Θρησκεία

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Mα βλέπεις να διαφωνούμε κάπου;H επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να μπορούμε να θεωρούμε πως κάποια στιγμή θα έχουμε μάθει τόσα πολλά,ώστε η ύπαρξη του Θεού θα φαντάζει ακόμα πιο παράλογη από τώρα.
Και εννοείται πως λέμε προσωπικές απόψεις,έτσι;
Είσαι μια χαρά κοπέλα,σταμάτα να αρπάζεσαι πια τοοοοσο πολύ στο συγκεκριμένο θέμα.Δέξου την διαφορετικότητα των απόψεων.Βλέπεις πως δε λέω κάτι με το οποίο διαφωνεις και νιώθεις την ανάγκ ηνα απαντήσεις επειδή είπα πως δεν πιστεύω.Just relax.:P

Δεν αρπάχτηκα μαζί σου, σου είπα ότι σέβομαι την άποψή σου, αλλά έχω και εγώ παράλληλα τη δικη μου, (προσωπική βεβαια), άποψη.:)

Να σε ρωτησω κατι στα σοβαρα (θελω και αιτιολογηση) , πιστευεις πως υπαρχουν αορατοι εξωγηινοι που επεμβαινουν στην ζωη μας με μαγικα φτερα πανω σε αρματα ?

Ρε γαμωτο, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είναι δυνατόν να είσαι τόσο ηλίθιος? Είναι προφανως η δική μου άποψη, την υποστηρίζω, και μέχρι να μου πει κάποιος, να μου αποδείξει ότι ο Θεός δεν υπάρχει, θα την υποστηρίζω.
Τι ζόρι τραβάς? Σε ρωτάω, έχεις κάποιο τρόπο να μου αποδείξεις ότι δεν υπαρχει ο Θεός?????? Αν ναι, κάνε το. Το τι κάνω εγώ, είναι δικός μου λογαριασμός, αν μου αρέσει, να πιστεύω σε κάτι, σε κάποιον, με κάνει να νιώθω πιο σίγουρη, να νιώθω κάτι, που αφορά πράγματα προσωπικά, θα το κάνω.

Μου θες και αιτιολογηση τρομάρα σου. Θα σου 'λεγα πάλι τίποτα, αλλά θα φάω μπαν ρε μανάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε γαμωτο, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είναι δυνατόν να είσαι τόσο ηλίθιος? Είναι προφανως η δική μου άποψη, την υποστηρίζω, και μέχρι να μου πει κάποιος, να μου αποδείξει ότι ο Θεός δεν υπάρχει, θα την υποστηρίζω.
Τι ζόρι τραβάς? Σε ρωτάω, έχεις κάποιο τρόπο να μου αποδείξεις ότι δεν υπαρχει ο Θεός?????? Αν ναι, κάνε το. Το τι κάνω εγώ, είναι δικός μου λογαριασμός, αν μου αρέσει, να πιστεύω σε κάτι, σε κάποιον, με κάνει να νιώθω πιο σίγουρη, να νιώθω κάτι, που αφορά πράγματα προσωπικά, θα το κάνω.

Μου θες και αιτιολογηση τρομάρα σου. Θα σου 'λεγα πάλι τίποτα, αλλά θα φάω μπαν ρε μανάρι.
Θα σου θεσω διαφορετικα την ερωτηση γιατι δεν πιστευεις πως υπαρχουν αορατοι εξωγηινοι που επεμβαινουν στην ζωη μας με μαγικα φτερα πανω σε αρματα και πιστευεις στο Θεο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ρε γαμωτο, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είναι δυνατόν να είσαι τόσο ηλίθιος? Είναι προφανως η δική μου άποψη, την υποστηρίζω, και μέχρι να μου πει κάποιος, να μου αποδείξει ότι ο Θεός δεν υπάρχει, θα την υποστηρίζω.
Τι ζόρι τραβάς? Σε ρωτάω, έχεις κάποιο τρόπο να μου αποδείξεις ότι δεν υπαρχει ο Θεός?????? Αν ναι, κάνε το. Το τι κάνω εγώ, είναι δικός μου λογαριασμός, αν μου αρέσει, να πιστεύω σε κάτι, σε κάποιον, με κάνει να νιώθω πιο σίγουρη, να νιώθω κάτι, που αφορά πράγματα προσωπικά, θα το κάνω.

Μου θες και αιτιολογηση τρομάρα σου. Θα σου 'λεγα πάλι τίποτα, αλλά θα φάω μπαν ρε μανάρι.

