Ιταλικά

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
καλησπερα,
για το θεμα βιβλια εγω προσωπικα για Α1-Α2 εκανα:
projetto1 a1-a2 & supplemento
prima ascolto elementare.
una grammatica 1 per stranieri (edilingua)
certificazioni elementare(rapacciuolo)
prova orale 1.

για επιπεδο β1-β2

projetto 2 & supplemento
una grammatica 2 per tutti
esercizi 1 + 2 (grammatica) livello b1 b2 σιδερης
prova orale 2
certificazioni medio & ascolto medio (rapacciuolo)
prova ascolto medio (edilingua)
moscaico livello b2
rete 1 & 2
B2 KATERINA KATERINOF (ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ)
Al κρατικο β2 (edilingua)
ΚΡΑΤ. ΠΙΣΤ. ΓΛΩΣΣ. Β2 (PERUGIA)
ΚΡΑΤ. ΠΙΣΤ. ΓΛΩΣΣ. Β2 (ΕΛΑΤΗ)
ΚΡΑΤ. ΠΙΣΤ. ΓΛΩΣΣ. Β2 (ΚΑΠΑΤΟΥ)
past papers ΚΠΓ Β1-Β2 (2003-2012)
ΓΙΑ C1
PROGETTO 3 & SUPPLEMENTO
CERTIFICAZZIONI AVANZATO (rapacciulo)
ascolto avanzato (rapacciulo)
ascolto avanzato (edilingua)
past papers ΚΠΓ Γ1(2003-2012)
IN CONTRI LIVELLO SUPERIORE
IN PRACTICA LIVELLO SUPERIORE

PREPARAZIONE ALLA PROVA SCRITTA E ORALE CELI 4-5 (SIDERIS)

το τραγικο με τα φροντ. Αθηνα ειναι οτι σε βλεπουν μονο λεφτα. Πρεπει να προπληρωσεις ενα μεγαλο ποσο για να ξεκινησεις (μεγαλο ρισκο)
εχουν μεγαλο αριθμο ατομων σε καθε τμημα. και δεν εχουν καταρτιση σε μια gamma πτυχιων px ΚΠΓ. Αρκετα φροντ. κανουν υλη για celi και θεωρουν οτι μπορεις να δωσεις. Καμοια σχεση το φορματ του κπγ με celi. Προσωπικα τα ελεγα ιδιαιτερο, μπορεις να βρεις και με 10ευρο την ωρα.
το προφορικο θελει αρκετες ωρες πρακτικη με 5-9 ατομα σε ταξη δεν ειναι ευκολο.

Ήσουν πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πολύ!:clapup: Εγώ όλα τα χρόνια έκανα Καπάτου και δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος. Ύλη πολύ πιο εύκολη από τα πτυχία και καθόλου προσαρμοσμένη σε αυτά, καθηγητές που βαριούνται και έχουν επαναπαυθεί στην ευκολία του κπγ, καθώς εκεί σπρώχνουν τους μαθητές. Συμφωνώ μαζί σου για ιδιαίτερα, αλλά πού να βρεις καλό καθηγητή;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εγω εχω αλλαξει 2 καθηγητες και ψαχνω , βαριουνται να διορθωνουν εκθεσεις, απαιτουν οι διορθωσεις των ασκησεων να γινονται στο χωρο σου και οχι στο δικο τους οπως θα επρεπε ,για να σου τρεναρουν χρονο για λεφτα. Αργουν , αναβαλλουν μαθηματα. Το τραγικο ειναι οτι δεν θελουν να παιρνουν δουλεια στο σπιτι, ασκησεις,εκθεσεις. ο καθηγητης στο σπιτι θα πρεπει να σου κανει παραδοση και να σου εξηγει αποριες και tips, το να ακους listening με τον καθηγητη η να κανεις reading , αυτα μπορεις και μονος σου. Απλα το εχουν βρει κολπο για να τρεναρουν. Αλλοι θελουν να κανεις παραπανο προφορικο γιατι ετσι τους βολευει και η ωρα περναει ποιο ευκολα για αυτους. Η βιβλιογραφια που εγραψα ειναι απο ψαξιμο δικο μου και διαβασμα δικο μου με τα ιδιαιτερα εκανα το 1/3 απο αυτα. Για να περασεις ενα πτυχιο θελει πολλες βιβλιογραφιες να διαβασεις για να παρεις εμπειρια σε ασκησεις και θελει προσωπικο διαβασμα απο εσενα, μην περιμενεις να σε κατευθυνει καποιος, οι περισσοτεροι καθ. βαριουνται την ζωη τους , ειδικα οι μεγαλες ηλικιες δεν την παλευουν μια!! 30-40 θεωρω εχουν ορεξη και παθος γιατι ειναι σε δημιουργικη ηλικια.
οι αλυσιδες φροντ. ειναι απλα απατη και χασιμο χρονου. υπαρχουν ατομα με 3-4 χρονια ιταλικα και δεν εχουν παρει πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σκοπεύω να τ'αρχίσω από Σεπτέμβρη/Οκτώβρη σιγά σιγά. Όχι απαραίτητα για το πτυχίο, απλώς έβαλα στόχο να φτάσω να τα μιλάω ως ένα αξιοπρεπές σημείο. :D

