Θρησκεία

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Για να μην αντλεις την ηθικη σου απ τη θρησκεια, θελει και μια παιδεια.
Νομίζω υπάρχει έλλειψη και απ'αυτό στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ακόμη και το γεγονός ότι δεν μπορείς ούτε εσύ ούτε εγώ να απαντήσουμε σε αυτά τα ερωτήματα επιβεβαιώνει την ύπαρξη του "κάτι ανώτερου" που ξεπερνάει το επίπεδο των γνωστικών μας αντιλήψεων. Όλη η ζωή μου περιτρυγιρίζεται από ένα "γιατί" και εφόσον δεν μπόρεσα να βρω τις απαντήσεις του μέχρι τώρα θεωρώ ότι πρόκειται για κάτι που με ξεπερνά. Εκτός κι αν το ανθρώπινο είδος εξελιχθεί τόσο που θα μπορέσει να μου απαντήσει τις ερωτήσεις μου οπότε θα αναθεωρήσω ξανά τις απόψεις μου.

Το οτι υπαρχουν ερωτηματα που δεν μπορουμε να απαντησουμε δεν οδηγει στο συμπερασμα οτι υπαρχει κατι ανωτερο...
Η ανυπαρξια των αποδειξεων δεν ειναι αποδειξη ανυπαρξιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Το οτι υπαρχουν ερωτηματα που δεν μπορουμε να απαντησουμε δεν οδηγει στο συμπερασμα οτι υπαρχει κατι ανωτερο...
Η ανυπαρξια των αποδειξεων δεν ειναι αποδειξη ανυπαρξιας!

Και ποιες είναι οι αποδείξεις για τα δικά σου πιστεύω; Εκτός αν είσαι άθεος, τότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μπορεί να περάσεις όλη την ζωή σου και να μην καταφέρεις να λύσεις ένα πρόβλημα μαθηματικών. Μπορεί κανείς να μην μπορεί να λύσει αυτό το πρόβλημα. Όμως μετά από μερικά χρόνια μπορεί να έρθει ένας κορυφαίος μαθηματικός και με ένα νέο θεώρημα να καταφέρει να φτάσει στην επίλυση του προβλήματος. Αυτό τι σημαίνει; Ότι το πρόβλημα λύνεται μόνο από κάποια ανώτερη δύναμη;

Ένα καλύτερο πάραδειγμα είναι αυτό του Δία και των κεραυνών στην αρχαία ελλάδα. Κανείς δεν μπορούσε επί αιώνες να καταλαβει γιατί πέφτουν οι κεραυνοί. Ωστόσο, δεν ερχόντουσαν από κάποια ανώτερη δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Και ποιες είναι οι αποδείξεις για τα δικά σου πιστεύω; Εκτός αν είσαι άθεος, τότε πάω πάσο.

Δεν μπορεις να εχεις αποδειξεις για κατι που πιστευεις.Αν συμβει αυτο τοτε μαλλον δεν το πιστευεις αλλα εισαι σιγουρος οτι ισχυει.
Πιστευεις κατι που δεν το ξερεις.Αποδειξεις δεν μπορεις να εχεις παρα μονο ενδειξεις.Δεν θα προτιμουσα το Αθεος αλλα το Αθρησκος.
Θεος μπορει και να υπαρχει, θρησκειες ομως σιγουρα οχι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Δεν μπορεις να εχεις αποδειξεις για κατι που πιστευεις.Αν συμβει αυτο τοτε μαλλον δεν το πιστευεις αλλα εισαι σιγουρος οτι ισχυει.
Πιστευεις κατι που δεν το ξερεις.Αποδειξεις δεν μπορεις να εχεις παρα μονο ενδειξεις.Δεν θα προτιμουσα το Αθεος αλλα το Αθρησκος.
Θεος μπορει και να υπαρχει, θρησκειες ομως σιγουρα οχι!!

