Ιατρική στο εξωτερικό

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Σοβαρά??! Μάθε Ότι καλός γιατρός δεν γίνεσαι με τις πανελλήνιες...μπορεί να μπεις με πανελλήνιες και να μην βγάλεις ποτέ την Σχολή βλέπε συριζαιους αριστερούς αναρχοαυτονομους αιώνιους φοιτητές...και μπορει να τελειώσεις έξω Βουλγαρία Ρουμανία Σερβία και να γίνεις γιατραρααα!! Και στην Ελλάδα θα πρεπε να υπάρχουν ιδιωτικα πανεπιστήμια αλλά που...κάτσε Έλληνα φορολογησου και πλήρωνε για τα ελληνικά πανεπιστήμια που βγάζουν γιατρούς που δεν ξέρουν πού είναι ο σπληνας!!!

Εγω παντως γιατρους απο τα Βαλκάνια και να είναι γιατραρες οπως τους χαρακτήρισες να πω την αληθεια δεν εχω γνωρισει. :whistle:Το αντιθετο μαλιστα. Νομιζω το που ειναι ο σπληνας το ξερει και η κουτση Μαρια. Το θεμα ειναι ότι το συστημα εισαγωγής είναι ετσι και πρέπει να το αποδεχθείς.Και οπως προειπα το ατομο που κοπιασε για να βγάλει 19 δεν είναι σιγουρο οτι θα γίνει κορυφαίος ιατρός αλλα εχει τις προοπτικές και τα γνωρισματα που ανεφερα πρωτυτερα οτι είναι απαραιτητα σε εναν ιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Βασικά διάβασα λίγο τις απόψεις σας επι του θέματος σπουδές σε Βουλγαρία/Ρουμανία/Σερβία. Λέτε ότι ο άξιος θα φανεί. Το ξέρετε ότι πολλοί έρχονται απο εξωτερικό, κάνουν μερικά χρόνια ειδικότητα σε παραμεθόριες περιοχές όπου οι εμπειρίες που παίρνεις είναι ελάχιστες, μαζεύουν τα μόρια και έρχονται και διορίζονται μόνιμοι γιατροί; Θέλετε αυτός να σας περιθάλψει αύριο; Το ιατρικό λάθος έχει γίνει 3η αιτία θανάτου σε μερικές χώρες. Θέλετε να το βάλετε στην κορυφή; Τρώνε θέσεις γιατρών που πραγματικά το αξίζουν, χωνέψτε το. Και εγώ θα παραδεχτώ και κάτι άλλο. Δεν παίζει να δω ποτέ "συνάδελφο" από Βουλγαρία ως ίσο. Αν αυτό είναι το όνειρο σου γιατί να μην πας σε κάποιο καταξιωμένο πανεπιστήμιο; Γιατί να επιλέξεις Βαλκάνια, που γενικά η λαμογιά είναι διάσπαρτη; Έχω γνωστό που δίνει ταρίφες για να πάρει κάθε μάθημα. Οκ δεν αποκλείω να βγει και κάποιος απο κει μέσα με την αξία του, αλλά και πάλι μιλάμε για μειονότητες. Εμπλέκονται ανθρώπινες ζωές και αυτό από μόνο του είναι πέρα απο το "Θέλω να πραγματοποιήσω το ονειρό μου". Γιατί το όνειρο σου θα πρέπει να επηρεάζει μόνο εσένα και να μην παίρνει στο λαιμό σου και άλλους. Οπότε αν δεν θες να σε κοιτώ με υποτίμηση φρόντισε να πας κάπου οπού όντως θα λάβεις τα απαραίτητα εφόδια και δε θα "σπηλωθεί" το όνομα σου με ένα κωλόχαρτο Βουλγαρίας/Ρουμανίας κτλ. Συμμαθητής μου πήγε Βουλγαρία να σπουδάσει φαρμακευτική τη στιγμή που στην Ελλάδα συγκέντρωσε 4500 μόρια. Δηλαδή ούτε τη στοιχειώδη προσπάθεια. Θα επιστρέψει πίσω και θα πάρει το φαρμακείο του μπαμπά φυσικά. Εκεί πληρώνουν οι γονείς και τα περνάει τα μαθήματα αέρα.

