Κι άλλη σχολή μετά από το πτυχίο;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
μην σνομπαρετε τα πτυχια πιστοποιησης ξενων γλωσσων! ελεος πια με αυτη την καραμελα...:eek:αμα ηταν τοσο του πεταματου δεν θα ετρεχαν ολοι τοσα χρονια στα φροντιστηρια....:/:

αυτό κατάλαβες εσύ; :eek:
απλά συγκρίνω το επίπεδο δυσκολίας...;)

καλά το θέμα παραπαιδείας στις ξένες γλώσσες είναι ένα πρόβλημα που κοστίζει στο Ελληνικό δημόσιο (που θα νοικοκυρέψει ο Παπαντρέας) 500 εκατομμύρια €, όταν η δαπάνη των Ελληνικών οικογενειών για ξένες γλώσσες (παραπαιδεία), συνολικά είναι 350 εκατομμύρια €

ναι σε αυτο συμφωνω και εγω....καλυτερα μεταπτυχιακο και ειδικευση σε εναν τομεα που σου αρεσει πολυ ή συγγενικο τεσπα...
βεβαια περι ορεξεως...... κολοκυθοπιτα ....αμα ο αλλος ειναι ακουραστος και δεν χορταινει να σπουδαζει σε σχολες με γεια του με χαρα του!

και αν υπάρχει και χορηγός..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
και αν υπάρχει και χορηγός..:whistle:

μπορεί κάποιος να δουλεύει παράλληλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αυτό κατάλαβες εσύ; :eek:
απλά συγκρίνω το επίπεδο δυσκολίας...;)

προφανως αυτο καταλαβα!!!!!!!!!!!
χορηγος μπορει να εινια ο εαυτος σου....
οι συγκρισεις μας μαραναν με την πρωτη ευκαιρια....
οπου γαμος και χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
ναι αλλά η έγκαιρη διεκπεραίωση με το 2ο, 3ο,..., ν-οστό πτυχίο θέλει πολύ χρόνο που αν υπάρχει και οικογένεια, πολύωρη εργασία,...είναι ολίγον δύσκολη ;)
αλλά όχι ακατόρθωτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
έχεις ακούσει ποτέ τον όρο «εξωγενείς παράγοντες»; ποιος σου εγγυάται στην Ελλάδα, ότι οι σπουδές θα είναι ομαλές; :hmm:

Τους έχω ακουστά. Όμως έχω γνωρίσει άτομα με δουλειά, οικογένεια, παιδιά, μεταπτυχιακά και εν μέσω των αστάθμητων παραγόντων, που και συ αναφέρεις, πήραν το ν- πτυχίο τους. Έχουν κερδίσει το σεβασμό μου. Τα υπόλοιπα είναι να ΄χαμε, να λέγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τους έχω ακουστά. Όμως έχω γνωρίσει άτομα με δουλειά, οικογένεια, παιδιά, μεταπτυχιακά και εν μέσω των αστάθμητων παραγόντων, που και συ αναφέρεις, πήραν το ν- πτυχίο τους. Έχουν κερδίσει το σεβασμό μου. Τα υπόλοιπα είναι να ΄χαμε, να λέγαμε.

ναι οντως ...αυτοι εινια τα προτυπα....:)αμα θες κατι πολυ το πετυχαινεις! τελος!

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι τα ορια στον εαυτο μας και στο τι <<μπορουμε>>να κανουμε τα βαζουμε μονο εμεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μία συμφοιτήτριά μου πάντως (τμήμα ψυχολογίας),είχε ολοκληρώσει πριν το τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών και το μεταπτυχιακό "Εγκέφαλος και Νους" και μετά έδωσε κατατακτήριες για τρίτη σχολή (όπου και φοιτά τώρα) Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης.Υπήρξε αριστούχος φοιτήτρια,αλλά όσον αφορά στη δυσκολία των τμημάτων,ας μη ξεχνάμε πόσα μαθήματα της αναγνώρισαν από το πρώτο τμήμα όταν εισήχθη στο δεύτερο,κι από το πρώτο και δεύτερο όταν εισήχθη στο τρίτο...Οπότε,στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αποτελεί άθλο η ολοκλήρωση τριών τμημάτων...(όταν χρειάζεται να περάσει τα μισά-ή και λιγότερα μαθήματα-προκειμένου να κριθεί πτυχιούχος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ έχω σκεφτεί αρκετές φορές να δώσω εισαγωγικές και για μια δεύτερη σχολή, μόλις πάρω το πτυχίο μου. Από τη μία, θα ήθελα να τελειώνω με τις σπουδές και να μπει σε μια σειρά η ζωή μου. Από την άλλη πάλι, δε μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό που σπουδάζω τώρα και δεν ξέρω σε τι σειρά θα μπει η ζωή μου, αν δεν απολαμβάνω τη δουλειά, στην οποία θα είμαι 8 ώρες κάθε μέρα. Η σχολή έπαψε να μου αρέσει περίπου στα μέσα των σπουδών μου, αλλά δυστυχώς δεν είχα (ούτε έχω) κάποιο νέο αντικείμενο κατά νου, οπότε έτσι όπως το βλέπω εγώ, καλύτερα να πάρω ένα πτυχίο από το να γυρίσω πίσω 'στο μηδέν' και να είμαι απλά απόφοιτη λυκείου. Χώρια που τώρα είμαι τελευταίο έτος, οπότε δεν τίθεται θέμα να τα παρατήσω σ' αυτή τη φάση πια. Κι όταν με το καλό ανακαλύψω τι θέλω να κάνω, ελπίζω να έχω το κουράγιο να γυρίσω πάλι στο φοιτητιλίκι. :P Η πιο γρήγορη λύση θα ήταν ένα μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, αλλά το ερώτημα είναι, αν θέλω να κάνω ΚΑΙ μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο που ανακάλυψα πως δε μου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μία συμφοιτήτριά μου πάντως (τμήμα ψυχολογίας),είχε ολοκληρώσει πριν το τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών και το μεταπτυχιακό "Εγκέφαλος και Νους" και μετά έδωσε κατατακτήριες για τρίτη σχολή (όπου και φοιτά τώρα) Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης.Υπήρξε αριστούχος φοιτήτρια,αλλά όσον αφορά στη δυσκολία των τμημάτων,ας μη ξεχνάμε πόσα μαθήματα της αναγνώρισαν από το πρώτο τμήμα όταν εισήχθη στο δεύτερο,κι από το πρώτο και δεύτερο όταν εισήχθη στο τρίτο...Οπότε,στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αποτελεί άθλο η ολοκλήρωση τριών τμημάτων...(όταν χρειάζεται να περάσει τα μισά-ή και λιγότερα μαθήματα-προκειμένου να κριθεί πτυχιούχος).

