Θρησκεία

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η wiccan δεν υπήρχαν ούτε καν τον μεσαίωνα.Αν έχουν 50 χρόνια ύπαρξης , και πολλά λέω.

Και???Αλλοι λενε πως ειναι απο τις αρχαιοτερες θρησκειες ενω αλλοι εχουν τη δικη σου αποψη.Ποιον να πιστεψουμε?Και τι σημασια εχει τελος παντων???


H Wicca ειναι νεοπαγανιστικη θρησκεια απλα οι ριζες της ενδεχομενως να εχουν μια σχεση με την Κελτικη παραδοση.

H Wicca (Γουίκα) είναι μια φυσιολατρική θρησκεία βασισμένη σε απόψεις και τελετουργικά, τα οποία θεωρείται ότι έχουν τις ρίζες τους σε αρχαία έθιμα. Η Wicca ισχυρίζεται ότι συνδέεται άμεσα με την αρχαία Κέλτικη παράδοση, η οποία θεωρείται πιο κοντά στη φύση σε σχέση με τον Χριστιανισμό και άλλες σύγχρονες Δυτικές θρησκείες. Ωστόσο, είναι ίσως πιο σωστό να δει κανείς τους οπαδούς της Wicca ως ανθρώπους που μοιράζονται την ίδια πίστη στη φύση και τα φυσικά φαινόμενα, παρά ως μέλη μιας θρησκείας. Διότι οι οπαδοί της Wicca δεν έχουν κανένα δόγμα στο οποίο να πρέπει να προσκολληθούν. Ούτε χτίζουν ναούς ή εκκλησίες για τη λατρεία. Εξασκούν τα τελετουργικά τους στην ύπαιθρο: σε πάρκα, κήπους, δάση, αυλές ή πλαγιές.

https://www.skepdic.gr/Entries/Gamma/wicca.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ε... Οι εντολές δεν είναι δώδεκα, αλλά δέκα:P:P:P.
Δεν είχα ξανακούσει για τη Wicca, από ένα πολύ ελαφρύ skimming που έκανα στο γενικό μέρος του άρθρου της Wikipedia, κατάλαβα πως είναι κάποιου είδους θρησκεία. Θα είχε ενδιαφέρον αν μας ανέλυες το γιατί πιστεύεις εκεί:). Aλλά μάλλον, αν πιστεύεις εκεί, πιστεύεις σε κάτι συγκεκριμένο.


1)Rede.
2)''Γενικα δεν πιστευω σε τπτ συγκεκριμενο.Πιστευω σε μια ιδεολογια σαν της Wicca''.Αυτο το ειπα πριν.
3)Δεν μπορω να πιστεψω πως ο Θεος θελει παντα να μας φροντιζει.Ειναι ουδετερος,αντικειμενικος.Και στο κατω κατω ποιος ειναι αυτος για να με κρινει και ποιος θα κρινει εκεινον?(Δεν αμφισβητω την υπαρξη του Ιησου ως προσωπο απλα δεν μπορω να πιστεψω οτι τον εστειλε ο Θεος ως τον Υιο του).
4)Γιατι οι περισσοτεροι Ελληνες ειναι Χριστιανοι???Διοτι ειναι και οι γονεις τους.Βαφτηστικα σε Ορθοδοξη εκκλησια με το ονομα Ειρηνη επειδη οι γονεις μου ειναι Χριστιανοι Ορθοδοξοι,εγω ομως δεν ειμαι.Επελεξα τη ''θρησκεια''(δεν ειναι αναγνωρισμενη ως θρησκεια) της θειας μου.
5)Για τις ''12'' εντολες:μπαινει στο ischool η καθηγητρια των θρησκευτικων μου και το 20 γινεται 10!!!
:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
H Wicca ειναι νεοπαγανιστικη θρησκεια απλα οι ριζες της ενδεχομενως να εχουν μια σχεση με την Κελτικη παραδοση.

