Ιατρική στο εξωτερικό

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Those who can,do.Those who cannot,go abroad και γίνονται χασάπηδες.Άντε γεια και περαστικά σας,αν είναι τόσο ωραία εκεί που σπουδάζετε,να μην έρχεστε πίσω Ελλάδα για ειδικότητα...

Αναβεις φωτιες.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Those who can,do.Those who cannot,go abroad και γίνονται χασάπηδες.Άντε γεια και περαστικά σας,αν είναι τόσο ωραία εκεί που σπουδάζετε,να μην έρχεστε πίσω Ελλάδα για ειδικότητα...

Επιχειρήματα,s'il vous plaît? :confused:

Λες και οι ιατρικές στην Ελλάδα είναι έτη φωτός μπροστά,σε σύγκριση τις ιατρικές του υπόλοιπου κόσμου. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

guitdoc

Νεοφερμένος

Ο guitdoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Those who can,do.Those who cannot,go abroad και γίνονται χασάπηδες.Άντε γεια και περαστικά σας,αν είναι τόσο ωραία εκεί που σπουδάζετε,να μην έρχεστε πίσω Ελλάδα για ειδικότητα...

Επειδή διακρίνω μια αλαζονεία και ειρωνεία στον τόνο σου, μελλοντικέ συνάδελφε ogame23, και έχοντας ζήσει την εμπειρία των σπουδών και ειδικότητας στην Ελλάδα (Αποφοιτος Ιατρικής Σχολής Αθηνών - ειδικότητα σε 2 μεγάλα νοσοκομείο Αθηνών) αλλά και του εξωτερικού (διδακτορική διατριβή και υποειδικότητα στη Γερμανία), θα ήθελα να σε προσγειώσω στην πραγματικότητα.
Κατ'αρχάς, χασάπηδες υπάρχουν παντού... Και ειδικά στην Ελλάδα ο κάθε άσχετος και ανεπίδεκτος μαθήσεως απόφοιτος ιατρικής σχολής (ημεδαπής και αλλοδαπής) υποψήφιος χειρουργός περιμένοντας μερικά χρόνια τη σειρά του, μπορεί να ξεκινήσει την ειδικότητα, η οποία πολλές φορές γίνεται σε νοσοκομεία που δεν παρέχουν ούτε τον βασικό εξοπλισμό και την ποικιλία των περιστατικών. Μετά από μερικά χρόνια, με συνήθως ελλιπέστατες γνώσεις και ελάχιστη εμπειρία, θα πάρει τον τίτλο του χειρουργού, χωρίς κανένα περαιτέρω έλεγχο για τις ικανότητες του. Οι γιατροί που είναι επιφορτισμένοι με την εκπαίδευση των ειδικευομένων στα πανεπιστημιακά και δημόσια νοσοκομεία, στην πλειοψηφία τους ενδιαφέρονται μόνο για τους ιδιωτικούς ασθενείς τους στις ελάχιστες ώρες που παρευρίσκονται στο χώρο εργασίας τους. Δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με την έρευνα και την εκπαίδευση (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις). Ο ειδικευόμενος, πάνω στον οποίο βασίζεται όλο το ΕΣΥ, μόνος του θα πρέπει να ενδιαφερθεί και να φροντίσει να καλύψει τα επιστημονικά κενά του. Γι’αυτό λοιπόν, αν κάποιος θέλει να προχωρήσει στην επιστήμη του, πρέπει απαραιτήτως να πάει και στο εξωτερικό για να καλύψει αυτά που δεν του παρέχει το Ελληνικό σύστημα. Εκεί θα καταλάβει συγκρίνοντας με την Ελλάδα, τη σημαίνει (Ελληνική) προχειρότητα, ανοργανωσιά και έλλειψη κουλτούρας.
