Κάπνισμα

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
δυστυχως το καπνισμα εχει γινει μοδα και πλεον το 60 % των εφηβων στηνΓ λυκειου καπνιζει και απο το 40% το 35% εχει δοκιμασει τοουλαχιστον μια φορα....
εδω και χασισι περνουν τα παιδια και κανιες χαμπαρι δεν τους περνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Οι γονεις τι κανουν ρε γαμωτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Και λίγα λες! (για τα ποσοστά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Στο φορμα του Αυγουστου νομιζω ειχε ενα σχετικο θεμα. Τα ποσοστα ειναι απιστευτα και οσο πανε αυξανονται. Με προβληματιζει ομως το γεγονος οτι ενω ενημερωνονται απο σχολεια, διαφημησεις και γενικα καθε μεσω, τοσο περισσοτεροι εφηβοι ''μπλεκουν''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Στο φορμα του Αυγουστου νομιζω ειχε ενα σχετικο θεμα. Τα ποσοστα ειναι απιστευτα και οσο πανε αυξανονται. Με προβληματιζει ομως το γεγονος οτι ενω ενημερωνονται απο σχολεια, διαφημησεις και γενικα καθε μεσω, τοσο περισσοτεροι εφηβοι ''μπλεκουν''.

Άστα.Βασικά είναι πολλοί οι παράγοντες που οι έφηβοι όπως λες "μπλέκουν" με το τσιγάρο,αλλά έχεις δίκιο ότι μεγάλη βαρύτητα σ'αυτό έχουν και οι γονείς.
Πάντως είναι άθλιο το γεγονός ότι είμαστε οι πρώτοι στην Ευρώπη στο κάπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Οι γονεις τι κανουν ρε γαμωτο;

Οι γονείς τι να κάνουν δηλαδή;
Λες και αν τους πουν να το κόψουν θα το κάνουν και δεν θα βρουν τα παιδιά να καπνίσουν οτιδήποτε με άλλο τρόπο.
Ό,τι και να τους πουν αν το θέλουν θα το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Στο φορμα του Αυγουστου νομιζω ειχε ενα σχετικο θεμα. Τα ποσοστα ειναι απιστευτα και οσο πανε αυξανονται. Με προβληματιζει ομως το γεγονος οτι ενω ενημερωνονται απο σχολεια, διαφημησεις και γενικα καθε μεσω, τοσο περισσοτεροι εφηβοι ''μπλεκουν''.
Άσε,τα ποσοστά είναι πάρα πολύ υψηλά!
Ενημέρωση στα σχολεία;Εγώ ποτέ δεν άκουσα στο σχολείο για τα κακά του καπνίσματος και λοιπά!Το μόνο που γίνεται στο σχολείο,είναι να καπνίζουν μπροστά μας σαν τα φουγάρα μερικοί καθηγητές και ένα κάρο παιδιά να καπνίζουν σε κάποια σημεία του προαυλίου,ακόμα και μέσα σε αίθουσες!
Κανείς δεν ασχολείται ουσιαστικά με το τόσο σοβαρό θέμα!
Αλλά,θα μου πεις,κανείς δεν ασχολείται γενικά με οτιδήποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Οι γονείς τι να κάνουν δηλαδή;
Λες και αν τους πουν να το κόψουν θα το κάνουν και δεν θα βρουν τα παιδιά να καπνίσουν οτιδήποτε με άλλο τρόπο.
Ό,τι και να τους πουν αν το θέλουν θα το κάνουν.

