Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Και οι χριστιανοί οι πιο ταπεινοί και μετριόφρωνες. ;)


Και ποιά είναι η λιγότερο σωστή σου είπε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
τωρα εγω το λεω.........Στο δημοτικο αυτη που μας εκανε θρησκευτικα ελεγε οτι ο χριστιανιμος ειναι η πιο σωστη θρησκεια στον κοσμο!!!!!!!!!!!!!!!!! παρακαλω πολυ.............:P...........ελεος !!!!!!!!!!!!
Αυτό το πιστεύω αν και δεν είμαι χριστιανός.Οι αξίες που προβάλει είναι σωστές και αφορούν την ισότητα μεταξύ των ανθρʼωπως,την αγάπη,το σεβασμό προς τους άλλους.Φυσικά οι σημερινοί χριστιανοί στην πλειοψηφία τους έχουν απομακρυνθεί από αυτές τις αξίες.Ούτε η σηγκεκριμένη καθηγήτρια διέπεται από αυτές τις αξίες,αλλίώς δεν προπαγʼανδιζε τη θρησκεία της σε μικρά παιδιά.
Όσον αφορά εμένα,από τη στιγμή που δεν πιστεύω στο Θεό δεν μπορώ να δεχτʼω τον χριστιανισμό ως θρησκεία,ίσως ως κοινωνικό κίνημα.Αλλά όπως είπα και πριν η ουσία του χριστιανισμού έχει πλέον χαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Και τώρα ακόμα κι αν υπάρχει θεός, τότε είναι censored. Ποιός ηλίθιος θα δημιουργούσε τις κατσαρίδες;;;:P:P

και οι κατσαρίδες είναι χρήσιμες στο οικοσύστημα.
το μόνο ζημιογόνο άπληστο και καταστρεπτικό πλάσμα αυτή τη στιγμή στον πλανήτη είναι ο άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και τότε γιατί δημιούργησε τον άνθρωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Και τότε γιατί δημιούργησε τον άνθρωπο;

Μιας και το θυμήθηκα από την Α' Γυμνασίου: Γεν 1:28 [καὶ ηὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ θεὸς λέγων Αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.]

Με λίγα λόγια για να προσέχει τα άλλα ζώα.
-----------------------------------------
και αυτό: Γεν 1:26 καὶ εἶπεν ὁ θεός Ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ᾿ εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ᾿ ὁμοίωσιν, καὶ ἀρχέτωσαν τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Και τότε γιατί δημιούργησε τον άνθρωπο;

το οτι αποτύχαμε σάν άνθρωποι δέν ευθήνεται ο θεός. εμείς ευθηνόμαστε.
και για το άουσβιτς εμείς ευθηνόμαστε και για τους πολέμους και για την πείνα που υπάρχει στην αφρική.

πχ:όταν ένα παιδί επιλέξει τα ναρκωτικά το έκγλημα κτλ, ο γονιός δέν μπορεί να κάνει κάτι, παρα μόνο να του δείχνει τον σωστό δρόμο.

-------------------------------------------------------------------
στο θέμα της θρησκεία τώρα...

κατα ιωάνννη 12,44

Ο ιησούς φώναξε δυνατά και είπε:''αυτός που πιστεύει σε εμένα δέν πιστεύει μόνο σε εμένα αλλα και σε εκείνον που με έστειλε. Και αυτός που βλέπει εμένα, βλέπει και εκείνον που με έστειλε. εγώ ήρθα στον κόσμο σάν το φώς έτσι ωστε όποιος πιστεύει σε εμένα να μήν μείνει στο σκοτάδι. Οποιος ακούσει τα λόγια μου και δέν τα δεχτεί, αυτόν δέν θα τον κρίνω εγώ γιατί δέν ήρθα για να καταδικάσω τον κόσμο αλλα για τον σώσω.
Αυτός που με αππορίπτει και δέν δέχεται τα λόγια μου, σε αυτά θα βρεί εκείνον που θα τον δικάσει. ο λόγος που κύρηξα αυτός θα τον κρίνει την έσχατη ημέρα. Γιατί εγώ δέν δίδαξα απο μόνος μου, αλλα ο πατέρας μου με έστειλε και εκείνος μου όρισε τί να πώ και τί να κυρήξω. Και ξέρω πως ότι ορίζει εκείνος οδηγεί στην αιώνιο ζωή. Αυτά λοιπών που κυρήτω εγώ τα κυρήτω όπως μου τα έχει πεί ο πατέρας.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδή για ό,τι καλό ευθύνεται ο Θεός και για ό,τι κακό ευθύνεται ο άνθρωπος.Πολύ
βολικό.Η εκκλησία τελικά τα ερμηνεύει όλα προς το συμφέρον της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Δηλαδή για ό,τι καλό ευθύνεται ο Θεός και για ό,τι κακό ευθύνεται ο άνθρωπος.Πολύ
βολικό.Η εκκλησία τελικά τα ερμηνεύει όλα προς το συμφέρον της.