Συνοψίζω το κείμενο μου στο "Γιατί να διαλέξεις μια χώρα που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έχει μια κάκιστη φήμη για σπουδές;". Και μη μου πείτε τα φθηνά δίδακτρα. Γιατί απ'τη στιγμή που αποφασίζεις ότι δε θέλεις να κοπιάσεις για να περάσεις με διαγωνισμό(κατατακτήριες,πανελληνιες κτλ) τότε αναγκαστικά θα το πληρώσεις ακριβά το όνειρο σου.

Ναι μιλάω λίγο επιθετικά αλλά δεν την παλεύω άλλο με αυτή τη βιομηχανία πτυχίων που έχει στηθεί. Και στα ελληνικά πανεπιστήμια παίζει διαφθορά, αλλά μια στοιχειώδης αξιοκρατία υπάρχει ακόμα.
Δεν μπορείς να τους βάζεις όλους στο ίίδιο καλούπι ούτε να είσαι προδιαθετημενος αρνητικά με κάποιον απόφοιτο της Ιατρικής της Βουλγαρίας...ειδικά αν μιλάμε για ιδιωτικό Πανεπιστήμιο...μπορεί να έδωσε τρεις φορές πανελλήνιες και να μην πέρασε έχοντας προσπαθήσει...! Δεν αξίζει να σπουδάσει δλδ? Σαφώς υπάρχουν και τα κακώς κείμενα αλλά δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα...ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΆΝΕΙΣ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...αυτό πιστεύω...και όχι αν θα μπεις με πανελλήνιες ή θα πας σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο...οι πανελλήνιες απλά είναι ένας τρόπος να γίνεις...απλά και μόνο αυτό!!! ΥΓ είμαι απόφοιτος και έδινα φέτος ξανά πανελλήνιες...αν δλδ δεν μπω και φύγω έξω σημαίνει Ότι δεν αξίζω??

μαν δεν υπάρχει Ελληνας απόφοιτος ιατρικής όσο και κομματόσκυλο να είναι που να μην ξέρει που είναι ο σπλήνας. Αντίθετα Βουλγαρίας υπάρχουν...
Υπάρχουν....Έχω προσωπική εμπειρία!

Εγω παντως γιατρους απο τα Βαλκάνια και να είναι γιατραρες οπως τους χαρακτήρισες να πω την αληθεια δεν εχω γνωρισει. :whistle:Το αντιθετο μαλιστα. Νομιζω το που ειναι ο σπληνας το ξερει και η κουτση Μαρια. Το θεμα ειναι ότι το συστημα εισαγωγής είναι ετσι και πρέπει να το αποδεχθείς.Και οπως προειπα το ατομο που κοπιασε για να βγάλει 19 δεν είναι σιγουρο οτι θα γίνει κορυφαίος ιατρός αλλα εχει τις προοπτικές και τα γνωρισματα που ανεφερα πρωτυτερα οτι είναι απαραιτητα σε εναν ιατρό.
Μπορώ να σ πω και το άλλο..έστω ότι εγώ δεν ήθελα φυσική και χημεια ήμουν άσχετος ρε παιδί μου!!! Αλλά ήθελα να σπουδάσω ιατρική...γτ να μην πάω σε ένα τέτοιο Πανεπιστήμιο σπουδάζοντας αυτό π θέλω?!:-)

