Ιαπωνικά

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ιαπωνία ♥
είχα γνωρίσει κάτι Ιάπωνες, μου είχαν μάθει κάτι φράσεις, αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα.
κλασικά, ξέρω sayonara,arigato,sushi :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
このビデオを見つけたばかり!
https://www.youtube.com/watch?v=nqZNObUfSrg
これは私のじゃない。
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Η Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μου αρεσει η Ιαπωνικη γλωσσα και θα ηθελα πολυ να μαθω να μιλαω! Ξερω κατι λιγα απο διαφορα anime που τυχαινει να βλεπω αλλα μονο αυτα... Το μονο που μου τη σπαει λιγο αλλα με κανει να σκαω και στα γελια ταυτοχρονα ειναι που στο τελος καποιας προτασης πολλες φορες κρατανε σε διαρκεια το τελευταιο φωνηεν, π.χ. Ναντα τοοΟο~! XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikod

Νεοφερμένος

Ο pikod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
τα Ιαπωνικά πιστεύω είναι δύσκολη γλώσσα.. Εσείς τί λέτε?

日本語は信じがたい..あなたが言うことです。

sagionara..

Καλύτερα να λέγατε "日本語は悪い言葉と思いますねえ。日本語についてあなたが何と思いますか?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
日本語は信じがたい..あなたが言うことです。

sagionara..
ολο αυτο το μακρυναρι παει ν πει sagionara?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CutePerfection

Νεοφερμένος

Η CutePerfection αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
こにちわ わたし輪 華ちゃんです はじめまして!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Watashi wa valentina desu
Αρχισαμε με ενα φιλο να μαθαινουμε.. κατεβασε ενα βιβλιο με μαθηματα.. Μεχρι στιγμης ειμαι στο 3ο.. Δε μπορω να πω καλα παει αλλα εχω καποια θεματα με το γραψιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Τελικά πως είναι τα γιαπωνέζικα πληκτρολόγια; 1 πλήκτρο για κάθε ιδεόγραμμα, περίπου 2000 τα απλά ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spasiklas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Τελικά πως είναι τα γιαπωνέζικα πληκτρολόγια; 1 πλήκτρο για κάθε ιδεόγραμμα, περίπου 2000 τα απλά ε;

LOL όχι ρε έχουν τα hiragana και τα katakana πάνω για τα kanji(ιδεογράμματα) έχει πρόγραμμα δηλαδή γράφεις κάτι και σου βγάζει τα kanji και τα βρίσκεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
ギリシャは美しい国です。
同意しますか? ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ギリシャは美しい国です。
同意しますか? ???

はい、私は同意する

(ας είν' καλά η μετάφραση google:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει περίπτωση να βρω καθηγητή να διδάσκει Ιαπωνικά ;;;
テッサロニキでは、それは教師が日本語を教えるために見つけることは可能ですか?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Τα hiragana και katakana με ποιά διαδικασία τα μάθατε;Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για τη εκμάθηση τους (εννοώ βέβαια και την προφορά του κάθε γράμματος);Επιπλέον ποσο χρόνο σας πείρε περίπου;Domo arigato!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ολο αυτο το μακρυναρι παει ν πει sagionara?