κανείς δέν είπε κάτι τέτοιο. σε αυτόν τον κόσμο και το καλό και το κακό τα προκαλεί ο άνθρωπος.

απο εμάς πηγάζει και το καλό και το κακό.

αυτή είναι και η ελευθερία βούλησης.
η εκκλησία απλώς λέει οτι κάνοντας το καλό ευαρεστούμε τον θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ο Θεός λοιπόν καλά θα κάνει να βοηθάει και λίγο και όχι να παρακολουθεί.Όταν πεθαίνουν τόσοι ανθρωποι άδικα,όταν πέφτουν παιδιά στα ναρκωτικά,όταν κοριτσάκια ωθούνται στην πορνεία,όταν βασιλεύει η αναξιοκρατεία και η φτώχεια αυτός απλά κοιτάει;Δεν με νοιάζει τι λένε οι παπάδες,εμένα αυτό δεν μου τον κάνει συμπαθή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κανείς δέν είπε κάτι τέτοιο. σε αυτόν τον κόσμο και το καλό και το κακό τα προκαλεί ο άνθρωπος.

απο εμάς πηγάζει και το καλό και το κακό.

αυτή είναι και η ελευθερία βούλησης.
η εκκλησία απλώς λέει οτι κάνοντας το καλό ευαρεστούμε τον θεό.

ας μη λεμε οτι θελουμε, δεν υπαρχει καλο και κακο, ειναι δημιουργηματα της ηθικης, η οποια αλλαζει απο κοινωνια και κοινωνια, και η θρησκεια παιζει ενα αρκετα σημαντικο ρολο στη διαμορφωση τους.

εχω μια ερωτηση. πως ο εκδικητικος θεος της παλαιας διαθηκης, ταυτιζεται με τον θεο της αγαπης της καινης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ο Θεός λοιπόν καλά θα κάνει να βοηθάει και λίγο και όχι να παρακολουθεί.Όταν πεθαίνουν τόσοι ανθρωποι άδικα,όταν πέφτουν παιδιά στα ναρκωτικά,όταν κοριτσάκια ωθούνται στην πορνεία,όταν βασιλεύει η αναξιοκρατεία και η φτώχεια αυτός απλά κοιτάει;Δεν με νοιάζει τι λένε οι παπάδες,εμένα αυτό δεν μου τον κάνει συμπαθή.

δηλαδή τί να κάνει? να τιμωρήσει όλους τους δολοφώνους, όλους τους νταβατσίδες τους εκγληματίες πολέμου κτλ?

ο θεός σύμφωνα με την καινή διαθήκη δέν είναι τιμωρός. και τους αμαρτωλούς τους αγαπάει και τους δίνει την ευκαιρία και τον χρόνο για να μετανοήσουν. η τιμωρία θα έρθει κατα την τελική κρίση.


λουκά 6,37

''Μήν κρίνεται τους συνανθρώπους σας, για να μήν σας κρίνει και εσάς ο θεός. Μήν τους καταδικάζεται, για να μήν σας καταδικάσει και εσάς ο θεός. Συνχωρείτε για να σας συνχωρέσει και εσάς ο θεός. Δίνεται για να σας δώσει και εσάς ο θεός. Η δωρεά του θα είναι πλούσια άφθονη, τέλεια και ξέχειλη. Γιατί ότι μέτρο χρησιμοποιήτε εσείς για τους άλλους, το ίδιο θα χρησιμοποιήσει και για σάς ο θεός.''


