Θρησκεία

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
το νερο μπορω να τον δω
τον θεο οχι γιατι θεωρω πως δν υπαρχει

Και τον κατασκευαστή ενός αυτοκινήτου δεν τον έχει δει ποτέ ούτε πρόκειται να τον δεις... αλλά ξέρεις ότι υπάρχει κρίνοντας απο το δημιούργημα του. Έτσι και τον θεό τον βλέπεις μέσα απο τα δημιουργήματα τα του, την φύση, το σύμπαν, τον άνθρωπο τα πάντα!!! Μονο με μια προυπόθεση... να ανοίξεις τα μάτια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ειμαι τελειως αρνητικος στην υπαρξη του μαθηματος των Θρησκευτικων στο σχολειο... θεωρω πως ειναι σαν να σου επιβαλλουν τον χριστιανισμο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και τον κατασκευαστή ενός αυτοκινήτου δεν τον έχει δει ποτέ ούτε πρόκειται να τον δεις... αλλά ξέρεις ότι υπάρχει κρίνοντας απο το δημιούργημα του. Έτσι και τον θεό τον βλέπεις μέσα απο τα δημιουργήματα τα του, την φύση, το σύμπαν, τον άνθρωπο τα πάντα!!! Μονο με μια προυπόθεση... να ανοίξεις τα μάτια σου...
Μόνο με μια προϋπόθεση. Να κλείσεις το μυαλό σου.

έδιτ: τώρα που το βλέπω, τρολάρω λίγο. Δεν το κάνω επίτηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ό,τι δεν βλέπεις, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει κιόλας.

Ούτε πως υπάρχει.

Αλλα βγάζεις συμπεράσματα σύμφωνα με αυτά που μπορείς να δεις και όχι σύμφωνα με αυτά που δεν μπορείς να δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι, δεν είπα ότι σημαίνει πως υπάρχει. Απλά ούτε εγώ ούτε εσύ μπορούμε να το ξέρουμε στα σίγουρα. Οπότε, ό,τι και να λέμε, δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, γιατί θέλει να ελπίζει πως η ζωή δεν τελειώνει εδώ. Δεν καθιστά αυτό, όμως, την μεταθάνατον ζωή πιο αληθινή ή πιο ψεύτικη.

Μπερδεύτηκα, εννοούσα πως είναι ανάγκη της ψυχής, και πως είναι ανθρώπινη.
Κι εγώ ελπίζω ότι όταν πεθάνω, θα πάω σε έναν κήπο με δέντρα που θα έχουν φύλλα σε όλα τα χρώματα της ίριδας, θα έχουν βιβλία για καρπούς, ενώ τα σύννεφα θα ρίχνουν ζαχαρωτά στη γη, και το σιντριβάνι θα λειτουργεί με ice tea λεμόνι από τα lidl ή με lipton ice tea peach, οι λίμνες θα έχουν μέσα γοργονανθρώπους, και οι θάμνοι θα βγάζουν παλιό χωριάτικο ολλανδικό τυρί. Δε σημαίνει ότι είναι πιο αληθινός ή πιο ψεύτικος ένας τέτοιος κήπος...

Ακόμα και η πίστη μόνη της (αποδοχή του γεγονότος πως ο Ιησούς Χριστός αναστήθηκε κλπ.) δεν φτάνουν, χρειάζεται να εκδηλώσεις την πίστη σου. Πώς? Η Γραφή λέει πως γίνεται μέσω της έμπρακτης αγάπης στους συνανθρώπους.
Οι πράξεις μετράνε. Ναι, άμα σκέφτεσαι πως θες να σκοτώσεις μικρά παιδιά, εντάξει...σίγουρα δεν θα μετρηθεί για καλό, αν και το ότι αντιστάθηκες σε αυτό είναι κάτι, είναι ένας αγώνας. Ο άλλος αγώνας είναι να το ξεχάσεις τελείως.

Δηλαδή λες ότι οι πράξεις έχουν για το Θεό μεγαλύτερη σημασία από τις προθέσεις; Κι όμως, κάποιος προτίθεται να κάνει κάτι και έχει και του δοθεί η ευκαιρία, θα το κάνει, έτσι δεν είναι; Αν ο Θεός λοιπόν του τη στερήσει, δε θα είναι πολύ υποκριτικό;

Έτσι ήταν η προφητεία. Να τους δώσει τα πάντα, να τους εμπιστευτεί, μέχρι και τον Μεσσία να τους στείλει...κι αυτοί να Τον προδώσουν, τυφλωμένοι από την εξουσία και την αλαζονεία.

Ποια προφητεία; Και γιατί ο Θεός να παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά; Μήπως οι Εβραίοι είναι ανώτεροι από τους άλλους λαούς;

Το ότι ξαφνικά είπε "Α! Είδα τον Χριστό! Δεν θα κυνηγάω άλλους Χριστιανούς πια! Πάω να κηρύξω και μετά να με αποκεφαλίσουν, επειδή θα είμαι Χριστιανόυς!" πώς το εξηγείς?

Θεωρώ ότι, ως (δήθεν) "θαυματουργό" γεγονός μέσα στην Α.Γ., η μεταστροφή του Σαούλ ήταν μια διήγηση είτε ψεύτικη, με σκοπό να παρακινήσει εθνικούς να γίνουν χριστιανοί, είτε βασισμένοι σε ορισμένα αληθινά γεγονότα. Μπορεί ο Παύλος να ήταν φαντασιόπληκτος. Μπορεί να ήταν ψυχοπαθής. Μπορεί να μετάνιωσε για τους διωγμούς που εκτέλεσε, όταν είδε πόσο σκληροί ήταν. Μπορεί να τον δωροδόκησαν. Μπορεί να είχει προβλήματα με τους Ιουδαίους. Υπάρχουν χίλια μπορεί. Η Α. Γραφή δεν έχει χαρακτήρα ιστορικό. Όπως και τα έπη του Ομήρου, μας δίνουν ορισμένα ιστορικά στοιχεία, αλλά απέχουν πολύ από το να διηγούντια τα τετελεσμένα.

