Κάπνισμα

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να με πιάσει και φτέρνισμα καμιά φορά,ή να δακρύσω.Έχω και ευαίσθητη μύτη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μπορεί να με πιάσει και φτέρνισμα καμιά φορά,ή να δακρύσω.Έχω και ευαίσθητη μύτη.:P
Αναγουλες;Ημικρανιες;

Ελα πλακα κανω.Ναι δεν ειναι καθολου ωραιο αυτο.Εγω επιτιδες φυσαω πανω.(να πηγαινει παντου θα μου πειτε τωρα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι σ'ενα μπαρ, απ'τους 100 που θα πιούνε υπάρχει περίπτωση ένας να στη χαλάσει, ο καπνός ενοχλεί πάντα, δεν κολλάει κάπου ο παραλληλισμός. Άλλωστε ξαναλέω οτι δεν διαπραγματεύομαι το δικαίωμά σου να καπνίζεις σε χώρο που απαγορεύεται, τέτοιο δικαίωμα δεν έχεις.

Τυπικά δεν έχω, ας ξεχωρίσουμε τους νόμους από την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εμενα με ενοχλει ο καπνος γενικα!:D
θα δυσκολευτω να αναπνευσω και ειδικα αμα εχει ντουμανιασει ολο το σπιτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
έρχοναι αυξήσεις σε τσιγάρα και ποτά

θα γίνει κλιμακωτή αύξηση

το 2011 τα τσιγάρα θα κάνουν 6 ευρά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
έρχοναι αυξήσεις σε τσιγάρα και ποτά

θα γίνει κλιμακωτή αύξηση

το 2011 τα τσιγάρα θα κάνουν 6 ευρά:P


:no1::no1::no1::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τυπικά δεν έχω, ας ξεχωρίσουμε τους νόμους από την πραγματικότητα.

Η πραγματικότητα είναι ότι αν εσύ έχεις δικαίωμα να καπνίζεις δίπλα μου εκεί που τρώγω, έχω κι εγώ δικαίωμα να κάνω τη χοντρή μου ανάγκη δίπλα σου εκεί που τρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απάντηση orathac:
''Δεν πειράζει,αρκεί να τα μαζέψεις μετά''

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Η πραγματικότητα είναι ότι αν εσύ έχεις δικαίωμα να καπνίζεις δίπλα μου εκεί που τρώγω, έχω κι εγώ δικαίωμα να κάνω τη χοντρή μου ανάγκη δίπλα σου εκεί που τρως.
Ξεκολλα με αυτο το παραδειγμα επιτελους.Δεν ειναι ουτε αστειο,ουτε ευστοχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ω, δεν είπα ότι είναι αστείο.

Αλλά αν δεν είναι εύστοχο, θα ήθελα να μάθω και το γιατί.

(Εξάλλου, το τσιγάρο είναι ακόμη μεγαλύτερη ενόχληση, αφού προκαλεί και επιπλοκές στην υγεία.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ω, δεν είπα ότι είναι αστείο.

Αλλά αν δεν είναι εύστοχο, θα ήθελα να μάθω και το γιατί.

(Εξάλλου, το τσιγάρο είναι ακόμη μεγαλύτερη ενόχληση, αφού προκαλεί και επιπλοκές στην υγεία.)
Δηλαδη εσυ προτιμας ο αλλος να βγαλει φατσα φορα τον big hairy fat ass του και να κανει αυτο που λες,απο το να καπνισει ενα τσιγαρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ω, ναι. Αρκεί να μην πιτσιλίζει μέσα στο πιάτο μου.

Δεν προκαλεί κάτι κακό στον οργανισμό μου.

Είναι κάτι το φυσικό.

Δε θα μυρίζουν τα ρούχα μου.

Μπορεί να μου κόψει την όρεξη, αλλά όχι περισσότερο απ' ό,τι θα μου την έκοβε η μυρωδιά του καπνού του τσιγάρου.

Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να μην είναι έτσι όπως τα λες και να είναι άξιος θαυμασμού:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ω, ναι. Αρκεί να μην πιτσιλίζει μέσα στο πιάτο μου.

