Κάπνισμα

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...πολλοί το θεωρούν μαγκιά και το αρχίζουν μόνο και μόνο γιατί νομίζουν ότι έτσι δείχνουν μια καλή εμφάνιση(εντυπωσιακή)! (1) Κανένας όμως δεν μπορεί να αναλογιστεί το κακό που του συμβαίνει (2) γιατί όλοι όσοι καπνίζουν συστηματικά είναι εθισμένοι και δεν μπορούν να το κόψουν και όταν τους μιλάς γι'αυτό νευριάζουν και πολλές φορές μαλώνουν μαζί σου χωρίς λόγο (3).Γιατί?Γιατί είναι ναρκωτικό!! (4) Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν και δεν είμαι ενάντια σε κανέναν!!Απλώς αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!!Εγώ δεν έχω δοκιμάσει αν και μου έχουν προσφέρει!!Ελπίζω να μην το δοκιμάσω γιατί είμαι αθλητής και αν το αρχήσω μετά δεν θα μπορώ να το κόψω, βέβαια είμαι μικρός ακόμα (5)....

1. Ναί θέλουν να φαίνονται μάγκες. Τι πιό φυσικό. Και η τάδε κωλόσαυρα ανοίγει τα φαντταχτερά αυτιά της για να δείχνει μάγκας και να προσελκύει θυλικά. Και γιατί σφίγγεσαι τέλοσπάντων, ζούμε σε ελέυθερη χώρα και έχω το δικαίωμα να κάνω τον μάγκα. Άμα θέλω μπορώ να τρώω και μανταλάκια για μεσημεριανό και να πίνω κολώνιες.

2. Μιλάς σοβαρά τώρα; Εμένα κανείς δεν μου είπε τίποτα όλα αυτά τα χρόνια για το κακό που λες. Ούτε καν πάνω στα τσιγάρα δεν το γράφει. Εμένα το πακέτο μου λέει "το κάπνισμα είναι καλό, καπνίστε σαν αράπηδες."

3. Μάντεψε ποιός ήρθε να σου δώσει τα φώτα του πάλι. Λοιπόν ο λόγος που ψάχνεις λέγεται "σπάω @@ λέγοντας στον άλλο πράγματα που έχει ακούσει 10.000 φορές που στο κάτω κάτω δεν γουστάρει να ακούσει τη γνώμη σου."

4. Got a suprise for ya
καφές
αλκοόλ
τσάι
red bull
κουβερτούρα
depon
ασπιρίνη
αντιβίωση
κορτιζόνη
υπνωτικά

5. νόμιζα ότι το είχες χάσει παντελώς αλλά το διόρθωσες στο 90'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ απλώς είπα την άποψη μου...δεν σε κατηγορώ..ούτε έχω κάτι προσωπικά μαζί σου ή με τα άλλα <<παιδιά>>...είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θες!Και να σου πω την αλήθεια στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει αν καπνίζεις ή όχι...απλώς απάντησα στο θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1. Ναί θέλουν να φαίνονται μάγκες. Τι πιό φυσικό. Και η τάδε κωλόσαυρα ανοίγει τα φαντταχτερά αυτιά της για να δείχνει μάγκας και να προσελκύει θυλικά. Και γιατί σφίγγεσαι τέλοσπάντων, ζούμε σε ελέυθερη χώρα και έχω το δικαίωμα να κάνω τον μάγκα. Άμα θέλω μπορώ να τρώω και μανταλάκια για μεσημεριανό και να πίνω κολώνιες.

Σαφώς, αρκεί να μην ενοχλείς τους άλλους. Με την ίδια λογική, κι ο Χίτλερ το μάγκα ήθελε να κάνει, σε ελεύθερη χώρα ζούσε, γιατί να μην κάψει κάμποσους Εβραίους για να φανεί η "μαγκιά" του στους αντισημιτιστές;

3. Μάντεψε ποιός ήρθε να σου δώσει τα φώτα του πάλι. Λοιπόν ο λόγος που ψάχνεις λέγεται "σπάω @@ λέγοντας στον άλλο πράγματα που έχει ακούσει 10.000 φορές που στο κάτω κάτω δεν γουστάρει να ακούσει τη γνώμη σου."

Βασικά, ο λόγος που ψάχνει είναι ότι κάποιοι καπνιστές είναι πολύ γάιδαροι και εγωιστές, δε δίνουν σημασία στον άλλο και γι' αυτό αρνούνται να σβήσουν το τσιγάρο ακόμη κι αν ενοχλεί, και βγαίνουν κι από πάνω.