παραθέτω αυτά τα εδάφια, γιατί νομίζω οτι θα πρέπει να κρίνουμε τον χρηστιαννισμό με βάσει τα λόγια και την διδασκαλία του ιησού, και όχι απο τις παραδόσεις και τις λοιπές δησιδεμονίες που πρόσθεσε αργότερα η εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
παραθέτω αυτά τα εδάφια, γιατί νομίζω οτι θα πρέπει να κρίνουμε τον χρηστιαννισμό με βάσει τα λόγια και την διδασκαλία του ιησού, και όχι απο τις παραδόσεις και τις λοιπές δησιδεμονίες που πρόσθεσε αργότερα η εκκλησία.
θεωρω οτι ειναι λανθασμενη αυτη η αντιληψη. ο χριστιανισμος δεν μπορει να αποκοπτεται απο το εργο της εκκλησιας του (τους πιστους της) και δεν ειναι λογικο να μην την κρινουμε με βαση αυτη. ετσι και αλλιως, οι λεγομενες "οικομενικες συνοδοι" υποτιθεται οτι ηταν θεοπνευστες, ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ας μη λεμε οτι θελουμε, δεν υπαρχει καλο και κακο, ειναι δημιουργηματα της ηθικης, η οποια αλλαζει απο κοινωνια και κοινωνια, και η θρησκεια παιζει ενα αρκετα σημαντικο ρολο στη διαμορφωση τους.

εχω μια ερωτηση. πως ο εκδικητικος θεος της παλαιας διαθηκης, ταυτιζεται με τον θεο της αγαπης της καινης;


η εικόνα που έχουμε απο τον θεό της παλαιά διαθήκης προέρχεται απο την εικόνα που είχαν οι ιουδαίοι για αυτόν.
οι ιουδαίοι πάντα περιγράφουν τον θεό ώς τιμωρό, και επιβλητικό(με την κακή ένοια) γιατί έτσι τον φαντάζονταν.

άν η εικόνα του θεού στην παλαιά διαθήκη ήταν σωστή, τότε ο θεός δέν θα έστελνε τον χριστό για να την ανατρέψει, και να φέρει την καινή.

εγώ κάπως έτσι το βλέπω.
-----------------------------------------
θεωρω οτι ειναι λανθασμενη αυτη η αντιληψη. ο χριστιανισμος δεν μπορει να αποκοπτεται απο το εργο της εκκλησιας του (τους πιστους της) και δεν ειναι λογικο να μην την κρινουμε με βαση αυτη. ετσι και αλλιως, οι λεγομενες "οικομενικες συνοδοι" υποτιθεται οτι ηταν θεοπνευστες, ετσι δεν ειναι;

η ερωτηση μου;

για μένα χριστιανισμός είναι μόνο η καινή διαθήκη. τίποτα άλλο.

το τί έγινε απο εκεί και μετά και τί δημιούργησαν οι άνθρωποι απο άποψη θρησκειών, γιορτών, και δογμάτων δέν με ενδιαφέρουν.

απο τότε που ο χριστιανισμός έγινε επισημη θρησκέια του ρωμαικού κράτους, αλοιώθηκε κατα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η εικόνα που έχουμε απο τον θεό της παλαιά διαθήκης προέρχεται απο την εικόνα που είχαν οι ιουδαίοι για αυτόν.
οι ιουδαίοι πάντα περιγράφουν τον θεό ώς τιμωρό, και επιβλητικό(με την κακή ένοια) γιατί έτσι τον φαντάζονταν.

άν η εικόνα του θεού στην παλαιά διαθήκη ήταν σωστή, τότε ο θεός δέν θα έστελνε τον χριστό για να την ανατρέψει, και να φέρει την καινή.

εγώ κάπως έτσι το βλέπω.

παρ'ολα αυτα, η θρησκεια υιοθετει την ιουδαικη αποψη, αφου περιλαμβανει στα ιερα του κειμενα τα κειμενα των ιουδαιων. το χριστιανικο πασχα εχει παρα πολλες ομοιοτητες με το ιουδαικο πασχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
παρ'ολα αυτα, η θρησκεια υιοθετει την ιουδαικη αποψη, αφου περιλαμβανει στα ιερα του κειμενα τα κειμενα των ιουδαιων. το χριστιανικο πασχα εχει παρα πολλες ομοιοτητες με το ιουδαικο πασχα.

δέν διαφωνώ, η ορθοδοξία και τα άλλα δόγματα, προσπαθώντας να συνχωνεύσουν την παλιά διαθήκη και την καινή, δημιούργησαν ένα μεγάλο μπάχαλο.

