Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η σιγουριά απορρέει από την εμπιστοσύνη. Και η εμπιστοσύνη από την ελευθερία επιλογής.
η εμπιστοσυνη δεν απορρεει απαραιτητα απο την ελευθερια επιλογης... ειναι ενας μικρος παραγοντας, αλλα σιγουρα οχι ο μοναδικος. παρ'ολα αυτα δεν ειναι αμελητεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τρωμε το "σωμα" και πινουμε το "αιμα" ενος ανθρωπου

Λουκα 22:19

''υστερα πήρε το ψωμί και, αφού έκανε ευχαριστήρια προσευχή, το κομμάτιασε και τους το έδωσε λέγοντας:<Αυτό είναι το σώμα μου, που παραδίνεται για χάρη σας. αυτό που κάνω τώρα, να το κάνεται στην ανάμνηση μου>. Το ίδιο, μετά το δείπνο πήρε το ποτήρη λέγοντας:<Αυτό το ποτήρι είναι η νέα διαθήκη, που επισφραγίζεται με το αίμα μου το οποίο χύνεται για χάρη σας.''

δέν υπάρχει τίποτα κανιβαλικό στον μυστηκό δείπνο είναι όλα συμβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
θα σας πρότεινα το "αλφαβητάρι της πίστης" του καθηγητή Χρήστου Γιανναρά!!! θα λυθούν λογικά πολλές απορίες ακόμα και των "ου με πεισεις καν με πεισεις"!!!
καθώς επίσης το ανάτυπο "η ημέρα η μία" του καθηγητή Θεωρητικής φυσικής Γεωργίου Γούναρη! θα πάθετε πλάκα!!!


το αλφαβητάρι της πίστης του Χ Γιανναρά, με απλή γραφή και φιλοσοφική προσέγγιση, ξεκινά με μια καταπληκτική εισαγωγή περί πίστης...είδη πίστης, κτλ η εισαγωγή και μόνο θα απαντήσει σε όλους μας σε αυτό το topic, "υπερασπιστές" και "αρνητές"
το "η ημέρα η μία" του Γ Γούναρη, αναφέρεται στις καταπληκτικές "συμπτώσεις" όλων των σταθερών της φυσικής,(σύγχρονη αστρονομία και κοσμολογία-ανθρωπική αρχή) που δεν αφήνουν περιθώρια να πιστέψεις την τύχη στη δημιουργία, καθώς κάνει και έναν παραλληλισμό των πρώτων λεπτών της Δημιουργίας όπως τα κατανοεί η σύγχρονη έρευνα της φυσικής με την περιγραφή του βιβλίου της ΠΔ (Γένεσις)!!! είναι εξωφρενικά - διαβολικά θα έλεγα ταυτόσημες οι 2 περιγραφές!!! :bye:
θα μπορούσα να αναφερθώ και σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία , αλλά αφού υπάρχει ελληνόγλωσση, είμαστε τυχεροί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
το "η ημέρα η μία" του Γ Γούναρη, αναφέρεται στις καταπληκτικές "συμπτώσεις" όλων των σταθερών της φυσικής,(σύγχρονη αστρονομία και κοσμολογία-ανθρωπική αρχή) που δεν αφήνουν περιθώρια να πιστέψεις την τύχη στη δημιουργία, καθώς κάνει και έναν παραλληλισμό των πρώτων λεπτών της Δημιουργίας όπως τα κατανοεί η σύγχρονη έρευνα της φυσικής με την περιγραφή του βιβλίου της ΠΔ (Γένεσις)!!! είναι εξωφρενικά - διαβολικά θα έλεγα ταυτόσημες οι 2 περιγραφές!!! :bye:
θα μπορούσα να αναφερθώ και σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία , αλλά αφού υπάρχει ελληνόγλωσση, είμαστε τυχεροί!
Το κείμενο του Γούναρη βρίσκεται κι εδώ.
Δε μπορώ να πω πάντως ότι είναι ιδιαίτερα "διαβολικές" οι συμπτώσεις.
Αντιθέτως μου φαίνονται πολύ γενικόλογα τα λόγια της δημιουργίας (αρχικά δημιουργήθηκε ο χώρος και ύστερα η ύλη, η γη στην αρχή ήταν ακατασκεύαστη, στην αρχή δεν υπήρχε φως κτλ).
Εμένα μου φαίνονται ξεκάθαρα ένα σύνολο διαστρεβλώσεων (πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε ότι παραλληλίζεται κατ' αυτό τον τρόπο φυσική με φιλοσοφία). Ο Μωυσής επίσης προφανώς αναφερόταν στον ήλιο (φως) που φώτισε τη γη και συντέλεσε καθοριστικά στην ανάπτυξη της ζωής σε αυτή (δεν αναφέρεται στο σύμπαν).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το κείμενο του Γούναρη βρίσκεται κι εδώ.
Δε μπορώ να πω πάντως ότι είναι ιδιαίτερα "διαβολικές" οι συμπτώσεις.
Αντιθέτως μου φαίνονται πολύ γενικόλογα τα λόγια της δημιουργίας (αρχικά δημιουργήθηκε ο χώρος και ύστερα η ύλη, η γη στην αρχή ήταν ακατασκεύαστη, στην αρχή δεν υπήρχε φως κτλ).
Εμένα μου φαίνονται ξεκάθαρα ένα σύνολο διαστρεβλώσεων (πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε ότι παραλληλίζεται κατ' αυτό τον τρόπο φυσική με φιλοσοφία). Ο Μωυσής επίσης προφανώς αναφερόταν στον ήλιο (φως) που φώτισε τη γη και συντέλεσε καθοριστικά στην ανάπτυξη της ζωής σε αυτή (δεν αναφέρεται στο σύμπαν).

