Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Παράδεισος και Κόλαση; Το λύσαμε ήδη. :D
https://www.oodegr.com/oode/swthria/xaris1.htm

Ακολουθεί μάθημα φιλοσοφίας.
Η αιοτικρατία (determinism) υποστηρίζει πως δεν ελέγχεις τίποτα. Μπορεί να ισχύσει και σε θρησκευτικό επίπεδο και σε επιστημονικό. Η αντίθετη πλευρά είναι η ελεύθερη βούληση.
Στις περισσότερες θρησκείες θα συνατήσουμε τον υπαρξισμό, την μέση λύση. Στον Χριστιανισμό ο Θεός απλώς ξέρει που θα πάει ο καθένας, δεν τα έχει γράψει με τον όρο της μοίρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Η θρησκεία είναι απλώς ένα σύστημα πίστης που προσπαθεί να εξηγήσει τα υπαρξιακά(πως και απο που ήρθε κλπ) προβλήματα του ανθρώπου και τη σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν(ή με το θεό για τις πιο πολλές θρησκείες).
Δεν χρειάζονται ούτε ιερά βιβλία,ούτε ιερείς,ούτε λατρευτικές πρακτικές για να χαρακτηριστεί μια φιλοσοφική ιδέα ως θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Και τί χρειάζεται τότε; :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοκκινοσκουφιτσα

Νεοφερμένος

Η Κοκκινοσκουφιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Νομιζω οτι απο ενα σημειο και μετα (ηλικιακα εννοω) μπορεις να επιλεξεις
δεν χρειαζεται να σου επιβαλει τη γνωμη του κανεις (σχολιο για πολυ παραπανω που λενε οτι τους επιλαλουν τη χριστιανικη θρησκεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Και τί χρειάζεται τότε;
θρησκεία είναι απλώς ένα σύστημα πίστης που προσπαθεί να εξηγήσει τα υπαρξιακά(πως και απο που ήρθε κλπ) προβλήματα του ανθρώπου και τη σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν(ή με το θεό για τις πιο πολλές θρησκείες
Eπιπρόσθετα το αν θα χρησιμοποιήσει μια θρησκεία μυστήρια,ιερείς ή αν θα είναι οργανωμένη είναι ανάλογα με τη θρησκεία π.χ ο βουδισμός σαν θρησκεία δεν είναι οργανωμένη,μερικές προτεσταντικές ομολογίες δεν έχουν μυστήρια ενώ ο σουνίτικος μουσουλμανισμός δεν έχει ιερείς και κληρικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, όχι. Έτσι θα ήταν εάν δεν είχαν γνωρίσει καν τον θεϊσμό. Αλλιώς δεν θα έλεγαν τους εαυτούς τους άθεους. Λένε όλοι οι άθεοι "Δεν πιστεύω σε κάποιον θεό.", έχουν γνωρίσει τι είναι.

Δεν έχω σχέση με την Μασονία εγώ, τα Αμερικανάκια έχουν. :)

Εσύ έχεις γνωρίσει τον τσαγιερισμό;
Τον μηλισμό;
Τον Κομπιουτερισμό;
Υπάρχουν άπειρες υποθέσεις τις οποίες θα μπορούσαμε να κάνουμε για την προέλευση του κόσμου και για τον προορισμό του. Εξάλλου, πώς μπορείς να γνωρίσεις κάτι που θεωρείς (θα έλεγα πιστεύεις, αλλά θα με παίρνατε πάλι με τις πέτρες από πίσω:P, η πίστη ως πεποίθηση είναι διαφορετική από τη θρησκευτική πίστη) πως δεν υπάρχει; Με το να αρνείσαι την ύπαρξη του Θεού, αρνείσαι και τη δυνατότητα να τον γνωρίσεις.

Οι περισσότεροι δεν παραδέχονται ότι είναι άθεοι...εγώ όταν μιλάω για βούληση μου απαντάνε για τύχη...δηλαδή τίποτα δεν ελέγχω εγώ στον εαυτό μου;;Και όταν λέμε ότι ο θεός μας δίνει επιλογές είναι σαν να διαφημίζει 2 εταιρίες και την μία την ονομάζει παράδεισο και την άλλη κόλαση...με κουράζει πραγματικά το θέμα θρησκεία γιατί από μικρός(όχι πως τώρα είμαι μεγάλος)είχα απορίες για το τι είναι η θρησκεία και σε αυτό το @@@ σχολείο που πήγαινα τα τελευταία 8 χρόνια δεν αξιώθηκε κανείς να μου πει κάτι και ονομάζετε και ιδιωτικό..

