Θρησκεία

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Το μόνο που ήξερα για τον Ιουδαισμό ήταν για το Bar Mitzvah που κάνετε στα 12. Και οι Καθολικοί έχουν κάτι παρόμοιο, την Ομολογία Πίστης στην ίδια ηλικία. Εμείς δεν ξέρω γιατί έχουμε μόνο τη Βάπτιση.
Γιατί είμαστε μάγκες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι πιστεύω, ή πως ακριβής το πιστεύω αλλά όσο κι αν ακούγετε κουλό ξέρω πως είναι πάντα εκεί. Βασικά είναι κάπως πολύπλοκο αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται να τα σκεφτείς γιατί απλά έτσι νιώθεις ότι είναι.
Γενικά δεν έχω ιδιαίτερες ανησυχίες σε τέτοια θέματα όλα δείχνουν τόσο φυσιολογικά που δεν μου λείπει κάτι ούτε υπάρχει κάτι παραπάνω που θα ήθελα να μάθω.;)

Κάτι άσχετο, η μεγαλύτερη φοβία μου είναι οι καθολικοί παπάδες:!:. Πραγματικά χωρίς λόγο και μόνο όταν τους βλέπω από κοντά. Ήμουν στην ρώμη με την φίλη μου χαζεύαμε της τοιχογραφίες (αν κάτι λατρεύω την θρησκεία, σε κάθε θρησκεία αυτό είναι η τέχνη) και ξαφνικά τον είδα. Αυτό ήταν έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου, άρχισα να έχω σπασμούς, να φανταστείτε η φίλη μου νόμιζε ότι έπαθα κρίση επιληψίας. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι πιστεύω, ή πως ακριβής το πιστεύω αλλά όσο κι αν ακούγετε κουλό ξέρω πως είναι πάντα εκεί. Βασικά είναι κάπως πολύπλοκο αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται να τα σκεφτείς γιατί απλά έτσι νιώθεις ότι είναι.
Γενικά δεν έχω ιδιαίτερες ανησυχίες σε τέτοια θέματα όλα δείχνουν τόσο φυσιολογικά που δεν μου λείπει κάτι ούτε υπάρχει κάτι παραπάνω που θα ήθελα να μάθω.;)

Κάτι άσχετο, η μεγαλύτερη φοβία μου είναι οι καθολικοί παπάδες:!:. Πραγματικά χωρίς λόγο και μόνο όταν τους βλέπω από κοντά. Ήμουν στην ρώμη με την φίλη μου χαζεύαμε της τοιχογραφίες (αν κάτι λατρεύω την θρησκεία, σε κάθε θρησκεία αυτό είναι η τέχνη) και ξαφνικά τον είδα. Αυτό ήταν έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου, άρχισα να έχω σπασμούς, να φανταστείτε η φίλη μου νόμιζε ότι έπαθα κρίση επιληψίας. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου…:P

Αν ήσουν αγοράκι που έχει κάνει σε καθολικό οικοτροφείο, θα καταλάβαινα το λόγο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
το τιποτα δημιουργει τιποτα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xαρά

Νεοφερμένος

Η xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω τι πιστεύω, ή πως ακριβής το πιστεύω αλλά όσο κι αν ακούγετε κουλό ξέρω πως είναι πάντα εκεί. Βασικά είναι κάπως πολύπλοκο αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται να τα σκεφτείς γιατί απλά έτσι νιώθεις ότι είναι.
Γενικά δεν έχω ιδιαίτερες ανησυχίες σε τέτοια θέματα όλα δείχνουν τόσο φυσιολογικά που δεν μου λείπει κάτι ούτε υπάρχει κάτι παραπάνω που θα ήθελα να μάθω.;)

Κάτι άσχετο, η μεγαλύτερη φοβία μου είναι οι καθολικοί παπάδες:!:. Πραγματικά χωρίς λόγο και μόνο όταν τους βλέπω από κοντά. Ήμουν στην ρώμη με την φίλη μου χαζεύαμε της τοιχογραφίες (αν κάτι λατρεύω την θρησκεία, σε κάθε θρησκεία αυτό είναι η τέχνη) και ξαφνικά τον είδα. Αυτό ήταν έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου, άρχισα να έχω σπασμούς, να φανταστείτε η φίλη μου νόμιζε ότι έπαθα κρίση επιληψίας. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου…:P

μηπως σου δημιουργει σεξουαλικη επιθυμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μηπως σου δημιουργει σεξουαλικη επιθυμια?

