Ιατρική στο εξωτερικό

iLIASn

Νεοφερμένος

Ο iLIASn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ας πεταχτω εγω ο ακυρος να ρωτησω.. γιατι να πας σερβια; απο ο,τι ειδα τα διδακτρα ειναι 7000 USD. Μπορεις να πας εδω: https://www.rug.nl/bachelors/medicine-profile-molecular-medicine/ . Ειναι παν/μιο στην Ολλανδια αρκετα αξιοπρεπες και respectable με διδακτρα σχεδον 2000€/χρονο

Με τα πάγια έξοδα στην Ολλανδία τί γίνεται ;

Αν είναι να πας Βαλκάνια γιατί όχι Ρουμανία ή Βουλγαρία;;

Γιατί, νομίζω πως η Σερβία έχει τα χαμηλότερα δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πολύ αδικία αυτές οι σχολές για παιδιά που κοπιάσανε και γράψανε 19! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

https://www.patt.gov.gr/edms/listes_anamonis.php



:clapup:



Πολύ αδικία αυτές οι σχολές για παιδιά που κοπιάσανε και γράψανε 19! :eek:

Mπορει να θεωρηθεί αδικο αλλά αν κάποιος του αρέσει η ιατρική και τπτ αλλο τότε δικαιωμά του είναι να πάει από το να πάει σε μία άλλη σχολή που δε του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Mπορει να θεωρηθεί αδικο αλλά αν κάποιος του αρέσει η ιατρική και τπτ αλλο τότε δικαιωμά του είναι να πάει από το να πάει σε μία άλλη σχολή που δε του αρέσει.

Ναι αλλά μετά να μην φάει το ψωμί ενός παιδιού που έγραψε 19!

Να δουλέψει στην Ρουμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά να μην φάει το ψωμί ενός παιδιού που έγραψε 19!

Να δουλέψει στην Ρουμανία.
Δεν είναι λογική αυτή. Σκέψου ότι πάνω από 1εκ. Έλληνες είναι διάσπαρτοι στο εξωτερικό και κάθε χρόνο χιλιάδες άλλοι μεταναστεύουν, είτε λόγω ανεργίας είτε για άλλους λόγους. Σύμφωνα με σένα, δεν έχουν δικαίωμα όλοι αυτοί να διεκδικούν θέσεις εργασίας και να εκτοπίζουν τους ντόπιους που έχουν πάει και σε καλύτερα πανεπιστήμια από αυτά της Ελλάδας.:)

Άλλωστε η αξία του ανθρώπου δε φαίνεται ούτε από τους βαθμούς του, ούτε από το πανεπιστήμιο που σπούδασε. Στην πράξη φαίνεται ποιος είναι καλός και ποιος όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν είναι λογική αυτή. Σκέψου ότι πάνω από 1εκ. Έλληνες είναι διάσπαρτοι στο εξωτερικό και κάθε χρόνο χιλιάδες άλλοι μεταναστεύουν, είτε λόγω ανεργίας είτε για άλλους λόγους. Σύμφωνα με σένα, δεν έχουν δικαίωμα όλοι αυτοί να διεκδικούν θέσεις εργασίας και να εκτοπίζουν τους ντόπιους που έχουν πάει και σε καλύτερα πανεπιστήμια από αυτά της Ελλάδας.:)

Eάν οι εκεί χώρες κρίνουν ότι το πτυχίο τους>πτυχίου Ελλάδας, ναι.

Και προφανώς το πτυχίο της Σερβίας<πτυχίο Ελλάδας. Οπότε καταρχάς πρέπει να αποκλειστούν από εργασία εδώ όσοι έχουν τέτοια πτυχία.

Άλλωστε η αξία του ανθρώπου δε φαίνεται ούτε από τους βαθμούς του, ούτε από το πανεπιστήμιο που σπούδασε. Στην πράξη φαίνεται ποιος είναι καλός και ποιος όχι.

Ε τότε να μην περνάμε καν σε σχολές και να γινόμαστε όλοι γιατροί με την αποφοίτηση από το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Eάν οι εκεί χώρες κρίνουν ότι το πτυχίο τους>πτυχίου Ελλάδας, ναι.