4. Got a suprise for ya
καφές
αλκοόλ
τσάι
red bull
κουβερτούρα
depon
ασπιρίνη
αντιβίωση
κορτιζόνη
υπνωτικά

Αυτά δεν είναι τόσο κοντά στα ναρκωτικά, με εξαίρεση ίσως τα υπνωτικά, όσο και το τσιγάρο. Το τσιγάρο μάλιστα είναι πιο εθιστικό από το χασίς (είχε ποστάρει έναν σχετικό πίνακα ο beautiful loser, τώρα πού ακριβώς, δε θυμάμαι). Η θεμελιώδης διαφορά όλων αυτών, όμως, από το τσιγάρο, είναι ότι με αυτά κάνεις κακό μόνο στον εαυτό σου, ενώ δεν αναγκάζεις τους άλλους να μυρίσουν, γευτούν ή αισθανθούν το οτιδήποτε, ενώ με το τσιγάρο α) Κάνεις το χώρο να βρωμάει, β) Βλάπτεις την υγεία των γύρω σου, γ) Βλάπτεις την τσέπη των γύρω σου, δ) Κάνεις τα ρούχα και την αναπνοή σου να μυρίζουν άσχημα. Σαφώς και έχεις το δικαίωμα να καπνίσεις. Κάνε το όμως μόνο εκεί όπου δε θα έχει καμία επίπτωση για τους γύρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Νομίζω ότι το παιδί από πάνω ουσιαστικά δε διαφωνεί με τα αρνητικά του καπνίσματος.
Αλλά απαντά στους αφορισμούς που ακούει και στα πράγματα που λέγονται από κάποια παιδιά, στον τρόπο που λέγονται, δηλ.
Είναι πιο προσγειωμένος από πολλούς και δε μιλάει θεωρητικά. Εννοεί, μάλλον, ότι καλώς ή κακώς, είμαστε άνθρωποι με αδύναμη σάρκα- το έχει αποδεχτεί αυτό. Και αυτό, για μένα, δειχνει μεγαλύτερη ταπεινότητα από το να μιλάει κάποιος με ωραίες θεωρίες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Σαφώς, αρκεί να μην ενοχλείς τους άλλους. Με την ίδια λογική, κι ο Χίτλερ το μάγκα ήθελε να κάνει, σε ελεύθερη χώρα ζούσε, γιατί να μην κάψει κάμποσους Εβραίους για να φανεί η "μαγκιά" του στους αντισημιτιστές;

την ηθικολογία κατακρίνω όπως είπε και η γυναίκα. το πόσο σέβομαι τους γύρω μου είναι άλλο θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορείς να το συγκρίνεις με γενοκτονίες! τον να ντουμανιάζεις τον τύπο δίπλα είναι πράξη του χαρακτήρα του καπνιστή όχι της καπνοβιομηχανίας. και άμα ο άλλος έχει να κάνει μπάνιο από την αναγέννηση δεν μπορείς να πείς "γαμώ τους ιδρωτοποιούς αδένες τι μπελά έχουμε βρει με αυτούς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
την ηθικολογία κατακρίνω όπως είπε και η γυναίκα. το πόσο σέβομαι τους γύρω μου είναι άλλο θέμα, αλλά και πάλι δεν μπορείς να το συγκρίνεις με γενοκτονίες! τον να ντουμανιάζεις τον τύπο δίπλα είναι πράξη του χαρακτήρα του καπνιστή όχι της καπνοβιομηχανίας. και άμα ο άλλος έχει να κάνει μπάνιο από την αναγέννηση δεν μπορείς να πείς "γαμώ τους ιδρωτοποιούς αδένες τι μπελά έχουμε βρει με αυτούς".

Kαταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά δεν αναιρεί την πραγματικότητα ενός καθεστώτος φασισμού κατά των μη καπνιστών, οι οποίοι υποχρεώνονται σε ποικίλες περιστάσεις να υφίστανται αυτή τη μπόχα. Κι αυτό παρά το νέο νόμο. Ο οποίος στην επαρχία, από ό,τι βλέπω και από ό,τι έχω ακούσει, δεν εφαρμόζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ούτε στα ταξί.
Και είναι και αγενείς. Νομίζουν ότι επειδή είσαι κοπέλα θα ντραπείς και δεν θα τους πεις να το σβήσουν. Καλά. Θα γίνει χαμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Kαταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά δεν αναιρεί την πραγματικότητα ενός καθεστώτος φασισμού κατά των μη καπνιστών, οι οποίοι υποχρεώνονται σε ποικίλες περιστάσεις να υφίστανται αυτή τη μπόχα. Κι αυτό παρά το νέο νόμο. Ο οποίος στην επαρχία, από ό,τι βλέπω και από ό,τι έχω ακούσει, δεν εφαρμόζεται.