Επειδή εσύ είχες την ικανότητα (σε συγχαίρω γι’αυτό), αλλά και την τύχη (ίσως δεν σε αδίκησε κανένας στην διόρθωση των γραπτών, ήρθαν θέματα από αυτά που είχες διαβάσει περισσότερο, δεν είχες κολλήσει κάποια ίωση εκείνη την ημέρα κλπ…) ώστε να μπεις στη σχολή που επιθυμούσες, δεν σημαίνει ότι αυτό σου εξασφαλίζει την επιτυχία και στη μελλοντική καριέρα σου. Από την άλλη πλευρά, ένας υποψήφιος που δεν πέτυχε να μπει σε κάποια Ιατρική Σχολή στην Ελλάδα, δεν σημαίνει ότι είναι αποτυχημένος και δεν έχει την ικανότητα να γίνει στο μέλλον ένας λαμπρός επιστήμονας. Αν έχει την θέληση, την υπομονή και το κουράγιο είμαι βέβαιος ότι κάποια μέρα θα φτάσει το στόχο του. Ο απλοϊκός ισχυρισμός σου «Those who can, do. Those who cannot, go abroad και γίνονται χασάπηδες….» δεν ισχύει τις περισσότερες φορές. (Βtw, συντακτικά, δεν μου φαίνεται και πολύ σωστή η πρόταση «Those who can, do»).
Λίγη σεμνότητα δεν βλάπτει, ogame23. Το ότι είσαι προσωρινά σε θέση ισχύος απέναντι σε άλλους επειδή πέτυχες σε μία εξέταση, δεν σημαίνει τίποτα. Από εδώ και πέρα για όλη σου την ζωή θα δίνεις εξετάσεις στις οποίες μπορεί να μην είσαι πάντα τόσο τυχερός ή καλά προετοιμασμένος. Οι ιατρικές σπουδές δεν είναι για όλους. Όσο έξυπνος και αν είσαι, πρέπει να αγαπάς την Ιατρική για να μπορέσεις να αντέξεις να την σπουδάσεις. Αν είσαι από αυτούς που θέλουν να γίνουν γιατροί για «να τα οικονομήσουν», σε πληροφορώ ότι οι εποχές των παχιών αγελάδων πέρασαν. Σε αυτή την οικονομική κρίση θα επιβιώσουν όσοι είναι σωστοί επιστήμονες αλλά και άνθρωποι, που ενδιαφέρονται για τον ασθενή. Δυστυχώς έχουμε πολλά παραδείγματα για το αντίθετο στην Ελλάδα. Ξεκινώντας από το ΕΣΥ, στο οποίο οργιάζει η παραοικονομία, επειδή το κράτος δεν θέλει να πληρώσει ένα αξιοπρεπή μισθό στον γιατρό για τις υπηρεσίες που προσφέρει, και φθάνοντας μέχρι τον ιδιωτικό τομέα όπου και εκεί υπήρχε στο παρελθόν μεγάλη εκμετάλλευση του ασθενή (γράφω «παρελθόν» διότι σήμερα ο ιδιωτικός ασθενής είναι καλύτερα ενημερωμένος, εχει πολλές επιλογές, αλλά κυρίως δεν έχει την δυνατότητα να πληρώσει), το σύστημα Υγείας της χώρας μας νοσεί. Για να αλλάξουν τα πράγματα, πρέπει να αλλάξουμε όλοι νοοτροπία. Η Στρατιωτική Ιατρική την οποία επέλεξες, δεν είναι σίγουρο ότι και στο μέλλον θα παρέχει τα σημερινά πλεονεκτήματα (δικαίωμα ιδιωτικού ιατρείου, εξασφάλιση θέσης ειδικότητας κλπ). Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είσαι δημόσιος υπάλληλος με μονιμότητα.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους, όσους μου έστειλαν πληροφορίες για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, τις οποίες και προώθησα στον ενδιαφερόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρης φωτιαδης