Η απιστία κι ο εγωϊσμός είναι τα μόνα πράγματα που μπορούν να μας οδηγήσουν εκεί, αλλά υπάρχει η ελπίδα του Θεού πως η (Χριστιανική?) αγάπη θα παραμείνει ακόμα και σε έναν κόσμο ακόμα και χωρίς τον Χριστιανισμό.

Ποιο είναι το "εκεί";

Η αγάπη δεν είναι χριστιανικό προνόμιο/εφεύρεση, απλώς αποτελεί βασική πρακτική (θεωρητικά) της χριστιανικής φιλοσοφίας.

Τον γνωρίζεις μέσα από τον Λόγο Του.

Και πώς μπορώ να ξέρω ποιος είναι ο Λόγος του; Η Α. Γραφή, θα μου πεις; Η Αποστολική Διδασκαλία; Κάποιο άλλο κείμενο; Έτσι θα πρέπει, ωστόσο, να εμπιστευθώ πρώτα ανθρώπους...
Εκτός αυτού, δεν έχω κι έτσι την ευκαιρία να κάτσω να συζητήσω μαζί του, σαν δάσκαλος προς μαθητή (σημειωτέον, σήμερα οι μαθητές δεν είναι απλώς παθητικοί δέκτες μέσα στο μάθημα, αλλά μαθαίνουν και στον καθηγητή πολλές φορές πράγματα)...

Ακριβώς, γι' αυτό σου λέω άσε με να τα ξεκαθαρίσω πρώτα.:P

Άμα δηλαδή δε τα ξεκαθαρίσεις;:P

Η κοινωνία μας δεν πιστεύει στην ανιδιοτελή αγάπη.

Ποιος το λέει; Μπορεί να μην την εφαρμόζει. Και πολλοί μπορεί όντως να μην πιστεύουν σε αυτή. Αλλά ως προϋπόθεση για μια τέλεια κοινωνία και ως ένα χαρακτηριστικό του σωστού ανθρώπου (που είναι πράγμα σχετικό -κατά τη γνώμη μου-, ακριβώς επειδή η έννοιά του μπορεί να μεταβάλλεται από άνθρωπο σε άνθρωπο, από πολύ έως λίγο), είναι αποδεκτή από τη φιλοσοφία, και τους περισσότερους -σχεδόν όλους, θα έλεγα- κοινωνικούς θεσμούς.

Το ίδιο κι η ψυχή μας.

Η ψυχή μας είναι κάτι που σηκώνει πολλή κουβέντα, και πάλι. Θα διαφωνήσω μαζί σου, την ψυχή την αντιλαμβανόμαστε ακριβώς επειδή είναι κομμάτι του εαυτού μας. Αν θες να συζητήσουμε για την ψυχή, υπάρχει ξεχωριστό τόπικ, θα ήταν κι αυτό ενδιαφέρον (αν και έχω εξαντλήσει τη συζήτηση με άλλα άτομα, πάντα βρίσκεις καινούρια όταν συζητάς με κάποιον άλλο:)).

Επίσης, η πίστη δηλώνει αγάπη προς τον Θεό. Δύο είναι οι μεγάλες εντολές πάντως, εξίσου σημαντικές:
α)Αγάπη προς τον Θεό.
β)Αγάπη προς τον συνάνθρωπο.

Δε μπορώ να αγαπήσω κάποιον που δεν ξέρω. Και κάποιον που δε μου δίνει λόγο να το κάνω.

Γρήγορη ερώτηση: τι έχεις διαβάσει από την Βίβλο?

Έχω διαβάσει μια συντετμημένη έκδοση της Βίβλου -εγκεκριμένη από κάτι θεολόγους, η νονά μου μού την έκανε δώρο-. Αλλά δεν έχω διαβάσει ολόκληρη τη Βίβλο, και δε θα το έκανα. Ξέρω πάνω-κάτι τί λέει, και δε χρειάζεται, ούτε και είναι επιθυμητό, να τη διαβάσω, θα ήταν πολύ βαρετό:P.

Ναι, δεν είπα ότι σημαίνει πως υπάρχει. Απλά ούτε εγώ ούτε εσύ μπορούμε να το ξέρουμε στα σίγουρα. Οπότε, ό,τι και να λέμε, δεν έχει νόημα.

Να υποθέσω ότι σε εκφράζει ο μηδενισμός (όχι στα πάντα, σε φιλοσοφικό επίπεδο μιλάμε πάντα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και τον κατασκευαστή ενός αυτοκινήτου δεν τον έχει δει ποτέ ούτε πρόκειται να τον δεις... αλλά ξέρεις ότι υπάρχει κρίνοντας απο το δημιούργημα του. Έτσι και τον θεό τον βλέπεις μέσα απο τα δημιουργήματα τα του, την φύση, το σύμπαν, τον άνθρωπο τα πάντα!!! Μονο με μια προυπόθεση... να ανοίξεις τα μάτια σου...

