Κάπνισμα

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Από πότε η δουλειά του σκουπιδιάρη προκαλεί προβλήματα?
Και βασικά σε κανένα μέρος του κόσμου δεν έχει προταθεί καλύτερο μοντέλο για τη συγκέντρωση απορριμάτων.

Αυτά που θεωρούνται οφέλη του καπνίσματος πάλι επιτυγχάνονται και με άλλους τρόπους, ανάλογα με τα γούστα...

Άστοχη η σύγκριση νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Βρομάει σου λέει κάτι, κουνιούνται τα σκουπίδια και βρωμάει και γενικά στην τύχη παράδειγμα είπα, απλά θα μπορούσα να πω αυτό που πραγματικά με ενοχλεί προσωπικά, τα αρώματα, ειδικά το abuse, δεν μπορώ να μιλήσω από κοντά με γυναίκα που είναι φρέσκο-ποτισμένη.

Χμμ, όχι, δύσκολο να βρεις κάτι που σου προσφέρει ένα διεγερτικό ναρκωτικό τόσο εύκολα και απλά σκέψου ότι όταν είναι φυσιολογικά μπορείς, αλλά άμα είσαι σε μια τάδε ψυχική κατάσταση δεν είναι εύκολο, ειδικά άμα το θες γρήγορα και όσο για άλλα ναρκωτικά απλά δεν γίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Όχι σύγκριση έκανα, η νικοτίνη δεν σε εθίζει ψυχολογικά τίποτα δεν σε εθίζει ψυχολογικά στον άνθρωπο μετράει αυτό, ψυχολογικά εθίζεσαι και με ένα παιχνίδι (κέντρα απεξάρτησης WoW στην Αμερική, Γερμανία κλπ.)

Πολλά πράγματα σε ενοχλούν απλά ξεσπάς μόνο σε αυτή την ομάδα επειδή είναι η πιο εύκολη να διαμαρτυρηθείς, δεν σε έχω δει να την λες σε κάποιον σκουπιδιάρη για την μπόχα που προκαλεί η δουλεία του, οπότε σταμάτα τις υποκρισίες σταμάτα αυτή την στιγμή να προσπαθείς να σκεφτείς τις διαφορές του σκουπιδιάρη με τον καπνιστή. Είναι το ίδιο σε μεγάλη κλίμακα, οι οσμές παραβιάζονται, δεν μπορώ να πω στον από κάτω να μην μαγειρεύει πικάντικα επειδή βρωμάει η πολυκατοικία, εκτός και αν έχω κάποιο κοινωνικό πρόβλημα εγώ και απλά δεν μπορώ να αντέξω κάτι τόσο ασήμαντο για μερικά λεπτά.

Και πες ότι πεις μια μικρή παρατήρηση σε έναν καπνιστή να μην φυσάει τον καπνό στο μέρος σου, δεν θα το κάνει τώρα άμα θες να μην καπνίζει εντελώς γίνεσαι αυτό που παραπονιέσαι.

Λίγο ατυχές το παράδειγμά σου, αν και κατάλαβα τι ήθελες να πεις, το εξήγησες και λίγο πιο πριν, εξάλλου.
Ομοιότητες ανάμεσα σε σκουπιδιάρηδες και σε καπνιστές, δεν υπάρχουν. Αλλά, όχι, συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να μην τονίσω τις διαφορές.
Στη μία περίπτωση πρόκειται για ένα επάγγελμα, του οποίου οι εργαζόμενοι, υπομένουν τις μυρωδιές, δε νομίζω να τους αρέσει, αλλά μάλλον εργάζονται εκεί γιατί δεν έχουν προσόντα για να εργαστούν καπου αλλού, και στην άλλη πρόκειται για καπνό. Καπνίζουν όλοι. Δε θα κάνω παρατήρηση σε κάποιον επειδή κάνει τη δουλειά του, αλίμονο, αλλά στην περίπτωση που κάποιος κάνει κάτι που νομίζει ότι τον ευχαριστεί, αλλά στην πραγματικότητα τον ρίχνει, νομίζω ότι μπορεί να συγκρατηθεί, και να σέβεται τα δικαιώματα των άλλων. Να καπνίσει κάποια άλλη στιγμή.
Δεν είμαι υποχρεωμένη εγώ, να αναπνέω τη μπόχα.

Τόσα χρόνια που καπνίζουν οι γονείς μου, δεν είναι μόνο για μερικά λεπτά που ενοχλούμαι ε?
Βέβαια, καπνίζουν στη βεράντα, αλλά και πάλι, είμαι αδιαμφισβήτητα παθητικη καπνίστρια, και έχω τσακωθεί πολλές φορές μαζί τους για αυτό. Όπως θέλουν και αυτοί να τους σέβομαι ως γονείς μου, να με σέβονται και αυτοί. Και ευτυχώς, έχουν ξεκαθαριστει τα πράγματα.
Νομίχω, κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει παντού. Σε όλες τις κοινωνικές ομάδες/περιπτώσεις.

Δικαίωμά σου να σε ενοχλούν οι γυναίκες ποτισμένες με άρωμα, είναι περίπου το ίδιο, όχι ακριβώς όμως. Κι εδώ, εισπνέεις ουσίες, όπως και στο τσιγάρο. Και τα δύο είναι βλαπτικά, το τσιγάρο, είναι βλαπτικό γενικά όμως, ενα άρωμα σε μεγάλες ποσότητες, για τα σκουπίδια δε μπορώ να πω κάτι, είναι αναγκαίο κακό.

Το τσιγάρο, βλάπτει την υγεία. Εγώ εκεί στέκομαι. Και στην πιο μικρή δόση του, τη βλάπτει.


