Θρησκεία

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
για τους παπαδες εχω να πω πως παντα θα υπαρχουν μαυρα προβατα αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι πως κοιταζουν μονο αυτους και οχι τους ππραγματικα ευλογημενους και σωστους.αν εισαι πραγματικα χριστιανος πιστευεις στην δευτερα παρουσια αλλιως ποιος ο λογος να εισαι?

Πώς ακριβώς φαντάζεσαι αυτή την Δευτέρα Παρουσία; Δεν θέλω να φανώ καθόλου αδιάκριτη, ρωτάω 100% από περιέργεια. Αν θες μου απαντάς. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Πώς ακριβώς φαντάζεσαι αυτή την Δευτέρα Παρουσία; Δεν θέλω να φανώ καθόλου αδιάκριτη, ρωτάω 100% από περιέργεια. Αν θες μου απαντάς. (:

Δεν εχει να κανει με τη φαντασια.Συμφωνα με τη θρησκεια ο Θεος θα κατεβει στη Γη και στα δεξια του θα χωρισει τους ανθρωπους που θα πανε στον Παραδεισο και στα αριστερα αυτους που θα πανε στην Κολαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έχει και σημασία το δεξιά-αριστερά. Πρόσεξες κάτι; ΔΕΞΙΑ τους ΚΑΛΟΥΣ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ τους ΚΑΚΟΥΣ.... (βλ. Σοβιετική Ένωση)... αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εγω αυτο ξερω, αυτο λεω.Τωρα αυτο τι σχεση εχει με την αριστερα και τη δεξια δε γνωριζω.Φανταζομαι καμια, αν σκεφτεις οτι ολα αυτα γραφτηκαν 1000και χρονια πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη λες ό,τι θέλεις...Η πρώτη φορά που καθιερώθηκε η αριστερά-δεξιά με πολιτική έννοια ήταν στην πρώτη εθνοσυνέλευση της Γαλλικής Επανάστασης το 1790 επειδή οι δημοκρατικοί κάθισαν αριστερά στο Κοινοβούλιο και οι βασιλικοί δεξιά.
Το "εκ δεξιών του Κυρίου" γνωρίζεις από πότε υπάρχει; Από το 381 μετά Χριστόν τουλάχιστον, από τη Β' Οικουμενική Σύνοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Είναι χριστιανοί, απλά δεν πιστεύουν πως κάποια στιγμή μέσα απ' τα σύννεφα θα παρουσιαστεί ο Χρηστός και θα κατέβει και θα μας χωρίσει. Ακόμα και στα θρησκευτικά όταν ρώτησα για τη δευτέρα παρουσία με λέει η κυρία πως όλα αυτά είναι συμβολικά κι έτσι.

για τους παπαδες εχω να πω πως παντα θα υπαρχουν μαυρα προβατα αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο το θεμα ειναι πως κοιταζουν μονο αυτους και οχι τους ππραγματικα ευλογημενους και σωστους.αν εισαι πραγματικα χριστιανος πιστευεις στην δευτερα παρουσια αλλιως ποιος ο λογος να εισαι?

Σε παρακαλώ, για μια φορά διάβασε όλο το ποστ μου. "Απάντησες" (γιατί η απάντησή σου ήταν ξερή, χωρίς επιχειρήματα) σε μια ερώτηση που δεν έκανα. Σου είπα πως ακόμα και στο σχολείο λένε πως η δευτέρα παρουσία είναι κάτι συμβολικό, οπότε πως θέλεις να πιστεύουνε σ' αυτή; Εσύ απάντησες στη πρόταση: είμαι χριστιανός αλλά δεν πιστεύω στη δευτέρα παρουσία, κάτι που εγώ τουλάχιστον δε θα έλεγα ποτέ. Απάντα σε παρακαλώ στις ερωτήσεις μου. Κι εγώ σου λέω: Δεν πιστεύω πως γίνεται, να κατέβει ένας θεός που είναι στον ουρανό και να κρίνει το αν εγώ είμαι καλός άνθρωπος ή όχι. Αυτό είναι στη δική μου κρίση και δεν επιτρέπω σε κανέναν άλλο να το κάνει αυτό χωρίς τη συκατάθεσή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εγώ έχασα πάσα ιδέα όταν πήγαμε εκκλησία με το σχολείο και μας παρακάλεσε ο παπάς να εξομολογούμαστε....:P
Καλά, μην φανταστείς πως του τα λες όλα και τέλειωσες. Είναι κάτι σαν ψυχολόγος μάλλον.
"Αν είχαμε καλούς εξομόλογους, δεν θα χρειαζόμασταν ψυχολόγους."
~Carl Jung