Και προφανώς το πτυχίο της Σερβίας<πτυχίο Ελλάδας. Οπότε καταρχάς πρέπει να αποκλειστούν από εργασία εδώ όσοι έχουν τέτοια πτυχία.
Η αξία και οι ικανότητες των ανθρώπων δεν φαίνονται από το πανεπιστήμιο στο οποίο σπούδασαν και ούτε από την επίδοσή τους στις Πανελλήνιες. Δεν μπορείς να ξέρεις τι συνέβη και δεν πέρασαν στην Ελλάδα αλλά ούτε και πόσο έξυπνοι είναι. Υπάρχουν παιδιά, που το έχουν ως όνειρο ζωής να γίνουν γιατροί και εννοείται ότι μία αποτυχία στις Πανελλήνιες δεν θα σταθεί εμπόδιο σε αυτό. Εξάλλου το πόσο καλός είναι ο καθένας σε έναν τομέα φαίνεται στην πράξη. Το πανεπιστήμιο δεν θα σε κάνει σωστό επαγγελματία ούτε καλό γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ε τότε να μην περνάμε καν σε σχολές και να γινόμαστε όλοι γιατροί με την αποφοίτηση από το λύκειο.

αν το ονειρό σου είναι η ιατρική δε βλέπω το λόγο να πηγαίνεις άλλη σχολή και να μην πηγαίνεις σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλογκ. To ότι βγαίνουν άσχετοι πολλοί από αυτούς είναι αλήθεια αλλά αυτό δεν πρέπει να φοβίζει τον απόφοιτο που πατά γερά στα πόδια του είτε τέλειωνει Ελλάδα είτε έξω.

Θεωρώ ότι αν ο ιατρός είναι καλός ή κακός θα τον κρίνει η πράξη......

αυτό που πρέπει να κάνουν είναι εξετάσεις σε όλους που παίρνουν πτυχία και όχι μόνο για τους ιατρούς αλλα και για τους δασκάλους και τους καθηγητές και πους πολυτεχνίτες και οι επιτυχόντες όσο αφορά τους ιατρούς να παίρνουν θέσεις για αναμονές της ειδικότητας, αγροτικά κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ε τότε να μην περνάμε καν σε σχολές και να γινόμαστε όλοι γιατροί με την αποφοίτηση από το λύκειο.
Μάλλον έχεις χάσει το νόημα όσων είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Από την στιγμή , όμως , που υπάρχουν δεκάδες αποδειξεις πως σε ορεισμένες χώρες των Βαλκανίων "μοιράζουν" πτυχία απλα και μόνο πληρώνεις εκεί, είναι απόλυτα άδικο για τα παίδια που είτε κόπιασαν εδώ για να περάσουν είτε σπούδασαν σε καποια άλλη χώρα τίμια και πήραν το πτυχίο με την αξία τους! Δεν είναι καθολου λογικό να εκτοπίζονται τα παίδια που σπούδασαν εδώ διαβάζοντας ασταμάτητα επί πόσα χρόνια...

Anyway, οπως και να έχει καλη επιτυχία & σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο Τάσος97 σπουδάζει Ολλανδία νομίζω φαρμακευτική έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα στα φάρμακα που έχω βγάλει 2 Ελληνικές σχολές και γενικά δεν ήμουν τουρίστας στην σχολή μου και φυσικά από το μέσο απόφοιτο Φαρμακευτικης στην Ελλάδα.

Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι η Ιατρική π.χ στην Ολλανδία δεν είναι εξαιρετικού επιπέδου οπότε δεν πρέπει βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι όλα τα παιδιά που σπουδάζουν εξωτερικό είτε ιατρική είτε άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Από την στιγμή , όμως , που υπάρχουν δεκάδες αποδειξεις πως σε ορεισμένες χώρες των Βαλκανίων "μοιράζουν" πτυχία απλα και μόνο πληρώνεις εκεί, είναι απόλυτα άδικο για τα παίδια που είτε κόπιασαν εδώ για να περάσουν είτε σπούδασαν σε καποια άλλη χώρα τίμια και πήραν το πτυχίο με την αξία τους! Δεν είναι καθολου λογικό να εκτοπίζονται τα παίδια που σπούδασαν εδώ διαβάζοντας ασταμάτητα επί πόσα χρόνια...

