Θρησκεία

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γτ ποτε τον ρωτησες αν αφαιρει συμφωνα με το πλανο αυτο?

μεγαλη αδικια υπηρχε στον μεσαιωνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι αδικίες που αναφέρεις υπήρχαν και σε κοινωνίες άλλων λαών.

Μα όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να πετάξω τη φασολάδα, έτσι δεν έχει και ο άλλος. Και η φασολάδα είναι διαφορετική από το άγαλμα. Το άγαλμα είναι ένα έργο τέχνης, αναγνωρισμένο και με τεράστια πολιτισμική αξία, και κανείς -ούτε καν ο δημιουργός του-, δεν έχει πλέον το δικαίωμα να το στερήσει από την υπόλοιπη ανθρωπότητα. Ο άνθρωπος, πάλι, είναι ένα πολύπλοκο και πολυδιάστατο ον, με βούληση και συναισθήματα - ένας παραπάνω λόγος για να τον σεβαστεί ο Θεός. Έτσι και ο Αυτός (αν έφτιαξε τον άνθρωπο), δε θα είχε το δικαίωμα να μας κάνει ό,τι θέλει, ακριβώς με τον τρόπο που οι γονείς δεν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν τα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Οι αδικίες που αναφέρεις υπήρχαν και σε κοινωνίες άλλων λαών.