αφηστε τις αστοχες παρομοιιοσεις. αν θελησω να δω τον κατασκευαστη αυτοκινητου δν εχω παρα να παω στο εργοστασιο. βλεποντας τη φυση δν μπορω να δω το θεο. σιγουρα δν μπορω να τον δω στον ανθρωπο. ακομα ομως αναρωτιεμαι γτ χωριζετε τον ανθρωπο απο τα αλλα ζωα. επειδη ο ανθρωπος εχει λογικη? αυτο τον κανει ανωτερο?γιατι πιστευετε με τοσο φανατισμο οτι η δικια σας και μονο η δικια σας πιστη-θρησκεια ειναι η αληθηνη? ποσες θρησκειες υπραχουν σε αυτη τη γη? τι ακριβως σας κανει να νομιζετε οτι η δικια σας ειναι η σωστη? εγω θα αναφερω εναν παραγοντα σημαντικο. την κληρονομια. ετσι εχετε μαθει. η καλυτερα, ετσι σας εχουν μαθει. λιγοι απο σας εχετε αμφισβητησει αυτα που θεωρειτε ως δεδομενα. εγω αυτο που βλεπω στον χριστιανισμο ειναι απο τη μία η προσπαθεια να ικανοποιησει τον εγωισμο του ανθρωπου οτι ειναι ενα πλασμα μοναδικο, αλλα απο την αλλη η συγκαληψη του ανθρωπινου φοβου, οτι μν φοβασαι για τις πραξεις σου, δν εισαι μονο εσυ υπευθυνος για αυτες, παντα υπαρχει η επιλογη να συγχωρεθεις. κατ'εμε ειναι τοσο αντιφατικο οσο και λιγο μαζοχιστικο( ο φοβος του να δεχτει οτι δν υπαρχει κατι παραπανω) Μου λετε να ανοιξω τα ματια μου. Εσεις ποσο ανοιχτα τα εχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
οχι δν χρειαζομαι τον θεο οπως χρειαζομαι το νερο
Αφού έχεις τον εαυτό σου πια στην θέση Του... :-\

ακομα ομως αναρωτιεμαι γτ χωριζετε τον ανθρωπο απο τα αλλα ζωα. επειδη ο ανθρωπος εχει λογικη? αυτο τον κανει ανωτερο?
Ναι. Ως προς τι δυνατότητες. Αλλά ας δούμε τι έλεγε κι η γιαγιά του Spiderman (lol?!): "Great power brings great responsibility!". Κι έτσι κι εμείς με την δύναμη που έχουμε οφείλουμε να είμαστε προστάτες των ζώων και της φύσης.

τι ακριβως σας κανει να νομιζετε οτι η δικια σας ειναι η σωστη?
Την επόμενη φορά που θα βρεις μία κοπέλα να την παρατήσεις μετά από λίγο καιρό και να πας να τις δοκιμάσεις όλες πριν καταλήξεις σε μία.:P

εγω αυτο που βλεπω στον χριστιανισμο ειναι απο τη μία η προσπαθεια να ικανοποιησει τον εγωισμο του ανθρωπου οτι ειναι ενα πλασμα μοναδικο, αλλα απο την αλλη η συγκαληψη του ανθρωπινου φοβου, οτι μν φοβασαι για τις πραξεις σου, δν εισαι μονο εσυ υπευθυνος για αυτες, παντα υπαρχει η επιλογη να συγχωρεθεις.
Ακριβώς γι' αυτό σου λέμε να ανοίξεις τα μάτια σου και να δεις και την πλευρά που λέει πως πρέπει να προστατεύουμε την Κτίση όλη, να μην είμαστε αιχμάλωτοι στα πάθη μας, να αγαπάμε τους πάντες...!

ειμαι τελειως αρνητικος στην υπαρξη του μαθηματος των Θρησκευτικων στο σχολειο... θεωρω πως ειναι σαν να σου επιβαλλουν τον χριστιανισμο..!
Κι εγώ είμαι αρνητικός στο μάθημα της Φυσικής, μιας και δεν πιστεύω πως είναι σωστή.
Ναι, γιατί θα πεις πως το θέμα της θρησκείας είναι υποκειμενικό, μιας και κάτι αποδεκτό από όλους δεν θα υπάρξει πρόβλημα να το μάθουμε.
Ας μάθουμε τότε την ιστορία της Μακεδονίας σύμφωνα με το τι λένε τα Σκόπια!

Κι εγώ ελπίζω ότι όταν πεθάνω, θα πάω σε έναν κήπο με δέντρα που θα έχουν φύλλα σε όλα τα χρώματα της ίριδας, θα έχουν βιβλία για καρπούς, ενώ τα σύννεφα θα ρίχνουν ζαχαρωτά στη γη, και το σιντριβάνι θα λειτουργεί με ice tea λεμόνι από τα lidl ή με lipton ice tea peach, οι λίμνες θα έχουν μέσα γοργονανθρώπους, και οι θάμνοι θα βγάζουν παλιό χωριάτικο ολλανδικό τυρί.
Αφού δεν θα έχεις σώμα πώς θα πας?

Δηλαδή λες ότι οι πράξεις έχουν για το Θεό μεγαλύτερη σημασία από τις προθέσεις; Κι όμως, κάποιος προτίθεται να κάνει κάτι και έχει και του δοθεί η ευκαιρία, θα το κάνει, έτσι δεν είναι; Αν ο Θεός λοιπόν του τη στερήσει, δε θα είναι πολύ υποκριτικό;
Ωραία, τώρα το έθεσες πολύ καλύτερα! Εξ αρχής ήθελα να πω αυτό.
Ναι, του το στερεί, αλλά για πολλούς λόγους. Αν του το στερήσει μέσω μίας αρρώστειας ή κάτι παρόμοιο (το οποίο θα είναι προσωρινό) το κάνει για να δοκιμάσει αν πράγματι θα επιμείνει ο πιστός ή θα τα παρατήσει.
Αν το κάνει με τον θάνατο ο Θεός θα γνωρίζει άμα θα το έκανε ο πιστός ή όχι, θα τον φροντίσει.

Ποια προφητεία; Και γιατί ο Θεός να παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά; Μήπως οι Εβραίοι είναι ανώτεροι από τους άλλους λαούς;
Μιλάω για αυτή την προφητεία.

Υπάρχουν χίλια μπορεί.
Το μόνο που μπορώ να βάλω μέσα στις υποθέσεις που πρότεινες είναι το ότι ίσως να ένιωθε ενοχές. Αλλά κι έτσι να ήταν, ποτέ δεν θα πρόδιδε τον Θεό του (γιατί θεωρούσε τον Ιησού αιρετικό μέχρι να δει το Φως).