Νεοφερμένος

Ο Αρης φωτιαδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Those who can,do.Those who cannot,go abroad και γίνονται χασάπηδες.Άντε γεια και περαστικά σας,αν είναι τόσο ωραία εκεί που σπουδάζετε,να μην έρχεστε πίσω Ελλάδα για ειδικότητα...
κανεις πολύ μεγάλο λάθος φιλε μου
εύκολα μπαίνεις αλλα πολύ πολύ δύσκολα βγαίνεις και χάνεις και κάποιες χρονιες ίσως ,γιατί το σύστημα σε αυτές τις χώρες δεν είναι σαν τις Ελλάδας ότι να ναι με καταλήψεις και κόμματα ξέρεις πάνω σε τι αναφέρομαι γι αυτό "μινκατακρινεις" τους άλλους , γιατί όλοι προσπαθούν κάτι καλύτερο για τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Με ρώταγε σήμερα η μαμά αν δεν περάσω μεσω Πανελληνίων κάπου, αν θελω να γίνω ιατρός (με σπουδές στο εξωτερικό προφανώς)
ΆΜΑ είναι να ακολουθήσω κάττι τέτοιο τελικά, το μόνο που με ελκύει σαν ιδέα είναι το επάγγελμα του Οφθαλμίατρου!
Οπότε σκέφτηκα να σας ρωτήσω, να που πείτε αν γνωρίζετε:

1) Υπάρχει καταρχάς τετοι τμήμα ή ειναι εξειδίκευση την οποία "αποκτάς" με κατευθύνσεις κλπ κλπ
2)ΠΟΥ (χώρες)?
3)Αξίζει?

έ.. και αν θέλετε γράψτε ότι αλλό γνωρίζετε σχετικά με το θέμα.. (αν απαντησει κανεις :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Ιατρική, μετά ειδικότητα για οφθαλμίατρος.
2. Πρώην ανατολικό μπλοκ προτιμά η πλειοψηφία.
3. Μόνος θα απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Με ρώταγε σήμερα η μαμά αν δεν περάσω μεσω Πανελληνίων κάπου, αν θελω να γίνω ιατρός (με σπουδές στο εξωτερικό προφανώς)
ΆΜΑ είναι να ακολουθήσω κάττι τέτοιο τελικά, το μόνο που με ελκύει σαν ιδέα είναι το επάγγελμα του Οφθαλμίατρου!
Οπότε σκέφτηκα να σας ρωτήσω, να που πείτε αν γνωρίζετε:

1) Υπάρχει καταρχάς τετοι τμήμα ή ειναι εξειδίκευση την οποία "αποκτάς" με κατευθύνσεις κλπ κλπ
2)ΠΟΥ (χώρες)?
3)Αξίζει?

έ.. και αν θέλετε γράψτε ότι αλλό γνωρίζετε σχετικά με το θέμα.. (αν απαντησει κανεις :hmm: )

Οπου και να τελειώσεις το ίδιο είναι. Ειδικά αν δε θες να γίνεις και καθηγητής πανεπιστημίου (δηλαδή να επιλέξεις καταξιωμένο πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό/διδακτορικό), και σε ενδιαφέρει να πάρεις απλά ένα πτυχίο ιατρικής και να δουλέψεις, επέλεξε κάποια φτηνή χώρα. Πχ Βουλγαρία. Απλά πρόσεχε το πτυχίο που θα πάρεις να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.
https://62.103.84.30/2.php

Μπες εδώ. Είναι η λίστα του ΔΟΑΤΑΠ. Ολα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που αναγνωρίζονται στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
μάλιστα..
ευχαριστώ για τις πληροφόριες!

όσον αφορά την αγορά εργασίας, πως ειναι τα πραγματα στον συγεκρημενο τομεα (μην με παρεξηγησετε) ?

εγω οικονομικα θελω να σπουδασω.. αν περασω εδω ή στο Βέγιο που έκανα μια αίτηση..αλλά άμα είναι να παω τελικά σε κάποια χώρα του πρώην ανατολ. μπλόκ δεν "λέει" να χαλασει κανεις λεφτα και χρόνο για ενα πτυχιο οικονομικών.. φαντάζομαι το κύρος του μηδενικο θα ειναι (αν διαφωνείτε, πειτε μου..)

