Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα Ευαγγέλια όμως δεν είναι ιστορική πηγή. Με την ίδια λογική, υπάρχει κάπου το νησί της Καλυψώς, και στον Όλυμπο κατοικούν θεοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ναι θα εμπιστευτώ εσένα που λες κουταμάρες κι όχι τον κολοκοτρώνη
να είσαι σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε τις λέω εγώ τις "κουταμάρες". Διάφορα βιβλία τις λένε. Γιατί να εμπιστευτώ το Χ βιβλίο και όχι το Υ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κάποια απόδειξη ότι ο Χριστός αναστήθηκε; Όχι ολόκληρο κήρυγμα, ζαλίστηκα.

quote]
αν το διαβασες ολο θα καταλαβες πως αποδεικνυει πως αναστηθηκε και απανταει σε ολες τις αμφισβητησεις......


και για ταευαγγελια αν τα θεωρεις παραμυθακια το ιδιο μπορουμε να πουμε και για την ιστορια του θουκιδιδη και του ιροδοτου του ξενοφοντακαι να αμφισβητισουμε ολη την ιστορια αφου ηαγια γραφη ΑΝ διαβασες το δευτερο σιτε που προτεινα ειναι εχει πολλου περισοτερους κωδικες απο ολα τα αλλα και ο παλιοτερος απεχει λιγα χρονια απο το τε που γραφτηκε σε σχεση με τα αλλα ιστορικα βιβλια.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν είναι ιστορική πηγή;; δεν εξιστορεί;; Εσύ εμπιστεύεσαι τον λιακόπουλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κάποια απόδειξη ότι ο Χριστός αναστήθηκε; Όχι ολόκληρο κήρυγμα, ζαλίστηκα.

αν το διαβασες ολο θα καταλαβες πως αποδεικνυει πως αναστηθηκε και απανταει σε ολες τις αμφισβητησεις......


και για τα ευαγγελια αν τα θεωρεις παραμυθακια το ιδιο μπορουμε να πουμε και για την ιστορια του θουκιδιδη και του ιροδοτου του ξενοφοντακαι να αμφισβητισουμε ολη την ιστορια αφου ηαγια γραφη ΑΝ διαβασες το δευτερο σιτε που προτεινα ειναι εχει πολλου περισοτερους κωδικες απο ολα τα αλλα και ο παλιοτερος απεχει λιγα χρονια απο το τε που γραφτηκε σε σχεση με τα αλλα ιστορικα βιβλια.......

Αναφέρεται στο Χριστό σαν να είναι ούτως ή άλλος, αδιαμφησβήτητα ο υιός του θεού, έβλεπε οράματα και ότι άλλα μας εξιστορούσε/έλεγε/τσαμπούναγε, όπως το πάρει κανείς. Δεν βλέπω το «σίτε» της ΟΟΔΕ ως αξιόπιστο, αλλά το ίδιο μονοπωλικό με το βιβλίο των θρησκευτικών μου...

Ηελλόου... τα Ευαγγέλια τα έγραψαν ΜΑΘΗΤΕΣ του ΧΡΙΣΤΟΥ... ε, τι ήθελες να γράφουν δηλαδή... ότι δεν αναστήθηκε;;; Τα ευαγγέλια δεν τα έγραψαν απλοί Χριστιανοί, (που το ίδιο μονοπολικοί είναι αλλά whatever) τα έγραψαν οι μαθητές του/απόστολοι... εσύ δηλαδή τι περίμενες να πουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αναφέρεται στο Χριστό σαν να είναι ούτως ή άλλος, αδιαμφησβήτητα ο υιός του θεού, έβλεπε οράματα και ότι άλλα μας εξιστορούσε/έλεγε/τσαμπούναγε, όπως το πάρει κανείς. Δεν βλέπω το «σίτε» της ΟΟΔΕ ως αξιόπιστο, αλλά το ίδιο μονοπωλικό με το βιβλίο των θρησκευτικών μου...