Μα όπως εγώ δεν έχω δικαίωμα να πετάξω τη φασολάδα, έτσι δεν έχει και ο άλλος. Και η φασολάδα είναι διαφορετική από το άγαλμα. Το άγαλμα είναι ένα έργο τέχνης, αναγνωρισμένο και με τεράστια πολιτισμική αξία, και κανείς -ούτε καν ο δημιουργός του-, δεν έχει πλέον το δικαίωμα να το στερήσει από την υπόλοιπη ανθρωπότητα. Ο άνθρωπος, πάλι, είναι ένα πολύπλοκο και πολυδιάστατο ον, με βούληση και συναισθήματα - ένας παραπάνω λόγος για να τον σεβαστεί ο Θεός. Έτσι και ο Αυτός (αν έφτιαξε τον άνθρωπο), δε θα είχε το δικαίωμα να μας κάνει ό,τι θέλει, ακριβώς με τον τρόπο που οι γονείς δεν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν τα παιδιά τους.
Δεν είπα οτι έχει το δικαίωμα να μας κάνει ότι θέλει .Μάλιστα στο βιβλίο της Ά γυμνασίου ,θυμάμαι ,έγραφε ότι ο Θεός είχε ρωτήσει τους Ισραηλίτες αν θέλουν να τον ακολουθήσουν ή όχι.Η επιτυχία του ενός είναι η αποτυχία του άλλου .Εφ'όσον οι Ισραηλίτες διάλεξαν τον δρόμο του Θεού και οι Αιγύπτιοι όχι (που σημαίνει ότι πήραν αποφάσεις )δέχθηκαν τις συνέπειες των αποφάσεών τους.Ο Θεός δεν τους έκανε ότι ήθελε αλλά αυτοί οι ίδιοι αποφάσισαν να μην Τον ακολουθήσουν.
Και όταν καποιος καλλιτέχης κανει π.χ. έναν πίνακα μπορεί στο κοντινό μέλλον να αφαιρέσει τον πίνακα από τα μάτια του κοινού και να του κάνει κάποιες βελτιώσεις ή και να τον καταστρέψει .Εμείς δεν μπορούμε να επιβάλλουμε στον καλλιτέχνη να μην πάρει πισω ή ακόμα και να καταστρέψει τον πίνακά του εφ'όσον ο ίδιος τον έφτιαξε και του ανήκει.Δεν λέω ότι είμαστε η ιδιοκτησία του Θεού αφού μας έχει δώσει ο ίδιος το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης !!Και ήταν δικιά Του αποφαση να μας δώσει αυτό το δικαίωμα .Α ,και οι γονείς δεν κάνουν οτι θέλουν τα παιδιά τους απλώς τους επιβάλλουν αυτό που οι ίδιοι θεωρούν καλυτερο για αυτά.Ίσως έτσι να λειτουργεί και ο Θεός:ίσως π.χ κάποιον να αποφάσισε να σκοτωθεί έτσιώστε να μην μπει ποτέ στον στραβό δρόμο.Δεν ξέρω ανέχεις ακούσει την θεωρία ότι ο Θεός αποφασίζει να πεθάνει καποιο από τα δημιουρηματά του (άνθρωπος) νωρίς αν είναι καλός/ή.
Με τα Σόδομα και τα Γόμορα ομως πιστευω πως έγινε το αντίθετο :Ο Θεός είναι παντογνώστης και ξέρει τι αποφάσεις θα πάρουμε πριν τις πάρουμε (το άμπρα κατάμπρα που λες και εσύ ).Αν ήξερε ότι η κοινωνία τους δεν υπηρχε περίπτωση να μετανιώσει την κατέστρεψε.Όμως ο Νώε έζησε επειδή ήταν καλός .Και μπορεί να τον πρόσταξε να φτιάξει την κιβωτό ,όμως αυτό το έκανε για να αφήσει ελπίδα του καλού στον κόσμο. ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η τεχνη πρεπει να ξεφευγει απο την εννοια της κτησης. απο τη στιγμη που ο τεχτιτης δημιουργος εφτιαξε κατι και το εδωσε στον κοσμο, δν του ανηκει. προσωπικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η τεχνη πρεπει να ξεφευγει απο την εννοια της κτησης. απο τη στιγμη που ο τεχτιτης δημιουργος εφτιαξε κατι και το εδωσε στον κοσμο, δν του ανηκει. προσωπικη αποψη.
Σέβομαι την άποψή σου .Όμως το τι θα απογίνει το έργο τέχνης δεν το αποφασίζει το ίδιο το έργο αλλά ο δημιουργός(θα το πουλήσει ?Θα το δώσει σε μουσείο τέχνης?Τι θα το κάνει?).Βέβαια δεν λέω πως γίνεται το ίδιο με τον Θεό και εμάς απλώς ο Crook έφερε ως παράδειγμα την τέχνη και εγώ προσπάθησα να του εξηγήσω τι πιστευω. .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Και ο Θεός, αφού είναι παντοδύναμος, δε μπορούσε απλώς να κάνει "άμπρα-κατάμπρα" και να μεταφέρει αλλού τους στρατιώτες; Ήταν ανάγκη να τους σκοτώσει;
Εξάλλου, τί σχέση έχει η έλευση του Ιησού με τον κατακλυσμό και τα Σόδομα και τα Γόμορα; Και, αν το καλοσκεφτεί κανείς, με όλα όσα ανέφερα; Δε θα μπορούσε να εμφανιστεί σε οποιοδήποτε μέρος της Γης βρίσκονταν οι Ισραηλινοί, ή, εν πάση περιπτώσει, κάποιος άλλος λαός (γιατί δηλαδή οι Ισραηλινοί, μήπως ο Θεός επηρεάζεται από τα εβραϊκά λόμπι:P;);
:lol:
Ο θεός ($$$) επηρεάζεται πολύ από τα Εβραϊκά lobbies!:D

Θα πρέπει, δηλαδή, να καθοδηγείται από όσα βλέπει γύρω του, και να ελέγχει βήμα-βήμα αν τα συμπεράσματά του επαλυθεύονται στην πράξη.
I hear you. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα που μόνο από την συνήθεια εξηγούνται, όπως το γιατί πέφτουν τα φύλλα. Δεν υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που να το ορίζει.

Όταν λέμε Εκκλησία εννοούμε και τα δύο.
Έχεις ακούσει σίγουρα πολλούς να λένε "Η Εκκλησία λέει...". Σε ποιά αναφέρονται? Στους παπάδες και στους πιστούς? Δηλαδή αν ένας παπάς/πιστός πει κάτι μπαίνει μέσα στις διδαχές της Εκκλησίας? Οι παπάδες δεν είναι εκλεκτοί του Θεού. Οι Άγιοι είναι εκλεκτοί. Ή τουλάχιστον κατάφεραν να γίνουν.

