Ιατρική στο εξωτερικό

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Βλέπω την ιατρική εκπαίδευση δεν αναφέρομαι γενικά (Δε ξέρω) έτσι και αλλιώς το θέμα για ιατρική λέει (όχι γενικά).
Η Ελλάδα πριν 30 χρόνια είχα άριστη ιατρική εκπαίδευση (ειδικά σε πρακτικό επίπεδο), τώρα έχει ένα επιεικώς απαράδεκτο επίπεδο....

Τι να το κάνεις να ξέρεις άριστα φυσιολογία και ανατομίας καρδιάς αν δε ξέρεις να κάνεις ένα απλό ΗΚΔ (όχι φυσικά γιατί τα παιδιά δε διαβάζουν αλλά αυτοί που το διδάσκουν δε ξέρουν...)
Φταίνε και οι ίδιοι οι φοιτητές. Όταν πάνε στην εν λόγω σχολή για το στάτους και τα φράγκα, πατάνε μόνο στα εργαστήρια και τις κλινικές και δίνουν μαθήματα με σοσ , σκονάκια και φυσικά ξανά και ξανά μέχρι να πάρουν το πολυπόθητο 5αρι και πέραν τούτου ουδέν, δε νομίζω να φταίνε και πολύ οι καθηγητές που αδιαφορούν. Να το θέσω αλλιώς. Πόσοι από τους συμφοιτητές σου ψάχνονται να μάθουν μόνοι τους πράγματα, πειραματίζονται, ρωτάνε τους καθηγητές ουσιώδη πράγματα και όχι εξυπνάδες, ώστε να μοστράρονται; Πόσοι διαβάζουν το σύνολο της ύλης και κυρίως τα θυμούνται μετά το πέρας της εξέτασης; Κοινώς πόσοι παίρνουν πρωτοβουλίες; Εξάλλου μη ξεχνάμε η Ιατρική είναι από τις κάργα ανταγωνιστικές σχολές. Ο θάνατος σου, η ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φταίνε και οι ίδιοι οι φοιτητές. Όταν πάνε στην εν λόγω σχολή για το στάτους και τα φράγκα, πατάνε μόνο στα εργαστήρια και τις κλινικές και δίνουν μαθήματα με σοσ , σκονάκια και φυσικά ξανά και ξανά μέχρι να πάρουν το πολυπόθητο 5αρι και πέραν τούτου ουδέν, δε νομίζω να φταίνε και πολύ οι καθηγητές που αδιαφορούν. Να το θέσω αλλιώς. Πόσοι από τους συμφοιτητές σου ψάχνονται να μάθουν μόνοι τους πράγματα, πειραματίζονται, ρωτάνε τους καθηγητές ουσιώδη πράγματα και όχι εξυπνάδες, ώστε να μοστράρονται; Πόσοι διαβάζουν το σύνολο της ύλης και κυρίως τα θυμούνται μετά το πέρας της εξέτασης; Κοινώς πόσοι παίρνουν πρωτοβουλίες; Εξάλλου μη ξεχνάμε η Ιατρική είναι από τις κάργα ανταγωνιστικές σχολές. Ο θάνατος σου, η ζωή μου.

Οι φοιτητές δε φταίνε ότι βρίσκουν κάνουνε (σε οποιοδήποτε μερος το κόσμους δεν υπάρχει σωστή οργάνωση επικρατεί αυτό το πράγμα (δε φταίνε οι κατοικοι όμως για αυτό).

