Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Έχετε φάει μεγάλη φλασιά... σας λέω, αν οι άνθρωποι του θεού κυκλοφορούν με πόρσε και μερσεντές, που τις πλήρωσαν από τα κεριά, τότε τι να το κάνω το θεό;
Ζήτησέ Του να τους κάνει να δουν το Φως της Αλήθειας, ώστε να σταματήσει αυτή η κατάσταση.

Henry, πάντα στο Καθολικό το γυρνάς. Τα εγκλήματα δεν αποδεικνύουν τίποτα, το πίπτειν εστίν ανθρώπινον, που είπε κι ο Χρυσόστομος.

Σαν τι πράγματα σου λένε τα λυκειάκια?, nioniosmeg?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Επίσης, δεν σας ζητάω να αλλάξετε θρησκεία. Σας μιλάω για τη δικιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μπορούμε να πάρουμε για παράδειγμα αυτό που λέμε "έναν Μόγλη". Αυτός δεν έχει ζήσει την γλώσσα. Σίγουρα θα μπορέσει να αντιληφθεί αν υπάρχει Θεός ή όχι αν Τον δει κλπ., σωστ
Εχει την δικια του γλωσσα του δικου του κοσμου, οπως ολοι οι ανθρωποι που σκεφτονται , δεν χρειαζαται να μαθει ελληνικα για να μαθει καποιος να σκεφτεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι θρησκεία η αθεία, αλλά εντάξει. Το ζητούμενο και ο λόγος για τον οποίο κουβεντιάζουμε είναι για να δεις ότι μια τέτοια απόφαση θέλει ψάξιμο και δεν γίνεται να βγάζεις τελεσίδικες αποφάσεις χωρίς να ξέρεις αν είναι δική σου σκέψη ή απλώς επιρροή τρίτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν είμαι τόσο χαζό όσο ακούγομαι. Ξέρω τι σημαίνει να κάνω εγώ τις επιλογές μου.
Εγώ όμως την κουβέντα, την άρχισα με το στυλ, δεν έχω τι να κάνω, ας πω τη γνώμη μου. Όχι, μολόγα το σκουλήκι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν σου ζήτησα κάτι τέτοιο, απλώς όταν μπαίνεις σε τέτοια συζήτηση πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για ενδεχόμενο debate, δεν είναι απλώς μια κουβεντούλα να περνάει η ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
miv μιλας σε ενα παιδι 5 χρονια μικροτερο σου λες και ειναι αντικειμενο προς ανακριση, σαν να εχεις ενα μοναδικο δειγμα απο κατι και θες να του αποσπασεις την καθε πληροφορια ενω ο ιδιος ξερεις πως και τι.
Το να προσπαθεις να το παιξεις καμποσος σε ενα παιδι αρκετα μικροτερο σου, ζητωντας του να σου αιτιολογησει τον καθε λογο που αρνηθηκε τον χριστιανισμο μονο μαγκια δεν ειναι.

nioniosmeg συνεχισε στα πιστευω σου προς το παρον, και ψαξε να βρεις να διαβασεις αγια γραφη και βιους αγιων για να μπορεις μετα απο λιγα χρονια να λες εδω ''εχω διαβασει τα παντα, με αφηνετε να ειμαι ο,τι θελω?''

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου. Άμα δεν απαντούσα στη συνέχεια θα παραβίαζα άγραφτους κανόνες. Δεν είμαι και κανένα μόμολο. Απλά δεν περίμενα όχι μόνο να πρέπει να αντιμιλήσω σ' ένα παιδί 3ης Λυκείου, αλλά να είναι μπροστά άλλοι 10 να παρακολουθούν. Στην ηλικία μου δεν είναι και πολλά πράγματα σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο 10 να εισαι σιγουρος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
11 είμαι... έλεος. δεν είναι αυτό η συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με τη λογική αυτή δεν θα έπρεπε ν'ανοίξω κουβέντα; Αν εσύ, λοιπόν, Ράνια, θεωρείς ότι θα μπορούσες να κάνεις το διάλογο καλύτερα, τότε καν'τον. Εγώ απαντώ κι όποιος θέλει απαντάει επίσης. Δεν απαγορεύεται να μην απαντήσει κάποιος απ'τον κανονισμό...
Κι εν πάση περιπτώση, νομίζω πως το καλύτερο πράγμα είναι να βάζεις τον άλλον να σκέφτεται, ακόμη κι αν σε πρώτη φάση φαίνεται σα να του μιλάς με λάθος τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν είπα ότι μου κάνει ανάκριση. Είπα ότι δεν μπορώ να απαντήσω σε ένα σημείο. Επίσης έχω ήδη πολλά πράγματα να εξηγήσω, ώστε να εξηγώ κι άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
11 είμαι... έλεος. δεν είναι αυτό η συζήτηση.