Πού ακριβώς είναι η υποκρισία μου??? Ότι με ενοχλεί κάτι και τολμώ να κάνω κάποια παρατήρηση σε αυτό, και να μην το κλείσω το ρημάδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ ολοκληρώνομαι σαν άνθρωπος όταν κλάνω, το βρίσκω ιδιαίτερα απολαυστικό. Θα αρχίσω να το κάνω σε κλειστούς δημόσιους χώρους, έχοντας φάει το χειρότερο βρώμικο hot-dog μερικές ώρες πριν, και όταν μου ζητήσουν να σταματήσω θα επικαλεστώ το δικαίωμά μου στη διασκέδαση.

Άσε που είναι και βιολογική ανάγκη, αλλά για τον εθισμένο στη νικοτίνη είναι και το τσιγάρο πλέον βιολογική ανάγκη, οπότε παραβλέπουμε αυτήν την παράμετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ ολοκληρώνομαι σαν άνθρωπος όταν κλάνω, το βρίσκω ιδιαίτερα απολαυστικό. Θα αρχίσω να το κάνω σε κλειστούς δημόσιους χώρους, έχοντας φάει το χειρότερο βρώμικο hot-dog μερικές ώρες πριν, και όταν μου ζητήσουν να σταματήσω θα επικαλεστώ το δικαίωμά μου στη διασκέδαση.

Άσε που είναι και βιολογική ανάγκη, αλλά για τον εθισμένο στη νικοτίνη είναι και το τσιγάρο πλέον βιολογική ανάγκη, οπότε παραβλέπουμε αυτήν την παράμετρο.




:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναι φαίνεται λίγο αστείο, αλλά ο κλανιομανής που περιγράφω έχει πολύ περισσότερα κοινά με τον καπνιστή από τον σκουπιδιάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Λίγο ατυχές το παράδειγμά σου, αν και κατάλαβα τι ήθελες να πεις, το εξήγησες και λίγο πιο πριν, εξάλλου.
Ομοιότητες ανάμεσα σε σκουπιδιάρηδες και σε καπνιστές, δεν υπάρχουν. Αλλά, όχι, συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να μην τονίσω τις διαφορές.
Στη μία περίπτωση πρόκειται για ένα επάγγελμα, του οποίου οι εργαζόμενοι, υπομένουν τις μυρωδιές, δε νομίζω να τους αρέσει, αλλά μάλλον εργάζονται εκεί γιατί δεν έχουν προσόντα για να εργαστούν καπου αλλού, και στην άλλη πρόκειται για καπνό. Καπνίζουν όλοι. Δε θα κάνω παρατήρηση σε κάποιον επειδή κάνει τη δουλειά του, αλίμονο, αλλά στην περίπτωση που κάποιος κάνει κάτι που νομίζει ότι τον ευχαριστεί, αλλά στην πραγματικότητα τον ρίχνει, νομίζω ότι μπορεί να συγκρατηθεί, και να σέβεται τα δικαιώματα των άλλων. Να καπνίσει κάποια άλλη στιγμή.
Δεν είμαι υποχρεωμένη εγώ, να αναπνέω τη μπόχα.

Τόσα χρόνια που καπνίζουν οι γονείς μου, δεν είναι μόνο για μερικά λεπτά που ενοχλούμαι ε?
Βέβαια, καπνίζουν στη βεράντα, αλλά και πάλι, είμαι αδιαμφισβήτητα παθητικη καπνίστρια, και έχω τσακωθεί πολλές φορές μαζί τους για αυτό. Όπως θέλουν και αυτοί να τους σέβομαι ως γονείς μου, να με σέβονται και αυτοί. Και ευτυχώς, έχουν ξεκαθαριστει τα πράγματα.
Νομίχω, κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει παντού. Σε όλες τις κοινωνικές ομάδες/περιπτώσεις.

Δικαίωμά σου να σε ενοχλούν οι γυναίκες ποτισμένες με άρωμα, είναι περίπου το ίδιο, όχι ακριβώς όμως. Κι εδώ, εισπνέεις ουσίες, όπως και στο τσιγάρο. Και τα δύο είναι βλαπτικά, το τσιγάρο, είναι βλαπτικό γενικά όμως, ενα άρωμα σε μεγάλες ποσότητες, για τα σκουπίδια δε μπορώ να πω κάτι, είναι αναγκαίο κακό.

Το τσιγάρο, βλάπτει την υγεία. Εγώ εκεί στέκομαι. Και στην πιο μικρή δόση του, τη βλάπτει.


Πού ακριβώς είναι η υποκρισία μου??? Ότι με ενοχλεί κάτι και τολμώ να κάνω κάποια παρατήρηση σε αυτό, και να μην το κλείσω το ρημάδι?

Γενικά άμα δεν κατάλαβες που το πάω θα στο πω όσο πιο απλά γίνετε, υπάρχουν πολλές οσμές που βιάζουν τις μύτες μας χωρίς προφυλακτικό και μερικές φορές μας γκαστρώνουν, όμως καμία δεν ελέγχεται ο καθένας μπορεί να το φτάσει σε όποιο όριο θέλει, μπορεί να πετάξει 20 αμπούλες βρόμας και δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να σταματήσει, εκτός και αν τον δείρεις ή εκτός και αν του κάτσεις, άμα θέλει δλδ.

Γιατί όλοι η επίθεση να γίνετε στο τσιγάρο, άμα η ΒΡΟΜΑ ήταν το πρόβλημα, γιατί βρωμάνε πολλά πράγματα στον κόσμο, ναι είναι το πιο συχνό μπλα μπλα, αλλά όσο οι άλλοι μπορούν να προκαλέσουν βρώμα όποτε θέλουν το ίδιο θα κάνω και εγώ, είτε είναι με τσιγάρο είτε με οτιδήποτε.

(Wow, "δεν έχουν προσόντα να εργαστούν αλλού" να δω εσύ πως θα ζήσεις την ζωή σου Dr Smartass.)