Ας το πάρουμε με τη σειρά. Γιατί κι εγώ έχω μπερδευτεί κάπως. Τί σημαίνει ταπείνωση;;;
Το αντίθετο του εγωϊσμού. Να θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο από τους άλλους, να τον βάζεις κάτω από όλους, να τον θεωρείς ασήμαντο.

Όχι, θα πλήγωνε την αξιοπρέπειά μου.
Το συναίσθημα αυτό λέγεται ταπείνωση, πιστεύω. Αν ήσουν κι εσύ όπως ο Ιησούς δεν θα ένιωθες το ίδιο αν στο έκαναν μετά. Απλώς σου φαντάζει εξωκοσμικό/άκυρο/παράξενο/παράλογο/whatever να το κάνει αυτό κάποιος. Έτσι είναι στον Χριστιανισμό...ο χαμηλότερος υπηρετεί τον πιο υψηλόβαθμο και φυσικά vice-versa. :)

Το κατάλαβα, αλλά υποννοούσα όμως ότι μπορεί στην τελική να ακούω εγώ τον εαυτό μου, και κάνοντας αυτό, να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα, με συνέπεια, συνειδητά ή μη, να σκεφτώ εγώ μια λύση, την οποία κάλλιστα θα μπορούσα να αποδόσω σε μια "θεία φώτιση".
Ναι, βέβαια. Αλλά η ultimate απόδειξη θα είναι η απάντηση στις προσευχές.

Και ερωτώ: γιατί δεν έγινε τις πρώτες δεκαετίες μετά το θάνατο του Ι.Χ.;
Γιατί ο Χριστιανισμός τότε ήταν λίγες κοινότητες και κάποιοι Ιουδαίοι. Δεν είχε εξαπλωθεί και δεν μπορούσαν να οργανωθούνε.

Γιατί δε γίνεται;
Γιατί άμα μας έδινε για σημάδι κάτι που εξηγείται, τότε γιατί να Τον θεωρήσουμε Θεό? Θα έπρεπε να εκπλαγούμε κάπως.

Lol, ξέφυγα.:P
Η Εξέλιξη πόνεσε, γιατί χρειάστηκαν αιώνες. Αιώνες γεμάτοι πλάσματα να τρώνε το ένα το άλλο. Μ' αυτή την έννοια το εννοώ.

Ακριβώς... Και άρα δε μπορείς να μαζέψεις όλα όσα συμφωνούν/διαφωνούν με αυτά που ισχυρίζεσαι.
Το δέχομαι για εκείνη την εποχή, αλλά όχι πια σήμερα.

Εσύ ο ίδιος όμως είπες ότι "θα ήταν επιπόλαιο και κακό από μέρους του Θεού αν σκότωνε κάποιον κακό -στέλνοντάς τον έτσι στην Κόλαση-, την στιγμή που θα μπορούσε να περιμένει μέχρι να μετανοήσει".
Ναι, αλλά είπα πως πήγε κι ο Χριστός στον άδη και δίδαξε για την Βασιλεία του Θεού. Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω εδώ...αλλά για ποιόν λόγο να πάει άμα ήταν ήδη καταδικασμένοι?!;)

Για εμάς: δε το είπα για αυτό το λόγο. Το είπα, γιατί ο άνθρωπος θα πρέπει να κρίνεται από το σύνολο της ζωής του και όχι από το πώς είναι σε μια συγκεκριμένη στιγμή της.
Για το Θεό: δε θέλω να μου κάνει αυτός κουμάντο. Ποιος νομίζει δηλαδή πως είναι; Ο κυβερνήτης των πάντων; Το ότι ο Λεονάρντο ντα Βίντσι ζωγράφησε τη Μόνα Λίζα, δε του δίνει το δικαίωμα να την καταστρέψει.
Η μετάνοια τελευταίας στιγμής είναι για τον Παράδεισο και τον άδη, τα προσωρινά. Μετά την Δευτέρα Παρουσία ξανακρινόμαστε σύμφωνα με όλα όσα έχουμε πράξει.
Είναι καλύτερο να ζήσεις μία μικρή ζωή στην Γη και να έχεις τον Παράδεισο.
Επίσης, φυσικά και μπορεί να το κάνει ο Leo. Είναι έργο τέχνης, το σέβονται όλοι, ναι... Αλλά τα πνευματικά δικαιώματα παραμένουν δικά του.

