Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
0,0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001

δεν χωράνε πολλά ακόμα, γι' αυτό.... μη σας γεμίσω την οθόνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όλα από μία εικασία ξεκινάνε. Ο Δημόκριτος έκοβε το ψωμί λίγο-λίγο μέχρι που είδε πως δεν πάει άλλο. Υπέθεσε πως θα σπάει και παραπάνω κι έτσι διατύπωσε την ατομική θεωρία. Μετά απο χρόνια αποδείχθηκε σωστός.

Είδα το κόσμο κι υπέθεσα πως ξεκίνησε από κάτι το άναρχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
μάλλον από το μπιγκ μπανγκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όλα από μία εικασία ξεκινάνε. Ο Δημόκριτος έκοβε το ψωμί λίγο-λίγο μέχρι που είδε πως δεν πάει άλλο. Υπέθεσε πως θα σπάει και παραπάνω κι έτσι διατύπωσε την ατομική θεωρία. Μετά απο χρόνια αποδείχθηκε σωστός.

Είδα το κόσμο κι υπέθεσα πως ξεκίνησε από κάτι το άναρχο.


Πρώτα υπέθεσε, κάτι, το οποίο αργότερα αποδείχθηκε, δεν αποδείχθηκε απο την στιγμή που το υπέθεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τώρα που το θυμήθηκα, που μου λέει η δασκάλα μου όταν της λέω ξέρω γω, τι πιστεύει η εκκλησία με τους Αδάμ και τις Εύες, μου λέει πως είναι απλά συμβολισμοί για να δείξουν το δημιουργό... εγώ της λέω τη θεωρία του Δαρβίνου, και μου λέει ότι η θρησκεία λέει το ποιός, όχι το πως και το τι, αυτά λέει μας τα δίνει η επιστήμη... πάντως εμένα δεν με έπεισε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναίη, Μάνο. Ακριβώς. Δεν θα ήταν τρελό να αποκλείαμε την ύπαρξ του Δημιουργού? Πόσο μάλλον όταν γνωρίζουμε τόσα λίγα...

Ναι, γιατί σκοπός της δασκάλας σου -ίσως, δεν το ξέρω- είναι να σου πει κάποια πράγματα και να σου λύσει πιθανές απορίες, όχι να σε εκχριστιανίσει. Αντιθέτως, εσύ φαίνεται πως θες να την κάνεις άθεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναίη, Μάνο. Ακριβώς. Δεν θα ήταν τρελό να αποκλείαμε την ύπαρξ του Δημιουργού? Πόσο μάλλον όταν γνωρίζουμε τόσα λίγα...

Κανείς δεν απέκλεισε την ύπαρξη ενός δημιουργού, αλλα η μη ύπαρξη της ανυπαρξίας δεν συνεπάγεται απαραίτητα ύπαρξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν ξέρουμε.
Αλλα ξέρουμε οτι δεν ξέρουμε.
Το οτι μιλας για κάτι δεν το καθιστά πιο αληθινό ή ψεύτικο.
Η απόδειξη είναι κάτι το οποίο έχει απόλυτα λογική συνέπεια απο κάτι
το πολύ καλά θεμελιωμένο. Αν ξεκινάς απο ζελεδένια βάση, με όσο γερά επιχειρήματα και να χτίσεις πάνω της, το αποτέλεσμα θα κουνιέται και αυτό σαν ζελεδάκι.


προσωπικη μου εκτιμηση...
ολες οι θεωρειες των μαθηματικων και των υπολοιπων επιστημων πιστευω οτι ειναι απλα θεωρειες...
δλδ ο ανθρωπος εχει δημιουργησει τις θεωρειες και τους νομους του μονο και μονο για να ερμηνευσει τον κοσμο γυρω του. αυτο δε σημαινει οτι ισχυουν οσο και αν τις τεκμηριωνουμε με μαθηματικες αποδειξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
προσωπικη μου εκτιμηση...
ολες οι θεωρειες των μαθηματικων και των υπολοιπων επιστημων πιστευω οτι ειναι απλα θεωρειες...
δλδ ο ανθρωπος εχει δημιουργησει τις θεωρειες και τους νομους του μονο και μονο για να ερμηνευσει τον κοσμο γυρω του. αυτο δε σημαινει οτι ισχυουν οσο και αν τις τεκμηριωνουμε με μαθηματικες αποδειξεις...