Κάτσε να βάλω την λογική να κάνει τρίο στην συζήτηση μας, κάνεις παρατήρηση στον καπνιστή επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι αυτό που κάνει τον ευχαριστεί (δλδ κατάφερες να ψυχολογήσεις ένα gargantuan κομμάτι του πληθυσμού μας και μάλλον και ένα άλλο gargantuan κομμάτι του πληθυσμού της Ανδρομέδας) αλλά στην ουσία τον καταστρέφει αλλά δεν κάνεις στους άλλους λόγο δουλείας, κοινωνίας (αρώματα κλπ).
1) Δλδ το κριτήριο σου δεν είναι η αξιολόγηση του πόσο βρομάει και το πως επιδράει πάνω σου αλλά είναι το πως επιδράει σε αυτόν που κάνει την βρόμα. So κάνοντας τους ψυχολογικούς μου συλλογισμούς μου, καταλήγω στο ότι είτε έχεις πρόβλημα με τους καπνιστές όχι επειδή βρομάει πιο πολύ από κάτι άλλο, όχι επειδή είναι πιο συχνό αλλά επειδή κάνουν κακό στην υγεία τους ενώ ταυτόχρονα λένε ότι το ευχαριστιούνται δλδ σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι άλλοι, κάτι που δεν ισχύει και αυτό φαίνεται από τα ποστ σου ή έχεις πρόβλημα με την λογική κάτι που στο λέω συχνά coincidence? Just thinking... no ofence.
2) Δεν ξέρω άμα σου μάθανε ποτέ την λέξη θεωρία σαν επίθετο, οι κάποιες πιο γνωστές λέξεις αντικειμενικό-υποκειμενικό. Η λέξη ευχαρίστηση ανήκει εκεί, δεν υπάρχει ορισμός για αυτή την λέξη άρα αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, άρα είναι υποκειμενική, μα τι κάνω πάω να διδάξω στον δάσκαλο την τέχνη του? δλδ (πολλά δλδ έπεσαν με σένα...coincidence? :hmm: ) εσύ διαβάσεις στο σχολείο κλπ ξέρεις γλώσσα μπορεί να πηγαίνεις και θεωρητική ενώ εγώ έχω να ανοίξω το βιβλίο της γλώσσας από τότε που πήγαινα 6η δημοτικού. Well, συνεχίζεται δυστυχώς και άλλο το ποστ μου γιατί εσύ θεωρείς (βλέπεις πως δουλεύει η λέξη σε παράδειγμα?) πως άμα καταστρέφεται η υγεία σου δεν μπορεί να είσαι ταυτόχρονα ευτυχής, δηλαδή το ένα είναι αντίθετο του άλλου, δεν ξέρω άμα υπάρχει λεξικό που να διαφωνεί μαζί μου αλλά δεν ισχύει αυτό που λες γλυκιά μου, άρα και τα δυο μπορούν να συνυπάρχουν, ευτυχία και καταστροφή.
Το 2 κάνει το 1 άτοπο και επειδή το 1 ήταν η άποψη σου αναλυμένη, ο συλλογισμός είναι προφανές, η άποψη σου είναι άτοπη.

Και εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να σβήσω το τσιγάρο... come on now αυτά τα λέγαμε στο δημοτικό και κέρδιζε αυτός που φώναζε περισσότερο, και πίστεψε με έχω κάνει growls.

Ας μπω και πιο προσωπικά, τους ανάγκασες να καπνίζουν στην βεράντα, παρόλα αυτά έχεις ακόμα πρόβλημα και από πάνω λες όπως τους σέβομαι πρέπει να με σέβονται, άμα δλδ τους πιέσεις τόσο πολύ που θα πρέπει απλά να βγαίνουν έξω από το σπίτι για να καπνίσουν, πες μου να καταλάβω ΠΩΣ?ΠΩΣ τους σέβεσαι εσύ? ΠΩΣ?

Και πάλι μπαίνω στην θέση του καθηγητή, "αναγκαίο κακό" δεν υπάρχει. "Kακό γενικά", τι εκφράσεις αλλά τέσπα το ότι το τσιγάρο κάνει κακό στον οργανισμό μας, ναι αυτό το ξέρουμε όσο και να μας το λες δεν θα stackάρει απλά ανεβαίνει λίγο το πρήξιμο bar meter.

Ok, για τελευταία φορά πρόκειται να σου εξηγήσω τους αριθμούς της ζωής. Όταν καπνίζεις και παίρνεις αυτά που σου προσφέρει όμως από την άλλη μεριά υπάρχει ένας/δυο/τρεις αριθμός Χ%, το κάθε ένα αντιστοιχεί σε κάτι, τόσο % να πάθεις αναπνευστικά προβλήματα όταν θα γεράσεις κλπ.
Όταν αποφασίσεις να πας μια βόλτα έξω, υπάρχουν Χ πιθανότητες να πάθεις κάτι, είναι μικρός αριθμός τόσο μικρός αριθμός που ούτε καν το σκέφτεσαι, αλλά και το να σου τύχει straight flush στο πόκερ είναι δύσκολο αλλά πολύ άνθρωποι που παίζουν το έχουν τύχει. Και τα δυο μπορούν να σου βλάψουν την υγεία bare with me.
Συμπεραίνουμε 2 πράγματα ζούμε με αριθμούς και η ζωή είναι εχθρική. Λοιπόν με την θεωρία σου το τσιγάρο βλάπτει την υγεία therefore δεν πρέπει να καπνίζουμε, με την ίδια λογική δεν πρέπει να βγεις έξω. Ούτε το άλλο άκρο δεν πρέπει να γίνεται όμως, να μην σε νοιάζουν καθόλου οι αριθμοί και απλά κάνω ότι θέλω. Οπότε πως ζούμε την ζωή μας, τα μετράμε, ρίσκο έναντι την πράξη, ρίσκο = % να καταστρέψεις την υγεία σου πράξη = οποιαδήποτε πράξη που σου προσφέρει ευτυχία.
Το τσιγάρο αντιμετωπίζετε όπως οποιοδήποτε άλλο ναρκωτικό, με ενημέρωση, αφού έχεις ενημερωθεί μπορείς να δεις τα % πίσω από αυτά, αλλιώς η τύχη με το μέρος σου γιατί απλά παίζεις με αριθμούς που δεν ξέρεις. Επειδή δεν έχεις κάνει την ενημέρωση σου δεν θα έπρεπε καν να μιλάς για το θέμα, δεν ξέρεις τίποτα, δεν ξέρεις καν τι σου προσφέρει αυτό το ναρκωτικό, ξέρεις τα αρνητικά του, αλλά δεν ξέρεις τα θετικά του.

