Θρησκεία

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
halvas, τώρα που το πρόσεξα, ο Γκάντι το είχε πει, πράγματι, την είδα τη ταινία (πω, πω, τρεις ώρες, αλλά πραγματικά άξιζε...), αλλά ο Γκάντι γράφεται Gandhi...:)

Απαξιώ. Είχε πλάκα τις πρώτες 1632 φορές, αλλά βαρέθηκα πια να διαβάζω 25.000 σειρές post ψιλοκομμένο σαν καρρότο. Έλεος πια!

Έχεις δίκιο, το διορθώνω...

Δίκιο έχει ρε Κρουκσανκς. Εμένα με πειράζει που δε φαίνεται ποιος κάνει το ποστ. Μου σπάει τα νεύρα, θα σε βάλω στους "εκνευριστικούς χρήστες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό στοιχειο για μένα είναι η δίκαιη τιμωρία . Οφθαλμός αντί οφθαλμού που λέμε .

αυτό βεβαια υπάρχει και σε άλλες θρησκείες . Αν θες να μάθεις περισσότερα ρίξε μια ματια εδώ ( είναι αρκετά κατατοπιστικό ) https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Satan

( για να μην "παρεξhγhθω" , δεν κάνω τελετές και διαφορα τέτοια αρρωστημένα :D )

When walking in open territory, bother no one. If someone bothers you, ask them to stop. If they donʼt stop, destroy them.

E;

Και τί θα κερδίσεις από αυτό;

An eye for an eye will make us all blind όμως.

Αυτό ακριβώς μου ήρθε στο μυαλό:P.

Απαξιώ. Είχε πλάκα τις πρώτες 1632 φορές, αλλά βαρέθηκα πια να διαβάζω 25.000 σειρές post ψιλοκομμένο σαν καρρότο. Έλεος πια!

Τί προτείνεις δηλαδή; Δε μπορώ να τα γράφω όλα μαζεμένα, θα χάσετε ακόμη περισσότερο το μπούσουλα.

Έχεις δίκιο, το διορθώνω...

Δίκιο έχει ρε Κρουκσανκς. Εμένα με πειράζει που δε φαίνεται ποιος κάνει το ποστ. Μου σπάει τα νεύρα, θα σε βάλω στους "εκνευριστικούς χρήστες".

Lol:P. Φαίνεται. Απλώς, όταν γίνεται παράθεση ενός ποστ, το όνομα φαίνεται μόνο στο πρώτο κομμάτι. Μετά όλα τα υπόλοιπα είναι γραμμένα από αυτόν που φαίνεται στο αμέσως πρηγούμενο παρατεθειμένο μήνυμα με όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δηλαδή όλοι οι άπιστοι είναι αποτυχημένοι.
Ο Einstein ήταν αποτυχημένος.
Ο Δαρβίνος ήταν κι αυτός αρκετά αποτυχημένος.
Ο Dawkins είναι αποτυχημένος.

Υπάρχουν και χιλιάδες, εκατομμύρια άλλοι "αποτυχημένοι".
Ο πρώτος αγαπούσε σφοδρά τον ICXC και το Λόγο του αλλά απέτυχε και απίστησε και πέρασε μεγάλο μέρος της ζωής του αναζητώντας τον Θεό μάλλον επίμονα σε άλλα μέρη.
Ο δεύτερος δεν ήταν καν ορθόδοξος ούτε γνώρισε την Ορθοδοξία και παντρεύτηκε και την ξαδέλφη του. Όσο για τη θεωρία του, δηλ. το μοναδικό έργο, ήταν έργο σύγχρονο και όχι διαχρονικό.
Ο τρίτος δεν ξέρω τι σχέση έχει με την επιτυχία. Καλός άνθρωπος, κακομοίρης, βγάζει το ψωμί του όπως μπορεί, μια πουλώντας αθεΐα, μια με trash αντιθρησκευτικά ντοκιμαντέρ.

Αλλά οι αποτυχημένοι δε μας ενδιαφέρουν, κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
O πρώτος ήταν στην καταγωγή Εβραίος.
Α, απέτυχε... Ναι, όντως...
Νομίζεις ότι η Ορθοδοξία είναι το παν; Δεν είναι παρά μια γουλιά νερό μέσα σε μια μεγάλη κανάτα.
Δεν μίλησα εγώ για αποτυχημένους.