. Αν η εκπαίδευση ήταν οργανωμένη τότε οι φοιτητές θα ήταν επιμελείς. Δε θεωρώ την ιατρική ανταγωνιστική σχολή διότι για τον διορισμό δεν εξαρτάται ο βαθμός πτυχίου (ούτε για την ειδικότητα). Επίσης από έκει βγαίνεις πολλά πράγματα οπότε τις περισσότερες φορές ούτε ανταγωνισμός μετά το πτυχίο δε θα υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οι φοιτητές δε φταίνε ότι βρίσκουν κάνουνε. Αν η εκπαίδευση ήταν οργανωμένη τότε οι φοιτητές ήταν επιμελείς. Δε θεωρώ την ιατρική ανταγωνιστική σχολή διότι για τον διορισμό δεν εξαρτάται ο βαθμός πτυχίου (ούτε για την ειδικότητα). Επίσης από έκει βγαίνεις πολλά πράγματα οπότε τις περισσότερες φορές ούτε ανταγωνισμός μετά το πτυχίο δε θα υπάρχει.
Η Ιατρική, όπως και οποιαδήποτε σχολή, έχει ως αποστολή να δώσει τους φοιτητές της κάποια βασικά εφόδια, ώστε να μπορέσουν να ασκήσουν την επιστήμη που σπούδασαν. Οπότε δεν υποχρεούται να βγάζει τους επόμενους γιακούμπ. Ο κανόνας του μέσου τύπου.
Αν κάποιος θέλει να ξεχωρίσει στον κλάδο του, θα στρώσει τον κώλο του, θα τρυπήσει αφθονες καρέκλες, θα πειραματιστεί, θα ψαχτεί και θα φτάσει σε επίπεδο ανώτερο του μέσου τύπου. Και φυσικά θα ανταμειφθεί για τον κόπο του. Γενικά στους 100 αποφοίτους οι 30 είναι αυτοί που θα πάνε μπροστά. Οι υπόλοιποι θα μείνουν στάσιμοι.
Όσο για τον ανταγωνισμό, υπάρχει και μάλιστα σε κάθε επίπεδο. Μιλάμε για σκηνικά ποιητικής ομορφιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν η εκπαίδευση ήταν οργανωμένη τότε οι φοιτητές θα ήταν επιμελείς

Με αυτή τη λογική, οργανωμένη εκπαίδευση είναι μόνο η ιδιωτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D με δεδομένο το ελληνικό δημόσιο ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άρα μπορούμε κάλλιστα να ζητήσουμε να μπουν δίδακτρα στο ελληνικό πανεπιστήμιο, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτή είναι μια καλή λύση για να σταματήσει το πρόβλημα αυτό αλλά ταυτοχρονα θα δημιουργηθούν άλλα ίσως χειρότερα προβλήματα.


Πρέπει με κάποιο τρόπο να συμπεριφερόμαστε στο δημόσιο χρήμα σαν να είναι δικό μας αφού στην ουσία είναι. Δε φταίει καμια κυβέρνηση για αυτό αλλά ο Ελληνας (οι φοιτητές διαλάνε το Πανεπιστήμιο, κάνουνε γκράφιτι, καπνιζουν στα αμφιθέατρα Εγώ τόσα χρόνια φοιτητής ποτέ δεν έχω αφήσει καφέ, σκουπίδια μέσα στο χώρο του Πανεπιστήμιου τα πετάω στα σκουπίδια και συμπεριφέρομαι την σχολή όπως θα κανα και σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο δυστυχώς δε το κάνουν αυτό όλοι οι φοιτητές (σε αυτό ευθύνεται ότι δε σπουδάζουμε αυτό που θελουμε πολλές φορές οποτε η σχολη΄είναι αγγααρία παρά μόρφωση). Όμως κανένας μαθητής ιδιωτικού γυμνασίου κ λυκείου, ιδιωτικού κολλεγιου δε κάνει αυτά τα έκτρωπα στις αντιστοιχες σχολες τους. Στα δημπσια πανεπιστημια οι ίδιοι οι συνδικαλιστές κάνουνε συνελεύσεις και δε σέβονται καθόλου τον δημόσιο χώρο (σίγα μην τους σεβαστώ εγώ)


Αν η μοναδική λύση για να συμβεί αυτο΄έιναι να μπουνε δίδακτρα τότε ας μπουνε (τουλάχιστον μια συμμετοχή ανάλογη με υτο εισόδημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
βασικα επειδη παρακαλουθω καιρο το τοπικ και καποιοι λενε βλακειες για χωρες οπως τσεχια ρουμανια δανια κτλ που ειναι η μερα με την νυχτα με την ελλαδιτσα εγω προσωπικα θα εμπιστευομουν ποιο πολυ εναν ιατρο απο το εξωτερικο παρα απο εδω.Αν δειτε τα ratings απο τα πανεπηστημια που κοροιδευετε και τα σισχετισετε με την Ελλαδα θα δειτε διαφορα τεραστια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
βασικα επειδη παρακαλουθω καιρο το τοπικ και καποιοι λενε βλακειες για χωρες οπως τσεχια ρουμανια δανια κτλ που ειναι η μερα με την νυχτα με την ελλαδιτσα εγω προσωπικα θα εμπιστευομουν ποιο πολυ εναν ιατρο απο το εξωτερικο παρα απο εδω.Αν δειτε τα ratings απο τα πανεπηστημια που κοροιδευετε και τα σισχετισετε με την Ελλαδα θα δειτε διαφορα τεραστια..
Έχεις δίκιο όσο αφορά ένα κομμάτι μακάρι να υπήρχαν ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα. :D
Παρόλα αυτά δεν έχεις δίκιο γενικά γιατι΄δεν πρέπει να κρίνουμε κάποιον ιατρό από το πανεπιστήμιο που τελειώνει :D στην πραγματικότητα παίζει πολύ μικρό ρόλο στο πόσο καλός ιατρός θα γίνεις. Οπότε το βρίσκω κουτο όταν ψάχνεις ιατρό να ψάχνεις στην πινακίδα του αν έχει τελειώσει ρουμανία και να μπαίνεις μέσα.