Καλή η θεωρία, αλλά κοίτα γύρω σου...
Γι' αυτό λένε πως ο Αντίχριστος θα παρουσιαστεί ως ultra-super-duper-superhero. Επειδή θα τελειώσει πολλούς πολέμους, ανεργίες, πείνες... Και πιθανώς πολλοί Εβραίοι να τον περάσουν για τον Μεσσία τους.

Δεν πιστεύω ότι μπορεί ο Θεός να εξηγηθεί με τη λογική, πού με είδες να το γράφω αυτό; Απλώς συζητάμε. Έτσι, γιατί μας αρέσει:D.
Amstel
:D
Σωστά. Μαθαίνεις πολλά πράγματα και πάνω απ' όλα μαθαίνεις να συζητάς.

Δεν είπα το αντίθετο. Αλλά όταν κάποιος γίνεται άθεος επειδή το λέει η "μόδα" (και βασικά δε γνωρίζω κανένα τέτοιο άτομο, αλλά τελοσπάντων), τότε δεν είναι άθεος. Είναι πρόβατο.
Αλλά και ο χριστιανισμός είναι τάση μόδας, και μάλιστα μεγαλύτερου εύρους από τον αθεϊσμό. Βλέπεις, πολλοί φοράνε σταυρουλάκια, βαπτίζουν τα παιδιά τους, και αγοράζουν τρέντυ συναξάρια και βιβλιαράκια με προσευχές:D.
Διαφωνώ. Μπορώ να σου πω πως ένας παράγοντας που ήθελα να ψαχτώ γύρω από τον Χριστιανισμό ήταν...από αντίσταση! Είχα βαρεθεί την αντιχριστιανοσύνη ορισμένων.
Κι όμως, είδα πως τελικά μου ταιριάζει και είναι αληθής (για εμένα πάντα). Κι ένας άθεος μπορεί να έχει κάνει το ίδιο.
Μόδα τον κάνει ο Λιακόπουλος. Ποιούς σταυρούς? Αυτούς των 24 καρατίων που φοράνε όλοι οι ραπάδες? Μπλιαξ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εν ολιγοις εσυ δν αφηνεις ενα περιθωριο να πεις οτι "ναι ισως κανω λαθος"
αλλα τι λεω μα τοτε θα εχει κλονιστει η πιστη σου. βασικα επειδη αυτο το θεμα με κουρασε. δν ξερω αν υπαρχει θεος, θεωρω οτι το πιο πιθανο ειναι να μην υπαρχει. δν βασιζω την ζωη μου στο τι λεει ενα κειμενο το οποιο γραφτηκε 2000 χρονια πριν, γτ τα δεδομενα στην κοινωνια εχουν αλλαξει. αν τωρα υπαρχει αυτος ο χριστιανικος θεος και δν εχω την τυχη να μου φανερωθει πριν πεθανω, ε τοτε ή θα ειμαι στο απολυτο κενο ή θα παω στην κολαση. Tα λεμε σε αλλα θεματα στο φορουμ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
:lol:


I hear you. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα που μόνο από την συνήθεια εξηγούνται, όπως το γιατί πέφτουν τα φύλλα. Δεν υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που να το ορίζει.

Um... βαρυτητα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τα φυσαει ο θεος και πεφτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Um... βαρυτητα; :P
θεωρητικα δν ξερουμε τι ειναι βαρυτητα ακριβως, αρα το λεμε θεο.

προφανως εννοουσε για ποιο λογο τα φυλλα κιτρινιζουν και πεφτουν απο το δεντρο...



ouuuuuuuuuuups
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
θεωρητικα δν ξερουμε τι ειναι βαρυτητα ακριβως, αρα το λεμε θεο.

