Ιατρική στο εξωτερικό

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλα εσυ ταλαιπωρη8ηκες παααρα πολυ..Τόσο διαβασμα.Αλλα τωρα μια χαρα.Εγω να σου πω την αλη8εια δεν ειχα το κουραγιο να ξαναδωσω πανελληνιες.Με τιποτα ομως..
Το χειρότερο είναι ότι διάβαζα πράγματα που δεν είχαν σχέση με την ιατρική (βιολογίες, χημείες) ενώ έπρεπε να το αφιερώσω για ιατρικά μαθήματα. Ευτυχώς που η πρώτη σχολή ήταν νοσηλευτική και έχω αποκτήσει κάποια ιατρική σκέψη.

Αλλά τα παράλογα πράγματα συμβαίνουν και μέσα στο χώρο της ιατρικής. Επειδή πέρσι δουλευα ερχόμουνα Πάτρα μόνο για κάποια εργαστήρια, πέρσι δε μπόρεσα να δώσω ένα μάθημα επειδή δε παρακολούθησα ένα εργαστήριο φυσιολογία :P πως να παίρνουμε καρδιογράφημα :P (είχα αρρωστήσει και δεν μου βγήκε το πρόγραμμα. Είναι ειρωνικό να μου ζητάνε να παρακολουθώ αυτό το εργαστήριο όταν το ίδιο το νοσοκομείο με εξουσιοδοτεί να κάνω καρδιογραφήματα.

Φέτος παράτησα την δουλειά για να ησυχάσω και το διασκεδάζω (εκανα πάλι καρδιογράφημα σε άλλο μάθημα, έμαθα να παίρνω αίμα :P) κ.ο.κ. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αυτοί που διδάσκουν στα εργαστήρια δεν είναι ούτε ιατροί ούτε νοσηλευτές, ούτε τεχνικοί εργαστήριων είναι μεταπτυχιακοί φυσικοί που δεν έχουν ιδέα ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzina93

Νεοφερμένος

Η Tzina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αντε να ησυχασεις να αφοσιω8εις στη σχολή σου ;)
Καλα παντου υπάρχουν λίγο άσχετα μα8ήματα..Οπως για παραδειγμα εμείς έχουμε και βιοφυσική!!Το ασχετο!!!Αλλα τι να κανουμε?Ουτε να κανουμε αίτημα στο πανεπιστημιο δεν γίνεται γτ δεν 8α μας ακούσουν..Οπότε εμείς οφείλουμε να διαβάζουμε και στο μέλλον να εξελισσόμαστε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Οι αιτήσεις για ιατρική,οδοντιατρική,κτηνιατρικη και πολυτεχνεία στο εξωτερικό μπορούν να αρχίσουν να γίνονται από τώρα!Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για πληροφορίες εδώ ή στέλνοντας μου προσωπικό μήνυμα ή στο mail μου georgia.p_93@hotmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas

Νεοφερμένος

Ο Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπεριζω ολα τα παιδια !
Λοιπον , η απορια που εχω λοιπον και θελω να με βοηθησετε ειναι η εξης.
Ειμαι 2 λυκειου , διαβαζω 2 ωρες 2 η 3 φορες τη βδομαδα (6-7 ωρες τη βδομαδα δηλαδη) και 1ο τετραμηνο εβγαλα 17 γενικο.
Αυτο που σκεφτομαι σοβαρα ειναι να γινω ιατρος ( συγκεκριμενα να ασχοληθω με ανατομια ) και ειμαι σε διλλημα.
Οι 2 επιλογες που εχω ειναι , να γραψω πανελληνιες εδω στην Ελλαδα και να περασω εκει που θα περασω που το πιστευω πως μπορω ( ιατρικη ) σε καποια πολη τελως παντων.
Η δευτερη επιλογη μου ειναι να παω λονδινο στο θειο μου και να μπω εκει σε καποιο πανεπιστημιο ιατρικης , αλλα δεν γνωριζω τιποτα και πως μπαινεις , τι πρεπει να εχεις και λοιπα ( προσοντα )και δεν ξερω τι αλλο , τα μονα προσοντα μου ειναι lower , proficiency ( αγγλικα).Εχω ψαξει στο διαδικτυο καποια πραγματα και αυτα που γνωριζω ειναι οτι υπαρχουν τα studen loans τα οποια ανεβηκαν το 2012 απο 3.000 λιρες σε 9.000.Αλλα νταξει αυτο δεν ειναι τιποτα σε σχεση με τα λεφτα που θα παιρνεις οταν τελειωσεις τις σπουδες σου, δεν σε πιεζουν να τα πληρωσεις , μεχρι να τελειωσεις αυτο που σπουδαζεις.Σκεφτηκα να παω στο βρετανικο προξενειο να μιλησω με τον council , και οποτε μπορεσω θα παω.

