Θρησκεία

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δεν ξερω, εμενα παντως δεν μου κάθονται καθόλου καλα οι θεωρίες σας.

Να σας το πω απλά, γιατι οι θεοι των αρχαίων να μην υπάρχουν και να υπάρχει ο Θεος του χριστιανισμού που εμφανίστηκε χιλιάδες χρόνια μετά ;! Πιο λογικη δεν φαινεται η θεωρία οτι οι θεοι ειναι δημιουργήματα των ανθρώπων και απλως επικράτησε ο χριστιανισμός; (με το σπαθί πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγω δεν ρώτησα τι απεγιναν οι ψυχες των ανθρώπων πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού, ρώτησα, αφου ο θεος δεν ειναι δημιούργημα των τοτε ανθρώπων όπως λέτε, γιατί δεν έδωσε τις 10 εντολες στους πιο παλιους ανθρώπους. Η απαντηση " ο χριστός δίδαξε τους νεκρους μετα την σταύρωση" δεν νομιζω να απανταει στην ερώτηση μου.

Δεν έδωσε εντολές στους πιο παλιούς γιατί δε χρειάστηκε. Είχαν αναπτύξει ένα α' πολιτισμικό επίπεδο και είχαν κανόνες ηθικής. Το σχέδιο της θείας οικονομίας ήταν να γίνει η ενανθρώπιση τη στιγμή που έγινε. Και όταν ο χριστός δίδαξε στους νεκρούς, εκείνοι που δεν είχαν πάρει εντολές και τον ακολούθησαν με τη θέλησή τους, κέρδισαν και αυτοί την αθανασία της ψυχής τους.

Δεν ξερω, εμενα παντως δεν μου κάθονται καθόλου καλα οι θεωρίες σας.

Να σας το πω απλά, γιατι οι θεοι των αρχαίων να μην υπάρχουν και να υπάρχει ο Θεος του χριστιανισμού που εμφανίστηκε χιλιάδες χρόνια μετά ;! Πιο λογικη δεν φαινεται η θεωρία οτι οι θεοι ειναι δημιουργήματα των ανθρώπων και απλως επικράτησε ο χριστιανισμός; (με το σπαθί πάντα)

Πιστεύεις ότι θα βρεις την απάντηση σε ένα σχολικό φόρουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι θα βρεις την απάντηση σε ένα σχολικό φόρουμ;

Δεν ψαχνω απαντηση, προσπαθω να μαθω πως σκέφτονται αυτοι πως πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δεν ψαχνω απαντηση, προσπαθω να μαθω πως σκέφτονται αυτοι πως πιστεύουν.

Πρέπει να κάνεις προσωπική έρευνα τότε. Διάβασε τα κείμενα που μιλούν για τη θρησκεία που ερευνάς. Ψάξε. Έτσι μόνο θα καταλάβεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οι περισσότεροι χριστιανοί τα έχουν ψάξει αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και ας μη γελιόμαστε... Υπάρχει κανείς που να μη φοβάται το θάνατο?

Για άλλους δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν φοβάμαι να πεθάνω. Αρκεί να γίνει γρήγορα, χωρίς να το καταλάβω. Η ζωή κάνει κύκλους. Ζήσε, κατανάλωσε, ψόφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και ας μη γελιόμαστε... Υπάρχει κανείς που να μη φοβάται το θάνατο?
Κάποτε στο θέμα της ευθανασίας είχες πει ότι όποιος είναι βαριά άρρωστος και το θέλει πρέπει να γίνεται δεκτό το αίτημά του.:xixi:Σόρυ αν κάνω λάθος.
Ναι,υπάρχουν άνθρωποι που δεν φοβούνται το θάνατο,όπως υπήρχουν άνθρωποι που δεν είναι ίδιοι με εσένα.Αλλά ακόμα και να τον φοβάται κάποιος,αυτό δεν είναι ουσιαστικός λόγος να πιστέψει το Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
επιλογη του καθενα ειναι να πιστευει ή οχι,χωρις να προκαλει ομως.
nioniosmeg εχεις ζησει πολυ λιγο για να λες οτι δεν φοβασαι τον θανατο,απλα σου φαινεται πολυ μακρινος...
και εσεις που με παιδαριωδη επιχειρηματα λετε οτι δεν πιστευετε,πιαστε αναλυστε τον χριτσιανισμο,καταλαβετε τον ,και μετα δεχομαι οτι και να μου πειτε