ξέρω και ρουμανικά (οχι τελεια), άρα βρίσκομαι σε καλή θεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έχω μαλλιάσει να υπερασπίζομαι άτομα που θέλουν να γίνουν ιατροί και λόγω κάποιων αναποδιών δεν τα κατάφεραν να περάσουν στην Ελλάδα και μη έχοντας άλλη επιλογή επέλεξαν να σπουδάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Ακούγονται πολλά ρατσιστικά σχόλια για αυτούς και προσπαθούσα να καταλάβω πως βγαίνουν τέτοιες φήμες.... Τελικά μόλις κατάλαβα ότι βαίνουν από άτομα σαν εσένα, που ξυπνούν ένα πρωί και λένε τι να κάνω άραγε, δε γίνομαι γιατρός, πλάκα θα έχει, μ αρέσει και ο MC Dreamy μ αρέσει και ο Haus, τι οικονομικά τι φιλολοφικά τι ιατρική same shit! Μιας και το θέλει και η μαμά, ας της κάνω και το χατίρι! Αν είναι δυνατόν! Η Ιατρική δεν είναι επιστήμη που ακολουθεί κάποιος αν δεν του κάτσει κάτι άλλο, δεν είναι δεύτερη επιλογή, είναι πρώτη επιλογή δεν είναι δουλειά, είναι λειτούργημα,,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Έχω μαλλιάσει να υπερασπίζομαι άτομα που θέλουν να γίνουν ιατροί και λόγω κάποιων αναποδιών δεν τα κατάφεραν να περάσουν στην Ελλάδα και μη έχοντας άλλη επιλογή επέλεξαν να σπουδάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό. Ακούγονται πολλά ρατσιστικά σχόλια για αυτούς και προσπαθούσα να καταλάβω πως βγαίνουν τέτοιες φήμες.... Τελικά μόλις κατάλαβα ότι βαίνουν από άτομα σαν εσένα, που ξυπνούν ένα πρωί και λένε τι να κάνω άραγε, δε γίνομαι γιατρός, πλάκα θα έχει, μ αρέσει και ο MC Dreamy μ αρέσει και ο Haus, τι οικονομικά τι φιλολοφικά τι ιατρική same shit! Μιας και το θέλει και η μαμά, ας της κάνω και το χατίρι! Αν είναι δυνατόν! Η Ιατρική δεν είναι επιστήμη που ακολουθεί κάποιος αν δεν του κάτσει κάτι άλλο, δεν είναι δεύτερη επιλογή, είναι πρώτη επιλογή δεν είναι δουλειά, είναι λειτούργημα,,,,

Ολόσωστος.! Και κάτι ακόμα που με προβληματίζει εμένα. Υπάρχουν παιδιά που βάζουν 1η επιλογή ιατρική, δεύτερη πολυτεχνεία. Ασχετο το ένα με το άλλο. Πως τα συνδυάζουν; Μήπως το κάνουν για να λένε οτι είναι σε υψηλόβαθμη σχολή; Για να περηφανεύονται;
Ή το άλλο (Λίγο offotpic). Υπάρχουν παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν φυσικό πχ. Και βγάζουν 19.500 μόρια. Δεν πάνε στο φυσικό με την παρακάτω δικαιολογία. «Το φυσικό έχει 15000 μόρια, και εγώ έβγαλα παραπάνω. ΤΙ θα τα κάνω τα υπόλοιπα 4500? »