Ποιο είναι το "εκεί";
Το "εκεί" που μας οδηγεί ο εγωϊσμός είναι η απιστία. Είτε φταίμε οι ίδιοι, είτε φταίνε άλλοι.

Η αγάπη δεν είναι χριστιανικό προνόμιο/εφεύρεση, απλώς αποτελεί βασική πρακτική (θεωρητικά) της χριστιανικής φιλοσοφίας.
Πολλά χρόνια, όμως, συντελεί στο να έχουν αγάπη οι πιστοί (όσοι μπορούν τουλάχιστον).

Και πώς μπορώ να ξέρω ποιος είναι ο Λόγος του; Η Α. Γραφή, θα μου πεις; Η Αποστολική Διδασκαλία; Κάποιο άλλο κείμενο; Έτσι θα πρέπει, ωστόσο, να εμπιστευθώ πρώτα ανθρώπους...
Οι άνθρωποι σε απαγοητεύουν πάντα.
Ο Λόγος Του είναι η Αγία Γραφή και η Αποστολική Διδασκαλία. Μετά ας είμαστε πιο σκεπτικοί στα λεγόμενα και τις ερμηνείες πολλών...

Δε μπορώ να αγαπήσω κάποιον που δεν ξέρω. Και κάποιον που δε μου δίνει λόγο να το κάνω.
Σωτηρία, θυσία, Δημιουργός. Αυτά για τον Θεό, για ανθρώπους...τρέχα-γύρευε.:D

Έχω διαβάσει μια συντετμημένη έκδοση της Βίβλου -εγκεκριμένη από κάτι θεολόγους, η νονά μου μού την έκανε δώρο-. Αλλά δεν έχω διαβάσει ολόκληρη τη Βίβλο, και δε θα το έκανα. Ξέρω πάνω-κάτι τί λέει, και δε χρειάζεται, ούτε και είναι επιθυμητό, να τη διαβάσω, θα ήταν πολύ βαρετό:P.
Appeal to authority, that is.:P
Όχι, εντάξει, απλώς ήθελα να δω αν μπορώ να σου μιλάω πιο γενικευμένα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Προσωπικά δεν είμαι απόλυτη πάνω στο θέμα. Απλώς ενοχλούμαι απο τα σκάνδαλα , απο τον πουριτανισμό που δήθεν μας διαφυλασσει απο τις αμαρτιες.Κολοκύθια μας διαφυλάσσει. Το μεγαλύτερο μέρος αυτων των ηθικών κανόνων που εχει πρεσβευσει ιδιαιτερα η καθολική εκκλησια εξυπηρετουν κοινωνικές αναγκες. Για να μην μιλησω για ολες τις φορες που ο χριστιανισμος εχει σταθει ανάχωμα σε οικονομικες βλέψεις διαφόρων.

Γιατί η βιβλιοθήκη του Βατικανού ειναι κλειστή και απαγορευμένη?
Ολοι αυτοι που δεν πιστευουν στ χριστιανισμό, τι θα απογίνουν? Ειναι παιδιά ενος κατώτερου θεού?
Τι είναι αυτη η κατηγορηματική θέση απέναντι στην ομοφυλοφιλιά και άλλα ζητήματα;

Αν υπάρχει θεος , δεν νομίζω οτι έχει όνομα. Θα ήταν άδικο. Είμαστε όλοι ανθρωποι, τίποτα δεν μας ξεχωρίζει. Όλοι σ ενα μέρος θα παμε οταν θα φύγουμε απο εδω είτε λέγεται παράδεισος / κόλαση ειτε λιβάδια με ρύζι και καταράκτες... Προς τι λοιπόν αυτος ο διαχωρισμός και ο φανατισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Την επόμενη φορά που θα βρεις μία κοπέλα να την παρατήσεις μετά από λίγο καιρό και να πας να τις δοκιμάσεις όλες πριν καταλήξεις σε μία.

Πολυ ατυχης συγκριση μπορω να πω και αυτο γιατι δεν εχεις καμια υποχρεωση αν θες να "παρατησεις" μια θρησκεια, καθως ουτε συναισθηματα εχει, ουτε σε δεσμευει με καποιον τροπο. Το θεμα ειναι αποκλειστικα δικο σου, σε αντιθεση με οταν βρισκεσαι σε μια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πολυ ατυχης συγκριση μπορω να πω και αυτο γιατι (1)δεν εχεις καμια υποχρεωση αν θες να "παρατησεις" μια θρησκεια, καθως (2)ουτε συναισθηματα εχει, (3)ουτε σε δεσμευει με καποιον τροπο. Το θεμα ειναι αποκλειστικα δικο σου, σε αντιθεση με οταν βρισκεσαι σε μια σχεση.
Θα ήσουν σωστή αν αναφερούσουν σε κάποια φιλοσοφία όσον αφορά την προσωπική ζωή, κι όχι μία άλλη ύπαρξη (εδώ: ο Θεός).
1) Η σφραγίδα του Θεού (Βάπτισμα)? Ως πιστός που λες "Θα είμαι με Εσένα, Θεέ μου!"?
2) Ο Θεός έχει συναισθήματα.
3) Ούτε η κοπέλα σε δεσμεύει.


Γιατί η βιβλιοθήκη του Βατικανού ειναι κλειστή και απαγορευμένη?
Αυτό που έχω να πω εδώ ακούγεται πολύ συνομωσία κι έτσι, γι' αυτό άσε καλύτερα!
Ξέρεις, πολλά ακόμα μέρη είναι απαγορευμένα....say Area 51?