Η υποκρισία βρίσκεται κάπου πάνω στον εγκέφαλο, αλλά άμα ακόμα την ψάχνεις είναι πάνω.

Πωωω, πολύ έγραψα, ναι το ποστ μου είναι εριστικό, κυνικό, έχει προσωπικές επιθέσεις μέσα, δεν θα διαμαρτυρηθώ το μπαν εκτός βέβαια αν η Δέσποινα σαν ανώτερη που είναι δεν θα βάλει συναισθήματα μέσα στην συζήτηση και δεν θα καταλήξω φυλακή, hey, δεν μπορώ να προσβάλω κάποιος άμα ο άλλος δεν προσβληθεί. Μην σβήσετε το ποστ, μ'αρέσει να το θαυμάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Οι σκέψεις ερχόντουσαν όσο έγραφα , και δεν είναι κράξιμο, απλά γράφω τα πράγματα όπως είναι, ναι το ξέρω ότι θα μπορούσα να διαβάσω μάνγκα αντί να γράφω αυτό το μήνυμα ίσως να ήταν πιο χρήσιμο, αλλά εκείνη την ώρα με την κατάλληλη μουσική αυτό ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γενικά άμα δεν κατάλαβες που το πάω θα στο πω όσο πιο απλά γίνετε, υπάρχουν πολλές οσμές που βιάζουν τις μύτες μας χωρίς προφυλακτικό και μερικές φορές μας γκαστρώνουν, όμως καμία δεν ελέγχεται ο καθένας μπορεί να το φτάσει σε όποιο όριο θέλει, μπορεί να πετάξει 20 αμπούλες βρόμας και δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να σταματήσει, εκτός και αν τον δείρεις ή εκτός και αν του κάτσεις, άμα θέλει δλδ.

Γιατί όλοι η επίθεση να γίνετε στο τσιγάρο, άμα η ΒΡΟΜΑ ήταν το πρόβλημα, γιατί βρωμάνε πολλά πράγματα στον κόσμο, ναι είναι το πιο συχνό μπλα μπλα, αλλά όσο οι άλλοι μπορούν να προκαλέσουν βρώμα όποτε θέλουν το ίδιο θα κάνω και εγώ, είτε είναι με τσιγάρο είτε με οτιδήποτε.

Γαμώτο μου, στην προκειμένη περίπτωση, όλα είναι το πρόβλημά μου. Η μπόχα, οι αρρώστιες, ο βήχας των γύρω μου ενώ θα μπορούσαν να σφύζουν από υγεία, το στυλάκι των συμμαθητων μου που καπνίζουν: «Κοιτάξτε με, καπνίζω» γιατί δεν έχουν βρει άλλο τρόπο να ξεχωρίσουν και να ενταχθούν σε μια παρέα. Είναι η κορυφή του γελοίου. Να στρέφεται κανείς στο τσιγάρο για να ενταχθεί κάπου και να ξεχωρίσει με αυτόν τον τρόπο. Μόνο όσοι είναι απελπισμένοι ενεργούν έτσι. Κάντε κάτι άλλο. Γιατί προσπαθείτε όλοι να δικαιολογήσετε το τσιγάρο ως τρόπο για να ξεχωρίσετε, να τη σπάσετε στους άλλους;
Πρόβλημά τους, σε όσους θέλουν να καπνίζουν εν γνώσει των συνεπειών, κάντε το ρε, αλλά ζείτε, κι εσύ μαζί, σε μια κοινωνία, με άλλους μαζί. Θα ήθελα κι εγώ πάρα πολύ να κάνω ό,τι γουστάρω, αλλά δυστυχώς δε μπορώ. Νομίζω για να συνυπάρχουμε όλοι, όχι αρμονικά και μαλακίες αλλά σε λογικά πλαίσια, νομίζω πρέπει να σέβεται ο ένας τον άλλον. Στοιχειωδώς τουλάχιστον. Στο ξαναλέω, αν θέλει ο άλλος να κάπνίζει μες τη μούρη μου συνειδητοποιημένα, κι εγώ θα γίνομαι όσο ενοχλητική θέλω απέναντί του, κάνοντάς του παρατήρηση. Δικαίωμά μου είναι. Κι αυτουνού, δικαίωμά του είναι να καπνίζει, όχι μες στη μούρη μου πάντως. Και γενικά όχι σε χώρο που δεν επιτρέπεται.

Εσύ πήγες τη συζήτηση σε άσχετα πράγματα. Άκου ‘κει για το σκουπιδιάρη... Τη δουλειά του κάνει ο άνθρωπος. Εμείς για το τσιγάρο μιλάμε. Οι συγκρίσεις σου ήταν παντελώς άσχετες. Το τσιγάρο, εθίζει. Αυτά που είναι αναγκασμένος να αναπνέει ο σκουπιδιάρης που κολλάνε?

αλλά όσο οι άλλοι μπορούν να προκαλέσουν βρώμα όποτε θέλουν το ίδιο θα κάνω και εγώ, είτε είναι με τσιγάρο είτε με οτιδήποτε.

