Θρησκεία

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Φυσικά σημαίνει!
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες :)
Η ερώτηση είναι: Γιατί πιστεύεις? Εσύ δεν δίνεις τον λόγο . Δηλαδή θεοποιείς κάποιον που δεν σε νοιάζει άμα έκανε θαύματα
Μα ολόκληρος ο χριστιανισμος βασίσεται βασίζετε στα θαύματα και κυρίως στην ανάσταση...Με τα θαύματα και με την ανάσταση έρχετε η θεοποίηση του χριστου, μας έλεγε η θρησκευτικός μας:P....σύμφωνα με τον χριστιανισμο...εκτός αμα πιστεύεις σε κάποια άλλη θρησκεία....
Άμα έλεγες πιστεύω σε έναν άνθρωπο για τα καλά κτλ που έκανε δεν θα σου έλεγα τπτ.
μάλλον σε μπέρδεψα, αλλα αντιφάσκουν αυτά που λες

στα χαρτια ειμαι χριστιανος ορθοδοξος.
κατ' αρχας, δεν ειπα αν πιστευω οτι ο Χριστος ηταν θεος, ημιθεος ή ο,τι αλλο και το βρισκω ανουσιο να ψαχτω σε αυτο το θεμα, ποσο μαλλον να το δηλωσω. απο την αλλη ομως πιστευω οτι υπηρξε σαν μορφη. καταλαβες τι εννοω; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ειτε δεν καταλαβες αυτο που εγραψα ειτε δεν καταλαβαινω στο τι διαφωνεις. το να μην σε νοιαζει δεν σημαινει οτι πιστευεις ή δεν πιστευεις στο Θεο.
:whistle:
απο την αλλη ομως πιστευω οτι υπηρξε σαν μορφη. καταλαβες τι εννοω; :)
κανεις δεν αμφέβαλλε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
πιστευω οτι κατι υπαρχει γιατι απλα οι περισσοτεροι εχουμε την αναγκη να πιστευουμε σε κατι ανωτερο απο εμας και να καταφευγουμε στη βοηθεια του. Περα απο αυτο αν και ειμαι στα χαρτια χριστιανη δεν πιστευω ολα αυτα που υποστηριζει η εκκλησια. Ναι ο Χριστος ηταν υπαρκτο προσωπο ( υπαρχουν ιστορικες πηγες) αλλα το οτι συλληφθηκε με τον κρινο κ αναστηθηκε δεν μπορω να πω οτι τα πιστευω.....ουτε η κολαση και ο παραδεισος ειναι μεσα στις αντιληψεις μου....μαλλον καπου παμε οταν πεθαινουμε και εκει περιμενουμε να ''ανακυκλωθουμε''.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ο Χριστος ηταν υπαρκτο προσωπο ( υπαρχουν ιστορικες πηγες)
Έχω διαβάσει την αντίθετη άποψη. Ότι δηλαδή δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές για την ύπαρξη του χριστού εκτός από τα ευαγγέλια. Και αυτές που λένε πηγές γράφτηκαν 300 χρόνια μετά. Ιστορική ανεξάρτητη πηγή της εποχής δεν υπάρχει καμία και μάλιστα κάποιος ιστορικός (δε θυμάμαι όνομα) της εποχής που έγραψε με την παραμικρή λεπτομέρεια ακόμα και τα πιο ασήμαντα γεγονότα δεν αναφέρει απολύτως τίποτα για το χριστό.
-- Λέω απλά τι διάβασα και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πιστεύω εις ένα Θεό, Πατέρα παντοκράτωρα, ποιητήν ουρανού και γης, τον μόνον αναμάρτητον. Και εις έναν Κύριον, Ιησούν Χριστόν, τον Υιόν του Θεού, τον μονογενή, τον εκ του Πατρός γεννηθέντα, προ πάντων των αιώνων. Φως εκ φωτός, εκ Θεού αληθινού, γεννηθέντα ου ποιηθέντα....κλπ. Βαριέμαι να γράφω παρακάτω. Παίζει και να μην θυμάμαι. :P