Ολοι αυτοι που δεν πιστευουν στ χριστιανισμό, τι θα απογίνουν? Ειναι παιδιά ενος κατώτερου θεού?
Όχι. Θα κριθούν σύμφωνα με τους ίδιους νόμους, μας το λέει κι ο π. Παΐσιος.:)
Βέβαια, ο Θεός κρίνει διαφορετικά, ανάλογα με τις καταστάσεις και τα πρόσωπα, πρέπει να είναι δίκαιος.

Τι είναι αυτη η κατηγορηματική θέση απέναντι στην ομοφυλοφιλιά και άλλα ζητήματα;
Όλα έχουν έναν λόγο, αλλά η ομοφυλοφιλία είναι άλλο θέμα, γιατί μπορεί να ευθύνεται και η "φύση" για αυτό.


Αν υπάρχει θεος , δεν νομίζω οτι έχει όνομα. Θα ήταν άδικο. Είμαστε όλοι ανθρωποι, τίποτα δεν μας ξεχωρίζει. Όλοι σ ενα μέρος θα παμε οταν θα φύγουμε απο εδω είτε λέγεται παράδεισος / κόλαση ειτε λιβάδια με ρύζι και καταράκτες... Προς τι λοιπόν αυτος ο διαχωρισμός και ο φανατισμός;
:no1:
:thanks::thanks::thanks:
Έπεσες μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αφού έχεις τον εαυτό σου πια στην θέση Του... :-

Από πού το συμπεραίνεις αυτό;

Ναι. Ως προς τι δυνατότητες. Αλλά ας δούμε τι έλεγε κι η γιαγιά του Spiderman (lol?!): "Great power brings great responsibility!". Κι έτσι κι εμείς με την δύναμη που έχουμε οφείλουμε να είμαστε προστάτες των ζώων και της φύσης.

Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν αποτελεί μέρος του ζωικού βασιλείου. Όπως και επειδή ο πρόεδρος μιας χώρας έχει εξουσία και ευθύνες, αλλά δε σημαίνει ότι δεν είναι πολίτης της, ανάμεσα στα εκατομμύρια των υπόλοιπων πολιτών.

Ακριβώς γι' αυτό σου λέμε να ανοίξεις τα μάτια σου και να δεις και την πλευρά που λέει πως πρέπει να προστατεύουμε την Κτίση όλη, να μην είμαστε αιχμάλωτοι στα πάθη μας, να αγαπάμε τους πάντες...!

Μα αυτό δε το λέει κατ' ανάγκη ο Χριστιανισμός. Ο Χριστιανισμός όμως, εν αντιθέσει με άλλες ιδεολογίες που απλώς μιλούν για την προστασία της Κτίσης (περιβαλλοντική συνείδηση), τη χαλιναγώγηση των παθών μας (σύγχρονη ηθική και ψυχολογία του Φρόυντ), και την αγάπη και αλλυλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων (έμφυτη ανάγκη στην ανθρώπινη φύση, σύγχρονη ηθική), όπως και για άλλα ζητήματα κοινωνικής ηθικής, επεκτείνεται παραπέρα, σε μεταφυσικό πεδίο, και, με τη συμβολή των ανθρώπων, σε πολιτικό πεδίο. Δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα. Η θρησκεία, με τη μεταφυσική, λοιπόν (η οποιαδήποτε θρησκεία, λίγο-πολύ), κάνει αυτά που λέει ο fasdag. Ο άνθρωπος βρίσκει στήριγμα κάπου, δεν έχει να φοβάται ότι θα χαθεί για πάντα από τον κόσμο τούτο, είναι σίγουρος ότι κάποιος κριτής, αμερόληπτος και αντικειμενικός (?) θα κρίνει τους πάντες και τα πάντα και θα αποδώσει δικαιοσύνη. Αλλά τον ίδιο και τη θρησκεία ποιος τους κρίνει; Οι περισσότεροι άνθρωποι δε θέτουν αυτό το ερώτημα, γιατί φοβούνται ότι θα τα χάσουν όλα αυτά.

Κι εγώ είμαι αρνητικός στο μάθημα της Φυσικής, μιας και δεν πιστεύω πως είναι σωστή.
Ναι, γιατί θα πεις πως το θέμα της θρησκείας είναι υποκειμενικό, μιας και κάτι αποδεκτό από όλους δεν θα υπάρξει πρόβλημα να το μάθουμε.
Ας μάθουμε τότε την ιστορία της Μακεδονίας σύμφωνα με το τι λένε τα Σκόπια!

Αυτό που γίνεται τώρα ΔΕΝ είναι θρησκευτικά. Είναι Προπαγάνδα υπέρ της Χριστιανικής Ορθοδόξου Πίστεως (ΠΥΧΟΠ, έτσι το γράφω στο πρόγραμμά μου:P). Τα θρησκευτικά θα έπρεπε από την πρώτη μέρα διδασκαλίας τους να μη δίνουν έμφαση σε μια συγκεκριμένη θρησκεία, αλλά να δίνουν το ίδιο βάρος σε όλες τις βασικές θρησκείες/θρησκευτικές πεποιθήσεις. Και θα πρέπει να είναι προαιρετικά (τουλάχιστον από τη Β΄Γυμνασίου και μετά). Αν είναι έτσι, ναι, τα Θρησκευτικά όντως έχουν νόημα. Αλλά δε μπορείς να συγκρίνεις τη θρησκεία με τη Φυσική ή με την Ιστορία.

Αφού δεν θα έχεις σώμα πώς θα πας?

Ε, ελπίζω πως θα έχω.

Ωραία, τώρα το έθεσες πολύ καλύτερα! Εξ αρχής ήθελα να πω αυτό.
Ναι, του το στερεί, αλλά για πολλούς λόγους. Αν του το στερήσει μέσω μίας αρρώστειας ή κάτι παρόμοιο (το οποίο θα είναι προσωρινό) το κάνει για να δοκιμάσει αν πράγματι θα επιμείνει ο πιστός ή θα τα παρατήσει.
Αν το κάνει με τον θάνατο ο Θεός θα γνωρίζει άμα θα το έκανε ο πιστός ή όχι, θα τον φροντίσει.