Όχι, ο Θεός δε διαφημίζει εταιρείες. Αν όντως πιστεύεις ότι υπάρχει Παράδεισος και Κόλαση, ο Θεός διαφημίζει τη δική του εταιρεία. Λέει πως υπάρχει και άλλη, αλλά δε λέει πως μπορείς να φτιάξεις και τη δική σου. Γιατί τότε θα πει αυτομάτως ότι αφού δεν είσαι μαζί μου, είσαι με τους άλλους. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά η πρώτη, νομίζω, εντολή της Βίβλου λέει: "Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου. Μην πιστεύεις σε άλλο θεό εκτός από μένα". Κάτι μάλιστα που είναι πιο πριν από το "Ου φονεύσεις", δηλ. του δίνεται μεγαλύτερο βάρος. Ε, αν θεωρεί ο Monsieur Dieux ότι η "αλλαξοπιστία" είναι χειρότερη από το φόνο, και εάν κρίνω από τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεται στην Α. Γραφή, τότε όχι, δε θέλω να είμαι κοντά του (ή Του, όπως θέλετε). Τελοσπάντων, βγήκα εκτός θέματος (λίγο). Αν είσαι βέβαιος ότι υπάρχει Παράδεισος και Κόλαση, τότε κάνε ό,τι καταλαβαίνεις. Και αν θες να μάθεις τί είναι θρησκεία, μελέτησε κάποια εγκυκλοπαίδεια. Αν περιμένεις από το σχολείο, δημόσιο ή ιδιωτικό, να στο μάθει, θα απογοητευτείς (αν έχεις κάποιες προσδοκίες).

Παράδεισος και Κόλαση; Το λύσαμε ήδη. :D
https://www.oodegr.com/oode/swthria/xaris1.htm

Ακολουθεί μάθημα φιλοσοφίας.
Η αιοτικρατία (determinism) υποστηρίζει πως δεν ελέγχεις τίποτα. Μπορεί να ισχύσει και σε θρησκευτικό επίπεδο και σε επιστημονικό. Η αντίθετη πλευρά είναι η ελεύθερη βούληση.
Στις περισσότερες θρησκείες θα συνατήσουμε τον υπαρξισμό, την μέση λύση. Στον Χριστιανισμό ο Θεός απλώς ξέρει που θα πάει ο καθένας, δεν τα έχει γράψει με τον όρο της μοίρας.

Τα λύσατε; Δε τα έλυσες εσύ (συγγνώμη αν παίρνω κάπως καυστικό τόνο), οι κληρικοί και οι "Πατέρες" τα έλυσαν για σένα, και φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα.

Να συμβουλεύσω όσους επιθυμούν να ενημερωθούν από κάποια αντικειμενική πηγή για τον Παράδεισο και την Κόλαση (και όχι να βάζουν το λύκο να φυλάει τα πρόβατα), να ανατρέξουν σε μια εγκυκλοπαίδεια. Κατά τη γνώμη μου, η Wikipedia είναι αρκετά αξιόπιστη. Δέχεται επικρίσεις, αλλά θεωρώ ότι η αναφορά σε πηγές που γίνεται πλέον σχεδόν σε κάθε πρόταση δε δίνει πολλά περιθώρια για να χαρακτηριστεί υποκειμενική.

Η θρησκεία είναι απλώς ένα σύστημα πίστης που προσπαθεί να εξηγήσει τα υπαρξιακά(πως και απο που ήρθε κλπ) προβλήματα του ανθρώπου και τη σχέση του ανθρώπου με το σύμπαν(ή με το θεό για τις πιο πολλές θρησκείες).
Δεν χρειάζονται ούτε ιερά βιβλία,ούτε ιερείς,ούτε λατρευτικές πρακτικές για να χαρακτηριστεί μια φιλοσοφική ιδέα ως θρησκεία.