. Δυστυχώς πολλά Πανεπιστήμιο Τσεχίας , Ρουμανίας κοκ χρηματοδοτούνται κυρίως από Ελληνες και έχουν φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο (πιστεύω καλύτερο από της Ελλάδας), πιστεύω ότι όταν γίνει ιδιωτική ιατρική στην Ελλάδα θα γίνει στα επόμενα χρόνια δημοφιλής ως μια από τις καλύτερες ιατρικές της Ευρώπης.

Οι ιατροί που εμπιστεύτηκες ως τώρα ήταν απόφοιτοι εξωτερικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
κοιτα εγω προσωπικα δεν κοιταω καν πτυχιο σε εναν ιατρο μονο η φημη μετραει.. αλλα γενικα δεν πιστευω πως ο κοσμος οταν εχει το προβλημα του να καθετε να κοιταει τα πτυχια καθε γιατρου και να διαλεγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
κοιτα εγω προσωπικα δεν κοιταω καν πτυχιο σε εναν ιατρο μονο η φημη μετραει.. αλλα γενικα δεν πιστευω πως ο κοσμος οταν εχει το προβλημα του να καθετε να κοιταει τα πτυχια καθε γιατρου και να διαλεγει...
:D αυτό ακριβώς μελλοντικέ συνάδελφε που θα πάρεις το πτυχίο μικρή σημασία έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι η φήμη είναι τελείως υποκειμενικό θέμα και ελαφρώς επικίνδυνο...Επίσης, εξαγοράζεται εύκολα. Το πτυχίο (δεν διακρίνω από που) είναι η "εγγύηση".
(εγώ που δεν θα γίνω ποτέ γιατρός αλλά θα είμαι πάντα "ασθενής" το βλέπω έτσι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
:D αυτό ακριβώς μελλοντικέ συνάδελφε που θα πάρεις το πτυχίο μικρή σημασία έχει.
δεν θελω να γινω γιατρος λολ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω ότι η φήμη είναι τελείως υποκειμενικό θέμα και ελαφρώς επικίνδυνο...Επίσης, εξαγοράζεται εύκολα. Το πτυχίο (δεν διακρίνω από που) είναι η "εγγύηση".
(εγώ που δεν θα γίνω ποτέ γιατρός αλλά θα είμαι πάντα "ασθενής" το βλέπω έτσι).

:hmm: όταν ένα παιδάκι κοιτάει να κάνει ιδιαίτερα ή φροντιστήριο για πανελλαδικές δε κοιτάει που έβγαλαν οι φροντιστές το πανεπιστημιο (μικρή σημασία έχει) κοιτάνε τις επιτυχίες των προηγούμενων χρόνων (έτσι αποκτούνε και την φήμη).

Απλά στον ιατρο όπως και σε όλους τους κλάδους πρέπει να διακρινουμε την φημη του καλού επαγγελματία έναντι του καλού Marketing

Όπως κάποιος δε θα πάει να κάνει φροντιστήριο σε έναν που έχει διαφήμιση στην τηλεόραση , γράφει σε εφημερίδες, ή έχει απλά χαμηλή τιμή έτσι δε θα εμπιστευτείς ιατρό που διαφημίζεται στα πρωινάδικα, έχει χλυδάτο ιατρείο , φοράει κουστουμιά,


Φυσικά μερικόι το κάνουν (Αυτο είναι δικό τους πρόβλημα όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:hmm: όταν ένα παιδάκι κοιτάει να κάνει ιδιαίτερα ή φροντιστήριο για πανελλαδικές δε κοιτάει που έβγαλαν οι φροντιστές το πανεπιστημιο (μικρή σημασία έχει) κοιτάνε τις επιτυχίες των προηγούμενων χρόνων (έτσι αποκτούνε και την φήμη).

