Θρησκεία

KostasMetalhead

Νεοφερμένος

Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οπως νομίζεις έχε τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου.(Μονον φανατισμενος δεν ειμαι)
Το θέμα θεωρείται λήψαν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ωραιος διαλογος εγινε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ωραιος διαλογος εγινε :)
αρ γιου τολκιν του μι?:mad:
-----------------------------------------
Οπως νομίζεις έχε τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου.(Μονον φανατισμενος δεν ειμαι)
Το θέμα θεωρείται λήψαν!!!

δν αναφερομουν σε εσενα... αλλα παλι ολοι ειμαστε λιγο φανατισμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αρ γιου τολκιν του μι?:mad:
-----------------------------------------


Οχι, στον Κωστα Μεταλχεντ αναφερομαι που μπαινει και λεει 2 ατακες και μετα οτι το θεμα ειναι τελειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μα η παγκοσμιοποίηση δεν είναι η επιβολή μιας συγκεκριμένης θρησκείας. Αυτό θα ήταν Americanization. Η παγκοσμιοποίηση μας μαθαίνει ακριβώς να ανεχόμαστε διαφορετικές κουλτούρες/θρησκείες/νοοτροπίες, εφόσον δεν παραβιάζουν τα δικά μας δικαιώματα.
Παγκοσμιοποίση που θέλει μία θρησκεία, μία γλώσσα, μία χώρα κλπ., λέω. Αυτό γίνεται έχοντας ως πρότυπο την Αμερική, άρα κι οι δύο έχουμε δίκιο. (Άλλο θέμα αυτό τώρα...)

Ναι, αλλά παραβίασαν την ελεύθερη βούληση τους, εξαιτίας της οποίας είχες πει ότι δεν παρεμβαίνει για να βοηθήσει τα παιδάκια στην Παλαιστίνη, καταποντίζοντας τους Ισραηλινούς όπως καταπόντισε (υποτίθεται) τους Αιγύπτιους καταδιώκτες των φυγάδων Εβραίων.
Πώς ξέρουμε τι θέλει να κάνει? Οι καταστάσεις διαφέρουν πάρα μα πάρα πολύ. Ο κατακλυσμός έγινε διότι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί μεταξύ τους (?). Εδώ έχουμε πόλεμο. Άσε που υπάρχει κι η άλλη επιλογή...ίσως βρουν ευκαιρεία οι Εβραίοι να ξαναχτίσουν τον Ναό του Σολωμόντα, άμα γκρεμιστεί κάνα Τέμενος......

Ο Θεός είναι πάντα ο ίδιος, αλλά δεν είναι σε όλους το ίδιο (μην το δεις με την κακή έννοια). Παράδειγμα, σε έναν νέο Χριστιανό τι να του πει? Να ζητήσει 40 μέρες νηστεία? Όχι, αλλά από έναν μοναχό μπορεί. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω.;)

Πολλές φορές, το υποσυνείδητό μας κατασκευάζει διάφορα όνειρα, σκέψεις, οράματα κλπ., μόνο και μόνο επειδή τα σκεφτόμαστε έντονα, περιμένουμε κάτι ή φοβόμαστε κάτι.
Με τίποτα δεν εννόησα απάντηση στο μυαλό σου ή να ακούσεις φωνές! Αλλά να δεις το αποτέλεσμα στην πράξη. Well, ανάλογα με το τι θες πάντα.

Τις προσευχές που έκανα μικρός, κάθε άλλο παρά τις έβλεπα να πραγματοποιούνταν. Έτσι, από πολύ μικρός άρχισα και να αμφιβάλλω για το θρησκευτικό κατεστημένο.
Για τα Ιερά Κείμενα και τη Βίβλο, σου έχω ήδη απαντήσει και σου έχει απαντήσει και ο Eryuomo.
Δεν ζήταγες μία άμαξα με λεφτά, σωστά?:P
Θα βοηθούσε αν μου έλεγες τι ζητούσες... :-\
Δεν εννοώ ερωτήσεις περί του αν υπάρχει Θεός ή όχι, αλλά ερωτήσεις γιατί υπάρχει το κακό στον κόσμο μας, γιατί είμαστε θνητοί, και τα σχετικά...

