Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ουσία είναι το φως, όχι το σκοτάδι. Δεν ισχύει το αντίστροφο. Εκτός κι αν είσαι κινέζος-βουδιστής που αντί να βλέπεις το βάζο, βλέπεις το κενό που έχει μέσα του. Νομίζω, όμως, ότι μιλάω σε Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Και σου λέω, δεν ισχύει το αντίστροφο για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ δόγμα. Κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει ένα άλλο δόγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι. Αν εγώ έχω μεγαλώσει εδώ και κάποιος άλλο σε ένα ριζικά διαφορετικό πολιτισμό. Αυτό, όμως, δεν ισχύει. Τα υποκειμενικά φτάνουν ως ένα σημείο. Ισχύουν και γενικοί κανόνες όταν ανήκεις στην ίδια πολιτισμική διάσταση με τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,821 μηνύματα.
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως ο καθένας έχει βιώματα που σχετίζονται με το Θεό στον οποίο πιστεύει. Περισσότερο μου κάνει για μια εσωτερική ανθρώπινη δύναμη, που αφυπνεί (/ταράζει) το άτομο, ακριβώς για το λόγο ότι προέρχεται από το ίδιο και είναι αρκετά ισχυρή. :)
Στο μέλλον, απλά ο καθένας κατασταλάζει στο πως επικοινωνεί με αυτή τη δύναμη και τι μορφή της δίνει στο νου του.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ σου λέω ότι σε στάδια της ζωής μου έχω αισθανθεί αυτό που λέμε Θεό. Εσύ μπορείς να μου λες ότι δεν το έχεις αισθανθεί, ως τώρα. Και τι να λέει αυτό; Μπορεί να αποκλείσει το γεγονός ότι μπορεί να νιώσεις στο μέλλον; Αντίθετα, αυτά που έχω ήδη ζήσει δεν μπορεί τίποτα να τα διαγράψει.


Οχι, εγω δεν ειναι οτι δεν τον εχω αισθανθει ως τωρα, αλλα οτι τον αισθανομουν αλλα για καποιο λογο αυτο επαψε. (το εγω δεν ειναι για μενα προσωπικα-αν και ισχυει τουλαχιστον για το χριστιανικο θεο για μενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η ουσία είναι το φως, όχι το σκοτάδι. Δεν ισχύει το αντίστροφο. Εκτός κι αν είσαι κινέζος-βουδιστής που αντί να βλέπεις το βάζο, βλέπεις το κενό που έχει μέσα του. Νομίζω, όμως, ότι μιλάω σε Έλληνες.

Βουδισμός > Χριστιανισμός ΕΦΦΦΦΦΦΦΦΚΟΛΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Απλώς έγω έχω νιώσει την ανάγκη της πίστης ήδη από τώρα (γι'αυτό πιστεύω κιόλας). Εσύ δεν την έχεις νιώσει και δε μπορείς να ξέρεις αν θα τη νιώσεις στο μέλλον. Συνεπώς μη μιλάς για "ζωντανές αποδείξεις" και δεδηλωμένης αθείας γιατί αυτό μπορεί ν'αλλάξει και ν'απογοητευτείς. Ξέρω δεκάδες ανθρώπους που πίστεψαν 5 χρόνια πριν πεθάνουν, στα 75 ή στα 80. Μην προδιαγράφεις τίποτα, λοιπόν.

Κάνεις λάθος. Για να μην πιστεύω σε κανένα θεό πάει να πει πως έχω ψάξει να βρω κάτι να καλύψει την ανάγκη της πίστης. Αλλά τίποτα δε με ικανοποίησε, όλα μου φάνηκαν ψευδή και κίβδηλα. Μόνος μου άρχισα να αμφισβητώ το χριστιανισμό, και στο δημοτικό ήδη αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι που το λέμε θεός ή όχι. Με τη χριστιανική πάντως και με την έννοια οποιαδήποτε άλλης γνωστής θρησκείας, όχι, δεν δέχομαι την ύπαρξή του. Έχω ξαναπεί πως μιλάμε για τον θεό, χωρίς να έχουμε ορίσει τί είναι, και τί θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως θεός. Για μένα πάντως, δε φτάνει η λέξη "αυτοδημιούργητος".

