Ικανοποίηση από επιλογή σπουδών

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από την επιλογή των σπουδών σας?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • Πολύ

    Ψήφοι: 5 20.0%
  • Αρκετά

    Ψήφοι: 11 44.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Λίγο/καθόλου

    Ψήφοι: 5 20.0%

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πόσο ικανοποιημένοι είστε από την επιλογή σπουδών που κάνατε στο παρελθόν? Τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μετεπτυχιακό επίπεδο.
Σας οδήγησαν εκεί που θέλατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, είμαι πολύ περήφανη για αυτό που έχω σπουδάσει... Αποκόμισα πολλά και σε πολλά επίπεδα!
Αλλά πού και πού σκέφτομαι ότι καλύτερα να είχα φύγει από το σπίτι μου...

ΤΟ μεταπτυχιακό ήταν ζόρικη εμπειρία, για πολλούς λόγους. Αλλά έχω ένα δυνατό χαρτί στα χέρια μου και έμαθα πολλά, ειδικά σε προσωπικό επίπεδο!!

Άρα, γενικά, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
ΤΟ μεταπτυχιακό ήταν ζόρικη εμπειρία, για πολλούς λόγους.

Έχει πολύ διάβασμα το μεταπτυχιακό,ε? Γι'αυτό σου φάνηκε ζόρικο? Δηλαδή καθημερινά χρειάζεται περισσότερη μελέτη απ' ότι όταν είσαι προπτυχιακός φοιτητής?

και έμαθα πολλά, ειδικά σε προσωπικό επίπεδο!!

Πόσα πολλά δηλαδή?:D Οκ, πλάκα κάνω..αλλά εν πάσει περιπτώσει με ποια έννοια θεωρείς ότι έμαθες πράγματα σε προσωπικό επίπεδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχει πολύ διάβασμα το μεταπτυχιακό,ε? Γι'αυτό σου φάνηκε ζόρικο? Δηλαδή καθημερινά χρειάζεται περισσότερη μελέτη απ' ότι όταν είσαι προπτυχιακός φοιτητής?

Πόσα πολλά δηλαδή?:D Οκ, πλάκα κάνω..αλλά εν πάσει περιπτώσει με ποια έννοια θεωρείς ότι έμαθες πράγματα σε προσωπικό επίπεδο?

Έχει διάβασμα, αλλά δούλευα πολύ και για το δίπλωμά μου, οπότε δε με πτόησε αυτό.
Η δυσκολία ήταν το θέμα μου, η γλώσσα, και άλλα...
Έμαθα πολλά για τους ξένους, μυήθηκα σε άλλες νοοτροπίες, μοιράστηκα απόψεις και ιδιοσυγκρασία...
Και έμαθα πολύ καλύτερα γερμανικά και λίγη διάλεκτο...

Αλλά πιο πολύ έμαθα από "φίλους" και από κολλημένα άτομα...
Όλοι νομίζουμε ότι ξέρουμε από είδη ανθρώπων και πλουραλισμό προσωπικοτήτων, κάποια πράγματα όμως αν δεν τα ζήσεις, δεν τα καταλαβαίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μετα απο...χμ..μια...δυο...οχι!
Μετα απο τρεις σχολες που αλλαξα, ε ναι τωρα (η τεταρτη και τελευταια!) ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη μου.:D
Ασχετα αν θα αργησω να τελειωσω λογο των..παραπανω!:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Μετα απο...χμ..μια...δυο...οχι!
Μετα απο τρεις σχολες που αλλαξα, ε ναι τωρα (η τεταρτη και τελευταια!) ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη μου.:D
Ασχετα αν θα αργησω να τελειωσω λογο των..παραπανω!:|
ποιες αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μ.Βιολογια,Φαρμακευτικη,Ιατρικη.:P
Τωρα το εντελως ασχετο Τηλεπικοινωνιες...Αστα μεγαλη ιστορια...:/: :whistle:
Γι' αυτο το μονο που εχω να πω ειναι "Καντε αυτο που πραγματικα γουσταρετε ΕΣΕΙΣ!Σκεφτειτε το καλα πριν και προχωρειστε!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωχ, με βλέπω για εκκολαπτόμενη Μαρία (εκ του Μάριος) :P
Ήδη πάω στη δεύτερη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ωχ, με βλέπω για εκκολαπτόμενη Μαρία (εκ του Μάριος) :P
Ήδη πάω στη δεύτερη... :P

Michelle εσύ τι θα κάνεις τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν άλλαξε κάτι :)

Πας δηλαδή για Αρχιτεκτονική; Δεν κατάλαβα εξ' αρχής τι σκέφτεσαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πας δηλαδή για Αρχιτεκτονική; Δεν κατάλαβα εξ' αρχής τι σκέφτεσαι! :)
Ναι καλέ. :) Απλά το παραπάνω σχόλιο πήγαινε στο ότι πλέον δεν μου έχω εμπιστοσύνη οτι θα μείνω και εκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι καλέ. :) Απλά το παραπάνω σχόλιο πήγαινε στο ότι πλέον δεν μου έχω εμπιστοσύνη οτι θα μείνω και εκεί :P