Παιδιά δεν διαφωνώ ότι δεν αξίζουν ως επιστήμονες άτομα που δεν προσπάθησαν πρώτα στην Ελλάδα και μετά αλλού...όπως είπατε άτομα με 4000 μόρια να θέλουν να γίνουν οδοντίατροι ας πούμε...εγώ λέω για αυτούς που κοπιασαν αλλά δεν έκατσε στην Ελλάδα!! Αλλά θέλουν να σπουδάσουν το αντικείμενο...επίσης για αυτους που απλά δεν συμπαθούν κάποια από τα μαθήματα εισαγωγής και δεν τους αρέσουν και ότι δεν σημαίνει πως αν δεν ξέρω εγώ ότι άζωτο και υδρογόνο μας δίνει αμμωνία δεν αξίζω να γίνω γιατρός...επίσης λέω ότι το πανεπιστημιακό Ίδρυμα Π τελειώνεις καθορίζει σε ένα βαθμό την επάρκεια σ άλλα δεν είναι απόλυτο και πώς δεν θα πρέπει όλοι οι απόφοιτοι Βουλγαρίας να θεωρούνται δεύτεροι....αυτά τα ολίγα..:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Μπορώ να σ πω και το άλλο..έστω ότι εγώ δεν ήθελα φυσική και χημεια ήμουν άσχετος ρε παιδί μου!!! Αλλά ήθελα να σπουδάσω ιατρική...γτ να μην πάω σε ένα τέτοιο Πανεπιστήμιο σπουδάζοντας αυτό π θέλω?!:-)

Αστοχο το παραδειγμα διότι και οι δύο αυτές επιστημες ειναι απο τους ακρογονιαίους λιθους της ιατρικής και όποιος θελει να μπει στην ιατρική πρεπει να τις γνωρίζει σε βαθος. Οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Αστοχο το παραδειγμα διότι και οι δύο αυτές επιστημες ειναι απο τους ακρογονιαίους λιθους της ιατρικής και όποιος θελει να μπει στην ιατρική πρεπει να τις γνωρίζει σε βαθος. Οποτε...
Επειδή είσαι φοιτητής προφανώς ξέρεις παραπάνω...απλά σ λέω τι πιστεύω ως ένα άτομο Π δίνει δεύτερη φορά μ στόχο αυτή τη σχολή και από ότι έχω ακούσει από τους γονείς μ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Επειδή είσαι φοιτητής προφανώς ξέρεις παραπάνω...απλά σ λέω τι πιστεύω ως ένα άτομο Π δίνει δεύτερη φορά μ στόχο αυτή τη σχολή και από ότι έχω ακούσει από τους γονείς μ...
Οι γονείς σου εχουν οποιαδηποτε σχεση με αυτον τον κλαδο; Γιατι εμένα που έχουν(ειναι και οι δυο γιατροι) αλλα μου λενε για αυτους τους αποφοιτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Οι γονείς σου εχουν οποιαδηποτε σχεση με αυτον τον κλαδο; Γιατι εμένα που έχουν(ειναι και οι δυο γιατροι) αλλα μου λενε για αυτους τους αποφοιτους!
Και εμενα γιατροί είναι...δεν ξέρω αν διάβασες το μυνημα πιο πάνω είπα στο σύνολο τους μπορεί να βγουν σχιτζηδες αλλά πάντα θα υπάρχουν άτομα π Δεν μπήκαν με πανελλήνιες παρότι προσπάθησαν μια δύο ή και τρεις φορές...δεν αξίζουν δλδ αυτοί να γίνουν γιατροί δεν δούλεψαν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μάλλον έχεις χάσει το νόημα όσων είπα.

Σπουδάζεις στο ανατολικό μπλοκ;


Είτε από Ελλάδα, είτε από Βουλγαρία, είτε από Αλγερία, είτε Αλβανία.