Κλαπ, κλαπ, κλαπ… Μπράαααβο πολύ ωραία φιλοσοφία.
Χαχαχαχα, τη βρίσκεις με το να μεταδίδεις βρώμα? Κανε το… Μεγάλη βλακεία ήταν αυτή που πέταξες, αλλά άμα τη βρίσκεις με αυτόν τον τρόπο, τι να πω, ο κάθε άνθρωπος έχει τις ιδιαιτερότητές του…
-.-‘

(Wow, "δεν έχουν προσόντα να εργαστούν αλλού" να δω εσύ πως θα ζήσεις την ζωή σου Dr Smartass.)


Χμ, για να δούμε το σκέφτηκες πολύ αυτό πριν το πεις?
Προφανώς, όχι,δε μπορούν να εργαστούν αλλού με τις υπάρχουσες δυνατότητές τους, στο δημόσιο τομέα. Θα μπορούσαν να εργαστούν σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση, αλλά γιατί να ζήσουν μέσα στην αβεβαιότητα?

Όσο για μένα, θα φροντίσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, ξέροντας βέβαια ότι θα αντιμετωπίσω την ανεργία κατά πρόσωπο.

1)Δλδ το κριτήριο σου δεν είναι η αξιολόγηση του πόσο βρομάει και το πως επιδράει πάνω σου αλλά είναι το πως επιδράει σε αυτόν που κάνει την βρόμα. So κάνοντας τους ψυχολογικούς μου συλλογισμούς μου, καταλήγω στο ότι είτε έχεις πρόβλημα με τους καπνιστές όχι επειδή βρομάει πιο πολύ από κάτι άλλο, όχι επειδή είναι πιο συχνό αλλά επειδή κάνουν κακό στην υγεία τους ενώ ταυτόχρονα λένε ότι το ευχαριστιούνται δλδ σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι άλλοι, κάτι που δεν ισχύει και αυτό φαίνεται από τα ποστ σου ή έχεις πρόβλημα με την λογική κάτι που στο λέω συχνά coincidence? Just thinking... no ofence.

Φυσικά και με ενδιαφέρει και η επίδραση τόσο στους γύρω όσο και σε μένα. Γενικά, στο τσιγάρο με ενοχλούν όλα. Απλά. Είσαι τόσο ανόητος? Τι σου φαίνεται περίεργο? Να με ενοχλεί κάτι που βρωμάει? Και που καταστρέφει την υγεία τόσων και τόσων γύρω μου? Ή ότι μου έχει στερήσει αγαπημένο μου πρόσωπο?


2)Δεν ξέρω άμα σου μάθανε ποτέ την λέξη θεωρία σαν επίθετο, οι κάποιες πιο γνωστές λέξεις αντικειμενικό-υποκειμενικό. Η λέξη ευχαρίστηση ανήκει εκεί, δεν υπάρχει ορισμός για αυτή την λέξη άρα αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, άρα είναι υποκειμενική, μα τι κάνω πάω να διδάξω στον δάσκαλο την τέχνη του? δλδ (πολλά δλδ έπεσαν με σένα...coincidence? ) εσύ διαβάσεις στο σχολείο κλπ ξέρεις γλώσσα μπορεί να πηγαίνεις και θεωρητική ενώ εγώ έχω να ανοίξω το βιβλίο της γλώσσας από τότε που πήγαινα 6η δημοτικού. Well, συνεχίζεται δυστυχώς και άλλο το ποστ μου γιατί εσύ θεωρείς (βλέπεις πως δουλεύει η λέξη σε παράδειγμα?) πως άμα καταστρέφεται η υγεία σου δεν μπορεί να είσαι ταυτόχρονα ευτυχής, δηλαδή το ένα είναι αντίθετο του άλλου, δεν ξέρω άμα υπάρχει λεξικό που να διαφωνεί μαζί μου αλλά δεν ισχύει αυτό που λες γλυκιά μου, άρα και τα δυο μπορούν να συνυπάρχουν, ευτυχία και καταστροφή.
Το 2 κάνει το 1 άτοπο και επειδή το 1 ήταν η άποψη σου αναλυμένη, ο συλλογισμός είναι προφανές, η άποψη σου είναι άτοπη.


Α, όχι φίλε, η ευτυχία δε συνδυάζεται με το θάνατο και την αρρώστια, και την καταστροφή. Πώς μπορεί κάποιος να είναι ευτυχής, ενώ γνωρίζει ότι του απομένουν λίγοι μήνες ζωής? Λες πολλές βλακείες, κυρίως στην προκειμένη περίπτωση, ξέρω πολύ καλά, πώς είναι να είναι κανείς άρρωστος, βαριά. Ίχνος ευτυχίας. Το έχω ζήσει από πρώτο χέρι.

Ίσως υπάρχουν μόνο οι τελευταίες αναλαμπές, «να ζήσω τη ζωή που δεν έζησα», να χαρώ λίγο πριν το τέλος. Και αυτό είναι τόσο μα τόσο μηδαμινό… Το μόνο που υπάρχει μέσα στον άλλον είναι πίκρα. Και ένα γιατί. Όχι ευτυχία. Τουλάχιστον πραγματική.


Ας μπω και πιο προσωπικά, τους ανάγκασες να καπνίζουν στην βεράντα, παρόλα αυτά έχεις ακόμα πρόβλημα και από πάνω λες όπως τους σέβομαι πρέπει να με σέβονται, άμα δλδ τους πιέσεις τόσο πολύ που θα πρέπει απλά να βγαίνουν έξω από το σπίτι για να καπνίσουν, πες μου να καταλάβω ΠΩΣ?ΠΩΣ τους σέβεσαι εσύ? ΠΩΣ?




Τι σχέση έχεις με τους γονείς σου? Πώς τα βρίσκετε? Αν δεν το ξέρεις, για να λειτουργεί όσο πιο σωστά γίνεται μια οικογένεια, πρέπει να υπάρχουν αμοιβαίοι συμβιβασμοί. Δεν τους πίεσα,έτσι συμφωνήσαμε. Αντίστοιχα, έκανα κι εγώ συμβιβασμούς σε πράγματα που τους ενοχλούσαν.

