Θρησκεία

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Μπορείς επίσης να πιστεύεις στον εαυτό σου, στις δυνατότητές σου, να βλέπεις τα πράγματα ρεαλιστικά και να είσαι "καλός" επειδή το θέλεις εσύ.

Το θέμα είναι τι δυνατότητες έχει ο άνθρωπος σαν άνθρωπος, όλα έχουν κάποιο όριο. Ας μην ξεχνάμε ότι και άλλοι άνθρωποι επηρεάζουν το τι θα γίνει. Το να δώσει κάποιος λίγα λεφτά στους φτωχούς είναι υποκρισία και το κάνουν πχ για να καλύψουν το κενό που έχουν μέσα τους. Το να πιστεύεις αποκλειστικά στον εαυτό σου μπορεί κάποτε να σε καταστρέψει, το να πιστεύεις στον θεό ακόμα και αν δεν υπάρχει δεν θα σου κάνει κακό. Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει θεός, πάντως ίσως μπορέσουμε να το αποδείξουμε κάποτε. Να αποδείξεις ότι κάτι υπάρχει είναι πιθανό, το αντίθετο όμως είναι αδύνατο.

^^ Σωστά. Δεν είπα ότι δεν πιστεύω λόγω αυτής της φράσης. Απλά αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που με απωθεί. Δεν θέλω να κάνω καλές πράξεις στο όνομα του θεού, αλλά να τις κάνω επειδή το αισθάνομαι.

Το κάνω καλές πράξεις για να πάω στον παράδεισο είναι καθαρά συμφεροντολογικό, γενικά οι θρηκείες περνάνε τις απόψεις τους που ίσως είναι σωστές με λάθος τρόπο ή με φανατισμούς. Κατ' εμέ πρέπει να πιστεύουμε στις αξίες που θεωρούμε εμείς σωστές, είτε αυτές προέρχονται από θρησκείες είτε από ανθρώπους, είτε από οπουδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
χριστιανη ειμαι κ δεν το επελεξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
χριστιανη ειμαι κ δεν το επελεξα

Θες να πεις ότι σε πιέζουν να προσεύχεσαι και να πηγαίνεις εκκλησία; Κάντους μήνυση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν με απασχολούν ιδιαίτερα τα θρησκευτικά-υπερφυσικά θέματα.
Πιστεύω όμως σε κάποιες αξίες, οι οποίες με καθοδηγούν στη ζωή μου.
Γενικά θεωρώ ότι είναι ανόητο να ασχολούνται οι άνθρωποι με το αν π.χ. το Άγιο Πνεύμα εκπορεύεται και απ' τον Πατέρα και απ' τον Υιο, ή με τις φύσεις του Ιησού κτλ.
Κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος γι' αυτά τα θέματα και δεν έχει και νόημα να ασχολείται κάποιος μ' αυτά. Η ουσία είναι να βρει ο άνθρωπος ένα στόχο στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
χριστιανη ειμαι κ δεν το επελεξα

απο την στηγμή που δέν θέλεις να είσαι χριστιανή τότε αυτόματα δέν είσαι χριστιαννή.

ούτε η ταυτότητα κάνει τον χριστιανό
ούτε το πόσο συχνά εκκλησιάζεται,
ούτε ακόμα και άν βαφτήστηκε ενώ ήταν μωρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
χριστιανη ειμαι κ δεν το επελεξα

Η πίστη υποτίθεται πως πηγάζει από μέσα σου. Δεν μπορεί να σου επιβληθεί η πίστη σε κάτι. Αν εννοείς τον τίτλο "χριστιανή" που σου έχει προσδοθεί, θεώρησέ τον τυπικότητα. Αν δεν πιστεύεις, δεν είσαι όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o[/ame]


Τα λεγε ο θεουλης ο Καρλιν,ποιος τον ακουγε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Clive James:

Religions are advertising agencies for a product that doesn't exist.

Και ναι είμαι 100% άθεος, ούτε αγνωστικιστής ούτε τίποτα, άθεος.

Δεν ξέρω τι με ώθησε σε αυτήν την απόλυτη απόφαση, αλλά είμαι φοβερά εγωιστής για να πιστέψω ότι θα κριθώ από ένα ανώτερο ον, θα συμβαδίζω με τις απόψεις που διατυπώθηκαν πριν από χιλιάδες χρόνια και ότι θα πρέπει να προγραμματίζω ολόκληρη τη ζωή μου με βάση τα πιστεύω των άλλων. Όχι, no sir, είμαι εδώ και ζω τη ζωή μου χωρίς κάποια ανώτερη ύπαρξη να την καθορίζει.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτούς που πιστεύουν σε κάποια άλλη οντότητα, από τη στιγμή όμως που δεν προσπαθούν να με προσηλυτίσουν (λολ δεν ξέρω και πως γράφεται :P) ή με επηρεάζουν αρνητικώς (βλ. καμικάζι/τζιχάντ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
^^Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Clive James:



Και ναι είμαι 100% άθεος, ούτε αγνωστικιστής ούτε τίποτα, άθεος.