Γι αυτό κι εγώ πιστεύω στην ύπαρξη κάτι ανώτερου ενστικτωδώς, χωρίς να έχω κάποιες αποδείξεις. Μπορεί βέβαια και να υπάρχει το απόλυτο τίποτα οπότε κρατάω επιφυλάξεις. Γενικότερα είμαι σε φάση αγνωστικισμού, δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει το αν προήλθα από κάτι ή όχι. Life's too short to find out why is made for.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Γι αυτό κι εγώ πιστεύω στην ύπαρξη κάτι ανώτερου ενστικτωδώς, χωρίς να έχω κάποιες αποδείξεις. Μπορεί βέβαια και να υπάρχει το απόλυτο τίποτα οπότε κρατάω επιφυλάξεις. Γενικότερα είμαι σε φάση αγνωστικισμού, δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει το αν προήλθα από κάτι ή όχι. Life's too short to find out why is made for.

Αυτη την ταση προς τον αγνωστικισμο την ειχα κι εγω παλιοτερα. Κανοντας ομως μια αναλογη συζητηση με την βιολογο μου για τη δημιουργια του κοσμου αναρωτιομουν συνεχως: "και πιο πριν? τι εγινε πιο πριν π.χ. απο τη μεγαλη εκρηξη?" Αυτο το πιο πριν που δεν μπορουμε να εξηγησουμε, αυτο μαλλον ειναι Θεος. Εμμενω στο μαλλον ομως και δεν ειμαι σιγουρη για κατι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αυτη την ταση προς τον αγνωστικισμο την ειχα κι εγω παλιοτερα. Κανοντας ομως μια αναλογη συζητηση με την βιολογο μου για τη δημιουργια του κοσμου αναρωτιομουν συνεχως: "και πιο πριν? τι εγινε πιο πριν π.χ. απο τη μεγαλη εκρηξη?" Αυτο το πιο πριν που δεν μπορουμε να εξηγησουμε, αυτο μαλλον ειναι Θεος. Εμμενω στο μαλλον ομως και δεν ειμαι σιγουρη για κατι :P

Μου θύμισες τις άπειρες συζητήσεις μου με τον Θεολόγο. Πόσα μαθήματα είχαμε φάει για τέτοια ζητήματα... Πάντως πολύ εντάξει τύπος. Μας έλεγε τη γνώμη του παρόλο που δεν συμφωνούσε συχνά με το Χριστιανισμό και δε μας εμπόδιζε να φέρνουμε αντιρρήσεις. Και ήταν παπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αυτη την ταση προς τον αγνωστικισμο την ειχα κι εγω παλιοτερα. Κανοντας ομως μια αναλογη συζητηση με την βιολογο μου για τη δημιουργια του κοσμου αναρωτιομουν συνεχως: "και πιο πριν? τι εγινε πιο πριν π.χ. απο τη μεγαλη εκρηξη?" Αυτο το πιο πριν που δεν μπορουμε να εξηγησουμε, αυτο μαλλον ειναι Θεος. Εμμενω στο μαλλον ομως και δεν ειμαι σιγουρη για κατι :P

Πιο πριν ξέρουμε τι έγινε. Υπήρχε η ύλη και αντι-ύλη. Αλλά γενικός θα φτάσεις σε ένα σημείο που να μην ξερεις τι υπηρχε πριν. Γιατί αυτό το πριν το βαφτίζεις θεό; Η έλλειψη επιστημονικής γνώσης δεν αντικαταστάτε από φανταστική γνώση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βλεπω σε κατι γιορτες εδω ολο γεροντια και παιδια στην εκκλησια. Δε μπορω να καταλαβω αφου δεν εχουμε στοιχεια που να συνηγορουν στην υπαρξη του θεου πως τοσοι ανθρωποι πιστευουν σε κατι τετοιο. Και δε δεχονται και κουβεντα να προβληματιστουν! Αμεσως πεταγονται στο ταβανι αμα τους πεις κατι. Και δυστυχως αυτο περναει και στα παιδια. Ειναι ευχαριστο βεβαια που δε βλεπεις νεολαια.

placebo είναι. Λογικό είναι να μη θέλει κανείς να αμφισβητίσει τον εαυτό του, είναι θέμα ανασφάλειας.

