Ιαπωνικά

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
το ξερω οτι ειναι γραμματα αλλα μου φαινονται περιεργα.:Dκαι χωρανε στο πληκτρολογια η βγανουν μεγαλυτερα τα πληκτρολογια εκει?:P
Η είσοδος των χαρακτήρων γίνεται φωνητικά, είτε με λατινικούς χαρακτήρες είτε στο συλλαβικό σύστημα Kana (χωράει σε κανονικό πληκτρολόγιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Η είσοδος των χαρακτήρων γίνεται φωνητικά, είτε με λατινικούς χαρακτήρες είτε στο συλλαβικό σύστημα Kana (χωράει σε κανονικό πληκτρολόγιο)
:wow::bravo: ξερεις ιαπωνικα????????!!!!!???????!!!!?!?????!!!?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Κάτι ψιλά. Εσύ μιλάς κινέζικα;
-----------------------------------------
Πέρασα το πρώτο επίπεδο του KanKen (aka Kanji Kentai aka Πιστοποίηση γνώσης Καντζι) στο DS.

www.youtube.com/watch?v=XqKfMruWBIo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μου είναι αρκετά εύκολο να μάθω να μιλάω αλλά δε μπορώ τα σύμβολα... Δεν ξέρω γιατί... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει τιποτα νεοτερο για το τμημα ασιατικων σπουδων στην κερκυρα? Το τελευταιο που εμαθα ειναι οτι εχει κανει συμφωνιες και θα φερει καθηγητες απο Ιαπωνια και Κινα.Ελπιζω να λειτουργησει απο του χρονου οπως ειπαν.Προσωπικα περιμενω για να δω αν με συμφερει να δωσω κατατακτηριες η πανελληνιες.Λατρευω τα ιαπωνικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Λυπάμαι δεν ξέρω για Κέρκυρα... Ξέρω όμως ότι οι σχολές Ξυνή έχουν τμήμα ιαπωνικών. Έχετε σχολή Ξυνή εκεί πέρα; Αν ναι ψάξε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Απο την επομενη χρονια θα δεχτει τους πρωτους εισακτεους το τμημα ασιατικων σπουδων στο Ιονιο.Αν και εχουν περασει χρονια απο την τελευταια φορα χαλαλι...Θα ξαναδωσω πανελληνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Aν και αφορα Κινεζικα, αλλα εντασσεται στο πλαισιο των ασιατικων γλωσσων δες κι αυτο https://www.confucius.aueb.gr/ Εχει περα απο μαθηματα κινεζικων, και κουζινα και αλλες δραστηριοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφερουσα ιστοσελιδα!!Εμαθα ενα σωρο πραγματα! Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ohayo gozaimasu, Mikaeru-kun desu. Ogenki desu ka?
Sooooooooooooka :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Domo Mikaeru-kun.Yoroshiku onegai shimasu!

:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αχχχ.... Ιαπωνικα ♥ Μακαρι να ειχα χρονο να τα μαθω κανονικα :) Ο,τι Ιαπωνικα ξερω μεχρι τωρα τα ξερω μεσω ανιμε... lulz :P Ειναι πολυ ωραια γλωσσα! Οι χαρακτηρες kanji ομως ειναι δυσκολοι...:(

Λοιπον... eto... Ohayo mina-san! Watashi wa Semina desu :P Yoroshiku onegai shimasu~!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos77

Νεοφερμένος

Ο panos77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οχι ιαπωνικα καλυτερα κινεζικα!Η κινα ειναι μια απο τις πιο ταχυτερα αναπτυσομενες χωρες του κοσμου και τα κινεζικα ειναι σιγουρα η γλωσσα του μελλοντος! γι'αυτο '学习中' :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αν και τα ελάχιστα ιαπωνικά που γνωρίζω προέρχονται από anime, μου αρέσει πολύ η ιαπωνική γλώσσα. Θα ηθέλα να ρωτήσω αν είναι πράγματι τόσο δύσκολή στην εκμάθησή της λόγω των ιδεογραμμάτων κι επίσης με ποιον τρόπο τα μάθατε ή τα μαθαίνετε αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Α, από τη Google μετάφραση..
見る!私は日本語を話せる!

