Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
*Εκτρέφω σημαίνει φροντίζω ζώα ανατρέφω είναι το σωστό ρήμα

Σβήσ' το, σβήσ' το, θα γίνω ρεζίλι...:'(:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αλεξανδρε κωδικες ειναι τα αρχαια προτωτυπα κειμενα.......
αν πραγματικα αμφισβητεις την ανασταση του χριστου διαβασε το....μην αρχιζεις τις δικαιολογιες ......και αν εχεις και εσυ καρι να πεις και να υποστηριξεις για την μη ανασταση του χριστου να το διαβασω μετα χαρας.....



εσυ το συγκρινες μιχαλη και αν ναι τι συμπερασματα εβγαλες για να καταλαβω και εγω.....
-----------------------------------------



ενα παραδειγμα.....αν καποιος στις μερες μας εγραφε βιβλιο για την εξεργεση στο πολυτεχνει οκαι ελεγε πσεματα δεν τηα ξεσηκωνοταν ο λαος και θα απομακρυναν και θα απερριπταν το βιβλιο? θα το εκαναν

τα ευαγγελια γραφτηκαν 20 περιποθ χρονια μετα την σταυρωση του χριστο μονο του ιωαννη γραφτηκε το 100......αλλα αυτα τα ευαγγελια
διαβαστηκαν απο τους συγχρονους ανθρωπους εκεινης της εποχης....
αρα αν ηταν κατι λαθος θα τα αμφισβητουσνα και πρωτοι οι αρχιερεις και οι φαρισαιοι ......αλλα απο την στιγμη που στις μερες μας υπαρχουν και στηριχεται πανω τους μια θρησκεια σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκαν και ναν ειχε γινει αυτο τοτε θα ειχε αποσυρθει μεταφορικα και ουτε χριστιανισμος θα υπηρχε ουτε τιποτα...

αλλα απο την στιγμη που υπαρχει σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκε .....και ποιοι ειναι σημερα αυτοι 2000 χρονια μετα που τα αμφισβητουν....:P:)
τοτε και να ηθελε ο λαος να αντιδρασει δε μπορουσε ... ειχε αναγκη απο καπου να πιαστει ο χριστιανισμο και δεν ενιαζε τους χριστιανους αν παρελειπτε καποιος οτι ειχε σχεχη με τη μαγδελινη , λεμε τωρα, ή κατι σε αυτο το στυλ μαλον που δε θα τους ενοχλουσε και καθολου.Ακομα η ιστορια δεν ασχολειται με ιστοριουλες και λα'ι'κες δοξασιες οπως ειναι ολα τα ευαγγελια και η παλαια διαθηκη.Μπορει να τα ελενξει μπας και λενε κατι σο'ι'κο αλλα δεν τα θεωρει δεδομενα , αντιθετα με τα περισσοτερα δεν ασχολειται καν.

Υ.Γ. παρακαλω μην κανεις αναγραμματισμους ,και εγω εχω δυσλεξεια δε λεω, αλλα ειμαι μαθητης και οχι μαθηματικος εξειδκευμενος στην αποκρυπτογρφηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Tα ευαγγέλια είναι μεν τόσο απλά και "κατανοητά" αλλά τα λένε κατά τέτοιο τρόπο που ό,τι αντεπιχείρημα και να έχεις εδω θα το πάνε εκεί θα το πάνε στο τέλος θα σε πείσουν.Δηλαδή τόσο απλές φράσεις ή γεγονότα όπως π.χ. η δημιουργία του κόσμου δεν μπορούν να αμφισβητηθούν με βάσιμα επιχειτήματα. Πραγματικά είναι πολύ παράξενο

Ακριβώς. Μιλούν αμφίσημα και αόριστα, πότε μεταφορικά, πότε κυριολεκτικά. Και δεν ξέρεις σε τί αναφέρονται.