Ηελλόου... τα Ευαγγέλια τα έγραψαν ΜΑΘΗΤΕΣ του ΧΡΙΣΤΟΥ... ε, τι ήθελες να γράφουν δηλαδή... ότι δεν αναστήθηκε;;; Τα ευαγγέλια δεν τα έγραψαν απλοί Χριστιανοί, (που το ίδιο μονοπολικοί είναι αλλά whatever) τα έγραψαν οι μαθητές του/απόστολοι... εσύ δηλαδή τι περίμενες να πουν;;;
με αυτην την αποψη ολα τα ιερα βιβλια ολων των θρησκειων ειναι ψεματα........τα ευαγελλια οπως αποδεικνυουν πολλες επιστημες ειναι ΙΣΤΟΡΙΚΑ βιβλια οπως ολα τα αλλα και δεν μπορει ενα παιδι να τις αμφισβητησει με ποιο γνωμονα με ποιο κριτηριο .....φιλε να κατακρινεις ειναι ευκολο να υποστηριξεις ομως ειναι δυσκολο....και συ τι θες δηλαδη για να πιστεις πως ο χριστος αναστηθηκε....απο ποιον θες να το ακουσεις τι θελεις να δεις ......αν διαβασες το σιτε επιστημονας ανθρωπος σου εξηγει καποια πραματα αλλα αν δεν το διαβασες δεν σημαινει οτι αποτελει παλι ενα μονοπολικο κυρηγμα αλλα σημαινει πως δεν θελεις να πιστεψεις....ετσι ομως δεν προχωραει το πραμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
αν το διαβασες ολο θα καταλαβες πως αποδεικνυει πως αναστηθηκε και απανταει σε ολες τις αμφισβητησεις......

Δε το διάβασα όλο. Ίσως θα μου έκανες τη χάρη να συνοψίσεις τα βασικότερα επιχειρήματα του κειμένου (εσύ που το έχεις διαβάσει) γιατί από αυτό που διάβασα στην αρχή, απογοητεύτηκα. Είναι σαν να λέει ότι επειδή μπορούμε να σταυρώσουμε άνθρωπο (ή θεάνθρωπο, αν προτιμάτε), αναστήθηκε. Ε, δεν έχω όρεξη να διαβάσω ένα τέτοιο κατεβατό, νιώθω μετά σαν να διάβασα κάτι για το τίποτα.

και για ταευαγγελια αν τα θεωρεις παραμυθακια το ιδιο μπορουμε να πουμε και για την ιστορια του θουκιδιδη και του ιροδοτου του ξενοφοντακαι να αμφισβητισουμε ολη την ιστορια αφου ηαγια γραφη ΑΝ διαβασες το δευτερο σιτε που προτεινα ειναι εχει πολλου περισοτερους κωδικες απο ολα τα αλλα και ο παλιοτερος απεχει λιγα χρονια απο το τε που γραφτηκε σε σχεση με τα αλλα ιστορικα βιβλια.......

Και Θουκυδίδης και ο Ηρόδοτος (όπως και ο Ξενοφώντας) αμφισβητούνται σε κάποια σημεία. Μη νομίζεις πως και ο Ηρόδοτος γράφει όλα όσα γράφει εντελώς αντικειμενικά. Αυτό που μπορούμε όμως να κάνουμε, είναι να διασταυρώσουμε στοιχεία που μας δίνουν με άλλες πηγές και με αρχαιολογικά ευρήματα.

Τί ακριβώς είναι κώδικας; Δε το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Σίγουρα. Μόνο που η λογική δεν ασχολείται κατ' ανάγκην με το θεό.
σε αυτο εχεις δικιο

τωρα διαβασα σχετικα με αυτα ευαγγελια κανεις δε μας ειπε οτι υπαρχουν και αλλα κειμενα σχετικα με το θεμα συγχρονα τους απο τα οποια ομως αλλα λογοκριθηκαν αλλα καηκαν και αλλα ερχονται στο φως και λενε καποιοι οτι ειναι ψεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
σε αυτο εχεις δικιο