Προφανώς γιατι εκφράζουν την ανθρώπινη "γωνία". Αλλα ότι άλλο χτίζεις, τα χτίζεις ωστε να είναι συνεπή με αυτά που έχεις ήδη θεωρήσει αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Τώρα που το θυμήθηκα, που μου λέει η δασκάλα μου όταν της λέω ξέρω γω, τι πιστεύει η εκκλησία με τους Αδάμ και τις Εύες, μου λέει πως είναι απλά συμβολισμοί για να δείξουν το δημιουργό... εγώ της λέω τη θεωρία του Δαρβίνου, και μου λέει ότι η θρησκεία λέει το ποιός, όχι το πως και το τι, αυτά λέει μας τα δίνει η επιστήμη... πάντως εμένα δεν με έπεισε....

Το θυμάμαι αυτο το κεφάλαιο! Είναι λίγο tricky. Παραλίγο να με πείσει :P Είχαμε παπά για καθηγητή στο γυμνάσιο και του λέμε:
η επιστήμη λέει οτι προερχόμαστε απο τους πιθήκους
η θρησκεία λέει οτι μας έφτιαξε ο θεός

Ε προφανώς δε στέκουν και τα δύο μαζί και προφανώς η θρησκεία πάει κόντρα στην επιστήμη ή και το αντίστροφο.

Η απάντηση του παπά? "Ε καλά αμα θες να κατάγεσαι απο πιθήκους τι να σου πω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ελπίζω να μην θεωρείς ακόμα την Εξέλιξη ως επιχείρημα, Rock_Sugar...
https://en.wikipedia.org/wiki/Theistic_evolution

Ναι, Μάνο...Burden of Proof. :D

Και +100 στον fasdag. Μάλλον θες να πεις πως δεν γνωρίζουμε την γλώσσα του σύμπαντος (αν έχει) υποθέτω? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι, Μάνο...Burden of Proof. :D

Δεν κρύβεις με ωραίους όρους το οτι χρησιμοποίησες τον όρο "απόδειξη" λάθος όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Θα το είχα χρησιμοποιήσει αν έλεγα "Δεν μπορείς να αποδείξεις πως δεν υπάρχει, άρα υπάρχει!" ή κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειπες "το οτι μιλαμε για αυτον ειναι μια ακομα αποδειξη πως υπαρχει"
και το "δε μπορεις να αποδειξεις πως δεν υπαρχει, αρα υπαρχει" λαθος ειναι αλλα τεσπα.. ουτε να αποδεξεις οτι υπαρχει μπορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μάλλον εσύ δεν έχεις τίποτα ουσιώδες να αντιτάξεις, και με κατηγορείς για επουσιώδη λεγόμενα γι' αυτό. Δε το έριξα στην πλάκα.

Πιο επουσιωδες απο προσωπικο βιωμα δεν υπαρχει ;)



Ε... δεν κατάλαβα τί εννοείς με το "κοινή" βάση. Πάντως κοινώς αποδεκτά, δεν είναι.

Κοινως αποδεκτα απο αθεους σαφως και δεν ειναι. Για αυτο και αυτοονομαζονται "αθεοι".:xixi:


Οι πόλεμοι είναι πολύ πιο εύκολο να προβλεφθούν από κάποιον διορατικό άνθρωπο. Και τελοσπάντων, "θαύματα" κ.λπ. έχουν παρατηρηθεί και σε άλλες θρησκείες.