Για αυτο το λογο αυτοι που εγραψαν τα ευαγγελια ηταν με την Θεια φωτιση και τα λογια θεοπνευστα ;)

To ίδιο ισχυρίζονται και όλες οι υπόλοιπες θρησκείες.

Δλδ αποδειξη σαν τι?

Κείμενο γνωστού ιστορικού, το οποίο να επιβεβαιώνει όχι την ύπαρξή του (δεν είπα ότι δεν πιστεύω πως υπήρξε ο άνθρωπος με το όνομα "Ιησούς από τη Ναζαρέτ"), αλλά την ανάστασή του.

Επισης, πως γινεται αν δεν ασχολεισαι ( ή τελικα ασχολεισαι?, βρισκεσαι μαλλον σε εσωτερικο διχασμο:p) με θεολογικα ζητηματα να εχεις αποψεις επι του θεματος? Και μαλιστα τοσο εντονες να το πω.

Εννοώ ότι δεν έχουν σημασία για μένα προσωπικά, αλλά επειδή μου αρέσει η συζήτηση και επειδή θέλοντας και μη, θρησκευτικά κάνω, κάποιες απόψεις μπορώ να τις έχω, δε νομίζω πως είναι ατεκμηρίωτες.

αλεξανδρε κωδικες ειναι τα αρχαια προτωτυπα κειμενα.......

Ε, και τί πάει να πει ότι υπάρχουν περισσότεροι κώδικες; Ένα βιβλίο μπορεί να έχει 1000 σελίδες και να μη λέει τίποτα το ουσιώδες, ένα άλλο μπορεί να έχει 100 και να είναι πραγματικός θησαυρός.

αν πραγματικα αμφισβητεις την ανασταση του χριστου διαβασε το....μην αρχιζεις τις δικαιολογιες ......

Αύριο λοιπόν. Αν και, σου ξαναλέω, από τα λίγα που διάβασα, μάλλον λέει πράγματα που δεν έχουν τόση σχέση.

και αν εχεις και εσυ καρι να πεις και να υποστηριξεις για την μη ανασταση του χριστου να το διαβασω μετα χαρας.....

Τα λόγια μου και μόνο.

Ό,τι λόγο έχω να πιστέψω στην ανάσταση του χριστού, τέτοιο λόγο έχω να πιστέψω στην ανάσταση του μπάρμπα μιχάλη που έζησε τον περασμένο αιώνα (ενός τυχαίου ανθρώπου τέλος πάντων).

ενα παραδειγμα.....αν καποιος στις μερες μας εγραφε βιβλιο για την εξεργεση στο πολυτεχνει οκαι ελεγε πσεματα δεν τηα ξεσηκωνοταν ο λαος και θα απομακρυναν και θα απερριπταν το βιβλιο? θα το εκαναν

Το θέμα είναι ότι τώρα είναι καταχωρημένο και επιβεβαιωμένο το τί έγινε στο Πολυτεχνείο, τότε δεν ήταν, και επικρατούσε σύγχυση.
Προσπάθησαν, μη νομίζεις.

τα ευαγγελια γραφτηκαν 20 περιποθ χρονια μετα την σταυρωση του χριστο μονο του ιωαννη γραφτηκε το 100......αλλα αυτα τα ευαγγελια
διαβαστηκαν απο τους συγχρονους ανθρωπους εκεινης της εποχης....
αρα αν ηταν κατι λαθος θα τα αμφισβητουσνα και πρωτοι οι αρχιερεις και οι φαρισαιοι ......αλλα απο την στιγμη που στις μερες μας υπαρχουν και στηριχεται πανω τους μια θρησκεια σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκαν και ναν ειχε γινει αυτο τοτε θα ειχε αποσυρθει μεταφορικα και ουτε χριστιανισμος θα υπηρχε ουτε τιποτα...