Δεν ειναι μονο 10 αυτοι που παρακολουθουν ειπα. Τεσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο 10 αυτοι που παρακολουθουν ειπα. Τεσπα.

ααααααααααα soz
-----------------------------------------
τεσπα, άμα είναι, θα συνεχίσω τη κουβέντα αύριο το μεσημέρι. Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
μετα απο 152 σελιδες καταλαβε κανεις ρε παιδια τι ειναι θρησκεια;
υπαρχει τιποτα ή ολα απλα τρεχουν στη φαντασια μας;:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτό, είναι μεγάααααλη ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο 10 να εισαι σιγουρος :P

11 είμαι... έλεος. δεν είναι αυτό η συζήτηση.

Δεν ειναι μονο 10 αυτοι που παρακολουθουν ειπα. Τεσπα.

ααααααααααα soz
-----------------------------------------
τεσπα, άμα είναι, θα συνεχίσω τη κουβέντα αύριο το μεσημέρι. Καληνύχτα.

μετα απο 152 σελιδες καταλαβε κανεις ρε παιδια τι ειναι θρησκεια;
υπαρχει τιποτα ή ολα απλα τρεχουν στη φαντασια μας;:bye::bye::bye:

:):):):):) Eδώ ρε να συνεννοηθούμε δεν καταφέρνουμε, το τι είναι η θρησκεία περιμένεις να απαντήσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
μετα απο 152 σελιδες καταλαβε κανεις ρε παιδια τι ειναι θρησκεια;
υπαρχει τιποτα ή ολα απλα τρεχουν στη φαντασια μας;:bye::bye::bye:
Καλα ακομα να καταλαβεις??Θρησκεια σημαινει ειναι κατι διαφορετικο για τον καθεναν αναλογα με τα πιστευω του και τις εμπειριες του ή μαλλον καλυτερα αυτα που νομιζει οτι πιστευει..Τωρα αναλογα για τον καθενα υπαρχει Θεος για αλλους οχι αλλοι ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι αλλοι καθολικοι αλλοι μουσουλμανοι αλλοι αθεοι..μα σε ενα τετοιο θεμα δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη απαντηση συζητηση γινεται και απλα μοιραζομαστε αποψεις και τα πιστευω μας..σε αυτο ουτε καν οι ειδικοι δεν καταφεραν να απαντησουν χρονια τωρα εμεις θα βρισκαμε την λυση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
απλα πιστευα οτι κρινοντας βεβαια απ το επιπεδο ολων σας γιατι χωρις πλακα τωρα ρε παιδια δε παιζει να ειστε 14-17 και να δινετε τετοιες απαντησεις μαλλον προφεσορες μου κανετε τεσπα οτι θα εβρισκα απαντησει στο γεγονος οτι αφου τελικα θρησκεια ειναι το πιστευω του καθε ενος απο εμας και ο θεος του καθε ανθρωπου ειναι αυτος που του δινει ελπιδα να συνεχιζει για κατι καλυτερο.... τοτε ο δικος μου ο θεος γιατι οταν του ζηταω καποια πραγματα κανει την παπια; μηπως τελικα γιατι ο θεος ειναι κατι που απλα το εχουμε για να το επικαλουμαστε και να λεμε σε καθε μαλ..ια μας ηταν θελημα θεου ενώ οταν κανουμε κατι καλο για μας.. πχ. περναμε πανελληνιες λεμε το αξιζα γιατι διαβασα;.. τον ξεχναμε δηλ το θεο που μεχρι τοτε λεγαμε κανε θεε μου να γραψω καλα ή να πεσει ευκολο θεμα; τελικα υπαρχει κατι που να το εχουμε μονο για το καλό; μηπως στην τελικη ολα ειναι μια ιδεα;:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν θα σχολιασω εαν ειναι αρνητικο η θετικο γιατι θα φερουμε το θεμα σε καθαρα θεωρητικη συζητηση.
Η προσωπικη αποψη μου ειναι οτι καταρρεουμε λογω του οτι δεν δεχομαστε ευκολα (και κατ επεκταση δεν εφαρμοζουμε) ιδανικα και αξιες

Οι άνθρωποι υιοθετούν εύκολα το χρήμα και τον υλισμό ως αξίες, αντικαθιστώντας με αυτό τις υπόλοιπες. Και το παρακάνουν. Το δέχονται άκριτα. Ωστόσο και παλαιότερα δέχονταν συχνά άκριτα τις αξίες στις οποίες πίστευαν. Δυστυχώς, αυτό θα συνεχίσει να συμβαίνει με τους περισσότερους ανθρώπους, εκτός κι αν τους παρεχθεί σωστή εκπαίδευση.