Δεν ξέρω τι με ώθησε σε αυτήν την απόλυτη απόφαση, αλλά είμαι φοβερά εγωιστής για να πιστέψω ότι θα κριθώ από ένα ανώτερο ον, θα συμβαδίζω με τις απόψεις που διατυπώθηκαν πριν από χιλιάδες χρόνια και ότι θα πρέπει να προγραμματίζω ολόκληρη τη ζωή μου με βάση τα πιστεύω των άλλων. Όχι, no sir, είμαι εδώ και ζω τη ζωή μου χωρίς κάποια ανώτερη ύπαρξη να την καθορίζει.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτούς που πιστεύουν σε κάποια άλλη οντότητα, από τη στιγμή όμως που δεν προσπαθούν να με προσηλυτίσουν (λολ δεν ξέρω και πως γράφεται :P) ή με επηρεάζουν αρνητικώς (βλ. καμικάζι/τζιχάντ)

Εμένα μου φαίνεται ακόμα πιο εγωιστικό το να θέλει ένα ανώτερο ον να το θεωρούν ότι είναι πράγματι ανώτερο. Επίσης εγωιστικό είναι το να θέλει να τους κρίνει. Αυτό μπορείτε να το καταλάβετε αν αντικαταστήσετε το ανώτερο ον με τον εαυτό σας. Θα θέλατα να προσεύχονται στο όνομά σας; Θα θέλατε να κάνουν λειτουργίες και τάματα στο όνομά σας; Ή θα το θεωρούσατε εξαιρετικά υποτιμητικό από τα δημιουργήματά σας;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
personGR πολύ ανώριμη γνώμη. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για να φτάσει αλλά ούτε και να κατανοήσει τον Θεό.
-----------------------------------------
[ame]www.youtube.com/watch?v=kBufxAq0-8g[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω θα ελεγα οτι αυτη ειναι ανωριμη, λιγο μαζοχιστική γνωμη.
απο τη μια θελουμε να ξερουμε οτι υπαρχει κατι ανωτερο να μας προσεχει και απο την αλλη θεωρουμε οτι κατεχουμε μια εξεχουσα θεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
personGR πολύ ανώριμη γνώμη. Ο άνθρωπος δεν είναι φτιαγμένος για να φτάσει αλλά ούτε και να κατανοήσει τον Θεό.

Kαι τότε γιατί σκοπός του ανθρώπου σύμφωνα με τη Χριστιανοσύνη είναι να φτάσει στη θέωση; Γιατί ο θεός μας έφτιαξε (και καλά) κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση;

Και στην τελική αν εσύ προσωπικά το θεωρείς λογικό να ζεις με τις απαιτήσεις μιας θρησκείας για ολόκληρη τη ζωή σου, και μέσα σε όλα να πιστεύεις ότι το κάνεις χωρίς κάποιο σκοπό, τα ρέστα μου...

@nikos georg

Koίτα δεν έχω μιλήσει με κανένα από αυτά τα υποτιθέμενα ανώτερα όντα, οπότε στράφι η συζήτηση (ok γίνομαι πολύ jerk :P).

Όπως και να'χει δε μπορώ να βάλω τον εαυτό μου σε μια τέτοια θέση, γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω ότι τέτοια θέση υπάρχει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται ακόμα πιο εγωιστικό το να θέλει ένα ανώτερο ον να το θεωρούν ότι είναι πράγματι ανώτερο. Επίσης εγωιστικό είναι το να θέλει να τους κρίνει. Αυτό μπορείτε να το καταλάβετε αν αντικαταστήσετε το ανώτερο ον με τον εαυτό σας. Θα θέλατα να προσεύχονται στο όνομά σας; Θα θέλατε να κάνουν λειτουργίες και τάματα στο όνομά σας; Ή θα το θεωρούσατε εξαιρετικά υποτιμητικό από τα δημιουργήματά σας;;)

εγω θα θεωρουσα οτι δεν θα ημουν παναγαθος τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nostradamos

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Kαι τότε γιατί σκοπός του ανθρώπου σύμφωνα με τη Χριστιανοσύνη είναι να φτάσει στη θέωση; Γιατί ο θεός μας έφτιαξε (και καλά) κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση;

Και στην τελική αν εσύ προσωπικά το θεωρείς λογικό να ζεις με τις απαιτήσεις μιας θρησκείας για ολόκληρη τη ζωή σου, και μέσα σε όλα να πιστεύεις ότι το κάνεις χωρίς κάποιο σκοπό, τα ρέστα μου...