Ναι, βέβαια, ακόμη με ενοχλεί η όλη φάση, αλλά εφόσον δεν καπνίζουν πλέον στο σπίτι, δε μπορώ να κάνω κάτι. Το μόνο που με λυπεί είναι ότι συνεχίζουν το κάπνισμα, αλλά αν το έχουν συνηθίσει, τι μπορώ να κάνω γι’αυτό? Στο χέρι τους είναι, να το κόψουν.

Το τσιγάρο αντιμετωπίζετε όπως οποιοδήποτε άλλο ναρκωτικό, με ενημέρωση, αφού έχεις ενημερωθεί μπορείς να δεις τα % πίσω από αυτά, αλλιώς η τύχη με το μέρος σου γιατί απλά παίζεις με αριθμούς που δεν ξέρεις. Επειδή δεν έχεις κάνει την ενημέρωση σου δεν θα έπρεπε καν να μιλάς για το θέμα, δεν ξέρεις τίποτα, δεν ξέρεις καν τι σου προσφέρει αυτό το ναρκωτικό, ξέρεις τα αρνητικά του, αλλά δεν ξέρεις τα θετικά του.

Όση ενημέρωση κι αν κάνεις, είναι εθιστικό, σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό. Όχι δεν ξέρω τι μου προσφέρει, κι ούτε ενδιαφέρομαι να μάθω. Αν σ’αρέσει να τη βρίσκεις έτσι, κάνε το, για άλλη μια φορά… Εμένα μου αρέσει να τη βρίσκω με τον αθλητισμό. Μπορώ να τσαντιστώ, να ανεβώ ψυχολογικά, να πονέσω, να στενοχωρηθώ, να ενταχθώ σε μια ομάδα, να βρίσω, να κάνω χίλια δυο, και τουλάχιστον γυμνάζομαι.

Πω πω, κάθεσαι να μου αναλύσεις τα θετικά ενός πράγματος που αν τα συγκρίνεις με τα αρνητικά είναι απλά οφφ. Τη γνώμη μου λέω, δε νομίζω ότι απαιτείται πολλη ενημέρωση επί του θεματος. Εξάλλου, δεν έχω και τον απαιτούμενο χρόνο για κάτι τέτοιο.


Πωωω, πολύ έγραψα, ναι το ποστ μου είναι εριστικό, κυνικό, έχει προσωπικές επιθέσεις μέσα, δεν θα διαμαρτυρηθώ το μπαν εκτός βέβαια αν η Δέσποινα σαν ανώτερη που είναι δεν θα βάλει συναισθήματα μέσα στην συζήτηση και δεν θα καταλήξω φυλακή, hey, δεν μπορώ να προσβάλω κάποιος άμα ο άλλος δεν προσβληθεί. Μην σβήσετε το ποστ, μ'αρέσει να το θαυμάζω.


Ναι, εντάξει…
Μην ανησυχείτε, κύριε Γιωργο, δεν πληγώθηκα, και δεν πρόκειται να σας κάνω αναφορά.Για ηρέμησε λίγο, συζήτηση κάνουμε.

Και εντάξει, μην ψωνίζεσαι. Έγω βαρεθεί με τόσα ψώνια που κυκλοφορούν εδώ μέσα και την έχουν δει κάπως.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
εγω δν καπνιζω και ουτε προκειται να το δοκιμασω καν...η γνωμη μου για το τσιγαρο δν ειναι καλη,αφου πιστευω πως δν ωφελει την υγεια μας και μαλιστα το αντιθετο την καταστρεφει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Εγώ ολοκληρώνομαι σαν άνθρωπος όταν κλάνω, το βρίσκω ιδιαίτερα απολαυστικό. Θα αρχίσω να το κάνω σε κλειστούς δημόσιους χώρους, έχοντας φάει το χειρότερο βρώμικο hot-dog μερικές ώρες πριν, και όταν μου ζητήσουν να σταματήσω θα επικαλεστώ το δικαίωμά μου στη διασκέδαση.

Άσε που είναι και βιολογική ανάγκη, αλλά για τον εθισμένο στη νικοτίνη είναι και το τσιγάρο πλέον βιολογική ανάγκη, οπότε παραβλέπουμε αυτήν την παράμετρο.
ο μπατσος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο, αρα ο μπατσος ειναι μπουζουκι
-----------------------------------------
Γενικά άμα δεν κατάλαβες που το πάω θα στο πω όσο πιο απλά γίνετε, υπάρχουν πολλές οσμές που βιάζουν τις μύτες μας χωρίς προφυλακτικό και μερικές φορές μας γκαστρώνουν, όμως καμία δεν ελέγχεται ο καθένας μπορεί να το φτάσει σε όποιο όριο θέλει, μπορεί να πετάξει 20 αμπούλες βρόμας και δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να σταματήσει, εκτός και αν τον δείρεις ή εκτός και αν του κάτσεις, άμα θέλει δλδ.

Γιατί όλοι η επίθεση να γίνετε στο τσιγάρο, άμα η ΒΡΟΜΑ ήταν το πρόβλημα, γιατί βρωμάνε πολλά πράγματα στον κόσμο, ναι είναι το πιο συχνό μπλα μπλα, αλλά όσο οι άλλοι μπορούν να προκαλέσουν βρώμα όποτε θέλουν το ίδιο θα κάνω και εγώ, είτε είναι με τσιγάρο είτε με οτιδήποτε.

(Wow, "δεν έχουν προσόντα να εργαστούν αλλού" να δω εσύ πως θα ζήσεις την ζωή σου Dr Smartass.)

