Θρησκεία

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Κι ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι στην πολιτική αθεΐα, όπως σε κομμουνιστικά συστήματα, όπου απαγορεύεται ρητά η λατρεία κάποιας οντότητας. Σε φυσιολογικές δημοκρατικές κοινωνίες, δεν νομίζω να μην αισθάνονται οι άνθρωποι το κενό που δημιουργείται από την έλλειψη του Θείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι στην πολιτική αθεΐα, όπως σε κομμουνιστικά συστήματα, όπου απαγορεύεται ρητά η λατρεία κάποιας οντότητας. Σε φυσιολογικές δημοκρατικές κοινωνίες, δεν νομίζω να μην αισθάνονται οι άνθρωποι το κενό που δημιουργείται από την έλλειψη του Θείου.

Είμαι η ζωντανή απόδειξη:P. Ρώτα με ό,τι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ένας άνθρωπος που έχει ζήσει 15-20 χρόνια έχει τις απαραίτητες εμπειρίες για να εκφέρει την άποψη για την οποία μιλάμε. Μέχρι να πεθάνει κάποιος έχει καιρό μπροστά του να αναθεωρήσει ορισμένα πράγματα. Δεν είναι βράχος ο άνθρωπος, είναι ρευστό και καλώς είναι ρευστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τότε κανείς από μας δε θα έπρεπε να μιλάει. Δεν έχει νόημα να μη μιλάμε, γιατί αν δε μιλήσουμε, πώς θα γίνουμε έμπειροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλώς έγω έχω νιώσει την ανάγκη της πίστης ήδη από τώρα (γι'αυτό πιστεύω κιόλας). Εσύ δεν την έχεις νιώσει και δε μπορείς να ξέρεις αν θα τη νιώσεις στο μέλλον. Συνεπώς μη μιλάς για "ζωντανές αποδείξεις" και δεδηλωμένης αθείας γιατί αυτό μπορεί ν'αλλάξει και ν'απογοητευτείς. Ξέρω δεκάδες ανθρώπους που πίστεψαν 5 χρόνια πριν πεθάνουν, στα 75 ή στα 80. Μην προδιαγράφεις τίποτα, λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι άθεοι. Αποκλείεται να μη πιστεύει έστω και σε κάποια ίσως αφηρημένη έννοια ανώτερης συμπαντικής δύναμης. Είναι κάτι που δίνει νόημα στην ύπαρξή μας.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδια δεν ειναι η αθε΄ι΄α συνωνυμο του δεν πιστευω σε υπαρχουσα θρησκεια. Συμαινει πιστευω οτι τιποτα δεν δημιουργησε τον κοσμο ... Ε και τωρα οποιος το υποστηριζει αυτό γινεται (λιγουλακι μονο) παραλογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Παιδια δεν ειναι η αθε΄ι΄α συνωνυμο του δεν πιστευω σε υπαρχουσα θρησκεια. Συμαινει πιστευω οτι τιποτα δεν δημιουργησε τον κοσμο ... Ε και τωρα οποιος το υποστηριζει αυτό γινεται (λιγουλακι μονο) παραλογος
Γιατί;

(τα διαλυτικά μπαίνουν με shift + ; + το γράμμα, πληροφοριακά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απλώς έγω έχω νιώσει την ανάγκη της πίστης ήδη από τώρα (γι'αυτό πιστεύω κιόλας). Εσύ δεν την έχεις νιώσει και δε μπορείς να ξέρεις αν θα τη νιώσεις στο μέλλον. Συνεπώς μη μιλάς για "ζωντανές αποδείξεις" και δεδηλωμένης αθείας γιατί αυτό μπορεί ν'αλλάξει και ν'απογοητευτείς. Ξέρω δεκάδες ανθρώπους που πίστεψαν 5 χρόνια πριν πεθάνουν, στα 75 ή στα 80. Μην προδιαγράφεις τίποτα, λοιπόν.