- Πειραγμένο Παιδί ( :panwkatw: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Έχω διαβάσει την αντίθετη άποψη. Ότι δηλαδή δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές για την ύπαρξη του χριστού εκτός από τα ευαγγέλια. Και αυτές που λένε πηγές γράφτηκαν 300 χρόνια μετά. Ιστορική ανεξάρτητη πηγή της εποχής δεν υπάρχει καμία και μάλιστα κάποιος ιστορικός (δε θυμάμαι όνομα) της εποχής που έγραψε με την παραμικρή λεπτομέρεια ακόμα και τα πιο ασήμαντα γεγονότα δεν αναφέρει απολύτως τίποτα για το χριστό.
-- Λέω απλά τι διάβασα και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για κάτι.

συμφωνα με τον θρησκευτικο μας υπαρχουν .....τωρα τι να σε πω........δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
συμφωνα με τον θρησκευτικο μας υπαρχουν (αποδείξεις ότι ο χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο) .....τωρα τι να σε πω........δεν ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο....
Κάνε μια αναζήτηση στο google: "ύπαρξη χριστού". Θα βρεις πάρα πολύ υλικό και από τις δύο πλευρές. Εγώ από όσα διάβασα μάλλον τείνω να πιστέψω αυτούς που δεν δέχονται ότι ο χριστός ήταν ιστορικό πρόσωπο γιατί βρίσκω τα επιχειρήματα τους πολύ πιο λογικά και πιο συγκροτημένα. Ενώ όσοι θεωρούν τον χριστό υπαρκτό βασικά μόνον τα ευαγγέλια αναφέρουν και πολύ γενικολογούν και δεν με πείθουν. Διάβασε να έχεις δική σου άποψη. Σου προτείνω να αρχίσεις από εδώ:
https://www.pare-dose.net/?p=536
Στην εικόνα: πώς θα ήταν ο χριστός (αν πραγματικά υπήρχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
τωρα εχω μεινει μιλαμε.....διαβασα το κειμενο στο link που εδωσες.......το ολο θέμα του χριστιανισμού είναι μια τεράστια απάτη η οποία δημιουργήθηκε για να χειραγωγηθούν τα πλήθη !!! Ελεος.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
έγω προσωπικά το τελευταίο καιρο έχω μπερδευτεί λίγο... Πολλοί λένε ότι για κάποιο λόγο ο άνθωπος είναι καλοδιωμένος να πιστεύει αφού οι άνθρωποι τον αναζήτησαν όπως αναζήτησαν φαΐ και νερό και μεβάση μία αρχή της φιλοσοφίας ό άνθρωπος αναζητά όταν γεννιέται πράγματα τα οποία υπάρχουν όπότε πρέπει να υπάρχει και θεός.Παρόλα αυτά ύπάρχουν έρευνες και μελέτες που από πολλούς (εκκλησία, κυβερνήσεις στοές και άλλα συναφή) έχουν γίνει προσπάθειες να μην δουν το φώς της δημοσιότητας που έχουν δείξει ότι σε πολύ αρχαίοι λαοί δεν πίστευαν σε θεούς. Εγώ προσωπικά είμαι αγνωστικηστής δεν μπορώ με βάση τη λογική ότι υπάρχειμια μεταφυσική δύναμη που για κάποιο λόγο (ή και χωρίς λόγο) δημιούργησε το σύμπαν ,τον κόσμο ή οτιδήποτε άλλο κάνει άλλα δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexoukos

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μακρυα απο ολες τις θρησκειες...ολες ειναι ομοφοβικες,σεξιστικες κλπ... η αγια γραφη ειναι ωραιοτατο παραμυθη παντως.
η θρησκεια ειναι το οπιο των λαων-Κ.Μαρξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
τωρα εχω μεινει μιλαμε.....διαβασα το κειμενο στο link που εδωσες.......το ολο θέμα του χριστιανισμού είναι μια τεράστια απάτη η οποία δημιουργήθηκε για να χειραγωγηθούν τα πλήθη !!! Ελεος.......