Κάτσε να βάλω την λογική να κάνει τρίο στην συζήτηση μας, κάνεις παρατήρηση στον καπνιστή επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι αυτό που κάνει τον ευχαριστεί (δλδ κατάφερες να ψυχολογήσεις ένα gargantuan κομμάτι του πληθυσμού μας και μάλλον και ένα άλλο gargantuan κομμάτι του πληθυσμού της Ανδρομέδας) αλλά στην ουσία τον καταστρέφει αλλά δεν κάνεις στους άλλους λόγο δουλείας, κοινωνίας (αρώματα κλπ).
1) Δλδ το κριτήριο σου δεν είναι η αξιολόγηση του πόσο βρομάει και το πως επιδράει πάνω σου αλλά είναι το πως επιδράει σε αυτόν που κάνει την βρόμα. So κάνοντας τους ψυχολογικούς μου συλλογισμούς μου, καταλήγω στο ότι είτε έχεις πρόβλημα με τους καπνιστές όχι επειδή βρομάει πιο πολύ από κάτι άλλο, όχι επειδή είναι πιο συχνό αλλά επειδή κάνουν κακό στην υγεία τους ενώ ταυτόχρονα λένε ότι το ευχαριστιούνται δλδ σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι άλλοι, κάτι που δεν ισχύει και αυτό φαίνεται από τα ποστ σου ή έχεις πρόβλημα με την λογική κάτι που στο λέω συχνά coincidence? Just thinking... no ofence.
2) Δεν ξέρω άμα σου μάθανε ποτέ την λέξη θεωρία σαν επίθετο, οι κάποιες πιο γνωστές λέξεις αντικειμενικό-υποκειμενικό. Η λέξη ευχαρίστηση ανήκει εκεί, δεν υπάρχει ορισμός για αυτή την λέξη άρα αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, άρα είναι υποκειμενική, μα τι κάνω πάω να διδάξω στον δάσκαλο την τέχνη του? δλδ (πολλά δλδ έπεσαν με σένα...coincidence? :hmm: ) εσύ διαβάσεις στο σχολείο κλπ ξέρεις γλώσσα μπορεί να πηγαίνεις και θεωρητική ενώ εγώ έχω να ανοίξω το βιβλίο της γλώσσας από τότε που πήγαινα 6η δημοτικού. Well, συνεχίζεται δυστυχώς και άλλο το ποστ μου γιατί εσύ θεωρείς (βλέπεις πως δουλεύει η λέξη σε παράδειγμα?) πως άμα καταστρέφεται η υγεία σου δεν μπορεί να είσαι ταυτόχρονα ευτυχής, δηλαδή το ένα είναι αντίθετο του άλλου, δεν ξέρω άμα υπάρχει λεξικό που να διαφωνεί μαζί μου αλλά δεν ισχύει αυτό που λες γλυκιά μου, άρα και τα δυο μπορούν να συνυπάρχουν, ευτυχία και καταστροφή.
Το 2 κάνει το 1 άτοπο και επειδή το 1 ήταν η άποψη σου αναλυμένη, ο συλλογισμός είναι προφανές, η άποψη σου είναι άτοπη.

Και εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να σβήσω το τσιγάρο... come on now αυτά τα λέγαμε στο δημοτικό και κέρδιζε αυτός που φώναζε περισσότερο, και πίστεψε με έχω κάνει growls.

Ας μπω και πιο προσωπικά, τους ανάγκασες να καπνίζουν στην βεράντα, παρόλα αυτά έχεις ακόμα πρόβλημα και από πάνω λες όπως τους σέβομαι πρέπει να με σέβονται, άμα δλδ τους πιέσεις τόσο πολύ που θα πρέπει απλά να βγαίνουν έξω από το σπίτι για να καπνίσουν, πες μου να καταλάβω ΠΩΣ?ΠΩΣ τους σέβεσαι εσύ? ΠΩΣ?

Και πάλι μπαίνω στην θέση του καθηγητή, "αναγκαίο κακό" δεν υπάρχει. "Kακό γενικά", τι εκφράσεις αλλά τέσπα το ότι το τσιγάρο κάνει κακό στον οργανισμό μας, ναι αυτό το ξέρουμε όσο και να μας το λες δεν θα stackάρει απλά ανεβαίνει λίγο το πρήξιμο bar meter.

Ok, για τελευταία φορά πρόκειται να σου εξηγήσω τους αριθμούς της ζωής. Όταν καπνίζεις και παίρνεις αυτά που σου προσφέρει όμως από την άλλη μεριά υπάρχει ένας/δυο/τρεις αριθμός Χ%, το κάθε ένα αντιστοιχεί σε κάτι, τόσο % να πάθεις αναπνευστικά προβλήματα όταν θα γεράσεις κλπ.
Όταν αποφασίσεις να πας μια βόλτα έξω, υπάρχουν Χ πιθανότητες να πάθεις κάτι, είναι μικρός αριθμός τόσο μικρός αριθμός που ούτε καν το σκέφτεσαι, αλλά και το να σου τύχει straight flush στο πόκερ είναι δύσκολο αλλά πολύ άνθρωποι που παίζουν το έχουν τύχει. Και τα δυο μπορούν να σου βλάψουν την υγεία bare with me.
Συμπεραίνουμε 2 πράγματα ζούμε με αριθμούς και η ζωή είναι εχθρική. Λοιπόν με την θεωρία σου το τσιγάρο βλάπτει την υγεία therefore δεν πρέπει να καπνίζουμε, με την ίδια λογική δεν πρέπει να βγεις έξω. Ούτε το άλλο άκρο δεν πρέπει να γίνεται όμως, να μην σε νοιάζουν καθόλου οι αριθμοί και απλά κάνω ότι θέλω. Οπότε πως ζούμε την ζωή μας, τα μετράμε, ρίσκο έναντι την πράξη, ρίσκο = % να καταστρέψεις την υγεία σου πράξη = οποιαδήποτε πράξη που σου προσφέρει ευτυχία.
Το τσιγάρο αντιμετωπίζετε όπως οποιοδήποτε άλλο ναρκωτικό, με ενημέρωση, αφού έχεις ενημερωθεί μπορείς να δεις τα % πίσω από αυτά, αλλιώς η τύχη με το μέρος σου γιατί απλά παίζεις με αριθμούς που δεν ξέρεις. Επειδή δεν έχεις κάνει την ενημέρωση σου δεν θα έπρεπε καν να μιλάς για το θέμα, δεν ξέρεις τίποτα, δεν ξέρεις καν τι σου προσφέρει αυτό το ναρκωτικό, ξέρεις τα αρνητικά του, αλλά δεν ξέρεις τα θετικά του.

