GB και το γεμίζει:P).

Αγαπημένοι μου: Brahms, Bach, Beethoven, Mozart και Vivaldi

Απολαύστε:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=FY4Y1gTO9HE&feature=related[/ame]

(αργεί η εικόνα βέβαια αλλά η μουσική αξίζει:D)

Το όνειρό μου είναι να μπω σε συμφωνική ορχήστρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
" Το όνειρό μου είναι να μπω σε συμφωνική ορχήστρα:) "

xalvadakim, ονειρα,ονειρα>φλογες μακρινες μου!! (εγω να δεις τι ονειρα ειχα περι της συμφωνικης .. )

τελειο αυτο το κομματι κ ολο το σκηνικο, αλλα κ η λιμνη των κυκνων ενα αλλο του τσαικοφσκι αν δν απατωμαι ειναι ΘΕΙΚΑ ΤΕΛΕΙΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
" Το όνειρό μου είναι να μπω σε συμφωνική ορχήστρα:) "

xalvadakim, ονειρα,ονειρα>φλογες μακρινες μου!! (εγω να δεις τι ονειρα ειχα περι της συμφωνικης .. )

τελειο αυτο το κομματι κ ολο το σκηνικο, αλλα κ η λιμνη των κυκνων ενα αλλο του τσαικοφσκι αν δν απατωμαι ειναι ΘΕΙΚΑ ΤΕΛΕΙΟ

Γιατί; Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για να μπείς σε μια καλή. Σε μία άριστη βέβαια είναι πιο δύσκολο, αλλά ποτέ ακατόρθωτο.

Το ξέρεις ότι πλέον στην Ελλάδα υπάρχουν πιο πολλές κενές θέσεις για τα όργανα της συμφωνικής παρά για τα λαϊκά όργανα; Τρελό αλλά αληθινό.

Τι όνειρα είχες για τη συμφωνική δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Γιατί; Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για να μπείς σε μια καλή. Σε μία άριστη βέβαια είναι πιο δύσκολο, αλλά ποτέ ακατόρθωτο.

Το ξέρεις ότι πλέον στην Ελλάδα υπάρχουν πιο πολλές κενές θέσεις για τα όργανα της συμφωνικής παρά για τα λαϊκά όργανα; Τρελό αλλά αληθινό.

Τι όνειρα είχες για τη συμφωνική δηλαδή;
για βιολι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ ακούω τη συμφωνική ορχήστρα του σαν φρασίσκο να παίζει τραγούδια των μετάλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ένα κομμάτι που ακούω συχνά είναι οι 4 εποχές (winter: https://www.youtube.com/watch?v=nGdFHJXciAQ&feature=related )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
:bye::no1:Άκουω κλασική μουσική περίπου απο τα 6 . Ξεκίνησα πιάνο σε εκείνη την ηλικία , το οποίο συνεχίζω μέχρι σήμερα και το λατρεύω . Αγαπημένοι μου συνθέτες είναι πολλοί , κυρίως ο Frederic Chopin , ακόμα όμως και οι Liszt, Brahms , Schumann, Grieg, Debussy ,Rachmaninoff , κυρίως σε έργα τους για πιάνο. Σε συμφωνικά έργα μου αρέσουν οι προηγούμενοι + Τchaikovsky, Bizet , Borodin .
Οι κλασικοί συνθέτες ήταν πρωτοπόροι της εποχής τους . Μέσα απο αυστηρούς κανόνες σύνθεσης πέτυχαν ένα εξαίσιο ηχητικό αποτέλεσμα. Η κλασική μουσική έχει και μια εκπληκτική ιστορία περίπου 300 ετών. Βέβαια η κλασική δεν πάυει να είναι ένα είδος μουσικής ( για άλλους είναι ολόκληρη φιλοσοφία) που όπως κάθε άλλο είδος δεν είναι δυνατό να αρέσει σε όλους .