A religion is an organized approach to human spirituality which usually encompasses a set of narratives, symbols, beliefs and practices, often with a supernatural or transcendent quality, that give meaning to the practitioner's experiences of life through reference to a higher power or truth.[1]
Wikipedia

Θρησκεία είναι ένα σύνολο ιδεών, ένα οργανωμένο σύστημα, το οποίο περιλαμβάνει την πίστη στο θεό. (Στην ελληνική Βικιπαίδεια περιλαμβάνεται στον ορισμό και η πίστη στο θείο, και στο Μείζον Ελληνικό Λεξικό το ίδιο.)

Νομιζω οτι απο ενα σημειο και μετα (ηλικιακα εννοω) μπορεις να επιλεξεις
δεν χρειαζεται να σου επιβαλει τη γνωμη του κανεις (σχολιο για πολυ παραπανω που λενε οτι τους επιλαλουν τη χριστιανικη θρησκεια)

Τότε γιατί οι περισσότεροι ενήλικες σε χριστιανικές χώρες είναι χριστιανοί, οι περισσότεροι ενήλικες σε μουσουλμανικές χώρες μουσουλμάνοι, και οι περισσότεροι ενήλικες στην Ινδία Βουδιστές;

Όταν σου πασάρουν για όλη την παιδική σου ηλικία (και όχι μόνο) μία θρησκεία ως μοναδική αλήθεια, χτίζεις τη ζωή σου πάνω της. Συνδεέσαι συναισθηματικά μαζί της, και δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να την αμφισβητήσεις, διότι δε το αντέχεις ψυχολογικά. Δεν είναι επιβολή με τη βία, είναι πνευματική επιβολή, η οποία γίνεται πολύ δυσκολότερα αντιληπτή από τον αποδέκτη.

Eπιπρόσθετα το αν θα χρησιμοποιήσει μια θρησκεία μυστήρια,ιερείς ή αν θα είναι οργανωμένη είναι ανάλογα με τη θρησκεία π.χ ο βουδισμός σαν θρησκεία δεν είναι οργανωμένη,μερικές προτεσταντικές ομολογίες δεν έχουν μυστήρια ενώ ο σουνίτικος μουσουλμανισμός δεν έχει ιερείς και κληρικούς.

Ο Βουδισμός έχει μοναχούς, έχει ιερά βιβλία, έχει συγκεκριμένα "τελετουργικά" για την ένωση με το θείο. Οι προτεσταντικές ομολογίες και οι σουνίτες βασίζουν την πίστη τους στην Α. Γραφή και στο Κοράνιο αντίστοιχα. Οι απόψεις τους, επιπλέον, εμπεριέχουν μια ανώτερη υπερφυσική δύναμη, επομένως είναι οργανωμένη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εσύ έχεις γνωρίσει τον τσαγιερισμό;
Τότε γιατί οι περισσότεροι ενήλικες σε χριστιανικές χώρες είναι χριστιανοί, οι περισσότεροι ενήλικες σε μουσουλμανικές χώρες μουσουλμάνοι, και οι περισσότεροι ενήλικες στην Ινδία Βουδιστές;

Λίγο άκυρο, αλλά στην Ινδία οι περισσότεροι είναι Ινδουιστές. Στη κίνα είναι οι Βουδιστές, όπως και οι Νταοϊστές (ή Δαοϊστές, δεν είμαι σίγουρος πως προφέρεται...). Το θέμα είναι, αν το i-school, ήτανε forum στην Τουρκία, τότε οι μισοί (εντάξει, βασικά οι 49 στους 50, όπως είναι οι ελευθερίες στη Τουρκία αλλά τέλος πάντων...) θα μίλαγαν για Μωαμεθανισμό και όχι για Χριστιανισμό. Το ίδιο και στην Ιαπωνία, θα μίλαγαν για, (ξέρω 'γω τι) ας πούμε, Νταοϊσμό, ή τι θρησκεία έχουν. Οι άλλοι μισοί πάλι ακόμα και εκεί θα μίλαγαν για αθεϊσμό... αυτό όμως το λέμε συνέχεια και δεν λέτε να το καταλάβετε, όπως κι εμείς δεν λέμε να καταλάβουμε τα επιχειρήματά σας πως υπάρχει θεός.