Το πρώτο που θα έπρεπε να δεις, είναι πως με την εξάπλωση του Χριστιανισμού, άρχισαν να δημιουργούνται αυτές οι τεράστιες αυτοκρατορίες. Φιλόδοξοι άνθρωποι βασίστηκαν στην ανάκγη του απλού ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι ανώτερο από τον ίδιο...
Και γιατί ο Χριστιανισμός?
Δες τι υπήρχε στον ελλαδικό χώρο ποιο πριν. 12 θεοί και άλλοι πόσοι που λατρεύοταν ο καθένας σε διαφορετικά μέρη.
Ο Χριστιανισμός επομένως, άνθισε επειδή ήταν βολικό το μήνυμα που ΄πρόβαλλε. Μια μονοθεϊστική θρησκεία, με ένα οικουμενικό μήνυμα, την αγάπη για τον συνάνθρωπο, κτλ, κτλ....

έγω προσωπικά το τελευταίο καιρο έχω μπερδευτεί λίγο... Πολλοί λένε ότι για κάποιο λόγο ο άνθωπος είναι καλοδιωμένος να πιστεύει αφού οι άνθρωποι τον αναζήτησαν όπως αναζήτησαν φαΐ και νερό και μεβάση μία αρχή της φιλοσοφίας ό άνθρωπος αναζητά όταν γεννιέται πράγματα τα οποία υπάρχουν όπότε πρέπει να υπάρχει και θεός.Παρόλα αυτά ύπάρχουν έρευνες και μελέτες που από πολλούς (εκκλησία, κυβερνήσεις στοές και άλλα συναφή) έχουν γίνει προσπάθειες να μην δουν το φώς της δημοσιότητας που έχουν δείξει ότι σε πολύ αρχαίοι λαοί δεν πίστευαν σε θεούς. Εγώ προσωπικά είμαι αγνωστικηστής δεν μπορώ με βάση τη λογική ότι υπάρχειμια μεταφυσική δύναμη που για κάποιο λόγο (ή και χωρίς λόγο) δημιούργησε το σύμπαν ,τον κόσμο ή οτιδήποτε άλλο κάνει άλλα δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν υπάρχει...