Και η Θεογονία του Ησίοδου υπάρχει, σημαίνει ότι όσα γράφει μέσα ισχύουν;

αλλα απο την στιγμη που υπαρχει σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκε .....και ποιοι ειναι σημερα αυτοι 2000 χρονια μετα που τα αμφισβητουν....:P:)

Δε σου γεμίζω το μάτι;:P

Ανώνυμη εταιρεία ιδρύει η Εκκλησία με την επωνυμία «Αναπτυξιακός Οργανισμός της Εκκλησίας της Ελλάδος (ΑΝΟΕΕ Α.Ε.)», η οποία θα διαχειρίζεται τα οικονομικά της Εκκλησίας. Μάλιστα, η ΑΝΟΕΕ, η οποία ιδρύεται βάση τροπολογίας και όχι με νόμο, θα χρηματοδοτείται και από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων και από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Όπως έχει γίνει γνωστό, σκοπός της «Εκκλησία Α.Ε.» είναι να αναλαμβάνει έργα που «χρηματοδοτούνται από εθνικούς ή κοινοτικούς ή άλλους πόρους» στους τομείς ευθύνης της Εκκλησίας της Ελλάδος ή των εκκλησιαστικών νομικών προσώπων δημόσιου και ιδιωτικού δικαίου. Επιπλέον, θα μπορεί να συνάπτει προγραμματικές συμβάσεις, να αναλάβει τεχνικά έργα, προμήθειες ή προγράμματα προς όφελος και των ιδρυμάτων της Εκκλησίας της Ελλάδος στο εξωτερικό. Στην τροπολογία αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι θα αναλαμβάνει έργα του ΕΣΠΑ 2007 - 2013. Ακόμα, μέσω της ΑΝΟΕΕ θα κινούνται και τα μοναστήρια του Αγίου Όρους και τα νομικά εξαρτήματά τους.

Σύμφωνα με την τροπολογία, η ΑΝΟΕΕ θα λειτουργεί με βάση τους κανόνες της ιδιωτικής οικονομίας. Ωστόσο, ενώ δεν θα υπάγεται στον δημόσιο τομέα, θα εποπτεύεται από τους υπουργούς Οικονομίας και Παιδείας, ενώ θα έχει τη δυνατότητα απόσπασης δημοσίων υπαλλήλων και στελεχών του δημόσιου τομέα. Σημειώνεται ότι τα άτομα που αποσπώνται θα μπορούν να λαμβάνουν πέρα από τον κανονικό μισθό τους από το δημόσιο. επιπλέον επίδομα εξίσωσης από την ΑΝΟΕΕ.

Μοναδικός μέτοχος θα είναι η Εκκλησία της Ελλάδος, η οποία σημειωτέον απαλλάσσεται από το φόρο συγκέντρωσης κεφαλαίων, ενώ η ΑΝΟΕΕ έχει 1 μετοχή και κεφάλαιο 150.000 ευρώ. Στο Διοικητικό Συμβούλιο 5 μέλη ορίζει ο εκάστοτε αρχιεπίσκοπος και 2 το κράτος, ενώ προβλέπεται και θέση γενικού διευθυντή.

https://www.tvxs.gr/v10428

Σκανδαλώδες. Δε λέω ότι δε το περίμενα, αλλά παραμένει σκανδαλώδες να επιβεβαιώνεται τόσο κατάφωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Εννοώ ότι δεν έχουν σημασία για μένα προσωπικά, αλλά επειδή μου αρέσει η συζήτηση και επειδή θέλοντας και μη, θρησκευτικά κάνω, κάποιες απόψεις μπορώ να τις έχω, δε νομίζω πως είναι ατεκμηρίωτες.
γιατι θελοντας και μη; Εκτος αν θελεις να πεις οτι οταν εισουν μαθητης δε μπορουσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συγγνώμη, λάθος δικό μου. Είμαι μαθητής:P. Θέλοντας ή μη, εννοώ.
-----------------------------------------
*θέλοντας ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Συγγνώμη, λάθος δικό μου. Είμαι μαθητής:P. Θέλοντας ή μη, εννοώ.
-----------------------------------------
*θέλοντας ή όχι
μια στιγμη δε μπορεις να απαλαγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μέχρι τώρα, όχι.

