Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το δικό μου πάντως δεν ανήκει σε καμία από τις 2 κατηγορίες :P
Στο λύκειο τουλάχιστον η πλειοψηφία των καθηγητών είναι πάνω από 15 χρόνια -κάποιοι φτάνουν τα 20-. οι εγκαταστάσεις δεν είναι ιδιαίτερες, έχουμε ένα κτήριο, άνετο και ωραίο μεν αλλά όχι χαοτικό, με 1 ανοιχτό προαύλιο που χωρίζεται σε γήπεδο μπάσκετ κ βόλευ και ένα μικρό γήπεδο μπάσκετ κάτω από υπόστεγο(του έχουμε βάλει τραπέζια ping pong τώρα), ένα κλειστό γυμναστήριο που είναι μέρος του κτηρίου (από πάνω του είναι το θέατρο) εργαστήρια φυσικής, χημείας και υπολογιστών. Επίσης στο λύκειο είμαστε περίπου 2 τμήματα η κάθε τάξη με 25-30 παιδιά η κάθε μία. Δεν ξέρω πόσα είναι τα δίδακτρα των ιδιωτικών της 2ης κατηγορίας, εμάς κάπου στα 5-6k euro... :(
Στο δημοτικο-γυμνάσιο παίζει άλλη φάση, έχει πάρα πολλά παιδιά και αρκετά μεγάλες εγκαταστάσεις όμως δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά όπως στο 2. Όταν ήμουν εγώ στο γυμνάσιο ήταν άθλια η κατάσταση της διεύθυνσης γιατί είχαμε έναν πολύ παπάρα γυμνασιάρχη που έλεγε τον εαυτό του θεό των μαθηματικών και ψωνιζόταν και έδινε συνέχεια αποβολές (όχι ότι είμασταν αγγελούδια κι εμείς βέβαια :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φταιμε κι εμεις γιατι κοιμομαστε βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Το δικό μου πάντως δεν ανήκει σε καμία από τις 2 κατηγορίες :P
Στο λύκειο τουλάχιστον η πλειοψηφία των καθηγητών είναι πάνω από 15 χρόνια -κάποιοι φτάνουν τα 20-. οι εγκαταστάσεις δεν είναι ιδιαίτερες, έχουμε ένα κτήριο, άνετο και ωραίο μεν αλλά όχι χαοτικό, με 1 ανοιχτό προαύλιο που χωρίζεται σε γήπεδο μπάσκετ κ βόλευ και ένα μικρό γήπεδο μπάσκετ κάτω από υπόστεγο(του έχουμε βάλει τραπέζια ping pong τώρα), ένα κλειστό γυμναστήριο που είναι μέρος του κτηρίου (από πάνω του είναι το θέατρο) εργαστήρια φυσικής, χημείας και υπολογιστών. Επίσης στο λύκειο είμαστε περίπου 2 τμήματα η κάθε τάξη με 25-30 παιδιά η κάθε μία. Δεν ξέρω πόσα είναι τα δίδακτρα των ιδιωτικών της 2ης κατηγορίας, εμάς κάπου στα 5-6k euro... :(
Στο δημοτικο-γυμνάσιο παίζει άλλη φάση, έχει πάρα πολλά παιδιά και αρκετά μεγάλες εγκαταστάσεις όμως δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά όπως στο 2. Όταν ήμουν εγώ στο γυμνάσιο ήταν άθλια η κατάσταση της διεύθυνσης γιατί είχαμε έναν πολύ παπάρα γυμνασιάρχη που έλεγε τον εαυτό του θεό των μαθηματικών και ψωνιζόταν και έδινε συνέχεια αποβολές (όχι ότι είμασταν αγγελούδια κι εμείς βέβαια :P).

Το σχολειο που περιγραφεις ειναι απο τα καλυτερα της πρωτης κατηγοριας - ισως οι καθηγητες να εχουν βυσμα στην ιδιοκτησια του σχολειου και να μην απολυοντια. Τα περισσοτερα δημοσια σχολεια παντως ειναι περιπου οπως τα περιγραφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το σχολειο που περιγραφεις ειναι απο τα καλυτερα της πρωτης κατηγοριας - ισως οι καθηγητες να εχουν βυσμα στην ιδιοκτησια του σχολειου και να μην απολυοντια. Τα περισσοτερα δημοσια σχολεια παντως ειναι περιπου οπως τα περιγραφεις.