Απλά στον ιατρο όπως και σε όλους τους κλάδους πρέπει να διακρινουμε την φημη του καλού επαγγελματία έναντι του καλού Marketing

Δεν συγκρίνονται τα δύο βρε συ...Ο γιατρός παίζει με την ζωή σου, σιγά μην δώσω το ίδιο βάρος στον φροντιστή, που στην τελική είναι χρήσιμος πολύ περιορισμένο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzina93

Νεοφερμένος

Η Tzina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι νέα στο φορουμ.Ειμαι η Τζίνα και σπουδαζω οδοντιατρικη στη Μπρατισλάβα..Εχω να πω σε οσους ενδιαφέρονται για σπουδές στο εξωτερικό και συγκεκριμένα σπουδές ιατρικής, οδοντιατρικής αλλα και φαρμακευτικής οτι μπορώ να σας φέρω σε επικοινωνία με ειδικούς αντιπροσώπους που 8α αναλάβουν εξ ολοκλήρου την πληροφόρηση και επειτα την εγκατάσταση και προσαρμογή σας στη Μρατισλαβα..Βρίσκομαι 3 μήνες στην Μπρατισλάβα και είμαι πολυ ευχαριστημένη απο το επίπεδο σπουδών.Το πανεπιστήμιο είναι απαιτητικό, γεγονός που δηλώνει οτι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρά..Εάν θέλετε επιπλέον πληροφορίες πείτε μου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτή το Πανεπιστήμιο και την εκπαίδευση που δίνει αλλά και για την πόλη. Ειδικά το κέντρο με τα ωραία αγάλματα στα παγκάκια.

. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί μπορεί να γραφτεί χωρίς κάποιον διαμεσολαβητή, γιατί έχω ακούσει για κάποιους π.χ. emphasis (καπως έτσι λέγεται) .
οι οποίοι εκμεταλεύονται οικονομικά τους γονείς και τα παιδιά, πράγματι βοηθάνε σε μερικά πράγματα αλλά ζητάνε παρα πολλά έξτρα (γενικά πετσοκόβουν), που δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτούς ς αφού τα ίδια πράγματα θα σου πουν και στην διεύθυνση του Πανεπιστημιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzina93

Νεοφερμένος

Η Tzina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:) Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτή το Πανεπιστήμιο και την εκπαίδευση που δίνει αλλά και για την πόλη. Ειδικά το κέντρο με τα ωραία αγάλματα στα παγκάκια.

. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί μπορεί να γραφτεί χωρίς κάποιον διαμεσολαβητή, γιατί έχω ακούσει για κάποιους π.χ. emphasis (καπως έτσι λέγεται) .
οι οποίοι εκμεταλεύονται οικονομικά τους γονείς και τα παιδιά, πράγματι βοηθάνε σε μερικά πράγματα αλλά ζητάνε παρα πολλά έξτρα (γενικά πετσοκόβουν), που δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτούς ς αφού τα ίδια πράγματα θα σου πουν και στην διεύθυνση του Πανεπιστημιου

Είναι υπέροχη πόλη είναι αλή8εια!! :P
8α σου πω τι γίνεται!!Αν πάει κάποιος σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού χωρις διαμεσολαβητη κινδυνεύει να μην γίνει δεκτός απο το πανεπιστήμιο γιατί υπάρχουν ελάχιστες δια8έσιμες 8έσεις.Το γραφείο που είπες "emphasis" είναι αλή8εια οτι ζητάει πάρα πολλά και για μένα είναι πραγματική απάτη γτ ακόυω και απο παιδια που πήγαν με την emphasis οτι πληρώνουν το όνομα!!!!!Ζητούσαν πάνω απο 5500 Ε..Ενώ με την "exelixis" που πήγα εγώ έδωσα 3600 αλλά με μα8ήματα 1 ολόκληρου μήνα και τα έξοδα να εγκαταστα8ούμε στην Μπρατισλάβα..[FONT=&quot][/FONT]Τα μα8ήματα που κάναμε μας βοή8ησαν απίστευτα πολύ..Η λειτουργικότητα του γραφείου φάνηκε στα δικά μας αποτελέσματα στις εξετάσεις που δώσαμε..Ημασταν 11 παιδια(10 για ιατρικη και εγω για οδοντιατρικη) και πήραμε όλοι πρώτες 8έσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D εγώ πριν 6 χρόνια στόχευα για οδοντιατρική σκεφρόμουνα να πάω εξωτερικό μετά την αποτυχία μου στις πανελλαδικές είχα σχεδιάσει ή να βγω έξω ή να βγάλω την σχολή μου και να δώσω κατατακτηριες.