-petros

Η Γένεση είναι συμβολική και αναφερεται στη δημιουργία του άφθαρτου προπτωτικού Σύμπαντος. Το σύμπαν μετά τη μεγάλη έκρηξη είναι υλικό και άρα μεταπτωτικό. Η Γένεση αναφέρεται συμβολικά σε γεγονότα πριν την πτώση του Σύμπαντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το 12θεο δεν ήταν η μόνη τιμητική λατρεία που αναδείχτηκε σε θρησκεία. Υπήρχαν και οι παλιοί θεοί, το παλιό 12θεο, οι Τιτάνες..

Ο συμβολισμός είναι ιδιαίτερος, αν και κατά τον Διόδωρο το Σικελιώτη ήταν άρχοντες μιας μακρινής εποχής που τους τιμούσαν για τις πράξεις τους. Αργότερα η τιμή έγινε προσκύνηση και λατρεία.

Η Γένεση είναι συμβολική και αναφερεται στη δημιουργία του άφθαρτου προπτωτικού Σύμπαντος. Το σύμπαν μετά τη μεγάλη έκρηξη είναι υλικό και άρα μεταπτωτικό. Η Γένεση αναφέρεται συμβολικά σε γεγονότα πριν την πτώση του Σύμπαντος.

Ε, το 12θεο, οι διδασκαλίες του Μωάμεθ, του Ινδουισμού, του Ταοϊσμού, του Σιντοϊσμού, και πολλών άλλων θρησκειών, μπορούμε να πούμε ότι είναι όλες συμβολικές...

Και την εποχή της Εικονομαχίας πολλοί είχαν αναγάγει την προσκύνηση των εικόνων σε λατρεία της ύλης, και οι εικονολάτρες θεολόγοι υπερασπίστηκαν την πρακτική με το σκεπτικό του ότι επειδή κάποιοι είναι σκάρτοι και μετατρέπουν την ορθοδοξία σε ειδωλολατρία, δε σημαίνει πως ολόκληρη η ορθοδοξία είναι ένα λάθος. Το ίδιο μπορούμε να πούμε και για όλες τις άλλες θρησκείες. Οι συμβολισμοί και η μεταφορική γλώσσα αφήνουν τεράστια περιθώρια διαφορετικών ερμηνειών, επεκτάσεων στη σκέψη, λογικών αλμάτων, και σαφώς είναι πολύ βολικοί για αυτούς που έγραψαν την Α.Γ. και το κάθε ιερό βιβλίο.

Το είπε... Στο μυστικό δείπνο

Μμμ, βασικά απευθυνόταν στους μαθητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Το κείμενο του Γούναρη βρίσκεται κι εδώ.
Δε μπορώ να πω πάντως ότι είναι ιδιαίτερα "διαβολικές" οι συμπτώσεις.
Αντιθέτως μου φαίνονται πολύ γενικόλογα τα λόγια της δημιουργίας (αρχικά δημιουργήθηκε ο χώρος και ύστερα η ύλη, η γη στην αρχή ήταν ακατασκεύαστη, στην αρχή δεν υπήρχε φως κτλ).
Εμένα μου φαίνονται ξεκάθαρα ένα σύνολο διαστρεβλώσεων (πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε ότι παραλληλίζεται κατ' αυτό τον τρόπο φυσική με φιλοσοφία). Ο Μωυσής επίσης προφανώς αναφερόταν στον ήλιο (φως) που φώτισε τη γη και συντέλεσε καθοριστικά στην ανάπτυξη της ζωής σε αυτή (δεν αναφέρεται στο σύμπαν).

