Ιταλικά

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Διετία. Και πολύ λέω.
Ένα τετράωρο τη βδομάδα συν εντατικό διάβασμα από μέρους σου, νομίζω είναι καλά.
εντατικα μαθηματα με τιποτα. Δε θα του μεινουν στο μυαλο αυτα που πρεπει να του μεινουν. Για αυτο ειπε 3 χρονια. Να το παει χαλαρα και να θυμαται τα παντα
A μια χαρα! Δοκιμασμενο αυτο?
Αμα ειναι τοτε χτυπαω μετα και ρουμανικα, που το χω καημο.:P
ρουμανικα μαθαινω μεσω ιντερνετ και πιστεψε με ειναι υπεροχα:redface:
Τα ιταλικά δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολη γλώσσα. Αυτά τα διακινούν άτομα που δεν έχουν εμπλακεί με τη γλώσσα. Η φήμες για την ευκολία της είναι ένας παλιός αστικός μύθος, γιατί δίνει την αίσθηση της οικείας γλώσσας στους Έλληνες από πλευράς φωνολογίας Διαθέτει πλήρη γραμματική δομή (όλες οι εγκλίσεις παρούσες και οι ονοματικοί τύποι του ρήματος επίσης). Είναι πιο πλούσια και δύσκολη από την Αγγλική και στο ίδιο επίπεδο με τα γαλλικά. Εκείνος που στοχεύει σε επίπεδο C2 θα πρέπει να διαθέσει 3 χρόνια σίγουρα, με την προϋπόθεση ότι θα διαθέσει πολύ χρόνο για διάβασμα, διαφορετικά πάει για παραπάνω.Για C2 δίνεις αναγκαστικά CELI του Πανεπιστημίου της Perugia (καθώς δε χορηγεί ούτε το κπγ ούτε το ιταλικό ινστιτούτο Αθηνών πτυχίο αυτού του επιπέδου), που έχει αρνητική βαθμολόγηση, το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι για να το πάρεις πρέπει σε όλα τα paper να είσαι σταθερά στο 18 και το χειρότερο 17 (οι περισσότεροι που παίρνουν διπλώματα σε άλλες γλώσσες από C1 και πάνω γράφουν γύρω στο 12-13 και χωρίς αρνητική βαθμολόγηση) . Οι εξετάσεις είναι πολύ δύσκολες και ιδίως τα προφορικά, στα οποία οι Ιταλίδες του CELI έχουν μια απίστευτα ειρωνική διάθεση απέναντι στον υποψήφιο. Αν κάποιος θέλει απλώς να πάει μέχρι C1 μπορεί να απευθυνθεί στο ιταλικό ινστιτούτο (diploma), το οποίο είναι αστείας ευκολίας και ως εκ τούτου αναγνωρίζεται μόνο στο ελληνικό δημόσιο και πουθενά αλλού στον κόσμο ή κπγ, το οποίο όμως από φέτος το δυσκόλεψαν αρκέτα. Το κπγ δεν έχει λάβει ακόμα αναγνώριση σε επίπεδο ΕΕ, γιατί πολύ απλά δεν έχουν ξεκινήσει τις διαδικασίες ισοτιμίας τα δικά μας τα παλικαρούπουλα. Ακολουθεί βέβαια τη διαβάθμιση του ευρωπαϊκού πλαισίου πιστοποίησης προσόντων, αλλά όχι το επίπεδο δυσκολίας που μπορεί να το νομιμοποιήσει διεθνώς.
Επιτελους ενας ανθρωπος που μιλησε και για τη δυσκολια των ιταλικων γιατι μας τα εχουν κανει τσουρεκια με την ευκολια. Κατσε να μαθεις εκει όλες τις ανωμαλιες που έχει καθε χρόνος, τις εκφράσεις-λέξεις με τις οποιες χρησιμοποιουμε μονο congiutivo και μετα μιλαμε παλι για ιταλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ξέρετε, υπάρχουν και δυσκολότερες γλώσσες των Ιταλικών. Μην κάνετε την τρίχα τριχιά.

Επίσης ο Νίκος ξέρει ήδη Γαλλικά και Λατινικά. Άρα υπάρχει σχετική εξοικείωση. Διαβάζουμε πριν γράψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ξέρετε, υπάρχουν και δυσκολότερες γλώσσες των Ιταλικών. Μην κάνετε την τρίχα τριχιά.