το οτι οι οικουμενικές σύνοδοι ήταν θεόπνευστες δέν το ιοθετώ με τίποτα.
εκείνη την εποχή γίναν πολλά λάθη απο την επείσημη εκκλησία βλ(καταστροφή αγαλμάτων)
και επείσης ο κωνσταντίνος που η εκκλησία σήμερα αγορεύει ώς άγιο έκανε πολλά εκγλήματα και δολοφωνίες.
όταν μικρά μυαλά ιοθετούν μεγάλες ιδέες που δέν καταλαβαίνουν, το αποτέλεσμα είναι απλά τραγικό, και οι ιδέες βιάζονται.

πιστεύω οτι μετά απο τόσα χρόνια είμαστε πιά πιό ώριμοι να μελετήσουμε τον χριστιανισμό στην αρχική του μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δέν διαφωνώ, η ορθοδοξία και τα άλλα δόγματα, προσπαθώντας να συνχωνεύσουν την παλιά διαθήκη και την καινή, δημιούργησαν ένα μεγάλο μπάχαλο.

το οτι οι οικουμενικές σύνοδοι ήταν θεόπνευστες δέν το ιοθετώ με τίποτα.
εκείνη την εποχή γίναν πολλά λάθη απο την επείσημη εκκλησία βλ(καταστροφή αγαλμάτων)
και επείσης ο κωνσταντίνος που η εκκλησία σήμερα αγορεύει ώς άγιο έκανε πολλά εκγλήματα και δολοφωνίες.
όταν μικρά μυαλά ιοθετούν μεγάλες ιδέες που δέν καταλαβαίνουν, το αποτέλεσμα είναι απλά τραγικό, και οι ιδέες βιάζονται.

πιστεύω οτι μετά απο τόσα χρόνια είμαστε πιά πιό ώριμοι να μελετήσουμε τον χριστιανισμό στην αρχική του μορφή.

δεν εχουμε την αρχικη του μορφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
δηλαδή τί να κάνει? να τιμωρήσει όλους τους δολοφώνους, όλους τους νταβατσίδες τους εκγληματίες πολέμου κτλ?

ο θεός σύμφωνα με την καινή διαθήκη δέν είναι τιμωρός. και τους αμαρτωλούς τους αγαπάει και τους δίνει την ευκαιρία και τον χρόνο για να μετανοήσουν. η τιμωρία θα έρθει κατα την τελική κρίση.


λουκά 6,37

''Μήν κρίνεται τους συνανθρώπους σας, για να μήν σας κρίνει και εσάς ο θεός. Μήν τους καταδικάζεται, για να μήν σας καταδικάσει και εσάς ο θεός. Συνχωρείτε για να σας συνχωρέσει και εσάς ο θεός. Δίνεται για να σας δώσει και εσάς ο θεός. Η δωρεά του θα είναι πλούσια άφθονη, τέλεια και ξέχειλη. Γιατί ότι μέτρο χρησιμοποιήτε εσείς για τους άλλους, το ίδιο θα χρησιμοποιήσει και για σάς ο θεός.''


παραθέτω αυτά τα εδάφια, γιατί νομίζω οτι θα πρέπει να κρίνουμε τον χρηστιαννισμό με βάσει τα λόγια και την διδασκαλία του ιησού, και όχι απο τις παραδόσεις και τις λοιπές δησιδεμονίες που πρόσθεσε αργότερα η εκκλησία.
Άρα αφού θα τους τιμωρήσει στην τελική κρίση είναι τιμωρός.ʼΑρα έμμεσα η σχέση ανθρώπου-Θεού είναι σχέση φόβου.Και νομίζω πως είπα ότι καλά τα λέει ο χριστιανισμός αλλά υπάρχουν ένα σωρό ασάφειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Κάποιοι σκέφτονται με βάση τη λογική.

Και προφανώς η λογική καταργεί την εμπιστοσύνη και την αγάπη;

Εφόσον κάποια στιγμή η στιγμή τελειώνει, και δεν είναι κανείς εκεί να μας σώσει, τότε λογικά δεν μπορεί κανείς να το σταματήσει. Ο παλαιοκώστας έχει σκοτώσει ανθρώπους και κανένας δεν τον τιμώρησε. Μόνο τον βοήθησαν να αποδράσει (παραδείγματα λέω, ό,τι μου 'ρθει απ' αυτά που έχω σκεφτεί)...

