Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανάλογα από ποια σκοπια τον ερμηνεύεις σίγουρα έχει πολλές φύσεις. Απλά το αρχικό μήνυμα που σχολίασα (δεν ξέρω ποιανού ήταν) ουσιαστικά απέκλειε κάθε άλλη φύση του Χριστού (και ονομάτιζε τη θεική) λέγοντας ότι δεν ηταν παρά μόνο ένας επαναστάτης και μετά κάποιοι "απατεώνες" (οι Χριστιανοί) τον ερμήνευσαν αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οταν ομως κατι θελεις να κρινεις, πρεπει να το εχεις δει απο μεσα. Για να στο κανω κατανοητο, αμα πχ θελω να κρινω εσενα (γενικα μιλωντας) θα πρεπει να σε γνωρισω για να εχω μια τεκμηριωμενη αποψη. Δεν θα ρωτησω τον απεναντι τι γνωμη εχει για σενα για να βγαλω συμπερασμα διοτι κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο θα ειναι αναληθες. ;)


δηλαδη εχεις κρινει και εχεις περασει μεσα απο ολες τις θρησκειες για να λες οτι ο χριστιανισμος ειναι η μονη αληθινη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ανάλογα από ποια σκοπια τον ερμηνεύεις σίγουρα έχει πολλές φύσεις. Απλά το αρχικό μήνυμα που σχολίασα (δεν ξέρω ποιανού ήταν) ουσιαστικά απέκλειε κάθε άλλη φύση του Χριστού (και ονομάτιζε τη θεική) λέγοντας ότι δεν ηταν παρά μόνο ένας επαναστάτης και μετά κάποιοι "απατεώνες" (οι Χριστιανοί) τον ερμήνευσαν αλλιώς.
Ναι οκ...η αληθεια ειναι πως δεν κοιταξα το μηνυμα που απαντοθσες αυτο :P απλα ειπα τι θεωρω εγω εκμεταλλευομενη την απαντηση σου..καταλαβα πως το εννοεις..καλο θα ταν να μην υπηρχε τοοοσος φανατισμος απο καμμια πλευρα..γενικα μην ειμαστε απολυτοι..συνηθως οι αληθειες ειναι καπου στη μεση...συνηθως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ανάλογα από ποια σκοπια τον ερμηνεύεις σίγουρα έχει πολλές φύσεις. Απλά το αρχικό μήνυμα που σχολίασα (δεν ξέρω ποιανού ήταν) ουσιαστικά απέκλειε κάθε άλλη φύση του Χριστού (και ονομάτιζε τη θεική) λέγοντας ότι δεν ηταν παρά μόνο ένας επαναστάτης και μετά κάποιοι "απατεώνες" (οι Χριστιανοί) τον ερμήνευσαν αλλιώς.


οπως δεν μπορω να αποκλειω την θεικη του υποσταση(μπορω να την αμφισβητω) ετσι και εσυ δν μπορεις να αποκλειεις την αποψη του παιδιου.
αυτο ουσιαστικα δν λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
δηλαδη εχεις κρινει και εχεις περασει μεσα απο ολες τις θρησκειες για να λες οτι ο χριστιανισμος ειναι η μονη αληθινη?

Ναι εχω διαβασει και για τις αλλες θρησκειες και εχω βρει βασικα σημεια τους οπου κανουν φαουλ και αντιστοιχα πολλα στοιχεια τα οποια κανουν τον χριστιανισμο αληθινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οπως και εγω εχω διαβασει για τον χριστιανισμο. ουσιαστικα μου λες οτι δν ακολουθεις την συμβουλη σου. αυτο παντως που καταλαβα ειναι οτι ειδες τις αλλες θρησκειες μεσα απο την υποκειμενικη σκοπια του χριστιανισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αυτά που λες δεν ισχύουν. Γιατί είναι κανονικά αυτα που κάνει η ορθόδοξη εκκλησία και όχι αυτα που κάνει η καθολική? Δεν το κατάλαβα αυτό πιο ανόητο πράγμα δεν έχω ακούσει (συγνώμη κιόλας).
-----------------------------------------
Τί είναι ο λεξάριθμος???????
-----------------------------------------
Επίσης, και τί έγινε που βγάζει αυτό το νούμερο απλή συμπτωση. Επιπλέον, ο Πάπας Βενέδικτος είναι ο δέκατος έκτος (ο σημερινός). Συνεπώς υπήρξαν άλλοι δεκαπέντε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
οπως και εγω εχω διαβασει για τον χριστιανισμο. ουσιαστικα μου λες οτι δν ακολουθεις την συμβουλη σου. αυτο παντως που καταλαβα ειναι οτι ειδες τις αλλες θρησκειες μεσα απο την υποκειμενικη σκοπια του χριστιανισμου

