Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
miv προσπαθείς με πράγματα που δεν ισχύουν να απόδειξης κάτι που δεν συμβαίνει, το ότι έχεις εμπειρία από το δημοτικό δεν έχει καμία σχέση με το Γυμνάσιο γι' αυτό μην λες ότι ξέρεις τι γίνεται επειδή πέρασες ένα δημοτικό εκεί, μην γελιόμαστε. Όπως είπα πιο πάνω κανένας δεν κάνει κουμάντο στο ιδιωτικό, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ίσα ίσα που είναι πιο αυστηρά. Ένα Ιδιωτικό σχολείο δεν δουλεύει με sponsors από τα έσοδα που έχει από τους μαθητές. Please don't hijack this tread με πράγματα που είναι εκτός της περιοχής των γνώσεων σου.:nono:

@Giwrgos :thanks:

PS Δεν κάνω flame σε καμία περίπτωση απλά δεν μπορώ να ακούω κουταμάρες από ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει κάποιες καταστάσεις :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ενα δημοτικο φιλε μου ειναι 6 χρονια. Δεν ειναι πεντε μερες. Εκτος της περιοχης των γνωσεων μου δε μιλαω ποτε. Θα σε παρακαλεσω επισης οταν αναφερεσε σε μενα να μιλας ελληνικα. Αυτη τη στιγμη εσυ εισαι αυτος που απολυτοποιει τα πραγματα. Δεν ειναι ολα τα ιδιωτικα τοσο προτυπα.
Και μαλλον δεν εχεις ζησει εσυ καποιες καταστασεις, ισως λοιπον εγω θα επρεπε να εκφερω την τελευταια σου προταση.
Αιτιολογησε αυτα που μου λες, δεν εχεις δικαιωμα να τσαντιζεσαι στο forum. Γιατι οπως ο ιδιος λες δεν κανεις flame. Για τα νευρα, υπαρχει και το zanax...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι όλα τα ιδιωτικά πρότυπα αλλά επίσης το δημοτικό δεν έχει σχέση με το γυμνάσιο και ακόμα περισσότερο με το λύκειο..αν είχα φύγει μετά το δημοτικό σίγουρα δε θα μπορούσα να εκφέρω προσωπική άποψη για το πως λειτουργούν τα ιδιωτικά γενικώς. Δεν εννοώ πως δεν έχεις δικαίωμα να το κάνεις, απλώς εγώ δε θα μπορούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικα δε μιλαω απ'οτι θυμαμαι απο το Δημοτικο. Το οτι δεν παω σε ιδιωτικο δε σημαινει οτι δεν ξερω και τι γινεται, δε σημαινει οτι εχω μεινει στην ΣΤ' δημοτικου. Το πως ακριβως τα ξερω, ειναι δικο μου θεμα και δεν υπαρχει λογος να το αναπτυξω και λογω μεγεθους κι επειδη αν το κανω θα πρεπει να θιξω και ονοματα.
Αυτο ομως που εγω διαπιστωσα ειναι οτι τη στιγμη που συζητουσαμε με χαμηλωμενους τονους ο Γιωργος ηταν αυτος που τους οξυνε. Λες κι εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι δεν ισχυουν οσα λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι όλα τα ιδιωτικά πρότυπα αλλά επίσης το δημοτικό δεν έχει σχέση με το γυμνάσιο και ακόμα περισσότερο με το λύκειο..αν είχα φύγει μετά το δημοτικό σίγουρα δε θα μπορούσα να εκφέρω προσωπική άποψη για το πως λειτουργούν τα ιδιωτικά γενικώς. Δεν εννοώ πως δεν έχεις δικαίωμα να το κάνεις, απλώς εγώ δε θα μπορούσα.
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Προσωπικα δε μιλαω απ'οτι θυμαμαι απο το Δημοτικο. Το οτι δεν παω σε ιδιωτικο δε σημαινει οτι δεν ξερω και τι γινεται, δε σημαινει οτι εχω μεινει στην ΣΤ' δημοτικου. Το πως ακριβως τα ξερω, ειναι δικο μου θεμα και δεν υπαρχει λογος να το αναπτυξω και λογω μεγεθους κι επειδη αν το κανω θα πρεπει να θιξω και ονοματα.
Αυτο ομως που εγω διαπιστωσα ειναι οτι τη στιγμη που συζητουσαμε με χαμηλωμενους τονους ο Γιωργος ηταν αυτος που τους οξυνε. Λες κι εσυ μπορεις να μου αποδειξεις οτι δεν ισχυουν οσα λεω.

