Καφετέρια του iSchool

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Τοτε το βιντεάκι δε θα ειχε εκατομμύρια βιουερς σε ενα μηνα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Σορυ σε 12 μερες εννοούσα. Απλα ηθελα να πω για το παοκι, οτι ο μεσιε δεν ειναι μπαλαδορος αλλα... μπαλλανταδορος.
Επισης τα τραγούδια του Πλουτάρχου ειναι εδω και 3-7 χρονια για να εχουν βιουζ...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ηταν ένας καλός τρόπος να ξεθάψω το μάθημα και να ρίξω ένα υπονοούμενο σε ένα άτομο που πήρε το μήνυμα που ήθελα να του περάσω έμμεσα. Τώρα όμως με έκανες να το αποκαλύψω...
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.

NikosGer

Νεοφερμένος

Ο NikosGer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά ας αφήσουμε τα των πανελληνίων και των πανεπιστημίων και να δούμε ένα άλλο θέμα επίκαιρο και σοβαρό
Λοιπόν ποτέ πιστεύεται θα τερματιστεί όλο αυτό με την καραντίνα;Ποτε θα γινει εστω και μια μικρη αρση καποιων απο των επιβληθετων μετρων;Εγώ θελωνας να ειμαι αισιοξοδως ευελπιστώ πως τέλη Απριλίου θα έχουμε "τελιωσει"με αυτό το ζήτημα αν όχι εξ ολοκλήρου στον μεγαλύτερο βαθμό τουλάχιστον
Πώς πιστεύεται θα επηρεαστεί η καθημερινότητα μας και κατ επέκταση και οι μισθοί μας ;(ή οι συντάξεις για τους μεγαλύτερους )και για πόσο καιρό θα μας ταλαιπωρήσει και θα μας ρίξει το ηθικό μιας και που φέτος είχαμε βλέψεις(έστω ελάχιστες)για κάτι καλύτερο ;
Έσεις τι λέτε ,τι γνώμη έχετε ;
#μένουμε σπίτι για να κάνουμε καλοκαίρι
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το όλο θέμα σίγουρα θα συνεχίσει μέχρι τον Μάιο..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πώς πιστεύεται θα επηρεαστεί η καθημερινότητα μας και κατ επέκταση και οι μισθοί μας ;(ή οι συντάξεις για τους μεγαλύτερους )και για πόσο καιρό θα μας ταλαιπωρήσει και θα μας ρίξει το ηθικό μιας και που φέτος είχαμε βλέψεις(έστω ελάχιστες)για κάτι καλύτερο ;
Έσεις τι λέτε ,τι γνώμη έχετε ;
#μένουμε σπίτι για να κάνουμε καλοκαίρι

Ο Πέτσας είπε για σύσφιξη γλουτών...εχμμ κορονομέτρων, των ήδη υπάρχοντων. Κάποιοι συμπολίτες μας δεν ακούνε τη μαμά κυβέρνηση που θέλει το καλό τους με αποτέλεσμα τη νύφη να την πληρώσετε όλοι οι άλλοι. Κλασική νοοτροπία Ελλήνων λάκηδων. Όλα τα σχολεία έχουν έναν τουλάχιστον μαθητή λάκη. Ο λάκης μαθητής γίνεται λάκης πολίτης ή λάκα (από το Κωνσταντίνου και Ελένης).

#Μένουμε #σπίτι #βλέποντας #ρετιρέ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Πόσες κουβεντούλες υπάρχουν καλέ κορίτσια, θα μπερδέψουμε τα θέματα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν παιδιά ας αφήσουμε τα των πανελληνίων και των πανεπιστημίων και να δούμε ένα άλλο θέμα επίκαιρο και σοβαρό
Λοιπόν ποτέ πιστεύεται θα τερματιστεί όλο αυτό με την καραντίνα;Ποτε θα γινει εστω και μια μικρη αρση καποιων απο των επιβληθετων μετρων;Εγώ θελωνας να ειμαι αισιοξοδως ευελπιστώ πως τέλη Απριλίου θα έχουμε "τελιωσει"με αυτό το ζήτημα αν όχι εξ ολοκλήρου στον μεγαλύτερο βαθμό τουλάχιστον
Πώς πιστεύεται θα επηρεαστεί η καθημερινότητα μας και κατ επέκταση και οι μισθοί μας ;(ή οι συντάξεις για τους μεγαλύτερους )και για πόσο καιρό θα μας ταλαιπωρήσει και θα μας ρίξει το ηθικό μιας και που φέτος είχαμε βλέψεις(έστω ελάχιστες)για κάτι καλύτερο ;
Έσεις τι λέτε ,τι γνώμη έχετε ;
#μένουμε σπίτι για να κάνουμε καλοκαίρι


Στην αρχή δεν το πιστέψαμε, μετά κάτι καταλάβαμε αλλά ως συνήθως καθησυχάσαμε τον εαυτό μας ότι δεν θα συμβεί σε μας, όταν αρχίσαμε ν΄ακούμε ότι πεθαίνουν 600 άνθρωποι την ημέρα στη γειτονική Ιταλία μάλλον ταρακουνηθήκαμε και όταν άρχισαν να πεθαίνουν και στην Ελλάδα και είδαμε και στην τηλεόραση τις συνεντεύξεις των νοσηλευομένων στις ΜΕΘ αποφασίσαμε επιτέλους να κλειστούμε στα σπίτια μας.

Ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται σε διαφορετικές συνθήκες απ΄αυτές που είχε συνηθίσει.΄Αλλοι ευκολότερα, άλλοι πιο δύσκολα. Το θέμα είναι ότι αφού βιώσαμε κλιμακωτά όλη την γκάμα των συναισθημάτων, αναγκαστήκαμε να δεχτούμε την πραγματικότητα και να προσπαθήσουμε να οργανώσουμε την καθημερινότητά μας βάσει αυτής και κυρίως να την κάνουμε όσο πιο όμορφη μπορούμε.

Πέρα από τις υποχρεώσεις που έχει ο καθένας από μας (επαγγελματικές, φοιτητικές, πανελλαδικές κτλ) που ολοκληρώνονται πλέον εξ αποστάσεως, η αλήθεια είναι ότι μπορείς να κάνεις πολλά ευχάριστα πράγματα στο σπίτι. Να διαβάσεις ένα αγαπημένο βιβλίο που όλο έλεγες ότι θα το κάνεις και όλο κάπου έπρεπε να πας και το ανέβαλες, να αποτυπώσεις τις σκέψεις σου στο χαρτί (πολύ μου αρέσει να γράφω), ν΄ακούσεις την αγαπημένη σου μουσική, να δεις την αγαπημένη σου σειρά/ταινία με την ησυχία σου, να τακτοποιήσεις επιτέλους τις τιγκαρισμένες με άπειρα βιβλία, βιβλιοθήκες σου που όλο έλεγες ότι θα το κάνεις και ποτέ δεν γινόταν, να περάσεις ποιοτικό χρόνο με την οικογένειά σου αφού ήταν πολύ δύσκολο έως αδύνατο να υπάρχει απαρτία στο σπίτι, να βρεις νέους τρόπους επικοινωνίας με τους φίλους σου (πχ. εγώ βλέπω κάθε βδομάδα μαζί με τους φίλους μου το νέο επεισόδιο της σειράς που παρακολουθούμε για να κάνουμε και τα σχετικά σχόλια και έχει πολλή πλάκα) κτλ, κτλ

Δεν σκέφτομαι πόσο θα κρατήσει αυτή η κατάσταση επειδή αν βάλω κάποιο όριο και μετά παραταθεί, θα μου κακοφανεί. Δεν σκέφτομαι τα πράγματα που θα έκανα αν δεν μας είχε επισκεφθεί ο κορωνοϊός επειδή η διάθεσή μου θα πέσει στα τάρταρα! Επίσης δεν σκέφτομαι ότι υπάρχει περίπτωση να χάσω τις διακοπές μου και κυρίως την αγαπημένη μου θάλασσα επειδή θα με στενοχωρήσει πολύ! Βήμα-βήμα θα προχωράμε! Πάνω απ΄όλα είναι η ζωή και η υγεία οπότε ο,τι χρειαστεί ν΄αντέξουμε, θα το αντέξουμε!
Προσπαθώ λοιπόν να περνάω την κάθε μέρα μου όσο καλύτερα μπορώ, να έχω καλή διάθεση, να είμαι αισιόδοξη και να έχω συνεχώς στο μυαλό μου τη βεβαιότητα ότι η ζωή πάντα βρίσκει τον τρόπο να νικήσει και να αναγεννηθεί!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παίδες όσοι δεν αντέχεται ή δεν αντέχεστε στο κλασικό Ελληνικό σπίτι, λόγω εγκλεισμού ευκαιρία να γνωριστούμε/-στείτε μέσω skype για να ξεσπάσετε κάπου, να ηρεμήσετε, να δείτε τη ζωή με άλλο πρόσωπο. Η Λένω έχει δίκιο. Υπομονή και θετικές σκέψεις. Yποτίθεται ότι τώρα που έγινε και μόδα η online μάθηση στο άκυρο, ε ας γίνει και η online γνωριμία.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ορίστε παράδειγμα αισιόδοξου ανθρώπου.
Βηματίζει ο πατέρας μου πάνω-κάτω σ΄όλο το σπίτι και μου τραγουδάει:

"Νίτσα, Ελενίτσα, Ελενάκι μου
εσύ είσαι τ΄όνειρό μου
και το μεράκι μου."

Δεν είναι ΤΕΛΕΙΟΣ;;; <3

 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1585912439920.png
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε όποιον αρέσουν τα wildlife documentaries ας ψάξει τις εκπληκτικές δουλειές του sir David Attenborough.
Είναι πραγματικά αριστουργήματα! Και τι σπουδαία φωνή!
Μπορείτε να τα ψάξετε στο διαδίκτυο και στα BBC Earth, National Geographic, Netflix.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Πάντως, παλαιότερα στο ischool κάναμε meetings στο Skype και γνωριζόμασταν μεταξύ μας τα μέλη, έστω πώς ακούγεται ο καθένας.

We kept social distance before it was cool :P
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top