τα παιδιά πάνε στην εκκλησία γιατί δεν έχουν επιλογή :P ( σωστά δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία κλπ )

Δεν σε ανάγκασε κανένας να πιστέψεις σε Αυτόν. Δικαίωμα σου να είναι να μην πιστεύεις όπως και δικαίωμα των συνανθρώπων σου είναι να πιστεύουν γιατί το αισθάνονται μέσα τους. Δεν υπάρχει λόγος να προβληματιστεί κάποιος για κάτι που το πιστεύει, το έχει μέσα στην ψυχή του και προπορεύεται με αυτό. Είναι ευχάριστο που η νοεολαία δεν πιστεύει στο θεό ; Μμμμάλιστα...

Ναι δε καταλαβαίνεις κάτι όμως. Το να πιστεύει κάποιος σε μια θρησκεία επειδή το επέλεξε το δεχομαι, προφανώς εγώ δε θα πω στον καθένα τι να κάνει. Η πλειονότητα των ανθρώπων όμως δεν καταλήγει έτσι. Δε γίνεται να έχεις μια βαθιά θρησκευόμενη κοινωνία ( παλιότερα κυρίως, πλέον ευτυχώς όχι τόσο ), στην οποία το κάθε παιδί που γεννιέται μπαίνει σε ένα καλούπι νέου χριστιανού με τη μορφή της βάφτισης, το να το σέρνεις στην εκκλησία κάθε 3 και λίγο, και το να το βάζεις και σε έναν τρόπο ζωής που συμβαδίζει τέλεια με το χριστιανισμό. Κάπου εκεί ξεφεύγουμε από ζήτημα καθαρά πίστης και πάμε και σε θέμα κουλτούρας. Το παιδί μαθαίνει να ζει σαν χριστιανός μαθαίνει για τη μόνη αληθινή θρησκεία ( γιατί θα δει και καμιά άλλη; ), και αυτό όλο συνεχίζει και πέρα από την οικογένεια με την πλήρη στήριξη δυστυχώς του κράτους.
Και κάπου εκεί φτάνεις σε μια ηλικία και λες είμαι χριστιανός γιατί το πιστεύω κλπ κλπ και επικαλούμαι το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει σε ότι θέλει. Όχι φιλε μεγάλωσες στην Ελλάδα και όχι στο Βιετνάμ υπάρχει κάποιος λόγος που είσαι χριστιανός και όχι Ινδουιστής, Βουδιστής ή w/e και είναι ο ίδιος λόγος με κάτι εκατομμύρια άλλους. Πιστεύεις σε κάμποσα εκατομμύρια συμπτώσεις; εγώ όχι.

Είναι το ίδιο ακριβώς με την πολιτική. Όπου έχεις ένα κράτος χωρίς παιδεία, με πολίτες βυθισμένους στη φτώχεια εύκολα χειραγωγήσιμους οι οποίοι βομβαρδίζονται από το πρωί μέχρι το βράδυ από στρατευμένη πληροφορία και είναι έτοιμοι να καταπιούν το κάθε ψευτοδίλημμα και την κάθε υπόσχεση και όλα τα μεγάλα λόγια. Ε και εδώ όταν αυτοί που βγαίνουν πάντα πρόκειται να ξανά βγουν έρχονται και επικαλούνται τη δημοκρατία και το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Όχι φίλε δε πάει έτσι.