Τότε ποιος ο σκοπός του να το κάνει με το θάνατο;

*αρρώστιας, γράφεται και αρρώστεια σε μερικά βιβλία, αλλά το ι είναι αυτό που γράφει το λεξικό*


Και τί με νοιάζει εμένα το τί λέει η προφητεία αυτή;:P Θα μπορούσα πιο εύκολα να πιστέψω στην προφητεία στο 5ο βιβλίο του Χάρι Πότερ (btw, διαβάζεις HP ή έχεις επηρεάστεί από το παπαδαριό;:P).

Το μόνο που μπορώ να βάλω μέσα στις υποθέσεις που πρότεινες είναι το ότι ίσως να ένιωθε ενοχές. Αλλά κι έτσι να ήταν, ποτέ δεν θα πρόδιδε τον Θεό του (γιατί θεωρούσε τον Ιησού αιρετικό μέχρι να δει το Φως).

Μπορεί, λοιπόν, διώκοντας τους Χριστιανούς και ερχόμενος πιο κοντά στη θρησκεία τους, να αποφάσισε πως ο Χριστιανισμός του αρέσει καλύτερα!

Το "εκεί" που μας οδηγεί ο εγωϊσμός είναι η απιστία. Είτε φταίμε οι ίδιοι, είτε φταίνε άλλοι.

Και τί σχέση έχει αυτό με όσα είπα πριν "(Ή δείχνει ότι η θρησκεία φοβάται τη γνώση, γιατί φοβάται ότι ορισμένα συμπεράσματα που προκύπτουν από αυτή θα στραφούν εναντίον της.");

Πολλά χρόνια, όμως, συντελεί στο να έχουν αγάπη οι πιστοί (όσοι μπορούν τουλάχιστον).

Και όχι μόνο οι πιστοί.

Οι άνθρωποι σε απαγοητεύουν πάντα.
Ο Λόγος Του είναι η Αγία Γραφή και η Αποστολική Διδασκαλία. Μετά ας είμαστε πιο σκεπτικοί στα λεγόμενα και τις ερμηνείες πολλών...

Μα και η πίστη στην Α. Γ. και την Αποστολική Διδασκαλία, προϋποθέτει να εμπιστευθώ ανθρώπους!

Σωτηρία, θυσία, Δημιουργός. Αυτά για τον Θεό, για ανθρώπους...τρέχα-γύρευε.:D

Αφού δεν πιστεύω, σου είπα:P. Οδηγήθηκες σε άτοπο:D.

Appeal to authority, that is.:P

Το είπα για να μην αμφισβητήσεις την έκδοση:P.

Όχι, εντάξει, απλώς ήθελα να δω αν μπορώ να σου μιλάω πιο γενικευμένα.;)

Προς τί η γενίκευση;

Προσωπικά δεν είμαι απόλυτη πάνω στο θέμα. Απλώς ενοχλούμαι απο τα σκάνδαλα , απο τον πουριτανισμό που δήθεν μας διαφυλασσει απο τις αμαρτιες.Κολοκύθια μας διαφυλάσσει. Το μεγαλύτερο μέρος αυτων των ηθικών κανόνων που εχει πρεσβευσει ιδιαιτερα η καθολική εκκλησια εξυπηρετουν κοινωνικές αναγκες. Για να μην μιλησω για ολες τις φορες που ο χριστιανισμος εχει σταθει ανάχωμα σε οικονομικες βλέψεις διαφόρων.

Γιατί η βιβλιοθήκη του Βατικανού ειναι κλειστή και απαγορευμένη?
Ολοι αυτοι που δεν πιστευουν στ χριστιανισμό, τι θα απογίνουν? Ειναι παιδιά ενος κατώτερου θεού?
Τι είναι αυτη η κατηγορηματική θέση απέναντι στην ομοφυλοφιλιά και άλλα ζητήματα;

Αν υπάρχει θεος , δεν νομίζω οτι έχει όνομα. Θα ήταν άδικο. Είμαστε όλοι ανθρωποι, τίποτα δεν μας ξεχωρίζει. Όλοι σ ενα μέρος θα παμε οταν θα φύγουμε απο εδω είτε λέγεται παράδεισος / κόλαση ειτε λιβάδια με ρύζι και καταράκτες... Προς τι λοιπόν αυτος ο διαχωρισμός και ο φανατισμός;

Προς όφελος μερικών και προς ικανοποίηση των ψυχολογικών αναγκών ενός μεγάλου αριθμού πιστών. Όχι ότι συμφωνώ με αυτόν, κάθε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ας τελειωνει το θεμα. ο,τι επιχειρημα και αν φερω. εσυ θα αρχισεις να λες περι πιστης κτλ κτλ. το μονο επιχειρημα σου ειναι η επικληση στο θειο και στην πιστη. ΜΟΝΟ αυτο.

το μοναδικο που θελω να σχολιασω ειναι αυτο που ειπες οτι εχω μπει στη θεση του θεου.

απο πριν ομως εχω ξεκαθαρισει τη θεση μου οτι δν θεωρω τον εαυτο καλυτερο και ανωτερο απο οτιδιποτε αλλο στη γη. και αν το θες αλλιως, υπαρχουν μονο σχεσεις εξουσιας και οχι ανωτεροτητας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θα ήσουν σωστή αν αναφερούσουν σε κάποια φιλοσοφία όσον αφορά την προσωπική ζωή, κι όχι μία άλλη ύπαρξη (εδώ: ο Θεός).
1) Η σφραγίδα του Θεού (Βάπτισμα)? Ως πιστός που λες "Θα είμαι με Εσένα, Θεέ μου!"?
2) Ο Θεός έχει συναισθήματα.
3) Ούτε η κοπέλα σε δεσμεύει.