Προφανώς δηλαδή σε ένα νοσοκομείο θα διάλεγες τον γιατρό της Αλγερίας να σε χειρουργήσει στο μάτι σου, και όχι του Καποδιστριακού, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Και εμενα γιατροί είναι...δεν ξέρω αν διάβασες το μυνημα πιο πάνω είπα στο σύνολο τους μπορεί να βγουν σχιτζηδες αλλά πάντα θα υπάρχουν άτομα π Δεν μπήκαν με πανελλήνιες παρότι προσπάθησαν μια δύο ή και τρεις φορές...δεν αξίζουν δλδ αυτοί να γίνουν γιατροί δεν δούλεψαν??
Ακόμα και σε αυτήν την περιπτωση τα ατομα αυτα προτιμούν να σπουδασουν σε μια αξιολογη σχολη στην Ευρωπη και είναι πληρως δικαιολογημένα.Και κυριως ασκώ κριτική στα ατομα που δεν κοπιασαν αλλα ωθούμενα απο μία ουτοπική ιδέα οτι μπορούν να διεκπαιραιώσουν σπουδες σε ένα τετοιο αντικειμενο καταληγουν σε σχολες δευτερας διαλογής. Αυτο δεν πρέπει να σε προβληματίσει; Επισης αν δεν μπορείς να περάσεις με την τριτη φορα στην ιατρική αρα εχοντας μαθει κατεμε την υλη οχι απλα καλα αλλα τελεια τελικα ισως και να μην αξιζεις να μπεις. Αυτο το λεω χωρις να θελω να αναφερθω επι προσωπικου απλα αυτο νομιζω το συμπεραινει κανείς και μόνος του με δεδομένο ότι η ύλη ειναι πολυ μικρή.:)Και επισης συνηθως τα συμπερασματα αναφερονται στην πλειοψηφια και οχι σε καποιες εξαιρεσεις γιατι τοτε χανεται η αξια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Σπουδάζεις στο ανατολικό μπλοκ;




Προφανώς δηλαδή σε ένα νοσοκομείο θα διάλεγες τον γιατρό της Αλγερίας να σε χειρουργήσει στο μάτι σου, και όχι του Καποδιστριακού, έτσι;
Τον καλύτερο διαλέγεις!!!!!!!! Αν δλδ είναι καλύτερος ο αλγερινος πειράζει?! Μπορεί να είναι ο Έλληνας καλύτερος δεν λέω αλλά δεν θα διαλέξεις Τον Έλληνα μόνο και μονο γτ τελείωσε το Καποδιστριακό και ο άλλος την ιατρική στην Αλγερία...διαλέγεις τον πιο εξειδικευμένο με τις καλύτερες συστάσεις και πιο έμπειρο...αν είναι ο Αλγερινος ναι αυτόν θα πρέπει να διαλέξεις:-)

Ακόμα και σε αυτήν την περιπτωση τα ατομα αυτα προτιμούν να σπουδασουν σε μια αξιολογη σχολη στην Ευρωπη και είναι πληρως δικαιολογημένα.Και κυριως ασκώ κριτική στα ατομα που δεν κοπιασαν αλλα ωθούμενα απο μία ουτοπική ιδέα οτι μπορούν να διεκπαιραιώσουν σπουδες σε ένα τετοιο αντικειμενο καταληγουν σε σχολες δευτερας διαλογής. Αυτο δεν πρέπει να σε προβληματίσει; Επισης αν δεν μπορείς να περάσεις με την τριτη φορα στην ιατρική αρα εχοντας μαθει κατεμε την υλη οχι απλα καλα αλλα τελεια τελικα ισως και να μην αξιζεις να μπεις. Αυτο το λεω χωρις να θελω να αναφερθω επι προσωπικου απλα αυτο νομιζω το συμπεραινει κανείς και μόνος του με δεδομένο ότι η ύλη ειναι πολυ μικρή.:)Και επισης συνηθως τα συμπερασματα αναφερονται στην πλειοψηφια και οχι σε καποιες εξαιρεσεις γιατι τοτε χανεται η αξια τους.
Στο πρώτο Π είπες συμφωνούμε...απλά θεωρώ ότι το να θες πολυ κάτι τελικά θα σε κάνει να πετύχεις...αν δώσω τρεις φορές και δεν περάσω σημαίνει ότι ήμουν ανεπαρκής...καλός γιατρός αν αγαπήσω αυτό το λειτούργημα μπορώ να γίνω απλά τις στιγμές Π χρειάστηκε παρέδωσα τα όπλα στον εχθρό και έχασα...φέτος εγώ για παράδειγμα έδωσα δεύτερη όπως είπα και αν Η βάση της Αλεξανδρούπολης φτάσει 18900 Δεν θα μπω :-( Προσωπικά θα φύγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Τον καλύτερο διαλέγεις!!!!!!!! Αν δλδ είναι καλύτερος ο αλγερινος πειράζει?! Μπορεί να είναι ο Έλληνας καλύτερος δεν λέω αλλά δεν θα διαλέξεις Τον Έλληνα μόνο και μονο γτ τελείωσε το Καποδιστριακό και ο άλλος την ιατρική στην Αλγερία...διαλέγεις τον πιο εξειδικευμένο με τις καλύτερες συστάσεις και πιο έμπειρο...αν είναι ο Αλγερινος ναι αυτόν θα πρέπει να διαλέξεις:-)