Επίσης ο Νίκος ξέρει ήδη Γαλλικά και Λατινικά. Άρα υπάρχει σχετική εξοικείωση. Διαβάζουμε πριν γράψουμε.
Aλλωστε εγω ειμαι εγω:D
Πρεπει να πω πως στην 5ημερη ειχα γνωρισει κατι ιταλιδες και καταλαβαινα αρκετα απ οσα λεγανε κι ετσι μου μπηκε η ιδεα.
Moυ εχει μεινει xαρακτηριστικα το "Io voglio vedere la tua fica":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Επιτελους ενας ανθρωπος που μιλησε και για τη δυσκολια των ιταλικων γιατι μας τα εχουν κανει τσουρεκια με την ευκολια. Κατσε να μαθεις εκει όλες τις ανωμαλιες που έχει καθε χρόνος, τις εκφράσεις-λέξεις με τις οποιες χρησιμοποιουμε μονο congiutivo και μετα μιλαμε παλι για ιταλικα.

Σιγά βρε παιδιά! Όλα αυτά που αναφέρεις, είμαστε πολλοί που τα μάθαμε.... το ότι μία γλώσσα έχει πλήρη γραμματική δομή, όπως αναφέρει κάποιος πιο πριν, τη βοηθάει να είναι ολοκληρωμένη και ακριβής. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.... δηλαδή αν αναγκαστείς να μάθεις κινέζικα ή αραβικά και ξαφνικά βρεθείς να διαβάζεις από τα δεξιά προς τα αριστερά και απο κάτω προς τα πάνω, τότε πώς θα χαρακτηρίσεις αυτές τις γλώσσες, αν όχι δύσκολες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Aλλωστε εγω ειμαι εγω:D
Πρεπει να πω πως στην 5ημερη ειχα γνωρισει κατι ιταλιδες και καταλαβαινα αρκετα απ οσα λεγανε κι ετσι μου μπηκε η ιδεα.
Moυ εχει μεινει xαρακτηριστικα το "Io voglio vedere la tua fica":P
Πρόσεξε. Πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο σκληρός. Δε θες να το βιώσεις.

Δύσκολος στόχος οι Ιταλίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
io adoro la lingua italiana...,espero che al futuro(prossimo) io avro l'occazione di continuare il mio corso incompleto(a causa della scuola).io penso che questa lingua si trova in mio cuοre(το σκοτωσα πολυ παιδια???)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
io adoro la lingua italiana...,espero che al futuro(prossimo) io avro l'occazione di continuare il mio corso incompleto(a causa della scuola).io penso che questa lingua si trova in mio cuοre(το σκοτωσα πολυ παιδια???)

Stathakis, tu connais l' italien aussi? Eλάχιστα λαθάκια! (εγώ πάλι στα γαλλικά....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πρόσεξε. Πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο σκληρός. Δε θες να το βιώσεις.

Δύσκολος στόχος οι Ιταλίδες.
Mπα μη το λες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Stathakis, tu connais l' italien aussi? Eλάχιστα λαθάκια! (εγώ πάλι στα γαλλικά....)
μια χαρα τα γαλλικα σου!molto bene!θα ηθελα να συνεχισω τα ιταλικα η να τα ξαναρχισω καλυτερα!την αγαπω αυτη την γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Παιδια ενδιαφέρομαι και εγω για ιταλικά!..ειχα παει στην Ιταλια για ενα μήνα και απο τότε αρχησε να μ αρέσει,αλλα γενικά θα'θελα να γνωρίζω οσο το δυνατόν περισσοτερες γλώσσες λόγο ανταγωνισμού στην αγορά εργασίας στο μέλλον. Το πρόβλημα μου είναι στο οικονομικό...θα ζητίσω κάτι που θα ακουστεί τρελό αλλα μηπως υπάρχει πιθανότητα να μάθω ιταλικά μέσω ιντερνετ μόνος μου? Ειχα κάνει ιταλικά στη πρώτη και δευτέρα λυκείου αλλα λόγο του οτι ηταν δημόσιο σχολείο δεν καταφέραμε να μάθουμε και πολά...στην δευτερη χρονιά είχαμε εναν καθηγητή που αν είχα τα χρήματα θα τον έπερνα για ιδιέτερα...απο αυτον μάθαμε αρκετά αλλα μας τον έφερε αργά το υπουργείο,καπου τον φεβρουάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδια ενδιαφέρομαι και εγω για ιταλικά!..ειχα παει στην Ιταλια για ενα μήνα και απο τότε αρχησε να μ αρέσει,αλλα γενικά θα'θελα να γνωρίζω οσο το δυνατόν περισσοτερες γλώσσες λόγο ανταγωνισμού στην αγορά εργασίας στο μέλλον. Το πρόβλημα μου είναι στο οικονομικό...θα ζητίσω κάτι που θα ακουστεί τρελό αλλα μηπως υπάρχει πιθανότητα να μάθω ιταλικά μέσω ιντερνετ μόνος μου? Ειχα κάνει ιταλικά στη πρώτη και δευτέρα λυκείου αλλα λόγο του οτι ηταν δημόσιο σχολείο δεν καταφέραμε να μάθουμε και πολά...στην δευτερη χρονιά είχαμε εναν καθηγητή που αν είχα τα χρήματα θα τον έπερνα για ιδιέτερα...απο αυτον μάθαμε αρκετά αλλα μας τον έφερε αργά το υπουργείο,καπου τον φεβρουάριο.
Κοιτα εμενα η μανα μου περυσι που της ειχε ερθει να μαθει ειχε παρει βιβλιαρακι-μεθοδο που τα μαθαινεις μονος σου. Αλλα το παρατησε, ειναι δυσκολο ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κοιτα εμενα η μανα μου περυσι που της ειχε ερθει να μαθει ειχε παρει βιβλιαρακι-μεθοδο που τα μαθαινεις μονος σου. Αλλα το παρατησε, ειναι δυσκολο ετσι.