προφανως εννοουσε για ποιο λογο τα φυλλα κιτρινιζουν και πεφτουν απο το δεντρο...



ouuuuuuuuuuups

Ε, κι αυτο εξηγειται επιστημονικα απο τη βιολογια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και τη χημεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν είπα οτι έχει το δικαίωμα να μας κάνει ότι θέλει .Μάλιστα στο βιβλίο της Ά γυμνασίου ,θυμάμαι ,έγραφε ότι ο Θεός είχε ρωτήσει τους Ισραηλίτες αν θέλουν να τον ακολουθήσουν ή όχι.Η επιτυχία του ενός είναι η αποτυχία του άλλου .Εφ'όσον οι Ισραηλίτες διάλεξαν τον δρόμο του Θεού και οι Αιγύπτιοι όχι (που σημαίνει ότι πήραν αποφάσεις )δέχθηκαν τις συνέπειες των αποφάσεών τους.Ο Θεός δεν τους έκανε ότι ήθελε αλλά αυτοί οι ίδιοι αποφάσισαν να μην Τον ακολουθήσουν.
Και όταν καποιος καλλιτέχης κανει π.χ. έναν πίνακα μπορεί στο κοντινό μέλλον να αφαιρέσει τον πίνακα από τα μάτια του κοινού και να του κάνει κάποιες βελτιώσεις ή και να τον καταστρέψει .Εμείς δεν μπορούμε να επιβάλλουμε στον καλλιτέχνη να μην πάρει πισω ή ακόμα και να καταστρέψει τον πίνακά του εφ'όσον ο ίδιος τον έφτιαξε και του ανήκει.Δεν λέω ότι είμαστε η ιδιοκτησία του Θεού αφού μας έχει δώσει ο ίδιος το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης !!Και ήταν δικιά Του αποφαση να μας δώσει αυτό το δικαίωμα .Α ,και οι γονείς δεν κάνουν οτι θέλουν τα παιδιά τους απλώς τους επιβάλλουν αυτό που οι ίδιοι θεωρούν καλυτερο για αυτά.Ίσως έτσι να λειτουργεί και ο Θεός:ίσως π.χ κάποιον να αποφάσισε να σκοτωθεί έτσιώστε να μην μπει ποτέ στον στραβό δρόμο.Δεν ξέρω ανέχεις ακούσει την θεωρία ότι ο Θεός αποφασίζει να πεθάνει καποιο από τα δημιουρηματά του (άνθρωπος) νωρίς αν είναι καλός/ή.
Με τα Σόδομα και τα Γόμορα ομως πιστευω πως έγινε το αντίθετο :Ο Θεός είναι παντογνώστης και ξέρει τι αποφάσεις θα πάρουμε πριν τις πάρουμε (το άμπρα κατάμπρα που λες και εσύ ).Αν ήξερε ότι η κοινωνία τους δεν υπηρχε περίπτωση να μετανιώσει την κατέστρεψε.Όμως ο Νώε έζησε επειδή ήταν καλός .Και μπορεί να τον πρόσταξε να φτιάξει την κιβωτό ,όμως αυτό το έκανε για να αφήσει ελπίδα του καλού στον κόσμο. ..

Η τέχνη (ως τμήμα του πολιτισμού) είναι οικουμενική. Αλλά δέχομαι ότι δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο το παράδειγμα με την τέχνη, διότι τα έργα τέχνης δεν έχουν βούληση.

Οι γονείς όμως δεν έχουν δικαίωμα να επιβάλλουν στα παιδιά τους κάτι ακραίο, π.χ. να εμπλακούν σε κύκλωμα παιδεραστίας... Και από τη στιγμή που τα παιδιά μεγαλώσουν και αποκτήσουν δική τους κριτική ικανότητα, οι γονείς πλέον παύουν να καθορίζουν τη ζωή τους.

Αν ο Θεός σκοτώσει κάποιον για να "προλάβει" το κακό και να μην μπει στο στραβό δρόμο, ώστε να πάει στον Παράδεισο, τότε κοροϊδεύει τον εαυτό του. Και η πρόθεση ανθρωποκτονίας αποτελεί αδίκημα, ξέρεις...

Με οποιαδήποτε παρέμβαση του Θεού στην ανθρώπινη κοινωνία, πάντως, εξ' ορισμού συνεπάγεται η παραβίαση της ουδετερότητάς του.

