Κι άλλη σχολή μετά από το πτυχίο;

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Όταν το σχέδιο δεν σου βγαίνει τι κάνεις;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν κάτι μαθαίνουμε στην πορεία μας σαν άνθρωποι είναι η ανάγκη για ευελιξία, με το μικρότερο δυνατό κόστος. Εξετάζουμε λοιπόν το αν μπορούμε να κάνουμε το σχέδιο πραγματικότητα από άλλον δρόμο, χωρίς να μηδενίζουμε. Σίγουρα μπορούμε να μηδενίσουμε 1, μπορεί και 2 φορές. Μετά όμως, αν δεν είναι χόμπι μας όλο αυτό, στενεύουν τα περιθώρια.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εφόσον υπάρχει πρώτο πτυχίο δεν μηδενίζεται τίποτα. Εθνικό σπορ η υπερβολή.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης εθνικό σπορ να αρπαζόμαστε με το παραμικρό.
Για να θες δεύτερο και τρίτο πτυχίο, σημαίνει ότι το πρώτο δεν σου γουστάρει ή δεν σε καλύπτει. Άρα θα "αναγκαστείς" να γυρίσεις εκεί. Όχι απλά μηδενισμός λοιπόν, αυτή η ανάγκη ισοδυναμεί με κάτω από τη βάση.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πρώτον δεν ζητήθηκε η γνώμη σου για την περίπτωσή μου.
Δεύτερον αυτά τραβα πες τα σε τόσους επιστήμονες που έχουν δύο και τρία πτυχία, άλλα τόσα μεταπτυχιακά και άλλα τόσα διδακτορικά.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο, πέρασα κάπου αλλά όχι εκεί που ήθελα αλλά με εξασφαλισμένη τη θέση μου στη σχολή θα δώσω και κατατακτήριες εκεί που θέλω.
Που περασες κ που θα ήθελες; 🌺
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

φιλε με μπερδεψες.δευτερο πτυχιο που ακριβως θες?φιλοσοφια και πολιτικες επιστημες ειναι αλλο πραγμα
Διαβάζεις λάθος, δεν σε μπέρδεψα
Θα δω που θα το κάνω το 2ο πτυχίο
Πολιτική επιστήμη ειμαι ηδη
Επίσης δεν είμαι φίλος, φίλη 😝
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να έχετε κάποιο σχέδιο, ε; :) Δεν είναι αυτοκόλλητα τα πτυχία να κάνουμε συλλογή (αν ποτέ τα πάρουμε βέβαια!)
Έχουμε το δικαίωμα όμως να συλλεξουμε οσα θέλουμε 😁
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν το σχέδιο δεν σου βγαίνει τι κάνεις;
????? Απάντηση δίνεται σε αυτό τωρα;
Ικανή με θεωρώ, όταν θελήσω να προσπαθήσω κάτι θα γίνει σωστά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν κάτι μαθαίνουμε στην πορεία μας σαν άνθρωποι είναι η ανάγκη για ευελιξία, με το μικρότερο δυνατό κόστος. Εξετάζουμε λοιπόν το αν μπορούμε να κάνουμε το σχέδιο πραγματικότητα από άλλον δρόμο, χωρίς να μηδενίζουμε. Σίγουρα μπορούμε να μηδενίσουμε 1, μπορεί και 2 φορές. Μετά όμως, αν δεν είναι χόμπι μας όλο αυτό, στενεύουν τα περιθώρια.
Τουλάχιστον να προσπαθήσουμε 🌺
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης εθνικό σπορ να αρπαζόμαστε με το παραμικρό.
Για να θες δεύτερο και τρίτο πτυχίο, σημαίνει ότι το πρώτο δεν σου γουστάρει ή δεν σε καλύπτει. Άρα θα "αναγκαστείς" να γυρίσεις εκεί. Όχι απλά μηδενισμός λοιπόν, αυτή η ανάγκη ισοδυναμεί με κάτω από τη βάση.
Κοίτα Ρεβέκκα, δεν ισχύει πάντα αυτό
Τουλάχιστον εγώ, δεν το βλέπω ετσι
Αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν τόσο ην 1η σχολή τους ή ριζικά αλλαζουν ενδιαφέροντα