H Wicca (Γουίκα) είναι μια φυσιολατρική θρησκεία βασισμένη σε απόψεις και τελετουργικά, τα οποία θεωρείται ότι έχουν τις ρίζες τους σε αρχαία έθιμα. Η Wicca ισχυρίζεται ότι συνδέεται άμεσα με την αρχαία Κέλτικη παράδοση, η οποία θεωρείται πιο κοντά στη φύση σε σχέση με τον Χριστιανισμό και άλλες σύγχρονες Δυτικές θρησκείες. Ωστόσο, είναι ίσως πιο σωστό να δει κανείς τους οπαδούς της Wicca ως ανθρώπους που μοιράζονται την ίδια πίστη στη φύση και τα φυσικά φαινόμενα, παρά ως μέλη μιας θρησκείας. Διότι οι οπαδοί της Wicca δεν έχουν κανένα δόγμα στο οποίο να πρέπει να προσκολληθούν. Ούτε χτίζουν ναούς ή εκκλησίες για τη λατρεία. Εξασκούν τα τελετουργικά τους στην ύπαιθρο: σε πάρκα, κήπους, δάση, αυλές ή πλαγιές.

https://www.skepdic.gr/Entries/Gamma/wicca.htm
Εκτώς απο κάπια λαθάκια είναι κάπως σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εκτώς απο κάπια λαθάκια είναι κάπως σωστό.
Λαθακια?
Προσωπικα θεωρω πως υπαρχουν πολλες αποψεις για το συγκεκριμενο θεμα οπως ειπε και η Rea.
Παρεθεσα το link ενδεικτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Λαθακια?
Προσωπικα θεωρω πως υπαρχουν πολλες αποψεις για το συγκεκριμενο θεμα οπως ειπε και η Rea.
Παρεθεσα το link ενδεικτικα.
Διότι οι οπαδοί της Wicca δεν έχουν κανένα δόγμα στο οποίο να πρέπει να προσκολληθούν.Με εκνευρίζει που ο καθένας γράφει ότι του κατέβει[δεν το λέω για σένα , για το skeptic το λέω] Δεν είναι έτσι και αυτό είναι ένα μεγάλο λάθως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Διότι οι οπαδοί της Wicca δεν έχουν κανένα δόγμα στο οποίο να πρέπει να προσκολληθούν.Με εκνευρίζει που ο καθένας γράφει ότι του κατέβει[δεν το λέω για σένα , για το skeptic το λέω] Δεν είναι έτσι και αυτό είναι ένα μεγάλο λάθως.:)
Aν εννοει με το δογμα τα πιστευω της θρησκειας,τοτε προφανως εχει καπου λαθος.
Γνωριζω οτι υπαρχουν 13 "Νομοι" στη Wicca.
Εγω ετσι οπως το διαβασα θεωρησα οτι αναφεροταν στο γενικοτερο χαρακτηρα της συγκεκριμενης θρησκειας.
Γι αυτο και παρεθεσα το link,μιας και θεωρησα οτι λεει σωστα πραγματα σε γενικες γραμμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Aν εννοει με το δογμα τα πιστευω της θρησκειας,τοτε προφανως εχει καπου λαθος.
Γνωριζω οτι υπαρχουν 13 "Νομοι" στη Wicca.
Εγω ετσι οπως το διαβασα θεωρησα οτι αναφεροταν στο γενικοτερο χαρακτηρα της συγκεκριμενης θρησκειας.
Γι αυτο και παρεθεσα το link,μιας και θεωρησα οτι λεει σωστα πραγματα σε γενικες γραμμες.
:no1:Οι wiccan κατα προτίμιση θα πρέπει να κάνουν κάτι σαν ναό είτε με πέτρες είτε με οτιδίποτε.Επίσης έχουν ένα θεό και μια θεά που πρέπει να σέβονται να τιμούν και να αγαπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μπορειτε να μπειτε στο www.wicca.gr (επισης για 18+ :P)
και να διαβασετε για τη Rede.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ξανά δεν κατάλαβα που κολλάει το 18+...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ξανά δεν κατάλαβα που κολλάει το 18+...
Κολάει στο οτι δεν μπορούμε να μπούμε.Και καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Κολάει στο οτι δεν μπορούμε να μπούμε.Και καλά