Δεν όξυνα κανένα τόνο άμα εσύ αποφασίζεις ότι είσαι σίγουρος τι γίνεται στο ιδιωτικό με θίγεις γιατί περνάς μηνύματα και σε απλούς αναγνώστες. Ώσο για την αιτιολόγηση κοίτα το πρώτο ποστ σε αυτό το θέμα, όλες η απαντήσεις σου είναι εκεί. Τέλος, είναι σαν να μου λες ότι εγώ που είμαι όλοι την μέρα στο ιδιωτικό δεν ξέρω ενώ εσύ ξέρεις!

@Giwrgos:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποτε ακριβως δηλωσα οτι αποφασισα? Οταν υπερασπιζομαι την αποψη μου μου λες οτι την επιβαλλω, οτι αποφασιζω για μια κατασταση? Εγω δεν περναω κανενα μηνυμα σε κανεναν. Εκπροσωπω τον εαυτο μου και νομιζω οτι ολοι οσοι ειναι εδω μεσα εχουν αρκετη κριτικη ικανοτητα να μην αποδεχονται αβασανιστα τα μηνυματα μου. Και αυτο ακριβως θελω. Στοχος μου ειναι να προβληματισω, οχι να καθοδηγησω.
Σε ποιες ακριβως απαντησεις αναφερεσαι? Απλα καντες ενα quote να μη μιλαμε γενικα.
Τελος, δεν ειναι σα να σου λεω. Ισως και να σου λεω αυτο ακριβως. Η ιστορια εχει αποδειξει οτι αυτοι που ειναι μεσα δεν τα βλεπουν παντα καλυτερα. Ο παρατηρητης εχει αλλη οπτικη γωνια. Και ιδιως οταν εχει τα στοιχεια που εχω εγω. Δεν θα αναφερθω σε λεπτομερειες.
Οσο για το αν οξυνεις τα πνευματα ή οχι, μαλλον αυτοαναιρεισαι. Πως αλλιως αιτιολογεις οτι χαρακτηριζεις "κουταμαρες" τις αποψεις μου και λιγο-πολυ με λες ασχετο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Άμα δεν αναφερθείς σε συγκεκριμένα στοιχεία αερολογείς απλά και δεν κάνεις τίποτα άλλο. Στο πρώτο μου ποστ σε αυτό το θέμα έγραψα μερικά και σημαντικά επιχειρήματα όπως και απόψεις μου πάνω στο θέμα. Με τα συμφραζόμενα αυτό καταλαβαίνει ο αναγνώστης και σίγουρα μπορεί να σε κρίνει αλλά μπορεί να επηρεαστεί ενώ είχε άλλη άποψη!


@Giwrgos

PS Μην το πας στο προσωπικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν αναφερθω με συγκεκριμενα στοιχεια θα πω ονοματα και θα θιξω συγκεκριμενες καταστασεις. Δεν ειμαι αυτος που θα δικασει, νομιζω οτι κανεις απο μας δεν ειναι.
Σεβαστηκα τα επιχειρηματα σου, μα δε σεβαστηκες εσυ τα δικα μου. Και φυσικα τα επιχειρηματα δεν ειναι αποδειξεις οπως πολυ αστοχα ανεφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε θέλω να αναφερθείς σε κανένα, ούτε αμφισβητώ πως έχεις στοιχεία για κάποια πράγματα.