Ακριβώς. Οι κληρικοί, οι "πατέρες", όπως θες πες τους, συγκέντρωσαν ό,τι τους συνέφερε και τα υπόλοιπα...
Όχι, γιατί υπάρχουν και Απόκρυφα Ευαγγέλια που δεν αλλάζουν την πίστη σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά ίσως μόνο μερικά θεολογικά ζητήματα (δεν τα έχω διαβάσει κιόλας :P).
Πράγματι, τα υπόλοιπα (Απόκρυφα) Ευαγγέλια -απ' όσο έχω δει- είναι πολύ διαφορετικά.

Μα οι προφητείες της ΠΔ επαληθεύονται μόνον από την Α. Γραφή.
Ναι, απλώς σου λέω πως οι πιθανότητες να μην απευθύνονται όλες αυτές οι προφητείες στον Ιησού είναι τόσο λίγες.;)

Ο Πλάτωνας πού κολλάει; Υποτίθεται πως ο Θεός αποκαλύφθηκε στον άνθρωπο και όχι ότι ο άνθρωπος γνώρισε με τη σκέψη του το Θεό...
Ξέρεις, έχουν αγιογραφίσει και τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη. Θεωρούνται κι αυτοί..."Προφήτες" (ο τίτλος που τους δίνει η Εκκλησία είναι Σοφοί), γιατί πίστευαν σε Θεό που είχε κοινά γωνρίσματα με τον Χριστιανικό.
Ναι, ο Θεός αποκαλύπτεται στον άνθρωπο και μέσω της ψυχής του, το πιστεύω σε μεγάλο βαθμό.:D

Με συγχωρείς, αλλά οι ιστότοποι αυτοί σφύζουν από υποκειμενικότητα και μεροληψία... Εκτός αυτού, δεν αναφέρουν κάποια άλλη ιστοσελίδα για διαστάυρωση των πληροφοριών, ούτε αναφέρουν χρονολογίες...
Επιφυλακτικά πάντα όλα αυτά, γιατί κυρίως είναι από Γνωστικιστές βγαλμένα.
Ψάξ' το παραπάνω, τι να πω... Πάντως και παρόμοιες προφητείες που υπάρχουν μέσα σε βιβλία Αγίων έχουν σημαδευθεί ως αβέβαιες.

Και ποιο το νόημα να γεννιόμασταν θεοί; Τότε δε θα χρειαζόταν να προσπαθήσουμε για να βελτιωθούμε. Δε θα υπήρχε καθόλου πηγεμός προς την Ιθάκη. Θα υπήρχε μόνον μια Ιθάκη, και πέρα από αυτήν, τίποτα. Δεν έχει νόημα.
Όσο για τη συμβολικότητα, είναι πολύ βολική για τους χριστιανούς θεολόγους, διότι τους επιτρέπει να ερμηνεύσουν την ΠΔ όπως θέλουν, χωρίς να υπάρχει τρόπος να αντικρουσθεί λογικά και με επιχειρήματα...
Oh, δεν γεννηθήκαμε ποτέ θεοί! Ούτε ο Αδάμ είχε φτάσει αυτό που ονομάζουμε θέωσις (τουλάχιστον όχι στο τελευταίο σκαλοπάτι). Κοίτα, μιλάμε για άλλο κόσμο, για...nirvana, ας πούμε. Τελείως διαφορετικό. Ως τότε θα ξεκωλιαζόμαστε στην Γη.:D:D:D
Όχι, όχι, όχι...η συμβολικότητα έχει να κάνει με αυτό που λέμε Βιβλικό Κώδικα. Όπως πιο πριν σου έδειξα πως η Αγάπη του Θεού συμβολίζεται με φωτια.
Παράδειγμα, από τις προφητείες του Δανηίλ μέχρι και την Αποκάλυψη φαίνεται ξεκάθαρα πως τα κέρατα συμβολίζουν την εξουσία.;)

Ξέρεις πως κάτι τέτοια ονόματα μου κινούν το ενδιαφέρον...?
https://en.wikipedia.org/wiki/William_Huntington_Russell
https://en.wikipedia.org/wiki/Skull_and_Bones
Τώρα αν οι δύο Russell έχουν συγγένεια...hm, δε το νομίζω.