Και πάω παρακάτω. Εφόσον κάποιος πιστεύει κάπου επειδή έχει κάποιο καλό λόγο και το επέλεξε ( κι όχι επειδή κάποιος του το επέβαλε ), τότε δε θα έχει κανένα πρόβλημα απέναντι σε κανενός είδους κριτική. Το δικαίωμα στην έκφραση μιας άποψης είναι αδιαμφιφβήτητο, το δικαίωμα στην υιοθέτηση μιας άποψης επίσης. Η ίδια η άποψη όμως μια χαρά αμφισβητείται και με κάθε τρόπο. Και αυτό είναι που μας κάνει να διαφέρουμε από εποχές μεσαίωνα.
Έτσι όπως δε θα έλεγες σε έναν ναζί πως δεν υπάρχει λόγος να προβληματιστεί για κάτι που "το πιστεύει, το έχει μέσα στην ψυχή του και προπορεύεται με αυτό" το ίδιο θα κάνεις και με κάθε άλλη ιδεολογία. Θα μου πεις συγκρίνεις το ένα με το άλλο; βεβαίως, γιατί δολοφονίες δεν έγιναν στο όνομα του χριστιανισμού κάμποσους αιώνες πριν; Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μου. Δε μπορείς κάθε φορά να εφεύρεις νέα μέτρα και νέα σταθμά για να φέρεις την κριτική στα μέτρα σου. Καταλαβαίνω πως οι ιδεολογίες δεν αλλάζουν εύκολα καθως επηρεάζουν τη ζωή μας σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά αν δε μπορούμε να δεχτούμε την κριτική σε κάτι τέτοιο από κάποιον άλλον μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να το κάνουμε στον εαυτό μας οι ίδιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αλλο ενα μεγαλο ζητημα επισης ειναι και η βαφτιση που ανεφερε ο φιλος πιο πανω.Κανεις απο τους χριστιανους του σημερα δεν ειναι χριστιανος απο ΕΠΙΛΟΓΗ.Το θρησκευμα του το κληρονομησε απο τους γονεις του.Οχι φυσικα με τους νομους κληρονομικοτητας του Mendel αλλα μεσω του κοινωνικου κονφορμισμου.Αφου οι γονεις πλεον αποφασιζουν για τη θρησκεια του παιδιου τους , κατι πολυ σημαντικο για την ζωη ενος ατομου, γιατι δεν διαλεγουν και το επαγγελμα του?
Και αν δεν ειναι σωστο να διαλεξουν το επαγγελμα του παιδιου τους , τοτε γιατι διαλεγουν την θρησκεια τους?Αυτο ειναι σωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
"i'm against religion because it teaches us to be satisfied with not understanding the world."
-Richard Dawkins
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Rose

Νεοφερμένος

Η Blue Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Βλέπω τόση ώρα αυτό το θρεντ και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί εναντιώνεστε τόσο πολύ. Επειδή μερικοί από σας δεν πιστεύετε και πιθανόν να αμφιβάλετε για το αν υπάρχει θεός αυτό δεν σημαίνει πως έχουν την ίδια άποψη και ο υπόλοιπος κόσμος. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε οτιδήποτε θέλει, είτε αυτό υπάρχει είτε αν αυτο είναι κάτι το ανύρπακτο και της φαντασίας σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αυτη την ταση προς τον αγνωστικισμο την ειχα κι εγω παλιοτερα. Κανοντας ομως μια αναλογη συζητηση με την βιολογο μου για τη δημιουργια του κοσμου αναρωτιομουν συνεχως: "και πιο πριν? τι εγινε πιο πριν π.χ. απο τη μεγαλη εκρηξη?" Αυτο το πιο πριν που δεν μπορουμε να εξηγησουμε, αυτο μαλλον ειναι Θεος. Εμμενω στο μαλλον ομως και δεν ειμαι σιγουρη για κατι :P

