Κινούμενα σχέδια

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ας πω και γω την ταπεινη μου γνωμη..... :P
πολλα εβλεπα μικρη (και σαφως βλεπω ακομα ;))
αλλα μεγαλωσα παρακολουθωντας σειλορ μουν, ντραγκονμπολ, και οτιδηποτε απο μικυ-ντολαλντ-ταζ-μπαγκς μπανυ και την λοιπη παρεα....
ωραιες εποχες....
οχι πως τωρα δεν ειναι...
αρκει να εχεις το μερακι μεσα σου.. ;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κι εγώ βλέπω ακόμα κινούμενα σχέδια και δεν έχω τύψεις:P
Σαν παιδί θυμάμαι τις καθημερινές να σηκώνομαι από τις έξι για να δω λίγα κινούμενα σχέδια πριν πάω σχολείο και τα Σαββατοκύριακα ξυπνούσα πιο νωρίς απ' όλους μέσα στο σπίτι και πήγαινα σιγά σιγά στο σαλόνι για να ανοίξω την τηλεόραση...
Αναφέρω μερικά...
Γατόσκυλο
Αστυνόμος Σαϊνης
Ροζ πάνθηρας
Dragonball
Power Rangers
Λούκυ Λουκ
Αστεριξ και Οβελίξ
Ghostbusters
και εννοείται όλα τα σχετικά με Looney tunes και Mickey Mouse:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Λοιπόν, πρώτα πρώτα ως καμμένος με κονούμενα, να εκφέρω την ταπεινή άποψη οτι αν δεν έχεις στην ομάδα Γιαπωνέζο το κινούμενο πάει για πέταμα. Νόμος !!!!!!
https://www.animefreak.tv
Anime μέχρι δακρύων.
Dia για σένα που σου αρέσουν τα Hentai θα στο στείλω σε PM γιατί θα φά :mastigio:mastigio:mastigio:mastigio:mastigio:mastigio:xtipao::xtipao::xtipao::xtipao: καλά ρε παιδιά μη βαράτε:'(

Λίστα από υπεργαμάτα anime, για μένα

Dragonball, όλα. Τα Kai είναι remake των Ζ που πλησιάζει περισσότερο το manga.
Naruto, Naruto Shippuden
One Piece
Code Geass
Darker than black
Bleach
Deathnote
Full metal alchemist: Brotherhood (καλύτερο απο το απλό γιατί ακολουθεί το manga )
Fairy tail ( πολύ καλό στορυ για ολες τις ηλικιες μετρια βια, τουλαχιστον δεν τρεχει αιμαι :P )
Hellsing ( αν δεν αντεχετε το αίμα μην το δειτε :P )
Rainbow
Blood+
Trinity Blood ( πάααααααρα πολύ καλό , απο τα αγαπημένα μου, κρίμα που πέθανε ο συγγραφέας του και έμεινε ημιτελές. )
D.Gray-Man

έχει κι αλλα αλλα σε αλλο ποστ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
pokemon και dexter rule...παλιά, καλά, πρωινά σαββατοκύριακα στο star
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όταν τυχαίνει να ξυπνήσω νωρίς, 7-7:30, βλέπω και εγώ παιδικά! Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση αλλά δεν μου αρέσουν τα ʽʼαγορίστικαʼʼ με όπλα και βλακείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χμμ:hmm: Όταν ήμουν πιο μικρός, όλη την ημέρα ήμουν μπροστά, από την τηλεόραση. Τώρα δεν βλέπω κινούμενα σχέδια, τόσο συχνά :cry_x:. Αλλά, συνεχίζω να βλέπω παιδικές ταινίες (Το χρονικό της Νάρνια), αλλά και ταινίες για μεγαλύτερα παιδια (Οι πειρατές της Καραϊβικής, Prince of Persia: the sands of time) κλπ. Παραθέτω, κινούμενα σχέδια που έβλεπα (πιο) μικρος:

Τηλεοπτικά:
Στρουμφάκια
Digimon
Pokemon
Dexter
Kapamaru
(ο αδερφός μου το πρόλαβε, εγώ όχι:/: αλλά τα έγραφε σε βίντεο, οπότε τα έβλεπα κι εγώ:clapup:)
Timon & Pumba