Για αυτο και δεν στους ανεφερα για να μην πεις κατι τετοιο :p

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1359987#post1359987
Λες ότι ένας άθεος δε μπορεί να αγαπήσει ανιδιοτελώς, δε μπορεί να δώσει τον εαυτό του για το καλό του συνανθρώπου του;

Οχι, δεν μπορει διοτι αν δεν ειναι χριστιανος σημαινει πως δεν αποδεχεται τις αξιες αυτες ωστε να μπορει να αγαπησει ανιδιοτελως.:bye:


Αυτό το πιστεύεις εσύ και πολλοί άλλοι. Σημαίνει ότι το πίστευε κι ο ίδιος; Μπορεί να το έκανε για να μεταδώσει πιο εύκολα τις αξίες που ήθελε και πίστευε πως θα κάνουν καλό. Ή μπορεί να ήθελε να σπάσει πλάκα. Άσχετα με το τί λέει ο καθένας, δε μπορείς ποτέ να ξέρεις τί πιστεύει. Μπορεί τόση ώρα που σου λέω ότι είμαι άθεος, να είμαι κάλλιστα πολύ πιστός βουδιστής, αλλά να μη θέλω να στο αποκαλύψω.

Κοιτα εσυ ενδιαφερεσαι πολυ περισσοτερο για το τι ειναι χριστιανισμος απο οτι εγω ;). Τα υπολοιπα θα σου απαντησω απλα λεγοντας οτι ο Χριστος ειναι ο Υιος του Θεου. Το δευτερο προσωπο του Τριαδικου Θεου. Δεν χρειαζεται να ψαχνομαστε αν ηρθε για πλακα, αλλα τα εργα του που εκανε και ο λογος που διεδοσε.

Δεν είναι θρησκεία, διότι δεν έχει καμία σχέση με καμία θεία και υπερφυσική ουσία/υπόσταση.
Crookshanksισμός... Πού το σκέφτηκες πάλι αυτό:P:P:P;
Το ότι θεωρείς πως ο Θεός είναι υιός του Θεού δεν είναι αξία. Είναι πεποίθηση. Αξία είναι η αγάπη, ο αλτρουισμός.

Η πιστη στον Θεο ειναι αυτο το στοιχειο που θα σου δωσει δυναμη να τηρησεις αυτες τις αξιες.


Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Εγώ ΜΟΝΟΣ μου, αν χρειαστεί και με άλλα ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ, ποταπά και ασήμαντα ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ, προσπαθώ να κάνω τον κόσμο που ζούμε καλύτερο και να φέρω εδώ τον Παράδεισο, που αλλιώς δε θα βρίσκαμε ποτέ. Δεν έχω, βέβαια, την απαίτηση να γίνει αυτό, διότι πολύ απλά, δεν υπάρχουν οι βάσεις. Αλλά προσπαθώ να θέσω τις βάσεις. Εγώ ΜΟΝΟΣ μου, χωρίς τη "βοήθεια" του "καλού Θεούλη", προσπαθώ να ξεπεράσω τις δυσκολίες που συναντώ. Εγώ ΜΟΝΟΣ μου προσπαθώ να βρω απαντήσεις. Δε τις ψάχνω έτοιμες σε ένα βιβλίο. Τί είναι πιο εγωιστικό;
Ναι, φοβάμαι μην αρχίσω να πιστεύω σε φόρμες και απόψεις που δεν έχω κρίνει και αποδεχθεί εγώ ο ίδιος. Προτιμώ αυτά στα οποία πιστεύω, να τα κρίνω εξονυχιστικά, και, ει δυνατόν, να τα ανακαλύπτω εγώ ο ίδιος. ΜΟΝΟΣ μου, χωρίς τη βοήθεια του Θεού και του Αλλάχ.