οχι καλέ. τι τα περασες τα ιαπωνικα; XD ειπαμε ειναι διαφορετικη γλωσσα αλλα οχι κι ετσι. το να πιανει τοσο χωρο ενα "αντιο" ειναι απανθρωπο. sayonara είναι έτσι: さようなら. τα συμβολα ειναι συλλαβές, μέτρησέ τες: sa-yo-u-na-ra. τα ιαπωνικα, όπως και οι ευρωπαικές γλωσσες, έχουν και σύμβολα που συμβολίζουν μονο ήχους, χωρίς να έχουν κάποιο νόημα, να συμβολίζουν λέξεις. είναι τα λεγομενα αλφαβητα kana. έχουν όμως και τα ιδεογραμματα (ή αλλιώς kanji), που ο πολυς κόσμος εχει ακουστα: κατι μυστηριωδη, ακαταλαβιστικα συμβολα (οπως οι πολλοι τα αντιλαμβανονται) που συμβολιζουν ολοκληρες λεξεις. η κινεζικη γλωσσα (ο γραπτος λογος) απαρτιζεται σχεδων αποκλειστικα απο αυτα. αυτη η ιδεα ειναι που κανει τους ανθρωπους να τρεμουν στην σκεψη της ιαπωνικης ή της κινεζικης γλωσσας. πραγματι αυτο το κομματι τους ειναι κατι εντελως ξενο ως προς τις δικες μας γλωσσες και σε καποιους μοιαζει απροσιτο. περα απ αυτη την "δυσκολια" ομως, η ιαπωνική και ακομα περισσοτερο η κινεζικη ειναι εντυπωσιακα ευκολες γλωσσες, πολυ πιο ευκολες απ΄οτι η φραση "μου ακουγονται κινεζικα" υπονοει. ειδικα σε εμας τους Έλληνες, που η γλωσσα μας εχει τοσο περιπλοκη γραμματικη, με χρονους, πτωσεις, εγκλισεις, προσωπα και δεν συμαζευεται ειναι παιχνιδακι. αρκει να μπουμε στην νοοτροπια τους, που ομολογουμένως, ειναι αρκετα διαφορετικη, δεν ειναι ακατορθωτο ομως. οταν εγω αρχισα να μαθαινω ιαπωνικα μου φαινοταν απιστευτω το πόσο ευκολα, λογικα και απλα ηταν καποια πραγματα. ηταν εκπληκτικο. για παραδειγμα: αν βαλουμε μαζι το kanji που σημαινει φωτια: 火 και το kanji που σημαινει βουνο: 山 παιρνουμε αυτην την λεξη: 火山, που σημαινει ηφαιστειο! ευκολο δεν ειναι; βγαζει απολυτα νοημα και παω στοιχειμα οτι ακομα και εσεις που δεν ξερεται την γλωσσα δεν θα ξεχασετε αυτο το παραδειγμα (ισως ομως ξεχασετε τα συμβολα, αλλα δεν πειραζει). επισης πολλες λεξεις στην ιαπωνικη γλωσσα ειναι στην πραγματικοτητα αγγλικες οι οποιες εχουν υιοθετηθει (δεν ξερω ακριβως για ποιον λογο). για παραδειγμα η τουαλετα (toilet στα αγγλικα) στα ιαπωνικα προφερεται toire. ειναι η αγγλικη λεξη προσαρμοσμενη στην προφορα τους, δηλαδη οπου λ->ρ (το αντιθετο απο τα κινεζικα, που δεν λενε το ρ και το κανουν λ) και οχι συμφωνα στο τελος των λεξεων (εκτος του ν). πραγματικα πρεπει να δουμε τις γλωσσες αυτες με αλλο ματι. σκεφτειτε οτι μονο η μανδαρινική διάλεκτος των κινεζικων (εχουν πολλες διαλεκτους, αυτη ειναι η "επισημη" γλωσσα κατα καποιο τροπο) ομιλειται απο περισσοτερους ανθρωπους ως η μητρικη τους γλωσσα σε σχεση με τα αγγλικα, ακομα κι αν βαλουμε μαζι αμερικη, αγγλικα, καναδα, αυστραλια και νεα ζηλανδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
@kollhmenh ωραια αναλυση :)

το μονο που ξερω ειναι:

κονιτσιουα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
thanks!:)

ε κατι ειναι και αυτο! απο το τιποτα... τουλαχιστων μπορεις να χαιρετησεις!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κονιτσιβά! Βατασι βα Ρενια. :)

(ότι ξέρω το ξέρω από τα anime, όμως λατρεύω αυτήν την γλώσσα,παρά την δυσκολία της, και αυτήν την χώρα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
εχω πάρει το Ν5 και σκοπεύω να δώσω για το Ν4 ή Ν3, είναι κανείς εδω που έχει δώσει κανένα πτυχιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
εχω πάρει το Ν5 και σκοπεύω να δώσω για το Ν4 ή Ν3, είναι κανείς εδω που έχει δώσει κανένα πτυχιο ?
Ρε παιδια οτι θα φθαναμε στο σημειο να μιλαμε για πτυχια στα ιαπωνικα,ρωσικα κ ολα αυτα,μου φαινεται τοσο περιεργο!!!
Κ εγω που ελεγα να ξεκινησω το Σεπτεμβρη γερμανικα?Ειμαι passe μαλλον ε?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ρε παιδια οτι θα φθαναμε στο σημειο να μιλαμε για πτυχια στα ιαπωνικα,ρωσικα κ ολα αυτα,μου φαινεται τοσο περιεργο!!!
Κ εγω που ελεγα να ξεκινησω το Σεπτεμβρη γερμανικα?Ειμαι passe μαλλον ε?:/:

δεν είσαι καθόλου passe και γω μόλις καταφέρω να πάρω το proficiency στα ιαπωνικά(επίπεδο N1) θα μάθω γαλλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top