Αν κανενας γνωριζει τιποτα και με βοηθησει θα του ημουν πολυ ευγνωμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν έχεις λεφτά πήγαινε Λονδίνο αν δεν έχεις πήγαινε Ελλάδα. (απλά τα πράγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas

Νεοφερμένος

Ο Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αν έχεις λεφτά πήγαινε Λονδίνο αν δεν έχεις πήγαινε Ελλάδα. (απλά τα πράγματα)
Μα δεν χρειαζετε να εχεις τρελα λεφτα για να μπεις ... παιρνεις studen loans.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα:
υπαρχουν τα studen loans τα οποια ανεβηκαν το 2012 απο 3.000 λιρες σε 9.000
Τα δίδακτρα ανέβηκαν και μετά ακολούθησαν τα δάνεια φαντάζομαι.
Μα δεν χρειαζετε να εχεις τρελα λεφτα για να μπεις ... παιρνεις studen loans.
Τα student loans είναι δάνεια. 9.000 το χρόνο για δεν-ξέρω-πόσα-χρόνια είναι αρκετά λεφτά, ακόμα κι αν πάρεις δάνειο, αφού θα πρέπει κάποτε να το αποπληρώσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα student loans είναι δάνεια. 9.000 το χρόνο για δεν-ξέρω-πόσα-χρόνια είναι αρκετά λεφτά, ακόμα κι αν πάρεις δάνειο, αφού θα πρέπει κάποτε να το αποπληρώσεις ;)

Με αφορμή αυτό, να σχολιάσω κάτι που ισχύει για όλες τις επιστήμες... Μην προτείνετε δάνεια σαν λύση...Είναι το ακραίο που μπορείτε να κάνετε, τα δάνεια μπορεί να γίνουν πέτρα στον λαιμό. Και δεν θέλετε από τώρα να χρωστάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλησπεριζω ολα τα παιδια !
Λοιπον , η απορια που εχω λοιπον και θελω να με βοηθησετε ειναι η εξης.
Ειμαι 2 λυκειου , διαβαζω 2 ωρες 2 η 3 φορες τη βδομαδα (6-7 ωρες τη βδομαδα δηλαδη) και 1ο τετραμηνο εβγαλα 17 γενικο.
Αυτο που σκεφτομαι σοβαρα ειναι να γινω ιατρος ( συγκεκριμενα να ασχοληθω με ανατομια ) και ειμαι σε διλλημα.
Οι 2 επιλογες που εχω ειναι , να γραψω πανελληνιες εδω στην Ελλαδα και να περασω εκει που θα περασω που το πιστευω πως μπορω ( ιατρικη ) σε καποια πολη τελως παντων.
Η δευτερη επιλογη μου ειναι να παω λονδινο στο θειο μου και να μπω εκει σε καποιο πανεπιστημιο ιατρικης , αλλα δεν γνωριζω τιποτα και πως μπαινεις , τι πρεπει να εχεις και λοιπα ( προσοντα )και δεν ξερω τι αλλο , τα μονα προσοντα μου ειναι lower , proficiency ( αγγλικα).Εχω ψαξει στο διαδικτυο καποια πραγματα και αυτα που γνωριζω ειναι οτι υπαρχουν τα studen loans τα οποια ανεβηκαν το 2012 απο 3.000 λιρες σε 9.000.Αλλα νταξει αυτο δεν ειναι τιποτα σε σχεση με τα λεφτα που θα παιρνεις οταν τελειωσεις τις σπουδες σου, δεν σε πιεζουν να τα πληρωσεις , μεχρι να τελειωσεις αυτο που σπουδαζεις.Σκεφτηκα να παω στο βρετανικο προξενειο να μιλησω με τον council , και οποτε μπορεσω θα παω.

