[Θεωρητική] Προβλέψεις Θεμάτων Πανελληνίων 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συνδυασμος ολου του βιβλιου θα ειναι...για να εξετασουν την σφαιρικη σκεψη του μαθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις... Έχουν βάλει και δυο, εξάλλου στα πολιτικά μπαίνει άνετα μεταφρασμένο και αμετάφραστο.

Κανένα πρόβλημα χαουζ, δε θέλουμε γελοία ή παλούκια, θέλουμε σαφή και νορμάλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ο καλλιας βγαινει το αλλο δισελιδο δεν βγαινει που λεει αναλυτικα τα θεματα του σωκρατη.που τα χωριζει σε δυο μερη ενα με το μυθο και το υπολοιπο.αυτο δεν μπορω να το μαθω καθολου...ειναι σημαντικο??

Βγαίνει με δικά σου λόγια, είναι η σελίς 51 η 1η ενότητα του Πρωταγόραρου από μετάφραση και η 52 περίληψη των ενοτήτων 5-6-7 περίπου....Άστο για το τέλος.


Μου ρθε φλασιά.... για κάνε ένα compare and contrast μεταξύ ενοτήτων 11-12 και 12-13 στα πολιτικά... αν δεν πέσει 20 μια χαρά ερωτήσεις βγαίνουν από εκεί!

Ε το 12 της Πολιτείας κάηκε το 2011...
Το 11 έχει τα σύμβολα που τα ξέρουμε πάνω κάτω από φιλοσοφία, οπότε πάνω κάτω γράφεις...στο 20 από την 1η ερώτηση της μετάφρασης προσφέρεται για χοντρό κόψιμο...κι έτσι με τις διαθέσεις που φάνηκαν να έχουν από την έκθεση και τα μαθηματικά γενικής και την φυσική των άλλων μπορεί να μας βάλουν 2 γραμμές από την 20 το μισό 15 και 16 και 2-3 γραμμές από Πρωταγόρα και Ηθικά ένα μιξ στο μπλέντερ κι ό,τι βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πολιτικά είπα όχι πολιτεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Πολιτικά είπα όχι πολιτεία

Το 11 είναι 6 γραμμές με το ζόρι. Αυτόνομο δεν νομίζω να πέσει. Λες να γίνει του Ιάσωνος Κλεάνδρου και εδώ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Εγώ είδα εφιάλτη απόψε. Από αυτόν ξύπνησα στις 6:00!
Νομίζω είδα Πρωταγόρα. Δε θυμάμαι!
Γαμώτο δηλαδή. Πολύ άγχος!
ωχ, τουλάχιστον εγώ, όσα όνειρα έχω δει βράδυ Σαββάτου, ξημερώματα Κυριακής και τα θυμάμαι, έχουν πραγματοποιηθεί(!) :worry:

και άγνωστο το Ω κοινόν αυτάδελφον Ισμήνης κάρα, αρ' οισθ' ὅτι Ζευς των απ' Οἰδίπου κακῶν....
πάλι καλά που το άγνωστο πρέπει να είναι πεζό και αττικής διαλέκτου, δηλ. από τα "φυσιολογικά" για μας (δεν είναι το ίδιο ο Πλάτων με τον Όμηρο). [δεν πιστεύω να το έχουν αλλάξει μέχρι να δώσω του χρόνου :P ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ε άμα βάλουν το 11 που είναι σκατουλάκι κατά πάσα πιθανότητα θα το κολλήσουν με μεταφρασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
πάλι καλά που το άγνωστο πρέπει να είναι πεζό και αττικής διαλέκτου, δηλ. από τα "φυσιολογικά" για μας (δεν είναι το ίδιο ο Πλάτων με τον Όμηρο). [δεν πιστεύω να το έχουν αλλάξει μέχρι να δώσω του χρόνου :P ]

Πλάκα έκανα, μόνο πεζό της Αττικής διαλέκτου πέφτει.
Αλλά και η Αντιγόνη μας είναι πιο γνωστή από κάτι ωραία παλουκάκια που κυκλοφορούν...πχ Οἱ νόμοι τῶν Κρητῶν, πανελλήνιες β λυκείου 2002, ίσως απ τα πιο δύσκολα που έχουν πέσει ποτέ σε πανελλήνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Πλάκα έκανα, μόνο πεζό της Αττικής διαλέκτου πέφτει.
ναι, το κατάλαβα. :) απλά το δήλωσα γιατί το παρόν θέμα δεν το παρακολουθούν μόνο παιδιά που δίνουν πανελλήνιες.