Του χρόνου βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Μέχρι τώρα, όχι.

Του χρόνου βλέπουμε.
αρα εχεις δικαιωμα επιλογη ... γιατι προσ στιγμην νομιζα οτι βρισκομασταν σε διαφορετικη χωρα....
εγω παντως εχω απαλαγει και δε το μετανιωνω για πολλους λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια σορρυ για τα γραμματα και ετσι που τα γραφω αλλα λογω ταξης και χρονου βιαζομαι και τα γραφω γρηγορα χωρις να κανω ελεγχο...........
-----------------------------------------
οριστε και πως συνδεονται με την αρχαιολογια η αγια γραφη.....
https://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/eikones1.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
παιδια σορρυ για τα γραμματα και ετσι που τα γραφω αλλα λογω ταξης και χρονου βιαζομαι και τα γραφω γρηγορα χωρις να κανω ελεγχο...........
-----------------------------------------
οριστε και πως συνδεονται με την αρχαιολογια η αγια γραφη.....
https://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/eikones1.htm
αυτο δε μου λεει τιποτα για τη ορθοτητα των οσων λεει η <<αγια γραφη>> και ο τρωικος πολεμος εγινε αλλα κανεις δε πιστευει οτι ο παρης εδωσε το μηλο της εριδος στη αφροδητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
αν πραγματικα αμφισβητεις την ανασταση του χριστου διαβασε το....μην αρχιζεις τις δικαιολογιες ......και αν εχεις και εσυ καρι να πεις και να υποστηριξεις για την μη ανασταση του χριστου να το διαβασω μετα χαρας.....

Δε μου λέει τίποτα. Αυτό που κάνει είναι να περιγράφει πόσο οδυνηρό είναι να πεθαίνεις στο σταυρό, κι από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι ψευδοεπιστήμη, αφού δε διασταυρώνει καν τα στοιχεία που χρησιμοποιεί με άλλες πηγές. Θεωρεί όλα όσα γράφονται στην Α. Γραφή αληθινά.

αυτο δε μου λεει τιποτα για τη ορθοτητα των οσων λεει η <<αγια γραφη>> και ο τρωικος πολεμος εγινε αλλα κανεις δε πιστευει οτι ο παρης εδωσε το μηλο της εριδος στη αφροδητη.

Ακριβώς. Το ότι υπάρχουν γλυπτά θεών, δε σημαίνει ότι η ελληνική μυθολογία ισχύει. Εκτός αυτού, η ΠΔ περιέχει μυθοπλασίες παρμένες από άλλους λαούς (για παράδειγμα, τον κατακλυσμό του Νώε, ο οποίος είναι σχεδόν ολόιδιος με ένα κομμάτι στο έπος του Γιλγαμές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
για παράδειγμα, τον κατακλυσμό του Νώε, ο οποίος είναι σχεδόν ολόιδιος με ένα κομμάτι στο έπος του Γιλγαμές
Βασικά ο κατακλυσμός του Νώε μοιράζεται αρκετές ομοιότητες με σχεδόν όλες τις μυθολογίες και παραδόσεις του κόσμου(από την αρχαία ελληνική μέχρι την αρχαία νορβηγική) και αυτό μπορεί να είναι ένα στοιχείο που αυτόματα αυξάνει τις πιθανότητες του να είναι αληθής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το γεγονός στο οποίο αναφέρεται να είναι.
Χωρίς τις σαλτσούλες για τον καλό Νώε και τους κακούς ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Βασικά ο κατακλυσμός του Νώε μοιράζεται αρκετές ομοιότητες με σχεδόν όλες τις μυθολογίες και παραδόσεις του κόσμου(από την αρχαία ελληνική μέχρι την αρχαία νορβηγική) και αυτό μπορεί να είναι ένα στοιχείο που αυτόματα αυξάνει τις πιθανότητες του να είναι αληθής.

