Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμείς είμαστε 23. Σε ένα ολοκαίνουριο και υπερσύγχρονο γυμνάσιο στο οποίο φοιτούν 350 μαθητές. Έχει χημείο, εργαστήριο πληροφορικής, τεχνολογίας, βιβλιοθήκη, αμφιθέατρο και υπέροχες τάξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και το δικο μου ετσι ηταν κι ηταν και προτυπο! :P
Και το Λυκειο βεβαια τωρα δεν ειναι πολυ διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εμεις παντως(ιδιωτικο) στην ταξη της κατευθυνσης ειμαστε 19 ατομα(:what:)μονο.3 τμηματα θεωρητικης,2 θετικης και 5(!) Τεχνολογικης.Αλλα στην γενικη παιδεια,ειμαστε 34!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο δικό μου που είναι και δημόσιο πάντως στις κατευθύνσεις δεν είμαστε ούτε 19...Συγκεκριμένα το ενα τμημα θετικής Β' έχει φέτος 15 άτομα. Η γενικη το πολυ 25 αν και το οριο ειναι 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εμείς είμαστε 23. Σε ένα ολοκαίνουριο και υπερσύγχρονο γυμνάσιο στο οποίο φοιτούν 350 μαθητές. Έχει χημείο, εργαστήριο πληροφορικής, τεχνολογίας, βιβλιοθήκη, αμφιθέατρο και υπέροχες τάξεις!

Και το δικό μου έτσι ήταν...... πριν 10 χρόνια....:P

Εμείς στην τάξη είμαστε 24 παιδιά.... Ελπίζω του χρόνουν να είναι λιγότερα παιδιά σε κάθε τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η πρώτη μου εμπειρία αο ιδιωτικό θα είναι τον Σεπτέμβρη..ακόμα δε ξέρω να πω πως είναι :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω πηγαινω επισης σε δημοσιο.οι ταξεις δν αριθμουν πολλα ατομα σε τμηματα κατευθυνσης και γενικης αλλα γενικοτερα το θεαμα του κτιριου ειναι δραμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
πήγα σε πρότυπο γυμνάσιο και εγώ..τέλειο..το λύκειο είναι χάλια όμως το προβλημα μου δεν είναι και τόσο το κτιριακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δημόσιο για πάντε. Κάνειςμ ότι θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Eνα θα πώ..μην συγκρίνετε τις βούρτσες με τις ...(το άλλο δικό σας :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το αρνητικό στο δικό μου σχολείο είναι ότι λείπει έντονα το αίσθημα της παρέας(είμαι από διαφορετικά μέρη όλοι) και ότι είμαστε 30 ακριβώς(!) στο τμήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
κι εγω πηγαινω σε ιδιωτικο.μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστει να κανω καποιο μαθημα εκτος απο φυσικη και αλγεβρα που εκανα περισυ κι αυτο γιατι δεν προσεχα καθολου και ειχα χασει τα μαθηματα.εμεις παντως εχουμε πολυ καλους φιλολογους.τωρα για τους αλλους δεν ξερω να σας πω.ουτε φετος εχω κανει καθολου και τα πηγαινω μια χαρα.ομως την παρασκευη κανουμε φροντιστηριο στο σχολειο το απογευμα απο τις 5 μεχρι τις 8,τα μαθηματα της κατευθυνσης.ειμαι ευχαριστημενη.θα μπορουσαμε να ειχαμε και καλυτερους καθηγητες στα μαθηματα οπως φυσικη και τετοια.και δεν ισχυει οτι ολοι ειναι ψωνια και πλουσιοι.καθολου.υπαρχουν αρκετα παιδια που δεν ειναι επιχειρηματιες οι γονεις τους κι ουτε τα λεφτα τους τρεχουν απ τα μπατζακια.απλα οι γονεις τους εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τους στειλουν εκει.δεν ειναι ολα βεβαια καλα τα ιδιωτικα.και η αληθεια ειναι οτι γλιτωνεις φροντιστηρια αν διαβαζεις απο μονος σου και αν δεν μπεις στο τρυπακι του να κανεις υποχρεωτικα μαθημα εξω.τα περισσοτερα παιδια κανουν εξω.κι ομως στην κατευθυνση γραφουν το ιδιο με μενα και αλλα παιδια που δεν εχουν κανει μαθηματα επιλεον.και μαλιστα εχουν προχωρησει πιο μπροστα.ολα ειναι θεμα διαβασματος και μυαλου.βεβαια μου εχουν πει παιδια του δημοσιου οτι δινουν πολλα περισσοτερα χρηματα απ οτι εμεις στο σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά είτε δημόσιο πας είτε ιδιωτικό το φροντιστήριο υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Στο μπροστινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
λοιπόν.. πηγαίνοντας σε ιδιωτικό πιστεύω οτι μπορώ να δώσω μια πολύ καλή εικόνα του τι γίνεται!!!
δεν υπάρχει σύγκριση ως προς την διδασκαλία!! οι καθηγητές είναι άψογοι!!! και η ύλη βγαίνει και γρήγορα και σωστά!! αυτήν την περίοδο έχουμε τελειώσει όλη την ύλη από Άλγεβρα Γεωμετρία Φυσική Οικονομία και από άλλα μαθήματα και κάνουμε επαναλήψεις!!!