Μου λέγανε όλοι ότι εκεί δε βγαίνουνε ιατροί από έξω και ένα σωρό χαζομάρες τους πίστεψα και εβγαλα την σχολή μου και ετοιμαζόμουνα για κατατακτήριες. Την χρονιά που ετοιμαζόμουνα να δώσω για οδοντιατρική Αθήνας οι εξετάσεις έγιναν με βαθμό πτυχίου (αυτό σήμαινε ότι διάβαζα ένα σωρό χαζομάρες που δε θα μου χρησίμευαν σε τπτ).

Αναγκάστηκα να προετοιμαστώ την επόμενη χρονια για ιατρική.

Την επόμενη χρονιά ξαναπροετοιμάστηκα για Ιωάννινα εκεί διάβασα άλλες χαζομάρες πήγα έγραψα καλά βγήκαν τα αποτελέσματα παιρνάω 2 από τα 3 και στο 3 που βάζουν 9,7 (με πάνω από 10 περνούσα) (στις κατατακτήριες έχουμε 2 βαθμολογητές και ο τελικός βαθμός αθροίζεται στο τέλος.

Την επόμενη από τότε χρόνιά δίνω για Πάτρα όπου έγραψα καλά και ευτυχώς περνάω.

Αυτά τα μαθήματα που διάβαζα ήταν του πρώτου έτους που ήταν μαθήματα άχρηστα για ιατρική . Διάβασα Βιολογία από 2 διαφορερικά βιβλία και Χημεία από 3 (δε ήθελα να γίνω ούτε βιολογος ούτε χημικός) επιπλέον διάβασα ιατρική φυσική και ανατομία. (ούτε φυσικός ήθελα να γίνω).

Έχασα 2 +4 από την ζωή μου για να περάσω Ιατρική. Όταν περασα Ιατρική οι εξετάσεις της Οδοντιατικής Αθήνας έγιναν παλι με εξετάσεις (αλλά πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να ξαναδώσω).

Έχασα 6 χρόνια από την ζωή μου τα 3 από τα οποία διάβαζα βλακείες ενώ μπορούσα να πάω έξω και τώρα θα μουν τελειωμένος σε αε αυτό που ήθελα με εξειδίκευση.

Από φέτος οι κατατκτήριοι δε δικαιούνται βιβλία οπότε με λίγα λόγια όποιος σπουδάζει Ελλάδα ιατρικη ή παραιατρικές επιστήμες λ είναι κατατακτήριος θα δίνει ένα σωρό λεφτά.

Όποιος θέλει ιατρική και για τον χ ή ψ λόγω δε μπορεί ή δε θέλει να περάσει μέσω Πανελλάδικών να πάει εξωτερικό (πολλοί θα ειρωνεύονται ότι δε θα γίνει καλός ιατρος ή οτι σπουδάζει με τα λεφτά των γονιών και όχι με την αξία του).



Εγώ απαντώ όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια και μαγκία της .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tzina93

Νεοφερμένος

Η Tzina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλα εσυ ταλαιπωρη8ηκες παααρα πολυ..Τόσο διαβασμα.Αλλα τωρα μια χαρα.Εγω να σου πω την αλη8εια δεν ειχα το κουραγιο να ξαναδωσω πανελληνιες.Με τιποτα ομως..

Εγω ξέρω οτι τα χρήματα που δίνουν οι γονείς μου για τις σπουδές μου στο εξωτερικό 8α τα έδιναν έτσι και αλλιώς είτε στα φροντιστήρια αν ξαναέδινα εξετάσεις είτε για να σπουδάσω καπου στην ελλάδα..Είδα και απο την αδερφη μου που σπούδασε στο Ρέ8υμνο πόσα χρειαζόταν χωρίς σπατάλη!!!Επίσης ξέρω οτι οι γονείς μου με το που μου δίνουν αυτα τα χρήματα για τα δίδακτρα είναι σαν να μου δίνουν μία "πόρτα" και ενα "κλειδι". Το αν 8α πάρω όμως εγω το κλειδί και να ανοίξω αυτη την πόρτα είναι δικό μου και μόνο 8εμα..Ουτε ήταν οι γονείς μου εκείνοι που εγραψαν 98% στη βιολογια και 92% χημεια για να βγω 2η στους οδοντιατρους..Γιατι το ακουω κατα καιρους αυτο και είναι προσβολή απο εκείνους που δεν μπορουν να ασχολη8ουν με τη δική τους ζωη!!!!!!Τα είπαααα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top