Προσωπικά, εγώ πιστεύω πως το 99% των Ελλήνων, είναι χριστιανοί... κακό του κεφαλιού τους!
Εγώ σας λέω, πως δεν το κρύβω ούτε ντρέπομαι που τ' ακούτε... είμαι ΑΘΕΟΣ. Δεν υπάρχει θεός ούτος ή άλλος... (βλέπε υπογραφή...)

Σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο του 2005, το 81% των Ελλήνων απάντησε ότι πιστεύει σε κάποιο Θεό, άρα το πολύ το 81% είναι χριστιανοί. Μην κοιτάς τα αρχεία του κράτους, που παίρνουν στοιχεία μέσω των βαπτίσεων. Είναι παραπλανητικά.

Εκεί κόλλησες? Το πρόβλημα θα ήταν στο να μας το πει! :P

Θα το εξέφραζε με γκριμάτσες γεμάτες θαυμασμό και απορία, καθώς και με κραυγές:P.
Ο Μόγλης θα μπορούσε να περάσει ακόμη και τον κεραυνό για θεό, ή τη φωτιά.

Εγώ δεν το θεωρώ μόδα. Το θεωρώ πίστη... γιατί πιστεύω στο τίποτα. Εμένα, αυτός που με έπεισε, είχε όλα τα επιχειρήματα. Και το οτι ζω στην Ελλάδα βοήθησε πολύ... Έχεις ακουστά έναν ΕΦρέμ; Θεωρώ τον εαυτό μου πιο χριστιανό από το 75% των Ελλήνων παππάδων...

Ένας άθεος δεν πιστεύει στο τίποτα. Δεν πιστεύει σε καμία υπερφυσική/ανώτερη δύναμη. Πιστεύει όμως σε αξίες (αγάπη, επιμονή και υπομονή κ.λπ.) και στους ανθρώπους ή στον εαυτό του, ή σε ένα καλύτερο μέλλον.

Το καλύτερο είναι να μη σε έχει πείσει κανείς, αλλά να καταλήξεις μόνος σου σε κάποιο συμπέρασμα. Μόνο όταν καταφέρεις να αποτινάξεις από τη συνείδησή σου κάθε εξωγενή παράγοντα, και να κρίνεις μόνος σου σε τί πιστεύεις, μπορείς να μιλάς για πραγματικές θρησκευτικές πεποιθήσεις.

(1)Δεν με ενδιαφέρουν οι αυθαιρεσίες τισ ορθόδοξης εκκλησίασ! (2) Πρόκειται μόνο για ένα άτομο και από αυτό δεν μπορείς να κρίνεις μία θρησκεία. (3) Αυτός που σε έπεισε για την αθεία θα έπρεπε να σου πει να δεις και την πλευρά του χριστιανισμού πριν τον αποκλίσεις !

(1)Θα 'πρεπε να σας ενδιαφέρουν εσάς τους χριστιανούς οι αυθαιρεσίες της Εκκλησίας, είτε είναι Καθολική, είτε Διαμαρτυρόμενη, είτε Ορθόδοξη. Χριστιανοί δε λέγεστε; Δεν υποτίθεται ότι έχετε τον ίδιο Θεό; Τότε πώς επιτρέπετε σε ανθρώπους να κάνουν εγκλήματα στο όνομα του ίδιου αυτού Θεού; Αλλιώς να μου το πεις να το ξέρω κι εγώ, πώς άλλη θρησκεία ο Ρωμαιοκαθολικισμός, άλλη η Ορθοδοξία, και άλλη ο Προτεσταντισμός. (2)Πόσοι Εφραίμ υπάρχουν, πόσοι μας κρύβονται...; (3) Μακάρι να έλεγες το ίδιο και για το αντίστροφο.

Το θάρρος είναι προνόμιο του καθενός όταν λέει το ποιόν του χωρίς να ντρέπεται. Αυτό, λοιπόν, μου εξασφαλίζεται όταν δηλώνω τι είμαι. Χριστιανός Ορθόδοξος.
Στην εποχή μας, όπως θα διαπιστώσεις, είναι πολύ δυσκολότερο για κάποιον να δηλώνει ευθαρσώς χριστιανός, παρά να δηλώνει άθεος, ειδικά αν είναι νέος.
Πάντως για ν'αμφισβητήσεις ή να δεχτείς μια οποιαδήποτε αξία στη ζωή σου, χωρίς να διδάσκω καθωσπρεπισμό και ηθικολογίες του κώλου, οφείλεις πάνω απ'ολα ν'ακούς. Προς το παρόν δεν φαίνεσαι και πολύ διατεθειμμένος να το κάνεις.
-----------------------------------------
Πάντα τα άτομα στο περιβάλλον μας είναι παράγοντες επιρροής, αλλά στην ουσία μπορεί να κάνουν και λάθος. Συνήθως παραδειγματίζομαι από τον τρόπο ζωής των άλλων σε γενικά πλαίσια, όχι σε ένα τόσο προσωπικό και αυτογνωσιακό ζήτημα, όπως αυτό της θρησκείας ή της πολιτικής.