δεν ειμαι πολυ θρησκος,περισσοτερο προσωπικη σχεση εχω με τον θεο,ουτε σε εκκλησιες πηγαινω συχνα,αλλα βαρεθηκα να ακουω αστηριχτους και ανυπαρκτους ισχυρισμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Διαβάστε και τα προηγούμενα ποστ,καταντά εκνευριστικό.Άπειρες φορές έχουμε πει πως ο χριστιανισμός λέει σωστά πράγματα από πλευράς ιδεολογίας.
Αυτοί οι οποίοι θα πρέπει να μελετήσουν το χριστιανισμό είναι και οι πολλοί χριστιανοί που δεν έχουν ιδέα σε τι πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εξάλλου, όλοι οι λαοί, είχαν κάποια θρησκεία. Αυτό δε σου λέει ότι μια θρησκεία, όποια και αν είναι, είναι απαραίτητη?

Όντως όλοι οι λαοί είχαν μία θρησκεία. Οι πρώτοι άνθρωποι θεοποίησαν τον ήλιο, αφού έδινε τέρμα στο σκοτάδι και την ανασφάλεια της νύχτας και διάφορα φυσικά φαινόμενα επειδή δεν μπορούσαν να τα κατανοήσουν, ένοιωθαν φόβο γι' αυτά και ήθελαν να τα εξευμενίσουν. Αργότερα, όταν αυτός ο φόβος πέρασε, έπλασαν τους δικούς τους θεούς, οι οποίοι, με τα ελαττώματα και τα πάθη τους, τους έδιναν μία αίσθηση ασφάλειας και τάξης. Και πάλι μεγάλο μέρος των θεοτήτων τους αποτελούσαν τα φυσικά στοιχεία ή πλάσματα τα οποία θεωρούσαν εκφραστές τους- Δρυάδες, Νηριήδες... Η ανθρωπότητα εξελίχθηκε, οι παλαιοί φόβοι πέρασαν και εμφανίστηκαν άλλοι θεοί, πλέον όχι όλοι εκδικητικοί και δέσμιοι των παθών τους. Και πάλι όμως, ήταν θεοί που έδιναν απάντηση στο ερώτημα τι υπάρχει μετά τη ζωή, θεοί που έβαζαν περιορισμούς και εξασφάλιζαν την τάξη.
Όλοι οι λαοί είχαν θεούς. Όμως πιστεύω ότι αυτή τους η ανάγκη προήλθε από το φόβο τους, την προσπάθειά τους να καθιερώσουν κάποιο μέτρο, και όχι ότι αποτελεί ένδειξη οτι όντως υπάρχει σίγουρα θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Για άλλους δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν φοβάμαι να πεθάνω. Αρκεί να γίνει γρήγορα, χωρίς να το καταλάβω. Η ζωή κάνει κύκλους. Ζήσε, κατανάλωσε, ψόφα.

αυτο δεν ειναι κυκλος. ευθυγραμμο τμημα
-----------------------------------------
επιλογη του καθενα ειναι να πιστευει ή οχι,χωρις να προκαλει ομως.
nioniosmeg εχεις ζησει πολυ λιγο για να λες οτι δεν φοβασαι τον θανατο,απλα σου φαινεται πολυ μακρινος...
και εσεις που με παιδαριωδη επιχειρηματα λετε οτι δεν πιστευετε,πιαστε αναλυστε τον χριτσιανισμο,καταλαβετε τον ,και μετα δεχομαι οτι και να μου πειτε

δεν ειμαι πολυ θρησκος,περισσοτερο προσωπικη σχεση εχω με τον θεο,ουτε σε εκκλησιες πηγαινω συχνα,αλλα βαρεθηκα να ακουω αστηριχτους και ανυπαρκτους ισχυρισμους...

δεν ειμαι υποχρεωμενος να αναλυσω την οποιαδηποτε θρησκεια σε βαθος, για να δηλωσω οτι δεν πιστευω.
απορριπτω την υπαρξη του θειου, επομενως απορριπτω τις θρησκειες. ετσι και αλλιως, εχω την δικια μου κοσμοθεωρεια, η οποια δεν περιοριζεται στο τι μου επιβαλλουν καποια κειμενα ή καποιοι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι κυκλος. ευθυγραμμο τμημα

Κύκλους τρόπος του λέγειν. Άμα θα μπορούσε να υπάρχει θεός, θα μπορούσε να υπάρχει και μετεμψύχωση.
-----------------------------------------
επιλογη του καθενα ειναι να πιστευει ή οχι,χωρις να προκαλει ομως.
nioniosmeg εχεις ζησει πολυ λιγο για να λες οτι δεν φοβασαι τον θανατο,απλα σου φαινεται πολυ μακρινος...
και εσεις που με παιδαριωδη επιχειρηματα λετε οτι δεν πιστευετε,πιαστε αναλυστε τον χριτσιανισμο,καταλαβετε τον ,και μετα δεχομαι οτι και να μου πειτε

δεν ειμαι πολυ θρησκος,περισσοτερο προσωπικη σχεση εχω με τον θεο,ουτε σε εκκλησιες πηγαινω συχνα,αλλα βαρεθηκα να ακουω αστηριχτους και ανυπαρκτους ισχυρισμους...