τωρα διαβασα σχετικα με αυτα ευαγγελια κανεις δε μας ειπε οτι υπαρχουν και αλλα κειμενα σχετικα με το θεμα συγχρονα τους απο τα οποια ομως αλλα λογοκριθηκαν αλλα καηκαν και αλλα ερχονται στο φως και λενε καποιοι οτι ειναι ψεματα

Σωστά. Ποιος ξέρει τί κανόνιζαν μεταξύ τους οι "Πατέρες" στις Οικουμενικές Συνόδους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
δεν είναι ιστορική πηγή;; δεν εξιστορεί;; Εσύ εμπιστεύεσαι τον λιακόπουλο

Σύγκρινε λίγο το έργο του Θουκυδίδη με τα ευαγγέλια, και θα δεις τι σημαίνει ιστορική πηγή και ιστοριογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Tα ευαγγέλια είναι μεν τόσο απλά και "κατανοητά" αλλά τα λένε κατά τέτοιο τρόπο που ό,τι αντεπιχείρημα και να έχεις εδω θα το πάνε εκεί θα το πάνε στο τέλος θα σε πείσουν.Δηλαδή τόσο απλές φράσεις ή γεγονότα όπως π.χ. η δημιουργία του κόσμου δεν μπορούν να αμφισβητηθούν με βάσιμα επιχειτήματα. Πραγματικά είναι πολύ παράξενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Tα ευαγγέλια είναι μεν τόσο απλά και "κατανοητά" αλλά τα λένε κατά τέτοιο τρόπο που ό,τι αντεπιχείρημα και να έχεις εδω θα το πάνε εκεί θα το πάνε στο τέλος θα σε πείσουν.Δηλαδή τόσο απλές φράσεις ή γεγονότα όπως π.χ. η δημιουργία του κόσμου δεν μπορούν να αμφισβητηθούν με βάσιμα επιχειτήματα. Πραγματικά είναι πολύ παράξενο


Για αυτο το λογο αυτοι που εγραψαν τα ευαγγελια ηταν με την Θεια φωτιση και τα λογια θεοπνευστα ;)
-----------------------------------------
Αυτό ακριβώς.



Κάποια απόδειξη ότι ο Χριστός αναστήθηκε; Όχι ολόκληρο κήρυγμα, ζαλίστηκα.

Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα ιερά βιβλία.

Δλδ αποδειξη σαν τι?


Επισης, πως γινεται αν δεν ασχολεισαι ( ή τελικα ασχολεισαι?, βρισκεσαι μαλλον σε εσωτερικο διχασμο:p) με θεολογικα ζητηματα να εχεις αποψεις επι του θεματος? Και μαλιστα τοσο εντονες να το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αλεξανδρε κωδικες ειναι τα αρχαια προτωτυπα κειμενα.......
αν πραγματικα αμφισβητεις την ανασταση του χριστου διαβασε το....μην αρχιζεις τις δικαιολογιες ......και αν εχεις και εσυ καρι να πεις και να υποστηριξεις για την μη ανασταση του χριστου να το διαβασω μετα χαρας.....



εσυ το συγκρινες μιχαλη και αν ναι τι συμπερασματα εβγαλες για να καταλαβω και εγω.....
-----------------------------------------
Σωστά. Ποιος ξέρει τί κανόνιζαν μεταξύ τους οι "Πατέρες" στις Οικουμενικές Συνόδους;


ενα παραδειγμα.....αν καποιος στις μερες μας εγραφε βιβλιο για την εξεργεση στο πολυτεχνει οκαι ελεγε πσεματα δεν τηα ξεσηκωνοταν ο λαος και θα απομακρυναν και θα απερριπταν το βιβλιο? θα το εκαναν

τα ευαγγελια γραφτηκαν 20 περιποθ χρονια μετα την σταυρωση του χριστο μονο του ιωαννη γραφτηκε το 100......αλλα αυτα τα ευαγγελια
διαβαστηκαν απο τους συγχρονους ανθρωπους εκεινης της εποχης....
αρα αν ηταν κατι λαθος θα τα αμφισβητουσνα και πρωτοι οι αρχιερεις και οι φαρισαιοι ......αλλα απο την στιγμη που στις μερες μας υπαρχουν και στηριχεται πανω τους μια θρησκεια σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκαν και ναν ειχε γινει αυτο τοτε θα ειχε αποσυρθει μεταφορικα και ουτε χριστιανισμος θα υπηρχε ουτε τιποτα...