Μπα είμαι σίγουρη ότι θα κάνουν μόνο ιεραποστολικό. (τι χιούμορ θεέ μου!:P)

Βασικά ευελπιστώ ότι δεν το λες σοβαρά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ναι ωραία. να λείπουν τα ανόητα σχόλια για την Καθολική εκκλησία. γιατι δεν σχολιάζεται την Ορθόδοξη. δηλαδη αν σου δημιουργουν οι καρδινάλιοι τέτοιο συναίσθημα τοτε οι παπάδες της Ορθόδοξης εκκλησίας τι σου δημιουργούν?:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμ, και οι δύο το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά, ουσία του χριστιανισμού είναι το "αγαπάτε αλλήλους".Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μμμ, μακάρι. Αλλά αυτό δεν εφαρμόζεται. Το $ και το ? μπαίνουν πάνω από την αγάπη. Btw, ο Ποντίφικας θα βγάλει δίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μμμ, μακάρι. Αλλά αυτό δεν εφαρμόζεται. Το $ και το ? μπαίνουν πάνω από την αγάπη. Btw, ο Ποντίφικας θα βγάλει δίσκο.
Θα βγάλει δίσκο; God! To ξέρω ότι είναι δύσκολο να εφαρμοστεί, όμως θέλω να ελπίζω πως ο άνθρωπος,σε αντίθεση με τα ζώα, μπορεί να δαμάσει έστω λίγο την άγρια φύση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

Καλύτεροι είναι οι παπαροκάδες; Γιατί απορείς; :p

https://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/8175321.stm

Θα πάρουν τα δισκοπωλεία φωτιά:P.

Θα βγάλει δίσκο; God! To ξέρω ότι είναι δύσκολο να εφαρμοστεί, όμως θέλω να ελπίζω πως ο άνθρωπος,σε αντίθεση με τα ζώα, μπορεί να δαμάσει έστω λίγο την άγρια φύση του.

Μμμ, δεν είναι όμως η θρησκεία αναγκαία συνθήκη για να γίνει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το ξέρω, όμως οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την αναγκη να ελπίζουν σε κάτι, να πιστεύουν πως κάποιος θα τους βοηθήσει στις δύσκολες στιγμές κ πως υπάρχει ζωή μετά το θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μήπως όμως αυτό δεν αποτελεί παρά μία ψευδαίσθηση; Ότι τελικά το έχουμε όλο αυτό ανάγκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Το ξέρω, όμως οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την αναγκη να ελπίζουν σε κάτι, να πιστεύουν πως κάποιος θα τους βοηθήσει στις δύσκολες στιγμές κ πως υπάρχει ζωή μετά το θάνατο...

Εγώ προσωπικά πιστεύω στη μεταθάνατον ζωή αλλά όχι σε Θεούς, θρησκείες κ.τ.λ.
Δεν ξέρω γιατί, ούτε το έχω φιλοσοφήσει πολύ αλλά δεν πιστεύω πως χανόμαστε μετά το θάνατό μας.
Αδυνατώ όμως να πιστέψω πως υπάρχει θεός. Αλλά ακόμα και να υπάρχει, εκνευρίζομαι με χαρακτηρισμούς όπως "δούλοι του θεού" και με το γεγονός ότι μας ελέγχει. Βασικά είναι κι αυτοί κάποιοι απο τους λόγους που δεν πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η έκφραση 'δούλοι του θεού' είναι καθαρά μια φράση που την χρησιμοποιεί η εκκλησία. Δεν είναι και πολύ σοβαρός λόγος για να λες οτι δεν πιστεύεις σε κάποιο θεό. Μπορείς π.χ. να πιστεύεις στο θεό χωρις να ειναι απαραίτητο να ασπάζεσαι και την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Η έκφραση 'δούλοι του θεού' είναι καθαρά μια φράση που την χρησιμοποιεί η εκκλησία. Δεν είναι και πολύ σοβαρός λόγος για να λες οτι δεν πιστεύεις σε κάποιο θεό. Μπορείς π.χ. να πιστεύεις στο θεό χωρις να ειναι απαραίτητο να ασπάζεσαι και την εκκλησία.

Μπορείς επίσης να πιστεύεις στον εαυτό σου, στις δυνατότητές σου, να βλέπεις τα πράγματα ρεαλιστικά και να είσαι "καλός" επειδή το θέλεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
^^ Σωστά. Δεν είπα ότι δεν πιστεύω λόγω αυτής της φράσης. Απλά αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που με απωθεί. Δεν θέλω να κάνω καλές πράξεις στο όνομα του θεού, αλλά να τις κάνω επειδή το αισθάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top