@nikos georg

Koίτα δεν έχω μιλήσει με κανένα από αυτά τα υποτιθέμενα ανώτερα όντα, οπότε στράφι η συζήτηση (ok γίνομαι πολύ jerk :P).

Όπως και να'χει δε μπορώ να βάλω τον εαυτό μου σε μια τέτοια θέση, γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω ότι τέτοια θέση υπάρχει ;)

Ο Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο κατ εικονα και καθ ομοιωση,μετα το πρωπατορικο αμαρτημα ο ανθρωπος εχει σκοπο την καθ ομοιωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ο Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο κατ εικονα και καθ ομοιωση,μετα το πρωπατορικο αμαρτημα ο ανθρωπος εχει σκοπο την καθ ομοιωση
Κι αυτο δε θεωρειται υβρις; Το να πιστευουν δλδ οι ανθρωποι οτι μπορουν να μοιασουν του Θεου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.

Πού είναι το αστείο ακριβώς? Πες μου, να γελάσω κι εγώ δηλαδή...

Κι αυτο δε θεωρειται υβρις; Το να πιστευουν δλδ οι ανθρωποι οτι μπορουν να μοιασουν του Θεου;;

Όχι... Άλλο η προσπάθεια για την αυτοθέωση και άλλο το καθ'ομοίωσιν.

Το κατ'εικόνα ως προς το Θεό, έγκειται στη λογική, τη δημιουργικότητα που διακατέχει τον άνθρωπο, τα συναισθήματα όπως η αγάπη, η φιλία, η συμπόνια. Πρόκειται για χαρακτηριστικά τα οποία κατέχουν οι άνθρωποι, και τα κατέχει και ο Θεός (αν παραδεχθούμε ότι υπάρχει, που εγώ το πιστεύω).

Το καθ'ομοίωσιν είναι σκοπός του κατ'εικόνα. Μέσα από τα χαρακτηριστικά που έχει ο άνθρωπος και αυτά αποτελούν το "κατ'εικόνα", μπορεί να επιτευχθεί το "καθ'ομοίωσιν". Με αυτή τη φράση, μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος διαχωρίζεται κατά κάποιο τρόπο από τα ζώα, ως προς ορισμένα χαρακτηριστικά, όχι ως προς ολα. Το καθ'ομοίωσιν σχετίζεται με τη βούληση, και ελεύθερα μπορεί να επιτευχθεί. Δεν εμπεριέχει τον εγωισμό, ούτε την υβρη.

Η αυτοθέωση εμπεριέχει εγωισμό, αντίθετα, η θέωση, μπορεί να επιτευχθεί, η μερική θεωση μάλιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πού είναι το αστείο ακριβώς? Πες μου, να γελάσω κι εγώ δηλαδή...



Όχι... Άλλο η προσπάθεια για την αυτοθέωση και άλλο το καθ'ομοίωσιν.

Το κατ'εικόνα ως προς το Θεό, έγκειται στη λογική, τη δημιουργικότητα που διακατέχει τον άνθρωπο, τα συναισθήματα όπως η αγάπη, η φιλία, η συμπόνια. Πρόκειται για χαρακτηριστικά τα οποία κατέχουν οι άνθρωποι, και τα κατέχει και ο Θεός (αν παραδεχθούμε ότι υπάρχει, που εγώ το πιστεύω).

Το καθ'ομοίωσιν είναι σκοπός του κατ'εικόνα. Μέσα από τα χαρακτηριστικά που έχει ο άνθρωπος και αυτά αποτελούν το "κατ'εικόνα", μπορεί να επιτευχθεί το "καθ'ομοίωσιν". Με αυτή τη φράση, μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος διαχωρίζεται κατά κάποιο τρόπο από τα ζώα, ως προς ορισμένα χαρακτηριστικά, όχι ως προς ολα. Το καθ'ομοίωσιν σχετίζεται με τη βούληση, και ελεύθερα μπορεί να επιτευχθεί. Δεν εμπεριέχει τον εγωισμό, ούτε την υβρη.

Η αυτοθέωση εμπεριέχει εγωισμό, αντίθετα, η θέωση, μπορεί να επιτευχθεί, η μερική θεωση μάλιστα

H Kansas Rocks το ανέλυσε ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πού είναι το αστείο ακριβώς? Πες μου, να γελάσω κι εγώ δηλαδή...
Όλες οι θρησκείες ειναι για τα γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top