Από του χρόνου βλέπουμε για πτυχία κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω εχω αλλαξει 2 καθηγητες και ψαχνω , βαριουνται να διορθωνουν εκθεσεις, απαιτουν οι διορθωσεις των ασκησεων να γινονται στο χωρο σου και οχι στο δικο τους οπως θα επρεπε ,για να σου τρεναρουν χρονο για λεφτα. Αργουν , αναβαλλουν μαθηματα. Το τραγικο ειναι οτι δεν θελουν να παιρνουν δουλεια στο σπιτι, ασκησεις,εκθεσεις. ο καθηγητης στο σπιτι θα πρεπει να σου κανει παραδοση και να σου εξηγει αποριες και tips, το να ακους listening με τον καθηγητη η να κανεις reading , αυτα μπορεις και μονος σου. Απλα το εχουν βρει κολπο για να τρεναρουν. Αλλοι θελουν να κανεις παραπανο προφορικο γιατι ετσι τους βολευει και η ωρα περναει ποιο ευκολα για αυτους. Η βιβλιογραφια που εγραψα ειναι απο ψαξιμο δικο μου και διαβασμα δικο μου με τα ιδιαιτερα εκανα το 1/3 απο αυτα. Για να περασεις ενα πτυχιο θελει πολλες βιβλιογραφιες να διαβασεις για να παρεις εμπειρια σε ασκησεις και θελει προσωπικο διαβασμα απο εσενα, μην περιμενεις να σε κατευθυνει καποιος, οι περισσοτεροι καθ. βαριουνται την ζωη τους , ειδικα οι μεγαλες ηλικιες δεν την παλευουν μια!! 30-40 θεωρω εχουν ορεξη και παθος γιατι ειναι σε δημιουργικη ηλικια.
οι αλυσιδες φροντ. ειναι απλα απατη και χασιμο χρονου. υπαρχουν ατομα με 3-4 χρονια ιταλικα και δεν εχουν παρει πτυχιο.

Γλαφυρότατος!!! Έτσι ακριβώς είναι όπως τα περιγράφεις. Γενικότερα, υπάρχει πολύ κατιμάς στα Ιταλικά από καθηγητές. Πολλές Ιταλίδες δεν είναι του επαγγέλματος, αλλά διδάσκουν τα Ιταλικά για να έχουν ένα εισόδημα. Εν τω μεταξύ, δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των φροντιστηρίων, καθώς υπάρχουν λίγα φροντιστήρια στην αγορά (Καπάτου, Λιλιόπουλος). Στις εκθέσεις τα σχόλια περιορίζονται μόνο στη διόρθωση των ορθογραφικών, ενίοτε και κάποιων εκφραστικών (στην καλύτερη), χωρίς να υπάρχουν συνολικά σχόλια στο τέλος της έκθεσης. Για τους λόγους που περιέγραψες θέλω να αποφύγω τα ιδιαίτερα, γιατί πολλές φορές επέρχεται η χαλαρότητα και επιπλέον δεν είναι ασφαλής δαπάνη (άσε που είναι out of the question στις μέρες μας λόγω οικονομικών). Στο ιδιαίτερο πρέπει να βάζεις όρους από την αρχή, να λες τι ακριβώς ζητάς. Κάποιες φορές δεν μπορείς να αυτοπειθαρχηθείς είτε δεν ξέρεις να διαβάσεις αποτελεσματικά για συγκεκριμένες εξετάσεις, πού να δώσεις περισσότερη έμφαση κλπ. Εκεί χρειάζεται ο καλός καθηγητής ή το καλό φροντιστήριο. Τελικά, καταλήγω σε αυτό που λες ότι πρέπει να στηριχτείς σε πολύ δουλειά δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
atri32,
συμφωνώ σε όλα όσα λες. Κι εγώ είχα πάει σε ένα πολύ "φημισμένο" φροντιστήριο και είχα ενταχθεί σε τμήμα ενηλίκων. Τα έσκασα κανονικά για να πληρώσω "την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης". Ε, λοιπόν, μισή ώρα τσιγάρο, καφές και χαβαλές στο διάλειμμα, καμία διόρθωση εκθέσεων, διαγωνισμάτων και ασκήσεων, πολύ φασαρία στην τάξη. Άσε που τσαντιζόταν η καθηγήτρια αν της έθετες μια απορία. Είναι γεγονός ότι το θέμα του tutor θέλει πολύ ψάξιμο. Υπάρχουν, όμως, και καλά φροντιστήρια, όπως και καλοί/ες εκπαιδευτικοί. Γι' αυτό τα μάτια μας 104!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ πάλι κάνω 5 χρόνια ιταλικά με μια καθηγήτρια που σπούδασε Φιλολογία στην Ιταλία και τώρα κάνει και Μεταπτυχιακό πάνω στη γλώσσα. Πάντα είχε όρεξη για να κάνουμε μάθημα και ποτέ δε βαριόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ήσουν πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πολύ!:clapup: Εγώ όλα τα χρόνια έκανα Καπάτου και δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος. Ύλη πολύ πιο εύκολη από τα πτυχία και καθόλου προσαρμοσμένη σε αυτά, καθηγητές που βαριούνται και έχουν επαναπαυθεί στην ευκολία του κπγ, καθώς εκεί σπρώχνουν τους μαθητές. Συμφωνώ μαζί σου για ιδιαίτερα, αλλά πού να βρεις καλό καθηγητή;!