Αν κανενας γνωριζει τιποτα και με βοηθησει θα του ημουν πολυ ευγνωμων.
Συγγνώμη που επεμβαίνω,αλλά δεν ξεσκίζονται όλοι οι γιατροί στα λεφτά ούτε έχουν όλοι mercedes:worry:
Με αφορμή αυτό, να σχολιάσω κάτι που ισχύει για όλες τις επιστήμες... Μην προτείνετε δάνεια σαν λύση...Είναι το ακραίο που μπορείτε να κάνετε, τα δάνεια μπορεί να γίνουν πέτρα στον λαιμό. Και δεν θέλετε από τώρα να χρωστάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα δεν χρειαζετε να εχεις τρελα λεφτα για να μπεις ... παιρνεις studen loans.

Man πρέπει να ζεις κιόλας σε μια ξένη χωρα δεν είναι μόνο τα 9000 είναι ένα σωρό εξοδα. Αν όντως είσαι οικονομικά ευκαταστατος πήγαινε με τα 1000 αν όχι σκέψου το καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas

Νεοφερμένος

Ο Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα:

Τα δίδακτρα ανέβηκαν και μετά ακολούθησαν τα δάνεια φαντάζομαι.

Τα student loans είναι δάνεια. 9.000 το χρόνο για δεν-ξέρω-πόσα-χρόνια είναι αρκετά λεφτά, ακόμα κι αν πάρεις δάνειο, αφού θα πρέπει κάποτε να το αποπληρώσεις ;)
Ναι τα αποπληρωνεις οταν τελειωσεις τις σπουδες , και πιανεις δουλεια αμεσως ( διοριζεσε) , ειναι ενα τιποτα τα 9.000 σε σχεση με αυτα που θα παιρνεις μετα . Μην νομιζετε πως με ενδιαφερουν τα λεφτα , απλα θελω να μαζεψω ενα ποσο για την οικογενεια μου και εγω θελω να δουλεψω στος ιατρους χωρις συνορα , η εθελοντικα.

Τωρα αυτο που ειπε ο αλλος , το πως θα ζεις , νταξει οι γονεις θα μου στελνουνε καποια χρηματα , οσα χρειαζομε και θα μενω με τον θειο μου , δεν υπαρχει προβλημα , μεχρι να προσαρμοστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι τα αποπληρωνεις οταν τελειωσεις τις σπουδες , και πιανεις δουλεια αμεσως ( διοριζεσε) , ειναι ενα τιποτα τα 9.000 σε σχεση με αυτα που θα παιρνεις μετα . Μην νομιζετε πως με ενδιαφερουν τα λεφτα , απλα θελω να μαζεψω ενα ποσο για την οικογενεια μου και εγω θελω να δουλεψω στος ιατρους χωρις συνορα , η εθελοντικα.

Τωρα αυτο που ειπε ο αλλος , το πως θα ζεις , νταξει οι γονεις θα μου στελνουνε καποια χρηματα , οσα χρειαζομε και θα μενω με τον θειο μου , δεν υπαρχει προβλημα , μεχρι να προσαρμοστω.