Στο πρώτο Π είπες συμφωνούμε...απλά θεωρώ ότι το να θες πολυ κάτι τελικά θα σε κάνει να πετύχεις...αν δώσω τρεις φορές και δεν περάσω σημαίνει ότι ήμουν ανεπαρκής...καλός γιατρός αν αγαπήσω αυτό το λειτούργημα μπορώ να γίνω απλά τις στιγμές Π χρειάστηκε παρέδωσα τα όπλα στον εχθρό και έχασα...φέτος εγώ για παράδειγμα έδωσα δεύτερη όπως είπα και αν Η βάση της Αλεξανδρούπολης φτάσει 18900 Δεν θα μπω :-( Προσωπικά θα φύγω...

Τι να πω; Περίμενε τα αποτελέσματα και σου εύχομαι να περάσεις! Βέβαια δεν ξέρω και πως έγραψες για να σου πω αλλα θεωρώ ότι σε περίπτωση που δεν περάσεις εδώ θα προτιμήσεις μια αξιόλογη σχολή στο εξωτερικό. Εύχομαι τα καλύτερα για σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Συνοψίζω το κείμενο μου στο "Γιατί να διαλέξεις μια χώρα που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έχει μια κάκιστη φήμη για σπουδές;". Και μη μου πείτε τα φθηνά δίδακτρα. Γιατί απ'τη στιγμή που αποφασίζεις ότι δε θέλεις να κοπιάσεις για να περάσεις με διαγωνισμό(κατατακτήριες,πανελληνιες κτλ) τότε αναγκαστικά θα το πληρώσεις ακριβά το όνειρο σου.

Ναι μιλάω λίγο επιθετικά αλλά δεν την παλεύω άλλο με αυτή τη βιομηχανία πτυχίων που έχει στηθεί. Και στα ελληνικά πανεπιστήμια παίζει διαφθορά, αλλά μια στοιχειώδης αξιοκρατία υπάρχει ακόμα.

Φθηνά δίδακτρα;;
Γύρω στα 7000€ το χρόνο θέλει η ιατρική στα Βαλκάνια. Φθηνά δίδακτρα δεν το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ο Τάσος97 σπουδάζει Ολλανδία νομίζω φαρμακευτική έχει πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα στα φάρμακα που έχω βγάλει 2 Ελληνικές σχολές και γενικά δεν ήμουν τουρίστας στην σχολή μου και φυσικά από το μέσο απόφοιτο Φαρμακευτικης στην Ελλάδα.
Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι η Ιατρική π.χ στην Ολλανδία δεν είναι εξαιρετικού επιπέδου οπότε δεν πρέπει βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι όλα τα παιδιά που σπουδάζουν εξωτερικό είτε ιατρική είτε άλλη σχολή.

Καταρχάς γνώσεις φαρμάκων δεν έχω (τουλάχιστον δε διδάσκομαι, αλλά μονος μου μαθαινω). Σπουδάζω φαρμακευτικές επιστήμες το οποίο είναι τελείως διαφορετικό. Από γνώσεις φαρμάκων εχω μόνο για φάρμακα τα οποία είναι σε πειραματικό στάδιο ή θα βγουν στην αγορά σε μερικά χρόνια. Απο κει και πέρα δεν μπορώ να συγκρίνω εάν η φαρμακευτική εδώ είναι καλύτερη από της Ελλάδας, αλλά βλέποντας το δικό μου πρόγραμμα κλπ θα υπέθετα πως ίσως εδώ να έχει ένα καλύτερο επίπεδο.