Μα δεν θα μπορούσε το σύμπαν απλά να υπήρχε από πάντα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
για να λεμε την αληθεια σε καμια...δεν ξερω αλλα εχω αμφιβολιες οποτε πιστευω απλως οτι υπαρχει Θεος με λιγα λογια πιστευω στον "αγνωστο Θεο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σε αυτή την... ανώτερη δύναμη δηλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω καταλήξει πως πιστεύω σε κάποιον, είτε αυτός ονομάζεται είτε Αλλάχ είτε αλλιώς. Έχω βαρεθεί να ακούω τους θεολόγους να μιλάνε τόσο ανόητα για ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του ανθρώπου,την πίστη!Μάθαμε όλα να τα βάζουμε σε πλαίσια,να τους δίνουμε ονόματα και χαρακτηριστικά.Δεν είναι όμως έτσι!Προτιμώ να πιστεύω πως αυτή η ανώτερη δύναμη(ή έστω αυτή η δύναμη) είναι κάτι που για κάποιο λόγο οι άνθρωποι αδυνατούν να κατανοήσουν,με τα γνωστά από την Ιστορία αποτελέσματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είτε λέγεται Θεός,ειτε λέγεται Αλλάχ είτε όπως θέλετε,πιστεύω πως κάτι υπάρχει.Προσωπικά δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος,όχι γιατι ανατράφηκα με αυτό αλλά επειδή με καλύπτει.Κι οταν λέω με καλυπτει δεν το εννοώ με τα ανθρώπινα όρια,φυσικά και οι ανθρωποι που ασχολουνται με τη θησκεια κανουν κι εδω και παντου λαθη και δεν εχουν το δικαιωμα να την αντιπροσωπευουν εξ'ολοκλήρου.Ακομη κι αν καποιος μου αποδεικνυε πως ο Ιησους ηταν ενας απο εμας(πραγμα που κανεις δεν μπορει να το κανει),εγω θα δήλωνα πάλι πιστος,απλα γιατι το εχω ψαξει και με καλυπτει.Απο εκει και περα,εχω μαθει να διακρινω πως διαχωρισμοι του τυπου Ορθοδοξος ειναι καθαρα ανθρωπινοι,και δεν ειμαι σε καμια περιπτωση οπαδος ουτε της τυπολατριας ουτε της ψευτοηθικης.Περι της δημιουργιας του κοσμου ... απο οτι θα εχετε καταλαβει πολλοι εδω μεσα λατρευω Βιολογια-Χημεια,και δε θα αμφισβητουα ποτε κατι επιστημονικα αποδεδειγμενο.Αποδειξτε μου ομως οτι αυτο το επιστημονικα δεδομενο δεν το προκαλεσε κατι.Πιστευω αλλωστε πως -συμβολικα- οι μερες της δημιουργιας δε διαφερουν πολυ απο τις Γεολογικες περιοδους αν το παρουμε αναλογικα.Διαβάζω πολλους να πανηγυριουν που βρεθηκε το γονιιο της πιστης λεγοντας πως ειναι η αποδειξη οτι δεν υπαρχει Θεος.Εγω ενα θα πω : Δηλαδη επειδη σιγα σιγα ανακαλυπτει ο καθενας πως λειτουργει ενα αμαξι,μολις δει το μπλε σηματακι της μαρκας μπροστα στη μασκα συμπεραινει πως ο Ford δεν υπηρξε ποτε!?!Προσωπικη μου αποψη ξαναλεω.Εχω υπερασπιστει την επιστημη μιλώντας με μορφομενους ιερεις,και υπερασπιστει τη θρησκεια μιλωντας με Βιολογους.Δεχομαι τις προσωπικες αποψεις αλλα δεν μπορω να δεχτω το οτι το ενα πρεπει να αναιρει το αλλο...Καποτε στην ταξη,με κρατησε ο διπλανος μου για να μη σηκωθω να χτυπησω εναν καθηγητη(δε νιωθω περηφανος φυσικα)επειδη μπηκε μεσα πρωι πρωι και χωρις να παρει ερεθισμα απο εμας αρχισε και ευριζε το Θεο.Ακομη και για αλλη θρησκεια να το εκανε το ιδιο θα σκεφτομουν!Οπως εγω δεν κρινω τις αποψεις σου,μην το κανεις για τις δικες μου.Πηγα αργοτερα και μιλησα στον πιο φοβερο χημικο που ειχα ποτε και μου ειπε μην ασχολεισαι με ψευτοδιανοουμενους.Κι απο τοτε το ακολουθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Η αποψη μου ειναι αρκετα απλη. Μπορει καποιος να ασχοληθει, να μελετησει, να ανακαλυψει για:

τα αστερια, τα λουλουδια, τη μουσικη, τον εγκεφαλο, τις πετρες, τα πουλια, τα ψαρια, τα χρωματα, τις ασθενειες, τα γονιδια, τους υπολογιστες, το φαγητο, τα καυσιμα, τα αεροπλανα, τα βαπορια και τους φιλους τους παλιους. Οτιδηποτε επιπλεον μαθει για αυτα τα πραγματα θα εχει εφαρμογη σε κατι πρακτικο. Τωρα αν καθεται και προσπαθει να αποδειξει οτι δεν υπαρχει θεος..... αντε και το απεδειξες!!!
Κατα τη γνωμη μου οι θρησκειες (που σας παρακαλω, ποναει το κεφαλι μου οταν τις συγχεουμε με τον κληρο καθε θρησκειας) περιεχουν σημαντικους κανονες που στοχευουν στην κοινωνικη ειρηνη και ισορροπια, και ειναι ο μονος τροπος να περασεις αυτους τους κανονες σε μαζες με χαμηλοτερο πνευματικο επιπεδο. Απο τη στιγμη λοιπον που με μεγαλωσαν με τις Χ,Ψ ιδεες για τη θρησκεια και κρινω οτι ειναι πολυ χρησιμες για την κοινωνια, ειναι πιο ξεκουραστο για εμενα να δεχθω οτι ειναι ΚΑΙ αληθεια.
Οι περισσοτεροι ανθρωποι στρεφονται στη θρησκεια οταν βρεθουν σε αναγκη, μαλιστα οταν φοβουνται οτι δεν μπορουν να αντιμετωπισουν κατι. Η τεχνολογικη προοδος, τα κρατη προνοιας, τα δανεια απο τις τραπεζες, μας φερνουν ολο και λιγοτερες φορες σε τετοια θεση, αρα ο συγχρονος ανθρωπος δεν εχει ψυχολογικη αναγκη να αναζητα το θεο. Αρα τι μενει? Η ψυχολογικη αναγκη (προσωπικα δεν την νιωθω) να μην εχεις κανεναν πανω απο το κεφαλι σου, να σου λεει οτι δεν ειναι σωστο να κανεις ατιμιες, να τεμπελιαζεις, να κερατωνεις το συντροφο σου.