Δεν είναι να τρελαίνεσαι; Πραγματικά το πιστεύω. Δεν ξέρουν οι περισσότεροι τι θα κάνουν στη ζωή τους, και αποφασίζουν βάσει μορίων ή βάσει μαμάς/μπαμπάς και συγγενών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
lol.. χαλαρωστε..
αν σας έλεγα ότι μεχρι και την Α λυκειου το σκεφτομουν πολυ σοβαρα, αλλά ήμουν πάντα σίουρος ότι δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω την βάση θα με πιστεύατε?
Μετά απλά ήρθε το ΑΟΘ, το ΑΟΔΕ και τα οικονομικα της πρωτης λυκειου και αλλαξαν τα πράγματα

Σέβομαι τις προσπάθεις μερικών, αλλά είπαμε.. θα ξεράσω σε λίγο.. άκου εκει λειτούργημα.. τα ίδια λένε και 10000000000 καθηγητές για το δικό τους επαγγελμα.. απληστία θα υπάρχει πάντα και παντού.. αυτά περι λειτουργήματος μόνο σε φόρουμ τα βλέπω.. στην πράξη ποτέ..

αλλά ναι, γι'αυτους που μπλεκουν πολυτεχνεια και ιατρικη συμφωνω

τεσπα.. μακάρι άν πάθω ποτε κατι να πέσω σε ανθρώπους σαν κ εσάς.

btw istudent, ούτε τον δρεαμυ ουτε τον χαους ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να φανώ αλαζόνας.Διαφοροποιώ τον μαθητή της θετικής που έχασε την ιατρική από ατυχία και για 100 μόρια από τον της θεωρητικής που αποφάσισε εν μια νυκτί να γίνει ιατρός ή ακόμα και φαρμακοποιός χωρίς κανένα υπόβαθρο(ναι,υπάρχουν!).Σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ είμαστε όλοι ΙΣΟΙ, όμως σαν επιστήμονες εξαρτάται από την προσπάθεια του καθένα.Συντακτικά η πρότασή μου είναι σωστή κ.guitdoc.Δεν μπορώ να τα βάλω με την εμπειρία,αλλά μπορώ να πω πως ένα πανεπιστήμιο με ιστορία,χρηματοδοτούμενο από το κράτος προσφέρει καλύτερο πρόγραμμα σπουδών από ένα που δέχεται προπτυχιακούς χωρίς κανένα υπόβαθρο, ή απαίτηση , έναντι χρημάτων.Δεν ξέρω από ιατρική,ξέρω όμως πως ένα τεράστιο ποσοστό πρώην συμμαθητών μου δυστυχώς σπρώχνονται προς ιατρικές σπουδές με την ψευδαίσθηση γρήγορου και εύκολου χρήματος και ακόμα χειρότερα ''ψώνιου'' και ''πουλμουρ''(εκ του πουλάω μούρη,δλδ καυχίεμαι!)Εν πάσει περιπτώσει,ας αλλάξει επιτέλους το σύστημα απόκτησης ειδικότητας ώστε οι καλύτεροι να αναμένουν λιγότερο έναντι άλλων που έτυχε να αποφοιτήσουν νωρίτερα.Τέλος,βλέπω μόνο κριτική στο ΕΣΥ της Ελλάδας και όχι σε αντίστοιχα ξένων χωρών.Δεν είπα κάτι που δεν ισχύει: those who can,do.Υπάρχει κάποιος που μπορούσε να περάσει σε ιατρική Ελλάδας και προτίμησε Βουλγαρίας?Αν ναι,παρακαλώ να μας ενημερώσει!

PS:Προτιμώ τον όρο ''δικαιώματα'' αντί ''προνόμια'' των στρατιωτικών ιατρών,μιας που μαζί με τα κεκτημένα δικαιώματα έρχονται και υποχρεώσεις.
PS2:Η ανάρτησή μου έγινε καλοπροαίρετα.Αν κάποιος αισθάνθηκε προσωπικά θιγμένος,ζητάω τη συμπάθειά του:no offence!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moments