τι φασισμός; δεν μπορείς να τα βρείς με τους φίλους σου η τους γονείς σου; γιατί κατά 90% αυτοί βρίσκονται γύρω σου, τον άγνωστο που καπνίζει δίπλα μπορείς να τον αποφύγεις.

όσο για τα ταξί, το κάπνισμα είναι το λιγότερο, άλλα ο έλληνας εκτός απο κάφρος είναι και θύμα. εκρηκτικό κοκτειλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
I couldn't agree more.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σαφώς, αρκεί να μην ενοχλείς τους άλλους. Με την ίδια λογική, κι ο Χίτλερ το μάγκα ήθελε να κάνει, σε ελεύθερη χώρα ζούσε, γιατί να μην κάψει κάμποσους Εβραίους για να φανεί η "μαγκιά" του στους αντισημιτιστές;
Τι ακουω.
Μονο σχεση με αυτο που του καταλογιζεις δεν εχει , αυτο ηταν μια βαρβαρη μορφη και παρανοηση κοινωνικου δαρβινισμου και υπερανθρωπου του νιτσε , που ηθελα να εγκαθιδρυσει μεσω του εθνικου σοσιαλισμου την ανωτεροτητα της λευκης φυλης.
Kαταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά δεν αναιρεί την πραγματικότητα ενός καθεστώτος φασισμού κατά των μη καπνιστών, οι οποίοι υποχρεώνονται σε ποικίλες περιστάσεις να υφίστανται αυτή τη μπόχα. Κι αυτό παρά το νέο νόμο. Ο οποίος στην επαρχία, από ό,τι βλέπω και από ό,τι έχω ακούσει, δεν εφαρμόζεται.
Τωρα εχεις ξεφυγει και χρησιμοποιεις λεξεις που δεν εχουν ουδεμια σχεση με την συζητηση.
"φασισμος" , "καθεστως" ,δεν μπορω να φανταστω απο που πηραν τετοιον αερα τα μυαλα σου για να σε τωρα ετσι φουσκωμενος με τετοιο στομφο.
Αμα δεν εφαρμοζεται ο νομος να απευθυνθεις στα αρμοδια οργανα, υπαρχει νομος για εναντιον των καπνιστων και μιλας για φασισμο εναντιον των μη-καπνιστων , τι αστοχο.
Θα σου να καλος πολιτικος παντως , ξερεις πως να χρησιμοποιεις λεξεις να περασεις διαφορετικο μηνυμα απο τι συμβαινει για να προσαρμοσεις την γνωμη των αλλων υπουλα στην δικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
τι φασισμός; δεν μπορείς να τα βρείς με τους φίλους σου η τους γονείς σου; γιατί κατά 90% αυτοί βρίσκονται γύρω σου, τον άγνωστο που καπνίζει δίπλα μπορείς να τον αποφύγεις.

όσο για τα ταξί, το κάπνισμα είναι το λιγότερο, άλλα ο έλληνας εκτός απο κάφρος είναι και θύμα. εκρηκτικό κοκτειλ.

Hmm, όχι, δε μπορώ. Γιατί οι περισσότεροι θεωρούν ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους. Ή, αν όχι, δε μπορούν να κατανοήσουν ότι είναι πολύ εύκολο να εντοπίσεις υποψίες καπνού σε ένα δωμάτιο, ακόμη και ώρες αφότου έχει καπνίσει κάποιος μέσα. Αλλά δεν είναι τόσο αυτό. Είναι περισσότερο σε καφετέριες, εστιατόρια κ.λπ., όπου ναι, είναι φασισμός. Έτσι το νιώθω εγώ τουλάχιστον. Γιατί όποτε πάω να διαμαρτυρηθώ, βγαίνουν κι από πάνω.

Τι ακουω.
Μονο σχεση με αυτο που του καταλογιζεις δεν εχει , αυτο ηταν μια βαρβαρη μορφη και παρανοηση κοινωνικου δαρβινισμου και υπερανθρωπου του νιτσε , που ηθελα να εγκαθιδρυσει μεσω του εθνικου σοσιαλισμου την ανωτεροτητα της λευκης φυλης.

Ήθελες να εγκαθιδρύσει;:what:

Σαφώς και δεν έχει σχέση, έφερα αυτό ως παράδειγμα για να δείξω ότι δε δικαιολογεί το ότι θέλουν κάποιοι να είναι "μάγκες" να ενοχλούν και τους υπόλοιπους.

