Ιταλικά

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Θελω να μαθω ιταλικα(μου ΄ρθε εμενα τωρα)...Μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει καποιο σιτε στο ιντερνετ ή κανενα βιβλιο για αρχαριους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italikoulis

Νεοφερμένος

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φίλε Lazarus_s,
καταλαβαίνω πως ίσως δεν έχεις το χρόνο να τρέχεις σε ένα ακόμα φροντιστήριο, όμως λόγω της πείρας μου της επαγγελματικής σου το λέω ξεκάθαρα πως δεν είναι εύκολο - για να μην πω αδύνατο - να μάθεις μια ξένη γλώσσα με τον τρόπο που επιθυμείς, εφόσον δεν μένεις κιόλας στην εν λόγω χώρα ως αλλοδαπός, για να υποθέσουμε πως τουλάχιστον θα έχεις ακούσματα και βιώματα γλωσσικά.
Ο καλύτερος τρόπος είναι να έχεις έναν καλό καθηγητή/καθοδηγητή, βασικά πιο πολύ εμψυχωτή, είτε σε φροντιστήριο, είτε σε ιδιαίτερο, που θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τη γλώσσα και την ομορφιά της με σωστό και υπεύθυνο τρόπο. Δεν χρειάζεται :nono:να πας σε κάποιο πανάκριβο, ή πολυδιαφημισμένο φροντιστήριο, γιατί σε αυτά συχνά πληρώνεις τις διαφημίσεις που βάζουνε στην T.V. κι όχι καλούς καθ/τές, αφού κοιτάνε να βρούν τους πιο "φτηνούς" για να κονομάνε όσο πιο πολύ μπορούν!!!
Θα σου πρότεινα μάλιστα να μην πέσεις με τα μούτρα στο κυνήγι των διπλωμάτων, αλλά να απολαύσεις τη μαγεία της γλώσσας και να εμβαθύνεις στα μυστικά της. Εννοείται πως αυτό που μετράει είναι να την αγαπήσεις και τότε με τον καιρό θα έρθουν και τα διπλώματα.
Λογικά, ο καθ/τής που κάποιος φίλος θα σου τον συστήσει για καλό θα σε καλύψει, χωρίς να σημαίνει πως πρέπει να κάνεις ιδιαίτερα. Το πιο πιθανό είναι ότι ο ίδιος θα κάνει και σε κάποιο/α φροντιστήριο/α, οπότε μπορείς να τον ρωτήσεις με ποια συνεργάζεται. Σε διαβεβαιώ ότι το ίδιο καλό μάθημα θα κάνει και εκεί! Είναι νομίζω και καλύτερο να έχεις συμμαθητές με τους οποίους να μπορείς να κάνεις διαλόγους και να κάνετε δραστηριότητες σε ομάδες κλπ. Σου εύχομαι να μην εγκαταλείψεις αυτή σου την επιθυμία να μυηθείς στον υπέροχο κόσμο μιας καινούργιας ξένης γλώσσας
....και για να σου φύγει και η εμμονή του να καταπιαστείς μόνος σου με αυτήν, σου παραθέτω κι ένα site με κάποιους κανόνες γραμματικής, ηχητικά, κλπ. (με τη γραμματική μόνο, γλώσσα δε μαθαίνεται, εκτός αν πιάσεις το μελλοντικό Ιταλό φίλο σου και του κλείνεις τα ρήμα είμαι και το ρήμα έχω...:lol:!)
https://www.oggi-domani.com/

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις! In bocca al lupo!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiaki

Νεοφερμένος

Η Nadiaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Crepi, Italikouli!!!
Σωστά???!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Φίλε Lazarus_s,
καταλαβαίνω πως ίσως δεν έχεις το χρόνο να τρέχεις σε ένα ακόμα φροντιστήριο, όμως λόγω της πείρας μου της επαγγελματικής σου το λέω ξεκάθαρα πως δεν είναι εύκολο - για να μην πω αδύνατο - να μάθεις μια ξένη γλώσσα με τον τρόπο που επιθυμείς, εφόσον δεν μένεις κιόλας στην εν λόγω χώρα ως αλλοδαπός, για να υποθέσουμε πως τουλάχιστον θα έχεις ακούσματα και βιώματα γλωσσικά.
Ο καλύτερος τρόπος είναι να έχεις έναν καλό καθηγητή/καθοδηγητή, βασικά πιο πολύ εμψυχωτή, είτε σε φροντιστήριο, είτε σε ιδιαίτερο, που θα σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τη γλώσσα και την ομορφιά της με σωστό και υπεύθυνο τρόπο. Δεν χρειάζεται :nono:να πας σε κάποιο πανάκριβο, ή πολυδιαφημισμένο φροντιστήριο, γιατί σε αυτά συχνά πληρώνεις τις διαφημίσεις που βάζουνε στην T.V. κι όχι καλούς καθ/τές, αφού κοιτάνε να βρούν τους πιο "φτηνούς" για να κονομάνε όσο πιο πολύ μπορούν!!!
Θα σου πρότεινα μάλιστα να μην πέσεις με τα μούτρα στο κυνήγι των διπλωμάτων, αλλά να απολαύσεις τη μαγεία της γλώσσας και να εμβαθύνεις στα μυστικά της. Εννοείται πως αυτό που μετράει είναι να την αγαπήσεις και τότε με τον καιρό θα έρθουν και τα διπλώματα.
Λογικά, ο καθ/τής που κάποιος φίλος θα σου τον συστήσει για καλό θα σε καλύψει, χωρίς να σημαίνει πως πρέπει να κάνεις ιδιαίτερα. Το πιο πιθανό είναι ότι ο ίδιος θα κάνει και σε κάποιο/α φροντιστήριο/α, οπότε μπορείς να τον ρωτήσεις με ποια συνεργάζεται. Σε διαβεβαιώ ότι το ίδιο καλό μάθημα θα κάνει και εκεί! Είναι νομίζω και καλύτερο να έχεις συμμαθητές με τους οποίους να μπορείς να κάνεις διαλόγους και να κάνετε δραστηριότητες σε ομάδες κλπ. Σου εύχομαι να μην εγκαταλείψεις αυτή σου την επιθυμία να μυηθείς στον υπέροχο κόσμο μιας καινούργιας ξένης γλώσσας
....και για να σου φύγει και η εμμονή του να καταπιαστείς μόνος σου με αυτήν, σου παραθέτω κι ένα site με κάποιους κανόνες γραμματικής, ηχητικά, κλπ. (με τη γραμματική μόνο, γλώσσα δε μαθαίνεται, εκτός αν πιάσεις το μελλοντικό Ιταλό φίλο σου και του κλείνεις τα ρήμα είμαι και το ρήμα έχω...:lol:!)
https://www.oggi-domani.com/

Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις! In bocca al lupo!;)

θα συμφωνησω παρα πολυ σ'αυτο..γιατι κ γω ειδα τι βλακεια εκανα επεσα με τα μουτρα κ δεν καταλαβα τιποτα απο τα "καλη" της...!Αλλωστε πολλοι ειναι αυτοι που βιαζονται κ στο τελος δεν κοβονται..!Οποτε απολαυσε την μιας κ που ειναι τοσο ωραια γλωσσα...!:)
Αυτα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ28842

Νεοφερμένος

Η Χριστιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
υπάρχει ένα σαητ το www.livemocha.com είναι το καλύτερο και χωρίς συνδρομές...
-----------------------------------------
Ειστε καθηγητης ιταλικων κύριε ιταλικούλη ;
Αν ναι τι γνώμη έχετε για τα βιβλία progetto italiano;
Είναι καλα για αρχάριους;παρακαλώ αν γνωρίζετε να με διαφωτίσετε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτό το θέμα είναι για όσους αγαπάνε τα Ιταλικά, θέλουν να μάθουν τη γλώσσα, ακούνε ιταλική μουσική και παράλληλα δίνουν και τα πτυχία Ιταλικής Γλώσσας!
-----------------------------------------
Ποιός έδωσε Ιταλικά την Κυριακή στο Ιταλικό Ινστιτούτο?Το Diplwma Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μου αρέσουν πάρα πολύ τα Ιταλικά και έχω ένα πολύ παλιό CD με ιταλικές επιτυχίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κάνεις Μαθήματα Ιταλικών? Είναι πολύ όμορφη γλώσσα..Εγώ ξεκίνησα για Β2 και τώρα θέλω να συνεχίσω και στα επόμενα επίπεδα....Ποια τραγούδια έχει το CD?Φοβερό νέο τραγούδι-Giussy Ferreri -Non ti scordar mai di me!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τίτλο δεν ξέρω αλλά είναι αρκετά παλιά τραγούδια.Ναι,είναι πολύ ωραία γλώσσα και έχει μπει ήδη σε μερικά γυμνάσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ένα από τα φοβερά τραγούδια παλιά Penso a te, Ti amo, κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Κάνεις Μαθήματα Ιταλικών? Είναι πολύ όμορφη γλώσσα..Εγώ ξεκίνησα για Β2 και τώρα θέλω να συνεχίσω και στα επόμενα επίπεδα....Ποια τραγούδια έχει το CD?Φοβερό νέο τραγούδι-Giussy Ferreri -Non ti scordar mai di me!!