Μα είναι φιλοσοφία που αφορά την προσωπική σου ζωή. Στη σχέση σου με το Θεό δεν έχει λόγο κανένας τρίτος.
1) Το Βάπτισμα είναι στο 90% των περιπτώσεων κάτι που έγινε ακούσια. Το να κάνεις, μετά από αυτό, πλύση εγκεφάλου στον "πιστό" (που είναι σαν να λες ένα 8χρονο κομμουνιστή ή υλιστή), δεν είναι ό,τι το πιο ηθικό, ούτε ό,τι το πιο χριστιανικό (σεβασμός στην ελεύθερη βούληση).
2) Ο Θεός δε ζει μαζί σου, και υποτίθεται ότι συγχωρεί. Αφού δεν έχει σώμα, εξάλλου, πώς έχει αισθήματα; Πώς σκέφτεται;
3) Αν είσαι της λογικής one night stand, όχι βέβαια.

Αυτό που έχω να πω εδώ ακούγεται πολύ συνομωσία κι έτσι, γι' αυτό άσε καλύτερα!
Ξέρεις, πολλά ακόμα μέρη είναι απαγορευμένα....say Area 51?

Πόσα, όμως, κρύβει το Βατικανό και η Εκκλησία σε κάθε χώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι αρνητικός στο μάθημα της Φυσικής, μιας και δεν πιστεύω πως είναι σωστή.
Ναι, γιατί θα πεις πως το θέμα της θρησκείας είναι υποκειμενικό, μιας και κάτι αποδεκτό από όλους δεν θα υπάρξει πρόβλημα να το μάθουμε.
Ας μάθουμε τότε την ιστορία της Μακεδονίας σύμφωνα με το τι λένε τα Σκόπια!

Απλα δεν δεχομαι να μου επιβαλλει το εκπαιδευτικο συστημα να μαθαινω για τον χριστιανισμο, ασχετα απο το αν πιστευω η οχι! Ειναι καθαρα προπαγανδα υπερ του Χριστιανισμου!
Και η ιστορια κατ'εμε διδασκεται τελειως λαθος, καθως αναδεικνυουν τους Ελληνες ως αγγελουδια, και πως εκαναν παντα το σωστο και τετοια... κρυβουν τις αληθειες σε πολλα θεματα, και ετσι εμεις γινομαστε οι επομενοι καφροελληνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Απλα δεν δεχομαι να μου επιβαλλει το εκπαιδευτικο συστημα να μαθαινω για τον χριστιανισμο, ασχετα απο το αν πιστευω η οχι! Ειναι καθαρα προπαγανδα υπερ του Χριστιανισμου!
Και η ιστορια κατ'εμε διδασκεται τελειως λαθος, καθως αναδεικνυουν τους Ελληνες ως αγγελουδια, και πως εκαναν παντα το σωστο και τετοια... κρυβουν τις αληθειες σε πολλα θεματα, και ετσι εμεις γινομαστε οι επομενοι καφροελληνες!

Αν παμε τωρα να αναλυσουμε μια σαλατα ιστοριας, θρησκειας, ελληνικου εκπαιδευτικου συστηματος με τα Δικαιωματα Του Παιδιου για σως, το τοπικ θα κλειδωθει μεχρι να πεις ασδφ.

Οποτε μην ξεφευγετε.

(Περιμενω ενα ευχαριστω απ τους πρασινωπους, ε.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αν παμε τωρα να αναλυσουμε μια σαλατα ιστοριας, θρησκειας, ελληνικου εκπαιδευτικου συστηματος με τα Δικαιωματα Του Παιδιου για σως, το τοπικ θα κλειδωθει μεχρι να πεις ασδφ.
ασδφ:P

Μα είναι φιλοσοφία που αφορά την προσωπική σου ζωή. Στη σχέση σου με το Θεό δεν έχει λόγο κανένας τρίτος.

1) Το Βάπτισμα είναι στο 90% των περιπτώσεων κάτι που έγινε ακούσια. Το να κάνεις, μετά από αυτό, πλύση εγκεφάλου στον "πιστό" (που είναι σαν να λες ένα 8χρονο κομμουνιστή ή υλιστή), δεν είναι ό,τι το πιο ηθικό, ούτε ό,τι το πιο χριστιανικό (σεβασμός στην ελεύθερη βούληση).
Καλά, δε σε βάπτισε ο Θεός. Η διαμόρφωση των πιστεύω έχουμε ξαναπεί πως είναι άλλο θέμα, κοινωνικό τελείως.

2) Ο Θεός δε ζει μαζί σου, και υποτίθεται ότι συγχωρεί. Αφού δεν έχει σώμα, εξάλλου, πώς έχει αισθήματα; Πώς σκέφτεται;
Έχει αισθήματα αγάπης, συγώρεσης, συμπόνιας. Σκέφτεται, Θεός είναι. Ο εγκέφαλός μας είναι υλικός, αλλά αυτό δεν θα πει πως κι ο Θεός χρειάζεται έναν ίδιο για να σκεφτεί.

3) Αν είσαι της λογικής one night stand, όχι βέβαια.
Με τον Θεό υπάρχει κανονική δέσμευση και σημαδεύει για την αιωνιότητα και όχι για μία νύχτα. Θυμήσου την Αγία Αικατερίνη και τον Νύμφιο...;)

Πόσα, όμως, κρύβει το Βατικανό και η Εκκλησία σε κάθε χώρα;
Δεν ξέρω, αλλά μαντεύω πως είναι γύρω στα...χμμ...ουουουουουουού...και πρόσθεσε και δύο ακόμα.:P
Ένα βιβλίο που πιστεύω πως έχουν κρύψει εκεί είναι κι η original Σολωμονική. Μάλλον...