Αφού δεν θα μας πείσετε ποτέ και δεν θα σας πείσουμε ποτέ, η όλη κουβέντα, γιατί γίνεται;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφού δεν θα μας πείσετε ποτέ και δεν θα σας πείσουμε ποτέ, η όλη κουβέντα, γιατί γίνεται;;;
Για να τη λέει ο ένας στον άλλον και να αισθάνεται γαμάτος, προφανές δεν είναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μου φαίνεται, ή κανείς δεν με παίρνει σοβαρά εδώ μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σου φαίνεται νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
ρε δεν.... που θα με κοροϊδέψετε. Εγώ σοβαρά μιλάω. Άντε γεια, δεν λέω τίποτα άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι αρκετά σοβαρό ζήτημα για την ηλικία σου και δε νομίζω ότι πραγματικά το έχεις σκεφτεί. Ούτε εγώ μπορούσα να σκεφτώ έτσι στην ηλικία σου και δεν έτυχε να ξέρω και κανέναν που να μπορεί. Η ηλικία των 10-14 είναι η απόλυτη ηλικία όπου τα παιδιά ακούνε κάτι κι επειδή ακούγεται cool αυτομάτως νομίζουν ότι είναι και προιόν της δικής τους σκέψης. Εγώ πριν καταλήξω εδώ που κατέληξα πιστεύω ότι το έχω μελετήσει αρκετά και μπορώ να πω ότι είμαι με μια ηλικία που μπορώ να το κάνω. Προφανώς μεγαλύτερη εμπειρία θα έχω αύριο, που θα φτάσω σε κάτι παραπάνω απ'αυτό που σκέφτομαι τώρα. Περισσότερο θα πίστευε κάποιος ότι αυτά που λες κάπου τα άκουσες, παρά ότι είναι δική σου σκέψη. Κι αν και προσωπικά δεν το πιστεύω στο 100% αυτό, δε μπορώ να δεχτώ ότι η οπτική σου είναι προιόν της δικής σου σκέψης. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να μάθει να σκέφτεται σε τέτοιο επίπεδο στη διαδρομή Δημοτικό-Αγγλικά-Ποδόσφαιρο. Προσωπικά χρειάστηκε να κάνω πολλές άλλες διαδρομές πριν σκεφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τι θες να μου πεις; Πως ή είμαι στην ηλικία του Κρουκ ή είμαι το παιδί θαύμα που δεν το πολυπιστεύεις; Ξέρω, πως είχα αναφέρει και παλιά τη διαφορά ηλικίας ανάμεσα σε μένα και σ' εσένα, αλλά ψάχνωντάς το, κατέληξα στο ότι τελικά δεν έχει καμία σημασία. Όσο για αυτό που λες για τη ρουτίνα, να τη ξεχάσεις. Όταν έχεις δύο αδέρφια 5 χρόνια μεγαλύτερα από 'σένα συνηθίζεις πολύ εύκολα στις ξένες γλώσσες και στο να μπορείς να κοιμάσαι στο σχολείο, μιας και ότι λένε εκεί το ξέρεις ήδη. Το θέμα είναι πως χάρη στις άχρηστες βλακείες που σου λένε στην έκτη δημοτικού, στο σχολείο, αν είσαι λίγο διανοούμενος, έχεις όλο το χρόνο να ασχοληθείς με σοβαρά θέματα, όπως εγώ ασχολήθηκα πολύ σοβαρά με τη θρησκεία, χωρίς να με νοιάζουν τα υποτιμητικά βλέμματα των άλλων παιδιών της ηλικίας μου, τα οποία για να βγάλουν ένα 10 στο δημοτικό, διαβάζουν 2 ώρες την ημέρα και με κοροϊδεύουν που διαβάζω μόνο 15 λεπτά. Δεν ξέρεις τι έχω ακούσει. Αν το πιστεύεις ότι είμαι στην ηλικία που δηλώνω, ok. Αν πιστεύεις πως είμαι άλλης ηλικίας, αυτό είναι δικιά σου επιλογή και δεν μπορώ να σε μεταπείσω, όπως και όταν όλοι διαβάζετε πως είμαι 11, πιστεύετε πως δεν θα μπορούσα ποτέ να σας μεταπείσω (πάνω στο θέμα της θρησκείας λέω). Αυτή είναι η επιλογή της λογικής του ανθρώπινου είδους. Αν σου πω: Τι τάξη σου φαίνομαι στην φωτό του προφίλ, τότε λογικά θα μου πεις πως είναι του μικρού μου αδερφού κλπ. Το ξέρω πως κάποιοι από σας δεν το περιμένουν αυτό κάποιον της ηλικίας μου, είναι λογικό ούτως ή άλλος. Αυτό είναι δικιά σας επιλογή και όχι δικιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λίγο άκυρο, αλλά στην Ινδία οι περισσότεροι είναι Ινδουιστές. Στη κίνα είναι οι Βουδιστές, όπως και οι Νταοϊστές (ή Δαοϊστές, δεν είμαι σίγουρος πως προφέρεται...). Το θέμα είναι, αν το i-school, ήτανε forum στην Τουρκία, τότε οι μισοί (εντάξει, βασικά οι 49 στους 50, όπως είναι οι ελευθερίες στη Τουρκία αλλά τέλος πάντων...) θα μίλαγαν για Μωαμεθανισμό και όχι για Χριστιανισμό. Το ίδιο και στην Ιαπωνία, θα μίλαγαν για, (ξέρω 'γω τι) ας πούμε, Νταοϊσμό, ή τι θρησκεία έχουν. Οι άλλοι μισοί πάλι ακόμα και εκεί θα μίλαγαν για αθεϊσμό... αυτό όμως το λέμε συνέχεια και δεν λέτε να το καταλάβετε, όπως κι εμείς δεν λέμε να καταλάβουμε τα επιχειρήματά σας πως υπάρχει θεός.