Aρα προβαλλεις σαν επιχειρημα της υπαρξης θεου, το ποιος εφτιαξε τον κοσμο. Αμα ξαναμπεις κ σ ενδιαφερει, μπορω να σου εξηγησω το μηχανισμο δημιουργιας τους συμπαντος απ το τιποτα. Δε χρειαζεται το θεο στο παιχνιδι. Αυτο βεβαια δεν αποκλειει την υπαρξη θεου, αλλα τουλαχιστον καταρριπτει το συλλογισμο οτι υπαρχει θεος γιατι διαφορετικα ποιος εφτιαξε το συμπαν. Δεν ειναι ευκολο να το δεις, γτ παρασυρεσαι απ το οτι ο εγκεφαλος εξελιχτηκε ωστε να ανταπεξερχεται στο μακροκοσμο που ζουμε στην καθημερινοτητα. Η βαθυτερη νομοτελεια ομως του κοσμου της αισθητηριακης εμπειριας, ειναι ο κοσμος των υποατομικων σωματιδιων που υποκειται στους νομους της κβαντικης φυσικης. Οι νομοι αυτοι ερχονται συχνα σε αντιθεση με τη διαισθηση και οσο μεγαλωνει η κλιμακα, χανεται η αντιληψη της επιδραση τους. Σε αυτους ομως αναγεται τελικα η λειτουργια του συμπαντος. Αμεση σχεση εχουν και τα προσφατα πορισματα των ερευνων στον LHC στο CERN σχετικα με την επιβεβαιωση του σωματιδιου Higgs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βλέπω τόση ώρα αυτό το θρεντ και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί εναντιώνεστε τόσο πολύ. Επειδή μερικοί από σας δεν πιστεύετε και πιθανόν να αμφιβάλετε για το αν υπάρχει θεός αυτό δεν σημαίνει πως έχουν την ίδια άποψη και ο υπόλοιπος κόσμος. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε οτιδήποτε θέλει, είτε αυτό υπάρχει είτε αν αυτο είναι κάτι το ανύρπακτο και της φαντασίας σας.

Δεν ήρθε κανεις να πει σε κανέναν σε τι θα πιστέψει, αυτό δε μπορεί να το κάνει κανείς και να θέλει, Άλλο αυτό και άλλο να γίνεται συζήτηση με κριτική. Αν κάποιος δεν αντέχει την κριτική τότε ctrl και W λυπάμαι που το λέω.

και η θρησκεία δεν είναι ένα θέμα μονάχα για το αν υπάρχει θεός, είναι κάτι πολύ περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Rose

Νεοφερμένος

Η Blue Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν ήρθε κανεις να πει σε κανέναν σε τι θα πιστέψει, αυτό δε μπορεί να το κάνει κανείς και να θέλει, Άλλο αυτό και άλλο να γίνεται συζήτηση με κριτική. Αν κάποιος δεν αντέχει την κριτική τότε ctrl και W λυπάμαι που το λέω.

και η θρησκεία δεν είναι ένα θέμα μονάχα για το αν υπάρχει θεός, είναι κάτι πολύ περισσότερο

Δεν διαφωνώ, απλά η κριτική αυτή που κάνετε ίσως να ναι αρκετά αυστηρή αλλά όπως είπες, όποιος δεν αντέχει την κριτική μπορεί να φύγει. Δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος αν υπάρχει θεός ή όχι και τι παρακάνω υπάρχει και γιαυτό ό,τι και αν πω δεν θα είναι τόσο τεκμηριωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευγε! Ενα ζητημα που εχει απασχολησει μερικα απο τα λαμπροτερα μυαλα της Ιστοριας, υπαρχει η προσδοκια να συζητηθει σε ενα φορουμ; Προφανως, ως ενα τελειως επιφανειακο σημειο, οπως συζητιεται καθε τι αλλο. Η αλλη λεει '' δεν ειμαι σιγουρη για το τι υπηρχε πριν το big bang'' Σωπα ρε, και ολοι περιμεναμε να είσαι... Ό,τι να ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Ευγε! Ενα ζητημα που εχει απασχολησει μερικα απο τα λαμπροτερα μυαλα της Ιστοριας, υπαρχει η προσδοκια να συζητηθει σε ενα φορουμ; Προφανως, ως ενα τελειως επιφανειακο σημειο, οπως συζητιεται καθε τι αλλο. Η αλλη λεει '' δεν ειμαι σιγουρη για το τι υπηρχε πριν το big bang'' Σωπα ρε, και ολοι περιμεναμε να είσαι... Ό,τι να ναι

Προς τι ο χλευασμός? Εσύ μήπως ξέρεις? Βρε, μπας και είσαι εσύ ο Θεός? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ευγε! Ενα ζητημα που εχει απασχολησει μερικα απο τα λαμπροτερα μυαλα της Ιστοριας, υπαρχει η προσδοκια να συζητηθει σε ενα φορουμ;


Aτακα απο Mikeus στο mpraf, στο επισοδειο mikeius vs e-atheists, θυμηθηκα τωρα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top