Μην παιρνεις και ορκο πως τις δυσκολιες τις ξεπερνας μονος σου.;)
Στον χριστιανισμο δεν μπορεις να τα εξηγησεις ολα με την λογικη. Σημερα στους χαιρετισμους ειπε κατι πολυ ωραιο ο ιερεας. Ηταν λεει ενας πατερας της Εκκλησιας με αποριες του στυλ, τι ειναι Θεος? Πως δημιουργηθηκε? κλπ... Οταν περπαταγε μια μερα στην παραλια ειδε ενα παιδακι το οποιο ειχε σκαψει στην αμμο και εβαζε μεσα στον λακκο νερο απο την θαλασσα.
Τον ρωταει ο πατερ "Παιδι μου τι προσπαθεις να κανεις εκει?" και του απανταει το παιδι " Προσπαθω να βαλω ολη την θαλασσα μεσα στον λακκο"
. Του αποκρινεται ο παπας " Θεωρεις πως θα μπορεσεις να βαλεις την θαλασσα μεσα εκει??"
και του λεει το παιδι αμεσως " Θεωρεις εσυ πως με το φτωχο μυαλο σου θα καταλαβεις τι ειναι Θεος??" Και τοτε το παιδι εξαφανιστηκε διοτι ηταν Αγγελος.
Καμμια φορα δεν χρειαζεται να τα ψαχνουμε εξονυχιστικα οπως λες διοτι ψαχνομαστε με το δεντρο ενω εχουμε ολοκληρο δασος.


Και ποιος κρίνει ποιες είναι η εντολές του χριστιανισμού; Εγώ μόνο το αγαπάτε αλλήλους και το 'όποιος έχει δύο χιτώνες να δίνει τον ένα στον άλλο που δεν έχει' ξέρω.

Ξεκινα με τις 10 εντολες και διαβαζοντας την ζωη του Χριστου θα καταλαβεις μονος σου τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις;)


Τότε δεν κάνουν καλά τα μοναστήρια τη δουλειά τους.

Δεν εισαι σε θεση να κρινεις αν κανουν σωστα την δουλεια τους τα μοναστηρια απο αυτο. Αυτα που πρεπει να κανουν τα κανουν.



Έχω ξανακούσει τέτοια. Έχω δει μάλιστα περιπτώσεις υποτιθέμενων "υπερφυσικών" φαινομένων, που τελικά αποδείχτηκαν πως είχαν εξήγηση. Θα έχεις, φαντάζομαι, ακούσει τους "κυνηγούς" τους.
Δε σου ζητώ να κάνεις κάποιο θαύμα. Σου ζητώ να μην αναφέρεις "θαύματα" ως επιχειρήματα, διότι δεν έχεις κανένα τεκμήριο για την απόδειξή τους. Και οι γιατροί δεν είναι παντογνώστες. Γι' αυτό υπάρχει ακόμη έρευνα στο πεδίο αυτό.

Απο αυτο που υπαρχει γυρω μας, εμεις αντιλαμβανομαστε και γνωριζουμε μονο το 5%. Ειναι παρα πολλα αυτα που δεν βλεπουμε δεν ακουμε και δεν ξερουμε.


Συγκρίνω παρόμοια πράγματα. Βλ. συλλογισμό σε προηγούμενο ποστ μου.

Δεν ειναι καθολου παρομοια.


Οι παπάδες, που από τη μια λένε ότι υπερασπίζονται την ίση μεταχείριση ανδρών και γυναικών, και από την άλλη δε το πράττουν.

Υπαρχει ιση μεταχειριση μεταξυ ανδρων και γυναικων.

Τί πράγματα είναι αυτά δηλαδή; Ανόσια; Ιερόσυλα; Βέβηλα;
Δεν είμαι "εκπρόσωπος" των γυναικών, από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Γιατί, εσύ γνωρίζεις αν θέλουν να πάνε; Κι εγώ σου λέω ότι αρκετές συμμαθήτριές μου νιώθουν αδικημένες από το άβατο.

Το αβατο ειναι αβατο και εχει τον λογο του που υπαρχει. Μια χριστιανη δεν νιωθει αδικημενη.


Γιατί έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους άνδρες, και δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα εθνικής ασφαλείας ή παραβίασης άλλων δικαιωμάτων, που να το απαγορεύει.

Υπαρχουν αλλα ζητηματα τα οποια αναφερονται στο site που σου παρεθεσα πριν.


Έχουν εξισωθεί; Στη θεωρία. Γιατί στην πράξη άλλα γίνονται, δυστυχώς...

Αυτο ειναι θεμα κοινωνιας, οχι εκκλησιας. Αν και στην θεωρια και στην πραξη μια χαρα ειναι :thanks:

Δεν κατάλαβες; Ωραία, αυτό εννοούσα κι εγώ.