Nαι,αλλα τα παιδιά αυτά πώς νομίζεις ότι ωθήθηκαν στο τσιγάρο;
Σημαντικό ρόλο "παίζουν" οι παρέες αλλά και η οικογένεια.Έχει σημασία το πως θα μεγαλώσεις ένα παιδί,τι πρότυπο θα αποτελέσεις γι αυτό και επίσης τα ενδεχόμενα προβλήματα που υπάρχουν στον οικογενειακό χώρο.Όλα αυτά αποτελούν παράγοντες που ωθούν τα παιδιά στο τσιγάρο.Αν βλέπεις ένα γονιό να αδιαφορεί τελείως για το παιδί του,να το παραμελεί,το παιδί μπορεί να αντιδράσει με αυτό τον τρόπο.
Βέβαια,υπάρχουν και κάποιοι που καπνίζουν γιατί τους αρέσει.
Πάντως ακόμα κι εκεί θεωρώ ότι οι γονείς μπορούν να σε αποτρέψουν αν το θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Nαι,αλλα τα παιδιά αυτά πώς νομίζεις ότι ωθήθηκαν στο τσιγάρο;
Σημαντικό ρόλο "παίζουν" οι παρέες αλλά και η οικογένεια.Έχει σημασία το πως θα μεγαλώσεις ένα παιδί,τι πρότυπο θα αποτελέσεις γι αυτό και επίσης τα ενδεχόμενα προβλήματα που υπάρχουν στον οικογενειακό χώρο.Όλα αυτά αποτελούν παράγοντες που ωθούν τα παιδιά στο τσιγάρο.Αν βλέπεις ένα γονιό να αδιαφορεί τελείως για το παιδί του,να το παραμελεί,το παιδί μπορεί να αντιδράσει με αυτό τον τρόπο.
Βέβαια,υπάρχουν και κάποιοι που καπνίζουν γιατί τους αρέσει.
Πάντως ακόμα κι εκεί θεωρώ ότι οι γονείς μπορούν να σε αποτρέψουν αν το θέλουν.

Λεω για όταν θα προσπαθήσουν οι νορμαλ γονείς να μιλήσουν στο παιδί τους.
Όχι για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται..οπότε ναι μπορεί να καπνίζει γιατί θέλει κάπου να ξεσπασει.

Εντάξει απλά πιστεύω, πως αν ο άλλος θέλει να το κάνει, θα το κάνει..και ας του πουν ότι τον σκοτώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Λεω για όταν θα προσπαθήσουν οι νορμαλ γονείς να μιλήσουν στο παιδί τους.
Όχι για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται..οπότε ναι μπορεί να καπνίζει γιατί θέλει κάπου να ξεσπασει.

Εντάξει απλά πιστεύω, πως αν ο άλλος θέλει να το κάνει, θα το κάνει..και ας του πουν ότι τον σκοτώνει.

Μα και πάλι "παίζουν" ρόλο οι γονείς.Όπως και να το κάνεις αποτελούν πρότυπο,αλλά κι αν πραγματικά ενδιαφέρονται,μπορούν να "ελένξουν" τις παρέες του παιδιού τους και να μην το έχουν τελείως ανεξέλενκτο.Αν το παιδί "κατρακυλήσει" και προσπαθήσουν μετά να του μιλήσουν,τότε θα είναι αργά και θα είναι δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση.Γι αυτό θα πρέπει από μικρή ηλικία να μιλήσουν στα παιδιά για τις αρνητικές συνέπειες του τσιγάρου και να αποτελέσουν υγιή πρότυπα.Έτσι το βλέπω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Λεω για όταν θα προσπαθήσουν οι νορμαλ γονείς να μιλήσουν στο παιδί τους.
Όχι για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται..οπότε ναι μπορεί να καπνίζει γιατί θέλει κάπου να ξεσπασει.

Εντάξει απλά πιστεύω, πως αν ο άλλος θέλει να το κάνει, θα το κάνει..και ας του πουν ότι τον σκοτώνει.

Υπαρχουν απειροι τροποι να ξεσπασει κανεις, οχι ομως καπνιζοντας. Εγω γενικα σαν ατομο εχω αρκετα νευρα, και ξεσπαω αλλου. Εχω και αυτο που κανω συνεπειες αλλα μικροτερες.