Τωρα εχεις ξεφυγει και χρησιμοποιεις λεξεις που δεν εχουν ουδεμια σχεση με την συζητηση.
"φασισμος" , "καθεστως" ,δεν μπορω να φανταστω απο που πηραν τετοιον αερα τα μυαλα σου για να σε τωρα ετσι φουσκωμενος με τετοιο στομφο.

Ω, ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου, δεν ήταν ανάγκη. Αν και δε νομίζω ότι είσαι και ο πλέον κατάλληλος για να με κρίνεις.
Φασισμός, διότι κάθε μέρα βρίσκεσαι με άτομα τα οποία δεν είναι σε θέση να ελέγξουν τον εγωισμό τους και να μη σε ενοχλούν με τον καπνό τους. Καθεστώς, διότι μπορεί τώρα στις πόλεις να εφαρμόζεται, αλλά δεν εφαρμόζεται στην επαρχία, και αμφιβάλλω για το αν θα εφαρμόζεται μετά από μερικούς μήνες και στις πόλεις, αφού το τσιγάρο έχει καθιερωθεί στη συνείδηση των περισσότερων ως "απαραίτητο". Και για να αλλάξει αυτό, είναι πάρα, πάρα πολύ δύσκολο.

Σαφώς και δε χρησιμοποιώ τις λέξεις με την κυριολεκτική (πολιτική) τους σημασία.

Αμα δεν εφαρμοζεται ο νομος να απευθυνθεις στα αρμοδια οργανα, υπαρχει νομος για εναντιον των καπνιστων και μιλας για φασισμο εναντιον των μη-καπνιστων , τι αστοχο.

Δε μιλάω για θεσμοθετημένο, αλλά για άτυπο, κοινωνικό φασισμό. Ίσως ο όρος να είναι όντως υπερβολικός, αλλά ανταποκρίνεται παραστατικότατα σε αυτό που εννοώ.
Α, να πάρω το 1142. Κατόπιν αποτυχίας συνεννόησης με τον καταστηματάρχη. Οπότε μετά μπορεί να βρω και τον μπελά μου, γιατί θα μπορούν να καταλάβουν ποιος είναι ο υπεύθυνος για την

Θα σου να καλος πολιτικος παντως , ξερεις πως να χρησιμοποιεις λεξεις να περασεις διαφορετικο μηνυμα απο τι συμβαινει για να προσαρμοσεις την γνωμη των αλλων υπουλα στην δικη σου.

Δε θα ήμουν καθόλου καλός πολιτικός, γιατί δεν έχω καθόλου καλό ταλέντο στο να λέω ψέματα. Διάβασε και άλλη μια φορά τους κανόνες:
Η κάθε μορφής κριτική πρέπει να γίνεται στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ήθελες να εγκαθιδρύσει;:what:

Σαφώς και δεν έχει σχέση, έφερα αυτό ως παράδειγμα για να δείξω ότι δε δικαιολογεί το ότι θέλουν κάποιοι να είναι "μάγκες" να ενοχλούν και τους υπόλοιπους.
"ηθελε" , βαλε λιγο το μυαλο σου να δουλεψει
Ηταν εντελως ακυρο παραδειγμα και ακρως προσβλητικο στα θυματα του ολοκαυτωματος.
Ω, ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου, δεν ήταν ανάγκη. Αν και δε νομίζω ότι είσαι και ο πλέον κατάλληλος για να με κρίνεις.
Φασισμός, διότι κάθε μέρα βρίσκεσαι με άτομα τα οποία δεν είναι σε θέση να ελέγξουν τον εγωισμό τους και να μη σε ενοχλούν με τον καπνό τους. Καθεστώς, διότι μπορεί τώρα στις πόλεις να εφαρμόζεται, αλλά δεν εφαρμόζεται στην επαρχία, και αμφιβάλλω για το αν θα εφαρμόζεται μετά από μερικούς μήνες και στις πόλεις, αφού το τσιγάρο έχει καθιερωθεί στη συνείδηση των περισσότερων ως "απαραίτητο". Και για να αλλάξει αυτό, είναι πάρα, πάρα πολύ δύσκολο.
Ο μονος φασισμος που υφισταται ειναι δικος σου και ειλικρινα ειναι αποπνικτικος , γιατι να τους αλλαξεις με τη θεωρηση του οτι τους ειναι απαραιτητο , μονο και μονο για το προσαρμοσεις στο τι θες εσυ.
Οποιος σε ενοχλει και δεν ελεγχει τον εγωισμο του ειναι φασιστας , προφανως οχι , αυτος που επιβαλλεται σε εσενα ειναι , μονο εσυ θες να κανεις κατι τετοιο.Καθεστως εκτος απο τον πολιτικο ορο , σημαινει το τι ισχυει , αυτο που ισχυει ειναι η απαγορευση οποτε μια ακομα εντελως ακυρη φραση απο σενα.
Το οτι εαν θα εφαρμοστει το βασιζεις πουθενα?Υπαρχει νομος.
Δε μιλάω για θεσμοθετημένο, αλλά για άτυπο, κοινωνικό φασισμό. Ίσως ο όρος να είναι όντως υπερβολικός, αλλά ανταποκρίνεται παραστατικότατα σε αυτό που εννοώ.
Α, να πάρω το 1142. Κατόπιν αποτυχίας συνεννόησης με τον καταστηματάρχη. Οπότε μετά μπορεί να βρω και τον μπελά μου, γιατί θα μπορούν να καταλάβουν ποιος είναι ο υπεύθυνος για την
Δεν σου επιβαλλει κανεις τιποτα , ειναι ελευθερος να διαμαρτυρηθεις κατι που απο οποιο πλευρα και εαν εξετασεις τον φασισμο δεν υπαρχει στο μερος του , 3η ακυροτητα , ο καταστηματαρχης ειναι υποχρεωμενος να εφαρμοσει το νομο , ολοι θα σου πουνε οχι δηλαδη , τι αυθαιρετα συμπερασματα ειναι τουτα.
Πως ακριβως θα βρεις τον μπελλα σου οταν εσυ εισαι εκεινος που εφαρμοζει τον νομο και αλλος οχι.
Δε θα ήμουν καθόλου καλός πολιτικός, γιατί δεν έχω καθόλου καλό ταλέντο στο να λέω ψέματα. Διάβασε και άλλη μια φορά τους κανόνες:
εσυ με αναγκαζεις με την απαραδεκτη συμπεριφορα σου , διαφωνω παντως , μπορεις να γινεις μια χαρα πολιτικος , διοτι τα ψεματα που δεν μπορεις να πεις δεν ειναι τα ψεματα που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ο μονος φασισμος που υφισταται ειναι δικος σου και ειλικρινα ειναι αποπνικτικος , γιατι να τους αλλαξεις με τη θεωρηση του οτι τους ειναι απαραιτητο , μονο και μονο για το προσαρμοσεις στο τι θες εσυ.
Οποιος σε ενοχλει και δεν ελεγχει τον εγωισμο του ειναι φασιστας , προφανως οχι , αυτος που επιβαλλεται σε εσενα ειναι , μονο εσυ θες να κανεις κατι τετοιο.Καθεστως εκτος απο τον πολιτικο ορο , σημαινει το τι ισχυει , αυτο που ισχυει ειναι η απαγορευση οποτε μια ακομα εντελως ακυρη φραση απο σενα.
Το οτι εαν θα εφαρμοστει το βασιζεις πουθενα?Υπαρχει νομος.

O.K. Οι έννοιες που χρησιμοποίησε ο Αλέξανδρος ήταν ατυχείς. Μην επικεντρώνεσαι σε αυτό. Προφανώς και η νοοτροπία του Έλληνα που ξεχνά τις υποχρεώσεις και διεκδικεί τα δικαιώματά του δεν μπορεί να ονομαστεί φασισμός. Είναι όμως τουλάχιστον απρεπές να σκεφτόμαστε πως επειδή δε μας επιβάλει κάποιος να εισπνέουμε τον καπνό του θαμώνα στο διπλανό τραπεζάκι δεν εξαναγκαζόμαστε να το κάνουμε. Θα έπρεπε να σκεφτεί πως όσο δικαίωμά του είναι να καπνίζει, άλλο τόσο δικαίωμά μου είναι να εισπνέω καθαρό αέρα. Δεν είναι επιβολή. Είναι ανάγκη. Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν έχει εφαρμοστεί πλήρως και σε ορισμένες περιοχές η κατάσταση παραμένει αμετάβλητη. Επικεντρώστε σε αυτό και όχι σε τι θα μπορούσε να μεταφραστεί αυτή η κατάσταση.
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο μονος φασισμος που υφισταται ειναι δικος σου και ειλικρινα ειναι αποπνικτικος , γιατι να τους αλλαξεις με τη θεωρηση του οτι τους ειναι απαραιτητο , μονο και μονο για το προσαρμοσεις στο τι θες εσυ.

