Κάπνισμα

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μάθημα πρώτο: Η ζωή δεν είναι δίκαιη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάθημα δεύτερο: έχουμε κενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Χαριτωμένο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Κάπου εδώ θα αναφερθούν και ροζ συννεφάκια, το διαισθάνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ γουστάρω τρελά να γίνει δίκαιη όμως. (η ζωή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Βλέπω συνεχώς ανόμοια πράγματα να συγκρίνονται. Το κλάσιμο και το χέσιμο με το τσιγάρο. Τα πρώτα δύο, είναι πράγματα φυσιολογικότατα, μπορούν να χαρακτηριστούν και ως φυσιολογικές απολαύσεις, δεν μας βλάπτουν, αλλά καθόλου όμως. Παρ'όλα αυτά, δεν είναι κοινωνικά αποδεκτά, δε μπορεί κανείς να πάει να χέσει στη εκεί που κάθεται, αλλά μπορεί να καπνίσει. Ναι, είναι μια ανωμαλία και αυτή που μας δέρνει, να αποδεχόμαστε κοινωνικώς, πράγματα που μας βλάπτουν και να απορρίπτουμε άλλα που είναι φυσιολογικά, αλλά σχετίζονται με ταμπού. Βέβαια, στο χέσιμο θα μου πείτε, με τα διάφορα κολοβακτηρίδια, ίσως υπάρχει κίνδυνος για τους άλλους, αν υπάρξουν εστιες μόλυνσης. Ναι, αλλά επαναλαμβανω, είναι πράγματα ανόμοια. Χέσιμο και κλάσιμο, ο οργανισμός τα έχει ανάγκη, για να ανακουφιστεί, να αποβάλει ουσίες, δε ζει χωρίς αυτά.

Το τσιγάρο, totally different, πιο totally, δε γίνεται.

Αν όσοι καπνίζουν, το κάνουν εξαιτίας της αμαθειας τους και της αδυναμίας τους, για ποιο λόγο να επιβαρύνουν τους άλλους για τη συγκεκριμένη αμάθεια?

Το ότι μπήκαν όρια στη χρήση του τσιγάρου, δε λέει κάτι. Ένα σπάσιμο νεύρων στους καπνιστές ήταν στην αρχή, μια προσωρινή, και μηδαμινή δικαίωση για τους μη καπνιστές, και η κοροϊδία συνεχίζεται.



Εγω δεν καταλαβαινω πως ξαφνικα γινατε ολοι "φασιστες" στο θεμα τσιγαρου. Εγω γουσταρω να καπνιζω δεν καταλαβα δηλαδη γιατι πρεπει να μην το κανω σε εναν χωρο ο οποιος δεν εισαι υποχρεωμενος να πας. Σε δημοσιους χωρους δηλαδη σε χωρους που αναγκαστικα πρεπει να πας, οπως πχ στην ΔΕΗ σε ασφαλιστικα ταμεια σε αεροδρομια κ.α. το βρισκω πολυ λογικο να σου απαγορευουν να καπνιζεις. Αλλα σε μια ταβερνα η στα μπουζουκια δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να καπνισω. Αμα σε ενοχλει το τσιγαρο φιλε μου πανε σπιτι σου η βρες αλλο στεκι. Δεν μπορει να μου στερει το δικαιωμα το κρατος να περνω στα πνευμονια μου την πισσα και την νικοτινη μου. Δικαιωμα μου ειναι να καπνιζω (σε χωρους που δεν σε αναγκαζει κανενας να πας) και δικαωμα μου ειναι να πεθανω στα 30αντα μου απο καρκινο. Δεν δεχομαι απο κανεναν μ** να ερθει στο τραπεζι μου να μου πει "σβηστο γιατι με ενοχλει".. Αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω πως ξαφνικα γινατε ολοι "φασιστες" στο θεμα τσιγαρου. Εγω γουσταρω να καπνιζω δεν καταλαβα δηλαδη γιατι πρεπει να μην το κανω σε εναν χωρο ο οποιος δεν εισαι υποχρεωμενος να πας. Σε δημοσιους χωρους δηλαδη σε χωρους που αναγκαστικα πρεπει να πας, οπως πχ στην ΔΕΗ σε ασφαλιστικα ταμεια σε αεροδρομια κ.α. το βρισκω πολυ λογικο να σου απαγορευουν να καπνιζεις. Αλλα σε μια ταβερνα η στα μπουζουκια δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να καπνισω. Αμα σε ενοχλει το τσιγαρο φιλε μου πανε σπιτι σου η βρες αλλο στεκι. Δεν μπορει να μου στερει το δικαιωμα το κρατος να περνω στα πνευμονια μου την πισσα και την νικοτινη μου. Δικαιωμα μου ειναι να καπνιζω (σε χωρους που δεν σε αναγκαζει κανενας να πας) και δικαωμα μου ειναι να πεθανω στα 30αντα μου απο καρκινο. Δεν δεχομαι απο κανεναν μ** να ερθει στο τραπεζι μου να μου πει "σβηστο γιατι με ενοχλει".. Αυτα..

Ηθικόν δίδαγμα: Οι μη καπνιστές ας κλειστούν στα σπίτια τους, δεν έχουν αυτοί οι πανάθλιοι τύποι δικαίωμα στην ελευθερία.

(όσο για αυτές τις ασυναρτησίες του τύπου "η ελευθερία του ενός τελειώνει εκεί που αρχίζει του άλλου" μην τις ακούτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ηθικόν δίδαγμα: Οι μη καπνιστές ας κλειστούν στα σπίτια τους, δεν έχουν αυτοί οι πανάθλιοι τύποι δικαίωμα στην ελευθερία.