Ποιος μπορεί να βρει πρώτος τι έγραψα? :P
Έγραψες "Κοιτώ! Εγώ μιλάω ιαπωνικά!" ΑΛΛΑ! Υπάρχουν λάθη!
1. Όταν θες να αναφερθείς σε μια γλώσσα θα πρέπει να βάζεις で και όχι を.
πχ.英語で話せない。(eigo de hanasenai) Όχι όμως  英語を話せない。(eigo (w)o hanasenai)
2.Ίσως εννοούσες "Κοίτα!", οπότε το ρήμα 見る(miru) θα μπει σε προστακτική και θα γίνει "見て" (mite).
3. Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ λάθος που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις την πρόταση σε μεταφραστή!!

Μπορείς επίσης να πεις το ίδιο πράγμα ποιο ευγενικά πχ.
見てください*!日本語で話す事が出来ます!(mite kudasai! nihongo de hanasu koto ga dekimasu!)
εδώ με την κατάληξη ください(kudasai) η προστακτική γίνεται πιο ευγενική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αν και τα ελάχιστα ιαπωνικά που γνωρίζω προέρχονται από anime, μου αρέσει πολύ η ιαπωνική γλώσσα. Θα ηθέλα να ρωτήσω αν είναι πράγματι τόσο δύσκολή στην εκμάθησή της λόγω των ιδεογραμμάτων κι επίσης με ποιον τρόπο τα μάθατε ή τα μαθαίνετε αυτή τη στιγμή.

Εγώ, παρ' όλο που βρίσκομαι σε μικρή ηλικία, μαθαίνω ιαπωνικά και δεν είναι κατά τη γνώμη μου μια δύσκολη γλώσσα. Τα ιδεογράμματα ή kanji(漢字)ίσως σας παιδέψουν λιγάκι κατά τις πρώτες τάξεις επειδή είναι πρώτη φορά που επιχειρείτε να τα μάθετε. Ξεκινήστε με τα αλφάβητα hiragana-katakana και αργότερα ασχοληθείτε με τα ιδεογράμματα. Δεν είναι καθόλου ψέμα το γεγονός ότι τα πρώτα ιδεογράμματα είναι πιο δύσκολα στις αναγνώσεις on(音読み) και kun(訓読み) αλλά όσο πιο δύσκολα ιδεογράμματα μαθαίνετε τόσες πιο εύκολες αναγνώσεις on και kun έχουν. Εγώ είμαι 3η τάξη στα kyouiku kanji* και μπορώ να πω πως είναι πιο εύκολα από αυτά της 2ας τάξης. Εγώ τα μαθαίνω από sites στα αγγλικά βέβαια. Μια καλή ιστοσελίδα για τα ιδεογράμματα: https://japanese.about.com/library/blkodarchives.htm
Και για τη γραμματική ανά χαρτί JLPT:
https://www.renshuu.org/index.php?page=grammar/main
και για λεξιλόγιο: https://www.renshuu.org/index.php?page=quiz/select_lesson&booktype=vocab&set_id=492

Ελπίζω να μη θεωρηθεί το σχόλιό μου spam.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να φάνηκα αρκετά χρήσιμος.

*Τα kyouiku kanji είναι το σύστημα εκμάθησης των ιδεογραμμάτων με τη σειρά που μαθαίνονται στα ιαπωνικά σχολεία (小学校 Shougakkou και 中学校 chuugakkοu).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
@pikod: Ήσουν πραγματικά πολύ κατατοπιστικός. Θα προσπαθήσω να αξιοποιήσω τα links και όταν το κάνω ίσως επανέλθω για διευκρινίσεις.
Arigato!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
@pikod: Ήσουν πραγματικά πολύ κατατοπιστικός. Θα προσπαθήσω να αξιοποιήσω τα links και όταν το κάνω ίσως επανέλθω για διευκρινίσεις.
Arigato!

どういたしまして!!(dou itashimashite!)
Εάν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση παρακαλώ να απευθυνθείτε σε εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τα Ιαπωνικά πιστεύω είναι δύσκολη γλώσσα.. Εσείς τί λέτε?

日本語は信じがたい..あなたが言うことです。

sagionara..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
τα Ιαπωνικά πιστεύω είναι δύσκολη γλώσσα.. Εσείς τί λέτε?

Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι τόσο δύσκολα. Απλά πρέπει να αφιερώσετε πολύ χρόνο για να μάθετε.

日本語を勉強しますがんばってね!(benkyou shimasu ganbatte ne!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top