Bασικά και ο ιδιοκτήτης του σχολείου καθηγητής πρέπει να είναι, αλλά στο γυμνάσιο. Στο λύκειο είναι διευθυντές 2 καθηγητές, ο Λυκειάρχης είναι φιλόλογος και υποδιευθυντής μαθηματικός και οι δύο πολλά χρόνια στο σχολείο, αλλά κάποιοι περισσότερα. Και η αδερφή μου από το ίδιο σχολείο αποφοίτησε, πριν 8 χρόνια και είχε τους ίδιους καθηγητές σε όλο το λύκειο. πλάκα έχει γιατί τώρα με ρωτάει πως έχουν γίνει κτλ :D και οι καθηγητές τι κάνει και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το θεμα με τις απολυσεις ειναι απλο. Πλασματικες απολυσεις, οπως κανουν στα φροντιστηρια ξενων γλωσσων. Ουσιαστικα δεν ειναι απολυσεις. Απλα τους κανουν μια εικονικη (στα χαρτια) απολυση καθε Μαιο για να γλυτωσουν το επιδομα αδειας, το οποιο ο εργαζομενος παιρνει σαν επιδομα ανεργειας απο τον ΟΑΕΔ και το Σεπτεμβρη τους ξαναπροσλαμβανουν. Ουτως ή αλλως κανενα σχολειο ιδιωτικο, μετα την απελευθερωση των χρεωσεων, δε συμφερει να αλλαζει προσωπικο συχνα. Μεγαλυτερο συμφερον εχει οταν διατηρει υψηλο το προφιλ με σταθερο προσωπικο, παρα αν τους απολυει πραγματικα για να γλυτωνει τις νομιμες ετησιες αυξησεις μισθων. Ουτως η αλλως αυτες ειναι τοσο μικρες και τα διδακτρα τοσο υψηλα που το σχολειο και παλι επιβιωνει με κερδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Το θεμα με τις απολυσεις ειναι απλο. Πλασματικες απολυσεις, οπως κανουν στα φροντιστηρια ξενων γλωσσων. Ουσιαστικα δεν ειναι απολυσεις. Απλα τους κανουν μια εικονικη (στα χαρτια) απολυση καθε Μαιο για να γλυτωσουν το επιδομα αδειας, το οποιο ο εργαζομενος παιρνει σαν επιδομα ανεργειας απο τον ΟΑΕΔ και το Σεπτεμβρη τους ξαναπροσλαμβανουν. Ουτως ή αλλως κανενα σχολειο ιδιωτικο, μετα την απελευθερωση των χρεωσεων, δε συμφερει να αλλαζει προσωπικο συχνα. Μεγαλυτερο συμφερον εχει οταν διατηρει υψηλο το προφιλ με σταθερο προσωπικο, παρα αν τους απολυει πραγματικα για να γλυτωνει τις νομιμες ετησιες αυξησεις μισθων. Ουτως η αλλως αυτες ειναι τοσο μικρες και τα διδακτρα τοσο υψηλα που το σχολειο και παλι επιβιωνει με κερδος.

Xμ... Ρωτα και τους ιδιους τους παθοντες καθηγητες που απολυθηκαν στο ασχετο απο ιδιωτικα για να προσληφθει καποιος συγγενης η φιλος της ιδιοκτησιας του σχολειου ... Βλεπεις υπαρχουν και σχολεια που δεν τα νοιαζει το κυρος αφου ουτως η αλλως εχουν πελατεια.
Ο φιλος μας πιο πριν ειπε οτι στο ιδιωτικο που παει τα τμηματα ειναι 25-30 παιδια. Στο δημοσιο που διδασκω εχουμε απο 18-25 παιδια ανα τμημα. Περιεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα αυτο εννοειται. Δεν θα πληρωνα για τμηματα 30 ατομων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Xμ... Ρωτα και τους ιδιους τους παθοντες καθηγητες που απολυθηκαν στο ασχετο απο ιδιωτικα για να προσληφθει καποιος συγγενης η φιλος της ιδιοκτησιας του σχολειου ... Βλεπεις υπαρχουν και σχολεια που δεν τα νοιαζει το κυρος αφου ουτως η αλλως εχουν πελατεια.
Ο φιλος μας πιο πριν ειπε οτι στο ιδιωτικο που παει τα τμηματα ειναι 25-30 παιδια. Στο δημοσιο που διδασκω εχουμε απο 18-25 παιδια ανα τμημα. Περιεργο;