Μην μιλάς για τέτοια πράγματα. Εμείς το Χριστιανισμό τον αναλύσαμε (θεωρητικά). Εσείς (θεωρητικά) αφού θέλετε να πιστεύετε, θα έχετε καποια επαφή με το Χριστιανισμό αφού μάθατε απ' έξω το Κοράνι, τα Βουδιστικά βιβλία, τα Ταοϊστικά βιβλία, την Νορμαδική μυθολογία, πήγατε στο χωριό ακαντού τραταντού στη μέση της σαχάρας να σας εξηγήσουν σε τι πιστεύουν... etc Μπορεί κάποια απ' αυτές τις θρησκείες να είναι καλύτερη από το Χριστιανισμό, όπως η αθεΐα ΓΙΑ ΜΑΣ είναι προτιμότερη. Εμείς δεν θα σκεφτούμε το Χριστιανισμό αν δεν σκεφτείτε εσείς τις άλλες θρησκείες. Δίκαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
:hmm:
Κάποτε στο θέμα της ευθανασίας είχες πει ότι όποιος είναι βαριά άρρωστος και το θέλει πρέπει να γίνεται δεκτό το αίτημά του.:xixi:Σόρυ αν κάνω λάθος.
Ναι,υπάρχουν άνθρωποι που δεν φοβούνται το θάνατο,όπως υπήρχουν άνθρωποι που δεν είναι ίδιοι με εσένα.Αλλά ακόμα και να τον φοβάται κάποιος,αυτό δεν είναι ουσιαστικός λόγος να πιστέψει το Θεό.
:what:Ναι, το είπα και ακόμα το υποστηρίζω... Δεν έχω καταλάβει το συσχετισμό σου. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Για σύγκρινε τα λίγο...

Ένας ανθρωπος, υγιής, ζει τη ζωούλα του, ξέγνοιαστος, χαλαρός... Τον περιτριγυρίζουν πάμπολλες αρρώστιες, και μπορεί να μην το σκέφτεται, αλλά κάπου μέσα του, ίσως να φοβάται. Δε θέλει να πεθάνει, να χάσει τη ζωή που έχει.

Ένας άλλος άνθρωπος είναι βαριά ανάπηρος για 30 χρόνια περίπου, ζει την ίδια απαίσια, και εθιστική στο θάνατο ζωή κάθε μέρα. Βαριέται που ζει στην κυριολεξία... Ο θάνατος του φαίνεται σαν λύτρωση. Αν θέλει να πεθάνει, για να γλυτώσει, ας πεθάνει. Πολλοί το κανουν. Μετά από τόσα χρόνια, ο θάνατος δε φαντάζει κάτι τρομερό σ'αυτούς...

Ποιος λοιπόν ο συσχετισμός?

Συμφωνώ, για το ότι ο φόβος για το θάνατο δεν είναι ουσιαστικός για να σε κάνει να πιστέψεις... Αυτού του είδους η πίστη, εμένα μου φαντάζει ψεύτικη... Χωρίς ουσία και νόημα ύπαρξης.



Για άλλους δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν φοβάμαι να πεθάνω. Αρκεί να γίνει γρήγορα, χωρίς να το καταλάβω. Η ζωή κάνει κύκλους. Ζήσε, κατανάλωσε, ψόφα.

Διαφωνώ κάθετα με τη λογική σου. Νομίζω ότι αυτή η λογική, υποβαθμίζει το νόημα της ζωής, έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ και με βάση το νόημα που βλέπω να της δίνουν και άλλοι άνθρωποι... Πέρα από αυτό που πιστεύει ο χριστιανισμός, ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία... Για τη ζωή γενικότερα αναφέρομαι.