Ταινίες κινουμένων σχεδίων:
Ο Βασιλιας των Λονταριών
Αλλαντίν
(Αχ! εκείνο το τραγούδι "γλυκια ζωή" (="a whole new world") πολύ μου άρεσε, όπως κι ο γάμος του Αλλαντίν με τη Γιασμίν (Ο Αλλαντιν και οι 40 κλέφτες))

Η Disney έκανε τις καλύτερες ταινίες, παλιά! Τώρα δε τα καταφέρνει και τόσο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Λοιπόν, πρώτα πρώτα ως καμμένος με κονούμενα, να εκφέρω την ταπεινή άποψη οτι αν δεν έχεις στην ομάδα Γιαπωνέζο το κινούμενο πάει για πέταμα. Νόμος !!!!!!
https://www.animefreak.tv
Anime μέχρι δακρύων.
Dia για σένα που σου αρέσουν τα Hentai θα στο στείλω σε PM γιατί θα φά :mastigio:mastigio:mastigio:mastigio:mastigio:mastigio:xtipao::xtipao::xtipao::xtipao: καλά ρε παιδιά μη βαράτε:'(

Λίστα από υπεργαμάτα anime, για μένα

Dragonball, όλα. Τα Kai είναι remake των Ζ που πλησιάζει περισσότερο το manga.
Naruto, Naruto Shippuden
One Piece
Code Geass
Darker than black
Bleach
Deathnote
Full metal alchemist: Brotherhood (καλύτερο απο το απλό γιατί ακολουθεί το manga )
Fairy tail ( πολύ καλό στορυ για ολες τις ηλικιες μετρια βια, τουλαχιστον δεν τρεχει αιμαι :P )
Hellsing ( αν δεν αντεχετε το αίμα μην το δειτε :P )
Rainbow
Blood+
Trinity Blood ( πάααααααρα πολύ καλό , απο τα αγαπημένα μου, κρίμα που πέθανε ο συγγραφέας του και έμεινε ημιτελές. )
D.Gray-Man

έχει κι αλλα αλλα σε αλλο ποστ :P

Πω ρε συ που εισαι και δεν σε βλεπουμε!Ξερεις να βλεπεις.:beer:

Naruto ,Naruto Shippuden:)
The Walllflower
Fruits Basket
Ouran High School Host Club
Sailor Moon
Lovely Complex
Death Note
Kaichou-wa Maid-sama
Akira
Γενικα ταιναιες Hayao Miyazaki
και πολλα αλλα...

Αλλα ντα περισσοτερα απο αυτα δεν τα δειχνει/εδειχνε/εδειξε καν στην ελληνικη τηλεοραση (ευτυχως ή δυστυχως)
και (ειδικα αυτα που ανεφερες) δεν ειναι καθολου για παιδακια .Καποια ισως ,αλλα το κακο με τα ανιμε ειναι οτι πολυ τα θεωρουν πολυ παιδικα και κοροιδευουν οσους τα βλεπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εννοείτε οτι τα παλια δεν συγκρίνονται με τα καινούρια σε ολους τους τομείς!!
μιας και θυμηθηκα μερικα ειδιkα για τους λιγο πιο παλιους!!!

silverhawks

captain planet

sanshiro JUMARU <3

και ο φιλος μας ο ρωσος με τον λαγο!!!

saber rider

Bravestar ^^

παιδια δεν βαζω αλλα γιατι νταξ ^^:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
τα Στρουμφάκια, τον Ροζ πάνθηρα, τον Λούκυ Λουκ, Looney tunes και φυσικά τους λατρεμένους Τhundercats έβλεπα με μανία...:D:clapup::clapup:

...τι θυμήθηκα βραδυάτικα :laugh:

απεχθάνομαι τα ιαπωνέζικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Τα "Rurouni Kenshin" και "Samurai X" ειναι τελεια, αν και παλια.

Αμακακέρου Ρίου Νο Χιραμέκι!!!!!!:knife:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
sanshiro JUMARU ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΛΩΣ τι με θύμισες τώρα....

