Καφετέρια του iSchool

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω πάθει πλάκα από τα πόσα ολλανδικά μπορώ να καταλάβω και να γράψω αλλά δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω δυνατά ή να μιλήσω

*Συνεχίστε, ήθελα να πω απλά τον πόνο μου*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχω πάθει πλάκα από τα πόσα ολλανδικά μπορώ να καταλάβω και να γράψω αλλά δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω δυνατά ή να μιλήσω

*Συνεχίστε, ήθελα να πω απλά τον πόνο μου*
Εγώ το έχω ξαναπεί... Είναι βλάχικα γερμανικά :P

Tassos has been triggered...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ το έχω ξαναπεί... Είναι βλάχικα γερμανικά :P

Tassos has been triggered...

Η αλήθεια είναι πως αν τα συνηθίσεις στο μάτι ( το λεω επειδή έχουν πολλά jjjjjjjjj ) , και ξέρεις βέβαια και πολύ καλά γερμανικά και ικανοποιητικά αγγλικά, μπορείς άνετα να διαβάσεις.
Προσωπικά, καταλαβαίνω και μπορώ να μεταφράσω ολόκληρα άρθρα ακόμα και σε εφημερίδες.
Όπως και να συνεννοηθώ γραπτά για τα βασικά.
Αλλά με τη προφορά έχω ΤΟ θέμα. Και όταν μιλάνε γρήγορα και πρέπει να καταλαβώ; Δεν πιάνω λέξη:redface:

Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τα βέλγικα και τα afrikaans
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Δεν πιάνω λέξη
Θα παραειναι χωριάτικα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κάρχια στο αφιερώνω
https://m.youtube.com/watch?v=JmylxwYsGWs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Έτυχε κανένας απ'το i-school να πήγε πενταήμερη (γ λυκείου) σε πόλη της Κρήτης; Όποιος έχει την καλή θέληση να με βοηθήσει παρακαλώ γιατί εχω κάτι απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Έτυχε κανένας απ'το i-school να πήγε πενταήμερη (γ λυκείου) σε πόλη της Κρήτης; Όποιος έχει την καλή θέληση να με βοηθήσει παρακαλώ γιατί εχω κάτι απορίες.

I'm your guy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Έτυχε κανένας απ'το i-school να πήγε πενταήμερη (γ λυκείου) σε πόλη της Κρήτης; Όποιος έχει την καλή θέληση να με βοηθήσει παρακαλώ γιατί εχω κάτι απορίες.

Κι εμείς πήγαμε. Μείναμε 3 μέρες Ηράκελιο, 2 Χανιά και όταν πηγαίναμε από Ηράκλειο για Χανιά σταματήσαμε και Ρέθυμνο. Επίσης με αφορμή την επίσκεψη στη Σπιναλόγκα, μείναμε και Άγιο Νικόλαο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Deutsch lover και αλλαζατε συνέχεια ξενοδοχεία? Θυμάστε πόσο σας κόστισε περίπου (κ ποσα παιδια ήσασταν). Γενικά έχουμε την εντύπωση οτι η Κρήτη θα μας βγει ακριβά . Πότε ξεκινήσατε να οργανώνετε την εκδρομή (κ ποτε πήγατε). Ό,τι θυμάται ο καθένας παρακαλώ να το μοιραστεί μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Deutsch lover και αλλαζατε συνέχεια ξενοδοχεία? Θυμάστε πόσο σας κόστισε περίπου (κ ποσα παιδια ήσασταν). Γενικά έχουμε την εντύπωση οτι η Κρήτη θα μας βγει ακριβά . Πότε ξεκινήσατε να οργανώνετε την εκδρομή (κ ποτε πήγατε). Ό,τι θυμάται ο καθένας παρακαλώ να το μοιραστεί μαζί μου.

Κάπου στον Γενάρη αρχίσαμε να την οργανώνουμε.
Πετάξαμε με Ράιανερ από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και προσγειωθήκαμε στα Χανιά. Δυστυχώς, το πακέτο ήταν έτσι ώστε οι πρώτες 3 μέρες να είναι στο Ηράκλειο και έτσι από τα Χανιά πήγαμε Ηράκλειο με λεωφ. Είναι γύρω στις 2-2.30 ώρες δρόμος.
Στο Ηράκλειο μείναμε σε αυτό το ξενοδοχείο.
ACHTUNG ACHTUNG! Ακόμα και το πιο φθηνό πακέτο να είναι εκείνο που θα έχει αυτό το ξενοδοχείο ΜΗ το διαλέξετε. Πληροφοριακά και μόνο, στο δωμάτιό μας μόλις μπήκαμε βρήκαμε πάνω στο κρεβάτι... κακάκια από γατούλα:worry: και στο δωμάτιο φίλων μας στο μπάνιο είχε κάτι τεράστιες αραχνούλες.