Ναι, κλασσικό ανέκδοτο (δεν το λέω με την έννοια του αστείου). Κι αυτό, κι ο Pink Invisible Unicorn, και το Flying Spaghetti Monster...ήρθα διαβασμένος.:D
Όχι, δεν μπορώ να πω πως δεν υπάρχει κάποια τσαγιέρια εκεί. Βάζοντας την λογική μου μπορώ να πω πως είναι απίθανο να βρεθεί μία μικροσκοπική τσαγέρα εκεί πάνω. Αλλά με τον Θεό είναι αλλιώς διότι...
Άμα δεις ένα χαρτί πεταμένο που λέει 1+1=2 τότε ξέρεις πως κάποιος το έλυσε. Άμα βλέπεις το ωρολογιακό τεράστιο σύμπαν μας είναι δυνατόν να πεις πως δεν το έφτιαξε κανείς? Υποκειμενικό εδώ, ε? :-\
Hm, do what thou wilt shall be the law!:P

EDIT: Ο ΚώσταςΜέταλχεδ το παίζει μοντέρνος σατανιστής ή παγανιστής, δεν ξέρω ακόμα. :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μα εσυ βασιζεις τα οσα λες σε ενα ανακριβες κειμενο, οχι με την λογικη σου αλλα περισσοτερο με την πιστη σου

εδιτ
μαλλον για αποκρυφιστης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ας μας πει ο ίδιος. :P

Α, αξίζει να σημειώσω κάτι. Ίσως αυτό βοηθήσει (νομίζω το είπα και πιο πάνω).

Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ!

Να σημειώσω πως το παραπάνω το είπε ο Καντ (για να μην του κλέψω την δόξα).
Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρται ακόμα ας συνεχίσουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δν βαριεσαι
αφου δν θα πεισουμε ο ενας τον αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ!

Η λογική όμως είναι αυτή που βοήθησε τον άνθρωπο να επιβιώσει (ο Ράσελ που αναφέρει ο Κρουκς είναι αυτός που έβαλε την λογική στα σύγχρονα μαθηματικά μάλιστα, δεν έλεγε αερολογίες)
Η πίστη συνήθως τον ανάγκαζε να κοιτάει τη δουλειά του, γιατι κάποιος άλλος φροντίζει για αυτόν.


Δεν απάντησες στις απορίες μου όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν απάντησες στις απορίες μου όμως.
Το ξέρω και θέλω πολύ να απαντήσω, αλλά έχω ψιλοπήξει στα religious debates. :P
Αύριο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Η θρησκεια ειναι βασικο συστατικο της ανθρωπινης ψυχολογικης στηριξης και μιας γρηγορης απαντησης υπαρξιακων προβληματων απο την εποχη των σπηλαιων... Αυτο το δεχομαι και συμφωνω οτι υπαρχει θεος...

Τωρα απο την αλλη οτι ειναι ισλαμιστης, χριστιανος, κουακερος, βουδιστης και λοιπα... διαφωνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Το θέμα θεωρείται λήψαν!!!

Σιγα μη θεωρειται και ανα-ληψαν.