Το κόστος διαβίωσης στο Groningen θα είναι γύρω στα 500-600€/μήνα. Γνωρίζω πως στο Groningen είναι πολύ φθήνοτερα τα ενοίκια (450€ βρίσκεις studio) οπότε πες οτι θα χαλας και άλλα 100€/μηνα για σουπερμαρκετ κλπ. Τα δίδακτρα είναι ~2000€/χρόνο οπότε τα έξοδα ανα χρόνο θα βγουν ~9400€. Πριν πας σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο καλό είναι να έρθεις σε επαφή μαζί τους κααι να ρωτήσεις εάν μπορείς να έρθεις σε επαφή με φοιτητές που σπουδάζουν εκεί ώστε να σου πουν την εμπειρία τους.
Καλή σας μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι αλλά μετά να μην φάει το ψωμί ενός παιδιού που έγραψε 19!

Να δουλέψει στην Ρουμανία.

Οι βαθμοι των πανελληνιων δεν εχουν καμια σχεση με το τι επιστημονας θα βγει καποιος. Το οτι εγραψε 19 για να περασει συνεβη λογω ζητησης. Αν, λεμε αν, ανοιγαν αλλες 10 ιατρικες στην Ελλαδα με 300 θεσεις η καθε μια και η βαση για την Ιατρικη επεφτε στο 15. Τι θα ελεγες; Οτι αυτος που θα βγει γιατρος ενω εγραψε 15 δεν εχει δικαιωμα να εξασκησει το επαγγελμα; Σαφως και οχι. Σιγα μη ζητανε και βαθμους πανελληνιων οταν κανεις αιτηση στον ΑΣΕΠ.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν σπουδαζω ιατρικη ουτε σπουδαζω σε χωρα της Ανατολικης Ευρωπης. Απλα δεν μπορω αλλη μπαρουφολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Φθηνά δίδακτρα;;
Γύρω στα 7000€ το χρόνο θέλει η ιατρική στα Βαλκάνια. Φθηνά δίδακτρα δεν το λες.

Ακόμα χειρότερα τότε... Άρα δεν υπάρχει καν λόγος να επιλέξεις χώρα ανατολικού μπλοκ για σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σπουδάζεις στο ανατολικό μπλοκ;




Προφανώς δηλαδή σε ένα νοσοκομείο θα διάλεγες τον γιατρό της Αλγερίας να σε χειρουργήσει στο μάτι σου, και όχι του Καποδιστριακού, έτσι;
Θα διάλεγα τον γιατρό, για τον οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια. Δεν με ενδιαφέρει που σπούδασε, με ενδιαφέρει να είναι καλός στη δουλειά του. Έλεος πια! Από ένα σημείο και μετά αυτό το πράγμα καταντάει ρατσισμός και όχι πια απαξίωση πανεπιστημίου. Να έχεις εσύ παιδί άρρωστο (παράδειγμα λέω χτύπα ξύλο) και να το αφήσεις να ψήνεται στον πυρετό, επειδή ο εφημερεύων παιδίατρος τελείωσε στην Αλγερία και όχι στο περίφημο Καποδιστριακό σου. Τι να πω..πραγματικά. Δηλαδή εσύ με το πού ακούς ότι ένας γιατρός σπούδασε στην Αμερική θα τον πάρεις μόνο και μόνο γι'αυτό; Χωρίς να το ψάξεις περί τίνος πρόκειται; Έτσι με κλειστά τα μάτια;