Έχεις κάποιο συγγενή χειρούργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπεριζω ολα τα παιδια !
Λοιπον , η απορια που εχω λοιπον και θελω να με βοηθησετε ειναι η εξης.
Ειμαι 2 λυκειου , διαβαζω 2 ωρες 2 η 3 φορες τη βδομαδα (6-7 ωρες τη βδομαδα δηλαδη) και 1ο τετραμηνο εβγαλα 17 γενικο.
Αυτο που σκεφτομαι σοβαρα ειναι να γινω ιατρος ( συγκεκριμενα να ασχοληθω με ανατομια ) και ειμαι σε διλλημα.
Οι 2 επιλογες που εχω ειναι , να γραψω πανελληνιες εδω στην Ελλαδα και να περασω εκει που θα περασω που το πιστευω πως μπορω ( ιατρικη ) σε καποια πολη τελως παντων.
Η δευτερη επιλογη μου ειναι να παω λονδινο στο θειο μου και να μπω εκει σε καποιο πανεπιστημιο ιατρικης , αλλα δεν γνωριζω τιποτα και πως μπαινεις , τι πρεπει να εχεις και λοιπα ( προσοντα )και δεν ξερω τι αλλο , τα μονα προσοντα μου ειναι lower , proficiency ( αγγλικα).Εχω ψαξει στο διαδικτυο καποια πραγματα και αυτα που γνωριζω ειναι οτι υπαρχουν τα studen loans τα οποια ανεβηκαν το 2012 απο 3.000 λιρες σε 9.000.Αλλα νταξει αυτο δεν ειναι τιποτα σε σχεση με τα λεφτα που θα παιρνεις οταν τελειωσεις τις σπουδες σου, δεν σε πιεζουν να τα πληρωσεις , μεχρι να τελειωσεις αυτο που σπουδαζεις.Σκεφτηκα να παω στο βρετανικο προξενειο να μιλησω με τον council , και οποτε μπορεσω θα παω.

Αν κανενας γνωριζει τιποτα και με βοηθησει θα του ημουν πολυ ευγνωμων.

για να πας σε πανεπιστήμιο στην αγγλία είναι εξαιρετικά δύσκολο...εκτος το ότι χρειάζεσαι εξαιρετικό απολυτήριο θα πρέπει να γράψεις και συγκεκριμένες εξετάσεις που κατά την γνώμη μου είναι δυσκολότερες από τις πανελλήνιες! Για να τελειώσεις ιατρική στην αγγλία θα πρέπει να ασχολείσαι με την σχολη 24 ώρες το 24ωρο και να εξιολογισαι συνεχώς με εξετάσεις για να δούνε το επίπεδο σου. Χωρίς να θέλω να σαι απογοητεύσω με 17 στην δευτερα λυκείου δεν είναι τίποτα σίγουρο για εισαγωγή ούτε στην ελλάδα...κατά την γνώμη μου για να πάει κάποιος στην αγγλία για ιατρικές σπουδές θα πρέπει να περνάει με σειρά στην ιατρική στην ελλάδα και να είναι σε ένα επίπεδο που να ξέρει ότι τα επόμενα 6 χρονια δεν θα έχει προσωπική ζωή!sorry αν σαι απογοητεύω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Lucas με το που θα τελειώσεις ιατρική θα χρωστάς 50.000+. Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι θα σου πάρει να τα αποπληρώσεις;
Επίσης, έχεις καμιά ιδέα τι σημαίνει να δουλεύεις για τους γιατρούς του κόσμου; Ακούω πολλούς wannabe φοιτητές ιατρικής να το λένε αλλά σχεδόν κανείς δεν ξέρει τι περιλαμβάνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Lucas με το που θα τελειώσεις ιατρική θα χρωστάς 50.000+. Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι θα σου πάρει να τα αποπληρώσεις;
Επίσης, έχεις καμιά ιδέα τι σημαίνει να δουλεύεις για τους γιατρούς του κόσμου; Ακούω πολλούς wannabe φοιτητές ιατρικής να το λένε αλλά σχεδόν κανείς δεν ξέρει τι περιλαμβάνει αυτό.

Εγώ ακούω αυτό από φοιτητές ιατρικής και γελάω μπροστά στα μούτρα τους.Φαίνεται ότι δεν έχουν σηκωθεί ακόμα από τον καναπέ τους,για να δούν πως είναι να αντιμετωπίζεις κάθε μέρα τον θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ ακούω αυτό από φοιτητές ιατρικής και γελάω μπροστά στα μούτρα τους.Φαίνεται ότι δεν έχουν σηκωθεί ακόμα από τον καναπέ τους,για να δούν πως είναι να αντιμετωπίζεις κάθε μέρα τον θάνατο...