Ωχ,κατάλαβα...απο του χρόνου θα πάω πάλι ιταλία το καλοκαίρι και θα αρχίσω να μιλάω με το ζόρι
Αλλο που δε θέλω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σιγά βρε παιδιά! Όλα αυτά που αναφέρεις, είμαστε πολλοί που τα μάθαμε.... το ότι μία γλώσσα έχει πλήρη γραμματική δομή, όπως αναφέρει κάποιος πιο πριν, τη βοηθάει να είναι ολοκληρωμένη και ακριβής. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.... δηλαδή αν αναγκαστείς να μάθεις κινέζικα ή αραβικά και ξαφνικά βρεθείς να διαβάζεις από τα δεξιά προς τα αριστερά και απο κάτω προς τα πάνω, τότε πώς θα χαρακτηρίσεις αυτές τις γλώσσες, αν όχι δύσκολες;

Η γραμματική και η συντακτική δομή δεν την κάνει απλώς ολοκληρώμενη, την κάνει και πιο δύσκολη στην εκμάθηση. Και η εκμάθηση δεν είναι μόνο να πάρεις το κρατικό ή το diploma που ακόμα και ανάπηροι τα παίρνουν αλλά να μπορείς να μιλάς αυτοματοποιημένα (που σημαίνει ότι μπορείς να επιχειρηματολογείς με ευχέρεια σε αυτή) και εκεί οι υποτακτικές, οι ευκτικές, οι προστακτικές, οι περιβόητες προθέσεις και οι ιταλισμοί δε σε βοηθάνε ιδιαίτερα. Πολλοί που κινήσανε να πάνε στην Ιταλία να σπουδάσουν με εφόδια αυτά τα διπλώματα (εκτός από τα γελοία πανεπιστημιακά ιδρύματα Καμερίνο, Ματσεράτα) πολύ σύντομα εγκατέλειψαν. Τα ιταλικά έχουν τη μεγαλύτερη διαρροή σπουδαστών από τάξη σε τάξη (ένα περίπου 30% συνεχίζει στο επόμενο επίπεδο). Κανείς δεν είπε ότι είναι παλούκια (άλλωστε και η πυρηνική φυσική με διάβασμα προσβάσιμη είναι). Αν συγκρίνουμε τώρα Ιταλικά με κινέζικα και αραβικά σαφώς και στέκονται πιο κάτω σε επίπεδο δυσκολίας. Αυτό όμως συμβαίνει, γιατί οι ουραλοαλταϊκές γλώσσες έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία και κουλτούρα από την ινδοευρωπαϊκή οικογένεια. Πολλοί ξεκινάνε τα Ιταλικά με την παραδοχή: πάμε να βγάλουμε ένα ευκολάκι για να το προσθέσουμε στο βιογραφικό μας και εκεί την πατάνε. Μετά από λίγο καιρό τα παρατάνε.