Φυσικα και αν θελει να καπνισει, θα το κανει αλλα αν οι γονεις του ειχαν μιλησει νωριτερα για αυτο ή γενικα ηταν πιο απο πανω στα παιδια τους μπορει να μην ειχαν δοκιμασει καν. Εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα παιδια που αρχισαν νωρις το καπνισμα, οι γονεις τους δεν ασχολιοντουσαν οσο επρεπε. Δεν ειναι απολυτο αυτο βεβαια. Οι δικοι μου γονεις για π.χ καπνιζουν πολυ και αρκετες φορες μπροστα μου. Μου εχουν πει βεβαια τις συνεπειες του τσιγαρου. Θα ειχα μια καλη δικαιολογια να καπνισω, αντιγραφοντας τους γυρω μου. Εδω ομως μπλεκεται και η κριση του καθενος. Δεν μου προσφερει τιποτα. Τελος. Γιατι να το κανω;
-----------------------------------------
Μα και πάλι "παίζουν" ρόλο οι γονείς.Όπως και να το κάνεις αποτελούν πρότυπο,αλλά κι αν πραγματικά ενδιαφέρονται,μπορούν να "ελένξουν" τις παρέες του παιδιού τους και να μην το έχουν τελείως ανεξέλενκτο.Αν το παιδί "κατρακυλήσει" και προσπαθήσουν μετά να του μιλήσουν,τότε θα είναι αργά και θα είναι δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση.Γι αυτό θα πρέπει από μικρή ηλικία να μιλήσουν στα παιδιά για τις αρνητικές συνέπειες του τσιγάρου και να αποτελέσουν υγιή πρότυπα.Έτσι το βλέπω εγώ.

Πολυ σωστα το βλεπεις, ετσι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena___*

Νεοφερμένος

Η elena___* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εγω προσωπικα δεν εχω δοκιμασει και ειμαι πολυ περηφανη γι΄αυτο! ειμαι κατα του καπνισματος γιατι δεν εχει κατι ωφελιμο να προσφερει. αντιθετα μπορει να κανει αρκετα μεγαλη ζημια. μερικοι χρησιμοποιουν την δικαιολογια οτι εχουν προβληματα ή κατι παρομοιο. το τσιγαρο δεν ειναι τροπος να εκφρασεις τα προβληματα σου ποσο μαλλον να τα ξεπερασεις. δεν το κανεις για να πας κοντρα σε καποιον οπως μερικοι μερικοι που νομιζουν πως καπνιζοντας θα "εκδικηθουν" τους γονεις τους ή καποιο ατομο που τους εχει πληγωσει. αντι λοιπον να καπνιζει καποιος γιατι δεν κανει στροφη στην δημιουργηκοτητα? φυσικα και δεν μπορω να εμποδισω κανεναν να κοψει το τσιγαρο αλλα θα φροντισω να το υπενθυμιζω στα ατομα που αγαπαω γιατι κανουν κακο στον εαυτο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Υπαρχουν απειροι τροποι να ξεσπασει κανεις, οχι ομως καπνιζοντας. Εγω γενικα σαν ατομο εχω αρκετα νευρα, και ξεσπαω αλλου. Εχω και αυτο που κανω συνεπειες αλλα μικροτερες.

Φυσικα και αν θελει να καπνισει, θα το κανει αλλα αν οι γονεις του ειχαν μιλησει νωριτερα για αυτο ή γενικα ηταν πιο απο πανω στα παιδια τους μπορει να μην ειχαν δοκιμασει καν. Εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα παιδια που αρχισαν νωρις το καπνισμα, οι γονεις τους δεν ασχολιοντουσαν οσο επρεπε. Δεν ειναι απολυτο αυτο βεβαια. Οι δικοι μου γονεις για π.χ καπνιζουν πολυ και αρκετες φορες μπροστα μου. Μου εχουν πει βεβαια τις συνεπειες του τσιγαρου. Θα ειχα μια καλη δικαιολογια να καπνισω, αντιγραφοντας τους γυρω μου. Εδω ομως μπλεκεται και η κριση του καθενος. Δεν μου προσφερει τιποτα. Τελος. Γιατι να το κανω;
-----------------------------------------


Πολυ σωστα το βλεπεις, ετσι ειναι.