Σήμερα καλύπτω την ανάγκη πίστεως στους κοντινούς μου ανθρώπους, στα όνειρα και στις αξίες μου.

Αν έχω νιώσει ήδη αυτό που εμείς λέμε θεική πνοή πως θα σταματήσω να πιστεύω; Όχι, στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο για όσους πιστεύουμε ήδη και μάλιστα συνειδητά.

Η λογική δεν το δέχεται αυτό. Η άπνοια δεν είναι αισθητή. Στην ουσία είναι η, μέχρι τώρα, έλλειψη πνοής. Το σκοτάδι δεν το νιώθεις. Νιώθεις την απουσία φωτός.
Εγώ σου λέω ότι σε στάδια της ζωής μου έχω αισθανθεί αυτό που λέμε Θεό. Εσύ μπορείς να μου λες ότι δεν το έχεις αισθανθεί, ως τώρα. Και τι να λέει αυτό; Μπορεί να αποκλείσει το γεγονός ότι μπορεί να νιώσεις στο μέλλον; Αντίθετα, αυτά που έχω ήδη ζήσει δεν μπορεί τίποτα να τα διαγράψει.

Πώς είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γιατί;

(τα διαλυτικά μπαίνουν με shift + ; + το γράμμα, πληροφοριακά)
Οκ λοιπόν αθεϊα... Ειναι παραλογο, να πιστευεις οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο το τιποτα... Τιποτα δεν γεννιεται και καταστρεφεται απο το τιποτα. Εν παση περιπτωση, καθεις εχει την αποψη του

Οσον αφορα τα υπολοιπα που γραφτηκαν:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι απίστευτο το ότι θεωρείτε δυνατό "υπέρ" επιχείρημα το ότι έχετε ακριβώς την ανάγκη της πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
.....άλλο θρησκεία άλλο πίστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οκ λοιπόν αθεϊα... Ειναι παραλογο, να πιστευεις οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο το τιποτα... Τιποτα δεν γεννιεται και καταστρεφεται απο το τιποτα. Εν παση περιπτωση, καθεις εχει την αποψη του

Οσον αφορα τα υπολοιπα που γραφτηκαν:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Και ο Θεός δηλαδή υπάρχει/υπήρχε από πάντα, είναι αυτοδημιούργητος; Αυτό δεν είναι παράλογο;

Είναι απίστευτο το ότι θεωρείτε δυνατό "υπέρ" επιχείρημα το ότι έχετε ακριβώς την ανάγκη της πίστης.

Βασικά, αυτά που προκαλούν την ανάγκη της πίστης τα έχουμε όλοι. Το θέμα είναι πώς τα αντιμετωπίζουμε.

.....άλλο θρησκεία άλλο πίστη....

Χωρίς όμως το πρώτο, δεν υπάρχει το δεύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τί εννοείς;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, εντάξει. Συμφωνώ από αυτή την οπτική γωνία, αλλά εδώ μιλάμε συγκεκριμένα για θρησκευτική πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Χωρίς όμως το πρώτο, δεν υπάρχει το δεύτερο...