αλλα απο την στιγμη που υπαρχει σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκε .....και ποιοι ειναι σημερα αυτοι 2000 χρονια μετα που τα αμφισβητουν....:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Για αυτο το λογο αυτοι που εγραψαν τα ευαγγελια ηταν με την Θεια φωτιση και τα λογια θεοπνευστα ;)
-----------------------------------------


Δλδ αποδειξη σαν τι?


Επισης, πως γινεται αν δεν ασχολεισαι ( ή τελικα ασχολεισαι?, βρισκεσαι μαλλον σε εσωτερικο διχασμο:p) με θεολογικα ζητηματα να εχεις αποψεις επι του θεματος? Και μαλιστα τοσο εντονες να το πω.

Γιατί η Θεία φώτιση πήγε στους αποστόλους/μαθητές του Χριστού, χωρίς να είναι κανείς μπροστά;;; Αφού μέσα στη αίθουσα ήταν μόνο αυτοί, κανείς δεν ξέρει τι έγινε... επίσης το Χριστό τον Είδανε μόνο αυτές κι αυτές κι επίσης οι μαθητές του/απόστολοι. Τον είδε κανένας άλλος;;;
-----------------------------------------
για την εξεργεση στο πολυτεχνει οκαι ελεγε πσεματα δεν τηα ξεσηκωνοταν ο λαος
Σε παρακαλώ, χωρίς πλάκα αυτή τη φορά, θα μας πάρουν με τις πέτρες... σε παρακαλώ πάααααρα πολύ, γράψε λίγο καλύτερα, έχω φτάσει κάποιες φορές να μην καταλαβαίνω τι λες και δεν ξέρω τι να σου απαντήσω...:hmm:Επίσης, όχι, πράγματι θα είχε ενδιαφέρον άμα κάποιος τα αμφισβητούσε όλα αυτά... θα είχαμε και με κάτι παραπάνω να ασχοληθούμε...
-----------------------------------------
αλλα απο την στιγμη που υπαρχει σημαινει πως δεν αμφισβητηθηκε .....και ποιοι ειναι σημερα αυτοι 2000 χρονια μετα που τα αμφισβητουν....:P:)

Είναι φιλελεύθεροι έφηβοι με τις δικές τους απόψεις, τις οποίες δεν κατάφερε το βιβλίο των θρησκευτικών να παραμορφώσει...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι με ποιο ακριβώς δικαίωμα προσπαθείς τόσο απεγνωσμένα να μονοπωλήσεις τον όρο του φιλελεύθερου. Άστοχο, στο λέω εγώ. Εγώ που είμαι Χριστιανός τις ώρες εκείνες που έκανα θρησκευτικά πάντα έβρισκα την ευκαιρία να συζητήσω. Ακόμη και το γεγονός ότι υπήρχαν άθεοι, κομμουνιστές κλπ. που για χάρη του μαθήματος πήραν λόγο, εμένα μου αρκεί. Η ποιοτική διαφορά είναι στον άνθρωπο, όχι στα ερεθίσματα που δέχεται. Αν ο άλλος γεννηθεί (τον κάνουν μάλλον) μαλάκα, έτσι θα παραμείνει. Δεν του έφταιξε το σχολείο αν γεννήθηκε θύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
χμ...
1) εγώ ξέρω τις πολιτικές μου απόψεις, όχι εσύ.
2) Δεν πήγα να πουλήσω μαγκιά για το φιλελεύθερος, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ εθισμένο φασίστα εθνικιστή να αντιμιλάει (ή να αμφισβητεί τουάχιστον) τη θρησκεία της χώρας του.
3) Έχω κάθε δικαίωμα να λέω τι νομίζουν ότι είμαι, τι νομίζω ότι είμαι και τι είμαι.
4) Θεωρώ τον εαυτό μου φιλελεύθερο όταν κάθε μέρα σβήνω από το θρανίο μου Σβάστιγκες...
5) Έχω γονείς Χριστιανούς, 1αν αδελφό Χριστιανό/Αγνωστικιστή και έναν αδερφό άθεο. Έχω ανατραφεί να πηγαίνω στην Εκκλησία και να πληρώνω, να ανάβω το κεράκι μου και να πηγαίνω να πάρω θεία κοινωνία... δεν ξέρεις τι βάρος έφυγε από πάνω μου όταν ένιωσα ελεύθερος να μην κάνω τίποτα από τα δύο και να κοιτάξω υποτιμητικά τα τεταρτάκια που τη κορόιδευαν, + την ίδια τη Γιαγιούλα που είχε κάνει τάμα και είχε έρθει στην Εκκλησία με τα γόνατα...
6) Δικές μου απόψεις. Δεν αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Έχω εκτραφεί να πηγαίνω στην Εκκλησία και να πληρώνω
*Εκτρέφω σημαίνει φροντίζω ζώα ανατρέφω είναι το σωστό ρήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η Εκκλησία έχει μετατραπεί σε μια επιχείρηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου η Εκκλησία έχει μετατραπεί σε μια επιχείρηση...