Και όχι δεν σπουδάζω εκεί και ούτε πρόκειται..αυτό δε σημαίνει ότι απαξιώνω ΌΛΟΥΣ όσους το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Τι να πω; Περίμενε τα αποτελέσματα και σου εύχομαι να περάσεις! Βέβαια δεν ξέρω και πως έγραψες για να σου πω αλλα θεωρώ ότι σε περίπτωση που δεν περάσεις εδώ θα προτιμήσεις μια αξιόλογη σχολή στο εξωτερικό. Εύχομαι τα καλύτερα για σένα!
Σε ευχαριστώ :-) επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βασικά διάβασα λίγο τις απόψεις σας επι του θέματος σπουδές σε Βουλγαρία/Ρουμανία/Σερβία. Λέτε ότι ο άξιος θα φανεί. Το ξέρετε ότι πολλοί έρχονται απο εξωτερικό, κάνουν μερικά χρόνια ειδικότητα σε παραμεθόριες περιοχές όπου οι εμπειρίες που παίρνεις είναι ελάχιστες, μαζεύουν τα μόρια και έρχονται και διορίζονται μόνιμοι γιατροί; Θέλετε αυτός να σας περιθάλψει αύριο; Το ιατρικό λάθος έχει γίνει 3η αιτία θανάτου σε μερικές χώρες. Θέλετε να το βάλετε στην κορυφή; Τρώνε θέσεις γιατρών που πραγματικά το αξίζουν, χωνέψτε το. Και εγώ θα παραδεχτώ και κάτι άλλο. Δεν παίζει να δω ποτέ "συνάδελφο" από Βουλγαρία ως ίσο. Αν αυτό είναι το όνειρο σου γιατί να μην πας σε κάποιο καταξιωμένο πανεπιστήμιο; Γιατί να επιλέξεις Βαλκάνια, που γενικά η λαμογιά είναι διάσπαρτη; Έχω γνωστό που δίνει ταρίφες για να πάρει κάθε μάθημα. Οκ δεν αποκλείω να βγει και κάποιος απο κει μέσα με την αξία του, αλλά και πάλι μιλάμε για μειονότητες. Εμπλέκονται ανθρώπινες ζωές και αυτό από μόνο του είναι πέρα απο το "Θέλω να πραγματοποιήσω το ονειρό μου". Γιατί το όνειρο σου θα πρέπει να επηρεάζει μόνο εσένα και να μην παίρνει στο λαιμό σου και άλλους. Οπότε αν δεν θες να σε κοιτώ με υποτίμηση φρόντισε να πας κάπου οπού όντως θα λάβεις τα απαραίτητα εφόδια και δε θα "σπηλωθεί" το όνομα σου με ένα κωλόχαρτο Βουλγαρίας/Ρουμανίας κτλ. Συμμαθητής μου πήγε Βουλγαρία να σπουδάσει φαρμακευτική τη στιγμή που στην Ελλάδα συγκέντρωσε 4500 μόρια. Δηλαδή ούτε τη στοιχειώδη προσπάθεια. Θα επιστρέψει πίσω και θα πάρει το φαρμακείο του μπαμπά φυσικά. Εκεί πληρώνουν οι γονείς και τα περνάει τα μαθήματα αέρα.

Συνοψίζω το κείμενο μου στο "Γιατί να διαλέξεις μια χώρα που ξέρεις εκ των προτέρων ότι έχει μια κάκιστη φήμη για σπουδές;". Και μη μου πείτε τα φθηνά δίδακτρα. Γιατί απ'τη στιγμή που αποφασίζεις ότι δε θέλεις να κοπιάσεις για να περάσεις με διαγωνισμό(κατατακτήριες,πανελληνιες κτλ) τότε αναγκαστικά θα το πληρώσεις ακριβά το όνειρο σου.

Ναι μιλάω λίγο επιθετικά αλλά δεν την παλεύω άλλο με αυτή τη βιομηχανία πτυχίων που έχει στηθεί. Και στα ελληνικά πανεπιστήμια παίζει διαφθορά, αλλά μια στοιχειώδης αξιοκρατία υπάρχει ακόμα.

Marry me... :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βέβαια να μην τους τσουβαλιάζουμε και όλους... Έχω γνωστή οικογενειακή μας φίλη (τη γνωρίσαμε όταν εκανε αγροτικο στο χωριο μας) η οποια ήταν αρκετα καλή μαθητρια δεν εγραψα καλα πανελληνιες 2 χρονιες λογω αγχους και πηγε ρουμανία. Γυρίζοντας εδώ όμως το κυνήγησε παρα πολύ απο άποψη δια βίου μάθησης (κάτι απαραίτητο για όλους τους γιατρούς ανεξαρτήτως του ποιου παν/μιου τελειωσαν) και είναι εξαιρετική γιατρός. Οκ ναι κι εγώ όταν παω στο νοσοκομείο και μου πει οτι ο τάδε σπουδασε Ρουμανια/Βουλγαρια/κλπ θα φρικάρω λιγο γιατι γνωρίζω (από τρίτους) τι κατάσταση επικρατεί όμως οφείλω να μη βγάζω γρήγορα συμπεράσματα διότι δεν ξέρω ποσο παθιασμένος είναι ο καθένας με το επάγγελμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Φυσικά δεν θα τους τσουβαλιάσεις όλους.