Νεοφερμένος

Η Moments αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν αξίζει να σπουδάσεις Βουλγαρία
αν δεις και την λίστα παγκόσμιας κατάταξης πανεπιστημιων
τα πανεπιστημια της Ελλαδας ειναι σε αρκετα υψηλοτερη θεση (δεν ξερω καν αν μπαινει η Βουλγαρια ή τετοιες χωρες τελος παντων στην λιστα αυτη)
επισης ξερω οδοντιατρο που περνουσε το μαθημα με ενα πακετο τσιγαρα δωρο στον καθηγητη
και επισης υπαρχουν γιατροι εδω στην Ελλαδα που αρνουνται να προσλαβουν στις κλινικες/γραφεια τους, αποφοιτους Βουλγαρικων/Ρουμανικων κτλ. πανεπιστημιων.
Επισης, την ποιοτητα του πανεπιστημιου την κρινεις απο το ποσο ευκολα μπαινεις (που στην Βουλγαρια γινεσε δεκτος για Ιατρικη και απο θεωρητικη).
Πραγματικα δεν αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Δεν αξίζει να σπουδάσεις Βουλγαρία
αν δεις και την λίστα παγκόσμιας κατάταξης πανεπιστημιων
τα πανεπιστημια της Ελλαδας ειναι σε αρκετα υψηλοτερη θεση (δεν ξερω καν αν μπαινει η Βουλγαρια ή τετοιες χωρες τελος παντων στην λιστα αυτη)
επισης ξερω οδοντιατρο που περνουσε το μαθημα με ενα πακετο τσιγαρα δωρο στον καθηγητη
και επισης υπαρχουν γιατροι εδω στην Ελλαδα που αρνουνται να προσλαβουν στις κλινικες/γραφεια τους, αποφοιτους Βουλγαρικων/Ρουμανικων κτλ. πανεπιστημιων.
Επισης, την ποιοτητα του πανεπιστημιου την κρινεις απο το ποσο ευκολα μπαινεις (που στην Βουλγαρια γινεσε δεκτος για Ιατρικη και απο θεωρητικη).
Πραγματικα δεν αξιζει.

Το αυτό ισχύει και στην Ελλάδα με Βιολογία Γ.Π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moments

Νεοφερμένος

Η Moments αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το αυτό ισχύει και στην Ελλάδα με Βιολογία Γ.Π.

Δεν αντιλέγω (αν και δεν υπάρχει κάνενας που να το κάνει, ακόμα και να θέλει η απώλεια μορίων είναι τεράστια)
όμως στην Βουλγαρία μπαίνεις Ιατρική και με 15000 και δεν αντιμετωπίζεις και κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στο να πάρεις πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ετσι οπως εξελισσεται η συζητηση σας βλεπω να συνεχιζετε στο "ιατρικη απο θεωρητικη". αμα δειτε τι γραφουν εκει μεσα μερικοι θα σας πεταχτουν τα ματια εξω :Ρ χωρις παρεξηγηση, το λεω επειδη βλεπω τις αποψεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraksenos

Νεοφερμένος

Ο paraksenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά . Διάβασα με προσοχή όλες τις γνώμες σας . Μου αρέσουν συνήθως οι ολοκληρωμένες σκέψεις . Βέβαια εγώ δεν έχω σπουδάσει ιατρική . Έχω σπουδάσει στη Σόφια , ψυχολογία . Γενικότερα έχω παρατηρήσει μία συμπεριφορά τελείως ψυχοφθόρα και αρνητική προς τους Έλληνες σπουδαστές των χωρών αυτών . Μπορώ να σας δώσω πολλές απαντήσεις και να εκφράσω τη γνώμη μου ολοκληρωμένα μιας και σπούδασα σε μία βαλκανική χώρα . Είναι γεγονός ότι η χώρα μας παρά την οικονομική κρίση είναι πιο ανεπτυγμένη . Θα επικεντρωθώ στα κριτήρια που χρησιμοποιείτε . Καταρχήν ποιος σας είπε ότι όποιος είναι καλός μαθητής στο σχολείο αξίζει να πάει και σε μια σχολή << δύσκολη >> ακαδημαϊκά . Αλίμονο βέβαια η γνώση που << υποτίθεται >> ότι σου προσφέρει το σχολείο διαδραματίζουν ένα ρόλο στο μαθητή που θα πρέπει να ακολουθήσει και την αντίστοιχη κατεύθυνση όσον αφορά την ειδικότητα που εφόσον και αν επιθυμεί να ακολουθήσει σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ . Πως όμως διαχέει αυτή τη γνώση ; Αφού όπως είναι γνωστό τα σχολεία δεν προσφέρουν στην ουσία τα ερεθίσματα και γνωρίσματα για να κινήσουν τους μαθητές να επιλέξουν την ειδικότητα τους στη σχολή που επιθυμούν . Πως επιλέγουν ας πούμε την ιατρική ; Εφόσον όμως πήγαν φροντιστήρια όπως οι περισσότεροι μαθητές γιατί να εμπιστευτώ κάποιον επαγγελματία ο οποίος παπαγάλισε στις πανελλήνιες για να περάσει στη σχολή της προτιμήσεως του και καλά ; Γιατί κανείς δε μίλησε όχι μόνο για τους εκ βαλκάνιων αλλά και τους << εγχώριους >> για το πως πετυχαίνουν στο επάγγελμα τους στη καθημερινότητα ; Το ποιο σημαντικό για να σπουδάσει κάποιος θέλει και χρήματα . Δεν μπορούμε όλοι να φοιτήσουμε σε πανεπιστήμια του εξωτερικού των δυτικών χωρών , χώρες όπως η Γερμανία . Σε όλα τα συστήματα υπάρχουν μαύρες τρύπες . Ίσως και να ήμουν τυχερός που είχα καλούς καθηγητές . Μαζέψτε πρώτα τα κόμματα μέσα από τα πανεπιστήμια της Ελλάδας και μετά κρίνετε τους βαλκάνιους . Με την ίδια λογική και εγώ αύριο μεθαύριο δεν θα μπορώ να εμπιστευτώ επαγγελματίες που τελείωσαν σε Ελληνικά πανεπιστήμια γιατί υπάρχουν τα κόμματα μέσα . Αλήθεια πολιτική μαθαίνετε στην Ελλάδα ή σπουδάζετε ; Βέβαια δεν βάζω όλους τους φοιτητές στο ίδιο τσουβάλι . Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν παιδιά στην Ελλάδα που στα πανεπιστήμια προτιμούν να διαβάζουν και όχι να το παίζουν κάποιοι . Έχω γνωρίσει παιδιά που έχουν σπουδάσει στο Εξωτερικό είτε στην Ελλάδα σχολές όπως η Ιατρική , Ψυχολογία , Νομική κτλ ... και πιστεύουν ότι είναι κάποιοι . Αυτό έχει να κάνει και με το συνήθειο του κάθε λαού . Προσωπικά έχω σκοπό να φύγω έξω να δουλέψω και να φτιάξω τη ζωή μου από την αρχή διότι προκοπή στην Ελλάδα δεν βλέπω όχι μόνο για το μισθό αλλά γενικότερα με το τρόπο ζωής . Όχι ότι εκεί που σπούδασα ήταν ανώτερα αλλά μου αρέσει να έχω συνείδηση . Επίσης στις δυτικές χώρες όπως είναι γνωστό υπάρχουν ποιο ποιοτικές εφαρμογές ως προς τις ειδικότητες . Ελπίζω βέβαια όσοι μείνουν Ελλάδα να έχουν μια όμορφη ζωή και άνετη που εγώ ίσως δυσκολευτώ να έχω στην αρχή εφόσον η απόφαση μου είναι το εξωτερικό και όχι μια απλή φυγή . Και το πιο σημαντικό από όλα εύχομαι στα παιδιά που αποφασίζουν να μείνουν Ελλάδα να μη χρησιμοποιήσουν αθέμιτα μέσα ως προς την ενασχόληση της ειδικότητας τους . Υ.Γ. Δεν με πειράζει που έχω σπουδάσει σε μια κατώτερη χώρα αλλά με πειράζει που οι Νεοέλληνες στη νοοτροπία πάντα είχαν ένα σημαντικό βαθμό σύγκρισης με της Βαλκανικές χώρες μιας που το εκπαιδευτικό μας σύστημα και ειδικά ο τρόπος αξιολόγησης στις Πανελλήνιες ειδικά της θεωρητικής κατεύθυνσης είναι πολυυυυυυυυυυυύ αντικειμενικός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Δηλαδη εγω οχι μονο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ γιατι διαβασα και αποφασισα να παω ιατρικη,κατι που ηθελα να κανω απο μικρος οταν ο συναδελφος δεν ηθελε για χ,ψ λογους να διαβασει,αλλα πρεπει να συνειδητοποιησω οτι ο συναδελφος απο τη βουλγαρια θα ναι καλυτερος επειδη στο δικο μου πανεπιστημιο υπαρχουν παραταξεις και πρεπει εγω ως μεσος φοιτητης να απολογηθω γιατι υπαρχουν αυτες.Και να ζημιωθω.Και να δωσω λογο για αυτο.