Ανώνυμη εταιρεία ιδρύει η Εκκλησία με την επωνυμία «Αναπτυξιακός Οργανισμός της Εκκλησίας της Ελλάδος (ΑΝΟΕΕ Α.Ε.)», η οποία θα διαχειρίζεται τα οικονομικά της Εκκλησίας. Μάλιστα, η ΑΝΟΕΕ, η οποία ιδρύεται βάση τροπολογίας και όχι με νόμο, θα χρηματοδοτείται και από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων και από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Όπως έχει γίνει γνωστό, σκοπός της «Εκκλησία Α.Ε.» είναι να αναλαμβάνει έργα που «χρηματοδοτούνται από εθνικούς ή κοινοτικούς ή άλλους πόρους» στους τομείς ευθύνης της Εκκλησίας της Ελλάδος ή των εκκλησιαστικών νομικών προσώπων δημόσιου και ιδιωτικού δικαίου. Επιπλέον, θα μπορεί να συνάπτει προγραμματικές συμβάσεις, να αναλάβει τεχνικά έργα, προμήθειες ή προγράμματα προς όφελος και των ιδρυμάτων της Εκκλησίας της Ελλάδος στο εξωτερικό. Στην τροπολογία αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι θα αναλαμβάνει έργα του ΕΣΠΑ 2007 - 2013. Ακόμα, μέσω της ΑΝΟΕΕ θα κινούνται και τα μοναστήρια του Αγίου Όρους και τα νομικά εξαρτήματά τους.

Σύμφωνα με την τροπολογία, η ΑΝΟΕΕ θα λειτουργεί με βάση τους κανόνες της ιδιωτικής οικονομίας. Ωστόσο, ενώ δεν θα υπάγεται στον δημόσιο τομέα, θα εποπτεύεται από τους υπουργούς Οικονομίας και Παιδείας, ενώ θα έχει τη δυνατότητα απόσπασης δημοσίων υπαλλήλων και στελεχών του δημόσιου τομέα. Σημειώνεται ότι τα άτομα που αποσπώνται θα μπορούν να λαμβάνουν πέρα από τον κανονικό μισθό τους από το δημόσιο. επιπλέον επίδομα εξίσωσης από την ΑΝΟΕΕ.

Μοναδικός μέτοχος θα είναι η Εκκλησία της Ελλάδος, η οποία σημειωτέον απαλλάσσεται από το φόρο συγκέντρωσης κεφαλαίων, ενώ η ΑΝΟΕΕ έχει 1 μετοχή και κεφάλαιο 150.000 ευρώ. Στο Διοικητικό Συμβούλιο 5 μέλη ορίζει ο εκάστοτε αρχιεπίσκοπος και 2 το κράτος, ενώ προβλέπεται και θέση γενικού διευθυντή.

https://www.tvxs.gr/v10428
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top