Κι εγώ στην Καπάτου πήγαινα και συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά κάποιους καθηγητές. Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και το προσωπικό διάβασμα. Εγώ ποτέ δε βασίστηκα μόνο στα βιβλία της Καπάτου, αλλά αγόρασα κι άλλα και έκανα από εκεί ασκήσεις. Και κατάφερα σε χρόνο ρεκόρ να πάρω το Diploma di lingua Italiana με 88% και τώρα περιμένω και τα αποτελέσματα του KΠΓ Γ1 .

Αν επιτρέπεται, πήγαινες στην Καπάτου στην Αθήνα, στην Εμμανουήλ Μπενάκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κανείς πέντε χρόνια ιταλικά και έδωσες τώρα
Γ1; Γιατί τόσο μεγάλο διάστημα ; Με ένα χρόνο
Άνετα μπορεί να έχεις b1 κπγ .Και τον δεύτερο χρόνο
B2 ΚΠΓ. Στα 3 χρόνια το 90% έχουν diploma c1 του ιταλικού
Ινστιτουτο Αθηνών . Πέντε χρόνια για να δώσεις πάντα
Μιλάω για ΚΠΓ είναι υπερβολικά πολυ .
Έχοντας εγώ proficiency αγγλικά με εννιά μήνες
Ιταλικά πέρυσι στο b1/b2 έγραψα 110 και πείρα b1.
Εάν περάσω φέτος λέω να δώσω diploma c1

Manosgreek έδωσες diploma c1 η diploma b2;
Ξέρεις εάν το diploma c1 είναι ποιο εύκολο απο το ΚΠΓ c1;

Εγώ μόνο ιδιαίτερα έκανα και κάνω .
Ποτέ φροντιστήριο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κανείς πέντε χρόνια ιταλικά και έδωσες τώρα
Γ1; Γιατί τόσο μεγάλο διάστημα ; Με ένα χρόνο
Άνετα μπορεί να έχεις b1 κπγ .Και τον δεύτερο χρόνο
B2 ΚΠΓ. Στα 3 χρόνια το 90% έχουν diploma c1 του ιταλικού
Ινστιτουτο Αθηνών . Πέντε χρόνια για να δώσεις πάντα
Μιλάω για ΚΠΓ είναι υπερβολικά πολυ .
Έχοντας εγώ proficiency αγγλικά με εννιά μήνες
Ιταλικά πέρυσι στο b1/b2 έγραψα 110 και πείρα b1.
Εάν περάσω φέτος λέω να δώσω diploma c1
ξεκίνησα τετάρτη δημοτικού :P 3 μήνες έκανα ένα βιβλιαράκι (al circo λεγόταν) για να δει η καθηγήτρια αν μπορώ να ανταπεξέλθω γιατι δεν είχε αναλάβει ξανά τόσο μικρό παιδί. Ε μετά ξεκινήσαμε κανονικά με το Progetto 1. Μετά έδωσα για Α2 (Palso) τον πρώτο χρόνο, μετά για Β1(Palso), μετά για Β1 (κπγ), μετα για Β1-Β2 (και πήρα το Β2 που ήθελα) και τώρα έδωσα για Γ1. Εξ' αρχής δεν ήθελα να τρέξω και να βιαστώ να τα μάθω γιατί στο τέλος δε σου μενει τίποτα. Ίσα ίσα που ό,τι έχω κάνει μέχρι τώρα στο μάθημα (για πτυχία κτλ) είναι αποφάσεις δικές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosthegreek

Νεοφερμένος

Ο manosthegreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Manosgreek έδωσες diploma c1 η diploma b2;
Ξέρεις εάν το diploma c1 είναι ποιο εύκολο απο το ΚΠΓ c1;

Diploma c1 έδωσα και το θεωρώ πιο εύκολο, ειδικά στην έκθεση. Το ΚΠΓ ζητάει εξεζητημένα πράγματα και η δομή του δεν είναι καθόλου φιλική για τον εξεταζόμενο. Στο Diploma, να φανταστείς, όπως προείπα, τα πήγα πολύ καλά, ενώ στο Κπγ, παρακαλάω να έχω πίασει το 60% ! Δε συγκρίνεται η δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Diploma c1 έδωσα και το θεωρώ πιο εύκολο, ειδικά στην έκθεση. Το ΚΠΓ ζητάει εξεζητημένα πράγματα και η δομή του δεν είναι καθόλου φιλική για τον εξεταζόμενο. Στο Diploma, να φανταστείς, όπως προείπα, τα πήγα πολύ καλά, ενώ στο Κπγ, παρακαλάω να έχω πίασει το 60% ! Δε συγκρίνεται η δυσκολία.
σε αναγνωρισημοτητα το diploma είναι καλύτερο έτσι; μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για να δω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Το diploma είναι μόνο αναγνωρισμένο στην Ελλάδα
Και πουθενά αλλού diploma c1 δίνει και το πανεπιστήμιο
Της Θεσσαλονίκης . Με ΚΠΓ c1 είναι αναγνωρισμένο
Και στο εξωτερικό για το λόγο ότι ανοίκει στην
Ευρωπαϊκή Ένωση ,για σπουδές έξω και για δουλειά
Στο αναγνωρίζουν 100% . Το diploma έχει ισχύ μόνο
Ελλάδα , εάν δεν σε ενδιαφέρει για έξω οκ.
Το diploma έχει άλλο φόρματ απο το κρατικό απο ότι
Έχω ακούσει , εξετάζει και γραμματική ενώ το ΚΠΓ εστιάζει
Σε λεξιλόγιο και κείμενα . Εάν ξέρεις να γράφεις έκθεση
Γενικά δεν έχεις θέμα . Εγώ θέλω να ρωτήσω εάν κάποιος
Έχει κάνει προετοιμασία για ΚΠΓ β2 & c1 θα μπορέσω να
Προσαρμοστω στο diploma για να δώσω τον Νοέμβρη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι.
Εγω ξερω ελληνικα(obviously), αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα και λιγα λατινικα.
1.Ποσα χρονια λετε να μου παρει για να φτασω τα ιταλικα σε επιπεδο C2?
2.Για να φτασω σε αυτο το επιπεδο, ποσες ωρες ιδιαιτερο πρεπει να κανω τη βδομαδα?
Thanks in advance.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ξερεις γαλλικα, αγγλικα και λατινικα οποτε δε θα δυσκολευτεις σχεδον καθολου. Πιστευω πως σε 3 χρονια θα μπορεις να φτασεις εκει. Αλλά παίζει ρόλο και το πόσο είσαι εσύ διατεθιμένος να διαβάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ξερεις γαλλικα, αγγλικα και λατινικα οποτε δε θα δυσκολευτεις σχεδον καθολου. Πιστευω πως σε 3 χρονια θα μπορεις να φτασεις εκει. Αλλά παίζει ρόλο και το πόσο είσαι εσύ διατεθιμένος να διαβάσεις
Α δεν εχω θεμα, μαρεσουν οι ξενες γλωσσες! Αλλωστε τα ιταλικα δε νομιζω οτι εχουν και την τρελη δυσκολια, κατι παρομοιο με τα γαλλικα μου φαινονται. Απλα επειδη ειμαι και σε δυσκολη σχολη δε ξερω αν θα μπορω να αφιερωνω πολυ χρονο στα ιταλικα. Anyway θα το προσπαθησω! Απαντησε μου αν μπορεις και στη 2η ερωτηση που εκανα πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να ρωτησω κατι.
Εγω ξερω ελληνικα(obviously), αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα και λιγα λατινικα.
1.Ποσα χρονια λετε να μου παρει για να φτασω τα ιταλικα σε επιπεδο C2?
2.Για να φτασω σε αυτο το επιπεδο, ποσες ωρες ιδιαιτερο πρεπει να κανω τη βδομαδα?
Thanks in advance.:)