στο Bravestar εγώ πιστεύω οτι θα έπρεπε να κάνουν το άλογο πρωταγωνιστή απλώς ΤΑ ΣΠΑΕΙ !

Παραθέτω ένα ταιριαστό κομμάτι από ένα σατηρικό φόρουμ, ακατάλληλο κάτω των 18 παρακαλώ. Πως διάολο βάζουμε το Spoiler..?

Αρχική Δημοσίευση από https://faeenamalaka.blogspot.com/:
Bravestarr
Με δύο "ρου". Γνωστός και ως Σερίφης του Διαστήματος. Ο Bravestarr ήταν ένας τύπος με δέρμα στο χρώμα του φραπόγαλου, άσπρο καπέλο, bluetooth και ρούχα που θύμιζαν τον Steven Seagal στο On Deadly Ground.
Αυτό που θυμάμαι περισσότερο στη σειρά ήταν ο πιστός σύντροφος του Σερίφη, ένα άλογο με κάτι @@@@@@@@ ΝΑ! Σε κάθε επεισόδιο που ο άμπαλος ο Bravestarr τα έβρισκε σκούρα, η αλογάρα σηκωνόταν στα πίσω πόδια και καθάριζε όποιον είχε το θράσος να αναπνέει, με μια καραμπίνα που θα ζήλευε κι ο Ash από το Army Of Darkness.

THIS is my BOOMSTICK ! ! !
Ποια δύναμη της αρκούδας και μαλακίες ρε @@@@@@@@ Gaystarr; Τράβα να κάνεις το YMCA παρέα με τον He-Man, π#########α! Αν ήμουνα ο παραγωγός της σειράς, θα έβαζα το άλογο μόνο του, να τριγυρνάει στον γαλαξία με τη χραπαχρούπα στο χέρι, να καίει χωριά και να #$@%#$^παρθένες και το soundtrack από πίσω να παίζει μόνο Clutch και Nightstalker! Να φίλε μου παιδικό!

Το παραπάνω απόσπασμα έτυχε λογοκρισίας για να μη φάμε καμια καμπάνα απο τη Δοιήκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
μπολεκ και λολεκ :P εντελως χαζο αλλα μου αρεσε! ακομα μπανανες με πιτζαμες, λεγεωνα των υπερηρωων, ντεξτερ, μπραντη και κυριος γουισκερς, one piece και ολα αυτα με τα οποια ειχε φαει κολλημα η γενια μου πχ. pokemon, digimon, yu gi oh. τα στρουμφακια ποτε μου δεν τα χωνεψα!!! παντα με τον δρακουμελ ημουνα. τον ειχατε παρεξηγησει βρε παιδια.......:P πια δεν βλεπω "παιδικα" γιατι δεν ξυπναω πριν τη μια..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Τα "Rurouni Kenshin" και "Samurai X" ειναι τελεια, αν και παλια.

Αμακακέρου Ρίου Νο Χιραμέκι!!!!!!:knife:




Και τα δυο φοβερα.Κριμα που δεν δειχνει τον Kenshin στο Μακεδονια TV πλεον.
Να προσθεσω και Escaflowne(κυριως την ταινια , βλ.soundtrack)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Το Samurai X και το Rurouni Kenshin δεν ειναι το ιδιο; :hmm:


Επειδη ξυπνησαν μνημες Γυμνασιου που γυρνουσα απο τα Αγγλικα και το εβλεπα στο Μακεδονια TV αποφασισα να το ξαναδω.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
τα Στρουμφάκια, τον Ροζ πάνθηρα, τον Λούκυ Λουκ, Looney tunes και φυσικά τους λατρεμένους Τhundercats έβλεπα με μανία...:D:clapup::clapup:

...τι θυμήθηκα βραδυάτικα :laugh:

απεχθάνομαι τα ιαπωνέζικα...
Τους thundercats, τους είχε βάλει και το star, ένα καλοκαίρι (του 2006, νομίζω:worry::worry::worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Timon και Bumba , Tom and Jerry !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Το Samurai X και το Rurouni Kenshin δεν ειναι το ιδιο; :hmm:


Επειδη ξυπνησαν μνημες Γυμνασιου που γυρνουσα απο τα Αγγλικα και το εβλεπα στο Μακεδονια TV αποφασισα να το ξαναδω.:clapup:

Ναι δικιο εχεις.Μπερδεψα τον Kenshin(Samurai X) με το X (που εχει και σειρα ,αλλα και ταινια που τα συνοψιζει πανω κατω απο οτι καταλαβα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ταινίες κινουμένων σχεδίων:
Ο Βασιλιας των Λονταριών
Αλλαντίν
(Αχ! εκείνο το τραγούδι "γλυκια ζωή" (="a whole new world") πολύ μου άρεσε, όπως κι ο γάμος του Αλλαντίν με τη Γιασμίν (Ο Αλλαντιν και οι 40 κλέφτες))

Η Disney έκανε τις καλύτερες ταινίες, παλιά! Τώρα δε τα καταφέρνει και τόσο:/:


Συμφωνώ για αυτο με την ντισνευ. Η ''παλιά'' ντισνευ(μέχρι το 1999??) έκανε πολύ αξιόλογα κινούμενα σχέδια, τα είχα δει όλα και ακόμα τα έχω σε dvd και ακόμα τα βλέπω με τον αδερφό μου. Τώρα δεν μου αρέσουν πολύ αυτά που βγάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
H DISNEY έχει κάνει στροφή στο animation στις ακριβοπληρωμένες παραγωγές. Πέρσι είχε κάνει κλασικό το princess and the frog (το οποίο προσωπικά με απογοήτευσε αν και δεν ήταν και τόσο κακό) :)

Στα animation η disney μαζί με την Pixar συνεχίζουν πιστεύω την μαγeία των προηγούμενων κινουμένων. Το Νemo, το Μοnsters, το wallie, το Up καιτο toy story 3 (το οποίο το περίμενα πολύ χειρότερο). είναι ταινίες που αφήνουν το στίγμα τους. H μοναδική ταινία που με έχει απογοητεύσει είναι το cars.

https://www.youtube.com/watch?v=8QYJMnika0Y&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
H DISNEY έχει κάνει στροφή στο animation στις ακριβοπληρωμένες παραγωγές. Πέρσι είχε κάνει κλασικό το princess and the frog (το οποίο προσωπικά με απογοήτευσε αν και δεν ήταν και τόσο κακό) :)

Στα animation η disney μαζί με την Pixar συνεχίζουν πιστεύω την μαγeία των προηγούμενων κινουμένων. Το Νemo, το Μοnsters, το wallie, το Up καιτο toy story 3 (το οποίο το περίμενα πολύ χειρότερο). είναι ταινίες που αφήνουν το στίγμα τους. H μοναδική ταινία που με έχει απογοητεύσει είναι το cars.

https://www.youtube.com/watch?v=8QYJMnika0Y&feature=related
Η Disney, θα κάνει Monster, inc. 2! Πιστεύω, πως η συνεργασία με την Pixar, δεν έφερε καλά αποτελέσματα, γιατί όταν η Disney δεν συνεργαζόταν με καμία εταιρία, είχε ποιοτικότερες ταινίες κινουμένων σχεδίων.

Η Disney, όμως συνεργάστηκε, επιτυχώς στις ταινίες: Οι πειρατές της Καραϊβικής (σε συνεργασία με τον Jerry Bluckheimer) και Το χρονικό της Νάρνια: Το λιοντάρι, η μάγισσα και η ντουλάπα (Ο πρίγκιπας Κάσπιαν δεν ήταν πολύ επιτυχημένος) (σε συνεργασία με την Walden Media). Η Disney λοιπόν, με τη νέα χιλιετία, δίνει περισσότερη έμφαση στις live action ταινίες, ενώ στις ταινίες κινουμένων σχεδίων, όχι.

Και για να μην είμαι εκτός θέματος:

Μετά από πολύ καιρό, άνοιξα την τηλεόραση, στο παιδικό πρόγραμμα και μπορώ να πω, πως η ΕΡΤ, έχει ωραία κινούμενα σχέδια στο πρόγραμμά της. Από το Star, μου άρεσε το Tom & Jerry show, το οποίο ήταν αρκετά αστείο. Αυτά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top