Οτι δεν καταλαβες?:p

Διότι είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Και γιατί, αν υπήρχε, δε θα ήθελε να χαλάσει την ωραία εικόνα που έχει καταφέρει να δημιουργήσει στους σύγχρονους χριστιανούς.

Νομιζεις πως ο Θεος ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα??? ( Big Foul ) :mad:
Ο ανθρωπος ειναι κατασκευσμα του Θεου. Επισης, ο ανθρωπος, γενικα η υπαρξη του εξαρταται απο τον Θεο. Οχι το αντιστροφο.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Εσυ το αρχισες!! Θιχτηκαααα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ελπίζω να μην θεωρείς ακόμα την Εξέλιξη ως επιχείρημα, Rock_Sugar...
https://en.wikipedia.org/wiki/Theistic_evolution

A. Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, λες οτι ο θεός δημιούργησε τις αρχικες μορφές ζωής και μέσω της εξέλιξης δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.
Αφενός δεν είμαι σίγουρη αν λέει αυτό η θρησκεία (εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια), αφετέρου και πάλι συγκρούεται η επιστήμη με τη θρηκεία διότι το πώς προήλθε η πρώτη μορφή ζωής στον πλανήτη δεν έχει διαπιστωθεί επιστημονικά ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ναι, γιατί σκοπός της δασκάλας σου -ίσως, δεν το ξέρω- είναι να σου πει κάποια πράγματα και να σου λύσει πιθανές απορίες, όχι να σε εκχριστιανίσει. Αντιθέτως, εσύ φαίνεται πως θες να την κάνεις άθεη.

Μμμμμμ, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Όλη την ώρα, μου λέει πως άμα θα μεγαλώσω, θ' αλλάξω γνώμη. Ωστόσο, εγώ δεν ζήτησα από κανέναν να γίνει άθεος, όπως έχω αναφέρει και στον miv.
-----------------------------------------
Πιο επουσιωδες απο προσωπικο βιωμα δεν υπαρχει ;)





Κοινως αποδεκτα απο αθεους σαφως και δεν ειναι. Για αυτο και αυτοονομαζονται "αθεοι".:xixi:




Για αυτο και δεν στους ανεφερα για να μην πεις κατι τετοιο :p



Οχι, δεν μπορει διοτι αν δεν ειναι χριστιανος σημαινει πως δεν αποδεχεται τις αξιες αυτες ωστε να μπορει να αγαπησει ανιδιοτελως.:bye:




Κοιτα εσυ ενδιαφερεσαι πολυ περισσοτερο για το τι ειναι χριστιανισμος απο οτι εγω ;). Τα υπολοιπα θα σου απαντησω απλα λεγοντας οτι ο Χριστος ειναι ο Υιος του Θεου. Το δευτερο προσωπο του Τριαδικου Θεου. Δεν χρειαζεται να ψαχνομαστε αν ηρθε για πλακα, αλλα τα εργα του που εκανε και ο λογος που διεδοσε.



Η πιστη στον Θεο ειναι αυτο το στοιχειο που θα σου δωσει δυναμη να τηρησεις αυτες τις αξιες.




Μην παιρνεις και ορκο πως τις δυσκολιες τις ξεπερνας μονος σου.;)
Στον χριστιανισμο δεν μπορεις να τα εξηγησεις ολα με την λογικη. Σημερα στους χαιρετισμους ειπε κατι πολυ ωραιο ο ιερεας. Ηταν λεει ενας πατερας της Εκκλησιας με αποριες του στυλ, τι ειναι Θεος? Πως δημιουργηθηκε? κλπ... Οταν περπαταγε μια μερα στην παραλια ειδε ενα παιδακι το οποιο ειχε σκαψει στην αμμο και εβαζε μεσα στον λακκο νερο απο την θαλασσα.
Τον ρωταει ο πατερ "Παιδι μου τι προσπαθεις να κανεις εκει?" και του απανταει το παιδι " Προσπαθω να βαλω ολη την θαλασσα μεσα στον λακκο"
. Του αποκρινεται ο παπας " Θεωρεις πως θα μπορεσεις να βαλεις την θαλασσα μεσα εκει??"
και του λεει το παιδι αμεσως " Θεωρεις εσυ πως με το φτωχο μυαλο σου θα καταλαβεις τι ειναι Θεος??" Και τοτε το παιδι εξαφανιστηκε διοτι ηταν Αγγελος.
Καμμια φορα δεν χρειαζεται να τα ψαχνουμε εξονυχιστικα οπως λες διοτι ψαχνομαστε με το δεντρο ενω εχουμε ολοκληρο δασος.