Ο Γκάντι να υποθέσω ότι ήταν κι αυτός αποτυχημένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ναι σίγουρα ,αλλά αν ένας ιερέας είναι σωστός χριστιανός ??:(Θα πάει στην κόλαση ??Δεν τον νομίζω .Γιατί όμως να το έγραφε αυτό γενικότερα ??:(

Οχι, απλα το εργο του ιερεα ειναι πολυ πιο δυσκολο απο οτι ενος κοινου χριστιανου. Ο ιερεας εχει και μια αποστολη να φερει εις περας. Να φερει ανθρωπους στον χωρο της εκκλησιας και να δειξει τον δρομο που θα πρεπει να ακολουθησουν οι ανθρωποι.
Εκτος απο αυτο πρεπει να φροντισει και την δικια του ψυχη. Ειναι πολυ δυσκολο για την ψυχη ενος ιερεα να "φορτωνεται" με τις αμαρτιες του καθε ανθρωπου που ακουει με την εξομολογηση. Ωστοσο, πρεπει να αντεξει, να μεινει σταθερος στην πιστη του και να βοηθησει τους ανθρωπους!
-----------------------------------------
δε διαφερουμε τοσο πολυ απο τα αλλα ζωα, ειδικα απο τα πρωτευοντα (χιμπατζιδες κτλ). Μας μοιαζουν παρα πολυ, αλλα εμεις ειμαστε πιο εξελιγμενοι.
Ειναι πολυ σχετικο το αν ειμαστε οι καλυτεροι μορφολογικα. Τα ζωα εχουν αλλα ++ (μεγαλυτερες ταχυτητες λογω 4 ποδιων, μεγαλυτερο ευρος στις αισθησεις τους κτλ). Απλα εμεις εχουμε πιο εξελιγμενο μυαλο και λογικη (και πολλα ζωα εχουν λογικη αλλα οχι τοσο εξελιγμενη).

οκ πες οτι οντως μας εχει δημιουργησει. Γιατι; Τι θελει απο μας και μας δημιουργησε;Τι θελει να πετυχει; Να δει;

Εδω στην Γη κατεβηκε και ειπε ακριβως τι θελει απο εμας! και καθεσαι και ακομα αναρωτιεσαι? Απο εμας περιμενεις να μαθεις?? Ο ιδιος στο εχει πει εδω και 2000 περιπου χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάκης Τ.

Νεοφερμένος

Ο Τάκης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Νομίζεις ότι θα κάτσω να με ρωτάς και να με ξαναρωτάς για τον καθέναν; Τα λέμε μια φορά δε χρειάζεται επανάληψη, δεν πρόκειται για μάθημα.
Η Ορθοδοξία είναι αυτό που σημαίνει η λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ουσιώδες για μένα είναι ότι δεν ξέρω κανένα σοβαρό επιστήμονα που να επιχειρηματολόγησε ποτέ, ως επιστήμων, μιλώντας για το Θεό. Θα ήταν κομπογιαννίτης. Ούτε βέβαια στη λογική της ισοπέδωσης θα μπω, δεν είναι άξιοι μόνο οι θρήσκοι. Επέτρεψέ μου, πάντως, να αμφιβάλλω για το αν ο Άλμπερτ είχε καμια ουσιαστική επιρροή απ'την εβραική καταγωγή του, δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο έθνος οι Εβραίοι, προσωπικά τη μεγαλύτερη παρακίνηση για όσα έκανε την τοποθετώ στην υποστήριξη και στα οικονομικά κίνητρα που του έδωσαν οι Αμερικάνοι, πέρα από την επιστημονική περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε το κάνει, γιατί δε τον ενδιαφέρει. Θα έλεγα, είναι υπεράνω αυτού του ζητήματος, αλλά θα με κατηγορούσατε.
Εξάλλου δε μιλήσαμε για κάτι τέτοιο.

Η Ορθοδοξία είναι αυτό που σημαίνει η λέξη.

Αν εγώ σου πω ότι η θρησκεία των Ζουλού λέγεται και Ορθοπιστία, θα με πιστέψεις;

Εδω στην Γη κατεβηκε και ειπε ακριβως τι θελει απο εμας! και καθεσαι και ακομα αναρωτιεσαι? Απο εμας περιμενεις να μαθεις?? Ο ιδιος στο εχει πει εδω και 2000 περιπου χρονια.

Όπως και ο Μωάμεθ, ο Βούδας, ο Λάο Τσε και κάμποσοι άλλοι ακόμα.