Από πού το συμπεραίνεις αυτό;
Στηρίζεται πια στον εαυτό του και μόνο. Ό,τι θα έκανε ο Θεός για εκείνον, προσπαθεί να το κάνει πια αυτός.

Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο άνθρωπος δεν αποτελεί μέρος του ζωικού βασιλείου. Όπως και επειδή ο πρόεδρος μιας χώρας έχει εξουσία και ευθύνες, αλλά δε σημαίνει ότι δεν είναι πολίτης της, ανάμεσα στα εκατομμύρια των υπόλοιπων πολιτών.
Σωστά! Κι εμείς έχουμε υποχρεώσεις. Νομίζω είχαμε ξαναπεί για αυτήν την κατάρα που λέγεται λογική...;)

Ο Χριστιανισμός επιβιώνει άνετα ως θρησκεία χωρίς να μπαίνει σε πολιτικό επίπεδο. Υπάρουν πάρα, πάρα πολλοί άνθρωποι που στηρίζονται στην Βίβλο και μόνο. Αυτοί τι? Θα υπερασπιστούν ποτέ κάποια Εκκλησία? Όχι! Μάλιστα όσους τέτοιους έχω γνωρίσει είναι και ενάντια στο θέμα των Αγίων.

Αλλά δε μπορείς να συγκρίνεις τη θρησκεία με τη Φυσική ή με την Ιστορία.
Σου είπα ήδη ένα παράδειγμα: το Μακεδονικό ζήτημα.
Όχι, εγώ λέω πως πρέπει να διδασκόμαστε την Ορθόδοξη θεολογία (και ιστορία?), αλλά όχι ως πίστη. Ως γνώση μόνο.

Τότε ποιος ο σκοπός του να το κάνει με το θάνατο;
Εμ, πρέπει να πεθάνουμε και κάποτε!

Και τί με νοιάζει εμένα το τί λέει η προφητεία αυτή;:P Θα μπορούσα πιο εύκολα να πιστέψω στην προφητεία στο 5ο βιβλίο του Χάρι Πότερ (btw, διαβάζεις HP ή έχεις επηρεάστεί από το παπαδαριό;:P).
Απλώς σου είπα για ποιόν λόγο, κατά τον Χριστιανισμό, ο Θεός βοήθησε τους Εβραίους στην αρχή.
Βαριέμαι να ανοίξω το 7ο.:P
Τα υπόλοιπα ΟΚ.

Μπορεί, λοιπόν, διώκοντας τους Χριστιανούς και ερχόμενος πιο κοντά στη θρησκεία τους, να αποφάσισε πως ο Χριστιανισμός του αρέσει καλύτερα!
Άρα να τον δέχτηκε και για αληθινό? Θαύμα είναι κι αυτο!
Έχω κι άλλο τέτοιο. Πριν σταυρωθεί ο Ιησούς κανένας μαθητής του δεν τολμούσε να ομολογήσει. Και μετά (την Πεντηκοστή, αφού έλαβαν Άγιο Πνεύμα) βγήκαν έξω και άρχισαν να κηρύττουν χωρίς φόβο!

Και τί σχέση έχει αυτό με όσα είπα πριν "(Ή δείχνει ότι η θρησκεία φοβάται τη γνώση, γιατί φοβάται ότι ορισμένα συμπεράσματα που προκύπτουν από αυτή θα στραφούν εναντίον της.");
Πραγματικά δεν ξέρω. Ρε, άμα δεις πως ξεφεύγουμε από πολλά θέματα κάθε φορά...
Όχι, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα η θρησκεία.:)

Μα και η πίστη στην Α. Γ. και την Αποστολική Διδασκαλία, προϋποθέτει να εμπιστευθώ ανθρώπους!
Όχι, το Άγιον Πνεύμα σου λέει να εμπιστευτείς. Ο Θεός θα φανερωθεί σε εσένα και μόνο εσένα, δεν θα Τον γνωρίσεις μέσα από άλλους (εκτός αν γνωρίσεις κάποιον που ομοιάζει με Άγιο πια!).

Προς τί η γενίκευση;
Για να ξέρω αν θα χρειαστεί να σου παραθέτω εδάφια ή να λέω απλώς "Ο Χριστός είπε..." ή "Στην επιστολή Προς Ρωμαίους έχει...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι οδηγει πουθενα αυτη η συζητηση. Βασικα οδηγει, στο να συμπερανω ποσο ψωνια ειναι οι χριστιανοι που νομιζουν οτι υπαρχει καποιος εκει πανω και τους φυλαει, λες και ειναι κατι μπροστα στο μεγεθος αυτου του κοσμου. Αν νομιζετε οτι ειστε ταπεινοι ενω πιστευετε τετοιο πραμα μαλλον πρεπει να το δειτε και λιγο απο αλλη οπτικη γωνια. Ναι, ισως υπαρχει καποια δυναμη που εφτιαξε αυτον τον κοσμο, την υλη και τους νομους που τη διεπουν. Ομως για μενα καμια θρησκεια δεν ειναι αληθινη, και το γεγονος οτι υπαρχουν τοσες θρησκειες διαφορετικες μου δειχνει οτι ναι, οι θρησκειες ειναι κατασκευασματα του ανθρωπου για να καλυψουν το φοβο του θανατου και του αγνωστου και για να διαμορφωσουν/διατηρησουν/συγκρατησουν/δεσουν/whatever την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι ο Θεός κοιτάει μόνο τους Χριστιανούς, αλλά όλον τον κόσμο. Δεν πιστεύω πως μπορεί να είναι κάποιος "ο αγαπημένος Του".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι ο Θεός κοιτάει μόνο τους Χριστιανούς, αλλά όλον τον κόσμο. Δεν πιστεύω πως μπορεί να είναι κάποιος "ο αγαπημένος Του".

Αυτο εννοουσα... οτι οι χριστιανοι πιστευουν οτι ο Θεος κοιταει την ανθρωποτητα γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top