Ερειξα πολυ γελιο με το που το διαβασα :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sokpao

Νεοφερμένος

Ο Sokpao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πιστευω στις ανωτερες δυναμεις, αν και δε μπορω να πω με βεβαιοτητα απο που τελικα προερχονται. Για κοινωνικους λογους ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος, δεν το επελεξα, ετσι ανατραφηκα, αλλα η φιλοσοφια της θρησκειας μου με καλυπτει. Στο θεμα της δημιουργιας του κοσμου παιρνω αποσταση απο καθε θρησκεια και αποδεχομαι περισσοτερο την επιστημονικη αποψη.
με κάλυψες πλήρως. Επίσης μιας που μιλάμε για υπαρξιακά προβλήματα, όσον αφορά την καταγωγή του ανθρώπου είμαι οπαδός της θεωρίας του Δαρβίνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις, θα βρεις από κάτω και μια διαφορετική άποψη.
Ποια ήταν τα προχωρημένα πράγματα για την εποχή του, για τα οποί μίλησε ο Χριστός;
Όσο το σκέφτομαι, τόσο μου φαίνεται λογικότερο πως η αλήθεια μπορεί να βρίσκεται στο ταπεινό κεφάλι ενός σκληρά εργαζόμενου, όπως είναι ο μαραγκός, και όχι στις νεφελοσκεπείς θεωρίες των "λόγιων" και των μορφωμένων, με τις περγαμηνές.
Η σοφία δεν βρίσκεται στους πολύ μορφωμένους.
Τι εννοούσε ο Χριστός όταν έλεγε ότι η πίστη μετακινεί βουνά;
Πώς είναι δυνατόν να περπάτησε πάνω στα ύδατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Προς τι η ειρωνεία;:what:

Ο Θεός είναι κάτι που έχει διαμορφωθεί έτσι, ώστε κάθε απόπειρα από απόδειξης της μη ύπαρξής του να αντικρούεται από το επιχείρημα (; ): "Ο Θεός είναι υπέρλογος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός? Κι εγώ θα τον πιστέψω.
υπαρχει καποιος που μπορει να μου αποδειξει οτι δεν υπαρχει μια αορατη τσαγιερα που βρισκεται στη μεση της αποστασης γης σελινης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
υπαρχει καποιος που μπορει να μου αποδειξει οτι δεν υπαρχει μια αορατη τσαγιερα που βρισκεται στη μεση της αποστασης γης σελινης;

Στο μυαλό μου είσαι:P.

H NASA:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η σοφία δεν βρίσκεται στους πολύ μορφωμένους.
αξιωμα, ετσι; καμια αποπειρα εξηγησης;
Πώς είναι δυνατόν να περπάτησε πάνω στα ύδατα
δεν περπατησε πανω στα υδατα
-----------------------------------------
Στο μυαλό μου είσαι:P.

H NASA:P.

και αν ειναι transparent?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Στο μυαλό μου είσαι:P.

H NASA:P.

Το δικό μου δόγμα πιστεύει ότι εκτός από αόρατη είναι και άυλη. Για να δω, μπορεί να NASA σου να αποδείξει ότι δεν υπάρχει τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τι εξήγηση μωρέ;
Την άποψή μου λέω μέσα από την πείρα μου.
Σε λίγο θα μου ζητάς και απόδειξη για τη σύνταξη που χρησιμοποιώ. Βάλε λίγο και το μυαλό σου να δουλέψει. Τι νομίζεις, ότι αποκρύπτω τις πηγές μου με δόλιους σκοπούς;
Δώσε μου κι εσύ αποδείξεις για το ότι δεν περπατησε πάνω στο νερό, μην το ξεχάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
και αν ειναι transparent?

O Russell δε μίλησε για transparent, αλλά δέχομαι την πρόκληση:P. Εννοείς όμως invisible ή transparent? Για να είναι transparent, με κάποιον τρόπο θα εκτρέπονται οι ακτίνες φωτός που έρχονται από τη μεριά που κοιτάζει ο παρατηρητής και πίσω από την τσαγιέρα, ώστε να δημιουργούν ένα είδους οπτικού "λάκκου", στον οποίο ό,τι βρίσκεται δε θα φαίνεται.

Μπορεί να ήταν το πρώτο jet skiing στον κόσμο αυτό το περπάτημα:P.
-----------------------------------------
Το δικό μου δόγμα πιστεύει ότι εκτός από αόρατη είναι και άυλη. Για να δω, μπορεί να NASA σου να αποδείξει ότι δεν υπάρχει τώρα;

Εμ, τι πάει να πει άυλη; Δεν αποτελείται από ύλη. Από τι αποτελείται;

Τι εξήγηση μωρέ;
Την άποψή μου λέω μέσα από την πείρα μου.
Σε λίγο θα μου ζητάς και απόδειξη για τη σύνταξη που χρησιμοποιώ. Βάλε λίγο και το μυαλό σου να δουλέψει. Τι νομίζεις, ότι αποκρύπτω τις πηγές μου με δόλιους σκοπούς;
Δώσε μου κι εσύ αποδείξεις για το ότι δεν περπατησε πάνω στο νερό, μην το ξεχάσεις.
Πολύ αψύς είσαι.