ααα να σου πω την αληθεια αυτο το ειχα ξεχασει!
ναι αμα ειναι συναφη τα μαθηματα ...μια χαρα...αμα ομως θες αυτο που ελεγε ενα παιδι εδω...φιλοσοφικη και μετα φυσικη..εκει θελει κοτσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγω αν μου ελεγαν οτι μπορω να βγαλω οσες σχολες θελω θα πηγαινα φιλοσοφικη, μαθηματικο και φυσικο...βεβαια αυτο ειναι ανεφικτο στην σκληρη πραγματικοτητα οποτε επειδη θελω και μαλλον 90% θα καταφερω να σπουδασω και δευτερη σχολη (καπως θα τα βολεψουμε μωρε, αφου γουσταρω ο ανθρωπος :P ) θα επιλεξω τοτε μια απο αυτες....

υ.γ ποιος ειπε πως δν θα κανω μεταπτυχιακο και διδακτορικο??? :P απλα θελω να σπουδασω και αυτα....:P

και μετα ξυπνησες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
και μετα ξυπνησες...

γιατί βάλατε -3 στην asteroskoni επειδή μέσω αστείου άφησε να εννοηθεί η αλήθεια που δεν βολεύει κάποιους-ες; :hmm:

μου αρέσει που κάποιοι άσχετοι μιλάνε για σπουδές μαθηματικών ή φυσικής λες και πρόκειται για μαθήματα εκμάθησης οδήγησης αυτοκινήτου...:P
συνέλθετε λίγο! τόσο δα..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
γιατί βάλατε -3 στην asteroskoni επειδή μέσω αστείου άφησε να εννοηθεί η αλήθεια που δεν βολεύει κάποιους-ες; :hmm:

μου αρέσει που κάποιοι άσχετοι μιλάνε για σπουδές μαθηματικών ή φυσικής λες και πρόκειται για μαθήματα εκμάθησης οδήγησης αυτοκινήτου...:P
συνέλθετε λίγο! τόσο δα..:confused:
the only limit is ourselves
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
υ.σ.: για περιβαλλοντικές μελέτες ρώτησα και έμαθα ότι υπογραφή μπορεί να βάζει μόνος ένα πτυχιούχος μηχανικός και όχι ένας φυσικός, βιολόγος ή χημικός, ασχέτως αν έχουν κάνει κάποια μαθήματα ή και μεταπτυχιακά, σχετικά με τον κλάδο αυτό

Αυτο δεν ισχυει . Δε ξερω για τις θετικες οπως Φυσικο τι παιζει αλλα προσωπικα απο ατομα που ξερω απο τη σχολη μου (Γεωλογιας & Γεωπεριβαλλοντος ) εχουν παει για πρακτικη ασκηση σε περιβαλλοντικες εταιρειες και μια κοπελα την κρατησαν για εργασια μολις τη τελειωσε .Γενικοτερα Γεωλογοι και Χημικοι μπορουν να ασχοληθουν και να αναλαβουν περιβαλλοντικες μελετες (πιθανον και οι βιολογοι )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Αυτο δεν ισχυει . Δε ξερω για τις θετικες οπως Φυσικο τι παιζει αλλα προσωπικα απο ατομα που ξερω απο τη σχολη μου (Γεωλογιας & Γεωπεριβαλλοντος ) εχουν παει για πρακτικη ασκηση σε περιβαλλοντικες εταιρειες και μια κοπελα την κρατησαν για εργασια μολις τη τελειωσε .Γενικοτερα Γεωλογοι και Χημικοι μπορουν να ασχοληθουν και να αναλαβουν περιβαλλοντικες μελετες (πιθανον και οι βιολογοι )