"Ζήσε". Σύμφωνοι. Αν μπορείς να ζήσεις όπως θες εσύ, ζήσε.
"Κατανάλωσε". Όχι, απαραίτητα. Δεν ξέρω αν το περιορίζεις μονο στα υλικά, αλλά η ζωή προσφέρεται για κάτι περισσότερο από μία απλή κατανάλωση.
"Ψόφα" Όλοι θα ψοφήσουμε μια μέρα. Αλλά γιατί να το αντιμετωπίζουμε έτσι? Ας είμαστε ρεαλιστες, αλλά μην καταστροφολογούμε. Η ζωή δεν έχει νόημα. Εσύ της το δίνεις το νόημα. Αν σκέφτεσαι ότι είναι μόνο για κατανάλωση και μετά ψόφο, τότε τι νόημα να έχει?

Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δε φοβάσαι να πεθάνεις? Δηλαδή δε θα στενοχωρηθείς καθόλου? Ούτε για τους ανθρώπους που αφήνεις πίσω σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Θα προλάβω να στεναχωρηθώ γι' αυτούς; Ίσως. Ίσως όχι. Αλλά μιας και θα στεναχωρηθούν αυτοί, υπάρχει ένας λόγος να προστατέψω τον εαυτό μου. Να μην αφήσω αυτούς να στεναχωρηθούν. Εγώ έτσι το βλέπω. Ζω για να ζουν και οι άλλοι (κάποιοι) καλά, και οι άλλοι (κάποιοι) ζουν για να ζω κι εγώ καλά.
Ποιό το νόημα να ζούμε; Δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Θα προλάβω να στεναχωρηθώ γι' αυτούς; Ίσως. Ίσως όχι. Αλλά μιας και θα στεναχωρηθούν αυτοί, υπάρχει ένας λόγος να προστατέψω τον εαυτό μου. Να μην αφήσω αυτούς να στεναχωρηθούν. Εγώ έτσι το βλέπω. Ζω για να ζουν και οι άλλοι (κάποιοι) καλά, και οι άλλοι (κάποιοι) ζουν για να ζω κι εγώ καλά.
Ποιό το νόημα να ζούμε; Δεν ξέρω.


Έχουμε ξεφύγει λίγο απ'το θέμα... Τέλοσπάντων...

Όταν λέω να στενοχωρηθείς εννοώ, σκεπτόμενος το θάνατο... Σε αυτη τη ζωή (αν υπάρχει και άλλη)... Όταν σκέφτεσαι τώρα, πως μια μέρα θα δεις τα ραδίκια ανάποδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μα αυτός δεν είναι ο προορισμός μας; Τίποτα δεν ζει για πάντα. Ούτε καν τα αστέρια κι οι πλανήτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ΦΙΛΕ ΝΙΟΝΙΟ τα παραπανω ερωτηματα που εθεσες αν θελεις να τα κανουμε συζητηση με πμ,αλλα αυτα που λες με τον θανατο,τα βρισκκω τραβηγμενα,λογω του νεαρου της ηλικιας σου...
εσυ υποστηριζεις οτι γεννιομαστε για να πεθανουμε?
θα συμφωνησω οτι η ζωη εχει το νοημα που της δινεις,πχ καποιος σκεπτομενος οτι καποτε θα πεθανει ,μπορει να μην προσεχει καθολου την υγεια του και τελικα να πεθανει στα 50...
αρα νομιζω οτι η ζωη ειναι ενα δωρο που καλειται ο καθενας μας να αξιοποησει οσο το δυνατον πιο δημιουργικα ,βελτιωνοντας την πραγματικοτητα στην οποια ζει...για τους επομενους,αρα πιστευω οτι η προσφορα θα πρεπει να μπει στην θεση του δικου σου ''καταναλωσε''.Στο παραδειγμα που χρησιμοποιησες ,οτι δηλαδη και τα αστερια πεθαινουν,θυμισου οτι ο θανατος τους σηματοδοτει την αρχη μιας νεας δημιουργειας,ειτε ηλιακων συστηματων ειτε αλλων πλανητων ή αστερων...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
ειμαι χριστιανη ορθοδοξη,πηγαινω στν εκκλησια κ προσευχομαι....
αλλα ορισμενα πραγματα δν με εκφραζουν...πιστευω στν χριστo,στν θεο η στην υπαρξη κατι ανωτερου anyway...δεν ειμαι θρησκοληπτη ουτε γνωρισα ποτε τετοιο ατομο..ισα ισα που στο σχολειο ειχαμε εναν θεολογο ο οποιος δν εκανε κηρυγμα αλλα συζητηση...
σ'αυτο που πιστευω στα σιγουρα ειναι η υπαρξη ενος μοναδικου στν καθενα αγγελου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top