Κι εσυ και αλλοι πιστοι μπορει σε 5,10 χρονια να σταματησετε να πιστευετε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν έχω νιώσει ήδη αυτό που εμείς λέμε θεική πνοή πως θα σταματήσω να πιστεύω; Όχι, στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο για όσους πιστεύουμε ήδη και μάλιστα συνειδητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Με το ίδιο σκεπτικό εγώ έχω νιώσει τη θεϊκή 'άπνοια', την οποία, σημειωτέον, εσύ που πιστεύεις δεν μπορείς να νιώσεις ούτε μπορώ να σου την εξηγήσω (πολύ βολικό), οπότε μπορώ να πω οτι δε θα πιστέψω ποτέ.
Δεν είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό προφανώς, θέλω απλά να σου πω οτι ούτε το δικό σου με πείθει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν έχω νιώσει ήδη αυτό που εμείς λέμε θεική πνοή πως θα σταματήσω να πιστεύω; Όχι, στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει κάτι αντίστοιχο για όσους πιστεύουμε ήδη και μάλιστα συνειδητά.

Ο χρονος θα δειξει αλλα μην εισαι σιγουρος για αυτα που λες. Οπως βρισκει καποιος την πιστη ετσι μπορει και να τη χασει.
-----------------------------------------
Με το ίδιο σκεπτικό εγώ έχω νιώσει τη θεϊκή 'άπνοια', την οποία, σημειωτέον, εσύ που πιστεύεις δεν μπορείς να νιώσεις ούτε μπορώ να σου την εξηγήσω (πολύ βολικό), οπότε μπορώ να πω οτι δε θα πιστέψω ποτέ.
Δεν είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό προφανώς, θέλω απλά να σου πω οτι ούτε το δικό σου με πείθει :P

Πολυ σωστα το εθεσες:xixi:
Ετσι ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η λογική δεν το δέχεται αυτό. Η άπνοια δεν είναι αισθητή. Στην ουσία είναι η, μέχρι τώρα, έλλειψη πνοής. Το σκοτάδι δεν το νιώθεις. Νιώθεις την απουσία φωτός.
Εγώ σου λέω ότι σε στάδια της ζωής μου έχω αισθανθεί αυτό που λέμε Θεό. Εσύ μπορείς να μου λες ότι δεν το έχεις αισθανθεί, ως τώρα. Και τι να λέει αυτό; Μπορεί να αποκλείσει το γεγονός ότι μπορεί να νιώσεις στο μέλλον; Αντίθετα, αυτά που έχω ήδη ζήσει δεν μπορεί τίποτα να τα διαγράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η λογική δεν το δέχεται αυτό. Η άπνοια δεν είναι αισθητή. Στην ουσία είναι η, μέχρι τώρα, έλλειψη πνοής. Το σκοτάδι δεν το νιώθεις. Νιώθεις την απουσία φωτός.

Δεν παει με τη λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ σου λέω ότι σε στάδια της ζωής μου έχω αισθανθεί αυτό που λέμε Θεό. Εσύ μπορείς να μου λες ότι δεν το έχεις αισθανθεί, ως τώρα. Και τι να λέει αυτό; Μπορεί να αποκλείσει το γεγονός ότι μπορεί να νιώσεις στο μέλλον; Αντίθετα, αυτά που έχω ήδη ζήσει δεν μπορεί τίποτα να τα διαγράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μπορεί στο μέλλον να συνειδητοποιήσεις οτι δεν ήταν θεός αυτό που ένιωσες.
Δε σου λέω οτι εγώ δε θα πιστέψω ποτέ, αλλά μην αποκλείεις κι εσύ κάποια στιγμή να αλλάξεις γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θα έχει κανένα πνευματικό στήριγμα το να θυμηθώ μετά από 10 χρόνια ότι αυτό που ένιωσα δεν ήταν Θεός. Δεν είναι μια άποψη που αλλάζει σύμφωνα με τις εμπειρίες. Αν μετράει η γνώμη μου ως συνειδητοποιημένος πιστός, σου λέω ότι είναι βίωμα. Τα βιώματα δε μεταβάλλονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καλά, lets agree to disagree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Η λογική δεν το δέχεται αυτό. Η άπνοια δεν είναι αισθητή. Στην ουσία είναι η, μέχρι τώρα, έλλειψη πνοής. Το σκοτάδι δεν το νιώθεις. Νιώθεις την απουσία φωτός.

Καλύτερα να μην παίζουμε με τις λέξεις όταν βασικός σκοπός είναι να επικοινωνήσουμε γιατί αυτό παραπλανεί. Με την ίδια λογική, το φως δεν το νιώθεις, νιώθεις τη μη παρουσία σκοταδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top