Στα Χανιά, μείναμε 2 βράδια σε αυτό . Είχαμε εξαιρετική θέα, πολύ καλό φαγητό ( το είχαμε κλείσει με πρωινό και βραδινό) , πολύ καθαρό και καινούριο δωμάτιο, πεντακάραθο μπάνιο και υδρομασάζ:P

Γενικώς, αν έχετε τη δυνατότητα να μείνετε μόνο Χανιά. Ή Χανιά και Ρέθυμνο που είναι πανέμορφες πόλεις και κοντά η μια στην άλλη. Το Ηράκλειο δεν μου άρεσε. Ούτε εμένα ούτε σε κανέναν συμμαθητή μου.

Δεν θυμάμαι πόσο είχε βγει η εκδρομή συνολικά γιατί δεν χρειάστηκε να βάλω και τίποτα από τη τσέπη μου. Είχαμε στο ταμείο της τάξης σχεδόν 8.000 ευρώ από τον χειμερινό αποχαιρετιστήριο χορό που κάναμε;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Θυμάσαι ποσα άτομα ήσασταν περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Να ρωτήσω κτ; Γίνεται ανήλικοι να παρακολουθούν δίκες που δεν έχουν σχέση με αυτούς; Έτσι επειδή τους ήρθε στο μυαλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Να ρωτήσω κτ; Γίνεται ανήλικοι να παρακολουθούν δίκες που δεν έχουν σχέση με αυτούς; Έτσι επειδή τους ήρθε στο μυαλό;

προφανώς και γίνεται! όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθήσει δίκη, εκτός από δίκη που αφορά ανήλικο ή δίκη η οποία γίνεται κεκλεισμένων των θυρών για λόγους δημόσιας τάξης.
Τώρα δε λέω να πάει το 8χρονο στο ακροατήριο, εκεί όλο και κάποια παρατήρηση θα κάνουν οι αστυνομικοί που επιτηρούν...αλλά για έναν έφηβο, εννοείται πώς δεν υπάρχει θέμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ενδιαφέρομαι αρκετά να παρακολουθήσω έστω και μια φορά.
Και κτ άλλο. Μπορεί να είναι βλακεία, αλλά γίνεται πχ εγώ, ο οποίος δεν έχω εμπειρία από νομική ή τέτοια θέματα, να δουλέψω λίγο καιρό σε γραφείο δικηγόρου αμισθί; Μόνο και μόνο για την εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ενδιαφέρομαι αρκετά να παρακολουθήσω έστω και μια φορά.
Και κτ άλλο. Μπορεί να είναι βλακεία, αλλά γίνεται πχ εγώ, ο οποίος δεν έχω εμπειρία από νομική ή τέτοια θέματα, να δουλέψω λίγο καιρό σε γραφείο δικηγόρου αμισθί; Μόνο και μόνο για την εμπειρία.

Θεωρητικά πάντα, μπορείς να δουλέψεις ως γραμματέας -βασικά λόγω ηλικίας βοηθός γραμματέα- ειδικά αν έχεις κάποιο γνωστό, πράγμα που σημαίνει να σηκώνεις τηλέφωνα και να φτιάχνει καφέδες...δύσκολο να κάνεις κάτι πιο ''νομικό'', ακόμη κι οι περισσότεροι ασκούμενοι να φανταστείς τα ίδια κάνουν...καφέδες, φωτοτυπίες, τηλέφωνα, άντε και μεταφορά εγγράφων σε αστυνομία/δικαστήρια.

Τώρα, βέβαια, πρακτικά δύσκολο να βρεις κάποιο γραφείο που θα σε πάρει...εδώ οι απόφοιτοι που ψάχνουν γραφείο για άσκηση δυσκολεύονται...

ΥΣ: Σε δίκη να πας, ωραία εμπειρία, απλά να φροντίσεις να πας σε ποινική δίκη και ιδανικά σε ΜΟΔ ή εφετείο, αν έχεις στην περιοχή σου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Πες ότι βρίσκω γραφείο. Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση με ucas στην Γ' Λυκείου, λες να μετρήσουν έστω τα τηλέφωνα και οι καφέδες στο ps(personal statement)? Πχ αν πω ότι έμαθα να είμαι πιο οργανωτικός, λεπτομερής και τα παρεμφερή λες να μπορώ να το συνδέσω με τους λόγους που θέλω να γνωρίσω τη νομική καλύτερα και να είμαι γενικά ένας καλός φοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Πες ότι βρίσκω γραφείο. Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση με ucas στην Γ' Λυκείου, λες να μετρήσουν έστω τα τηλέφωνα και οι καφέδες στο ps(personal statement)? Πχ αν πω ότι έμαθα να είμαι πιο οργανωτικός, λεπτομερής και τα παρεμφερή λες να μπορώ να το συνδέσω με τους λόγους που θέλω να γνωρίσω τη νομική καλύτερα και να είμαι γενικά ένας καλός φοιτητής;


ίσως έχεις κάποιες πιθανότητες, αλλά δεν νομίζω να παίξει και πολύ σπουδαίο ρόλο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Τέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Kαλωσορίζουμε την νέα εποχή του ischool :happy:

Επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια μια πιο φρέσκια εμφάνιση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,264 μηνύματα.
Και εγώ με την σειρά μου καλωσορίζω το ischool!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top