:lol:
Ο θεός ($$$) επηρεάζεται πολύ από τα Εβραϊκά lobbies!:D

Ε, ποιος έγραψε τη Βίβλο, άραγε;;:P

I hear you. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα που μόνο από την συνήθεια εξηγούνται, όπως το γιατί πέφτουν τα φύλλα. Δεν υπάρχει κάποιος φυσικός νόμος που να το ορίζει.

Σου απάντησαν οι δικηγόροι μου:P.

Έχεις ακούσει σίγουρα πολλούς να λένε "Η Εκκλησία λέει...". Σε ποιά αναφέρονται? Στους παπάδες και στους πιστούς? Δηλαδή αν ένας παπάς/πιστός πει κάτι μπαίνει μέσα στις διδαχές της Εκκλησίας? Οι παπάδες δεν είναι εκλεκτοί του Θεού. Οι Άγιοι είναι εκλεκτοί. Ή τουλάχιστον κατάφεραν να γίνουν.

Χμμ... Η παράδοση που έχει "καταγραφεί" από την Εκκλησία. Πάντως μίλησα για το βιβλίο των Θρησκευτικών... Δεν ξέρω αν σου κάνει:P.

Το αντίθετο του εγωϊσμού. Να θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο από τους άλλους, να τον βάζεις κάτω από όλους, να τον θεωρείς ασήμαντο.

Όλοι είμαστε ίσοι.
Το να θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο, πάει να πει ότι έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση, που σημαίνει ότι στη ζωή σου θα αντιμετωπίζεις έλλειψη λήψης πρρωτοβουλιών και αποφάσεων. Σε κάνει να αισθάνεσαι μειονεκτικά. Αυτά είναι, βέβαια, τα μειονεκτήματά της. Ποια είναι τα πλεονεκτήματά της;
Και τί είναι μετριοφροσύνη; Και ποια τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματά της;

Το συναίσθημα αυτό λέγεται ταπείνωση, πιστεύω. Αν ήσουν κι εσύ όπως ο Ιησούς δεν θα ένιωθες το ίδιο αν στο έκαναν μετά. Απλώς σου φαντάζει εξωκοσμικό/άκυρο/παράξενο/παράλογο/whatever να το κάνει αυτό κάποιος. Έτσι είναι στον Χριστιανισμό...ο χαμηλότερος υπηρετεί τον πιο υψηλόβαθμο και φυσικά vice-versa. :)

Δεν είναι ταπείνωση - δεν αισθάνομαι κατώτερος. Απλά θεωρώ ανήθικο να επιτρέπω σε κάποιον άλλο να γίνει "κατώτερός" μου, διότι απλώς θεωρώ ότι είμαστε όλοι ίσοι.

Ναι, βέβαια. Αλλά η ultimate απόδειξη θα είναι η απάντηση στις προσευχές.

"Θεέ μου, βοήθησέ με".
"Γιαχβέ, λέγετε!"
"Γεια σας, θα ήθελα να κάνετε δεχτή την Χ, Ψ αίτησή μου. Ελπίζω να μου δώσετε κάποια απάντηση".:P:P:P:P

Γιατί ο Χριστιανισμός τότε ήταν λίγες κοινότητες και κάποιοι Ιουδαίοι. Δεν είχε εξαπλωθεί και δεν μπορούσαν να οργανωθούνε.

Και αυτό τους εμπόδιζε από το να ορίσουν σε τί θα βάσιζαν την πίστη τους;

Lol, ξέφυγα.:P
Η Εξέλιξη πόνεσε, γιατί χρειάστηκαν αιώνες. Αιώνες γεμάτοι πλάσματα να τρώνε το ένα το άλλο. Μ' αυτή την έννοια το εννοώ.

Μα ακόμη και αν ίσχυε ο Δημιουργισμός, τα πλάσματα επί γης πάλι θα τρώγανε το ένα το άλλο.

Το δέχομαι για εκείνη την εποχή, αλλά όχι πια σήμερα.

