Κάπνισμα

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ε μια-2 ρουφιξιες απο ναργιλε εχω κανει και 1-2 φορες τσιγαρο!! Δεν μαρεσουν απλα ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ο ναργιλές δεν μετράει, τουλάχιστον αν έκανες με γεύση.
Εκεί εμένα μ' αρέσει προσωπικά γιατί μιας και δεν έχω συνηθίσει καπνό, θα μαστουρώσω και με τη πιο φλώρικη (πχ μήλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Κάπνιζα για 2-3 μήνες εκεί στις πανελλήνιες.Το πολύ 3-4 τσιγάρα την βδομάδα.Έχω κανένα μήνα να το αγγίξω γιατί το έχω ξεχάσει ότι κάποτε κάπνιζα.Ο καπνός βρίσκεται εδώ και 1 μήνα στην τσάντα μου και τον ξεχνάω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ο ναργιλές δεν μετράει, τουλάχιστον αν έκανες με γεύση.
Εκεί εμένα μ' αρέσει προσωπικά γιατί μιας και δεν έχω συνηθίσει καπνό, θα μαστουρώσω και με τη πιο φλώρικη (πχ μήλο).

Με γευσεις εννοειται :;) Αν και λεμε την αλλη φορα να ανακατεψουμε και αλλα ;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παίζει να είμαι το μόνο άτομο που έχει στρίψει τόσα και τόσα τσιγάρα, αλλά δεν έχει βάλει ποτέ κάποιο από αυτά στο στόμα του:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ παιδιά άρχισα το τσιγάρο πριν 2 χρόνια περίπου, καλοκαίρι από τρίτη γυμνασίου σε πρώτη λυκείου, στις αρχές και για αρκετούς μήνες δεν κάπνιζα σχεδόν καθόλου, 4 τσιγάρα το πολύ μέσα στη βδομάδα και αν, λόγω του ότι δεν το ήξεραν οι δικοί μου να φανταστείτε αγόραζα πακέτο έκανα πχ 1-2 και λίγο πριν μπω σπίτι τσουπ στα σκουπίδια (πόσο κλαίω εκείνα τα πεταμένα λεφτά που πλέον τα έχω ανάγκη, δεν περιγράφεται) ...
Όταν έσκασα να το κρύβω και το έμαθε η μαμά μου είχαμε ένα θέμα μέσα στο σπίτι,αλλά το συνήθισε, όχι γρήγορα όμως το συνήθισε, άρχισα και εγώ να βγαίνω τότε πιο πολύ οπότε αρχίσαμε κανονικότατα το τσιγάρο, και έξω και στο σπίτι κάθε απογευματάκι στο καφέ με τη μαμά όταν ο μπαμπάς δεν είναι σπίτι (και ο μπαμπάς μου το ξέρει αλλά δεν το έχουμε συζητήσει ποτέ ανοιχτά, αποφεύγω το να με δει με τσιγάρο και αυτός το ίδιο,κάνει πολύ προσεχτικές κινήσεις για να μη με δει..αφήστε που δεν μπορώ κιόλας, νιώθω σαν να είναι...προσβολή να καπνίσω μπροστά του, γελάστε όσο θέλετε αλλά έτσι το βλέπω)...
Δεν ξέρω γιατί αλλά από εκεί που ένας καπνός με τραβούσε 6-7 μέρες πλέον στις 2 χρειάζομαι καινούργιο και αυτό το παρατήρησα στις πανελλαδικές, όπως παρατήρησα ότι άρχισα να τρώω και πολύ.... γενικά όλη μέρα μέσα θέλεις με κάτι να καταπιάνεσαι να ξεγελιέσαι..το φαί το έκοψα, αλλά το τσιγάρο δεν μπορώ ακόμη, το ζητάω πολύ και ας βλέπω πως πολλές φορές με ενοχλεί, πχ βήχα, απαίσια γεύση το πρωί στο στόμα, και άλλα πολλά... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
δεν εχω καπνισει ποτε στη ζωη μου ουτε μια φορα,για να δοκιμασω για παραδειγμα και ειμαι πολυ χαρουμενη γιαυτο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ΜΙα γνωστή μου , συνομήλική μου(17 χρονών) άρχισε το κάπνισμα όταν γνώρισε έναν 25χρονο και ήθελε να του δείξει πως είναι γυναίκα.. Δεν κάπνιζε για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, αλλα ήθελε να το παίξει μεγάλο.. Μια περίοδο που κάπνιζε καθημερινά στο σχολείο, ένιωθα άσχημα που ερχόταν και μύριζε, γιατι δεν κάπνιζε για την ίδια κατ'εμέ, αλλα για να δείξει στον άλλο πως ήταν γυναίκα.. Πάντως εγω βλέπω τώρα την θεία μου, πλησιάζει τα 50 και ήδη πληρώνει τις συνέπειες του καπνίσματος(δυστυχώς δεν μπορεί να το κόψει, αυτή την περίοδο δεν έχει την δύναμη να το κάνει)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δεν έχω καπνίσει ποτέ και ούτε θα ήθελα. Δε μου αρέσει καθόλου η μυρωδιά του...