Φουσεκη, κανε μια τελευταια προσπαθεια να δεις το πρωτο παρτ του Zeitgeist. Για τη δικια σου ενημερωση απλα. Επειδη εισαι ψιλοκολλημενος σε αυτα που λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το έχω δει. Τώρα κάνε εσύ μια προσπάθεια να ξαναδείς το vid που σου είχα πει. ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δωσε μου εναν καλο λογο και θα το δω και ολοκληρο.
Αμα θες σου δινω τις πηγες τωρα. (κρεντιτς του Νταηθορ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω την στάση αυτή, το οτι για όλα τα αγαθά είναι υπαίτιος ο Θεός αλλα όχι για τα κακά. Τι είναι, ένας Θεός ανεύθυνος;
Έτσι που το είπες είναι σα να λες πως δεν πρέπει να πεθαίνουμε. Ναι, πολλοί σώζονται από θαύμα. Ναι, πολλά ο Θεός τα αφήνει να περάσουν.
Όμως το μυαλό σου κολλάει εδώ γιατί δεν είσαι μέσα στην Χριστιανική νοοτροπία και φιλοσοφία. Σε αυτή την ζωή είτε 100 χρόνια ζήσεις είτε 10 το ίδιο είναι, ο Θεός ξέρει πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να πεθάνεις ώστε να είσαι πιο κοντά στον Παράδεισο.
Για τα κακά είμαστε υπεύθυνοι εμείς. Όταν πιστέψουμε πραγματικά στον Θεό όλα θα μας φαίνονται ευλογία, ακόμα κι ο θάνατος.

Επίσης σταμάτα να επικαλείσαι την βίβλο τόσο πολύ, αφού βλέπεις οτι σε άτομα που δεν την πιστεύουν δεν αποτελεί αξιόπιστη πηγή.
Την επικαλούμαι μόνο όταν χρειάζεται να απαντηθούν ορισμένα θεολογικά ζητήματα.;)
Ξέρω πως δεν μετράει σαν απόδειξη για έναν μη-Χριστιανό, το καταλαβαίνω φυσικά.

Αν πω εγώ οτι ο Μπετόβεν ήταν
γιος του Θεού, θα με πιστέψετε επειδή μόνο και μόνο έχει αποδειχθεί ιστορικά οτι υπήρξε;
Όχι, αλλά άμα είχε κάνει θαύματα και είχε αναστηθεί κάτι θα γινόταν... Θα μου πεις τώρα γιατί να πιστέψουμε την Βίβλο. Ακριβώς, ο καθένας ό,τι θεωρεί σωστό πιστεύει.

Όσο για το παράδειγμα με τον επιστήμονα, ο επιστήμονας μπορεί να σου αποδείξει το τι είναι μια σύμπτωση, δεν έχω δει κανέναν να προσπαθεί ποτέ να αποδείξει τι είναι θέλημα Θεού.
Θέλημα Θεού είναι να σε πετάνε στα λιοντάρια κι αυτά να μην σου ορμάνε. :)

Να έχεις ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ για όλα αυτά και να μην πεθαίνεις απο τα 20 σου. Ο Αόρατος Θεός ο οποίος φέρνει μόνο καλά αλλα δεν εμποδίζει και τα κακά να έρθουν (και απο ότι φαίνεται μόνο στις πιο λαίμαργες περιοχές του κόσμου, τις άλλες τις έχει γραμμένες κανονικά) ή ο Άνθρωπος μετά απο τόσες χιλιάδες χρόνια αγώνα για επιβίωση και επικράτηση;
Τώρα μιλάς για εμένα, αλλά για θυμήσου ποιοί ήταν οι μεγαλύτεροι Χριστιανοί που ονομάστηκαν και Άγιοι. Όλοι αυτοί εκδιώχτηκαν, ασκήτευσαν, δεν μπορεί καν να συγκριθεί η ζωή μου με την δική τους. Σκέψου και πως επιβίωσε η Ελληνική Ορθοδοξία συγκεκριμένα. Όλοι οι Χριστιανοί επί Τουρκοκρατίας μπόρεσαν να κρατήσουν την πίστη αναλλοίωτη.