Αποπνικτικός;
Η ατμόσφαιρα γίνεται αποπνικτική από το τσιγάρο.
Δε με ενδιαφέρει να την αλλάξω, με ενδιαφέρει να μη μου επιβάλλουν να μυρίζω τον καπνό.

Οποιος σε ενοχλει και δεν ελεγχει τον εγωισμο του ειναι φασιστας , προφανως οχι , αυτος που επιβαλλεται σε εσενα ειναι , μονο εσυ θες να κανεις κατι τετοιο.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να υπερασπισθώ τα δικαιώματά μου. Όσο δικαίωμα έχει ο άλλος να καπνίσει, άλλο τόσο έχω εγώ να αναπνεύσω καθαρό αέρα. Αν κάποιος δεν ελέγχει τον εγωισμό του με αποτέλεσμα να υφίσταμαι δυσμενείς συνέπειες για το τίποτα (στο τσιγάρο αναφερόμαστε), είναι επιβολή.

Καθεστως εκτος απο τον πολιτικο ορο , σημαινει το τι ισχυει , αυτο που ισχυει ειναι η απαγορευση οποτε μια ακομα εντελως ακυρη φραση απο σενα.
Το οτι εαν θα εφαρμοστει το βασιζεις πουθενα?Υπαρχει νομος.

Υπήρχε και πριν, κάνανε για μερικούς μήνες ελέγχους, και μετά η κατάσταση επανήλθε.

Δεν σου επιβαλλει κανεις τιποτα , ειναι ελευθερος να διαμαρτυρηθεις κατι που απο οποιο πλευρα και εαν εξετασεις τον φασισμο δεν υπαρχει στο μερος του , 3η ακυροτητα , ο καταστηματαρχης ειναι υποχρεωμενος να εφαρμοσει το νομο , ολοι θα σου πουνε οχι δηλαδη , τι αυθαιρετα συμπερασματα ειναι τουτα.
Πως ακριβως θα βρεις τον μπελλα σου οταν εσυ εισαι εκεινος που εφαρμοζει τον νομο και αλλος οχι.

Βρίσκω το μπελά μου γιατί μετά τουλάχιστον ένα άτομο - καταστηματάρχης, και, πιθανόν, όλοι οι άλλοι παράνομοι καπνίζοντες- θα τα έχει μαζί μου, επειδή θέλω απλώς να αναπνέω καθαρό αέρα.

εσυ με αναγκαζεις με την απαραδεκτη συμπεριφορα σου , διαφωνω παντως , μπορεις να γινεις μια χαρα πολιτικος , διοτι τα ψεματα που δεν μπορεις να πεις δεν ειναι τα ψεματα που λες