Ξεκινα με τις 10 εντολες και διαβαζοντας την ζωη του Χριστου θα καταλαβεις μονος σου τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις;)




Δεν εισαι σε θεση να κρινεις αν κανουν σωστα την δουλεια τους τα μοναστηρια απο αυτο. Αυτα που πρεπει να κανουν τα κανουν.





Απο αυτο που υπαρχει γυρω μας, εμεις αντιλαμβανομαστε και γνωριζουμε μονο το 5%. Ειναι παρα πολλα αυτα που δεν βλεπουμε δεν ακουμε και δεν ξερουμε.




Δεν ειναι καθολου παρομοια.




Υπαρχει ιση μεταχειριση μεταξυ ανδρων και γυναικων.



Το αβατο ειναι αβατο και εχει τον λογο του που υπαρχει. Μια χριστιανη δεν νιωθει αδικημενη.




Υπαρχουν αλλα ζητηματα τα οποια αναφερονται στο site που σου παρεθεσα πριν.




Αυτο ειναι θεμα κοινωνιας, οχι εκκλησιας. Αν και στην θεωρια και στην πραξη μια χαρα ειναι :thanks:



Οτι δεν καταλαβες?:p



Νομιζεις πως ο Θεος ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα??? ( Big Foul ) :mad:
Ο ανθρωπος ειναι κατασκευσμα του Θεου. Επισης, ο ανθρωπος, γενικα η υπαρξη του εξαρταται απο τον Θεο. Οχι το αντιστροφο.



Εσυ το αρχισες!! Θιχτηκαααα:'(

Εάν νομίζεις πως ο θεός κατασκεύασε τον άνθρωπο, ή ότι εξαρτιώμαστε απ' το θεό, δεν θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω. Εγώ πάντως σου απαντώ εδώ και τώρα, πως ο θεός, είναι δημιουργία της φαντασίας του ανθρώπου της προϊστορικής εποχής, μόνο και μόνο για να εξηγήσει τα απίστευτα γι' αυτόν, θαύματα της φύσης. Και τι δηλαδή; οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν θεούς; Άμα ξέραμε ότι υπήρχε ο θεός, ή οτι ο χριστός ήταν ο Μεσσίας, τότε δεν θα υπήρχαν θρησκείες. Και τι μας νοιάζει τι λένε οι ιερείς, την ώρα που πας και βάζεις λεφτά στα κουτάκια που γράφουν
"ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ"
Και ξέρεις μέσα σου πως όσα έδωσες πήγανε για τη δώση της Lamborghini...
Όσο για τα δικαιώματα της γυναίκας, που είναι ίσα με του άντρα και δεν μπορεί να μπει στο σημαντικότερο μοναστήρι της Ελλάδος... μη χέ*$ω... (*βλέπε Άγιο Όρος)

Υ.Γ. Αναθεώρηση της λέξης, ΕΚΚΛΗΣΙΑ:
Στα αρχαία χρόνια, το κυβερνητικό και
πάνω απ' όλα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ, συμβούλιο
της Αθήνας, ήταν η Εκκλησία του δήμου.
Εκκλησία, είναι σύνθετη λέξη, από το εκ+καλώ,
δηλαδή, είναι σαν να λες, συγκέντρωση...
-----------------------------------------
Υπαρχουν μοναστηρια στα οποια μπορουν να φιλοξενηθουν γυναικες μονο ή μονο αντρες. Οσον αφορα το αβατο του Αγιου Ορους οριστε αμα θες να δεις γιατι υπαρχει ΠΑΤΑ ΕΔΩ
Η Παναγια ειναι η μονη γυναικα Παρθενος η οποια εφερε στον κοσμο τον Χριστο!;) Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης. Αυτο το δεχεσαι ως εχει, οπως δεχεσαι οτι υπαρχει το σκοταδι.