....άρα υπάρχει πίστη χωρίς θρησκεία.....
άσχετα αν εδώ θέλετε να μιλάμε μόνο για θρησκευτική πίστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος είναι εν δυνάμει πιστός αν θεωρήσουμε ότι όλοι οι άνθρωποι ανήκουμε σε μία κοινή πολιτισμική κατάκτηση (με τις ίδιες ανάγκες) και κάποιος δεν είναι τόσο αλαζόνας ώστε να ονομάζει τον εαυτό του υπερ-ανθρωπο, απαλλαγμένο από τις...ταπεινές ανάγκες των κοινών θνητών. Το εν δυνάμει σημαίνει πως, σε όσους δεν έχει ήδη γίνει αισθητό, θα γίνει στο μέλλον ή και ποτέ. Το μόνο που μπορώ να δεχτώ ότι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές εμπειρίες. Εσύ μπορεί να πείστηκες ήδη για την πίστη στις αξίες σου, εγώ μπορεί όχι ακόμη. Εν δυνάμει, όμως, μπορώ κι εγώ. Εγώ μπορεί να πείστηκα ήδη για την ανάγκη της πίστης μου στο Θεό, εσύ μπορεί ακόμα όχι. Έχουμε απλά διαφορετικά βιώματα και στο μέλλον θα έχουμε κι άλλα. Το να προδιαγράφεις ότι έχεις καταλήξει σημαίνει ότι έκλεισες ως άνθρωπος. Στα 15; Περίεργο. Πρόσεξε, εγώ δε λέω ότι κατέληξα. Εγώ απλά λέω ότι έχω βιώματα που, ανεξάρτητα από το τι πρεσβεύω στο μέλλον, δεν προκειται ποτέ να φύγουν από πάνω μου.
Ένας άνθρωπος που δεν έχει δει ποτέ του θάλασσα δε μπορεί να ξέρει πως είναι. Μπορεί να δει στο μέλλον και να μάθει. Ένας, όμως, που έχει δει τη θάλασσα έστω μία φορά, κουβαλάει το βίωμα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και κανένας και τίποτα δε μπορεί να το διαγράψει. Αυτή είναι η ουσία. Και η πίστη είναι βίωμα. Και για μένα και για τη θρησκεία μου. Το έχεις βιώσει, είσαι πιστός. Αν όχι ακόμη, τότε μένει να δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,821 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος είναι εν δυνάμει πιστός αν θεωρήσουμε ότι όλοι οι άνθρωποι ανήκουμε σε μία κοινή πολιτισμική κατάκτηση (με τις ίδιες ανάγκες) και κάποιος δεν είναι τόσο αλαζόνας ώστε να ονομάζει τον εαυτό του υπερ-ανθρωπο, απαλλαγμένο από τις...ταπεινές ανάγκες των κοινών θνητών. Το εν δυνάμει σημαίνει πως, σε όσους δεν έχει ήδη γίνει αισθητό, θα γίνει στο μέλλον ή και ποτέ. Το μόνο που μπορώ να δεχτώ ότι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικές εμπειρίες. Εσύ μπορεί να πείστηκες ήδη για την πίστη στις αξίες σου, εγώ μπορεί όχι ακόμη. Εν δυνάμει, όμως, μπορώ κι εγώ. Εγώ μπορεί να πείστηκα ήδη για την ανάγκη της πίστης μου στο Θεό, εσύ μπορεί ακόμα όχι. Έχουμε απλά διαφορετικά βιώματα και στο μέλλον θα έχουμε κι άλλα. Το να προδιαγράφεις ότι έχεις καταλήξει σημαίνει ότι έκλεισες ως άνθρωπος. Στα 15; Περίεργο. Πρόσεξε, εγώ δε λέω ότι κατέληξα. Εγώ απλά λέω ότι έχω βιώματα που, ανεξάρτητα από το τι πρεσβεύω στο μέλλον, δεν προκειται ποτέ να φύγουν από πάνω μου.
Ένας άνθρωπος που δεν έχει δει ποτέ του θάλασσα δε μπορεί να ξέρει πως είναι. Μπορεί να δει στο μέλλον και να μάθει. Ένας, όμως, που έχει δει τη θάλασσα έστω μία φορά, κουβαλάει το βίωμα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και κανένας και τίποτα δε μπορεί να το διαγράψει. Αυτή είναι η ουσία. Και η πίστη είναι βίωμα. Και για μένα και για τη θρησκεία μου. Το έχεις βιώσει, είσαι πιστός. Αν όχι ακόμη, τότε μένει να δούμε.
Όπως η πίστη σε ένα Θεό μπορεί να προέλθει από βιώματα, έτσι και η απιστία σε αυτόν μπορεί να προέλθει από βιώματα.
Ό,τι βιώνει ο καθένας στη ζωή του μπορεί να του εισάγει ένα νέο τρόπο σκέψης.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις με τη θάλασσα και την πίστη, δε συνεπάγεται η κατάληξη;
Είδα τη θάλασσα = κατέληξα μετά βεβαιότητας στο ότι υπάρχει (ή υπονοείς κάτι άλλο; )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω... Πραγματικά δεν ξέρω τι από όλα αυτά να πιστέψω και τι όχι. Έχω πολλά ερωτήματα. Γιατί να είναι ο δικός μας θεός και όχι κάποιος άλλος?
Γιατί ο Θεός που είναι σπλαχνικός και μας αγαπάει όλους , να αφήνει παιδιά να λιμοκτονούν?
όταν τα ρωτάμε αυτά στο θεολόγο του σχολείου οι απαντήσεις αυτές είναι σαν να σου λέει: Πίστευε και μη ερεύνα