Δε νομίζω πως μου χρειάζεται το τσιγάρο ούτε για να δείχνω μεγάλη ούτε για να δείχνω ότι είμαι κάποια ούτε για τίποτα. Είναι άχρηστο και καταστροφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
17 χρονών κοριτσάκι να δείξει ότι είναι γυναίκα? πρώτη κόκκινη κάρτα από εμένα! μη σχολιάσω τον τρόπο που διάλεξε για να το κάνει αυτό.... εμένα μόνο ανωριμότητα μου φωνάζει αυτό!
Συνέπειες του καπνίσματος ναι είναι κάτι που ΠΡΈΠΕΙ να το σκεφτούμε όλοι οι καπνιστές αλλά ποιος το κάνει πραγματικά; όταν ο μπαμπάς μου ανακάλυψε ότι έχει κάποια προβλήματα με την καρδιά του πρόσφατα ο γιατρός του είχε δώσει ειδική διατροφή και οδηγίες με τα ΠΡΈΠΕΙ και τα ΔΕΝ πρέπει και μέσα στα δεν ήταν και το τσιγάρο! Λάτρης του αλατιού και του ούζου και πολλών άλλων ΔΕΝ τα έκοψε μαχαίρι!Απορούσαμε όλοι, μέχρι που μια μέρα μετά από 1 βδομάδα με φιλικό ζευγάρι στο σπίτι άρπαξε το τσιγάρο και είπε "θα το κάνω και ας πεθάνω"... προσπαθούμε να του το κόψουμε όλοι μέσα στο σπίτι αλλά μάταια....αν δεν το πάρει απόφαση μόνος του δεν γίνεται τίποτα!

Δεν είναι εύκολο να το κόψεις ειδικά αν είσαι χρόνια καπνιστής...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheWIndRunner

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα/Καλημέρα, εγώ φέτος ξεκίνησα το κάπνισμα για διάφορους λόγους. Η παρέα μου καπνίζει απο δευτέρα γυμνασίου, αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, εγω για παράδειγμα θα μπορούσα για "μαγκια" να καπνίζω εδώ και 4 χρόνια μαζί με τους άλλους. Δεν επιρεάστικα όμως. Η ζωή είναι στα χέρια του καθενός και κάνει ότι θέλει μ'αυτήν. Πρέπει να μάθουμε να μην ρίχνουμε τις ευθύνες απο εδω κ απο εκεί και να ξεκινήσουμε να παίρνουμε τις ευθύνες στις πλάτες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
17 χρονών κοριτσάκι να δείξει ότι είναι γυναίκα? πρώτη κόκκινη κάρτα από εμένα! μη σχολιάσω τον τρόπο που διάλεξε για να το κάνει αυτό.... εμένα μόνο ανωριμότητα μου φωνάζει αυτό!

Συμφωνώ.. Εγω της το έλεγα, αλλα υπήρχαν και οι πιο "ξεβγαλμένες" που τα εχουν δοκιμάσει όλα ήδη απο το γυμνάσιο και της έλεγαν απλως οτι εγω δεν ξέρω κ.α.

Ενω ήταν πολύ αδύνατη για το ύψος της, αυτός της έλεγε πως όλο τρώει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσει 5 κιλά και να φαίνεται ακόμα πιο αδύνατη.. και όταν της είπα πως δεν έπρεπε να αλλάξει γι'αυτον , μου είπε πως "έτσι είναι οι σχέσεις".. να καταστρέφουμε τον οργανισμό μας για μαλθακίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα το έκανα, σε ανάλογη περίπτωση δεν έχω βρεθεί ποτέ , αλλά έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται...Πιστεύω πως θα είχα απευθυνθεί στους γονείς της...όσο σκληρό και αν ακούγεται, όσο και αν θύμωνε θα το έκανα, όταν βλέπεις ότι ο άλλος κάνει κακό στον εαυτό του δεν χωράνε μυστικά και "είσαι φίλη μου δεν θα με προδώσεις δεν θα το πεις"... Σκέψου αν σε αυτή την ηλικία παίρνει τέτοιες αποφάσεις, που είναι ικανή να φτάσει αργότερα, σε επόμενες σχέσεις;