Ή μπορεί παρόμοιο γεγονός να είναι αληθές, που με το πέρασμα του χρόνου αλλοιώθηκε και μετατράπηκε στην ιστορία του Νώε. Να παίρνουμε όλες τις πιθανές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, όχι ακριβώς. Το ότι κάποιος είναι τέρας μορφώσεως δεν είναι υποκειμενικό. Το ότι είναι ηθικός και άξιος εντάξει, φυσικά και είναι, αλλά αφού δεν συμμετέχεις στο σώμα της εκκλησίας, δεν είσαι σε θέση να τον γνωρίζεις στο ρόλο που επιτελεί. Εγώ τυχαίνει να τον γνωρίζω.;)
Σχετικά με τη μόρφωση, έχει σπουδάσει Ιατρός στο Harvard, στο ΜΙΤ, είναι κάτοχος διδακτορικού από αυτά, έχει δουλέψει ως ειδικός ερευνητής σε πολλά αμερικάνικα νοσοκομεία, ως σύμβουλος στη NASA, ως καθηγητής στο Harvard, το MIT, την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Πανεπιστημίου Αθηνών και είναι κάτοχος πτυχίου Θεολογίας από θεολογική σχολή της Βοστώνης και διδακτορικού από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Κι επειδή μιλάς χωρίς να γνωρίζεις μόνο και μόνο για να μου πας κόντρα και να διαβάλλεις έναν άνθρωπο που πολύ θα ήθελες να του μοιάσεις, να σε ενημερώσω ότι ο λόγος της πολύ πρόσφατης παραίτησής του ήταν ακριβώς το γεγονός ότι η Ιερά Σύνοδος (με οριακή πλειοψηφία μόνο) δεν ήθελε να παραπέμψει τον Παντελεήμονα, πράγμα που το θεώρησε προσβολή για τον κόσμο και τη δικαιοσύνη, ειδικά μετά τα γεγονότα με το παραδικαστικό και τους πατριάρχες. Ακριβώς όπως και η στάση που έδειξε ο Ιερώνυμος, τον οποίο τυχαίνει να γνωρίζω επίσης και για το ήθος του και για το τεράστιο έργο που προσέφερε στη Μητρόπολη Βοιωτίας, με την οποία έχω ιδιαίτερες σχέσεις και φυσικά για τις τεράστιες και πετυχημένες προσπάθειές του να φτιάξει μια μητρόπολη με μορφωμένους και διαλλακτικούς ιερείς. Κι επειδή δεν έχεις καμία γνώση επ'αυτού, σου λέω ότι το κατάφερε. Τι να κάνουμε, η προπαγάνδα που πιάνεται απ'τον Εφραίμ και φτάνει να βάζει στο στόμα της τον Ευαγγελιστή Ιωάννη μερικές φορές καταρρέι απ'τα ίδια τα γεγονότα. Σε λίγο θα περάσετε από τηλεοπτικό δικαστήριο τον ίδιο το Χριστό για να το παίξετε άθεοι και light, πραγματικά λυπάμαι. Λυπάμαι που άνθρωποι που θα μπορούσαν να είναι πιο αξιοπρεπείς, δεν χάνουν ευκαιρία να κάνουν το δουλικό στην προπαγάνδα που θέλει όποιον φοράει σταυρό να είναι και μαλάκας. Και μάλιστα να πιστεύουν ότι είναι και, να δεις πως το λένε, "πνευματικά ελεύθεροι". Φυσάτε...

Απαντώ εδώ γιατί δεν έχουν άμεση σχέση αυτά που θα ήθελα να πω με την είδηση στο άλλο τόπικ.