Αφού δεν θα μας πείσετε ποτέ και δεν θα σας πείσουμε ποτέ, η όλη κουβέντα, γιατί γίνεται;;;

Ινδουιστές εννοούσα, ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Η κουβέντα γίνεται για να γίνουμε πιο ανοιχτόμυαλοι. Σόρι κιόλας, αλλά δεν είναι ανάγκη να πείσεις τον άλλο με αυτό τον τρόπο, γιατί έτσι είναι επιβολή.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι αρκετά σοβαρό ζήτημα για την ηλικία σου και δε νομίζω ότι πραγματικά το έχεις σκεφτεί. Ούτε εγώ μπορούσα να σκεφτώ έτσι στην ηλικία σου και δεν έτυχε να ξέρω και κανέναν που να μπορεί. Η ηλικία των 10-14 είναι η απόλυτη ηλικία όπου τα παιδιά ακούνε κάτι κι επειδή ακούγεται cool αυτομάτως νομίζουν ότι είναι και προιόν της δικής τους σκέψης. Εγώ πριν καταλήξω εδώ που κατέληξα πιστεύω ότι το έχω μελετήσει αρκετά και μπορώ να πω ότι είμαι με μια ηλικία που μπορώ να το κάνω. Προφανώς μεγαλύτερη εμπειρία θα έχω αύριο, που θα φτάσω σε κάτι παραπάνω απ'αυτό που σκέφτομαι τώρα. Περισσότερο θα πίστευε κάποιος ότι αυτά που λες κάπου τα άκουσες, παρά ότι είναι δική σου σκέψη. Κι αν και προσωπικά δεν το πιστεύω στο 100% αυτό, δε μπορώ να δεχτώ ότι η οπτική σου είναι προιόν της δικής σου σκέψης. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να μάθει να σκέφτεται σε τέτοιο επίπεδο στη διαδρομή Δημοτικό-Αγγλικά-Ποδόσφαιρο. Προσωπικά χρειάστηκε να κάνω πολλές άλλες διαδρομές πριν σκεφτώ.

Δεν είναι αυτός λόγος να μην πάρεις κάποιον μικρότερο σοβαρά υπόψη.