Και βασικά για το θέμα του ποιος έθιξε πρώτος συμφωνώ με τον miv, o giwrgos ανέβασε τους τόνους, αλλά μην συνεχίσετε τον τσακωμό, δεν έχει πολύ νόημα. Κάποια ιδιωτικά είναι όπως τα λέει ο miv και κάποια όπως τα λέω εγώ και ο giwrgοs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο θα πει διπλωματια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
:jumpy:Krou FTW :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Tι είναι FTW?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
For the win
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι γονείς να στο κοπανάνε εννοείς ή οι υπόλοιποι;
Για τους υπόλοιπους δεν έχει σημασία. :P



Οι γονείς σου όμως θα στο κοπανάνε συνέχεια. :( (ouch)
You know, το "εμείς σε στείλαμε σε τέτοιο καλό σχολείο και θα μπορούσαμε να 'χαμε αγοράσει 2 σπίτια με τα λεφτά που δώσαμε" κτλ κτλ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τα ιδιωτικα σχολεια χωριζονται σε δυο κατηγοριες:

Α) Τα μαζικα ιδιωτικα σχολεια που στοχο εχουν να προσελκυσουν πελατεια απο τα μεσαια κοινωνικα στρωματα. Εχουν πολλους μαθητες, απολυουν καθε χρονο τους καθηγητες και παιρνουν νεους για να τους πληρωνουν λιγοτερο, και για να εχουν μεγαλο κερδος δεν επενδυουν στην ποιοτητα αλλα στο ψωνιο του μικροαστου που θελει το παιδι του να παει σε ιδιωτικο. Η κατασταση στα σχολεια αυτα ειναι απο ιδια με τα δημοσια εως πολυ χειροτερη. Τα παιδια ειναι κακομαθημενα και οι καθηγητες προσλαμβανονται με βυσμα τον ιδιοκτητη.
Στην κατηγορια αυτη ανηκει η πλειοψηφια των ιδιωτικων σχολειων.

Β) Τα ιδιωτικα σχολεια - προτυπα, τα οποια εκτος απο το κερδος στοχο εχουν να διαιωνιζουν την αρχουσα ταξη στην ελληνικη κοινωνια. Ειναι πολυ ποιοτικα, με καταπληκτικες εγκαταστασεις, αλλα και πολυ ακριβα και μονο τα ανωτερα και ανωτερα μεσαια στρωματα αντεχουν να στειλουν τα παιδια τους εκει. Οι μαθητες δημιουργουν μια η περισσοτερες κλικες με βαση συμφεροντα - αποκτουν γνωριμιες "χρησιμες" για το μελλον τους - αφου προοριζονται να κυβερνησουν τη χωρα. Εδω ανηκουν σχολεια οπως το ΑΝΑΤΟΛΙΑ η η Αμερικανικη Σχολη. Παρα την ποιοτητα τους απευθυνονται μονο (η σχεδον μονο) στους πλουσιους και δεν θα ηθελα να στειλω το παιδι μου εκει.

Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειναι τοσο θεμα τιμης.
Για παραδειγμα η Γ' Λυκειου στο Αυγουλεα που ανηκει καπου αναμεσα κοστιζει οσο και στο Κολλεγιο Αθηνων (Ελληνοαμερικανικο).
Οσο για τη διακυβερνηση, προσωπικα λεω, αφηστε να...τους προοριζουν. Ο προορισμος δεν επιτυγχανεται παντα ομως. Καπου στο δρομο μπορει να πεσει και καμια γεφυρα!;) Λεμε τωρα...
Δεν αποδεχομαι οτι αυτοι θα με κυβερνανε μετα απο μια εικοσαετια γιατι πολυ απλα θα με βρουν μπροστα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εχεις δικιο στο οτι υπαρχουν ελεεινα ιδιωτικα που ειναι ακριβα.
Το αν θα μας κυβερνανε οι αποφοιτοι των "Κολλεγειων" εν μερει ειναι στο χερι μας κι εν μερει οχι.
Θα δειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Επειδή έχω μαθητές και από δημόσια και από ιδιωτικά σχολεία, αυτά που πάνε στα ιδιωτικά έχουν μια τάση να θεωρούν τον εαυτό τους "καλύτερο" σε σχέση με άλλα παιδιά που πάνε σε δημόσια και συχνά κάνουν συγκρίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top