Δεν προκαλεί κάτι κακό στον οργανισμό μου.

Είναι κάτι το φυσικό.

Δε θα μυρίζουν τα ρούχα μου.

Μπορεί να μου κόψει την όρεξη, αλλά όχι περισσότερο απ' ό,τι θα μου την έκοβε η μυρωδιά του καπνού του τσιγάρου.

Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να μην είναι έτσι όπως τα λες και να είναι άξιος θαυμασμού:P.
Ή κανεις πλακα,ή νομιζεις οτι λεγοντας αυτα(παρολο που φυσικα και δεν τα πιστευεις) μπορεις να ενισχυεις τη θεση σου.

Παντως ειμαι περιεργος να δω την αντιδραση σου αν ερθει σπιτι σου ενας φιλος σου και καθως πινετε τον καφε σας το κανει:P

Τεσπα επειδη αηδιαζω και σχετικα ευκολα, δεν αλλαζουμε επιχειρημα για να μην το κουραζουμε;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ή κανεις πλακα,

Κάνω λίγο πλάκα. Συζητάω περισσότερο σοβαρά. Απλώς, βλέποντας μια ευκαιρία να βάλω λίγο χιούμορ στη συζήτηση, δε βλέπω το γιατί να μην το κάνω:P.

ή νομιζεις οτι λεγοντας αυτα(παρολο που φυσικα και δεν τα πιστευεις) μπορεις να ενισχυεις τη θεση σου.

Ω, ναι, τα πιστεύω. Μακάρι να ήσουν εδώ μπροστά μου να σου το έλεγα κοιτώντας σε κατάματα, αλλά ναι, το πιστεύω πραγματικά. Δεν υπερβάλλω.

Παντως ειμαι περιεργος να δω την αντιδραση σου αν ερθει σπιτι σου ενας φιλος σου και καθως πινετε τον καφε σας το κανει

Δεν είπα ότι γουστάρω να βλέπω ανθρώπους να χέζουν δίπλα μου την ώρα που τρώγω, είπα ότι θα το προτιμούσα από το να καπνίζουν. Αν θες πάντως να μάθεις την αντίδρασή μου:
"Πάρε σφουγγαρίστρα και χαρτί και μάζεψε τα σκατά σου."
:P
Στο σπίτι μου, πάντως, κάνω εγώ (ή, μάλλον, μιας και δεν είναι καταδικό μου, οι γονείς μου) κουμάντο, οπότε από εμάς εξαρτάται το αν κάποιος θα καπνίσει, αν κάποιος θα αφοδεύσει σε κοινή θέα, ή κάνει οτιδήποτε άλλο.
Σε χώρους κοινόχρηστους, δεν κάνω ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε ο καταστηματάρχης, αλλά ο νόμος, κουμάντο.