όσων αφορά το θέμα των φροντηστηρίων...
το σχολείο στο οποίο φοιτώ εγώ είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό!! με αποτέλεσμα, ορισμένοι μαθητές να κάνουν και ιδιαίτερο για να είναι 100% σίγουροι για την επιτυχία τους!! αυτό το πράγμα είναι που μισώ!!!! οι γονείς πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλα τους, και το μικρό αντί να κάτσει να στρωθεί, πάει στον καθηγητή να του λύσει τις ασκήσεις!!!
΄
ωστόσο υπάρχουμε και εμείς οι φυσιολογικοί άνθρωποι, που τα καταφέρνουν πολύ πολύ καλά και μόνοι τους!!!
δεν μετάνιωσα δηλαδή που πήγα σε ιδιωτικό γιατί σαν Ζωή, έχω να πάρω πολλά περισσότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω πηγαινω στο δημοσιο και μπορω να πω οτι στο σχολειο μου κανουμε πολυ καλη δουλεια,αφου ειμαστε 19 παιδια στο τμημα μου και οι καθηγητες ειναι πολυ αναλυτικοι στην παραδοση.

Η μητερα μου σκεφτοταν φετος να με στειλει ιδιωτικο,αλλα τα διδακτρα ηταν μεγαλα και ετσι αποφασισε να με στειλει σε φροντιστηριο.Μπορω να πω οτι αυτο με ξαναπορωσε με τα μαθηματα που μισουσα παρα πολυ (φυσικη,χημεια,μαθηματικα).

Καλυτερα ειναι στο δημοσιο,γιατι εχεις τα κενα σου,τις απεργιες των καθηγητων,τις παρεες σου,δηλαδη,με αλλα λογια,εισαι πιο 'λασκα' απο οτι στο ιδιωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι ε... τι ωραία που είναι να χάνεις συνέχεια μάθημα άμα είσαι γ λυκείου.. btw και στα ιδιωτικά υπάρχουν παρέες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ναι ε... τι ωραία που είναι να χάνεις συνέχεια μάθημα άμα είσαι γ λυκείου.. btw και στα ιδιωτικά υπάρχουν παρέες;)

Γ λυκειου θα ειμαι full time φροντ.,αρα ακομη και αν χανω μαθημα,ειναι σαν να κερδιζω χρονο για περισσοτερη μελετη.

Στο δικο σου ειπες οτι υπαρχει η απουσια της παρεας,αφου ειστε απο διαφορετικες περιοχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι λείπει αυτό το αίσθημα της γειτονιάς... αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν παρέες...(εγώ προσωπικά αυτό το αίσθημα το βρήκα συναντώντας παλιούς φίλους και έτσι στο γυμναστήριο:P)... α και όπως έχει τονιστεί και σε άλλα τόπικ το φροντιστήριο θα πρέπει να είναι πιο πολύ υποστηρικτό(οφφ τόπικ αλλά ήθελα να σου το πω λόγω της ιδιαίτερης σχέσης που έχουμε παπά;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Nαι λείπει αυτό το αίσθημα της γειτονιάς... αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν παρέες...(εγώ προσωπικά αυτό το αίσθημα το βρήκα συναντώντας παλιούς φίλους και έτσι στο γυμναστήριο:P)... α και όπως έχει τονιστεί και σε άλλα τόπικ το φροντιστήριο θα πρέπει να είναι πιο πολύ υποστηρικτό(οφφ τόπικ αλλά ήθελα να σου το πω λόγω της ιδιαίτερης σχέσης που έχουμε παπά;))

Καλα εκανες και το ειπες Τακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top