1. Και γιατί να είναι διαφορετικά; Αυτό λέγεται ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ και για τα δύο φύλα.
2. Μας δείχνεις και μόνος σου, πως το Άγιο Όρος, έχει site! Τι περίμενες δηλαδή, πως τα λεφτά που δίνεις στην εκκλησία, πάνε για τα κεριά;
3. Η παναγία είναι παρθένα; Δεν νομίζω. Όταν γέννησε το Χρηστό, ήταν παντρεμένη! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να γεννηθεί παιδί, χωρίς την ερωτική πράξη! (αν η εκκλησία των Χριστιανών, ήταν άντρας, τότε ο πληθυσμός της Ελλάδος θα είχε αυξηθεί κατά 1000%...)
4. Εφόσον η "παρθένα" Μαρία ήταν παντρεμένη, το πιο λογικό είναι να γέννησε ένα παιδί σαν τον Αϊνστάιν, το οποίο ήταν αρκετά ξύπνιο για ν' αδρανοποιήσει τους όσους χριστιανούς εκείνης της εποχής και να ιδρύσει μια καινούρια θρησκεία ώστε οι Άνθρωποι να πιστέψουν σε ένα και μοναδικό θεό, ο οποίος θα ήταν, υποτίθεται, πατέρας του. Ίσως ήταν ένας πανέξυπνος εγκληματίας που δεν τον ένοιαζαν τα λεφτά, αλλά η δόξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ειπες "το οτι μιλαμε για αυτον ειναι μια ακομα αποδειξη πως υπαρχει"
και το "δε μπορεις να αποδειξεις πως δεν υπαρχει, αρα υπαρχει" λαθος ειναι αλλα τεσπα.. ουτε να αποδεξεις οτι υπαρχει μπορεις.
Όχου, άσ' το...αυτό ακριβώς είπα, πως δεν μετράει ως απόδειξη το δεύτερο.:P

A. Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, λες οτι ο θεός δημιούργησε τις αρχικες μορφές ζωής και μέσω της εξέλιξης δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.
Αφενός δεν είμαι σίγουρη αν λέει αυτό η θρησκεία (εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια), αφετέρου και πάλι συγκρούεται η επιστήμη με τη θρηκεία διότι το πώς προήλθε η πρώτη μορφή ζωής στον πλανήτη δεν έχει διαπιστωθεί επιστημονικά ακόμα.
Όχι, δεν με εννόησες. Ακόμα και το Big Bang κι η Εξέλιξη να είναι σωστά τελικά, πάλι δεν αναιρείται ο Δημιουργός.
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις κι εδώ.
Από την στιγμή που ο Θεός δεν είναι υλικός, όποια επιστημονική ανακάλυψη κι αν γίνει δεν θα αναιρεί τον Δημιουργό. Ο Θεός δεν είναι ένας υλικός γεράκος που μένει στα σύννεφα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
γιατί να είναι διαφορετικά; Αυτό λέγεται ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ και για τα δύο φύλα.
2. Μας δείχνεις και μόνος σου, πως το Άγιο Όρος, έχει site! Τι περίμενες δηλαδή, πως τα λεφτά που δίνεις στην εκκλησία, πάνε για τα κεριά;
3. Η παναγία είναι παρθένα; Δεν νομίζω. Όταν γέννησε το Χρηστό, ήταν παντρεμένη! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να γεννηθεί παιδί, χωρίς την ερωτική πράξη! (αν η εκκλησία των Χριστιανών, ήταν άντρας, τότε ο πληθυσμός της Ελλάδος θα είχε αυξηθεί κατά 1000%...)
4. Εφόσον η "παρθένα" Μαρία ήταν παντρεμένη, το πιο λογικό είναι να γέννησε ένα παιδί σαν τον Αϊνστάιν, το οποίο ήταν αρκετά ξύπνιο για ν' αδρανοποιήσει τους όσους χριστιανούς εκείνης της εποχής και να ιδρύσει μια καινούρια θρησκεία ώστε οι Άνθρωποι να πιστέψουν σε ένα και μοναδικό θεό, ο οποίος θα ήταν, υποτίθεται, πατέρας του. Ίσως ήταν ένας πανέξυπνος εγκληματίας που δεν τον ένοιαζαν τα λεφτά, αλλά η δόξα
1)Eχω ξαναγραψει οτι αν δεν αποδεχτεις το ιδεολογικο πλαισιο που σου προσφερει μια θρησκεια, δεν μπορεις να κανεις ουσιαστικη κριτικη παρα μονο σχολια που παρεκλινουν απο την πραγματικοτητα.
Πχ Ο μοναχισμος του Αγιου Ορους λεει οτι δεν μπορει να εισελθει γυναικα στο Αγιο Ορος λογω του οτι τα μοναστηρια ειναι αφιερωμενα στην Παναγια και δευτερον λογω του οτι θελουν να απομονωθουν απο τα εγκοσμια.
Αν δεν αποδεχτεις αυτες τις δυο θεσεις δεν μπορεις να μιλας για ρατσισμο
2),3)Η ιδια εξηγηση με το 1)
4)Το σχολιο σου δεν εχει λογικη διαρθρωση οποτε εξηγησε καλυτερα τι εννοεις.
Όχι, δεν με εννόησες. Ακόμα και το Big Bang κι η Εξέλιξη να είναι σωστά τελικά, πάλι δεν αναιρείται ο Δημιουργός.
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις κι εδώ.
Από την στιγμή που ο Θεός δεν είναι υλικός, όποια επιστημονική ανακάλυψη κι αν γίνει δεν θα αναιρεί τον Δημιουργό. Ο Θεός δεν είναι ένας υλικός γεράκος που μένει στα σύννεφα...:P
Χμμ ομορφη εξηγηση αλλα γενικολογεις και αοριστολογεις επικινδυνα, το θεμα δεν ειναι ο Δημιουργος και η αποδειξη η μη αποδειξη του αλλα ο χριστιανικος θεος, κατι που συνεπαγεται αμεσα με την Αγια Γραφη και τα κειμενα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όχου, άσ' το...αυτό ακριβώς είπα, πως δεν μετράει ως απόδειξη το δεύτερο.:P


Όχι, δεν με εννόησες. Ακόμα και το Big Bang κι η Εξέλιξη να είναι σωστά τελικά, πάλι δεν αναιρείται ο Δημιουργός.
Μπορείς να το επιβεβαιώσεις κι εδώ.
Από την στιγμή που ο Θεός δεν είναι υλικός, όποια επιστημονική ανακάλυψη κι αν γίνει δεν θα αναιρεί τον Δημιουργό. Ο Θεός δεν είναι ένας υλικός γεράκος που μένει στα σύννεφα...:P


o δημιουργος δεν ειναι κατι δεδομενο, για να αναιρεθει στο τελος. παντα υποθετικα και μονο ετσι μπορουμε να μιλαμε. το προβλημα μας ειναι οτι ενω ειστε το πολυ 18 χρονων και ειστε πεποισμενοι οτι σιγουρα υπαρχει θεος, χωρις να θελετε καν να ακουσετε τα επιχειρηματα της αλλης πλευρας( αντιστοιχα ισχυει και για τους αθεους του φορουμ). εκτος αυτου φουσεκη, τα λινκ σου μπορω να πω οτι δε θεωρουνται και τα πιο αμεροληπτα.

απο τη στιγμη που ο θεος δεν ειναι υλικος, δεν υπαρχει (και δεν μπορει να επεμβει) σε αυτο τον υλικο κοσμο.

απο την αλλη εγω υποθετω οτι υπαρχουν βαμπιρ, ας πουμε.
μπορεις να αποδειξεις οτι δν υπαρχουν?
αφου δε μπορεις ομως, σημαινει οτι οντως , ναι υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top