Νομίζεις ότι θα κάτσω να με ρωτάς και να με ξαναρωτάς για τον καθέναν;

Τότε να μην υποστηρίζεις κάτι που δε μπορείς να το τεκμηριώσεις, είναι σαν να μας κοροϊδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αν εγώ σου πω ότι η θρησκεία των Ζουλού λέγεται και Ορθοπιστία, θα με πιστέψεις;
Προφανώς λέγεται έτσι ,επειδή οι πιστοί αυτής της θρησκείας πιστεύουν πως έχουν διαλέξει την σωστή (ορθή ) θρησκεία .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτό πάω να εξηγήσω, βρε:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Προφανώς λέγεται έτσι ,επειδή οι πιστοί αυτής της θρησκείας πιστεύουν πως έχουν διαλέξει την σωστή (ορθή ) θρησκεία .:)

Θέλει να πει, πως όπως οι Ζουλού κι εσείς το 'χετε πιστέψει πως η δικιά σας θρησκεία είναι η σωστή, αλλά λέτε ΚΑΙ πως το δόγμα σας είναι το καλύτερο (ορθό). Δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτον, η θρησκεία μας ονομάζεται Χριστιανισμός λόγω της κεφαλής της. Ο όρος "ορθοδοξία" είναι εσωτερικός για να κάνει την αντιδιαστολή με τα δυτικά δόγματα, τα οποία οι ανατολικοί πίστευαν ότι ήταν αιρετικά (σαφώς ήταν) γιατί σχεδόν θεοποιούσαν τον Πάπα, που είναι βλασφημία. Ορθόδοξη γιατί ήταν η γνήσια πίστη έναντι των αιρέσεων (αυτό το καθορίζουν οι Χριστιανοί εσωτερικά, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν απ'εξω), καθολική γιατί απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους και αποστολική γιατί οι επίσκοποι θεωρούνται απευθείας διάδοχοι των 12 αποστόλων.
Δεν υπάρχει καμία σχέση του όρου "ορθός πίστη" ως αντιδιαστολή με άλλες θρησκείες. Είναι εσωτερικός προσδιοριστικός όρος του Χριστιανισμού, σχεδόν καμία θρησκεία δε μιλάει εχθρικά για άλλες θρησκείες και σε καμία γραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όπως και ο Μωάμεθ, ο Βούδας, ο Λάο Τσε και κάμποσοι άλλοι ακόμα.
να σου πω κατι πανω σε αυτο...σκεφτομαι τωρα εγω με το μυαλο μου αν ο χριστος απλως γενηθηκε κρυξε την διδασκαλια του ειπε οσα ειχε να πει και τον ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ και απλως πεθανε οπως ολοι οι ΑΛΛΟΙ μωαμεθ βουδας κομφουκιος κλπ.γιατι υστερα οι μαθητες του διευρυναν τα συνορα αυτης της πιστης? ? αφου ο χριστος τουσ ελεγε ...θα πεθανω αλλα μετα απο3 μερες θα αναστηθω.....τους ελεγε ετσι και οταν πργματικα πεθανε οι μαθητες φοβοντουσαν να κανουν οτιδηποτε γιατι ακομη οι γραμματεις και οι φαρισαοι τους κυνυγουσαν .....αν δεν ειχε αναστηθει ο χροστος πως οι μαθητες θα ιδρυαν την εκκλησια και θα εκαναν ιεραποστολοι σε ολο τον τοτε γνωστο κοσμο? αρα σημαινει πως αυτα που τους ειπε ο χριστος ηταν αληθεια και με την ΑΝΑΣΤΑΣΗ του τους εδωσε δυναμη και πιστη να συνεχισουν και να στηριξουν ολοι την πιστη τουσ πανω σε αυτο....εγω προσωικα αν με ελεγε καποιος θα κανω αυτο και θα κανω εκεινο και οταν χαθω πρεπι να το συνεχισεις με κινδυνο την ζωη σου και αυτα που με ελεγε ηταν φουμαρα τοτε και ο πιο λογικος ανθρωπος δεν θα εκανε τιποτα....τωρα ο μωαμεθ ο βουδας ο λαο τσε κομφουκιος κτλπ ηταν παλως ΑΝΘΡΩΠΟΙ γενηθηκαν εζησαν κυρηξαν και ΠΕΘΑΝΑΝ . μεχρι εκει .η διαφορα με τον χριστο ειναι πως αυτο ειναι ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ο Χριστός αναστήθηκε;;; Από πότε;;; που το βρήκες αυτό;;; Όχι, πες, να το βρω κι εγώ...
-----------------------------------------
Πρώτον, η θρησκεία μας ονομάζεται Χριστιανισμός λόγω της κεφαλής της. Ο όρος "ορθοδοξία" είναι εσωτερικός για να κάνει την αντιδιαστολή με τα δυτικά δόγματα, τα οποία οι ανατολικοί πίστευαν ότι ήταν αιρετικά (σαφώς ήταν) γιατί σχεδόν θεοποιούσαν τον Πάπα, που είναι βλασφημία. Ορθόδοξη γιατί ήταν η γνήσια πίστη έναντι των αιρέσεων (αυτό το καθορίζουν οι Χριστιανοί εσωτερικά, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν απ'εξω), καθολική γιατί απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους και αποστολική γιατί οι επίσκοποι θεωρούνται απευθείας διάδοχοι των 12 αποστόλων.
Δεν υπάρχει καμία σχέση του όρου "ορθός πίστη" ως αντιδιαστολή με άλλες θρησκείες. Είναι εσωτερικός προσδιοριστικός όρος του Χριστιανισμού, σχεδόν καμία θρησκεία δε μιλάει εχθρικά για άλλες θρησκείες και σε καμία γραφή.