Αλλά και η Αντιγόνη μας είναι πιο γνωστή από κάτι ωραία παλουκάκια που κυκλοφορούν...
πες το ψέματα... :/:

πχ Οἱ νόμοι τῶν Κρητῶν, πανελλήνιες β λυκείου 2002, ίσως απ τα πιο δύσκολα που έχουν πέσει ποτέ σε πανελλήνιες!
αν θέλουν να βρουν δύσκολα, μπορούν. :worry:

μιας και μιλάμε για άγνωστο, έχω αγωνία να δω τι θα πέσει. (παρά τους χαμηλούς μου βαθμούς, του τρέφω αδυναμία :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
μιας και μιλάμε για άγνωστο, έχω αγωνία να δω τι θα πέσει. (παρά τους χαμηλούς μου βαθμούς, του τρέφω αδυναμία :redface: )

Πιστεύω θα κινηθούν σε ακραία επίπεδα: δηλαδή ή θα βάλουν εύκολο γνωστό και άγνωστο, θα το έλυνες και στην Α λυκείου να ήσουν, ή θα βάλουν δύσκολες ερωτήσεις γνωστό και παλούκι άγνωστο. Εάν η κεε ζούσε στην αρχαία Ελλάδα, θα τους εξοστράκιζαν, διότι δεν ξέρουν να τηρούν την ἁρμονίαν καί τό μέτρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Πιστεύω θα κινηθούν σε ακραία επίπεδα: δηλαδή ή θα βάλουν εύκολο γνωστό και άγνωστο, θα το έλυνες και στην Α λυκείου να ήσουν, ή θα βάλουν δύσκολες ερωτήσεις γνωστό και παλούκι άγνωστο.
δεν είμαι ενημερωμένος σχετικά με τη συχνότητα των συγγραφέων που πέφτουν στα άγνωστα των πανελληνίων, αλλά μπορώ να πω ότι διαισθάνομαι ένα παλούκι αυτή τη φορά. Μου αρέσει πολύ ο Δημοσθένης για δύσκολο (πάνω σε αυτόν εφαρμόζεται όλο το γνωστό σε μας συντακτικό, από απλό ρήμα, υποκείμενο, αντικείμενο έως και αντίστροφη αναφορική έλξη και προληπτικό υποκείμενο). θέλει μερικές φορές και προσοχή στο χωρισμό προτάσεων, έχει δύσκολη γενικά μετάφραση... νομίζω ότι βρήκαμε το φαβορί των πανελληβίζιον! :P

Εάν η κεε ζούσε στην αρχαία Ελλάδα, θα τους εξοστράκιζαν, διότι δεν ξέρουν να τηρούν την ἁρμονίαν καί τό μέτρον!
επιδειξίες φαίνονται. θέλουν ίσως να τραβούν την προσοχή με τις απρόβλεπτες βουλήσεις των.