ειναι απαρεδεκτο το γεγονος ομως να σου λενε "ελα στην εκκλησια αλλιως θα παρεις απουσιες"
Ούτε κι εμένα μ' αρέσει να φανταστείς.:P
(Αν και τελευταία φορά μας πήγαν και πιάσαμε όλοι μία ωραία κουβέντα με έναν παπά μόνο, δεν θέλαμε καν να φύγουμε!:))

δηλαδη θεωρεις κατι κακο να μην ασπαζεσαι τον χριστιανισμο
Αυτό πώς το εννοείς; Κακό ως ανήθικο;

Πραγματικά δηλαδή πιστεύεις στη δευτέρα παρουσία;;; δεν ξέρω κανέναν άλλο που να πιστεύει κι ας είναι και όλοι οι φίλοι μου χριστιανοί...
Δεν θέλω να προσδιορίσω τον πραγματικό όρο (γιατί ίσως να είμαι και λάθος), αλλά ένας αληθινός Χριστιανός θα πρέπει να πιστεύει στην Δευτέρα Παρουσία. Εκτός αν νομίζει πως ο Ιησούς μας είπε ψέματα.

Δεν πιστεύω πως γίνεται, να κατέβει ένας θεός που είναι στον ουρανό και να κρίνει το αν εγώ είμαι καλός άνθρωπος ή όχι. Αυτό είναι στη δική μου κρίση και δεν επιτρέπω σε κανέναν άλλο να το κάνει αυτό χωρίς τη συκατάθεσή μου.
Απλά: έλεος.:P
Ο Δημιουργός του σύμπαντος έχει θέσει τους δικούς Του κανόνες κι εσύ πας να Τον κρίνεις με τους δικούς σου, τους ανθρώπινους;

Όλοι οι Χριστιανοί -κατ' εμένα- οφείλουν να πιστεύουν στην Δευτέρα Παρουσία. Σαφώς είναι συμβολικά όσα γράφονται στην Αποκάλυψη, κάποιος που έχει διαβάσει και λίγο από τους Προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης μπορεί να το καταλάβει.
Το ότι δεν πιστεύουμε πως θα κατέβει ο Χριστός με μία σκάλα από τα σύννεφα για να μας χωρίσει δεν σημαίνει πως δεν πιστεύουμε και στην Δευτέρα Παρουσία. Τα υπόλοιπα (ειδικά τα σημάδια που θα προμύνήουν τον ερχομό Του) εμπλέκονται με τον συμβολισμό.
Πιο απλά, πιστεύω πως θα έρθει το τέλος του κόσμου κάποτε (έλααα!) και οι ψυχές μας θα κριθούν μια και καλή. Μετά δεν θα υπάρχει πια υλικός κόσμος ούτε αμαρτία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Το Πιστευε και Μη Ερευνα ειναι μια φραση η οποια δεν εχει καμια σχεση με το Χριστιανισμο.Πολλοι την αποδιδουν στο Χριστιανισμο,ωστοσο δεν υπαρχει καμια αναφορα σε αυτη τη φραση μεσα στην Αγια Γραφη.Εξαλλου,ο αποστολος Παυλος ,αν δεν κανω λαθος, μας προτρεπει να αμφισβητουμε και να ερευνουμε
Βασικα αυτή τη φράση πρέπει να την έχει πεί ο Ιησούς.Αλλά το νόημα της στην αρχή ήταν διαφορετικό.
Η φράση κανονικά γράφεται ως εξής "Πίστευε και μη, Ερεύνα" ,καθώς το μη δεν συντάσσεται με προστακτική στα αρχαία ελληνικά(αλλιώς θα ήταν και "μη φάε,μη πάρε κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, δεν ξέρουμε καν από που βγήκε.
https://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πώς ακριβώς φαντάζεσαι αυτή την Δευτέρα Παρουσία; Δεν θέλω να φανώ καθόλου αδιάκριτη, ρωτάω 100% από περιέργεια. Αν θες μου απαντάς. (:

δεν την φανταζομαι ...απλως ενα πραγμα που ξερω εκτος των δεξιων και των αριστερων ειναι πως την ημερα της κρισεως ο καθε ανθρωπος θα δεο ολη την ζωη του να ξετυλιγεται μπροστα του......και κατι ακομα

ακουσα η διαβασα καπου πως η αιωνιοτητα που αναφερεται στον παραδεισο ειναι σαν σε ενα πελωριο βουνο φτιαγμενο απο διαμαντι ολο και να ερχετε καθε 1000 χρονια και να τσιπμαει ενα μικρο πουλακι το βουνο αυτο.....
-----------------------------------------
Με βάση τι θα κριθούν?

οι ανθρωποι θα κριθουν με βαση τις πραξεις τους και τις επιλογες τους. ολοι οι ανθρωποι θα εχουν την ευκαιρια να μαθουν η να γνωρισουν τον χριστο . ομως αυτοι που δεν θα τον γνωρισουν επειδη ειτε δεν τουσ δοθηκε ευκαιρια ειτε προορου θανατου θα κριθουν διαφορετικα.αλλλα οτι και να πει καποιος γι αυτο το θεμα μονο τοτε θα μαθουμε ποσο δικαια θα μας κρινει ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Με βάση τι θα κριθούν?
Η απάρνηση του Ιησού Χριστού ως Υιό του Θεού θεωρείται αμαρτία, αλλά κάποιος που δεν Τον γνώρισε, γιατί να τιμωρηθεί; Αρκετά διαφωτιστικό και το παρακάτω εδάφιο...
Προς Ρωμαίους 2:9-16
(Αν δεν καταλαβαίνεις Αγγλικά, γύρνα την γλώσσα σε Αρχαία Ελληνικά.:P)
(Ή βρες καμιά Καινή Διαθήκη στα Νέα Ελληνικά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η Δευτέρα Παρουσία θα πέσει Τρίτη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
διακρινω μια ειρωνια? ? ? ? ?
Όχι.
Είναι κάτι που εγώ δεν πιστεύω.
Δηλαδή,θα κατέβει ο Ιησούς στη Γη και θα μας ξεκαθαρίσει?
Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Όχι.
Είναι κάτι που εγώ δεν πιστεύω.
Δηλαδή,θα κατέβει ο Ιησούς στη Γη και θα μας ξεκαθαρίσει?
Δεν νομίζω.

ωραια πιστευε ο,τι θες απλως μην ειρωνευεσαι αυτο πιστευουν αλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν και τίποτα.
Πλακίτσα λέγεται,χελόου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Θέλω να πέσει Τρίτη και να ζεις ακόμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καλά, μην φανταστείς πως του τα λες όλα και τέλειωσες. Είναι κάτι σαν ψυχολόγος μάλλον.
"Αν είχαμε καλούς εξομόλογους, δεν θα χρειαζόμασταν ψυχολόγους."
~Carl Jung

Αν ειχαμε υγιεις ανθρωπινες σχεσεις που δε θα στηριζονταν ειτε στο κερδος ειτε απλα στη συνηθεια, τοτε δε θα χρειαζομασταν ψυχολογους.

Πιστευω πως η θρησκεια υπαρχει γιατι απλα και μονο ο ανθρωπος θελει να εναποθετει τις ελπιδες του καπου εκτος του εαυτου του, ωστε να μην κουβαλα την τεραστια ευθηνη του να ειναι κυριος του εαυτου του αφενος, και αφετερου να μην τον τρομοκρατει η ιδεα του θανατου.

Υγιεις ανησυχιες και επιθυμιες, λαθος τροπος πραγματοποιησης τους.


Φουσεκη, θα ηθελα να σε ρωτησω, καθαρα εγκυκλοπεδικα, χωρις ιχνος ειρωνιας ή οτι αλλο,
τι πιθανοτητες δινεις στο να σταματησεις μια μερα να πιστευεις στο θεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top