Τι θες να μου πεις; Πως ή είμαι στην ηλικία του Κρουκ ή είμαι το παιδί θαύμα που δεν το πολυπιστεύεις; Ξέρω, πως είχα αναφέρει και παλιά τη διαφορά ηλικίας ανάμεσα σε μένα και σ' εσένα, αλλά ψάχνωντάς το, κατέληξα στο ότι τελικά δεν έχει καμία σημασία. Όσο για αυτό που λες για τη ρουτίνα, να τη ξεχάσεις. Όταν έχεις δύο αδέρφια 5 χρόνια μεγαλύτερα από 'σένα συνηθίζεις πολύ εύκολα στις ξένες γλώσσες και στο να μπορείς να κοιμάσαι στο σχολείο, μιας και ότι λένε εκεί το ξέρεις ήδη. Το θέμα είναι πως χάρη στις άχρηστες βλακείες που σου λένε στην έκτη δημοτικού, στο σχολείο, αν είσαι λίγο διανοούμενος, έχεις όλο το χρόνο να ασχοληθείς με σοβαρά θέματα, όπως εγώ ασχολήθηκα πολύ σοβαρά με τη θρησκεία, χωρίς να με νοιάζουν τα υποτιμητικά βλέμματα των άλλων παιδιών της ηλικίας μου, τα οποία για να βγάλουν ένα 10 στο δημοτικό, διαβάζουν 2 ώρες την ημέρα και με κοροϊδεύουν που διαβάζω μόνο 15 λεπτά. Δεν ξέρεις τι έχω ακούσει. Αν το πιστεύεις ότι είμαι στην ηλικία που δηλώνω, ok. Αν πιστεύεις πως είμαι άλλης ηλικίας, αυτό είναι δικιά σου επιλογή και δεν μπορώ να σε μεταπείσω, όπως και όταν όλοι διαβάζετε πως είμαι 11, πιστεύετε πως δεν θα μπορούσα ποτέ να σας μεταπείσω (πάνω στο θέμα της θρησκείας λέω). Αυτή είναι η επιλογή της λογικής του ανθρώπινου είδους. Αν σου πω: Τι τάξη σου φαίνομαι στην φωτό του προφίλ, τότε λογικά θα μου πεις πως είναι του μικρού μου αδερφού κλπ. Το ξέρω πως κάποιοι από σας δεν το περιμένουν αυτό κάποιον της ηλικίας μου, είναι λογικό ούτως ή άλλος. Αυτό είναι δικιά σας επιλογή και όχι δικιά μου.

Εγώ τώρα τί σχέση έχω;:P
-----------------------------------------
P.S.: Αν και θα το έχεις καταλάβει ήδη, αγνόησε τα υποτιμητικά βλέμματα. Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει να διαδίδω σε τι πιστεύω. Κι αυτό διότι όταν λέω σε κάποιον ότι δεν πιστεύω πουθενά αρχίζουν να μου λένε ότι είμαι Σατανίστρια. Σοβαρά τώρα. Άθεος, σημαίνει ότι δεν πιστεύεις στην ύπαρξη του Θεού. Αφού δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού, τότε γιατί στην ύπαρξη του Διαβόλου;
Ξέρω ότι θα με αποδοκιμάσετε αλλά αυτή είναι η άποψή μου. έχω ψάξει και για τον Χριστιανισμό, το Σατανισμο, Τοπ Βουδισμό, τους Wicca... Και έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα: όλα μου φαίνονται ανούσια και αρνούμαι να τα πιστέψω. Και αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει να διαδίδω σε τι πιστεύω. Κι αυτό διότι όταν λέω σε κάποιον ότι δεν πιστεύω πουθενά αρχίζουν να μου λένε ότι είμαι Σατανίστρια. Σοβαρά τώρα. Άθεος, σημαίνει ότι δεν πιστεύεις στην ύπαρξη του Θεού. Αφού δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού, τότε γιατί στην ύπαρξη του Διαβόλου;
Ξέρω ότι θα με αποδοκιμάσετε αλλά αυτή είναι η άποψή μου. έχω ψάξει και για τον Χριστιανισμό, το Σατανισμο, Τοπ Βουδισμό, τους Wicca... Και έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα: όλα μου φαίνονται ανούσια και αρνούμαι να τα πιστέψω. Και αυτή είναι η γνώμη μου.

[offtopic]Ο Χριστός και ο Ιούδας δεν είναι αυτοί στην υπογραφή σου; [/offtopic]

Να μην ντρέπεσαι για αυτό που πιστεύεις. Είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις όπου θες. Προσπάθησε να τους εξηγήσεις ότι ο αθεϊσμός ουδεμία σχέση με το σατανισμό έχει, αλλιώς άστους να λένε. Τα γαϊδούρια και τα βόδια σκοντάφτουν δυο φορές στην ίδια πέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Στην δικιά μου υπογραφή; Ο Bam Margera & o Ville Hermanni Valo είναι καλε!:P

Δεν είναι ότι ντρέπομαι, και οι γονείς μου το ξέρουν και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Απλά δεν μ' αρέσει να το λέω σε όλους διότι αυτοί το λένε και σε άλλους και γενικά δεν θέλω να με δείχνουν και να λένε "είναι άθεη", κάτι που συμβαίνει συχνα, ειδικά στο σχολείο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στην δικιά μου υπογραφή; Ο Bam Margera & o Ville Hermanni Valo είναι καλε!:P

Δεν είναι ότι ντρέπομαι, και οι γονείς μου το ξέρουν και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Απλά δεν μ' αρέσει να το λέω σε όλους διότι αυτοί το λένε και σε άλλους και γενικά δεν θέλω να με δείχνουν και να λένε "είναι άθεη", κάτι που συμβαίνει συχνα, ειδικά στο σχολείο μου.