Η υποκρισία βρίσκεται κάπου πάνω στον εγκέφαλο, αλλά άμα ακόμα την ψάχνεις είναι πάνω.

Πωωω, πολύ έγραψα, ναι το ποστ μου είναι εριστικό, κυνικό, έχει προσωπικές επιθέσεις μέσα, δεν θα διαμαρτυρηθώ το μπαν εκτός βέβαια αν η Δέσποινα σαν ανώτερη που είναι δεν θα βάλει συναισθήματα μέσα στην συζήτηση και δεν θα καταλήξω φυλακή, hey, δεν μπορώ να προσβάλω κάποιος άμα ο άλλος δεν προσβληθεί. Μην σβήσετε το ποστ, μ'αρέσει να το θαυμάζω.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ο καθενας μπορει να καταστρεφει την υγεια του με οποιον τροπο θελει, το θεμα ειναι να μην αναγκαζει τον αλλο να υποστει τις ιδιες συνεπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ο καθενας μπορει να καταστρεφει την υγεια του με οποιον τροπο θελει, το θεμα ειναι να μην αναγκαζει τον αλλο να υποστει τις ιδιες συνεπειες.
Μιλας για το θεμα με τους κλειστους χωρους;
Συμφωνω.Αλλα οταν το 80% των ατομων που βρισκονται σε καφετεριες/κλαμπ/μπουζουκια καπνιζει, δεν μπορει το 20% να αναγκασει τους αλλους να μην διασκεδαζουν οπως θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Μιλας για το θεμα με τους κλειστους χωρους
Συμφωνω.Αλλα οταν το 80% των ατομων που βρισκονται σε καφετεριες/κλαμπ/μπουζουκια καπνιζει, δεν μπορει το 20% να αναγκασει τους αλλους να μην διασκεδαζουν οπως θελουν.
Για αυτο το λογο πρεπει τα μαγαζια να εχουν χωρο και για τους μη καπνιζοντες.Κανεις δεν μπορει να καταπιεσει τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν γινεται να εφαρμοστει σε κλαμπ και μπουζουκια αυτο το πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δεν γινεται να εφαρμοστει σε κλαμπ και μπουζουκια αυτο το πραγμα.
Σε καφετερειες ομως ναι.Στους χωρους που αναφερεις τι να πω;:PΑς βαζουν τα τραπεζια πιο αραια και να εγκαταστησουν καλυτερο εξαερισμο.

Στα κλαμπ ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ο μπατσος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο, αρα ο μπατσος ειναι μπουζουκι
Καμία σχέση, αυτό που λέω μια χαρά στέκει. Ο αστυνόμος δεν μπορεί να είναι μπουζούκι, άνθρωπος που ηδονίζεται πραγματικά (γιατί λίγο απολαυστικό όλοι το βρίσκουμε) όταν κλάνει μπορεί να υπάρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ναι αλλα θελω να πω πως δεν μπορεις να ταυτισεις το καπνισμα με το να κλανεις, μονο κ μονο θεωρουνται απολαυστικα απο καποια ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Δεν γινεται να εφαρμοστει σε κλαμπ και μπουζουκια αυτο το πραγμα.

Γιατί δε γίνεται; Ο νόμος Ν. 3730/2008 λέει:

Για τη λειτουργία του καταστήματος ως χώρου καπνιζόντων θα πρέπει να τροποποιηθεί η άδεια λειτουργίας του. Η τροποποίηση αυτή προϋποθέτει, με την επιφύλαξη όλων των ισχυουσών διατάξεων τα κάτωθι:

Το κατάστημα πρέπει να διαθέτει ή να εξοπλιστεί, με κατάλληλα και επαρκή μηχανήματα εξαερισμού και καθαρισμού του εσωτερικού αέρα. Η καταλληλότητα των μηχανημάτων κρίνεται από τις κατά τόπους αδειοδοτούσες Αρχές βάσει παγίων οδηγιών της Ειδικής Υπηρεσίας Προστασίας από τον Καπνό και το Αλκοόλ σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Πρέπει να αναρτηθεί από τον υπεύθυνο λειτουργίας στην πρόσοψη, αλλά και στο εσωτερικό ειδικό σήμα, που θα αναφέρει ότι «το κατάστημα είναι χώρος για καπνίζοντες».

Τα καταστήματα τα οποία, δεν έχουν λάβει τον χαρακτηρισμό ως καταστήματα καπνιζόντων, με την ανωτέρω διαδικασία υπόκεινται στην πλήρη απαγόρευση καπνίσματος, από την 1η Ιουλίου 2009.

Προφανώς, αν στα club και στα μπουζούκια ο πελάτης θέλει να καπνίσει, θα πρέπει το κατάστημα να έχει και την ανάλογη άδεια (και σήμανση).
Το κύριο πρόβλημα βέβαια είναι ότι ο εξαερισμός είναι άθλιος στα περισσότερα τέτοια μαγαζιά, πράγμα που σημαίνει ότι η άδεια συνεπάγεται (επιτέλους!) επανασχεδίαση του εξαερισμού του χώρου.

Από εκεί και πέρα νομίζω τα πράγματα είναι ξεκάθαρα - αν δεν είναι μαγαζί για καπνιστές, δεν επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα. Με τον καιρό θα μας γίνει συνήθεια, ελπίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Προφανως και αναφερομαι στο τι γινεται στην πραξη, και οχι το τι λεει ο νομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top