-petros


δηλ εσείς θεωρείτε πως ο κος Γούναρης γράφει μη επιστημονικά και στοχευμένα; δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
δηλ εσείς θεωρείτε πως ο κος Γούναρης γράφει μη επιστημονικά και στοχευμένα; δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείτε!
Ναι, μου φαίνεται μία άκυρη διαστρέβλωση (που δεν αποδεικνύει τίποτα ουσιαστικό) και δε βλέπω καμία "διαβολική σύμπτωση" (όπως χαρακτηριστικά είπες) στον εν λόγω παραλληλισμό φυσικής - ΠΔ. Ουσιαστικά πρόκειται για μία ερμηνεία της ΠΔ (από τις κάμποσες που μπορεί να έχει), από έναν Χριστιανό λαμβάνοντας υπόψη την επιστήμη. Δεν είναι κάτι το αντικειμενικό (πάλι σε "πίστη" καταλήγουμε).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εγώ είπα <Ναι> γιατί διάφορα γεγονότα λένε πως έχουν γίνει και πλέον όλοι πιστεύουν σε κάποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εσένα σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι ή η δική σου άποψη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Περισσότερο η δική μου αλλά όλοι πιστεύουμε σε κάτι..Αυτό θέλω να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Άκυρο. Εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα (οπότε σε όλα, αλλά μην κάτσω να το αναλύσω αυτό...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Για ποιον λόγο δεν πιστεύεις σε τίποτα?Θέλω να ακούσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κάποιοι σκέφτονται με βάση τη λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ναι πιστευω αλλα παντα θα μου μεινει αυτο ερωτημα.''ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΑΟΥΣΒΙΤΣ?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Για ποιον λόγο δεν πιστεύεις σε τίποτα?Θέλω να ακούσω

Εφόσον κάποια στιγμή η στιγμή τελειώνει, και δεν είναι κανείς εκεί να μας σώσει, τότε λογικά δεν μπορεί κανείς να το σταματήσει. Ο παλαιοκώστας έχει σκοτώσει ανθρώπους και κανένας δεν τον τιμώρησε. Μόνο τον βοήθησαν να αποδράσει (παραδείγματα λέω, ό,τι μου 'ρθει απ' αυτά που έχω σκεφτεί)...

Και τώρα ακόμα κι αν υπάρχει θεός, τότε είναι censored. Ποιός ηλίθιος θα δημιουργούσε τις κατσαρίδες;;;:P:P
Το τελευταίο που μου έρχεται είναι πως στις 10 εντολές έλεγε κάτι σαν "Μην με αμφισβητήσεις ποτέ" ή "Μην πιστέψεις σε άλλο θεό" και τέτοια. Ε, τέλος πάντων, αν είναι να πιστεύω σε έναν θεό που θεωρεί ότι το να πιστεύουμε σ' αυτόν είναι ισάξιο με το "Ού φονεύσεις", καλύτερα να μην πιστεύω καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
+ Η επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να εξηγεί πράγματα τα οποία κάποτε τα αποδίδαμε στον Θεο.
+ Ο άνθρωπος δεν έχει καμιά ανάγκη από ανώτερες δυνάμεις,μπορεί να τα καταφέρει και μόνος του.Πώς;Με πίστη στον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ και οχι σε κάτι το οποίο τον υποχρεώνουν να πιστέψει ότι υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ο παλαιοκώστας έχει σκοτώσει ανθρώπους και κανένας δεν τον τιμώρησε.
ασχετο αλλα μονο ληστειες εκανε δεν εχει κανει φονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
ναι πιστευω αλλα παντα θα μου μεινει αυτο ερωτημα.''ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟ ΑΟΥΣΒΙΤΣ?''
Γενικως που ηταν,ειναι και θα ειναι.. δε χωραει το μυαλο μου να υπαρχει θεος και να μην κανει κατι για ολα οσα γινονται.. για να μην πω για τους θρησκευτικους πολεμους. Απλα ο ανθρωπος νιωθει την αναγκη ενος παντοδυναμου οντος στο οποιο να μπορει να απευθυνθει.. και δε μπορει να δεχτει πως καποτε θα πεθανει,θελει με καποιον τροπο να συνεχισει να υπαρχει. Ισως υπαρχει κατι,ομως οχι ετσι οπως μας το εχουν μαθει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
τωρα εγω το λεω.........Στο δημοτικο αυτη που μας εκανε θρησκευτικα ελεγε οτι ο χριστιανιμος ειναι η πιο σωστη θρησκεια στον κοσμο!!!!!!!!!!!!!!!!! παρακαλω πολυ.............:P...........ελεος !!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top