Ακριβώς έστι , Βάλια.
Δεν μπορούν νa σου δώσουν μια τεκμηριωμένη απάντηση , ώστε να πιστέψεις και εσύ ο άπιστος. :P
Και έχω άλλο ένα ερώτημα , εκτός το γιατί αφήνει μερικά (κυρίως στις υποανάπτυκτες ή αναπτυσόμμενες περιοχές ) παιδια να λιμοκτονούν, :
Γιατί αφήνει ζωντανούς δολοφόνους , που έχεουν αφαιρέση ζωές "παιδιών" του ;

Μόνο σ'αυτά τα δυο θ'απαντήσω,
ο Θεός εννοείται πως αγαπάει όλους τους ανθρώπους, όπως είναι γνωστό, το 10ο Τάγμα Αγγέλων υπερηφανεύθηκε κατά του Θεού και πίστεψε πως θα γίνει όμοιό του κι έφυγε από τον Παράδεισο. Οι προπάτορες, άκουσαν τον όφι (κακό) ο οποίος τους είπε πως άμα φάνε απ'τον καρπό του δέντρου θα γίνουν ίσοι με τον Θεό, τον πίστεψαν, ήταν επιλογή τους. Μετά το προπατορικό αμάρτημα μπήκε λοιπόν στη ζωή μας η αμαρτία και το κακό.. Γιαυτό λοιπόν, ο Θεός είναι καλός, δεν στέλνει εκείνος όλα τα άσχημα που περιγράψατε..

Δεν τα ασπάζομαι, απλά αυτά διδάσκει η Εκκλησία οπότε είπα να λύσω την απορία των παιδιών.

Υ.Γ. Η φράση θα έπρεπε (προσωπική μου άποψη) να είναι Πίστευε και μη, ερεύνα. Δηλαδή είτε πιστεύεις είτε όχι, πρέπει να το ερευνήσεις πρώτα..


Εγώ προσωπικά δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη για τη θρησκεία, θεωρώ πως χρειάζεται πολύ μελέτη, γιατί δεν με καλύπτει αυτό που γράφει η ταυτότητά μου, οπότε δεν δηλώνω ακόμα τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όπως η πίστη σε ένα Θεό μπορεί να προέλθει από βιώματα, έτσι και η απιστία σε αυτόν μπορεί να προέλθει από βιώματα.
Ό,τι βιώνει ο καθένας στη ζωή του μπορεί να του εισάγει ένα νέο τρόπο σκέψης.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις με τη θάλασσα και την πίστη, δε συνεπάγεται η κατάληξη;
Είδα τη θάλασσα = κατέληξα μετά βεβαιότητας στο ότι υπάρχει (ή υπονοείς κάτι άλλο; )


-petros

Σαφώς. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο, αν έχεις ήδη βίωμα που σ'εκανε να πιστέψεις, μπορεί να ανατραπεί αυτό. Στην ουσία τα βιώματα δεν διαγράφονται ποτέ. Μπορεί κάποιος που πιστεύει στην ελευθερία τώρα να μην πιστεύει μετά από 15 χρόνια; Ποιο νόημα έχει αυτό; Αντίθετα, αυτός που τώρα δεν πιστεύει στην ελευθερία ίσως κάποτε να πιστέψει, ίσως και ποτέ. Εν ολίγοις αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάθε βίωμα σου εισάγει ένα νέο τρόπο σκέψης αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί στο μέλλον να σου εξάγει αυτόν τον τρόπο σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top