Απαράδεκτη συμπεριφορά;
Δε νομίζω πως προσέβαλα κανέναν σε προσωπικό επίπεδο, τώρα, αν εσύ επιμένεις να συνεχίσεις να αναφέρεσαι σε αυτό, συνέχισε, να δούμε τι θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
O.K. Οι έννοιες που χρησιμοποίησε ο Αλέξανδρος ήταν ατυχείς. Μην επικεντρώνεσαι σε αυτό. Προφανώς και η νοοτροπία του Έλληνα που ξεχνά τις υποχρεώσεις και διεκδικεί τα δικαιώματά του δεν μπορεί να ονομαστεί φασισμός. Είναι όμως τουλάχιστον απρεπές να σκεφτόμαστε πως επειδή δε μας επιβάλει κάποιος να εισπνέουμε τον καπνό του θαμώνα στο διπλανό τραπεζάκι δεν εξαναγκαζόμαστε να το κάνουμε. Θα έπρεπε να σκεφτεί πως όσο δικαίωμά του είναι να καπνίζει, άλλο τόσο δικαίωμά μου είναι να εισπνέω καθαρό αέρα. Δεν είναι επιβολή. Είναι ανάγκη. Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν έχει εφαρμοστεί πλήρως και σε ορισμένες περιοχές η κατάσταση παραμένει αμετάβλητη. Επικεντρώστε σε αυτό και όχι σε τι θα μπορούσε να μεταφραστεί αυτή η κατάσταση.
Φιλικά.
Εφοσον οπως ειπα πριν υπαρχει δικαιωμα διαμαρτυριας ειναι αστοχο να μιλας για εξαναγκασμό , για μην ξεχασουμε τον ΝΟΜΟ.
Οπως καποιος σκεφτεται την ικανοποιηση του οταν καπνιζει ετσι και εσυ εχεις κατα νου την δικη σου οταν καπνιζει κεινος και συ δεν θες.Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αλλοι ειναι ευαισθητοι και ενοχλουνται ευκολα ενω αλλα ατομα στην ιδια αποσταση απο το τσιγαρο δεν θα αισθανθουν ασχημα.Απλα μιλα , δεν ειναι ο αλλος στο μυαλο σου να ξερει ,ουτε θα πρεπε να τον απασχολει εαν δεν του το εκφρασεις.
Χρησιμοποιηστε τα μμε ,απευθυνθείτε στις αρμοδιες αρχες αμα σας ενοχλει κατι ή εαν ο νομος δεν εφαρμοζεται.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να υπερασπισθώ τα δικαιώματά μου. Όσο δικαίωμα έχει ο άλλος να καπνίσει, άλλο τόσο έχω εγώ να αναπνεύσω καθαρό αέρα. Αν κάποιος δεν ελέγχει τον εγωισμό του με αποτέλεσμα να υφίσταμαι δυσμενείς συνέπειες για το τίποτα (στο τσιγάρο αναφερόμαστε), είναι επιβολή.
αλλη ακυροτητα , εχεις το δικαιωμα τις διαμαρτυριας ανθρωπε μου και το νομο στο πλευρο σου τι το ξεχνας στα 3/4 του τι λες και ωρυεσαι για το τιποτα.
Βρίσκω το μπελά μου γιατί μετά τουλάχιστον ένα άτομο - καταστηματάρχης, και, πιθανόν, όλοι οι άλλοι παράνομοι καπνίζοντες- θα τα έχει μαζί μου, επειδή θέλω απλώς να αναπνέω καθαρό αέρα.
Τι θα πει θα τα χει μαζι σου , ο νομος ειναι ετσι , τι θα σου κανουν , θα σε δειρουν?Ο καταστημαρχης γιατι επειδη του λες να εφαρμοσει τον ΝΟΜΟ.
Σου γινε ποτε κατι τετοιο?Τι αστοχη μεταφυσικοτητα σε επιασε σημερα και δεν σε αφηνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εφοσον οπως ειπα πριν υπαρχει δικαιωμα διαμαρτυριας ειναι αστοχο να μιλας για εξαναγκασμό , για μην ξεχασουμε τον ΝΟΜΟ.
Οπως καποιος σκεφτεται την ικανοποιηση του οταν καπνιζει ετσι και εσυ εχεις κατα νου την δικη σου οταν καπνιζει κεινος και συ δεν θες.Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος αλλοι ειναι ευαισθητοι και ενοχλουνται ευκολα ενω αλλα ατομα στην ιδια αποσταση απο το τσιγαρο δεν θα αισθανθουν ασχημα.Απλα μιλα , δεν ειναι ο αλλος στο μυαλο σου να ξερει ,ουτε θα πρεπε να τον απασχολει εαν δεν του το εκφρασεις.
Χρησιμοποιηστε τα μμε ,απευθυνθείτε στις αρμοδιες αρχες αμα σας ενοχλει κατι ή εαν ο νομος δεν εφαρμοζεται.
Στα πλαίσια του εξαναγκασμού δε χωρούν εκδηλώσεις διαμαρτυρίας; Χωρούν αλλά καταπνίγονται. Ποια η χρησιμότητα του νόμου όταν καταπατάται; Δεν εστιάζω στο κατά πόσο είναι ο νόμος στο πλευρό το δικό μου ή το δικό σου αλλά κατά πόσο εφαρμόζεται. Προφανώς και σκέφτομαι το αναπνευστικό μου σύστημα όταν αναλογίζομαι το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους αλλά η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε εμένα και έναν καπνιστή είναι πως ενώ και οι δύο διεκδικούμε το δικαίωμα στην αποχή ή την υιοθέτηση ως συνήθεια, του καπνίσματος, στη δεύτερη περίπτωση το δικαίωμα αν θα πρέπει να εφαρμόζεται δημόσια θα καταπατήσει το δικό μου. Αντιθέτως ο περιορισμός του καπνίσματος σε συγκεκριμένους χώρους θα ικανοποιούσε τα δικαιώματα και των δύο. Ο καπνιστής είναι άνθρωπος και κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσω να διευθετήσω το όποιο θέμα μαζί του. Ποιος μου λέει πως δε θα ενοχληθεί; Ποιος μου εγγυάται μία πολιτισμένη συμπεριφορά; Δε θα έπρεπε ο ίδιος να ενδιαφερθεί; Να φροντίσει να σκεφτεί πως ίσως ενοχλείται ο διπλανός του. Αυτή είναι η προσέγγιση μου επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ειπα να αφησετε την μεταφυσικοτητα κατα μερος διοτι θα πιανεστε απο πραγματα που δεν υφιστανται και θα χανατε τον προσανατολισμο σας.
Ποιος επνιξε τις δικες σου δωλησεις διαμαρτυριας , και ποιο οργανο αρνηθηκε να επιβαλλει τον νομο σε εκεινον που στον επνιξε.
Κανεις λαθος και στις δυο περιπτωσεις καταπατείται η αναγκη για ελευθερια , ειναι η συγκρουση των εγω σας.Ο ενας αισθανεται την αναγκη για καπνο ο αλλος για μη καπνο.
Βλεπω εχεις αρπαξει κατι που σε κανει να βλεπεις τα μισα απο οσα λεω , μαλλον το κολλησες απο τον αλεξανδρο
"Χρησιμοποιηστε τα μμε ,απευθυνθείτε στις αρμοδιες αρχες αμα σας ενοχλει κατι ή εαν ο νομος δεν εφαρμοζεται."
Τι θες να πεις με την κατακλειδα σου , τι σοι εγγυηση θες για την συμπεριφορα του αλλου , ασφαλως και ειμαστε ανθρωποι και δεν θα εχουμε ορθολογιστικες ή αλτρουιστικες πραξεις συνεχεια.
Εδω ερχεται παλι η δικη σας επιβολη διοτι περι αυτου προκειται , ο αλλος ειναι ενα ατομο με καποια υποσταση μπορει να ενδιαφερθει μπορει οχι ειναι κατι χαζο επειδη στο σχολειο σας μαθαινε για ισα δικαιωματα και αντιμετωπιση να περιμενεις απο καποιον αγνωστο με σκοτουρες να χει εσενα στο μυαλο.Και δυο λειτουργείτε εγωιστικα με την μονη διαφορα οτι εσυ θες μασκαρεψεις τον εγωισμο σου ως κατι το φυσιολογικο και τον δικο του τον θες επιβλητικο , μπορει και ο ιδιος να το κανει αλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Ειπα να αφησετε την μεταφυσικοτητα κατα μερος διοτι θα πιανεστε απο πραγματα που δεν υφιστανται και θα χανατε τον προσανατολισμο σας.
Ποιος επνιξε τις δικες σου δωλησεις διαμαρτυριας , και ποιο οργανο αρνηθηκε να επιβαλλει τον νομο σε εκεινον που στον επνιξε.
Κανεις λαθος και στις δυο περιπτωσεις καταπατείται η αναγκη για ελευθερια , ειναι η συγκρουση των εγω σας.Ο ενας αισθανεται την αναγκη για καπνο ο αλλος για μη καπνο..