Με τη ραγδαία ανάπτυξη της Τεχνολογίας και της Επιστήμης, η ανθρώπινη γνώση αυξήθηκε κατακόρυφα, και έτσι, παρά το γεγονός ότι οι πρακτικές αναζήτησης έχουν βελτιωθεί, παραμένει εξαιρετικά δύσκολο να συγκεντρώσει κανείς όλες τις πληροφορίες πάνω σε ένα θέμα. Ειδικά όταν εμφανίζονται διαρκώς καινούριες.

Ναι, αλλά είπα πως πήγε κι ο Χριστός στον άδη και δίδαξε για την Βασιλεία του Θεού. Δεν ξέρω τίποτα παραπάνω εδώ...αλλά για ποιόν λόγο να πάει άμα ήταν ήδη καταδικασμένοι?!;)

Ε, και γιατί να τους σκοτώσει;

Η μετάνοια τελευταίας στιγμής είναι για τον Παράδεισο και τον άδη, τα προσωρινά. Μετά την Δευτέρα Παρουσία ξανακρινόμαστε σύμφωνα με όλα όσα έχουμε πράξει.
Είναι καλύτερο να ζήσεις μία μικρή ζωή στην Γη και να έχεις τον Παράδεισο.
Επίσης, φυσικά και μπορεί να το κάνει ο Leo. Είναι έργο τέχνης, το σέβονται όλοι, ναι... Αλλά τα πνευματικά δικαιώματα παραμένουν δικά του.

Πλέον απλώς δεν έχει το δικαίωμα, διότι αποτελεί αναγνωρισμένο τμήμα του οικουμενικού πολιτισμού. Γνώμη μου.

Αλλά τί γίνεται, όταν το "δημιούργημά σου" έχει ελεύθερη βούληση, συνείδηση, επίγνωση της ύπαρξής του; Είναι απλώς ανήθικο να παίζεις το σκύλο με η γάτα μαζί του.

Γι' αυτό λένε πως ο Αντίχριστος θα παρουσιαστεί ως ultra-super-duper-superhero. Επειδή θα τελειώσει πολλούς πολέμους, ανεργίες, πείνες... Και πιθανώς πολλοί Εβραίοι να τον περάσουν για τον Μεσσία τους.

Bah... Και τί είναι ο Αντίχριστος;

Διαφωνώ. Μπορώ να σου πω πως ένας παράγοντας που ήθελα να ψαχτώ γύρω από τον Χριστιανισμό ήταν...από αντίσταση! Είχα βαρεθεί την αντιχριστιανοσύνη ορισμένων.
Κι όμως, είδα πως τελικά μου ταιριάζει και είναι αληθής (για εμένα πάντα). Κι ένας άθεος μπορεί να έχει κάνει το ίδιο.
Μόδα τον κάνει ο Λιακόπουλος. Ποιούς σταυρούς? Αυτούς των 24 καρατίων που φοράνε όλοι οι ραπάδες? Μπλιαξ.:P

Και αυτούς, και τα μαύρα σταυρουλάκια, και τα σταυρουλάκια της βάπτισης.

Τα φυσαει ο θεος και πεφτουν.

:lol::D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Το αντίθετο του εγωϊσμού. Να θεωρείς τον εαυτό σου κατώτερο από τους άλλους, να τον βάζεις κάτω από όλους, να τον θεωρείς ασήμαντο.
Ταπεινωση ειναι η μη περιφανεια, αυτο που περιγραφεις ειναι συμπλεγμα κατωτεροτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Crookshanks, για να είμαστε ακριβείς και να μην πετάμε ανακρίβειες, καμία πρόθεση δεν είναι αδίκημα, ούτε η πρόθεση ανθρωποκτονίας. Χωρίς πράξη δεν στοιχειοθετείται έγκλημα σε κανένα μέρος του κόσμου με Σύνταγμα και Δημοκρατία. Συνεπώς, ο καθένας στο κεφάλι του μπορεί να σκέφτεται ό,τι ακριβώς θέλει χωρίς να του επιβάλλονται κυρώσεις. Αυτή είναι κι η διαφορά του Κράτους Δικαίου από την Τυρρανίδα. Τα γράφει όλα αυτά το Δίκαιο της Β' Λυκείου μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ταπεινωση ειναι η μη περιφανεια, αυτο που περιγραφεις ειναι συμπλεγμα κατωτεροτητας.

Συμφωνώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Crookshanks, για να είμαστε ακριβείς και να μην πετάμε ανακρίβειες, καμία πρόθεση δεν είναι αδίκημα, ούτε η πρόθεση ανθρωποκτονίας. Χωρίς πράξη δεν στοιχειοθετείται έγκλημα σε κανένα μέρος του κόσμου με Σύνταγμα και Δημοκρατία. Συνεπώς, ο καθένας στο κεφάλι του μπορεί να σκέφτεται ό,τι ακριβώς θέλει χωρίς να του επιβάλλονται κυρώσεις. Αυτή είναι κι η διαφορά του Κράτους Δικαίου από την Τυρρανίδα. Τα γράφει όλα αυτά το Δίκαιο της Β' Λυκείου μέσα.

Ναι, όλα αυτά για εμάς τους ανθρώπους, επειδή δε γνωρίζουμε τί μπορεί να σκέφτεται ο άλλος. Αλλά ο Θεός, που υποτίθεται ότι είναι παντογνώστης και βλέπει ακόμη και το τί σκεφτόμαστε, θα μπορεί να ξέρει ποιος σκοπεύει να διαπράξει κάποιο αδίκημα. Το βρίσκω υποκριτικό, λοιπόν, να αποφύγει να τον κρίνει, αφαιρώντας του τη ζωή και καλά για το καλό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ναι, όλα αυτά για εμάς τους ανθρώπους, επειδή δε γνωρίζουμε τί μπορεί να σκέφτεται ο άλλος. Αλλά ο Θεός, που υποτίθεται ότι είναι παντογνώστης και βλέπει ακόμη και το τί σκεφτόμαστε, θα μπορεί να ξέρει ποιος σκοπεύει να διαπράξει κάποιο αδίκημα. Το βρίσκω υποκριτικό, λοιπόν, να αποφύγει να τον κρίνει, αφαιρώντας του τη ζωή και καλά για το καλό του.
Και που ξέρεις ότι αφαιρεί την ζωή του για να τον σώσει και όχι για να τον τιμωρήσει.Αν ο ίδιος ο άνθρωπος σκεφτόνταν ότι δεν πρόκειται να μετανοήσει τότε γιατί να μην τον τιμωρήσει ο Θεός έτσι ώστε την ημέρα της Κρίσης να τον κάνει με έμμεσο τρόπο να μετανιώσει και να πάει στον παράδεισο?Ας μην ξεχναμε πως ο Θεός είναι σαν πατέρας μας:χαίρεται να μας βλέπει στο σπίτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τότε γιατί δε σκοτώνει τους αιμοδιψείς δολοφόνους και τους τυρράνους, που δεν έχουν ίχνος ηθικής επάνω τους, πριν προκαλέσουν κακό; Με την ίδια λογική, ας σκοτώσει και ένα μωρό που έχει μόλις γεννηθεί, γιατί ξέρει πως όταν μεγαλώσει, θα γίνει ο Χίτλερ Νο2.

Ακόμα κι αν το δεχτούμε, αυτομάτως καταργείται η ουδετερότητα του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Τότε γιατί δε σκοτώνει τους αιμοδιψείς δολοφόνους και τους τυρράνους, που δεν έχουν ίχνος ηθικής επάνω τους, πριν προκαλέσουν κακό; Με την ίδια λογική, ας σκοτώσει και ένα μωρό που έχει μόλις γεννηθεί, γιατί ξέρει πως όταν μεγαλώσει, θα γίνει ο Χίτλερ Νο2.

Ακόμα κι αν το δεχτούμε, αυτομάτως καταργείται η ουδετερότητα του Θεού.
Γιατί το μωρό κουβαλάει ακόμη το προπατορικό αμάρτημα και θα πάει στην κόλαση .Και δεν σκοτώνει τους δολοφόνους γιατί το μίσος (δυστυχώς) είναι αναγκαίο στον κόσμο (Βλέπε το θέμα :έννοιες αντίθετες . . .)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top