Αυτό θα το σεβαστώ, καθώς οι 2 τελευταίες σειρές είναι αλήθεια, εκτός κι αν πάρουμε το αμφιλεγόμενο θέμα του Μωσαϊκού νόμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είμαι και δε σκοπεύω να γίνω Εβραίος, προσωπικά ο Θεός μου δεν εξέδωσε ποτέ "νόμους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Όπως και ο Μωάμεθ, ο Βούδας, ο Λάο Τσε και κάμποσοι άλλοι ακόμα.

Εχεις διαβασει καθολου την ιστορια αυτων, διοτι αν ειχες δεν θα τους ανεφερες καν. ;) Ειδικα για τους δυο πρωτους που προκειται για εναν εμπορο που εκανε επιθεση στην Μεκκα, και εναν πολεμιστη!

+++ Κωστα!;) σωστος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πρώτον, η θρησκεία μας ονομάζεται Χριστιανισμός λόγω της κεφαλής της. Ο όρος "ορθοδοξία" είναι εσωτερικός για να κάνει την αντιδιαστολή με τα δυτικά δόγματα, τα οποία οι ανατολικοί πίστευαν ότι ήταν αιρετικά (σαφώς ήταν) γιατί σχεδόν θεοποιούσαν τον Πάπα, που είναι βλασφημία. Ορθόδοξη γιατί ήταν η γνήσια πίστη έναντι των αιρέσεων (αυτό το καθορίζουν οι Χριστιανοί εσωτερικά, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν απ'εξω), καθολική γιατί απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους και αποστολική γιατί οι επίσκοποι θεωρούνται απευθείας διάδοχοι των 12 αποστόλων.
Δεν υπάρχει καμία σχέση του όρου "ορθός πίστη" ως αντιδιαστολή με άλλες θρησκείες. Είναι εσωτερικός προσδιοριστικός όρος του Χριστιανισμού, σχεδόν καμία θρησκεία δε μιλάει εχθρικά για άλλες θρησκείες και σε καμία γραφή.

Η νύξη έστω (πόσο μάλλον η έντονη πεποίθηση) ότι μια θρησκεία είναι η μόνη αλήθεια, αυτομάτως σημαίνει ότι οι υπόλοιπες είναι ψέμα, και άρα δεν είναι απλώς εσωτερικός όρος.