Συγγνωμη,τωρα μιλαμε η κλανουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraksenos

Νεοφερμένος

Ο paraksenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Pupilloscope δεν έχω πει κάτι τέτοιο . Καταρχήν δεν είπα ότι οφείλεις να απολογηθείς για τις σπουδές σου . Ούτε είπα ότι ο συνάδελφος σου από τη Βουλγαρία είναι ανώτερος σου . Το αν ζημιώνεσαι εσύ ως μέσος φοιτητής επειδή υπάρχουν πολιτικές παρατάξεις στο πανεπιστήμιο σου θεωρώ πως ναι . Ζημιώνεσαι αφού ζημιώνεται η εικόνα της σχολής σου . Λογικό και επόμενο αυτό . Αυτό που λέω εν ολίγης είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό σύστημα αξιολόγησης των μαθητών . Που είναι το περίεργο ; Έχω βιώσει το Εθνικό μας Σύστημα Υγείας εκ πείρας γιατί είχα πρόβλημα υγείας και οι γιατροί που με εξέταζαν ήταν από Ελληνικά πανεπιστήμια . Όχι δεν δέχομαι ότι όλοι οι συνάδελφοι σας που τελείωσαν Βουλγαρία και Ρουμανία όλοι αυτοί πλήρωναν . Επίσης ως προς το σύνολο της επιστήμης όχι μόνο της Ιατρικής αλλά γενικότερα δεν μπορώ να πω ότι γίνονται σπουδές στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια όπως θα έπρεπε να γίνουν . Αυτό δεν το γνωρίζεις ; Έχω μιλήσει με συναδέλφους μου που τελείωσαν την αντίστοιχη ειδικότητα με εμένα στην Ελλάδα και σε αυτά που λένε και πράττουν είναι καθαρά υπερόπτες . Τι να λέμε τώρα ; Καλές και οι απόψεις αλλά σημασία έχει και τι μπορούμε να προτείνουμε επί του θέματος . Πρέπει να γίνονται εξετάσεις για να ελέγχουν το επίπεδο των γνώσεων των επαγγελματιών . Αν υπήρχε σύστημα στην Ελλάδα θα υπήρχαν και λιγότερες νοθείες . Που είναι το δύσκολο να το καταλάβετε ; Προσωπική μου γνώμη όποιος θέλει να λέγεται επιστήμονας και να προχωρήσει στο τομέα που εργάζεται πρέπει να δοκιμάσει και τα ευρωπαϊκά συστήματα . Παράλογο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
πουπιλσκοπε, ούτε καν έπιασες τι είπε ο άλλος και από πάνω τον ειρωνεύεσαι;Highly unethical.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top