Και ΌΧΙ οι σχέσεις δεν είναι έτσι, Ο αλληλοσεβασμός και η υποχώρηση δεν σημαίνει αλλάζω το είναι μου, σημαίνει ότι γνωρίζω τον άλλον και τον αγαπώ όπως είναι, αγαπώ την κάθε του ατέλεια και αν είναι σοβαρή ατέλεια προσπαθώ να την διορθώσω...να την ΔΙΟΡΘΏΣΩ όχι να την "φυτέψω" ή να την εμφανίσω από το πουθενά....Ξεφύγαμε από το τοπικ, αλλά όταν βλέπω κάτι τέτοια τρελαίνομαι,σκάω! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να ξεφεύγει αλλά δεν πιστεύω πως είναι ο καλύτερος τρόπος...υπάρχουν πολύ πιο εποικοδομητικοί τρόποι...
Το τσιγάρο όταν πρωτοξεκίνησε δεν ειχε γνωστές επιπτώσεις ...οπότε μια χαρά πίστευαν οι χρήστες αν αγνοία τους...τώρα που τις ξέρουμε,ΞΥΠΝΑΜΕ και προσπαθούμε να ξυπνήσουμε και άλλους... Είναι απλά μια εξάρτηση όπως και τις άλλες...θέλει θέληση η διακοπή ....ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να ξεφεύγει αλλά δεν πιστεύω πως είναι ο καλύτερος τρόπος...υπάρχουν πολύ πιο εποικοδομητικοί τρόποι...
Το τσιγάρο όταν πρωτοξεκίνησε δεν ειχε γνωστές επιπτώσεις ...οπότε μια χαρά πίστευαν οι χρήστες αν αγνοία τους...τώρα που τις ξέρουμε,ΞΥΠΝΑΜΕ και προσπαθούμε να ξυπνήσουμε και άλλους... Είναι απλά μια εξάρτηση όπως και τις άλλες...θέλει θέληση η διακοπή ....ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ

Σαν την πιπα δεν εχει :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μερικοι μπαινουν και σε κλινικες γιαυτο ;) ( aka sex addiction rehab )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
εγώ προσωπικά, είμαι εναντίον του καπνίσματος. πιστεύω πως, ειδικά αν έχεις και προβλήματα υγείας κάνεις μεγαλύτερο κακό στον εαυτό σου. αλλά δεν κατακρίνω αυτούς που καπνίζουν καθώς καταλαβαίνω ότι πολλοί είναι οι λόγοι που σε ωθούν σε αυτό... πολλά "ντέρτια" τραβάει ο κόσμος και κάποια στιγμή βρίσκει αυτή τη διέξοδο. όμως με νευριάζει όταν ξέρω ότι άτομα το κάνουν αυτό επειδή μπορεί να είναι μόδα, ή επειδή μπορεί να φαίνεται... sexy. χαχα!

στην πραγματικότητα πάντως, όποιον και να βλέπω να καπνίζει, ακόμα και να μην τον ξέρω, με στεναχωρεί ιδιαίτερα. μπορεί αυτό που θα πω να ακουστει σε μερικούς φαντασία ή nonsense, αλλά δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να βλέπεις άτομα που χαίρουν άκρας υγείας να κάνουν τα πάντα για να προκαλέσουν κακό στον εαυτό τους, τη στιγμή που άλλοι έχουν τόσο σοβαρά προβλήματα και αγωνίζονται για να μπορέσουν να έχουν μια φυσιολογική ζωή... νομίζω πως κάθε καπνιστής, αλκοολικός, και γενικά εθισμένος σε κάτι (ακόμα και καταθλιπτικός) θα έπρεπε να αφήσει τα προβλήματά του στην άκρη και να συνειδητοποιήσει πόσο τυχερός είναι που έχει την επιλογή να κάνει οτιδήποτε, ακόμα και αν αυτό σημαίνει να κάνει κακό στον εαυτό του, τη στιγμή που άλλοι δεν έχουν την πολυτέλεια για τέτοιες επιλογές. γιατί, όταν θα έρθει η στιγμή που αυτές του οι επιλογές θα τον οδηγήσουν στο να συνειδητοποιήσει τι κακό έκανε ο ίδιος στον εαυτό του, τότε θα έχει χειρότερα προβλήματα από αυτά που είχε αρχικά όταν άρχισε το κάπνισμα (ή οτιδήποτε άλλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Δεν πρόκειται ποτέ να καπνίσω γιατί ξέρω ότι αν το αρχίσω θα βρίσκω διάφορες δικαιολογίες να μην το σταματήσω. Μπορεί στην τελική να πείσω τον εαυτό μου ότι μου κάνει και καλό. Απαπαπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top