Δεν ηξερα οτι το κορανι πχ ειναι βιβλιο του χριστιανισμου!!
-----------------------------------------
Αυτά που λες δεν ισχύουν. Γιατί είναι κανονικά αυτα που κάνει η ορθόδοξη εκκλησία και όχι αυτα που κάνει η καθολική? Δεν το κατάλαβα αυτό πιο ανόητο πράγμα δεν έχω ακούσει (συγνώμη κιόλας).


Για πες τι θεωρεις εσυ παραλογο οσον αφορα την ορθοδοξη για να εχεις το θαρρος να λες αυτο ανοησια?? Εγω σου τα διατυπωσα ενα προς ενα, εσυ τα αφηνεις στον αερα ομως και απλα σχολιαζεις. ;) Για μενα ανοητο ειναι να θεωρειται ενας ανθρωπος πως εχει το αλαθητο απο την στιγμη που ο χριστιανισμος το ξεκαθαριζει πως αναμαρτητος ειναι μονο ο Χριστος. Αρα οποιοδηποτε αλαθητο δεν γινεται να το εχει ενας ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν ηξερα οτι το κορανι πχ ειναι βιβλιο του χριστιανισμου!!
αν ειναι να βγαζεις συμπερασματα απο το τιποτα, τοτε δεν υπαρχει περιθωριο για διαλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
αν ειναι να βγαζεις συμπερασματα απο το τιποτα, τοτε δεν υπαρχει περιθωριο για διαλογο

Εσυ απο που εβγαλες τα δικα σου συμπερασματα?? Για να δω δηλαδη τις δικες σου εγκυροτατες πηγες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εσυ απο που εβγαλες τα δικα σου συμπερασματα?? Για να δω δηλαδη τις δικες σου εγκυροτατες πηγες σου.


δεν σου ειπα ποτε οτι δεν γνωριζεις για τις αλλες θρησκειες.
το μονο που σου ειπα ειναι οτι ,ενω αναφερεις οτι πρεπει να εισαι μεσα σε μια θρησκεια για να την κρινεις, εσυ απερριψες ολες τις αλλες θρησκειες χωρις να το εχεις κανει αυτο. επειδη δηθεν διαβασες επιδερμικα καποια βιβλια που αφορουν. καταλαβες τωρα η πρεπει να το ζωγραφισω.

οκ δεχομαι οτι θεωρεις οτι εχω "παιδικες" αποψεις" και ,εστω, το ανοητο επιχειρημα "οτι δν μπορω να κρινω μια θρησκεια την οποια δεν εχω γνωρισει"(αν και τοσα χρονια στο σχολειο με καθηγητρια φανατισμενη στο γυμνασιο κατι εχω μαθει εγω ο αμοιρος). ομως ουτε εσυ το κανεις :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
δεν σου ειπα ποτε οτι δεν γνωριζεις για τις αλλες θρησκειες.
το μονο που σου ειπα ειναι οτι ,ενω αναφερεις οτι πρεπει να εισαι μεσα σε μια θρησκεια για να την κρινεις, εσυ απερριψες ολες τις αλλες θρησκειες χωρις να το εχεις κανει αυτο. επειδη δηθεν διαβασες επιδερμικα καποια βιβλια που αφορουν. καταλαβες τωρα η πρεπει να το ζωγραφισω.

οκ δεχομαι οτι θεωρεις οτι εχω "παιδικες" αποψεις" και ,εστω, το ανοητο επιχειρημα "οτι δν μπορω να κρινω μια θρησκεια την οποια δεν εχω γνωρισει"(αν και τοσα χρονια στο σχολειο με καθηγητρια φανατισμενη στο γυμνασιο κατι εχω μαθει εγω ο αμοιρος). ομως ουτε εσυ το κανεις :bye:

Εαν θεωρεις πως μεσα απο εναν αλλο ανθρωπο και μαλιστα μια καθηγητρια γνωρισες μια θρησκεια εισαι πολυ βαθεια νυχτωμενος.
Οταν απο το ιδιο το βιβλιο της θρησκειας βλεπω μεγαλα λαθη για μενα εννοειται πως τις απορριπτω. Εσυ διαβασες Παλαια και Καινη Διαθηκη για να κρινεις την ορθοδοξη??
Οταν εσυ κρινεις επειδη απλα ειχες μια φανατισμενη καθηγητρια στο γυμνασιο και "φοβηθηκες" δεν σημαινει πως εχεις την αναλογη βαρυτητα ωστε να στηριξεις καπου τις αποψεις σου για αυτο μενεις σε αυτες τις παιδικες φρασεις τις οποιες λες απλα για κεφι.
Σε ολα σου τα ποστ μεχρι τωρα δεν εχω δει να αντικρουεις καποιο επιχειρημα με αντιστοιχο επιχειρημα της αλλης πλευρας παρα μονο αξιολογεις με βαση καποιο δικο σου κριτηριο το οποιο ουτε καν ξερω που βασιζεται.
Μηπως θα ηταν καλυτερα να ζωγραφιζες? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μμμ παλι το κανεις
βγαζεις συμπερασματα απο το μηδεν:)


να σε ρωτησω κατι ομως...ποσο αντικειμενικα διαβασες τα βιβλια. ισα ισα τα διαβασες ενω ησουν ηδη σιγουρος οτι εχουν λαθη.

για να κλεισει το θεμα. εσυ θεωρεις οτι τα επιχειρηματα μου ειναι παιδικα. εγω υποστιριζω οτι , οπως και σε ολες τις θρησκειες, ετσι και η κοσμοθεωρεια του χριστιανισμου ειναι ενα παραμυθι. αλλα για κατσε, ναι, το ιερο κειμενο των χριστιανων ,οπως και σε ολες τις θρησκειες γραφτηκε απο ανθρωπους ετσι δεν ειναι? σαφως οχι θα μου πεις, οι ανθρωποι αυτοι ειχαν το αγιο περιστερι πανω απο το κεφαλι τους αρα ειναι θεοπνευστο. με την ιδια λογικη ολα τα ιερα κειμενα ολων των θρησκειων θεοπνευστα ειναι...

τελος. τα επιχειρηματα που αναφερουμε εδω οσο να ναι ειναι απο μονα τους σαθρα. εσεις στηριζεστε σε κειμενα αρχαια και τα οποια εμεις αμφισβητουμε. εμεις ο.τι και να πουμε θα κρυφτειτε πισω απο τα κειμενα που πιστευετε οτι ειναι αληθεια. ναι εχεις δικιο. δεν εχω διαβασει οσο εχεις εσυ για τον χριστιανισμο
ομως ΕΧΩ διαβασει, δεν ειμαι εντελως ανιδεος και εχω καθε δικαιωμα να κρινω, οχι μονο τη φιλοσοφια αλλα και την εφαρμογη της στον κοσμο. και ναι, δν μου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
μμμ παλι το κανεις
βγαζεις συμπερασματα απο το μηδεν:)


να σε ρωτησω κατι ομως...ποσο αντικειμενικα διαβασες τα βιβλια. ισα ισα τα διαβασες ενω ησουν ηδη σιγουρος οτι εχουν λαθη.

Οταν πχ μια θρησκεια σου λεει να την διαδοσεις με το σπαθι, εε οσο υποκειμενικα να το δεις βλεπεις που ειναι το φαουλ.

για να κλεισει το θεμα. εσυ θεωρεις οτι τα επιχειρηματα μου ειναι παιδικα. εγω υποστιριζω οτι , οπως και σε ολες τις θρησκειες, ετσι και η κοσμοθεωρεια του χριστιανισμου ειναι ενα παραμυθι. αλλα για κατσε, ναι, το ιερο κειμενο των χριστιανων ,οπως και σε ολες τις θρησκειες γραφτηκε απο ανθρωπους ετσι δεν ειναι? σαφως οχι θα μου πεις, οι ανθρωποι αυτοι ειχαν το αγιο περιστερι πανω απο το κεφαλι τους αρα ειναι θεοπνευστο. με την ιδια λογικη ολα τα ιερα κειμενα ολων των θρησκειων θεοπνευστα ειναι...

τελος. τα επιχειρηματα που αναφερουμε εδω οσο να ναι ειναι απο μονα τους σαθρα. εσεις στηριζεστε σε κειμενα αρχαια και τα οποια εμεις αμφισβητουμε. εμεις ο.τι και να πουμε θα κρυφτειτε πισω απο τα κειμενα που πιστευετε οτι ειναι αληθεια. ναι εχεις δικιο. δεν εχω διαβασει οσο εχεις εσυ για τον χριστιανισμο
ομως ΕΧΩ διαβασει, δεν ειμαι εντελως ανιδεος και εχω καθε δικαιωμα να κρινω, οχι μονο τη φιλοσοφια αλλα και την εφαρμογη της στον κοσμο. και ναι, δν μου αρεσει.