Καταρχάς είμαι η! Και κατά δεύτερον είναι χοντρικά 25-30 παιδιά, στην τρίτη λυκείου το δικό μου τμήμα έχει 25 και το άλλο το πολύ 23 αν θυμάμαι καλά, σίγουρα λιγότερα από εμάς πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Συγνωμη κοριτσι μου δεν ειδα οτι ησουν "η".....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joni

Νεοφερμένος

Ο γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
στο δικο μου ιδιωτικο ολοι ξερομαστε μεταξυ μας και δεν υπαρχει σνομπισμος. οι καθηγητες ειναι αρκετα καλοι.
το τμημα μου εχει 19 μαθητες και το διπλα η 20 η 18 θα σε γελασω

Υ.Γ. παω στο ιδιο σχολειο με Krou
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ξερομαστε-> Γνωριζομαστε s'il vous plait!:P

Ενταξει, και παλι πολλοι ειναι. 24 ειμαστε κι εμεις. Τα ιδιωτικα γενικα, οσα ξερω εγω, ποτε δεν εχουν πανω απο 17-18 παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο δημοτικό και στο γυμνάσιο είμασταν κοντά στα 30 πάντως. :/ Δε ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί τώρα, αλλά παιδιά που είχαν πάει είπαν ότι είναι πολλά τμήματα. Στην πρώτη δημοτικού πχ πριν φύγω από το κτήριο ήταν 7 τμήματα lol.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
3η Λυκείου 12 παιδιά στο τμήμα μου. Θετική κατεύθυνση. Χωριζόμασταν σε πολυτεχνικό και ιατρικό τμήμα για τα μαθήματα επιλογής (παραπάνω μαθηματικά, φυσική και βιολογία, χημεία αντίστοιχα). Στο πολυτεχνικό που ήμουν εγώ είμασταν 4 άτομα :P . Φροντιστήριο, οχι αστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμεις στην Α' Λυκειου (δημοσιο) που χωριστηκαμε ανα μαθημα επιλογης απετυχε παντως. Δημιουργηθηκαν τμηματα που δεν ετρεχαν οπως θα επρεπε και υπηρχε και προβλημα με τις αιθουσες. Φετος γυρισαμε στο κλασσικο αλφαβητικο με τον καθενα στην αιθουσα του ανα μαθημα επιλογης και πλεον το προβλημα εστιαζεται μονο στον αυξημενο αριθμο παιδιων της Α'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο δημοτικό και στο γυμνάσιο είμασταν κοντά στα 30 πάντως. :/ Δε ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί τώρα, αλλά παιδιά που είχαν πάει είπαν ότι είναι πολλά τμήματα. Στην πρώτη δημοτικού πχ πριν φύγω από το κτήριο ήταν 7 τμήματα lol.
Πραγματικά καταστροφή το 'σαι κάθε χρόνο σε τάξεις με 30+ άτομα - σε κάποια φάση έφτασα να 'μαι σε τάξη 36 ατόμων. :!:


Μεγάλο αρνητικό των ιδιωτικών είναι αυτό ακριβώς.... 33 άτομα στο δημοτικό, 35 στο Γυμνάσιο (ανά τάξη), πραγματικά κόλαση. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το οριο των 30 δεν ισχυει στα ιδιωτικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το οριο των 30 δεν ισχυει στα ιδιωτικα?
Δεν έχω ξανακούσει γι' αυτό το όριο. Εγώ πάντως τόσα χρόνια (πλην της Γ' Λυκείου) είχα πάνω από 30 άτομα συμμαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξερω ποτε θεσπιστηκε ακριβως. Παντως αν ενα τμημα περναει τους 30 σπαει. Κανονισμος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ξερω ποτε θεσπιστηκε ακριβως. Παντως αν ενα τμημα περναει τους 30 σπαει. Κανονισμος ειναι.
Όλες οι τάξεις έχουν πάνω από 30 παιδιά, εκτός από τη Γ' Λυκείου (χωριζόμαστε ανά κατευθύνσεις) και στα μαθήματα κατεύθυνσης Β' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε τοτε μαλλον παραβλεπουν τον κανονισμο. Ισως γιατι δεν υπαρχουν αιθουσες. Εμεις δεν ειχαμε ποτε πανω απο 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top