Και τώρα ακόμα κι αν υπάρχει θεός, τότε είναι censored. Ποιός ηλίθιος θα δημιουργούσε τις κατσαρίδες;;;:P:P
Το τελευταίο που μου έρχεται είναι πως στις 10 εντολές έλεγε κάτι σαν "Μην με αμφισβητήσεις ποτέ" ή "Μην πιστέψεις σε άλλο θεό" και τέτοια. Ε, τέλος πάντων, αν είναι να πιστεύω σε έναν θεό που θεωρεί ότι το να πιστεύουμε σ' αυτόν είναι ισάξιο με το "Ού φονεύσεις", καλύτερα να μην πιστεύω καθόλου...

Ο θεός δεν επεμβαίνει στη ροή των γεγονότων. Η ελευθερία των πράξεων είναι αναφαίρετο δικαίωμα των ανθρώπων. Οι 10 εντολές (μη σκοτώσεις, μη μοιχεύσεις κλπ) ήταν απαραίτητες εκείνη την εποχή που οι Ισραηλίτες βγαίνοντας από την Αίγυπτο ήταν σχεδόν σε ημιάγρια κατάσταση...

+ Η επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να εξηγεί πράγματα τα οποία κάποτε τα αποδίδαμε στον Θεο.
+ Ο άνθρωπος δεν έχει καμιά ανάγκη από ανώτερες δυνάμεις,μπορεί να τα καταφέρει και μόνος του.Πώς;Με πίστη στον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ και οχι σε κάτι το οποίο τον υποχρεώνουν να πιστέψει ότι υπάρχει.

Το ότι η επιστήμη εξηγεί πράγματα που οι άνθρωποι απέδιδαν στο θεό δε σημαίνει φυσικά την ανυπαρξία του...

Με πίστη στον εαυτό του ναι. Όχι όμως θεοποίηση του. Αυτό είναι τεράστια ματαιοδοξία και προϊόν συμπλέγματος φοβίας για κάτι ανώτερο.

Γενικως που ηταν,ειναι και θα ειναι.. δε χωραει το μυαλο μου να υπαρχει θεος και να μην κανει κατι για ολα οσα γινονται.. για να μην πω για τους θρησκευτικους πολεμους. Απλα ο ανθρωπος νιωθει την αναγκη ενος παντοδυναμου οντος στο οποιο να μπορει να απευθυνθει.. και δε μπορει να δεχτει πως καποτε θα πεθανει,θελει με καποιον τροπο να συνεχισει να υπαρχει. Ισως υπαρχει κατι,ομως οχι ετσι οπως μας το εχουν μαθει..

Ο θεός δεν επεμβαίνει με "μαγικό" τρόπο στη ροή των γεγονότων. Υπάρχει ο κανόνας της ελευθερίας των κινήσεων και των επιλογών των ανθρώπων.

Τους θρησκευτικούς πολέμους τούς έκαναν οι άνθρωποι. Αν αύριο ξεκινησω Τζιχαντ εναντίον των Μασάι στο όνομα της Maria, προφανώς θα φταίω εγώ και όχι η Maria.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι από το να εμπιστευθείς ότι η ζωή δεν τελειώνει με το θάνατο. Ίσως όμως και να κερδίσεις.

τωρα εγω το λεω.........Στο δημοτικο αυτη που μας εκανε θρησκευτικα ελεγε οτι ο χριστιανιμος ειναι η πιο σωστη θρησκεια στον κοσμο!!!!!!!!!!!!!!!!! παρακαλω πολυ.............:P...........ελεος !!!!!!!!!!!!

Η εν λόγω δασκάλα αταπάτησε τα ίδια τα λόγια του Χριστού. "Όποιος θέλει ας έρθει μαζί μου"...

Ο Θεός λοιπόν καλά θα κάνει να βοηθάει και λίγο και όχι να παρακολουθεί.Όταν πεθαίνουν τόσοι ανθρωποι άδικα,όταν πέφτουν παιδιά στα ναρκωτικά,όταν κοριτσάκια ωθούνται στην πορνεία,όταν βασιλεύει η αναξιοκρατεία και η φτώχεια αυτός απλά κοιτάει;Δεν με νοιάζει τι λένε οι παπάδες,εμένα αυτό δεν μου τον κάνει συμπαθή.