Ή, όπως είδα κάπου, κεε=Κ(αταστροφική) Επιτροπή Εξετάσεων
ο τίτλος επιβεβαιώνεται από τα γεγονότα. αφού δεν έχουν τη σταθερή δυσκολία θεμάτων στα κριτήρια επιλογής τους, ποιος μας απαγορεύει να τους χαρακτηρίζουμε ασταθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τι εννοείς προληπτικό υποκείμενο; πρώτη φορά το βλέπω αυτό!:worry: Προληπτικό κατηγορούμενο μήπως;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μήπως εννοά υποκείμενο κατά πρόληψη ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Τι εννοείς προληπτικό υποκείμενο; πρώτη φορά το βλέπω αυτό! Προληπτικό κατηγορούμενο μήπως;;;
Μήπως εννοά υποκείμενο κατά πρόληψη ;
αναφέρομαι στην πρόληψη του υποκειμένου (ουσιαστικά οι ονομασίες ταυτίζονται). το συντακτικό αυτό φαινόμενο το έχουμε όταν το υποκείμενο της δευτερεύουσας πρότασης, συνήθως πλάγιας ερωτηματικής ή ειδικής, λαμβάνεται εκ των προτέρων (προλαμβάνεται) στην προηγούμενη πρόταση ως αντικείμενο, αιτιατική της αναφοράς ή άλλος προσδιορισμός.
ψιλά γράμματα, αποκλείεται να πέσει στις πανελλήνιες (δεν το έχει καν το συντακτικό). απλά το συναντάμε στο Δημοσθένη και με την κουβέντα φτάσαμε και εδώ. μη σας αγχώνω :redface: , το είχα δει κάποια στιγμή, και, επειδή μου φάνηκε παράξενο, μου έμεινε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Dum spiro, μαθαίνω! Χαχαχ:P. Μπράβο σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
xaxaxa μην ανησυχείς δεν μας αγχώνεις, αλίμονο να είμαστε γ λυκείου και να μην ξέρουμε το υποκείμενο/αντικείμενο κατά πρόληψη :P απλά δεν το έχω δει σε κανένα από τα 6 συντακτικά που έχω να το ονομάζουν προληπτικό. Γι αυτό και ο σκατούλης από πάνω δεν κατάλαβε :P
αλλά θα μου πεις εδώ τα συντακτικά δεν αναφέρουν καν την επιμεριστική επεξήγηση και μιλούν μόνο για επιμεριστική παράθεση... πόσες φορές το έχω βρει σε άγνωστοο... ουυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ δεν το ήξερααα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα σε τσακίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Dum spiro, μαθαίνω! Χαχαχ. Μπράβο σου!
:) (θα ήταν καλύτερο βέβαια να μου έμεναν περισσότερο τα πιο στοιχειώδη, αλλά ό,τι μπορεί ο καθένας.) :)

xaxaxa μην ανησυχείς δεν μας αγχώνεις, αλίμονο να είμαστε γ λυκείου και να μην ξέρουμε το υποκείμενο/αντικείμενο κατά πρόληψη απλά δεν το έχω δει σε κανένα από τα 6 συντακτικά που έχω να το ονομάζουν προληπτικό. Γι αυτό και ο σκατούλης από πάνω δεν κατάλαβε
δικό μου λάθος. μάλλον μου κόλλησε έτσι προς αναλογία με το προληπτικό κατηγορούμενο. (μου φαίνονται όμως τα ίδια... π.χ. βλέπω σε συντακτικά υποθετικό που δηλώνει "το μη πραγματικό" και σπάνια "το αντίθετο του πραγματικού". ευχαριστώ για τη διευκρίνιση :) )

αλλά θα μου πεις εδώ τα συντακτικά δεν αναφέρουν καν την επιμεριστική επεξήγηση και μιλούν μόνο για επιμεριστική παράθεση... πόσες φορές το έχω βρει σε άγνωστοο... ουυυυ
μα τί λες; τα σχολικά συντακτικά είναι από τα πρώτα σε ποιότητα που κυκλοφορούν στην αγορά. :P δεν παρατήρησες ότι ούτε αναφορά π.χ. στα κύρια γνωρίσματα της δοτικής προσωπικής του ενεργούντος προσώπου/ποιητικού αιτίου δεν κάνουν; (λατρεμένο φαινόμενο στα άγνωστα η δοτική προσωπική).
πάντως, πάλι καλά που φέτος είχαμε στο σχολείο μας μια φοβερή καθηγήτρια που μας έκανε καταπληκτικό μάθημα, μας έμαθε μερικά συντακτικά φαινόμενα (τα βασικά) με αποτελεσματικότητα, μας προπόνησε στη γραμματική και τη μετάφραση... απλά top. (δεν έχω βοήθεια, παρά μόνο αυτής των βοηθημάτων, και με έκανε να πιστέψω ότι άμα θελήσω να κάνω κάτι μόνος μου και καταβάλλω κάποιο κόπο για αυτό, οι πιθανότητες θα είναι μαζί μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η ειρωνία είναι ότι άμα πέσει στα χέρια σου το νέο συντακτικό που δόθηκε στην Α γυμνασίου, τα λέει όλα... εμείς εδώ τίποτα, με αυτό το δύσμοιρο το περτικαλί...

Γενικά καλό είναι να διευκρινίζεις τα πάντα. πχ ο Ασωνίτης τις αιτιολογικές υποθετικής αιτιολογίας που εισάγονται με το ει, τις ονομάζει πλάγιες υποθετικές. Αι τράβα βρες το δίκιο σου μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top