μου αρεσουν δεν κανω αλλα σκεφτομαι οταν μεγαλωσα να κανω σταφοιτητικα μου χρονια


οντως το τραγουδι αυτι εινια τελειο και να δεν κανω λαθος σημανει μην διαφωνεις μαζι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κι εγώ αφού ξεμπέρδεψα με τα Αγγλικά, μετά το πρώτο πτυχίο, στο Μεταπτυχιακό ξεκίνησα τα Ιταλικά. Το τραγούδι της Giussy Ferreri non ti scordar mai di me σημαίνει μη με λησμονήσεις ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Έκανα για 4 χρόνια ιταλικά. Είναι μια γλώσσα που μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά βαριόμουν να διαβάσω λεξιλόγιο και αυτός είναι ο λόγος που δεν κατάφερα να πάρω, παρά ένα μικρό πτυχίο. Σαν φοιτητής πλέον, θέλω να ξαναρχίσω και να πάρω επιτέλους ένα ακόμα πτυχίο (Celi 2 νομίζω λέγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ό,τι έχουν πολύ λεξιλόγιο. Βοηθάει πολύ η ιταλική μουσική, να ακούς δηλαδή ιταλικά τραγούδια και να διαβάζεις ιταλικά περιοδικά ή ιταλικά site. Το πρώτο μικρό πτυχίο που πιάνει μόρια 10 στο δημόσιο είναι το Celi2, το Diplwma B1 και το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας Β1. Γενικά η εκμάθηση ξένων γλωσσών είναι μεράκι και διάθεση, αρκεί κάποιος να το πάρει απόφαση γιατί μόνο τότε βρίσκει τον χρόνο και προσπαθεί πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Το πτυχίο που έχω εγώ, το πήρα όταν ήμουν 6η δημοτικού. Αν θυμάμαι καλά λέγεται junior κάτι. Ήθελα να δώσω το Celi 3, αλλά είδα ότι με το διάβασμα που έκανα, δεν το έπιανα με τίποτα... Έτσι έδωσα το 2, το οποίο έχασα για 2 λάθη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κρίμα..2 λάθη ..Είναι οτι χειρότερο για λίγο να μην περνάς. Γενικά αυτό που έχω δει είναι οτι αν ξαναρχίσεις θα θυμηθείς πάρα πολλά από αυτά που έχεις κάνει και αν επιλέξεις καλό καθηγητή θα προχωρήσεις πολύ πολύ γρήγορα. Θέλει θετική σκέψη και αισιοδοξία:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
αν γνωριζεις πολυ καλα γαλλικα και ισπανικα μετα ειναι ευκολο να μαθεις ιταλικα η δυσκολευεσαι παρα πολυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
βοηθάει πολύ πιστεύω, αφού είναι όλες λατινογενείς γλώσσες και μοιάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
αν γνωριζεις πολυ καλα γαλλικα και ισπανικα μετα ειναι ευκολο να μαθεις ιταλικα η δυσκολευεσαι παρα πολυ?
εγω που εκανα ιταλικα οι κοπελες που ειχα μαζι και ηξεραν γαλλικα βοηθηκαν πολυ στη γραμματικη λεγανε οτι βοηθαει αρκετα!εγω παλι που ηξερα καλα αγγλικα εβρισκα αρκετες κοινες λεξεις...αλλα μπορω να σου πω οτι βοηθιεσαι παρα πολυ αν ξερεις ακλα ελληνικηγραμματικη τοθλαχιστον ο καθηγητης μας ετσι μας τα περνουσε μεσω ελληνικης γραμματικης!

εγω εδωσα το Plida β2 και αναμενω αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
εγω που εκανα ιταλικα οι κοπελες που ειχα μαζι και ηξεραν γαλλικα βοηθηκαν πολυ στη γραμματικη λεγανε οτι βοηθαει αρκετα!εγω παλι που ηξερα καλα αγγλικα εβρισκα αρκετες κοινες λεξεις...αλλα μπορω να σου πω οτι βοηθιεσαι παρα πολυ αν ξερεις ακλα ελληνικηγραμματικη τοθλαχιστον ο καθηγητης μας ετσι μας τα περνουσε μεσω ελληνικης γραμματικης!

εγω εδωσα το Plida β2 και αναμενω αποτελεσματα
ευχομαι καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top