Εφόσον εκφράζεις την άποψή σου, θα πρέπει να είσαι σε θέση να τη στηρίξεις και να δεχτείς κριτική πάνω σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι εξήγηση μωρέ;
Την άποψή μου λέω μέσα από την πείρα μου.
Σε λίγο θα μου ζητάς και απόδειξη για τη σύνταξη που χρησιμοποιώ. Βάλε λίγο και το μυαλό σου να δουλέψει. Τι νομίζεις, ότι αποκρύπτω τις πηγές μου με δόλιους σκοπούς;
Δώσε μου κι εσύ αποδείξεις για το ότι δεν περπατησε πάνω στο νερό, μην το ξεχάσεις.

το οτι συμφωνα με τη βιολογια και τη βαρυτητα ειναι αδυνατο να περπατησεις. ετσι και αλλιως, εσυ εκανες τον ισχυρισμο οτι περπατησε, δωσε μου την αποδειξη σου. κανα βιντεο θα ελεγα:)

την αποψη σου; καλως, ομως πρεπει να τη στηριζεις καπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εμ, τι πάει να πει άυλη; Δεν αποτελείται από ύλη. Από τι αποτελείται;
Δεν αποτελείται. Απλά Είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ο Θεός είναι κάτι που έχει διαμορφωθεί έτσι, ώστε κάθε απόπειρα από απόδειξης της μη ύπαρξής του να αντικρούεται από το επιχείρημα (; ): "Ο Θεός είναι υπέρλογος".
Λες και ξερουνε μωρε τι σημαινει ,ομως το επιχειρημα "Ο θεος ειναι περα απο το χωρο και τον χρονο οποτε δεν χρειαζεται αιτια" το οποιο ειναι μια χαζομαρα διοτι 1)Δεχεσαι ως δεδομενη την επιδραση του χρονου ως διασταση , δηλαδη απορριπτεις χωρις λογο την καντιανη αποψη του χρονου επειδη ετσι γουσταρεις
2)Η επιστημη μελετα παρατηρησιμες αποδειξεις σε σχεση με φυση και κοινωνικα φαινομενα ,μετρησιμα στοιχεια και τα αναλυει , ουσιαστικα αυτο το "περα" σου δεν υποκειται σε μελετες ,εισαγεις με λιγα λογια μια ψευδεπιστημονικη απαντηση σε μια επιστημονικη ερωτηση "Αν το συμπαν εχει δημιουργο πως τον δημιουργησε" οπως ρωτησαν ο carl sagan ,ο stephen hawking κτλ
3)Περα απο τον χωρο και τον χρονο θεωρειται η ψυχη ,η οποια εχει δημιουργο

Απλουστατα εαν ο θεος επεμβαινει στο κοσμο αφηνει πισω στοιχεια , αμα δεν μπορουμε να τα μετρησουμε και να τα αναλυσουμε τοτε εχει τοση σημασια η πιστη σε αυτον οσο στο πιο παραλογο τρελο φρενοβλαβες εγχειρημα.

What an awesome explanation! Irish humor?
Δεν εξηγησα κατι ,ουτε ειρωνευομουνα , μια ερωτηση εθεσα και περιμενω ακομα απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εμ, τι πάει να πει άυλη; Δεν αποτελείται από ύλη. Από τι αποτελείται;
Τα φωτονια δεν θεωρουνται υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν αποτελείται. Απλά Είναι.

Ωραία. Είναι. Υπάρχει. Πώς γίνεται κάτι να μην αποτελείται από τίποτα αλλά να υπάρχει την ίδια στιγμή; Και θα μου πεις τώρα ότι αυτό δεν εξηγείται με τη λογική;

Τα φωτονια δεν θεωρουνται υλη

Μμμ, δεν έχουν σωματιδιακό χαρακτήρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ωραία. Είναι. Υπάρχει. Πώς γίνεται κάτι να μην αποτελείται από τίποτα αλλά να υπάρχει την ίδια στιγμή; Και θα μου πεις τώρα ότι αυτό δεν εξηγείται με τη λογική;
Μα δεν εξηγείται.
--------------------------------------------------
Τόσες σελίδες και ενώ αναρωτούμαστε αν υπάρχει Θεός, το Τέλειο δηλαδή, δεν έχουμε αναρωτηθεί πώς μπορούμε να γίνουμε εμείς τέλειοι ή όσο το δυνατόν τέλειοι γίνεται, αυτό που επιδιώκει στην ουσία η κάθε θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μμμ, δεν έχουν σωματιδιακό χαρακτήρα;
Ειναι σωματιδια ,που κουβαλουν ενεργεια οπως τα https://en.wikipedia.org/wiki/W_and_Z_bosons , αλλο υλικο πεδιο αλλο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο
https://books.google.com/books?id=iNUvcniwvg0C&pg=PA62#v=onepage&q=&f=false
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τόσες σελίδες και ενώ αναρωτούμαστε αν υπάρχει Θεός, το Τέλειο δηλαδή, δεν έχουμε αναρωτηθεί πώς μπορούμε να γίνουμε εμείς τέλειοι ή όσο το δυνατόν τέλειοι γίνεται, αυτό που επιδιώκει στην ουσία η κάθε θρησκεία.
οχι, γιατι το τελειο δεν οριζεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top