Ενώ ο wannabe φοιτητής το έχει δει; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλοι στο ischool ανεξαρτήτως σχολής θέλουν να ασχοληθούν με έρευνες με εθελοντικά προγράμματα, όλοι θέλουν να κάνουν διδακτορικα, μεταπτυχιακά και χάνουν τελείως την ουσία. Πρέπει να σταματήσει επιτέλους αυτή η νοοτροπία . Λουκά είναι απλά τα πράγματα θέλεις να πας ιατρική έξω αν οι γονείς σου έχουν λεφτα και μπορει να σε σπουδάσουν έξω βεβαίως να προσπαθήσεις για έξω. Δε χρειάζεται να απολογείται για τα λεφτα των γονιών σου ούτε να πεις αν οι γονείς σου είναι ιατροί ή όχι, το τι θά κανείς μετά τη σχολη σκέψου το όταν θα είσαι μέσα σε αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον τσακο,το μόνο πρόβλημα κατ εμέ με το Λουκά είναι ότι κατέχει τη λαθεμένη νοοτροπία (για μένα) ότι η ιατρική συνεπάγεται τα τρελά λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον τσακο,το μόνο πρόβλημα κατ εμέ με το Λουκά είναι ότι κατέχει τη λαθεμένη νοοτροπία (για μένα) ότι η ιατρική συνεπάγεται τα τρελά λεφτά.

Όλοι στο ischool ανεξαρτήτως σχολής θέλουν να ασχοληθούν με έρευνες με εθελοντικά προγράμματα, όλοι θέλουν να κάνουν διδακτορικα, μεταπτυχιακά και χάνουν τελείως την ουσία. Πρέπει να σταματήσει επιτέλους αυτή η νοοτροπία . Λουκά είναι απλά τα πράγματα θέλεις να πας ιατρική έξω αν οι γονείς σου έχουν λεφτα και μπορει να σε σπουδάσουν έξω βεβαίως να προσπαθήσεις για έξω. Δε χρειάζεται να απολογείται για τα λεφτα των γονιών σου ούτε να πεις αν οι γονείς σου είναι ιατροί ή όχι, το τι θά κανείς μετά τη σχολη σκέψου το όταν θα είσαι μέσα σε αυτή.

+1 και στους δύο...συμφωνώ απόλυτα.Επίσης στη σχολή μου(σπουδάζω ιατρική στη Σλοβακία) είναι αρκετοί ψωνισμένοι τυπάδες που νομίζουν ότι με τα λεφτά του μπαμπάκα τους μπορούν να αγοράσουν το φεγγάρι...να κάνουν έρευνες,να ανακαλύψουν καινούρια φάρμακα και ξέρω γω οτι άλλο...ΠΑΧΙΑΑΑ ΛΟΟΟΓΙΑ ,ουσία πουθενά.Αυτοί ζουν αλλού, έχω πάθει πλάκα :mad: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas

Νεοφερμένος

Ο Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Lucas με το που θα τελειώσεις ιατρική θα χρωστάς 50.000+. Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι θα σου πάρει να τα αποπληρώσεις;
Επίσης, έχεις καμιά ιδέα τι σημαίνει να δουλεύεις για τους γιατρούς του κόσμου; Ακούω πολλούς wannabe φοιτητές ιατρικής να το λένε αλλά σχεδόν κανείς δεν ξέρει τι περιλαμβάνει αυτό.

Γνωριζω φιλε μου τι παει να πει ...εχω ζησει οδυνηρα γεγονοτα που με ωθησαν σε αυτο που θελω να γινω.... Για πολλα χρονια οταν ημουν μικρος ηθελα να γινω game designer και γενικα να ασχοληθω με υπολογιστες.
Αλλα με τον καιρο καταλαβα πως η ουσια ειναι αλλου , και οτι δεν ζουνε ολοι οι ανθρωποι οπως ζω εγω , χαλαρα και ωραια και χρειαζονται βοηθεια.

Δεν θελω να το παιξω , α θα γινω γαματος ιατρος , θα ανακαλυψω φαρμακα , θεραπεια για το aids , cancer και λοιπα...
Το μονο που θελω ειναι να γινω ενας απλος ιατρος ωστε να βοηθησω και να προσφερω την αγαπη μου με τα χερια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top