''Και καλα''!!!! Θα σου πει καποιος να μην μπεις???Προσωπικα οι γονεις μου ξερουν οτι μπαινω σε τετοια site και οτι ασχολουμε με τη Wicca.Απο τη στιγμη που με αφηνουν οι γονεις μου δε με ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι...(και να μη με αφηναν παι θα εμαινα αλλα λεμε τωρα...!)Αλλα γιατι λενε :Αν εισαι 18+ ? Αφου δεν μπορουν να ελεγξουν ποιος μπαινει και τι ηλικια εχει γιατι το βαζουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
''Και καλα''!!!! Θα σου πει καποιος να μην μπεις???Προσωπικα οι γονεις μου ξερουν οτι μπαινω σε τετοια site και οτι ασχολουμε με τη Wicca.Απο τη στιγμη που με αφηνουν οι γονεις μου δε με ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι...(και να μη με αφηναν παι θα εμαινα αλλα λεμε τωρα...!)Αλλα γιατι λενε :Αν εισαι 18+ ? Αφου δεν μπορουν να ελεγξουν ποιος μπαινει και τι ηλικια εχει γιατι το βαζουν??
Γιατί άμα εσύ αύριο μεθαύριο τρέχεις στον ψυχολόγο , αυτοί θα την βγάλουν καθαρή.:PΘα πούνε κύριε μπαμπά της rea εγώ σας προιδοποίησα.[Γιαυτό να μην μπένεις κιόλας καλύτερα].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γιατί άμα εσύ αύριο μεθαύριο τρέχεις στον ψυχολόγο , αυτοί θα την βγάλουν καθαρή.:PΘα πούνε κύριε μπαμπά της rea εγώ σας προιδοποίησα.[Γιαυτό να μην μπένεις κιόλας καλύτερα].

1)Δε θα τρεχω στο ψυχολογο.Η μητερα μου εχει σπουδασει ψυχολογια:D
2)Ο μπαμπας μου δεν ειχε, δεν εχει και ουτε θα εχει προβλημα ποτε του (εχουμε μιλησει για αυτο το θεμα)
3)Δε μπαινω εκει συχνα διοτι το internet ειναι αναξιοπιστο.Πρωτιμω τα βιβλια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
στον Ιουδαισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Φαίνεται και από το username:P.

Αν επιτρέπεται, πώς οδηγήθηκες εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
στον Ιουδαισμο
:hmm:Ενδιαφέρον.Πες τίποτα γιατί δεν έχω ιδέα για την συγκεκριμένη θρησκεία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Φαίνεται και από το username:P.

Αν επιτρέπεται, πώς οδηγήθηκες εκεί;
Βασικα εχω εβραικη καταγωγη λογο της μητερας μου.Ουσιαστικα δεν το επελεξα εγω να πιστευω εκει.
Εχω φοιτισει τα πρωτα 6 χρονια του δημοτικου σε εβραικο σχολειο στην Αθηνα. Μετα το δημοτικο μπορεις να πας κανονικα σε ελληνικο γυμνασιο-λυκειο κλπ...


τωρα βαριεμαι να κατσω να αναλυσω τη θρησκεια και ειδικα με τον τροπο που θα την πω δεν νομιζω να καταλαβεται και τιποτα...

σε απλα λογια εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Ιουδαϊσμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Βασικα εχω εβραικη καταγωγη λογο της μητερας μου.Ουσιαστικα δεν το επελεξα εγω να πιστευω εκει.
Εχω φοιτισει τα πρωτα 6 χρονια του δημοτικου σε εβραικο σχολειο στην Αθηνα. Μετα το δημοτικο μπορεις να πας κανονικα σε ελληνικο γυμνασιο-λυκειο κλπ...


τωρα βαριεμαι να κατσω να αναλυσω τη θρησκεια και ειδικα με τον τροπο που θα την πω δεν νομιζω να καταλαβεται και τιποτα...

σε απλα λογια εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Ιουδαϊσμός
Οκ tkx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικα εχω εβραικη καταγωγη λογο της μητερας μου.Ουσιαστικα δεν το επελεξα εγω να πιστευω εκει.
Εχω φοιτισει τα πρωτα 6 χρονια του δημοτικου σε εβραικο σχολειο στην Αθηνα. Μετα το δημοτικο μπορεις να πας κανονικα σε ελληνικο γυμνασιο-λυκειο κλπ...


τωρα βαριεμαι να κατσω να αναλυσω τη θρησκεια και ειδικα με τον τροπο που θα την πω δεν νομιζω να καταλαβεται και τιποτα...

σε απλα λογια εδω https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%8A%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82


Το μόνο που ήξερα για τον Ιουδαισμό ήταν για το Bar Mitzvah που κάνετε στα 12. Και οι Καθολικοί έχουν κάτι παρόμοιο, την Ομολογία Πίστης στην ίδια ηλικία. Εμείς δεν ξέρω γιατί έχουμε μόνο τη Βάπτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top