Ολα γυρω απο την θρησκεια εχουν εφαρμογη στον κοσμο και συμβαδιζει με τις επιστημες. Πχ το βιβλιο της Γενεσης οσα λεει ειναι συμβολικα τα οποια αν τα παραλληλισεις με την ερμηνεια της επιστημης θα δεις πως το ενα αληθευει το αλλο.;)
Εαν εσενα δεν σ'αρεσει ειναι δικαιωμα σου μιας και ο χριστιανισμος σε αφηνει ελευθερο να ακολουθησεις τον δρομο σου, ο οποιος βεβαια θα εχει και τον αναλογο προορισμο.
Η θεωρια του χριστιανισμου δεν ειναι ενα παραμυθι αλλα η περιγραφη αληθινων γεγονοτων ειτε με ακριβη περιγραφη ειτε με την χρηση συμβολισμων.

Να σε ρωτησω αν θελεις να μου πεις, τι εχεις διαβασει σχετικα με τον χριστιανισμο το οποιο σε εχει απογοιητευσει τοσο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Συγνώμη που θα σε πληροφορήσω αλλά και η εκκλησία η καθολική και η ορθόδοξη είναι σχεδον ίδιες η μόνη τους ουσιαστική διαφορά είναι οτι εσείς έχετε τον πατριάρχη ενώ εμείς έχουμε τον Πάπα και ίσως τα χρήματα.
-----------------------------------------
Τα δυο τευταία σχόλια εγώ τα έγραψα ως απάντηση σε αυτά που είπε ο fousekis και όχι σε αυτά που είπες εσύ greekteo!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Συγνώμη που θα σε πληροφορήσω αλλά και η εκκλησία η καθολική και η ορθόδοξη είναι σχεδον ίδιες η μόνη τους ουσιαστική διαφορά είναι οτι εσείς έχετε τον πατριάρχη ενώ εμείς έχουμε τον Πάπα και ίσως τα χρήματα.

Αφηνοντας απ'εξω ολα τα δογματα φανταζομαι ετσι? Εκτος απο τα χρηματα που ειναι μεγαλη διαφορα και ολα τα ιστορικα γεγονοτα, μην ξεχνας πως ο πατριαρχης δεν μπορει να παρει μια αποφαση και να την εφαρμοσει, αλλα θα πρεπει να συκληθει οικουμενικη συνοδος κατι που μεσα απο δημοκρατικες διαδικασιες σωζει την ορθοδοξη εκκλησια απο λαθη. Απο την μερια του πάπα δεν υπαρχει καποιος ελεγχος για αυτο και ειδαμε τετοια δεινα στο παρελθον.

Πειραζει που απαντησα εγω?? :p:p xixi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ΝΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΠΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΝΩ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Πάντως ακόμα και αυτό που λες δεν είναι ουσιαστική διαφορά! Και καλύτερα να μην αναφέρω για το Βυζάντιο δεν ήταν και άγιοι!
-----------------------------------------
Σχετικά με τα δόγματα και εκεί ακόμα δεν διαφέρουν και πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πως μπορειτε να ειστε και οι δυο τοσο απολυτοι?
ας πουμε αυτο δεν μου αρεσει σε καμια θρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
ΝΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΠΑΠΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΝΩ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Πάντως ακόμα και αυτό που λες δεν είναι ουσιαστική διαφορά! Και καλύτερα να μην αναφέρω για το Βυζάντιο δεν ήταν και άγιοι!
-----------------------------------------
Σχετικά με τα δόγματα και εκεί ακόμα δεν διαφέρουν και πολύ!!!

Και ποιος τον ορισε ως αγιο πατερα τον παπα? Ο ιδιος ο Χριστος ειχε ορισει τους μαθητες του ως ακολουθους του ωστε να αποτελουν την Εκκλησια. Δεν ειχε κανενας κατι παραπανω ωστε να καταληξει σε παπας. Κανενας θνητος δεν εχει το αλαθητο. Στο Βυζαντιο για τους αυτοκρατορες μπορεις να πεις οτι θελεις. Δεν διαφωνω οτι αυτοι εκαναν λαθη αλλα η Εκκλησια αυτη καθ'αυτη οχι δεν εκανε.