Ελπιζω το κειμενο μου να βγαζει καποιο νοημα γιατι το βρισκω λιγο μπαχαλο. Τονιζω και παλι οτι ανθρωπος που πιστευει (οσο χαλαρα και να ειναι) σε οποιαδηποτε θρησκεια ειναι για μενα σωστοτερος απο καποιον που δηλωνει αθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
.
Μα δεν θα μπορούσε το σύμπαν απλά να υπήρχε από πάντα??
η απάντηση σύμφωνα με τη φυσική (χωρις να κάνω τον έξυπνο) είναι και ναι και όχι.
Και όταν λέω <<ναι>> εννοώ ότι έτσι και αλλιώς το σύμπαν υπήρχε πάντα με την έννοια ότι ο χρόνος και το πέρασμά του έχει νόημα μόνο από τη μεγάλη έκρηξη και μετά..
όταν λέω <<όχι>> εννοώ ότι αυτό που ορίζουμε σαν σύμπαν έχει νόημα από τη μεγάλη έκρηξη και μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisRodos

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Imagine no religion,I wonder if you can,nothing to kill or die for,a brotherhood of man" (John Lennon - Imagine)

Απορρίπτω οτιδήποτε εμπεριέχει την έννοια της πίστης (δέχομαι μονάχα την απόδειξη και την υπόθεση,όπως αυτές νοούνται στην επιστημονική μέθοδο),therefore και την ύπαρξη θεού. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
"Imagine no religion,I wonder if you can,nothing to kill or die for,a brotherhood of man" (John Lennon - Imagine)

Απορρίπτω οτιδήποτε εμπεριέχει την έννοια της πίστης (δέχομαι μονάχα την απόδειξη και την υπόθεση,όπως αυτές νοούνται στην επιστημονική μέθοδο),therefore και την ύπαρξη θεού. :-)

Για να υπάρξει απόδειξη,πρέπει πρώτα να υπάρξει πίστη φίλε μου.Το πρόβλημα έγγυται στο οτι ο ανθρωπος δε μπορεί να αποδείξει ό,τι είναι πέρα απο τις δυνάμεις του.Και οι φυσικοί χρησιμοποιούν το ιδιο με εσενα επιχείρημα για να απορίψουν την υπαρξη Θεού,όμως πιστεύουν στην ύπαρξη εξωγήινων."Το σύμπαν μας λένε είναι τεράστιο,κάπου θα υπάρχει κι άλλη μορφή ζωής"

"Το σύμπαν μας,εκτός απο τεράστιο,αν το θετουμε ετσι",απαντώ εγω,"ειναι και μελετημένο πανω σε κάθε λεπτομερια,πανω σε εκατομμυριες των εκατομμυρίων...συμπτωσεις.Επαναλαμβανώμενη συμπτωση παύει να ειναι σύμπτωση.Οπως λεει ο Great Chaos είναι βασισμένο σε μια λογική,η οποία προϋπάρχει της ανθρώπινης."Μα τότε γιατι δεν αποδυκνείεται?",θα ου πεις.Γιατι πολυ απλα ειναι πανω απο τις δυναμεις του ανθρωπου.Οσο κι αν προχωρήσει η επιστήμη,καλώς ή κακώς,ο άνθρωπος πάντα θα θρώσκει άνω.(οπως δηλώνει άλλωστε και το όνομα του)"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top