Δεν θα έλεγα για μηδενισμό εγώ πάντως, απλά νέες αρχές 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Που περασες κ που θα ήθελες; 🌺
Δεν ξερω που έχω περάσει πάντως αυτό που είχα στο μυαλό μου ως πρώτη επιλογή δεν το έπιασα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ικανή με θεωρώ, όταν θελήσω να προσπαθήσω κάτι θα γίνει σωστά
Μαζί σου. Να προσπαθήσεις για οτιδήποτε πιστεύεις ότι θα σε εξελίξει.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Δεν ξερω που έχω περάσει πάντως αυτό που είχα στο μυαλό μου ως πρώτη επιλογή δεν το έπιασα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαζί σου. Να προσπαθήσεις για οτιδήποτε πιστεύεις ότι θα σε εξελίξει.
Πως ήταν η εμπειρία σου με πανελλήνιες; δυσκολεύτηκες επειδή έδωσες κάποια (?) χρόνια μετά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξερω που έχω περάσει πάντως αυτό που είχα στο μυαλό μου ως πρώτη επιλογή δεν το έπιασα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαζί σου. Να προσπαθήσεις για οτιδήποτε πιστεύεις ότι θα σε εξελίξει.
Ευχαριστώ, επίσης 🤍🤗
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πως ήταν η εμπειρία σου με πανελλήνιες; δυσκολεύτηκες επειδή έδωσες κάποια (?) χρόνια μετά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ευχαριστώ, επίσης 🤍🤗
Ναι δυσκολεύτηκα αρκετά κυρίως λόγω άγχους. Στην έκθεση π.χ. έχασα ένα δεκάλεπτο στο τέλος απ' το Δ θέμα γιατί με έπιασε κρίση πανικού κι έπρεπε να βγω έξω να ηρεμήσω.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ναι δυσκολεύτηκαν αρκετά κυρίως λόγω άγχους. Στην έκθεση π.χ. έχασα ένα δεκάλεπτο στο τέλος απ' το Δ θέμα γιατί με έπιασε κρίση πανικού κι έπρεπε να βγω έξω να ηρεμήσω.
🥺 Λυπάμαι για αυτό
Ήσουν θεωρητικη; ρωτάω για να μάθω πως χειριστηκες τα αρχαία αν τα έδωσες, αν και εγώ ακόμη δεν μπορω να πω ότι τα εχω ξεχάσει 😂
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είπε κανείς να μην προσπαθήσετε; :)

Απλά εγώ, που κοντεύω στα 40 και θα μπορούσα να είμαι μάνα σας (χριστέ μου!) λέω απλά ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσετε να κάνετε "νέες αρχές" και να κάνετε το βήμα παρακάτω.

Αυτό και μόνο!

ΥΓ: Για να κάνεις νέα αρχή, μηδενίζεις το κοντέρ. Αυτόν τον μηδενισμό εννοώ. Από εκεί και πέρα, έχω συνηθίσει να μου την "πέφτουν" όταν προσπαθώ να εξηγήσω κάτι που το κατανοώ εγώ λόγω εμπειρίας. Ίσως είναι μέρος του ταξιδιού του ανθρώπου και αυτό.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Είπε κανείς να μην προσπαθήσετε; :)

Απλά εγώ, που κοντεύω στα 40 και θα μπορούσα να είμαι μάνα σας (χριστέ μου!) λέω απλά ότι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσετε να κάνετε "νέες αρχές" και να κάνετε το βήμα παρακάτω.

Αυτό και μόνο!