Anyway, οπως και να έχει καλη επιτυχία & σταδιοδρομία!
Γι'αυτό λέμε ότι το πανεπιστήμιο δεν σε κάνει καλό και σωστό επαγγελματία αλλά η προσωπική προσπάθεια του καθενός. Αν κάποιος δεν θέλει να γίνει γιατρός, είτε σπουδάσει στην Ελλάδα είτε στη Βουλγαρία, τα ίδια σκατά θα είναι. Ο συνειδητοποιημένος, όμως, νεαρός που πραγματικά αγαπά το επάγγελμα που θα διαβάσει και θα ασχοληθεί, θα γίνει το ίδιο καλός γιατρός. Είτε από Ελλάδα, είτε από Βουλγαρία, είτε από Αλγερία, είτε Αλβανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ο Τάσος97 σπουδάζει Ολλανδία νομίζω φαρμακευτική έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα στα φάρμακα που έχω βγάλει 2 Ελληνικές σχολές και γενικά δεν ήμουν τουρίστας στην σχολή μου. Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι η Ιατρική π.χ στην Ολλανδία δεν είναι εξαιρετικού επιπέδου.

Αναφερόμουν ως επι των πλείστων στα παμεπιστημιακά τμήματα των Βαλκανίων.

Γι'αυτό λέμε ότι το πανεπιστήμιο δεν σε κάνει καλό και σωστό επαγγελματία αλλά η προσωπική προσπάθεια του καθενός. Αν κάποιος δεν θέλει να γίνει γιατρός, είτε σπουδάσει στην Ελλάδα είτε στη Βουλγαρία, τα ίδια σκατά θα είναι. Ο συνειδητοποιημένος, όμως, νεαρός που πραγματικά αγαπά το επάγγελμα, θα διαβάσει και θα ασχοληθεί και παρ'όλο που τελείωσε στη Βουλγαρία, δεν θα είναι λιγότερο επαγγελματίας από τον Έλληνα. Έλεος!

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εν μέρει! Δεν είναι δυνατόν όμως στη Ελλάδα του 2016 οπού καταστράφηκε απο την αναξιοκρατία να μην βλέπεις ποσο καθοριστικός παραγοντας είναι το χρήμα! Είμαι της άποψης πως η επίδοση πρεπει να καθορίζει σε ποιο τμήμα θα μπει ο καθένας , και σε καμία περιπτωση το χρημα! Σαφώς, και όλα στην πράξη κρίνονται, αλλά οταν κάποιος φτάσει στο σημείο να ασκεί την ιατρική ειναι πλέον αργά! Σκέψου πόσα λάθη μπορούν να συμβούν επείδη απλά καπού μοιράζουν πτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από σπουδές στα Βαλκάνια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αναφερόμουν ως επι των πλείστων στα παμεπιστημιακά τμήματα των Βαλκανίων.



Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω εν μέρει! Δεν είναι δυνατόν όμως στη Ελλάδα του 2016 οπού καταστράφηκε απο την αναξιοκρατία να μην βλέπεις ποσο καθοριστικός παραγοντας είναι το χρήμα! Είμαι της άποψης πως η επίδοση πρεπει να καθορίζει σε ποιο τμήμα θα μπει ο καθένας , και σε καμία περιπτωση το χρημα! Σαφώς, και όλα στην πράξη κρίνονται, αλλά οταν κάποιος φτάσει στο σημείο να ασκεί την ιατρική ειναι πλέον αργά! Σκέψου πόσα λάθη μπορούν να συμβούν επείδη απλά καπού μοιράζουν πτυχία...
Δεν αντιλέγω..όπως είπα, υπάρχουν πάρα πολλοί που πάνε τουρίστες στην ιατρική με τα λεφτάκια των γονιών τους στις Βουλγαρίες και μετά παίζουν με τις ζωές των ανθρώπων. Αυτό που είπα, είναι ότι δεν μπορεί να κρίνεται η ποιότητα ενός επιστήμονα από το ινστιτούτο στο οποίο φοίτησε. Είναι λάθος να βλέπεις έναν γιατρό που τελείωσε στη Βουλγαρία και να λες με κλειστά τα μάτια ότι είναι άχρηστος. Πίστεψέ με, υπάρχουν πολλά παιδιά που για τον χ,y λόγο δεν μπόρεσαν να περάσουν στην Ελλάδα ενώ διάβασαν και το ήθελαν. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν κάνουν για ιατρική και γω είμαι 100% υπέρ του να σηκωθούν και να φτάσουν μέχρι και στο καζακστάν για να υλοποιήσουν τα όνειρά τους!
Και φυσικά δεν μπορούμε να απαγορέψουμε να δουλεύουν στην Ελλάδα όσοι έχουν πάρει το πτυχίο τους από βαλκανικές χώρες, επειδή είναι αμφιβόλου ποιότητας. Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε κάποιου είδους συνέντευξης πριν την πρόσληψη..όπως συμβαίνει και σε άλλες χώρες. Έτσι θα ξεχώριζαν οι "καλοί" από τους άλλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Βασικά διάβασα λίγο τις απόψεις σας επι του θέματος σπουδές σε Βουλγαρία/Ρουμανία/Σερβία. Λέτε ότι ο άξιος θα φανεί. Το ξέρετε ότι πολλοί έρχονται απο εξωτερικό, κάνουν μερικά χρόνια ειδικότητα σε παραμεθόριες περιοχές όπου οι εμπειρίες που παίρνεις είναι ελάχιστες, μαζεύουν τα μόρια και έρχονται και διορίζονται μόνιμοι γιατροί; Θέλετε αυτός να σας περιθάλψει αύριο; Το ιατρικό λάθος έχει γίνει 3η αιτία θανάτου σε μερικές χώρες. Θέλετε να το βάλετε στην κορυφή; Τρώνε θέσεις γιατρών που πραγματικά το αξίζουν, χωνέψτε το. Και εγώ θα παραδεχτώ και κάτι άλλο. Δεν παίζει να δω ποτέ "συνάδελφο" από Βουλγαρία ως ίσο. Αν αυτό είναι το όνειρο σου γιατί να μην πας σε κάποιο καταξιωμένο πανεπιστήμιο; Γιατί να επιλέξεις Βαλκάνια, που γενικά η λαμογιά είναι διάσπαρτη; Έχω γνωστό που δίνει ταρίφες για να πάρει κάθε μάθημα. Οκ δεν αποκλείω να βγει και κάποιος απο κει μέσα με την αξία του, αλλά και πάλι μιλάμε για μειονότητες. Εμπλέκονται ανθρώπινες ζωές και αυτό από μόνο του είναι πέρα απο το "Θέλω να πραγματοποιήσω το ονειρό μου". Γιατί το όνειρο σου θα πρέπει να επηρεάζει μόνο εσένα και να μην παίρνει στο λαιμό σου και άλλους. Οπότε αν δεν θες να σε κοιτώ με υποτίμηση φρόντισε να πας κάπου οπού όντως θα λάβεις τα απαραίτητα εφόδια και δε θα "σπηλωθεί" το όνομα σου με ένα κωλόχαρτο Βουλγαρίας/Ρουμανίας κτλ. Συμμαθητής μου πήγε Βουλγαρία να σπουδάσει φαρμακευτική τη στιγμή που στην Ελλάδα συγκέντρωσε 4500 μόρια. Δηλαδή ούτε τη στοιχειώδη προσπάθεια. Θα επιστρέψει πίσω και θα πάρει το φαρμακείο του μπαμπά φυσικά. Εκεί πληρώνουν οι γονείς και τα περνάει τα μαθήματα αέρα.

Συνοψίζω το κείμενο μου στο "Γιατί να διαλέξεις μια χώρα που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έχει μια κάκιστη φήμη για σπουδές;". Και μη μου πείτε τα φθηνά δίδακτρα. Γιατί απ'τη στιγμή που αποφασίζεις ότι δε θέλεις να κοπιάσεις για να περάσεις με διαγωνισμό(κατατακτήριες,πανελληνιες κτλ) τότε αναγκαστικά θα το πληρώσεις ακριβά το όνειρο σου.