Ποια ακριβως ελεθευρια σου στερω με το να καπνιζω 5 τραπεζια μακρια απο σενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω πως ξαφνικα γινατε ολοι "φασιστες" στο θεμα τσιγαρου. Εγω γουσταρω να καπνιζω δεν καταλαβα δηλαδη γιατι πρεπει να μην το κανω σε εναν χωρο ο οποιος δεν εισαι υποχρεωμενος να πας. Σε δημοσιους χωρους δηλαδη σε χωρους που αναγκαστικα πρεπει να πας, οπως πχ στην ΔΕΗ σε ασφαλιστικα ταμεια σε αεροδρομια κ.α. το βρισκω πολυ λογικο να σου απαγορευουν να καπνιζεις. Αλλα σε μια ταβερνα η στα μπουζουκια δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να καπνισω. Αμα σε ενοχλει το τσιγαρο φιλε μου πανε σπιτι σου η βρες αλλο στεκι. Δεν μπορει να μου στερει το δικαιωμα το κρατος να περνω στα πνευμονια μου την πισσα και την νικοτινη μου. Δικαιωμα μου ειναι να καπνιζω (σε χωρους που δεν σε αναγκαζει κανενας να πας) και δικαωμα μου ειναι να πεθανω στα 30αντα μου απο καρκινο. Δεν δεχομαι απο κανεναν μ** να ερθει στο τραπεζι μου να μου πει "σβηστο γιατι με ενοχλει".. Αυτα..


Κλαπ, κλαπ, κλαπ, τι ωραία που τα λες.

Έχει χιλιοειπωθεί, και θα το ξαναπώ. Όπου θες κι εσύ να πηγαίνεις για να διασκεδάσεις, σε μπάρ, σε μπουζούκια, οπουδήποτε, θέλω κι εγώ.
Όσο θες κι εσύ να καπνίζεις στα ίδια μέρη, άλλο τόσο, και πιο παθιασμένα, θέλω κι εγώ να αναπνέω καθαρό αέρα, σαν να ειμαι στην εξοχούλα. Ξέρω ότι αυτό δε γίνεται, μια και ζω στην πόλη, καυσαέρια, you know, αλλά γιατί να μου την μπαίνει ο καθενας με τον καπνό του μες στη μάπα μου? Εγώ δηλαδή γιατί να παίρνω τη νικοτίνη σου?

Εσύ γιατί δεν καπνίζεις στο σπίτι σου?
Ε δε θα μείνω μέσα, επειδή εσένα σου την έδωσε και είπες να αρχίσεις να καπνίζεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί, όπου και αν υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι, δε χρησιμοποιούνται.

Ωραία, πολύ ωραία. Επειδή έχουμε δικαιώματα, γίναμε φασίστες τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος οι καταστηματαρχες ειναι αυτοι που θα αποφασισουν αν θα προσφερουν το μαγαζι τους για καπνισμα η οχι..ουτε οι καπνιστες ουτε η μη καπνιστες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια ακριβως ελεθευρια σου στερω με το να καπνιζω 5 τραπεζια μακρια απο σενα?


Ο καπνός έρχεται.Άσε που μου κόβεις και τη θέα από το μανάρι που κάθεται πίσω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος οι καταστηματαρχες ειναι αυτοι που θα αποφασισουν αν θα προσφερουν το μαγαζι τους για καπνισμα η οχι..ουτε οι καπνιστες ουτε η μη καπνιστες....

Αυτο ισχυει μονο για 70τμ και κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ποια ακριβως ελεθευρια σου στερω με το να καπνιζω 5 τραπεζια μακρια απο σενα?

Το δικαίωμά μου στο να αναπνέω καθαρό αέρα και να μη ντουμανιάζω. Όπως και το ίδιο δικαίωμα αυτού που κάθεται ένα τραπέζι μακριά από εσένα. Αλλά αυτά είναι τεχνικές λεπτομέρειες.

Ο καπνός έρχεται.Άσε που μου κόβεις και τη θέα από το μανάρι που κάθεται πίσω σου.
:xixi:
Ναι, αυτό δε στο συγχωρούμε. Ο καπνός σου θολώνει την ατμόσφαιρα και μειώνει την ορατότητα, βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Παιδια πλιζ μην την μαματε τη συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα μαγαζιά που είναι για μη καπνιστές δεν θα καπνίσεις.
Στα μαγαζιά που είναι για καπνιστές θα καπνίσεις κι αν θέλει να πάει και μη καπνιστής θα το υπομείνει.Αλλιώς να μην πάει.
Αν πάλι είναι χωρισμένο ο καθένας στην μεριά του.
Τώρα κάτι τρελά που άκουγα να τους κλείνουν σε κάτι γυάλινα κτλ ήταν ηλιθιότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δε νομιζω να γαμιεται η συζητηση ρε συ??εξαλλου το θεμα στην αρχη λεει "καπνιζετε?τι γνωμη εχετε για το τσιγαρο?" αυτο και κανουμε ολοι εδω μεσα...δε νομιζω πως πρεπει να μιλαμε για φιλτρακια και χαρτια μονο........

φιλικα το λεω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος οι καταστηματαρχες ειναι αυτοι που θα αποφασισουν αν θα προσφερουν το μαγαζι τους για καπνισμα η οχι..ουτε οι καπνιστες ουτε η μη καπνιστες....

Και σχεδόν όλοι οι καταστηματάρχες προτίμησαν να έχουν και καπνιστές μέσα, που είναι το πρόβλημα σου, δεν παίζει ρόλο άμα έγινε νόμιμα ή παράνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top