ΥΓ: Για να κάνεις νέα αρχή, μηδενίζεις το κοντέρ. Αυτόν τον μηδενισμό εννοώ. Από εκεί και πέρα, έχω συνηθίσει να μου την "πέφτουν" όταν προσπαθώ να εξηγήσω κάτι που το κατανοώ εγώ λόγω εμπειρίας. Ίσως είναι μέρος του ταξιδιού του ανθρώπου και αυτό.
Καταλαβαίνω ❤️
Αλλά αν το βήμα παρακάτω είναι αυτό; Γενικά ας ακούμε τον εαυτό μας, γιατί χρειαζόμαστε αυτό που θέλουμε
Επίσης, νέα αρχή δεν σημαίνει πάντα μηδενισμός όλων των τομέων. Π. Χ μπορείς να αναδομηθεις μόνο επαγγελματικα
Παραθέτω και εγώ την οπτική μου, δεν είναι ότι διαφωνώ ή σε θεωρώ λάθος
Σε καμία περίπτωση δεν έπεσα να σε φάω. Αλλά ναι, ίσως έτσι λειτουργεί η ζωή, γιατι αυτό που είναι δεδομένο στα 40, σίγουρα στα 22 δεν είναι. Αυτό δεν είναι κακο, είναι η μαγεία της ζωής και των ελεύθερων επιλογών 🌺😊
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ❤️
Αλλά αν το βήμα παρακάτω είναι αυτό; Γενικά ας ακούμε τον εαυτό μας, γιατί χρειαζόμαστε αυτό που θέλουμε
Επίσης, νέα αρχή δεν σημαίνει πάντα μηδενισμός όλων των τομέων. Π. Χ μπορείς να αναδομηθεις μόνο επαγγελματικα
Παραθέτω και εγώ την οπτική μου, δεν είναι ότι διαφωνώ ή σε θεωρώ λάθος
Σε καμία περίπτωση δεν έπεσα να σε φάω. Αλλά ναι, ίσως έτσι λειτουργεί η ζωή, γιατι αυτό που είναι δεδομένο στα 40, σίγουρα στα 22 δεν είναι. Αυτό δεν είναι κακο, είναι η μαγεία της ζωής και των ελεύθερων επιλογών 🌺😊
Αχ..μια νέα αρχή, κανονική, χωρίς να σε κρατάει κανένα βαρίδι πλέον είναι εντελώς μηδενισμός του κοντέρ. Μεγάλη κουβέντα αυτή! :)

Ναι, συμφωνώ, είναι μέρος της διαδικασίας, της μαγείας. Όλοι έτσι και αλλιώς φάγαμε τα μούτρα μας ανά περιόδους. Απλά, το συνεχώς ανικανοποίητο κρύβει άλλα πράγματα μέσα του, πολύ πιο βαθιά από το να μην μπορούμε να επιλέξουμε ένα επάγγελμα.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αχ..μια νέα αρχή, κανονική, χωρίς να σε κρατάει κανένα βαρίδι πλέον είναι εντελώς μηδενισμός του κοντέρ. Μεγάλη κουβέντα αυτή! :)

Ναι, συμφωνώ, είναι μέρος της διαδικασίας, της μαγείας. Όλοι έτσι και αλλιώς φάγαμε τα μούτρα μας ανά περιόδους. Απλά, το συνεχώς ανικανοποίητο κρύβει άλλα πράγματα μέσα του, πολύ πιο βαθιά από το να μην μπορούμε να επιλέξουμε ένα επάγγελμα.
Μπορεί απλά να είσαι Ζυγός με οροσκοπο σκορπιό 😂
=Συνώνυμο του ανικανοποιητου
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το να παρεις ένα δεύτερο πτυχίο λόγω που σου αρέσει το αντικείμενο είναι ότι καλυτερο για εμένα. Τα πτυχία κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι μόνο για την επαγγελματική πορεία ενός ατόμου αλλα και για την γνωστικη επιμόρφωση.

Προσωπικά αν μου δινόταν η δυνατότητα να πάρω ένα δεύτερο πτυχιο (όταν με το καλό πάρω το πρώτο που θα ειναι και το κύριο) θα ήταν από τμήμα φιλοσοφίας.

Αν εχεις θέληση και χρόνο ολα γίνονται
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το να παρεις ένα δεύτερο πτυχίο λόγω που σου αρέσει το αντικείμενο είναι ότι καλυτερο για εμένα. Τα πτυχία κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι μόνο για την επαγγελματική πορεία ενός ατόμου αλλα και για την γνωστικη επιμόρφωση.

Προσωπικά αν μου δινόταν η δυνατότητα να πάρω ένα δεύτερο πτυχιο (όταν με το καλό πάρω το πρώτο που θα ειναι και το κύριο) θα ήταν από τμήμα φιλοσοφίας.

Αν εχεις θέληση και χρόνο ολα γίνονται
Συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σου 🌺
Στο εύχομαι ολόψυχα
Τι σπουδάζεις;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Και εγώ θά ήθελα να μπορούσα να πάρω ένα δεύτερο πτυχίο, αλλά κόντρα ρόλο
Εγώ τής θετικής θά ήθελα να σπουδάσω πολιτικές επιστήμες, ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης, κάτι τελείως διαφορετικό αλλά αυτό μόνο για εμένα, για προσωπική ευχαρίστηση και εμπειρία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top