Αυτό που είπα, μου το είπε με σιγουριά ο διευθυντής του διατμηματικού μεταπτυχιακού προγράμματος που είναι καθηγητής στο Τμ.Βιολογίας του Πανεπ.Πατρών, τον οποίον και ρώτησα. Μου είπε ότι από τα συμμετέχοντα Τμήματα (Μαθηματικών, Φυσικών, Χημικών, Γεωλόγων, Βιολόγων) υπογραφή σε μελέτη έχει μόνο ένας Μηχανικός. Δουλειά μπορείς να βρεις, αλλά μέσα σε γραφείο περιβαλλοντικών μελετών ως βοηθητικός επιστημονικός υπάλληλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Αυτό που είπα, μου το είπε με σιγουριά ο διευθυντής του διατμηματικού μεταπτυχιακού προγράμματος που είναι καθηγητής στο Τμ.Βιολογίας του Πανεπ.Πατρών, τον οποίον και ρώτησα. Μου είπε ότι από τα συμμετέχοντα Τμήματα (Μαθηματικών, Φυσικών, Χημικών, Γεωλόγων, Βιολόγων) υπογραφή σε μελέτη έχει μόνο ένας Μηχανικός. Δουλειά μπορείς να βρεις, αλλά μέσα σε γραφείο περιβαλλοντικών μελετών ως βοηθητικός επιστημονικός υπάλληλος.

Μηπως εννοουσε για ενεργειακο σχεδιασμο η μηχανολογικα σχεδια ομως ? Επειδη μου φαινεται περιεργο , για μελετες οπως ειπα που αφορουν πχ τους ρυπους μιας περιοχης η ενος λατομειου κλπ , που απαιτουν γνωσεις περιβαλλοντικης χημειας ,υδροχημειας κλπ να ασχολουνται οι μηχανικοι . Εκτος κι αν τα αναλαμβανουν ολα αυτα οι χημικοι μηχανικοι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εγω παιδια ειμαι επι πτυχιω φοιτητης μηχανικος Η/Υ και δυστυχως πλεον 24 ετων. αν μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο θα επελεγα σιγουρα Στρατιωτικη Σχολη Ευελπιδων που ανετα την επιανα..(αλλα που μυαλο στην Γ λυκειου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω παιδια ειμαι επι πτυχιω φοιτητης μηχανικος Η/Υ και δυστυχως πλεον 24 ετων. αν μπορουσα να γυρισω πισω το χρονο θα επελεγα σιγουρα Στρατιωτικη Σχολη Ευελπιδων που ανετα την επιανα..(αλλα που μυαλο στην Γ λυκειου)

δυστυχως αυτα συμβαινουν....αμα ειχαμε στο λυκειο τις γνωσεις που εχουμε σημερα και σκεφτομασταν οπως τωρα...οι περισσοτεροι ισως ειχαν αλλαξει επιλογες....:/:
εγω ευχομαι να παρεις συντομα το πτυχιο και να βρεις μια ωραια δουλεια που να σου αλλαξει γνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
γιολάντα ζούμε σε μια εποχή όπου τίποτε δεν είναι δεδομένο
συνεπώς:
α). ένα πτυχίο πανεπιστήμιο ή ένα μεταπτυχιακό μπορεί να μην φέρει κάποιο επιθυμητό εργασιακό αποτέλεσμα
β). να χρειαστεί να ξανασπουδάσουμε σε κάποια φάση της ζωής μας αναλόγως των συνθηκών
οπότε μην κολλάμε στην λήψη ενός πανεπιστημιακού πτυχίου
ούτε στην δισυνεπαγωγή «πτυχίο - εργασία» γιατί πολλοί άνθρωποι με ένα πτυχίο στράφηκαν εργασιακά σε άλλα πεδία της αγοράς εργασίας ή αναγκάστηκαν να σπουδάσουν κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Παιδιά αν μπώ σε δεύτερη σχολή όχι με κατακτήριες αλλά πανελλήνιες θα μου αναγνωρίσουν τα ίδια εξάμηνα που θα μου αναγνωρίζαν αν έμπαινα με κατακτήριες;
Η λογική λέει ναι. Η πραγματικότητα;

Ρωτάω γιατι αν μπείς με πτυχίο ΑΕΙ πληροφορικής σε πολυτεχνική σχολή με κατακτήριες μπαίνεις κατευθείαν στο δεύτερο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ο ξάδερφος μου έκανε κάτι παρόμοιο και έχω την εντύπωση ότι είναι υποχρεωτικό να τελειώσεις τη σχολή στο προβλεπόμενο ελάχιστο διαστημα πχ 5 χρόνια για τις πολυτεχνικές σχολές. Όμως, τα κοινά μαθήματα της νέας σχολής με την παλία μπορούν να αναγνωριστούν και εσύ δεν υποχρεούσαι να τα ξαναδώσεις ούτε να τα παρακολουθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top