Δείχνε τους κι εσύ και λέγε "είναι χριστιανός!". Δεν έχει καμία διαφορά;).

Ε, δε το ήξερα, και ρώτησα. Νομίζω πως ο ηθοποιός αυτός έχει υποδυθεί το Χριστό, γι' αυτό. Ή κάποιος που να του μοιάζει, τελοσπάντων:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alice8

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σούδα (Χανιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω λεω πως ειμαι χριστιανη ορθοδοξη,απλως επειδη ετσι γεννηθηκα και ετσι εχω μαθει ως τωρα.Παρ'ολα αυτα πισευω οτι η συγχρονη ορθοδοξη εκκλησια εχει διαστρευλωσει το νοημα αυτων που ειπε ο Χριστος και υπερβαλει σε πολλα σημεια...Κατα τη γνωμη μου ο Θεος ειναι η ενεργεια που κρυβει καποιος μεσα του ασχετως αν εμεις της εχουμε δωσει μορφη και φανατιζομαστε...Πιστευω οτι δεν πρεπει να τη λατρευουμε...

Αυτη ειναι η γνωμη μου αν και λιγο ασαφης λογω της ηλικιας μου κι ολας...Θα δουμε εχει ο Θεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Θρησκεία είναι ένα σύνολο ιδεών, ένα οργανωμένο σύστημα, το οποίο περιλαμβάνει την πίστη στο θεό. (Στην ελληνική Βικιπαίδεια περιλαμβάνεται στον ορισμό και η πίστη στο θείο, και στο Μείζον Ελληνικό Λεξικό το ίδιο
Από την ελληνική βικιπαίδεα:
"Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρωπίνου είδους με το σύμπαν"
Αλλά και πάλι στο παραπάνω ορισμό που έδωσες σαν θεό για τον αθεισμό μπορούμε να εκλάβουμε τα φυσικά φαινόμενα και την ύλη αφού αυτά σύμφωνα με τον αθεισμό δημιούργησαν τον άνθρωπο και τον κόσμο.
Ο Βουδισμός έχει μοναχούς, έχει ιερά βιβλία, έχει συγκεκριμένα "τελετουργικά" για την ένωση με το θείο. Οι προτεσταντικές ομολογίες και οι σουνίτες βασίζουν την πίστη τους στην Α. Γραφή και στο Κοράνιο αντίστοιχα. Οι απόψεις τους, επιπλέον, εμπεριέχουν μια ανώτερη υπερφυσική δύναμη, επομένως είναι οργανωμένη θρησκεία
Κάθε θρησκεία χρησιμοποιεί κείμενα για να θεμελιώσει και να αποδείξει οτί η πίστη της είναι η αληθινή,τα οποία απο τους πιστούς της εκλαμβάνονται ως "ιερά".Επομένως και ο αθεισμός έχει τρόπω τινά τα δικά του ιερά κείμενα και εννοώ τα κείμενα ή τους ισχυρισμούς που χρησιμοποιεί για να αποδείξει οτι ο θεός δεν υπάρχει.
Επιπρόσθετα και ο αθεισμός έχει πάρει οργανωμένο χαρακτήρα, υπάρχουν πολλές αθειστικές οργανώσεις ανά τον κόσμο με ενεργή δράση.
Εν τέλει για να χαρακτηριστεί μια πίστη ως θρησκεία δεν χρειάζεται να είναι οργανωμένη, 2 είναι οι προυποθέσεις κατ εμέ
1)Κείμενα που να προβάλλεται γιατί είναι αληθινή η πίστη της
2)Και βέβαια πίστη που να αφορά όμως θέματα που να μην έχουν κατακτηθεί απο την ανθρώπινη γνωσή και να έχουν κοσμολογικό-μεταφυσικό χαρακτήρα.
Ο αθεισμός πληροί όλα τα κριτήρια(κατά τη δικιά μου άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top