Ξέρετε, υπάρχουν και δυσκολότερες γλώσσες των Ιταλικών. Μην κάνετε την τρίχα τριχιά.

Επίσης ο Νίκος ξέρει ήδη Γαλλικά και Λατινικά. Άρα υπάρχει σχετική εξοικείωση. Διαβάζουμε πριν γράψουμε.

Δεν παίζει ρόλο η εξοικείωση. Και εγώ γνωρίζω γαλλικά και λατινικά αλλά κάθε γλώσσα είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, καθώς κλείνει μέσα της μια ολόκληρη κουλτούρα και φιλοσοφία. Κάθε γλώσσα θέλει την δική της προσπάθεια και το δικό της χρόνο. Όταν έκανα Ιταλικά, στο τμήμα υπήρχαν πολλοί σπουδαστές με πολλά ακαδημαϊκά προσόντα (το οποίο σημαίνει ότι διέθεταν και την κουλτούρα της μελέτης, της οργάνωσης και της πειθαρχίας, λέμε τώρα...). Μετά από λίγο τα παράταγαν και αυτό γιατί ξεκίναγαν με αυτό που πιστεύει ο μέσος Έλληνας, ότι τα ιταλικά είναι εύκολη γλώσσα. Από τα δέκα παιδιά που ήταν στο τμήμα φτάναμε να δίνουμε δίπλωμα οι 3-4 και οι μισοί από αυτούς το diploma ή το ΚΠΓ. Το CELI 5 μόνο εγώ το συνέχισα και αυτό για σπουδαστικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η γραμματική και η συντακτική δομή δεν την κάνει απλώς ολοκληρώμενη, την κάνει και πιο δύσκολη στην εκμάθηση. Και η εκμάθηση δεν είναι μόνο να πάρεις το κρατικό ή το diploma που ακόμα και ανάπηροι τα παίρνουν αλλά να μπορείς να μιλάς αυτοματοποιημένα (που σημαίνει ότι μπορείς να επιχειρηματολογείς με ευχέρεια σε αυτή) και εκεί οι υποτακτικές, οι ευκτικές, οι προστακτικές, οι περιβόητες προθέσεις και οι ιταλισμοί δε σε βοηθάνε ιδιαίτερα. Πολλοί που κινήσανε να πάνε στην Ιταλία να σπουδάσουν με εφόδια αυτά τα διπλώματα (εκτός από τα γελοία πανεπιστημιακά ιδρύματα Καμερίνο, Ματσεράτα) πολύ σύντομα εγκατέλειψαν. Τα ιταλικά έχουν τη μεγαλύτερη διαρροή σπουδαστών από τάξη σε τάξη (ένα περίπου 30% συνεχίζει στο επόμενο επίπεδο). Κανείς δεν είπε ότι είναι παλούκια (άλλωστε και η πυρηνική φυσική με διάβασμα προσβάσιμη είναι). Αν συγκρίνουμε τώρα Ιταλικά με κινέζικα και αραβικά σαφώς και στέκονται πιο κάτω σε επίπεδο δυσκολίας. Αυτό όμως συμβαίνει, γιατί οι ουραλοαλταϊκές γλώσσες έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία και κουλτούρα από την ινδοευρωπαϊκή οικογένεια. Πολλοί ξεκινάνε τα Ιταλικά με την παραδοχή: πάμε να βγάλουμε ένα ευκολάκι για να το προσθέσουμε στο βιογραφικό μας και εκεί την πατάνε. Μετά από λίγο καιρό τα παρατάνε.