Διετία. Και πολύ λέω.
Ένα τετράωρο τη βδομάδα συν εντατικό διάβασμα από μέρους σου, νομίζω είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Διετία. Και πολύ λέω.
Ένα τετράωρο τη βδομάδα συν εντατικό διάβασμα από μέρους σου, νομίζω είναι καλά.
A μια χαρα! Δοκιμασμενο αυτο?
Αμα ειναι τοτε χτυπαω μετα και ρουμανικα, που το χω καημο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αμα ειναι τοτε χτυπαω μετα και ρουμανικα, που το χω καημο.:P
Ναι.
Δε βλέπω κάποια χρησιμότητα. Εκτός αν θέλεις, όπως κάθε συνάδελφος που σέβεται τον εαυτό του, να χτυπάς στριπς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ναι.
Δε βλέπω κάποια χρησιμότητα. Εκτός αν θέλεις, όπως κάθε συνάδελφος που σέβεται τον εαυτό του, να χτυπάς στριπς. :P
χαχαχα. θα εχω 4 γλωσσες με χρησιμοτητα.Πιστευω μπορω να μαθω και μια ετσι για την κα*λα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τα ιταλικά δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολη γλώσσα. Αυτά τα διακινούν άτομα που δεν έχουν εμπλακεί με τη γλώσσα. Η φήμες για την ευκολία της είναι ένας παλιός αστικός μύθος, γιατί δίνει την αίσθηση της οικείας γλώσσας στους Έλληνες από πλευράς φωνολογίας Διαθέτει πλήρη γραμματική δομή (όλες οι εγκλίσεις παρούσες και οι ονοματικοί τύποι του ρήματος επίσης). Είναι πιο πλούσια και δύσκολη από την Αγγλική και στο ίδιο επίπεδο με τα γαλλικά. Εκείνος που στοχεύει σε επίπεδο C2 θα πρέπει να διαθέσει 3 χρόνια σίγουρα, με την προϋπόθεση ότι θα διαθέσει πολύ χρόνο για διάβασμα, διαφορετικά πάει για παραπάνω.Για C2 δίνεις αναγκαστικά CELI του Πανεπιστημίου της Perugia (καθώς δε χορηγεί ούτε το κπγ ούτε το ιταλικό ινστιτούτο Αθηνών πτυχίο αυτού του επιπέδου), που έχει αρνητική βαθμολόγηση, το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι για να το πάρεις πρέπει σε όλα τα paper να είσαι σταθερά στο 18 και το χειρότερο 17 (οι περισσότεροι που παίρνουν διπλώματα σε άλλες γλώσσες από C1 και πάνω γράφουν γύρω στο 12-13 και χωρίς αρνητική βαθμολόγηση) . Οι εξετάσεις είναι πολύ δύσκολες και ιδίως τα προφορικά, στα οποία οι Ιταλίδες του CELI έχουν μια απίστευτα ειρωνική διάθεση απέναντι στον υποψήφιο. Αν κάποιος θέλει απλώς να πάει μέχρι C1 μπορεί να απευθυνθεί στο ιταλικό ινστιτούτο (diploma), το οποίο είναι αστείας ευκολίας και ως εκ τούτου αναγνωρίζεται μόνο στο ελληνικό δημόσιο και πουθενά αλλού στον κόσμο ή κπγ, το οποίο όμως από φέτος το δυσκόλεψαν αρκέτα. Το κπγ δεν έχει λάβει ακόμα αναγνώριση σε επίπεδο ΕΕ, γιατί πολύ απλά δεν έχουν ξεκινήσει τις διαδικασίες ισοτιμίας τα δικά μας τα παλικαρούπουλα. Ακολουθεί βέβαια τη διαβάθμιση του ευρωπαϊκού πλαισίου πιστοποίησης προσόντων, αλλά όχι το επίπεδο δυσκολίας που μπορεί να το νομιμοποιήσει διεθνώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top