Η αηδία είναι πολύ μα πολύ σχετικό πράγμα. Όπως σου έχω ήδη εξηγήσει, θεωρώ το τσιγάρο πολύ πιο αηδιαστικό πράγμα. Κι εγώ το μόνο που κάνω είναι να σου αναφέρω κάτι που συνέβαινε από την αρχή του ανθρωπίνου γένους. Ενώ όταν είμαι κάπου που καπνίζουν, και με ενοχλεί, θα τους πω "αλλάξτε συνήθεια γιατί αηδιάζω εύκολα με αυτήν"; Ω, μπορεί να τους πω να σταματήσουν. Αλλά θα με ακούσουν; Και, προπάντος, έχουν δικαίωμα να μην σταματήσουν (και στο κάτω-κάτω, να το ξεκινήσουν, χωρίς να ρωτήσουν κανέναν);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ουτε η κοπελια σου εχει το δικαιωμα να βαζει λακ στα μαλλια.Ή ο,τι αλλο θες.
Καταστρεφει την ατμοσφαιρα.Το οτι δεν ειναι παρανομο σημαινει οτι δεν την καταστρεφει,οποτε δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτα ε;Ο νομος δεν ειναι επιχειρημα.Καταλαβετε το.Επιχειρημα ειναι η προσωπικη αναγκη και επιθυμια του καθενος.Γιαυτο αν εχεις προβλημα ελα και πες το μου.Και αμα δεν το σβισω ή δεν παω πιο περα, ελα και πες μου οτι λεω αερολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
σε οποιον δεν αρεσει η κοινωνια που ζουμε μπορει να μην ειναι πλεον μελος της...
οταν απολαμβανεις τα πλεονεκτηματα θα πρεπει να ξερεις πως πανε πακετο και τα μειονεκτηματα
150 σελιδες μαλακιες παιζοντας τη κολοκυθια νομιζω οτι δεν αξιζουν για το τσιγαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
οταν απολαμβανεις τα πλεονεκτηματα θα πρεπει να ξερεις πως πανε πακετο και τα μειονκτηματα
Ετσι θελουν να σε κανουν να νομιζεις καποιοι για να απολαμβανουν ακομα περισσοτερα πλεονεκτηματα οι ιδιοι(generally speaking...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ουτε η κοπελια σου εχει το δικαιωμα να βαζει λακ στα μαλλια.Ή ο,τι αλλο θες.
Καταστρεφει την ατμοσφαιρα.Το οτι δεν ειναι παρανομο σημαινει οτι δεν την καταστρεφει,οποτε δεν εχουμε να φοβομαστε τιποτα ε;Ο νομος δεν ειναι επιχειρημα.Καταλαβετε το.Επιχειρημα ειναι η προσωπικη αναγκη και επιθυμια του καθενος.Γιαυτο αν εχεις προβλημα ελα και πες το μου.Και αμα δεν το σβισω ή δεν παω πιο περα, ελα και πες μου οτι λεω αερολογιες.

Ω, μερικώς θα συμφωνήσω. Ηθικά, δεν έχει το δικαίωμα, νομικά, ναι. Υπάρχει βέβαια και λακ που δεν περιέχει χλωροφθοράνθρακες ή άλλα προωθητικά που λάπτουν το όζον.
Ξέρω ότι ο νόμος είναι επιχείρημα, ήλπιζα να μην κολλήσουμε σε αυτό. Εννοώ αυτό που πρεσβεύει ο νόμος, δηλαδή την προστασία των μη καπνιζόντων από τον καπνό των καπνιζόντων. Διαφωνείς με το ότι δεν είναι ηθικά αποδεκτό να αναγκάζεις τον άλλο να αναπνέει τον καπνό σου;
Είναι αυτονόητο ότι σε ένα χώρο όπου καπνίζεις, ενοχλείς πολλούς από τους μη καπνίζοντες. Εκτός αυτού, προκαλείς ζημιά στην υγεία των γύρω σου, είτε το θέλουν, είτε όχι.
Δε χρειάζεται να στο πω, είσαι υποχρεωμένος, όχι μόνο από το νόμο, αλλά και από την ηθική, να σεβαστείς το δικαίωμά μου να αναπνεύσω καθαρό αέρα. Να ρωτήσεις εσύ πριν το ανάψεις, αν πάει έτσι, διότι ακόμη και αν το ανάψεις, αν το σβήσεις μετά, η μυρωδιά παραμένει.

σε οποιον δεν αρεσει η κοινωνια που ζουμε μπορει να μην ειναι πλεον μελος της...
οταν απολαμβανεις τα πλεονεκτηματα θα πρεπει να ξερεις πως πανε πακετο και τα μειονεκτηματα
150 σελιδες μαλακιες παιζοντας τη κολοκυθια νομιζω οτι δεν αξιζουν για το τσιγαρο

Αυτό ας το έλεγες σε όσους ήθελαν να καταργήσουν τη μοναρχία και να φέρουν τη δημοκρατία.
Σε όσους υποστήριζαν την κατάργηση της δουλείας.
Σε όσους πάλεψαν και παλεύουν για τα δικαιώματα των εργαζομένων και των γυναικών.