Εδώ μπορείται να δείτε μια απο τις καλύτερες κατα τη γνώμη μου ερμηνείες της ουγγρικής ραψωδίας Νο 2 του Franz Liszt . Ο εκτελεστής λέγεται Maksim Mrvica και είναι Κροατός .
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=byGI1mDi3no[/ame]

Εννοείται οτι ακούω και πολλά άλλα είδη μουσικής αλλά η κλασική καταλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος του σκληρού μου δισκού !
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανταλλάξει απόψεις , κομμάτια και παρτιτούρες επίσης!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
:bye::no1:Άκουω κλασική μουσική περίπου απο τα 6 . Ξεκίνησα πιάνο σε εκείνη την ηλικία , το οποίο συνεχίζω μέχρι σήμερα και το λατρεύω . Αγαπημένοι μου συνθέτες είναι πολλοί , κυρίως ο Frederic Chopin , ακόμα όμως και οι Liszt, Brahms , Schumann, Grieg, Debussy ,Rachmaninoff , κυρίως σε έργα τους για πιάνο. Σε συμφωνικά έργα μου αρέσουν οι προηγούμενοι + Τchaikovsky, Bizet , Borodin .
Οι κλασικοί συνθέτες ήταν πρωτοπόροι της εποχής τους . Μέσα απο αυστηρούς κανόνες σύνθεσης πέτυχαν ένα εξαίσιο ηχητικό αποτέλεσμα. Η κλασική μουσική έχει και μια εκπληκτική ιστορία περίπου 300 ετών. Βέβαια η κλασική δεν πάυει να είναι ένα είδος μουσικής ( για άλλους είναι ολόκληρη φιλοσοφία) που όπως κάθε άλλο είδος δεν είναι δυνατό να αρέσει σε όλους .

Εδώ μπορείται να δείτε μια απο τις καλύτερες κατα τη γνώμη μου ερμηνείες της ουγγρικής ραψωδίας Νο 2 του Franz Liszt . Ο εκτελεστής λέγεται Maksim Mrvica και είναι Κροατός .
https://www.youtube.com/watch?v=byGI1mDi3no

Εννοείται οτι ακούω και πολλά άλλα είδη μουσικής αλλά η κλασική καταλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος του σκληρού μου δισκού !
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανταλλάξει απόψεις , κομμάτια και παρτιτούρες επίσης!:no1:

Εκστατικό κομμάτι:!: Έχω μείνει στον τόπο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εκστατικό κομμάτι:!: Έχω μείνει στον τόπο.....

Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε χαλβά :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

single

Νεοφερμένος

Η single αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Ακούει κανείς κλασική μουσική; Αν ναι, ποιοί συνθέτες σας αρέσουν περισσότερο; Ποιά κομμάτια απολαμβάνετε να ακούτε συχνότερα;

*Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, ωστόσο μου αρέσουν εξίσου και άλλα ήδη μουσικής.*

Λοιπον η κλασικη μουσικη δεν ειναι το φορτε μου αλλα ακου 1 ανεκδοτο>λει ο γιος στον πατερα που ακουγε κλασικη μουσικη μεσ΄το σπιτι>τι ειναι αυτα ρε πατερα,βαλε λιγο scorpions να στανιαρουμε!!
και του απανταει ο πατερας>παιδι μου ακου λιγο μπετοβεν!!
και του λει >τι λες ρε πατερα εδω ο ιδιος ο μπετοβεν που τα εγραφε δεν τα ακουγε!!!:jumpy::jumpy::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
1 ανεκδοτο>λει ο γιος στον πατερα που ακουγε κλασικη μουσικη μεσ΄το σπιτι>τι ειναι αυτα ρε πατερα,βαλε λιγο scorpions να στανιαρουμε!!
και του απανταει ο πατερας>παιδι μου ακου λιγο μπετοβεν!!
και του λει >τι λες ρε πατερα εδω ο ιδιος ο μπετοβεν που τα εγραφε δεν τα ακουγε!!!:jumpy::jumpy::xixi:

πετυχημενο:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λοιπον η κλασικη μουσικη δεν ειναι το φορτε μου αλλα ακου 1 ανεκδοτο>λει ο γιος στον πατερα που ακουγε κλασικη μουσικη μεσ΄το σπιτι>τι ειναι αυτα ρε πατερα,βαλε λιγο scorpions να στανιαρουμε!!
και του απανταει ο πατερας>παιδι μου ακου λιγο μπετοβεν!!
και του λει >τι λες ρε πατερα εδω ο ιδιος ο μπετοβεν που τα εγραφε δεν τα ακουγε!!!:jumpy::jumpy::xixi:


Πάντως παιδιά όλοι στη ίδια παγίδα πέφτουν . Ο L.V.Beethoven δεν ήταν εντελώς κουφός . Απλά η ακοή του ,μετά απο ένα ατύχημα νομίζω
είχε μειωθεί σημαντικά και εν μέρει φανταζόταν τις μελώδιες που έγραφε!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Είχε προσβληθεί από τύφο. Είχε επιστρέψει σπίτι ιδρωμένος και κρύωσε. Επίσης έβρεχε το κεφάλι του, όταν ήταν κουρασμένος και μετά έβγαινε έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Είχε προσβληθεί από τύφο. Είχε επιστρέψει σπίτι ιδρωμένος και κρύωσε. Επίσης έβρεχε το κεφάλι του, όταν ήταν κουρασμένος και μετά έβγαινε έξω.

Σα να διακρίνω ένα θαυμαστή του Beethoven ... εκεί στο βάθος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κλασική μουσική δεν ακούω. Όχι ότι δεν τη θεωρώ αξιόλογη, απλώς δεν είναι στα γούστα μου. Σεβαστό κάθε γούστο, όμως όταν κάποιος φτάνει στο σημείο ν'ακούσει κλασική και να θέλει να περνιέται για "υψηλού επιπέδου", τότε έχω πρόβλημα. Γιατί όπως ένα σόλο του Μπετόβεν είναι τέχνη, έτσι είναι κι ένα σόλο του Τζίμι Χέντριξ και του Τσιτσάνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πάντως παιδιά όλοι στη ίδια παγίδα πέφτουν . Ο L.V.Beethoven δεν ήταν εντελώς κουφός . Απλά η ακοή του ,μετά απο ένα ατύχημα νομίζω
είχε μειωθεί σημαντικά και εν μέρει φανταζόταν τις μελώδιες που έγραφε!!:):)



Και εγώ αυτό ξέρω, κάποιες φορές μπορούσε να ακούσει λίγο, τις περισσότερες όμως τίποτα. Και από ένα σημείο και μετά όλοι ήξεραν για το πρόβλημα της ακοής του και τόσο αυτοί όσο και εκείνος, είχαν συνηθίσει να επικοινωνούν μαζί του γραπτώς. Μια γνωστή ιστορία επίσης είναι αυτή της πρώτης φοράς που παρουσίασε την ένατη συμφωνία, όταν τέλειωσε το κοινό τον επευφημούσε πολύ εγκάρδια, και μόνο όταν μια τραγουδίστρια τον γύρισε προς το κοινό κατάλαβε τι γινόταν. Πιστεύω ότι το γεγονός αυτής της αναπηρίας τον καθιστά ακόμα σπουδαιότερο. :)