Όσο υπάρχει ο "κανόνας" άλλο τόσο υπάρχουν και οι "εξαιρέσεις" του...και μην κοροϊδευόμαστε. Παιδιά που προσπαθούν 2,3,5 φορές πριν αποφασίσουν να βγουν έξω, είναι πολύ λιγότερα από αυτά που πηγαίνουν με μια μίνιμουμ προσπάθεια επειδή ξέρουν ότι "έλα μωρέ, δίπλα είναι η Βουλγαρία στην τελική". Και το motivation τους είναι επίσης άλλο. Διαφορετικό να στοχεύεις εξαρχής να εισαχθείς σε κάποια Ιατρική στην Ελλάδα και να καταβάλεις την Χ προσπάθεια μέσα στην χρονιά, διαφορετικό το αραλίκι και τα 5000 μόρια στο τέλος επειδή οι γονείς θα σου χρυσοπληρώσουν το πτυχίο στα Βαλκάνια...

Και θέλω να γράψω και το άλλο. Ως μελλοντικός γιατρός μπορεί να μην κρίνεσαι με το 19 στις Πανελλήνιες, κρίνεσαι όμως σαν άνθρωπος που είναι έτοιμος να στρώσει τον κώλο του κάτω να παιδευτεί και δεν τα περιμένει όλα στο πιάτο. Και το στρώσιμο κώλου εν προκειμένω είναι οι Πανελλήνιες (ναι, με την παπαγαλία των μαθημάτων που δεν θα ξανασυναντήσεις μπροστά σου πιθανότατα). Πολύ εύκολο είναι να λες και να γράφεις ότι "δεν θα κριθώ εγώ ως επαγγελματίας επειδή δεν μάζεψα τα μόρια στις Πανελλήνιες". Θα κριθείς σαν χαρακτήρας όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
...μπορεί να μπεις με πανελλήνιες και να μην βγάλεις ποτέ την Σχολή βλέπε συριζαιους αριστερούς αναρχοαυτονομους αιώνιους φοιτητές...

Αριστερός ήμουν, αναρχοαυτόνομος έγινα, συριζαίος ποτέ, τους Πολιτικούς ΑΠΘ στα 4k9 τους βγάζω με βαθμό και δίνω για ιατρική... Και γενικά στην πλειοψηφία τους οι "αριστεροί" βγάζουν σε νορμάλ χρόνια τη σχολή. Συνήθως, όταν κάποιος κατεβαίνει στο δρόμο, σημαίνει ότι κάτι είδε που δεν πάει καλά και διαμαρτύρεται γι'αυτό, έχει μία επαφή με το πράγμα.

Πρόσεξε όταν περάσεις με το καλό, μην νομίσεις ότι αυτοί που ανοίγουν φιάλες είναι οι γαμάτοι φοιτητές :P

Προφανώς δηλαδή σε ένα νοσοκομείο θα διάλεγες τον γιατρό της Αλγερίας να σε χειρουργήσει στο μάτι σου, και όχι του Καποδιστριακού, έτσι;
Θεωρητικά, εσύ θα προτιμούσες σε επέμβαση ανοιχτής καρδιάς έναν από το Καποδιστριακό που μπήκε με πανελλήνιες ή έναν από το Κάιρο;
Εάν διάλεξες τον πρώτο, κρίμα, είχες την ευκαιρία να σε ανοίξει ο από κάτω:

Μου φαίνεται μερικοί δεν έχετε περάσει καν απ'έξω από το Ελληνικό πανεπιστήμιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top