[Θερινή προετοιμασία] Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια εγω δεν μπορω να διαβασω με τιποτα.Ξεκινησα απο τον μαρτη μιας κ εαι παλια αποφοιτος κ ενω τα πηγαινα καλα τωρα τα εχω παρατησει.Σταματησα κ τα ιδιαιτερα λογω οικονομικων δυσχερειων κ τα αρχιζω παλι απο αρχες σεπτεμβρη.Οποτε δεν εχω κ καποιον να με ελεγχει.Μιλαμε για πολυ βαρεμαρα.Με απωθουν τελειως τα βιβλια.Το παθατε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πρωταγόρα κάνετε όσοι κάνετε μάθημα αρχαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Πρωταγόρα κάνετε όσοι κάνετε μάθημα αρχαία;

Ναι, εμείς μπήκαμε στην πρώτη ενότητα σήμερα.

Παιδια εγω δεν μπορω να διαβασω με τιποτα.Ξεκινησα απο τον μαρτη μιας κ εαι παλια αποφοιτος κ ενω τα πηγαινα καλα τωρα τα εχω παρατησει.Σταματησα κ τα ιδιαιτερα λογω οικονομικων δυσχερειων κ τα αρχιζω παλι απο αρχες σεπτεμβρη.Οποτε δεν εχω κ καποιον να με ελεγχει.Μιλαμε για πολυ βαρεμαρα.Με απωθουν τελειως τα βιβλια.Το παθατε εσεις?

Ναι, στην περίπτωσή μου προκλήθηκε από την κούραση της δευτέρας λυκείου με αποκορύφωμα τις εξετάσεις της. Δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο. Δράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πρωταγόρα κάνετε όσοι κάνετε μάθημα αρχαία;

Αχ τι μου έφερες στο μυαλό τώρα:P

Ζέστη, εγώ με πυρετό, πονόλαιμο, φροντιστήριο κάθε μέρα... Εκείνη τη μέρα είχα μόνο ένα 2ωρο 11-1 και έπρεπε να κατέβω με το λεωφ από τις 9 γιατί οι γονείς μου δούλευαν.
Πήγα στο σπίτι της γερμανικού μου γιατί είχα αναλάβει το πότισμα των λουλουδιών, τα ζωντανά κλπ και είχα να διαβάσω εισαγωγή πρωταγόρα. Και καθόμουν σαν την ηλίθα μπροστά από τον σκύλο και τα έλεγα δυνατά:P

Αχ μέρες παράξενες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπον ας γραψω κ εγω την αποψη μου μιας και εφτασε κ η σειρα μου να δωσω πανελληνιες . Καταρχας παιδια μην πανικοβαλλεστε τοσο απο τωρα δηλαδη μετα απο τα χριστουγεννα τι θα γινει; Επισης μιας και αναφερθηκατε σε βοηθημα προσωπικα θεωρω χημεια ο σαλτερης ειναι αρκετα ανωτερος απο τα αλλα βοηθηματα στο εμποριο. Μαθηματικα παπαδακης και μπαρλας ειναι πολυ καλα και φυσικη παναγιωτακοπουλος και σαββαλας ειναι επισης τα καλυτερα. Τωρα στο αλλο θεμα που συζητησατε για τις υψηλες βαθμολογιες να υπενθυμισω οτι δεν ειναι πανελληνιες εξετασεις αλλα πανελληνιος διαγωνισμος που σημαινει οτι για να περασετε σε μια σχολη πρεπει να ειστε μεσα στον αριθμο των εισακτεων οσο χαμηλα ή οσο ψηλα εχουν γραψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Alex_t το ίδιο πράγμα μου συμβαίνει ακριβώς,τα έχω παρατήσει εδώ και 3 μέρες και δεν κάνω τίποτα..Αν βαριόμαστε από τώρα τι θα κάνουμε στη συνέχεια; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Alex_t το ίδιο πράγμα μου συμβαίνει ακριβώς,τα έχω παρατήσει εδώ και 3 μέρες και δεν κάνω τίποτα..Αν βαριόμαστε από τώρα τι θα κάνουμε στη συνέχεια; :(

Καλοκαίρι είναι, λογικό είναι να βαριέσαι, όλοι λίγο πολύ βαριόμαστε.:P
Το φθινόπωρο θα μπεις σε μια ρουτίνα, θα είναι καλύτερα. Απλά μην ανησυχείτε για το παραμικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Λοιπόν ήρθα και εγώ να σας πω εντυπώσεις
Αοθ:Τέλειο,στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο όμως τωρα όλα μια χαρά άνετα λύνω ασκήσεις.
Μαθηματικά:το αγαπημένο μου μάθημα,δεν με τρομάζει καθόλου η φετινή σφαγή,εγώ ξέρω ότι θα κάνω ο,τι μπορώ
Πληροφορική:Πανεύκολη προς το παρόν
Έκθεση:λίγο βαρετή αλλα εντάξει.
Εσείς πως τα πάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε μέχρι στιγμής:

Μαθηματικά: Συμπαθητικά, δεν τρελαίνομαι ούτε πλήττω κιόλας. Τελειώσαμε πρώτο κεφάλαιο (πεδία ορισμού, σύνθεση, 1-1, αντίστροφη). Μέχρι στιγμής διαχειρίζονται σχετικά εύκολα προς μεγάλη μου ανακούφιση.
Φυσική: Πολύ ενδιαφέρουσα στο ξεκίνημα και πραγματικά ελπίζω να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο. Κάναμε κρούσεις (ελαστικές, ανελαστικές, πλάγιες). Όχι κάτι extreme μέχρι στιγμής, ξέρω βέβαια ότι αυτά δεν είναι τα δύσκολα της ύλης.
Χημεία: Νορμάλ, περίμενα να μου αρέσει περισσότερο για να είμαι ειλικρινής. Τελειώσαμε το κεφάλαιο της οξειδοαναγωγής. Συνεχίζουμε δυνατά γιατί τα δύσκολα της ύλης είναι μπροστά.
Έκθεση: Δεν χρειάζεται να πω κάτι για την έκθεση. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Δεν είναι κάτι καινούριο, ούτε ασχολούμαι με "ύλη έκθεσης", γιατί πρακτικά δεν υπάρχει (πέρα από τις θεωρίες για τις ασκήσεις).

Πάμε δυνατά παιδιά και μην ακούτε κανέναν που σας τρομάζει με αστείες υπερβολές. Συνειδητοποιημένοι και τον στόχο σας πάντα σε πρώτο πλάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σας εύχομαι καλή επιτυχία. Ηρεμία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Ευχαριστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μερικές συμβουλές για τα μαθηματα της θετικής όπως υπάρχουν πιο πανω και για την θεωρητική
1)Μαθηματικά
Το πιο δύσκολο από τα 4 μαθήματα εξ ου και οι χαμηλές βαθμολογίες κάθε χρόνο από πολλούς
α)Να διαβάζεις την θεωρία προσεκτικα και πριν προχωρήσεις σε ασκήσεις να την έχεις κατανοήσει όσο περισσότερο γίνεται
β)Να διαβάζεις και τις αντίστοιχες αποδείξεις που είναι εντός ύλης στα διάφορα θεωρήματα ώστε να τα θυμάσαι καλύτερα αλλά και να τα κατανοείς σε βάθος
γ)Ποτε να μην λύνεις άσκηση κοιτώντας την λύση. Είναι προτιμότερο αν Μια άσκηση δεν μπορείς καν να την ξεκινήσεις να το λες στον καθηγητή σου να την λύνετε μαζί ή έστω να σου δίνει μια υπόδειξη παρά να την κοιτάς από πίσω. Όταν πάλι λύνεις μια άσκηση και κολλάς σε ένα σημείο τότε επιτρέπεται Αφού πρώτα το προσπαθήσεις να κοιτάξεις την λύση και αν την καταλάβεις μαζί με το τι έκανες λάθος τότε μπορείς να την αντιγράψεις Αλλιώς σημείωσε το να το ρωτήσεις
δ)Στην πρώτη φορά που κάνεις την ύλη να λύσεις όσες περισσότερες κατηγορίες ασκήσεων γίνεται ώστε να μπορείς να καταλαβαίνεις στην επανάληψη εύκολα τι πρέπει να κάνεις σε μια άσκηση. Είναι επίσης σημαντικό να μην "υποτιμήσεις" τα μαθηματικά με το που βγάλεις την ύλη για πρώτη φορά και επαναπαυθεις γιατί στην επανάληψη θα συναντήσεις πραγματικά δύσκολες ασκήσεις που βρίσκονται στο επίπεδο των πανελληνίων
2)Φυσική
α)Σε καμία περίπτωση να μην παπαγαλιζεις τύπους και μεθοδολογίες χωρίς να τα καταλαβαίνεις γιατί δεν θα σου βγει σε καλό. Να έχεις κριτική σκέψη και να μπορείς να καταλαβαίνεις γιατί συμβαίνει το καθετί και εάν Όχι να το συζητάς με τον καθηγητή σου
β)Για τις λύσεις των ασκήσεων ισχύει το ίδιο με τα μαθηματικά να μην κοιτάζεις δηλαδη τις λύσεις όταν λύνεις
γ)Να διαβάζεις τα λυμένα παραδείγματα από τα βοηθήματα και τις μεθοδολογιες και να υπογραμμίζεις ότι δεν καταλαβαίνεις ώστε να το συζητάς με τον καθηγητή σου γιατί αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα να χρησιμοποιήσεις μεθοδολογία που δεν καταλαβαίνεις καθώς σε μια περίπλοκη και δύσκολη άσκηση δεν θα καταφέρεις να τα εφαρμόσεις
3)Χημεια
α)Να διαβάζεις Καλά την θεωρία να την κατανοείς και να δίνεις ιδιαίτερη σημασία στις "εξαιρεσεις"
β)Στο λύσιμο των ασκήσεων ισχύει το ίδιο με τα προηγούμενα
γ)Να μην υποτιμησεις την χημεια σαν μάθημα επειδή είναι σχετικά εύκολο
4)Έκθεση
α)Να διαβάζεις σχεδιαγράμματα όσο περισσότερο γίνεται
β)δοκίμια,αρθρα ή και εφημερίδες θα βοηθήσουν πολύ στην έκθεση
γ)Να αναπτύξεις κριτική σκέψη και ώστε και να έχεις άποψη και να μπορείς να την διατυπώσεις
δ)Να γράφεις εκθέσεις όσο πιο συχνά γίνεται. Εξάσκηση και πάλι εξασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Merci beaucoup ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiligentStudent

Νεοφερμένος

Ο DiligentStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ποση υλη εχετε καλυψει εως τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
φυσικη: εχουμε κανει τις κρουσεις απο την ανοιξη (καναμε πρετοιμασια γ ) εκτος απο αυτες με διαρκεια
ταλαντωσεις τωρα κανουμε ασκησεις με κουσεις και ταλαντωσεις λιγο μας μενει για να τις τελειωσουμε νομιζω μας μενουν οι εξαναγκασμενες καπως εττσι μ'ενα b στον τυπο νμζω..
παραλληλα επειδη εχουμε 2 μερες την βδομαδα εχουμε αρχισει και στερεο και ειμαστε στα πρωτα : γωνικαες επιταχυνσεις κλπ
μαθηματικα: απο συναρτησεις ειμαστε ακροτατα και στα ορια στις ιδιοτητες (παλι το παμε παραλληλα τις 2 μερες της εβδομαδας)
εκθεση : εχουμε κανει το πρωτο κεφ του σχολικου θεωρια κλπ και θεματικες ενοτητες παιδεια και ανθρωπινα δικαιωματα
χημεια ¨: στην β λυκ καναμε την οξειδοαναγωγη , τωρα κανουμε ασκησεις χημικης ισσοροπιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,283 μηνύματα.
Μαθηματικά:Συναρτήσεις,πεδία ορισμού και σύνθεση συναντήσεων(το λατρεύω)
Έκθεση:Προβλήματα σχολείου και τρόποι πειθούς
Πληροφορική:Αλγόριθμους
Αοθ Πρώτο κεφάλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Φυσική:Κρούσεις(όχι πλαγιες) και αατ
Μαθηματικά:πεδία ορισμού πράξεις με συναρτήσεις και σύνθεση
Εκθεση?????? έχω κάνει αρκετά πράγματα και απο πέρυσι όπως θεωρία για τις μορφές πειθούς τους συλλογισμούς τον διαφημιστικό επιστημονικό και πολιτικό λόγο καθώς και τώρα κάνω τα γραμματιακα ειδη(διαφορα αποδεικτικού και στοχαστικου δοκιμίου διαφορα επιφυλλιδας αποδεικτικού δοκιμίου κτλ.) απο θέματα έχω κάνει αρκετά.?????? ς
Χημεία:αύριο ξεκινάωΕτχομαι και επιτυχία σε όλους που δίνουν η ξαναδινουν αυτή τη χρονια.Θα τα καταφέρουμε...????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια τωρα στα θερινα που εχετε φτασει στα αρχαια κ την ιστορια?σας εχουν πει τι υλη θα βγαλετε το καλοκαιρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παιδια τωρα στα θερινα που εχετε φτασει στα αρχαια κ την ιστορια?σας εχουν πει τι υλη θα βγαλετε το καλοκαιρι?

Στο γνωστό έχουμε τελειώσει με τις εισαγωγές, και μπήκαμε στην πρώτη ενότητα του Πρωταγόρα, και στην ιστορία είμαστε στο τραπεζικό σύστημα. Δεν ξέρω πόσο θα προχωρήσουμε το καλοκαίρι στην ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ωραια.Νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο κ εγω.Καλη συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top