να σου πω κατι πανω σε αυτο...σκεφτομαι τωρα εγω με το μυαλο μου αν ο χριστος απλως γενηθηκε κρυξε την διδασκαλια του ειπε οσα ειχε να πει και τον ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ και απλως πεθανε οπως ολοι οι ΑΛΛΟΙ μωαμεθ βουδας κομφουκιος κλπ.γιατι υστερα οι μαθητες του διευρυναν τα συνορα αυτης της πιστης? ? αφου ο χριστος τουσ ελεγε ...θα πεθανω αλλα μετα απο3 μερες θα αναστηθω.....τους ελεγε ετσι και οταν πργματικα πεθανε οι μαθητες φοβοντουσαν να κανουν οτιδηποτε γιατι ακομη οι γραμματεις και οι φαρισαοι τους κυνυγουσαν .....αν δεν ειχε αναστηθει ο χροστος πως οι μαθητες θα ιδρυαν την εκκλησια και θα εκαναν ιεραποστολοι σε ολο τον τοτε γνωστο κοσμο? αρα σημαινει πως αυτα που τους ειπε ο χριστος ηταν αληθεια και με την ΑΝΑΣΤΑΣΗ του τους εδωσε δυναμη και πιστη να συνεχισουν και να στηριξουν ολοι την πιστη τουσ πανω σε αυτο....εγω προσωικα αν με ελεγε καποιος θα κανω αυτο και θα κανω εκεινο και οταν χαθω πρεπι να το συνεχισεις με κινδυνο την ζωη σου και αυτα που με ελεγε ηταν φουμαρα τοτε και ο πιο λογικος ανθρωπος δεν θα εκανε τιποτα....τωρα ο μωαμεθ ο βουδας ο λαο τσε κομφουκιος κτλπ ηταν παλως ΑΝΘΡΩΠΟΙ γενηθηκαν εζησαν κυρηξαν και ΠΕΘΑΝΑΝ . μεχρι εκει .η διαφορα με τον χριστο ειναι πως αυτο ειναι ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Όπως είπε και ο Νιόνος Μέγκ, δε μπορούμε να ξέρουμε αν αναστήθηκε. Αλλά ακόμη κι αν το έκανε, και αυτοί που ανέφερα εγώ δημιούργησαν εξίσου μεγάλες θρησκείες. Δε μπορείς να τους λες "αποτυχημένους".

Ο Χριστός αναστήθηκε;;; Από πότε;;; που το βρήκες αυτό;;; Όχι, πες, να το βρω κι εγώ...
-----------------------------------------


Αυτό θα το σεβαστώ, καθώς οι 2 τελευταίες σειρές είναι αλήθεια, εκτός κι αν πάρουμε το αμφιλεγόμενο θέμα του Μωσαϊκού νόμου...

Ο Μιβ τις είπε, όχι ο Κώστας:P.

Δεν είμαι και δε σκοπεύω να γίνω Εβραίος, προσωπικά ο Θεός μου δεν εξέδωσε ποτέ "νόμους".

Τότε γιατί πιστεύεις σε όσα λέει η Α. Γραφή;

Εχεις διαβασει καθολου την ιστορια αυτων, διοτι αν ειχες δεν θα τους ανεφερες καν. ;) Ειδικα για τους δυο πρωτους που προκειται για εναν εμπορο που εκανε επιθεση στην Μεκκα, και εναν πολεμιστη!

+++ Κωστα!;) σωστος!

Σαφώς και ξέρω ότι ο Μωάμεθ έκανε χρήση της βίας. Όσο για το Βούδα, πρίγκηπας δεν ήταν; Εν πάσει περιπτώσει, δεν αναφέρομαι στο αν ήταν πρότυπα σωστά -πράγμα άλλωστε σχετικό-, αλλά στο χαρακτηρισμό "αποτυχημένοι" που αποδόθηκε αδίκως σε όσους είναι "άπιστοι".
Τέλος πάντων, οι ιδρυτές των διάφορων θρησκειών καλύπτονται από ένα πέπλο μυστηρίου και υποκειμενικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
δεν εχω διαβασει ολα τα post αλλα θα ηθελα να πω καποια τη γνωμη μου σχετικα με οσα εχω διαβασει ....

1) δεν μπορουμε να χρησημοποιησουμε παντα τη λογικη γιατι υπαρχουν συστηματα στα οποια η μαθηματικη τουλαχιστον λογικη δεν λειτουργει

2) για χρονο αρχη και τελος μπορουμε να μιλαμε μονο απο τη μεγαλη εκρηξη και μετα , πιο πριν χρονος δεν υπηρχε ουτε και χορος

3)<<αντικειμενικα>> δε μπορει να μιλεισει κανενας ανθρωπος αφου δε βλεπει τα πραγματα οπως ειναι

4)απο εκει και περα δεν μπορει κανενας να λεει δεν υπαρχει θεος ή υπαρχει θεος (τουλαχιστον με σιγουρια)
δεν ειμαι ανθρωπος που πιστευει καπου αλλα δεν μπορω να δεχτω τη φαγομαρα επι του θεματος. Καθε ενα μπορει να πιστευει οτι θελει , στο κατω κατω δικαιωμα του ειναι αρκει να μη προσβαλλει τα πιστευω του αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1) δεν μπορουμε να χρησημοποιησουμε παντα τη λογικη γιατι υπαρχουν συστηματα στα οποια η μαθηματικη τουλαχιστον λογικη δεν λειτουργει

Τί μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τότε; Ή μήπως πρέπει άρον-άρον να χρησιμοποιήσουμε κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top