Ίσως θα μπορούσες να μας πεις ποιοι ακριβώς προπαγανδίζουν ότι όποιος φοράει σταυρό είναι μ*****ς.

Αλλά αυτό στο οποίο ήθελα να εστιάσω, είναι το εξής:

Σε λίγο θα περάσετε από τηλεοπτικό δικαστήριο τον ίδιο το Χριστό για να το παίξετε άθεοι και light, πραγματικά λυπάμαι.
.

Τί είναι δηλαδή ο Χριστός και δε μπορεί ο ίδιος να κριθεί; Κρίνετε ίνα κριθείτε. Αλλά μην παρεξηγείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ναι πιστευω αλλααααααααααα.
Δεν μαρεσει να πηγαινω εκκλησια κ δεν ακολουθω 12 εντολες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
ναι πιστευω αλλααααααααααα.
Δεν μαρεσει να πηγαινω εκκλησια κ δεν ακολουθω 12 εντολες :P


Ουτε εγω πηγαινω εκκλησια αλλα τις 12 εντολες τις ακολουθω επειδη ειναι νομοι της κοινωνιας μας.Προσωπικα δεν πιστευω στο συγκεκριμενο δογμα που πιστευει σχεδον ολη η Ελλαδα.Γενικα δεν πιστευω σε τπτ συγκεκριμενο.Πιστευω σε μια ιδεολογια σαν της Wicca (παρακαλω μην γελατε!).Δεν ξερω γιατι αλλα απο πιο μικρη και χωρις να γνωριζω την υπαρξη αυτης της ''Θρησκειας'' (μεσα σε εισαγωγικα διοτι δεν ειναι αναγνωρισμενη ως θρησκεια)ειχα τετοιες αντιληψεις και παρακαλω μην πειτε πως διαβαζω πολυ Harry Potter (ναι! το εχω ακουσει και αυτο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε... Οι εντολές δεν είναι δώδεκα, αλλά δέκα:P:P:P.

Δεν είχα ξανακούσει για τη Wicca, από ένα πολύ ελαφρύ skimming που έκανα στο γενικό μέρος του άρθρου της Wikipedia, κατάλαβα πως είναι κάποιου είδους θρησκεία. Θα είχε ενδιαφέρον αν μας ανέλυες το γιατί πιστεύεις εκεί:). Aλλά μάλλον, αν πιστεύεις εκεί, πιστεύεις σε κάτι συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ουτε εγω πηγαινω εκκλησια αλλα τις 12 εντολες τις ακολουθω επειδη ειναι νομοι της κοινωνιας μας.Προσωπικα δεν πιστευω στο συγκεκριμενο δογμα που πιστευει σχεδον ολη η Ελλαδα.Γενικα δεν πιστευω σε τπτ συγκεκριμενο.Πιστευω σε μια ιδεολογια σαν της Wicca (παρακαλω μην γελατε!).Δεν ξερω γιατι αλλα απο πιο μικρη και χωρις να γνωριζω την υπαρξη αυτης της ''Θρησκειας'' (μεσα σε εισαγωγικα διοτι δεν ειναι αναγνωρισμενη ως θρησκεια)ειχα τετοιες αντιληψεις και παρακαλω μην πειτε πως διαβαζω πολυ Harry Potter (ναι! το εχω ακουσει και αυτο!)
Η wiccan δεν υπήρχαν ούτε καν τον μεσαίωνα.Αν έχουν 50 χρόνια ύπαρξης , και πολλά λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Η wiccan δεν υπήρχαν ούτε καν τον μεσαίωνα.Αν έχουν 50 χρόνια ύπαρξης , και πολλά λέω.


Και???Αλλοι λενε πως ειναι απο τις αρχαιοτερες θρησκειες ενω αλλοι εχουν τη δικη σου αποψη.Ποιον να πιστεψουμε?Και τι σημασια εχει τελος παντων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top