Ο θεός σέβεται την ελευθερία σου. Αν έκανε μια μαγική εμφάνιση και τα διόρθωνε όλα έτσι απλά, τότε εσύ δε θα είχες την ελευθερία της επιλογής να είσαι άθεος και να τον αντιπαθείς.

ας μη λεμε οτι θελουμε, δεν υπαρχει καλο και κακο, ειναι δημιουργηματα της ηθικης, η οποια αλλαζει απο κοινωνια και κοινωνια, και η θρησκεια παιζει ενα αρκετα σημαντικο ρολο στη διαμορφωση τους.

εχω μια ερωτηση. πως ο εκδικητικος θεος της παλαιας διαθηκης, ταυτιζεται με τον θεο της αγαπης της καινης;

Δεν είναι εκδικητικός, είναι δίκαιος. Όταν οι άνθρωποι φτάνουν στο σημείο της ύψιστης διαστροφής μόνο χαστούκι μπορεί να τους επαναφέρει.

θεωρω οτι ειναι λανθασμενη αυτη η αντιληψη. ο χριστιανισμος δεν μπορει να αποκοπτεται απο το εργο της εκκλησιας του (τους πιστους της) και δεν ειναι λογικο να μην την κρινουμε με βαση αυτη. ετσι και αλλιως, οι λεγομενες "οικομενικες συνοδοι" υποτιθεται οτι ηταν θεοπνευστες, ετσι δεν ειναι;

Οι οικουμενικές σύνοδοι λάμβαναν αποφάσεις για θέματα δόγματος. Δε λάμβαναν αποφάσεις για θρησκευτικούς πολέμους, ούτε για καταστροφή αγαλμάτων, ναών κλπ. Δες και αυτό που είπα στην Μαρία παραπάνω...

δεν εχουμε την αρχικη του μορφη

Αν δεν εμπιστεύεσαι το Ευαγγέλιο, δεν υπάρχει λόγος να αναζητάς το Χριστιανισμό σε οποιαδήποτε μορφή. Η πίστη είναι εμπιστοσύνη.
-----------------------------------------
Άρα αφού θα τους τιμωρήσει στην τελική κρίση είναι τιμωρός.ʼΑρα έμμεσα η σχέση ανθρώπου-Θεού είναι σχέση φόβου.Και νομίζω πως είπα ότι καλά τα λέει ο χριστιανισμός αλλά υπάρχουν ένα σωρό ασάφειες.

Δε θα τους τιμωρήσει στην "τελική κρίση". Οι άνθρωποι καθορίζουν την πορεία τους και την κατάληξή της ψυχής τους με την ελευθερία των επιλογών τους. Ο θεός δεν τιμωρεί. Σε αφήνει ελεύθερο να επιλέξεις αν θα τον ακολουθήσεις ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Άρα αφού θα τους τιμωρήσει στην τελική κρίση είναι τιμωρός.ʼΑρα έμμεσα η σχέση ανθρώπου-Θεού είναι σχέση φόβου.Και νομίζω πως είπα ότι καλά τα λέει ο χριστιανισμός αλλά υπάρχουν ένα σωρό ασάφειες.

θα τους τιμωρήσει με την ένοια οτι θα τους απαρνηθεί όπως τον απαρνήθηκαν και αυτοί. δέν θα έχουν την παρουσία του και θα ζούν στην απώλεια.

για τον χριστιανισμό αυτή η ζωή στην γή έχει ώς σκοπό την άνοδο του πνεύματος και την ένωση με τον θεό.
όποιος έχει πιστέψει στον θεό, δέν φοβάται την απώλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
θα τους τιμωρήσει με την ένοια οτι θα τους απαρνηθεί όπως τον απαρνήθηκαν και αυτοί. δέν θα έχουν την παρουσία του και θα ζούν στην απώλεια.

για τον χριστιανισμό αυτή η ζωή στην γή έχει ώς σκοπό την άνοδο του πνεύματος και την ένωση με τον θεό.
όποιος έχει πιστέψει στον θεό, δέν φοβάται την ''τιμωρία''.

Γκασπάρ, δεν είναι τιμωρία. Με τις πράξεις τους κατά τη ζωή στη γη θα έχουν φτάσει μόνοι τους σε αυτό το σημείο. Ο θεός δε θα κάνει κάτι παραπάνω από το να σεβαστεί το δικαίωμα της επιλογής τους να τον αρνηθούν. Δεν τιμωρεί. Θυμήσου την παραβολή του ασώτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top