το ξεχείλωσες εσύ.
δεν είναι το ίδιο το "δεν μπορώ να αναπνεύσω" με το "θα γούσταρα μια τσιγαρούμπα τώρα..."
το ένα είναι αναφαίρετο δικαίωμα στην σωματική ακεραιότητα και το άλλο είναι ένα μια χαρά αφαιρέσιμο δικαίωμα στην φούμα. ανάμεσα στους 2 προηγείται ο μη-καπνιστής.
απλά ο κρουκης έχει πάθει μανία καταδίωξης και βλέπει παντού κινούμενους καπνοδόχους. δατς ολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
το ξεχείλωσες εσύ.
δεν είναι το ίδιο το "δεν μπορώ να αναπνεύσω" με το "θα γούσταρα μια τσιγαρούμπα τώρα..."
το ένα είναι αναφαίρετο δικαίωμα στην σωματική ακεραιότητα και το άλλο είναι ένα μια χαρά αφαιρέσιμο δικαίωμα στην φούμα. ανάμεσα στους 2 προηγείται ο μη-καπνιστής.
απλά ο κρουκης έχει πάθει μανία καταδίωξης και βλέπει παντού κινούμενους καπνοδόχους. δατς ολ.
Δεν το βλεπω καθολου ετσι, και θα σου πω πως για με διαψευσεις πηρες δυο ακρα των περιπτωσεων.
Δεν ειναι ολοι ανθρωποι που δεν μπορουν να αναπνευσουν και ουτε ειναι οι αντιθετη πλευρα θελω να κανω ενα τσιγαρο να περασει η ωρα.
Το βλεπω ως συγκρουση θελησεων , ο ενας θελει να κανει τσιγαρο (μπορει για διαφορους λογους) και ο αλλος θελει να μην το αναπνευει ( επισης για διαφορους λογους).
Ποιος εισαι εσυ που θα αφαιρεσεις δικαιωματα , αλλωστε μπορει ο ενας απλα να ενοχλειται λιγο ενω ο αλλος να πεθαινει για ενα τσιγαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top