Νομίζω πως το να δηλώσεις ευθαρσώς ότι είσαι Χριστιανός, σε ένα σύνολο στο οποίο ο χριστιανισμός είναι η περισσότερο αποδεκτή πίστη και είναι συνηθισμένη, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, δε θα το έκανε κανείς. Κομίζει γλαύκας εις τας Αθήνας.

Γιατί είναι ηλίθια. Εμένα γιατί πρέπει να μου λέει αυτό κάτι, ως Χριστιανό; Νομίζεις ότι σε μια τάξη άθεων, με φανατική άθεη καθηγήτρια, στο μάθημα της Αθείας, εγώ θα είχα το ελεύθερο να διαβάσω χωρία του Ευαγγελίου; Αυτό είναι καθαρά κοινωνικό και πολιτικό ζήτημα, μην το φορτώνεις με κανένα τρόπο στη θρησκεία.

Η αθεϊστική κοσμοθεωρία (τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά) αποστρέφεται κάθε θρησκευτική επιρροή πάνω σε μικρά παιδιά, τα οποία δεν έχουν ακόμη αναπτύξει καθόλου κριτική ικανότητα.
Και αυτό που περιγράφεις είναι απίθανο έως αδύνατο να συμβεί.

Το "γιατί να είναι κανείς άθεος" είναι προσωπική υπόθεση, όπως και το "γιατί να είναι κανείς χριστιανός" το οποίο κακώς περνάει από ορισμένους καθηγητές και από μέρη του βιβλίου, στο μάθημα των Θρησκευτικών, τουλάχιστον όταν περνάει σαν θρησκευτικό αξίωμα και όχι ως ανθρώπινη αξία γενικά. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να περνάει το "αγαπάτε αλλήλους", αλλά έχω ενστάσεις όταν υποδηλώνεται πως ΜΟΝΟ ο Χριστιανισμός το εγγυάται.
Αν το άρθρο ήταν του στυλ "1. Γιατί ο Πάπας έχει αμάξι Mercedes κι ο Άνθιμος Volvo S80. 2. Γιατί τα swarovski στη μήτρα του Ιερώνυμου κάνουν όσο το σπίτι σου", ομολογώ πως ούτε εγώ θα σε άφηνα να το διαβάσεις. Κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με παραβίαση της ελευθερίας του λόγου, αλλά με προστασία 12χρονων παιδιών από προπαγάνδα της οποίας αγνοώ την πηγή και το στόχο.

Και ποιος προστατεύει τα παιδιά από την προπαγάνδα που γίνεται τώρα στο σχολείο, και μάλιστα με επίσημο τρόπο;

Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου. Άμα δεν απαντούσα στη συνέχεια θα παραβίαζα άγραφτους κανόνες. Δεν είμαι και κανένα μόμολο. Απλά δεν περίμενα όχι μόνο να πρέπει να αντιμιλήσω σ' ένα παιδί 3ης Λυκείου, αλλά να είναι μπροστά άλλοι 10 να παρακολουθούν. Στην ηλικία μου δεν είναι και πολλά πράγματα σοβαρά.

Και στη δική μας την ηλικία δυσκολεύονται ακόμη πολλοί να σοβαρευτούν, οπότε σε συμβουλεύω να εξοικειωθείς όσο πιο γρήγορα γίνεται στο να αντιμετωπίζεις την έλλειψη σοβαρότητας γύρω σου. Προπάντων να είσαι ο εαυτός σου.
-----------------------------------------
μετα απο 152 σελιδες καταλαβε κανεις ρε παιδια τι ειναι θρησκεια;
υπαρχει τιποτα ή ολα απλα τρεχουν στη φαντασια μας;:bye::bye::bye:

A religion is an organized approach to human spirituality which usually encompasses a set of narratives, symbols, beliefs and practices, often with a supernatural or transcendent quality, that give meaning to the practitioner's experiences of life through reference to a higher power or truth.[1] It may be expressed through prayer, ritual, meditation, music and art, among other things. It may focus on specific supernatural, metaphysical, and moral claims about reality (the cosmos, and human nature) which may yield a set of religious laws, ethics, and a particular lifestyle. Religion also encompasses ancestral or cultural traditions, writings, history, and mythology, as well as personal faith and religious experience.
wikipedia

Το θέμα είναι να διαλέξεις εσύ τί πιστεύεις. Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να είσαι ελεύθερος/η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top