Αν ήταν φρέσκα φρούτα, δε μου κάνει εντύπωση που εγκατέλειψαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια μην αρπαζεστε!το οτι μια γλωσσα ειναι ευκολη..,θεωρειται προσον!και περα απο αυτο,η δυσκολια ειναι υποκειμενικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
υπάρχει κάποιος που θεωρεί την γραμματική των ιταλικών εύκολη? χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Αμα εχει εστω και μικρη σχεση με τη γραμματικη των λατινικων δε μπορει να ειναι δυσκολη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ακούω συνεχώς να λένε το ΚΠΓ είναι εύκολο .
Αυτο που θέλω να πω είναι ότι έχει διαφορετικό
φορματ απο τα celi . To να απο δώσεις ένα ελληνικό
κείμενο στα ιταλικά κάνοντας ένα riasunto η το
να απαντήσεις άμεσα στις ερωτήσεις που σου κάνουν
Διαβάζοντας μόνο λίγα λεπτά δεν είναι εύκολο
Και τα θέματα τα ελληνικά είναι αρκετα ιδιαίτερα
Πχ μια συνταγή , καιρικά φαινόμενα πχ μελτέμια .
Επίσης 4 εκθέσεις σε 80 λεπτα όπου η μια είναι δοκίμιο
Ελληνικό δεν είναι και το ποιο εύκολο .
Τα γραπτά του γ1 ΚΠΓ έχουν αρκετό απαιτητικό
Λεξιλόγιο όπως πχ το Michigan proficiency.
Και επίσης το listening στο τελαιταιο part
Πρέπει εσυ να γράψεις τι έχει καταλάβει στις ερωτήσεις
Που σου κάνουν , δεν είναι multiple choice όπως
Στα celi. Γενικά δεν είναι εύκολο πτυχίο εάν δεν
Έχεις υπόβαθρο στα αγγλικά , εάν δεν κατέχεις
Βασικά γραμματικα φαινόμενα όπως υποθετικους
,χρόνους , παθητική φωνή κτλ κτλ.για ότι αφορά
Το diploma τα readings και οι λέξειλογικες ασκήσεις
Είναι στην ίδια κατηγορία με ΚΠΓ
. Celi είναι χάσιμο χρόνου και πολλα πράγματα
Για το τίποτα συγκεκριμένα για Ελλάδα .
Εάν κάποια θέλει εξωτερικό τότε ναι , αλλα καλές αντοχές
Και να περιμένει πτυχίο καιρο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ακούω συνεχώς να λένε το ΚΠΓ είναι εύκολο .
Αυτο που θέλω να πω είναι ότι έχει διαφορετικό
φορματ απο τα celi . To να απο δώσεις ένα ελληνικό
κείμενο στα ιταλικά κάνοντας ένα riasunto η το
να απαντήσεις άμεσα στις ερωτήσεις που σου κάνουν
Διαβάζοντας μόνο λίγα λεπτά δεν είναι εύκολο
Και τα θέματα τα ελληνικά είναι αρκετα ιδιαίτερα
Πχ μια συνταγή , καιρικά φαινόμενα πχ μελτέμια .
Επίσης 4 εκθέσεις σε 80 λεπτα όπου η μια είναι δοκίμιο
Ελληνικό δεν είναι και το ποιο εύκολο .
Τα γραπτά του γ1 ΚΠΓ έχουν αρκετό απαιτητικό
Λεξιλόγιο όπως πχ το Michigan proficiency.
Και επίσης το listening στο τελαιταιο part
Πρέπει εσυ να γράψεις τι έχει καταλάβει στις ερωτήσεις
Που σου κάνουν , δεν είναι multiple choice όπως
Στα celi. Γενικά δεν είναι εύκολο πτυχίο εάν δεν
Έχεις υπόβαθρο στα αγγλικά , εάν δεν κατέχεις
Βασικά γραμματικα φαινόμενα όπως υποθετικους
,χρόνους , παθητική φωνή κτλ κτλ.για ότι αφορά
Το diploma τα readings και οι λέξειλογικες ασκήσεις
Είναι στην ίδια κατηγορία με ΚΠΓ
. Celi είναι χάσιμο χρόνου και πολλα πράγματα
Για το τίποτα συγκεκριμένα για Ελλάδα .
Εάν κάποια θέλει εξωτερικό τότε ναι , αλλα καλές αντοχές
Και να περιμένει πτυχίο καιρο .
Δεν εβγαλα και πολυ νοημα απ τα οσα γραφεις.:PΜου θυμιζει τα μηνυματα που γραφω σε πρωην μου οταν ειμαι μεθυσμενος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν ήταν φρέσκα φρούτα, δε μου κάνει εντύπωση που εγκατέλειψαν.

Στο C1 δεν είναι κανείς φρέσκο φρούτο, έχουν προηγηθεί ήδη δύο χρόνια στο Β1 και Β2. Ό,τι έγραψα, το έγραψα για να έχει το παλικάρι που ρώτησε για τα ιταλικά μια πλήρη εικόνα και να μην ξεκινήσει με ελαφρά τη καρδία. Πρέπει να τα αγαπήσει κάποιος για να τα μάθει και να μιλάει σωστά. Καλή προσπάθεια σε όσους σκοπεύουν να τα ξεκινήσουν και συγχαρητήρια σε όσους πήραν φέτος τα διπλώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top