Χμ, τι να σου πω... Τουλάχιστον η Αρχιτεκτονική είναι πιο... πλουραλιστική, σε παροχή γνώσεων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Απλά το παραπάνω σχόλιο πήγαινε στο ότι πλέον δεν μου έχω εμπιστοσύνη οτι θα μείνω και εκεί

Αν επιτρέπεται πάντα..και αν δεν είναι αδιάκριτη η ερώτηση..:redface: , τι άλλες εναλλακτικές επιλογές έχεις στο μυαλό σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν επιτρέπεται πάντα..και αν δεν είναι αδιάκριτη η ερώτηση..:redface: , τι άλλες εναλλακτικές επιλογές έχεις στο μυαλό σου?
Χμμμ επι της ουσίας καμία. Η γραφιστική με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο, αλλά δεν έχει το κύρος του αρχιτέκτονα (το οποίο δυστυχώς ή ευτυχώς με νοιάζει, όσο κι αν προσπαθήσω το αντίθετο)... Άρα είναι η μόνη λύση... Άλλωστε δεν σημαίνει οτι θα το εξασκήσω κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Άλλωστε δεν σημαίνει οτι θα το εξασκήσω κιόλας...

Γιατί να μην μπορείς να το εξασκήσεις? Εννοείς ότι θα το πάρεις , αλλά θα ασχολείσαι παρ' όλα αυτά περισσότερο με τη γραφιστική που σου αρέσει?

Υ.Γ. Οι αρχιτέκτονες πώς πάνε από δουλειά? Βρίσκουν εύκολα ή όχι? Έγκυκλοπαιδικά δηλαδή για να ξέρουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Είμαι σε άσχετη σχολή αλλά πείθω διαρκώς τον εαυτό ου ότι τελειώνοντας και κάνοντας το μεταπτυχιακό που θέλω θα έχω και 2 γνώσεις παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
michelle,χωρις να ειμαι ειδικη απο τη μικρη εμπειρια που εχω απο το τμημα(Πολιτικων Μηχανικων Θεσσαλονικης) και απο φιλους που ασχολουνται με γραφιστικη στη Θεσσαλονικη και Ευβοια θα σου ελεγα οτι θα γινεις περιζητητη αν καταφερεις να τελειωσεις τη σχολη γραφιστικης σου με αξιωσεις και βγεις νωρις στο επαγγελμα..το χαρτι του αρχιτεκτονα θα σου ανοιξει αλλου ειδους πορτες αλλα αν δε σκοπευεις να τις χρησιμοποιησεις, και ξερεις οτι σε ενδιαφερει η γραφιστικη και μονο δεν εχει κανενα νοημα να σπαταλησεις 5 χρονια απο τη ζωη σου..σ αυτα θα μπορουσες να αποκτησεις πολυτιμη εργασιακη εμπειρια, να μαθεις τι νεο κυκλοφορει στο χωρο και να εντρυφησεις σ αυτο...η μικρη σου ηλικια ειναι προσον και η αναγνωριση μπορει σε τομεις οπως η γραφιστικη να ερθει μεσα απο την καινοτομια !αυτο νομιζω θα σου επιτρεψει να ξεχωρισεις...αν χρειαζεσαι περεταιρω πληροφοριση και μπορω να βοηθησω θα χαρω.Καλη τυχη σ οτι και αν επιλεξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
evangelia την εμπειρία όμως μπορώ να την αποκτήσω και παράλληλα... Ήδη δουλεύω ως γραφίστρια (όχι υπάλληλος), και αποκτώ εμπειρία (και δεν σκοπεύω να το σταματήσω με τίποτα, μιας και λατρεύω τη δουλειά μου)...
Αλλά βρε evangelia, το ίδιο κύρος έχει ένας αρχιτέκτονας και ένας γραφίστας; :/:
Δυστυχώς ή ευτυχώς με ενδιαφέρει και αυτό... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αλλά βρε evangelia, το ίδιο κύρος έχει ένας αρχιτέκτονας και ένας γραφίστας; :/:
Δυστυχώς ή ευτυχώς με ενδιαφέρει και αυτό... :/:

Βρε συ Michelle, νομίζω πως αυτή είναι μια νοοτροπία που έχουμε στην Ελλάδα. Ότι καλύτερο είναι να βγάλουμε την πιο "μουράτη" σχολή για λόγους κύρους. Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνη, νομίζω πως το ιδανικό είναι να κάνουμε κάτι καλό πάνω στον τομέα που μας ενδιαφέρει. Εσύ, από ό,τι έχω καταλάβει είσαι "καλή μαθήτρια", οπότε μπορείς να χτυπήσεις το καλύτερο στον τομέα σου.
Νομίζω πως το βασικό είναι να τελειώνουμε σχολές που προσφέρουν πρακτικές γνώσεις. Στην συνέχεια μπορείς να κάνεις κι ένα καλό κι εξειδικευμένο μεταπτυχιακό που θα σου προσφέρει έξτρα κύρος. Να φας τόσα χρόνια σε κάτι που δεν σε τρελαίνει μου φαίνεται βαράτε με κι ας κλαίω.
Anyway, απόψεις είναι αυτές κι όλοι έχουμε σε αφθονία.:P Αυτό που βασικά ήθελα να πω είναι να το σκεφτείς καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top