Θα συμφωνήσω με τον m3Lt3D, αυτό το υποστηρίζουν όσοι είναι βολεμένοι και δε θέλουν να αλλάξει η κοινωνία προς όφελος των αδύναμων.
Με το να επαναπαυόμαστε και να λέμε "άσε την κοινωνία έτσι, με τα μειονεκτήματά της", δε θα πάμε ποτέ μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το πρόβλημα με το επιχείρημα του ινδιάνου είναι ότι πρώτων και ο γυμνισμός είναι παράνομος δεύτερων ο άνθρωπος που θα το κάνεις έχει ψυχολογικά και τρίτων κοινωνικά είναι πιο αποδεκτό το τσιγάρο από το χέσιμο στο τραπέζι.
Όταν κάποιος χέσει στο μαγαζί κάποιου θα το πετάξει έξω όλοι οι άνθρωποι μέσα στο μαγαζί δεν θα θέλουν να ξαναδούν αυτόν τον άνθρωπο εκτός και αν ανήκουν στην ίδια κατηγορία μαζί του και μπορεί και να φάει και πολύ ξύλο. Με το τσιγάρο δεν γίνετε το ίδιο, κοινωνικά είναι αποδεκτό (εκτός και αν μισείς τους καπνιστές και έχεις απαρνηθεί τους γονείς σου επειδή καπνίζουν ή είσαι υποκριτής) κανείς κοινωνικά έξυπνος και έμπειρος δεν θα σε κρίνει μόνο επειδή καπνίζεις.
Δεν είναι το ίδιο, μπορεί να το κάνει, αλλά οι συνέπειες διαφέρουν.

Το μόνο πρόβλημα είναι εμείς καπνίζουμε ήταν δικιά μας απόφαση που καπνίζουμε είτε από αμάθεια είτε από προσωπική μας επιλογή κλπ αλλά ο καπνός βλάπτει και τους δίπλα, μέχρι πριν μερικούς μήνες μπορούσαμε νόμιμα να καπνίζουμε εις βάρος τον μη, τώρα πλέον βγήκαν νόμοι, και δεν τηρούνται, όποτε ήμαστε πάλι στην φάση Α, καπνίζουμε εις βάρος σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Βλέπω συνεχώς ανόμοια πράγματα να συγκρίνονται. Το κλάσιμο και το χέσιμο με το τσιγάρο. Τα πρώτα δύο, είναι πράγματα φυσιολογικότατα, μπορούν να χαρακτηριστούν και ως φυσιολογικές απολαύσεις, δεν μας βλάπτουν, αλλά καθόλου όμως. Παρ'όλα αυτά, δεν είναι κοινωνικά αποδεκτά, δε μπορεί κανείς να πάει να χέσει στη εκεί που κάθεται, αλλά μπορεί να καπνίσει. Ναι, είναι μια ανωμαλία και αυτή που μας δέρνει, να αποδεχόμαστε κοινωνικώς, πράγματα που μας βλάπτουν και να απορρίπτουμε άλλα που είναι φυσιολογικά, αλλά σχετίζονται με ταμπού. Βέβαια, στο χέσιμο θα μου πείτε, με τα διάφορα κολοβακτηρίδια, ίσως υπάρχει κίνδυνος για τους άλλους, αν υπάρξουν εστιες μόλυνσης. Ναι, αλλά επαναλαμβανω, είναι πράγματα ανόμοια. Χέσιμο και κλάσιμο, ο οργανισμός τα έχει ανάγκη, για να ανακουφιστεί, να αποβάλει ουσίες, δε ζει χωρίς αυτά.

Το τσιγάρο, totally different, πιο totally, δε γίνεται.

Αν όσοι καπνίζουν, το κάνουν εξαιτίας της αμαθειας τους και της αδυναμίας τους, για ποιο λόγο να επιβαρύνουν τους άλλους για τη συγκεκριμένη αμάθεια?

Το ότι μπήκαν όρια στη χρήση του τσιγάρου, δε λέει κάτι. Ένα σπάσιμο νεύρων στους καπνιστές ήταν στην αρχή, μια προσωρινή, και μηδαμινή δικαίωση για τους μη καπνιστές, και η κοροϊδία συνεχίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top