Μιλάω για νορμάλ γονείς. Που και πάλι όπως λες σωστά είναι στη κρίση του καθενός. Αν το γουστάρει θα το κάνει..αν όχι δεν το βάζει στόμα του.
Όταν είσαι έξω από το χορό, λες πολλά τραγούδια.
Οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε, κανέναν.Ούτε τα παιδιά που δεν τους μίλησαν οι γονείς τους και μπορεί, όχι να άρχισαν το κάπνισμα για αυτό τον λόγο, αλλά να το συνέχισαν..Αλλά ούτε τα παιδιά που από δική τους απόφαση συνεχίζουν να καπνίζουν και ας τους έχουν πιέσει οι δικοί τους να το κόψουν.

Ρωτάς ''Γιατί να το κάνεις'' 800.000 λόγοι υπάρχουν που προσπαθεί ο καθένας σε αυτό το θέμα να αναλύσει, σύμφωνα με την δική του κρίση. Ε, αν είδες εσύ αποτέλεσμα, είδα και εγώ.

Δεν μπορείς να ρωτάς ''γιατί;αφού σε καταστρέφει''. ΔΙΚΑΙΩΜΑ του. Μπορεί εγώ να πεθάνω πιο γρήγορα παρά η μητέρα μου που είναι καπνίστρια χρόνια. Δεν υπάρχει αυτό το ''γιατί'' για μένα. Για τον καθένα είναι δικό του θέμα-πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δεν θέλω με τίποτα να δοκιμάσω τσιγάρο...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά το κάπνισμα είναι ό,τι χειρότερο!!δεν πρόκειται ποτέ ούτε για αστείο να δοκίμαζα τσιγάρο...Επίσης η μυρωδιά του με ενοχλεί υπερβολικά...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά το κάπνισμα είναι ό,τι χειρότερο!!δεν πρόκειται ποτέ ούτε για αστείο να δοκίμαζα τσιγάρο...Επίσης η μυρωδιά του με ενοχλεί υπερβολικά...:mad:

Κι εγώ το ίδιο. Ποτέ δεν κάπνισα ούτε πρόκειται να δοκιμασω απλά και μόνο γιατί δεν μου προσφέρει τίποτα παρά μόνο αρνητικά βλάπτει τον οργανισμό, επίσης μη ξεχνάμε ότι στο εξωτερικό οι καπνιστές πληρώνουν διπλάσια ασφάλιστρα για ασφαλισεις ζωής.

Τώρα όσοι θέλουν να καπνίσουν δικαίωμά τους είναι, δεν με πειράζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Άκυρο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
πιστευω πως αν κ οι γονεις μας γνωριζαν τις συνεπειες του καπνισματος οπως εμεις ολοι τις γνωριζουμε σημερα δε θα το ξεκινουσαν ΠΟΤΕ..........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω, νιώθω μια επιθυμία να (ξανα)δοκιμάσω, αλλά φοβάμαι μήπως αυτή τη φορά θελήσω να το αρχίσω. Όταν είχα πρωτοδοκιμάσει δε μ' ένοιαζε κιόλας να το αρχίσω, τώρα όμως δεν ξέρω, νομίζω ότι το θέλω. Γενικά είμαι σε περιβάλλον καπνιστών (γονείς, αδελφός, φίλοι, συγγενείς) και πρέπει να με έχει επηρεάσει το γεγονός ότι εισπνέω καπνό όταν είμαι μαζί τους (πάντως σπάνια καπνίζουν δίπλα μου, τους έχω ξεκαθαρίσει ότι δε θέλω αλλά νιώθω μια ευχαρίστηση όταν κατά λάθως εισπνέω καπνό).

Δεν ξέρω πραγματικά. Μέσα μου, βαθιά, δε θέλω να το αρχίσω...Αλλά δε νομίζω να κρατηθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top