Όσο για τους συγγενείς, επειδή ακριβώς είναι συγγενείς, θα είσαι ο πρώτος που θα του φορτώσουν όσα ψέμματα μπορούν, για να σε συνετίσουν, σώσουν την ψυχή σου κτλ. Το κάνουν αυτό οι συγγενείς. Παλιά μας λέγανε οτι υπάρχει Άγιος Βασίλης.
Well, σου δίνουν ό,τι ξέρουν. Τα ίδια θα σου πούνε για τα πολιτικά, την γνώση, την τέχνη...αυτό είναι άλλο θέμα, κοινωνικό...

Απο κάτω, είχε μια πινακίδα που προειδοποιούσε τα παιδιά να προσέχουν τι πιστεύουν (δεν θυμάμαι ακριβώς τι, στη σελίδα της wikipedia του Λιάκο το χα δει, τώρα για κάποιο λόγο δεν υπάρχει).
Μάλλον μιλάς για αυτό εδώ. ;)

Μην ξεχνάμε, οτι ακόμα και οι προφητείες, είναι "εκ των υστέρων" προφητείες. Δεν μπορούμε καν να ξέρουμε το τι έγινε, πότε έγινε, και το τι νόημα είχε.
Αυτά πες τα στους Εβραίους που περιμένουν ακόμα τον Μεσσία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι οι εβραιοι ειναι σωστοι
απεδειξε μου οτι κανω λαθος:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δηλαδή πιστεύεις πως ο Ιησούς:
-Πήγε στην Αίγυπτο και έμαθε μαγικά από τον Σατανά
-Γεννήθηκε από την Παναγία (η οποία ήταν πόρνη by the way) και έναν Ρωμαίο στρατιώτη

Alright...
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=LwT8f6Tqzy4[/ame]
(Δες και το vid να γελάσουμε λιγάκι.)

EDIT:
Δες κι αυτό, έχει πιο πολύ πλάκα! :D
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=k7c0BQZK2gA[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Το Ταλμουδ δεν ειναι βιβλιο της ιουδαικης θρησκειας? Που το κολλησες τωρα? :Ρ
(Το καναμε και προσφατα στο σχολειο. :p)

Το Zeitgeist δεν νομιζω να αναφερει πουθενα αυτα που ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
να σου πω κατι. προσωπικα δν πιστευω οτι εχουν οι εβραιοι δικιο οπως και κανενασ αλλος. απο την αλλη ο τροπος που αντιμετωπιζεις εσυ τα πραγματα και οφανατισμος σου μπορουν να συγκριθουν με το περιεχομενο απο τα βιντεακια που μου εδειξες. δν λεω οτι φτανεισ σε σημειο να σκοτωσεις η να γινεσαι ρατσιστης. αλλα απο το γεγονος μονο και μονο που θεωρεις οτι εισαι εσυ που εχεις δικιο ολοι οι υπολοιποι εχουν αδικο, ναι οκ αυτο ειναι η νοοτροπια που εχουν οι εβραιοι στα βιντεακια, που εχουν οι μουσουλμανοι οταν θεωρουν οτι καθε αλλοθρησκος πρεπει να θανατωθει και που ειχαν οι ιδιοι οι χριστιανοι στον μεσαιωνα. αυτο που πραγματικα θα ζητουσα απο σενα ειναι να μην εισαι τοσο κλειστομυαλος. δν θεωρω κακο οτι πιστευεις σε ενα θεο, ακομα και αν εγω δν συμμεριζομαι τις αποψεις σου. το προβλημα ειναι οταν αναφερεσαι στη δηθεν αγνοια μας και στην αδυναμια μας να καταλαβουμε τον θεο σου. λοιπον αφησε μας στην δικια μας αγνοια να σε αφησουμε και εμεις στην δικια σου(που ειλικρινα πιστευω οτι οντως υπαρχει-η αγνοια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ο καθενας μπορει να πιστευει ελευθερα οτι θελει ειτε θελει να την αποδειξει με τη λογικη του ειτε δν θελει...μεγαλη εκταση εχετε δωσει στο θεμα χωρις ιδιαιτερο λογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top