Ναι μιλάω λίγο επιθετικά αλλά δεν την παλεύω άλλο με αυτή τη βιομηχανία πτυχίων που έχει στηθεί. Και στα ελληνικά πανεπιστήμια παίζει διαφθορά, αλλά μια στοιχειώδης αξιοκρατία υπάρχει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω..όπως είπα, υπάρχουν πάρα πολλοί που πάνε τουρίστες στην ιατρική με τα λεφτάκια των γονιών τους στις Βουλγαρίες και μετά παίζουν με τις ζωές των ανθρώπων. Αυτό που είπα, είναι ότι δεν μπορεί να κρίνεται η ποιότητα ενός επιστήμονα από το ινστιτούτο στο οποίο φοίτησε. Είναι λάθος να βλέπεις έναν γιατρό που τελείωσε στη Βουλγαρία και να λες με κλειστά τα μάτια ότι είναι άχρηστος. Πίστεψέ με, υπάρχουν πολλά παιδιά που για τον χ,y λόγο δεν μπόρεσαν να περάσουν στην Ελλάδα ενώ διάβασαν και το ήθελαν. Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν κάνουν για ιατρική και γω είμαι 100% υπέρ του να σηκωθούν και να φτάσουν μέχρι και στο καζακστάν για να υλοποιήσουν τα όνειρά τους!
Και φυσικά δεν μπορούμε να απαγορέψουμε να δουλεύουν στην Ελλάδα όσοι έχουν πάρει το πτυχίο τους από βαλκανικές χώρες, επειδή είναι αμφιβόλου ποιότητας. Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε κάποιου είδους συνέντευξης πριν την πρόσληψη..όπως συμβαίνει και σε άλλες χώρες. Έτσι θα ξεχώριζαν οι "καλοί" από τους άλλους..
Διαφωνώ καθετα όσον αφορά την αποψη περι επαρκειας και επαγγελματσμου ενός επιστημονα και τμηματος φοιτησης. Διότι στα καλά πανεπιστήμια της Ευρώπης το πανεπιστημιο ετσι οπως ειναι δεδομενο σε ανααγκαζει ή να διαβάσεις και να τελειώσεις την σχολή ή να φύγεις απο το πανεπιιστημιο.Αρα επηραζει αμεσα το πανεπιστημιο την ποιοτητα ενός αποφοίτου. Και κατ'εμε θα επρεπε ο ρόλος του πανεπιστημίου να προάγει τη εξέλιξη όλων των φοιτητών και όχι να είναι μια υποθεση που βασιζεται αποκλειστικα σε σενα. Για αυτό τον λόγο και οι αποφοιτοι κορυφαίων πανεπιστημίων εχουν πολλές προοπτικες. Αρα δεν θεωρεις λογικό το συμπέρασμα οτι το ιδρυμα που φοιτείς παιζει καποιο ρόλο;Επισης όσοι δεν πέρασαν με την πρώτη και τα παράτησαν είναι δείγμα φυγοπονίας και ελλειψης αποφασιστικότητας και υπομονής και επιμονής και αλλων χαρακτηριστικών σημαίνοντων για εναν μελλοντικό ιατρό.Και αυτοί που υποτιμούν την αξία και το εργο των ελληνικών πανεπιστημίων πλανόνται πλανειν οικτρα. Διοτι Ελληνες αποφοιτοι κατέχουν καίριες θεσεις σε ερευνητικα κεντρα και θέσεις με ισχύ ενω πολλοι απο αυτούς βοηθήθηκαν απο το πανεπιστήμιο και τους καθηγητές.Επίσης εχω και φίλους οι οποιοι σπουδαζουν σε Βαλκάνια και οταν συζηταμε για τα πραγματα εκει γενικά δεν είναι και αρκετα ευχαριστημένοι απο αποψη καθηγητων και ποιοτητας μαθηματων. Σε αντιστοιχα μαθήματα εχουν μεγαλες ελλειψεις σε σχεση με αυτα που ξερω εγω.Ο καθενας βγάζει τα συμπερασματα.Επίσης στο Καζακστάν δεν νομίζω να εχουν ιατρική!:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Πολύ αδικία αυτές οι σχολές για παιδιά που κοπιάσανε και γράψανε 19! :eek:
Σοβαρά??! Μάθε Ότι καλός γιατρός δεν γίνεσαι με τις πανελλήνιες...μπορεί να μπεις με πανελλήνιες και να μην βγάλεις ποτέ την Σχολή βλέπε συριζαιους αριστερούς αναρχοαυτονομους αιώνιους φοιτητές...και μπορει να τελειώσεις έξω Βουλγαρία Ρουμανία Σερβία και να γίνεις γιατραρααα!! Και στην Ελλάδα θα πρεπε να υπάρχουν ιδιωτικα πανεπιστήμια αλλά που...κάτσε Έλληνα φορολογησου και πλήρωνε για τα ελληνικά πανεπιστήμια που βγάζουν γιατρούς που δεν ξέρουν πού είναι ο σπληνας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σοβαρά??! Έλληνα φορολογησου και πλήρωνε για τα ελληνικά πανεπιστήμια που βγάζουν γιατρούς που δεν ξέρουν πού είναι ο σπληνας!!!

μαν δεν υπάρχει Ελληνας απόφοιτος ιατρικής όσο και κομματόσκυλο να είναι που να μην ξέρει που είναι ο σπλήνας. Αντίθετα Βουλγαρίας υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top