Οσον αφορα τα δογματα σου ανεφερα σε παραπανω ποστ ποιες ειναι οι βασικες διαφορες. Καποια βασιζονται σε μια λεξη οπως το filioque καποια ομως σε μια ολοκληρη αρχη οπως το αλαθητο του παπα.

πως μπορειτε να ειστε και οι δυο τοσο απολυτοι?
ας πουμε αυτο δεν μου αρεσει σε καμια θρησκεια

Οπως στον νομο του Νευτωνα ο ορισμος πρεπει να ειναι πολυ συγκεκριμενος αλλιως αυτο που θα πεις θα ειναι μπαρουφα ετσι και τα της θρησκειας τυχον παραλλαγες οδηγουν σε αιρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
H διαφορά του παπισμού και της Ορθοδοξίας είναι ότι ο παπισμός είναι μια αυτοκρατορία με κέντρο τη Ρώμη και υπηκόους από το Σάο Πάολο μέχρι τη Σεούλ. Ο θεσμός της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας όπως υπάρχει στους ορθοδόξους δεν υφίσταται και γι'αυτό άλλωστε ο Πάπας είναι απόλυτος άρχοντας, κάτι που βέβαια έχει περισσότερη σχεση με το Βυζαντινό Αυτοκράτορα, σαν θεσμός, παρά με τον Πατριάρχη, ο οποίος είναι ιεράρχης και μόνο ιεράρχης. Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως (Νέας Ρώμης) δεν είναι τίποτα παραπάνω από τον "πνευματικό ποιμένα", τον "πρώτο μεταξύ ίσων". Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με κοσμική εξουσία όπως έχει ο Πάπας, ο οποίος είναι αρχηγός κράτους. Ναι, σε αυτό υπάρχει θεμελιώδης διαφορά.
Όσο για τον Πάπα, με σεβασμό στη θέση του, αν και δεν είμαι υποχρεωμένος μιας και δεν είμαι καθολικός, συνήθιζε να είναι ανάχωμα στην ανάπτυξη και συχνά στην ειρήνη με διάφορες ενέργειες σκοταδισμού. Το βιβλίο άλλωστε στο οποίο καταχωρούνταν τα κομμάτια "απαγορευμένης" τέχνης (λογοκρισία με λίγα λόγια) καταστράφηκε μόλις πριν λίγες δεκαετίες και η παπική εκκλησία μόλις τα τελευταία 40 χρόνια έχει μπει στην περίοδο της συγγνώμης από την ανθρωπότητα, δια στόματος των ιεραρχών της. Δεν ξέρω, πραγματικά δεν θεωρώ ότι οι απλοί ιεραπόστολοι έχουν καμία διαφορά από αυτούς της Μεγάλης Ανατολικής του Χριστού Εκκλησίας (Ορθοδοξία), αλλά η διαφορά είναι ότι ακόμη και σήμερα η λογική του παπισμού είναι εγκλωβισμένη στον ευρωπαικό ιμπεριαλισμό και την αποικιοκρατία, χωρίζοντας τους ανθρώπους σε πολιτισμένους και βάρβαρους που πρέπει να "εκπολιτιστούν", κάτι που δεν κάνουν οι αποστολές των ορθοδόξων εκκλησιών, αφού για παράδειγμα στην πιο φτωχή χώρα του κόσμου, το Μπουρούντι, η ανθρωπιστική δράση της Αλληλεγγύης, ΜΚΟ της Εκκλησίας της Ελλάδος ποτέ δεν απαίτησε από το ντόπιο πληθυσμό να ασπαστεί θρησκεία και συνήθειες δικές μας, προτού χτίσει τα σχολεία, τα νοσοκομεία και τους οικισμούς που έχτισε.
Δεν πρόκειται περί καμίας ενδοχριστιανικής κόντρας και ορθόδοξος να μην ήμουν, τα ίδια θα έλεγα. Δεν είπα άλλωστε ποτέ ότι οι Εκκλησίες των Ορθοδόξων ήταν αγνές σα χιόνι. Απλά μου κάνει εντύπωση πόσο ευτελισμένος μπορεί να είναι για τον καθολικισμό ο θεσμός της αγιοσύνης όταν αυτή αποδίδεται σε έναν άνθρωπο χωρίς ουσιαστική ζωή αγίου, μόνο και μόνο επειδή εξελέγη Πάπας και φυσικά χωρίς να έχει γίνει απολογισμός του έργου και της ζωής του, μιας κι ακόμη δεν έχει πεθάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top