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον miv. :D
Πολλοί είναι πωρωμένοι και νομίζουν ότι είναι ανώτεροι ακούγοντας κάποια πράγματα, όπως ροκ και μέταλ τον τελευταίο καιρό... Με δυο ταμπελίτσες, "ακούω ροκ και πάνκ εγώ" -"ακούω μέταλ" και με δύο μαύρα μπλουζάκια, νομίζουν ότι είναι κάποιοι. Γιατί αυτά είναι μόνο είδη μουσικής και γιατί και σε αυτά υπάρχουν τραγούδια ας πούμε που δεν έχουν λόγο ύπαρξης... Ο κάποιος θα είναι αυτός που θα ξεχωρίσει το καλό σε όλα [και φυσικά δε μιλάμε για τα λαικοποπ και τις άλλες βλακείες, ενταξει], και που θα αποδεχτεί αυτό που ακούει ο άλλος χωρίς φανατισμούς. Και ο εγκληματίας πχ, μπορεί να ακούει Led Zeppelin, τι σημαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αυτοί που λένε οτι ακούνε κλασική μουσική για κάνουν τους καλλιεργημένους με άποψη, στην ουσία δεν ξέρουν και πολλά πράγματα απο κλασική μουσική . Υπάρχουν όμως πραγματικά και άτομα που κάνουν συλλογές , ακούνε μόνοι τους και δεν το καυχιούνται . Που τους αρέσει πραγματικά η κλασική μουσική!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά, δε μιλώ γι'αυτούς. Άλλωστε πχ. μόνο οι πραγματικοί εραστές της μουσικής γνωρίζουν ότι ο Μπετόβεν, πριν συνθέσει εκείνα τα πασίγνωστα έργα, είχε μελετήσει τη Βυζαντινή και Αρχαιοελληνική μουσική, τις οποίες μερικοί δήθεν, σνομπάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κλασική μουσική δεν ακούω. Όχι ότι δεν τη θεωρώ αξιόλογη, απλώς δεν είναι στα γούστα μου. Σεβαστό κάθε γούστο, όμως όταν κάποιος φτάνει στο σημείο ν'ακούσει κλασική και να θέλει να περνιέται για "υψηλού επιπέδου", τότε έχω πρόβλημα. Γιατί όπως ένα σόλο του Μπετόβεν είναι τέχνη, έτσι είναι κι ένα σόλο του Τζίμι Χέντριξ και του Τσιτσάνη.

Συμφωνώ για το πρώτο που είπες, όμως δεν είναι το ίδιο ένα σόλο του Beethoven με ένα του Hendrix. Δεν το λέω αυτό επειδή υπάρχει διαφορά στο είδος της μουσικής, αλλά επειδή όταν ο Beethoven έγραφε αυτά που έγραφε δεν υπήρχαν παρόμοια. Ήταν πρωτοπόρος για την εποχή του. Αν εμφανιζόταν ένας αντίστοιχος Beethoven σήμερα δεν θα του έδιναν τόση σημασία γιατί η τονική μουσική έχει πλέον τελειώσει, δεν θα γραφτεί ξανά κάτι που να μην μοιάζει με κάτι άλλο. Έτσι, τα υπόλοιπα είδη της μουσικής, είτε αυτά είναι ροκ, είτε ποπ, είτε λαϊκά, είχαν βάση να πατήσουν και φαίνεται απο την τεράστια επιρροή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Συμφωνώ για το πρώτο που είπες, όμως δεν είναι το ίδιο ένα σόλο του Beethoven με ένα του Hendrix. Δεν το λέω αυτό επειδή υπάρχει διαφορά στο είδος της μουσικής, αλλά επειδή όταν ο Beethoven έγραφε αυτά που έγραφε δεν υπήρχαν παρόμοια. Ήταν πρωτοπόρος για την εποχή του. Αν εμφανιζόταν ένας αντίστοιχος Beethoven σήμερα δεν θα του έδιναν τόση σημασία γιατί η τονική μουσική έχει πλέον τελειώσει, δεν θα γραφτεί ξανά κάτι που να μην μοιάζει με κάτι άλλο. Έτσι, τα υπόλοιπα είδη της μουσικής, είτε αυτά είναι ροκ, είτε ποπ, είτε λαϊκά, είχαν βάση να πατήσουν και φαίνεται απο την τεράστια επιρροή τους.
παντα υπαρχει κατι που δεν το εχουμε σκεφτει δεν θεωρω οτι εχεις δικιο καποια στιγμη θαξαναβγει κατι καινοτομο το οποιο θα οδηγησει σε κατι καινουργιο (ενα αλλο ειδος κλασικης μουσικης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top